Do kedy je dobré dieťa kojiť?

kamiletka
18. feb 2009

Ahojte, ja mam 7 mes. dcerku a tak pomaly rozmyslam o skonceni kojenia, hlavne koli tomu ze sa asi z umeleho na noc bude vediet viac napit, ja mam stale mlieka dost tak neviem,, ci ju uz oducat od prsnika,,,alebo topotiahnut do 1.roka ?

annag
19. feb 2009

sirinka, je to materské kakao - inak čerstvo odsaté im chutí, ale keď chvíľku postojí, tak už ani nie, preto prisypem kakao a je to 😀

sirinka
19. feb 2009

annag a taaak...no dobre vediet, keby nahodou do buducnosti sme chceli nieco podobne vyuzit 😀 inac u nas zase mm dopijal, ked som este odsavala a klarka vsetko nevypila...

annag
19. feb 2009

jaj, tak to môj teda nie, až ma nahneval , že mu nešmakuje 😀

sirinka
19. feb 2009

annag ten moj si asi chudak vynahradzal, co sa mu v detstve nedostalo... 😅
a teraz ma presviedca, ze by chcel aj priamo zo zdroja, nie len z poharika...huncut jeden... 😠 😀

zitaje
20. feb 2009

Mojej velkej dcere tiez MM moc nechuti, ze vraj je ako sojove mlieko. 😠 😀 Ale odkedy ma sestricku na svete, uz aspon 5x si skusila cucnut, lenze ona to uz nevie! Ja som sa prvykrat aj cudovala, tak sme boli dohodnute, ze ked sa babo narodi a bude mliecko, moze skusit, ale nevie vytvorit ten podtlak...

annag
20. feb 2009

sirinka, však mu dopraj 😉 😵 (uz som zažila, že mm takto odsával upchatý mliekovod 😀 )

annag
20. feb 2009

zitaje, deti to ozaj zabudnú, ale na staré kolená si spomenieme, starí ľudia, keď už nič nejedia, dokážu ťahať slamku - hadičku presne ako bábetká 🙂

elise
20. feb 2009

ja som si nikdy neodsávala mliko mám ho dosť, nikdy som nemala upchatý mlikovod ani zápal. malý teraz občas vypýta kravské(asi 2 deň) a to kakauko. ale neostavuje sa ja si vychutnávam večerné kojenie ked sme spolu. ja chodím do práce od jeho 3 mesiacov a to ma každý strašil že stratím mlieko. obavy sa nenaplnili a som veľmi rada že kojím. 😉

martina46
20. feb 2009

Mimochodom, to že MM nemá už po roku žiaden zmysel a je to len zvyk, je tiež jeden z mýtov (podobne ako o slabom mlieku), ktorý kedysi prevládal. Že to tak nie je, potvrdila to aj pediatrička Renatam tým, že svoje dieťa stále kojí 🙂 a aj starším deťom Annag to zjavne prospieva 🙂

elise
20. feb 2009

martinka ano slabé a silné mlieko neexistuje bud je alebo nieje ja som sa radila veľa krát aj sporadkyňou dojčenia a som rada už pred pôrodom mi spravila rôzne vyšetrenia a vveľa ma nučila 😉

lensam
16. okt 2010

jeden študent medicíny sa v diskusii pod článkom o dojčení vyjadril: zahliadol som tento článok a nejde mi, ako študentovi medicíny, nereagovať na nezmyslenú informáciu a čo najdlhšom dojčení. Je pravda, že pri dojčení sa dostávajú prostrendíctvom mlieka do tela dieťaťa protilátky matky pre špecifickú imunitu, no pri velmi dlhom kojení nastáva mobilizácia tuku matky. To by nebol taký problém, keby tento tuk, ktorý sa po dlhšej dobe kojenia mobilizuje, nebol úložiskom pre toxické látky, ktoré telo nevylúčilo v priebehu života. Preto nadmerne dlhé dojčenie dieťaťu ŠKODÍ!!! Najvýhodnejšia dĺžka dojčenia sa udáva okolo pol roka až rok.

lienockaa
16. okt 2010

@lensam - ten jeden student mediciny ma velmi priekopnicke nazory a podla mna nicim nepodlozene..rada by som sa opytala, ci aj ostatni studenti mediciny a lekari zdielaju jeho nazor, lebo to je dost podstatny fakt.. 😉 jedna lastovicka leto nespravi.. 😉
a to ta mamicka pri kojeni nic neje, ked sa jej mobilizuje zasobny tuk?..tuk sa totiz nemobilizuje ako prvotna zasoba energie, najprv sa vycerpavaju ine zdroje, ked uz o to ide..pokial sa mamicka normalne stravuje, tak si zasoby energie aj doplna a tym padom nie je sanca na uvolnovanie zasobneho tuku, ktory vraj obsahuje skodlive latky-obsahuje aj ine velmi dolezite latky, nielen toxicke, ale to by bolo asi na dlhsiu debatu..logicky by podla toho, co on tvrdi, vsetky matky kojace dlhsie mali vyzerat ako anorekticky, nie?..asi student mediciny trosku zle studoval biochemiu, ze pozdravujem a nech ide znova na skusku.. 😀

dadis
16. okt 2010

@lensam aaaach, keby to tak bola pravda a tuk z brucha, zadku a stehien by sa mi zmobilizoval 😀 😀 😀

vinifera
17. okt 2010

@dadis tiež by som uvítala danú mobilizáciu 😀 😀 😀

kitchima
17. okt 2010

o mesiac to budu 2 roky co kojim a tiez tie kila nejak nejdu dole... tak asi treba kojit aspon do 5 rokov 😀 zartujem 😝

emjee
17. okt 2010

to by ma potom zaujimalo, ako student mediciny vysvetli, ze za prvych 7 mesiacov dojcenia sa moj tuk zmobilizoval a opustil ma v pocte 15kil, no odkedy M. prikrmujem, tak sa ma zvysny tuk drzi zubami nechtami a nikam sa nechysta odist 😝 😝 😀 😀 😀

lensam
19. okt 2010

@emjee asi z toho dovodu, ze uz nekojis, resp. nekojis tolko. a okrem toho aj pri kojeni plati pravidlo, ze ak mas vacsi energeticky prijem ako vydaj, tak sa tazko chudne

emjee
20. okt 2010

@lensam to ja viem, ale v predchadzajucom prispevku pises: "pri velmi dlhom kojení nastáva mobilizácia tuku matky"
u mna bola ta mobilizacia hned 😀 potom uz sa prestal tuk mobilizovat (aj ked menej dojcim az od 18m, do 7m som vyhradne dojcila, od 7 do 18m som popri prikrmoch dojcila na poziadanie, co bolo kazde 2-3 hodiny 😀, teraz dojcim "len" asi 5-7x 😀 )

helen
20. okt 2010

@emjee U mňa tak isto, do pol roka som bola pod váhou spredm tehu, ale len pri prvom. Pri druhom to ide podstatne ťažšie dole 🙂
Btw, študent medicíny ešte musí veľa študovať 😉
Aj keď podobný názor zastáva napr. aj Mudr Divinec - primár novorodeneckého na Antolskej. Len s tým dovetkom, že on hovorí o optimálnej dĺžke kojenia rok až dva. Tri až štyri je podľa neho už veľa.

lensam
20. okt 2010

@emjee len az 5-7x denne....ja tak dojcim teraz, teda kazdy den rovnako 6x, popri prikrmoch by si mala menej dojcit a vlastne nahradzat dojcenie tuhou stravou

emjee
20. okt 2010

@lensam to je sice pekne, ale moje dieta to nechape 😀 ale ja som napr. nedavala do 1. roka ine tekutiny ako mm, od 1. roka pije okrem mm aj vodu

annag
20. okt 2010

@lensam

zaujímavé a to umelé mlieko, ktoré sa vydojí z kravy ,žiadne toxické látky z mobilizovaného tuku neobsahuje? neviem prečo, ale mi to zaváňa typickou propagáciou zástupcu umelej výživy ... 😉

príkrmy sa zavádzajú k dojčeniu, nenahrádzajú sa jednotlivé dojčenia. Odporúčam Ti prelistovať si odborné stránky o výžive detí i dospelých, stačí povedzme WHO

http://www.who.int/topics/breastfeeding/en/

mathias2009
20. okt 2010

ahojte..moj malý ma dnes rok a stale kojime.... on bez cuckania z prsnika nezaspi...cize vecer dame kasu alebo co mame a potom sa ho musim nakojit..v noci sa tiez budi,vlastne odkedy ho mam ,tak som este celu noc neprespala...a rano som zacala skusat tak cca o 5.30 kasu vo flasi alebo puding...asi 2 krat zatial...lebo on nad ranom je hladný a budi sa tak kazdých 45min....a potom spime do 8:00- 8:30...a ked ide cez obed spinkat,tiez si musi cucnut... 🙂...nad odstavením ani neuvazujem..dala som si zavazok aspon do roka a to som splnila a uz to necham ako sa bude mliecko tvorit..raz som mu skusila urobit kasu z Nutrilonu a mne samej to moc nevonalo a vyplul to cele....🙂

bobocka
20. okt 2010

moj misko ma skoro 13mesiacov a ja veru kojit mienim min do dvoch rokov.mne aj miskovi to velmi vyhovuje.fakt si tu chvilku s nim uzivam,deticky rastu strasne rychlo ☹ .ak sa sam odstavi,tak mu nebudem prso nasilu do ust davat,no pokial je spokojny a aj ja,tak nemam co riesit.ja chapem tie maminky,co po roku prestanu kojit,ci aj skor,ked si to vedia same odovodnit.kazdeho osobna vec,no ja nevidim dovod(pre mna osobne) aby som rozrabala malemu vodu s praskom,pokial mame mliecko doma a zadarmo 😀

bobocka
20. okt 2010

@mathias2009 vsetko najlepsie drobcovi.inak aj mne misko zaspava pri kojeni.tiez inak nezaspi(ak neratam vonku v kociku).ale mne misko od osmeho mesiaca prespi 12 hodin v noci min.on sa budil aj 10x za noc a ja som si ho vzdy prilozila,lebo som si myslela,ze bol hladny.a nebol.raz som bola uz tak unavena a nechcelo sa mi ho v noci kojit,tak som ho len pohladkala,dala pusku,dala dudku do ust a znovu zaspal.a takto sme pokracovali a behom par dni prespal celu noc.tak skus 🙂.no zas nie uplne celu.ukladam ho okolo deviatej vecer a okolo siedmej rano sa preberie,to si ho veznem k nam do postele ,v lahu odkojim a spime dalej do deviatej,desiatej(nedavno sme sa o stvrt na dvanast doobeda prebrali z nocneho spanku 😀 som nevedela ci ranajky ci obed ci co mu mam dat 😀 )fakt,teraz spi ovela lepsie ako ked bol malinky. 😉

lensam
21. okt 2010

@annag jasne ze sa zavadzaju popri dojceni a zozaciatku sa daju 2-3 lyzicky zeleninoveho prikrmu a dokrmi sa dojcenim, ale postupne sa to dojcenie nahradi plnou davkou prikrmu...ved ked sa raz dieta zasyti jednym, tak nebude chciet este aj plnu davku materskeho mlieka. preco by zrazu malo jest raz tolko. mozno sa po najedeni trosku napije na utisenie smadu

mathias2009
21. okt 2010

@bobocka Dakujeme za blahozelanie.... my moc dudlik nemusime,vyskusam len tak..lebo aj tuto noc len plackal,ze je hladný...uvarila som mu taký redsi puding do flase ,csetko vypil a spal do 8.00.... a to sa vecer naveceral myslim,ze dobre a este mliecko,o pol noci vypil pol flase caju a o 4.00 som davala puding....no skusim..dakujem za radu... 🙂

gabika7706
24. okt 2010

@lensam tak hovoria knizky, ze zo zaciatku 2-3 lyzicky, ale ten moj zjedol hned na prvy krat vsetko (co som mala nachystane akoze na dva dni) a este krical, jasne, ze sme dokojili. A aj teraz, zje skoro porciu dospelaka a o pol hodinku sa kojime ako keby ani nic nejedol. Takze teoria je jedna vec a prax, myslim, u vacsiny je ina 😉

annag
24. okt 2010

@lensam

odpovedala Ti @gabika7706 - a dokonca je to i veľmi výhodné po dojčení zapiť príkrm mliečkom, lebo enzýmy v mlieku obsiahnuté ,uľahčujú dieťatku tráviť príkrm i to je jedna z geniálností materského mlieka ... dojčenie nie je len kŕmenie, zasýti, uhasí smäd, zahojí boliestku , uspí, utíši , upokojí.... preto sa i staršie dieťa dojčí zvyčajne veľmi často a o tom kedy , koľko rozhoduje bábätko - toto je základný princíp dojčenia - dojčiť na požiadanie

dnes sa všetky významné svetové i európske organizácie (teda organizácie, ktoré tvoria tisíce vedcov, lekárov jednoznačne zhodujú z hľadiska výživy v potrebe dojčiť pri zavádzaní príkrmov, a potom tak dlho, ako to matke a dieťaťu vyhovuje. Keďže príkrmy zavádzame postupne do cca 2 rokov, tak sa odporúča dojčiť minimálne dva roky. A potom dokedy to mamičke a bábätku vyhovuje - je to výsostne intímna otázka tých dvoch, do ktorej nemá právo nikto vstupovať. Dnešný celosvetový priemer dojčenia je 4.2 roky - len v "civilizovanom" svete, ktorý je ovplyvnený kultom umelej výživy , sa do tohto procesu zasahuje a matky pochybujú o svojom materinskom inštinkte , nevnímajú svoje bábätko a jeho potreby, ale vnímajú okolie a kladú si otázky , ako je napr. názov tejto témy. Prečo sa vlastne matka zamýšľa nad otázkou dokedy dojčiť? Takúto otázku by sme si nemali vôbec klásť, dá nám ju samé bábätko - Kedy? Keď bude hrdé na to, že už je odstavené. Presne ako je bábätko hrdé, že už sa pýta na nočník .... Je to významný vývojový míľnik v jeho živote.

alexandrah
25. okt 2010

@lastovicka
@lensam - mne presne toto potvrdilo niekolko pediatriciek, to vobec nie je mytus, co bol v minulosti, ze proste MM uz po pol roku nema ani zdaleka take vyzivne latky, a babo by malo prejst na prikrmy, + UM, lebo to ma aj tak ovela viac zivin ... MM je dobre iba koli imunite, nie koli zivinam, UM ich ma ovela viac, a dokonca kojene deti byvaju aj chudsie, mensie ... a tu imunitu dostane babatko uz aj iba napr. mesiacnym, alebo tak kojenim, ak sa neda ... urcite maximalne do pol roka, do roka, ako pise lensam ...dokonca poznam matky, co uz nemaju mlieko, len prikladaju ... aby sa babo ukludnilo, ktore uz ma 3 roky!!