Dojčené bábätko všetko vygrcká

christin33
10. sep 2020

Ahojte,baby malinká má mesiac a vždy ked ju nakojim tak strašne grcká..je to normálne alebo môže byť problém v mlieku?..včera sme boli aj u lekarky na poradni ale nič nepovedala,možno to prepočula neviem

jumama
10. sep 2020

Asi ma reflux. Ze ma slaby zvierac na zaludocku a tym padom neudrzi obsah v zaludku. Nasa mala tiez, vela babatiek ma, ci kojenych, ci na umelom mliecku. Su nejake zasady, ako pomoct babu s refluxom, a ak nepomkze, tak sa zvykne davat nieco na zahustenie mliecka pred papanim. Tie zasady su napr. Postielku vyvysit pri hlave, aby spalo babo na sikmej rovine - napr pod nohy postielky knihy sme dali, niektory daju pod matrac flasu plastovu. Nam sa tak dalo aj dno kocika dat takou plosinkou dosikma. Nemanipulovat s napapanym babom. Ja som napr. nedavala ani hned po jedle odgrgnut, lebo by sa jej stlacilo brusko, nech som akokolvek opatrne s nou narabala a vsetko mi slo oblukom za chrbat... Tak isto prebalovanie, naplanovat skor pred papanim. Ja som nasu nemala na rukach pri papani, bola polozena na posteli a nemanipulovala som s nou, nechala som ju tam lezkat aj ked dopapala. Taka malinka sa aj tak. Vela nehrala, som jej radsej spievala a aj tak len spinkala. Mozes ju hladit, drzat za rucku, nech tu maminkinu blizkost citi. Ono sa to zda, ze ako vela babo grcka. Ja som vzdy mala pocit ze kolko toho vygrcosila, a potom som citala radu, ze skus si na plienku vyliat jednu polievkovu lyzicu vody - ze uvidis ako velmi je z toho plienka mokra, ze sa to da tak prirovnat, ze babo grcne trosku, jedno susto a vyzera, ze grckalo velmi vela.

christin33
autor
10. sep 2020

@jumama ďakujem,tiež kojim tak že ležím a ona grca len ked sa napapa ze ju dam odgrcnut tak vtedy sa stane ze vela vygrcka ale potom spi kludne celu noc..keby mala reflux spinkala by tak pekne?nebolelo by ju brusko alebo nieco?

jumama
10. sep 2020

@christin33 Keby bolo babo nespokojne alebo hladne, urcite by sa dozadovalo placom. Aj ak by ho brusko bolelo, by sa mrvosilo a asi aj plakalo. Neviem ti povedat ci to je reflux... viac odborne sa urcite na to pozrie lekarka, nabuduce sa pytaj sama, ked je taka, ze nic povie sama od seba 🙂 Nasa neplakala za grckanie, ani nebola hladna, skusala som aj ze castejsie mensie davky - ona bola na UM, ale to nejako velmi nepomohlo. Existuju take mliecka na reflux, ale to nasa vobec nechcela, ono ak to ochutnas, je to take hnusne horke, ze som sa jej necudovala 🙂 Grcosila kludne aj hodinu po papani. Tak len vydrzat na prikrmy, ked sa prirodzene zahusti strava 🙂 Aj pekne spinkala nasa, totalny spachtos bola. Len z toho obdobia do pol roka, mame same foto s podbradnikom, az si zo mna srandu svokra robila 🙂 Bolo neprijemne, ze ak nemala podbradnik, tak aj 4-5 razy denne prezliekat, ked si ogrckala cele plece... tak ja som praktik,podbradnicky vkuse mala. Tak prajem vela trpezlivosti. A ked sme zacali s prikrmami, rada nasho doktora bola - ryza, ryza, ryza - vsetko sme zavadzali cez ryzovu kasicku, nikdy nejedla ciste zeleniny a ak z niektorych grckala, tak sme ich nedavali vobec. Z mrkvy grckala aj po troch hodinach a nelubi ju dodnes. Z vone zelenin ju niekedy nadrapuje. Ma uz 10 r, ostalo jej to vyberave jedactvo a neochota ochutnavat nove veci. Ale som s tym zmierena. Prajem vela trpezlivosti, urcite si najdete s malinkou svoje cesticky.

bagre
10. sep 2020

@christin33 može mať reflux a stačí to "prežiť" a môže mať reflux a budú problémy. Podstatné je, či je to spokojné bábätko a či priberá - v tom prípade ani grckanie nie je problém...

mousegirl
10. sep 2020

Z mlieka to určite nie je. Grckanie je normálne podľa mna, môj tiež začal viac okolo dvoch mesiacov. U nás maly najviac grckal ráno keď som mala veľmi veľa mlieka a on hltavo pil, tak som mu začala robiť parminutove pauzy a odvtedy lepšie.
Skús zmeniť polohu, možno jej v lahu tečie prirýchlo, resp pozoruj či je správne prisata( ak nie je, nahlta sa vzduchu)

mousegirl
10. sep 2020

A ešte dodám že kojene dieťa sa nemusí dávať odgrgnut( to platí len pre deti na UM), len keď si to vyslovene pýta

christin33
autor
10. sep 2020

@mousegirl len ona si vzdy odgrgne..ona ked sa napapa začne sa šponovať a vtedy viem ze treba ju dat odgrgnut..ale aj dost rychlo papa

miakey
10. sep 2020

@christin33 aj môj syncek dosť veľa grcká, ale jemu to nevadí a pediatricka to nerieši, lebo napriek tomu pekne priberá, podľa nej až príliš. Po grckani mu zvyknem ešte ponúknuť prsník, aby to "zapil", niekedy si dá, niekedy už nechce.

bazalka1
13. sep 2020

@christin33 ahoj, moja mala presne to iste a presne ako ti napisala jumama....so vsetkym suhlasim akurat unas to preslo az do ticheho refluxu...mlieko sa jej zacalo vracat s5 uz pocas dojcenia takze som ju nemohla velmi krmit po leziacky ale vo vyvysenej polohe....casto...velmi casto sa mi dusila pri krmeni ked sa jej vratilo...neskor hrozne plakala po nakrmeni ked som ju polozila ci do postielky alebo hockam...bolo to koly tomu vracaniu mlieka...palila ju zaha....to zistis skrz napenenej pusiny...
Doktorka vravela ze treba len pockat...
Inak po mojom vysadeni mliecnych vyrobkov prestala tolko zvracat...som na bezlaktozovej diete a tiez pomohlo caste polohovanie na brusko...teraz uteba nemozne no na zaciatok staci aj chvilka po kupani....teraz budeme mat 4mesiace a pomali to odznieva...

A refluxove deti spia pekne....len problem bol v tom ze ked som ju vnoci nakrmila a nepockala kym jej to stecie alebo som to len neodhadla...ze som ju hned polozila tak mi zacala grcat v spanku...bala som sa ze sa mi udusi...to boli prebdene noci doslova...a kolotoc cisty ak sa zobudila a zacala plakat....to uz potrebovala aj prebalit a sli sme dokola....pocas prebalenia sa pogrcala uz uplne a zase plakala ze je hladna....bolo to hrozne