Dojčenie a zubár. Môžem dostať injekciu? Röntgen škodí?

monika78
4. nov 2008

Ahojte- neviete mi poradit ako to je s osetrenim u zubara pocas kojenia?... mozem dostat injekciu? co s trhanim zuba? Roentgen skodi?

audreyd
4. nov 2008

injekciu môžeš dostať, je to len lokálne. rontgen neviem...

mywiel
4. nov 2008

Ja som nechcela anesteziu, lebo je to predsalen chemia, ale mne vrtali, netrhali zub, roentgen nie je problem.

monika78
autor
4. nov 2008

mne asi budu trhat. Neznesitelne ma uz 4 dni boli zub. Cakala som ze to prejde ale neustupuje to. Tak to uz nemozem odkladat. ☹

kingstonka
4. nov 2008

ja mam tiez tento problem a na roznych strankach som sa docitala ze aj roenten aj lokane umrtvenie je ok. Ze moze byt problem s kojenim skor psychicky. Ze je mozno dobre tesne pred osetrenim nakojit- ale ze potom netreba nijak cakat (netreba odsavat a vylievat) ze to ma velmi kratku zivotnost v tele. (mne napriklad nepije z flase tak by som mala problem nakrmit po zakroku) tu je jedna stranka (ale po angl)

http://www.breastfeedingnetwork.org.uk/pdfs/Den...
tak vela stastia

paracetamol a ibuprofen su vraj vhodne

jaduska
4. nov 2008

Keď som bola na snímok, tak som povedala,že dojčím a dali mi tú hrubú vestu. Injekciu som absolvovala pri prvej dcérke a ona dostala na druhý deň teploty - len ten jeden deň. Ale či to malo súvis s tou injekciou, to fakt neviem. Možno zhoda náhod 😒

pietra
4. nov 2008

ja sa zubara neskutocne bojim, takze vrtanie bez injekcie by bolo pre mna hroznym zazitkom. Hladala som info, pytala sa aj svojho zubara a vraj je to ok. Ale pre istotu som po zakroku mlieko odstriekala a vyliala.
Pri rtg, ked som povedala, ze kojim, mi dali vestu, ako spomina uz jaduska

martina21
4. nov 2008

Ahojte ja dojcim a v pohode mi trhali zub z lokalnym umrtvenim este aj doktor povedal ze to nema ziadny vplyv a malemu nic nebolo, na rentgene som tiez bola takze sa neboj 😉

mywiel
4. nov 2008

Roetgen s mliekom nic nespravi a uz vobec nic ked je ocelova vesta, ktora sa musi davat zakazdym ci kojite alebo nie. Riziko potratu je pri tehotnej zene a s vestou nie. Ked som povedala, ze kojim zubar hned pochopil preco nechcem injekciu a vobec ma neprehovaral, su to lieky a dostanu sa do mlieka neviem ci jednym odstriekanim sa dostanu uplne z tela... 😕

zulok
4. nov 2008

minuly tyzden sme bol maly na rtg a bol manžel, lebo an dverach bolo napisane, že tehotným a kojacim matkam vstup zakazany...

jarka007
4. nov 2008

Ja som bola ked som kojila u ortopeda a odmietli ma rontgenovat, pretoze som kojila. Vraj sa to nesmie a musim pockat, kym nebudem kojit. Tiez som bola prekvapena, ale ten lekar je tu povazovany za kapacitu.
Zub mi vtedy odmietli osetrit, pretoze vraj si ho mam najprv preliecit ATB a az tak mam prist. Ked som ich dobrala, tak som ani nikam nesla, pretoze mi ta bolest presla.

fifinna
4. nov 2008

mne robili redgen zubov a dali mi ochrannu vestu. A aj injekciu mi dali. Upozornila som zubarku ze kojim a ona povedala, ze to sa mi do mlieka nedostane. A nic sa malemu nestalo.

blau
4. nov 2008

v pohode aj roentgen aj injekcia , kojim a som stale u zubara. Mam strojcek a /aj kazy,uz osetrene/. Maly v pohode 😉

bibula
4. nov 2008

mozes vsetko-a cez prsia ti daju tu zasteru 100kilovu.-) 😀

blau
4. nov 2008

bibula: 😀 😀 😀

dididi30
4. nov 2008

ja som bola pred 2 tyzdnami u zubarky, v poho, maly mi zaspal a spinkal cele cistenie zubnych kamenov mne na brusku 😉

masinka
4. nov 2008

podla mna by tu vestu mali davat vzdy, nielen ked kojite a dokonca aj taky ten limec na ochranu stitnej zlazy
mna inac minule chcela lekarka poslat na rontgen pluc s tym, ze po prvom trimestri je to v pohode 😒 , ze su to take male davky a tak presne zamierene.... odmietla som , kedze to malo byt len preventivne, tak to pocka kym sa mala narodi a kym dokojim, nebudem zbytocne riskovat

a co sa anestetik tyka, trhali mi zub kym som kojila a nijako sa to na malej neprejavilo a ani na mojej tvorbe mlieka, kedze ja sa zubara nebojim a tiez som si musela dat odstranit znamienko (a to som uz bola tehotna a sucasne som este aj kojila) a chirurg tiez tvrdil ze je to take male mnozstvo a pod kozu, ze to na deti nejaky vplyv mat nemoze, dak dufam ze mal pravdu

majcik
4. nov 2008

Ja som tiez absolvovala RTG zuba ako dojciaca. Ani sa ma nikto nepytal, ci kojim ... len, ci nie som tehotna. A dostala som tu ochrannu vestu. Nezbadala som ziadnu zmenu.

pemar
5. nov 2008

Mne tiez najprv robili resekciu korena a potom aj zub trhali, pri vsetkych zakrokoch som dojcila. Povedali mi ze anesteza lokalna v pohode, proti bolesti ibalgin tiez v pohode.
S tym rontgenom som si nie ista, mne na pohotovosti na drienovej a rovnako ani potom pan zubar, docent, prednosta stomatochirurgickej kliniky mi rontgen neodporucil, pozrel sa na ten zub a povedal ze sa uvidi pri samotnom trhani. Este mi povedal ze ten problem s dojcenim po extrakcii moze byt skorej psychicky, keby to bolo nejake velmi komplikovane (napr. by tam musel robit s dlatkom atd). Ja som mala nastastie uplne jednoduchy koren tak to slo von ako nic. Ale ty sa nenechaj vystresovat ani keby to bolo nieco komplikovanejsie, ked mas anestezu nic necitis a potom sa to v ustach hoji velmi rychlo a ta bolest je podla mna podstatne mensia ako ked Ta paradne boli zub alebo mas zapaleny koren. drzim palce 😉

certica
5. nov 2008

ja tiez dostavam ochrannu vestu aj anestezu a dojcenie som samozrejme spominala

mywiel
18. nov 2008

Zubná poradňa
Predmet: Odpoveď na otázku pre 'Mywiel'
Dátum zadania: 4. novembra 2008 19:46
Toto som napisala do primar.sk ako otazku a toto mi odpovedala laktacna poradkyna... 😉

Znenie otázky:
Roentgen a kojenie

Dobry den, chcela by som vediet ci mozem mat viac roentgenovych snimkov aj panoramaticky ked kojim 6x denne, moje babatko ma 3,5 mesiaca a je plne kojene, nehrozi ze to prejde do mlieka? Tak isto by som chcela vediet ci je mozne mat lokalnu anesteziu pri vrtani kazu. Dakujem.

Odpoveď na otázku:
Lokálnu anestézu áno, malé rtg snímky pri krytí zásterou áno, panaromatické rtg po skončení kojenia

Odpoveď poskytol:
MUDr. Miroslava Tóthová

e.vacka
18. nov 2008

Aj mne pred týždňom trhali zub s anestéziou, potom som si na bolesť dala Paralen 500, ale iba jeden, viac som sa bála, aby som miminku nenarobila nejaké ťažkosti. Držím palce pri bolestiach zubov 😀

claudinka
18. nov 2008

rontgen by nemali robit.. ale injekciu ti urcite mozu dat 🙂

mywiel
18. nov 2008

Male snimky nevadia je to lokalizovane a pokial je veste je to ok.