Dojčenie cez klobúčik. Ako dlho sa to dá?

curly1983
17. máj 2007

Ahojte mamicky ... ako dlho sa da kojit cez klobucik ??? je pravda, ze max. tak mesiac kvoli tomu ze postupne sa prestava tvorit mliecko ???

mate s tym nejake skusenosti ???

majcik
6. jún 2009

Annag - v pripade dalsieho babatka to skusim najprv bez klobucikov, to som si uz predsavzala, uvidime, ako to pojde, ale v pripade nudze viem, na co sa mozem spolahnut 🙂
Vyvazovat prsnik? Pomooooooc ... to si neviem predstavit, pride mi to drasticke 😕 😀

Tazko povedat, preco si pchal pasticky do ust ... teraz mu uz nevojdu, tak si pcha prsty. Ked sa zaujme nejakou cinnostou alebo hrackou a ma plne ruky, tak si necmula prsty, ale ked prave nema nic v rukach, tak prsty idu dnu. Najviac ma to stve vonku, ze kadeco pochyta a prsty idu do ust ... 😠 Ked ma cumlik, tak ho niekedy dudka vyslovene slastne, vydava take zvuky ako pri jedeni extra dobreho jedla 😀

annag
6. jún 2009

majcik

- to len poradkyňa pridrží prsník plienkou - nič drastické 😅 , no chlapa máš doma 😀

shaula
7. jún 2009

Annag, obdivuju tvoje znalosti a zkušenosti s kojením, asi jsi laktační poradkyně, že? Škoda, že jsem si taky dopředu nějakou nezajistila... Podlehla jsem tomu, že všude píšou, jak je kojení přirozené a že je jen málo žen, které opravdu kojit nemohou. Až po porodu jsem zjistila, že to vůbec není pravda a kojení je třeba se naučit. Asi proto jsme měli takové problémy - kluci se narodili o měsíc dřív, byli slabí, měli žloutenku, byli spaví, nechtěli se přisávat, usínali u kojení a nemohla jsem je udržet vzhůru, nechtělo se mi spustit mléko, navíc mám taky větší prsa (ale to mi problém nedělalo, stačí správná poloha a prs přidržet) a ploché bradavky - takže to byl náš problém. V porodnici mi řekli, že si "musím" koupit kloboučky, jinak to nepůjde. Podotýkám, že má být Baby Friendly, ale moc jsem z toho pocit neměla - brečela jsem jak želva, když mi sestra necitelně prohmatala prsa a prohlásila, že tam nic není, strašně moc jsem chtěla kojit. Tak jsme koupili kloboučky. Ale měla jsem "štěstí", kluci to neuměli ani s nimi. Nějak nedokázali vytáhnout tolik mléka, aby jim to přes klobouček došlo až do pusinky. Tak sme kloboučky zahodili a "dokrmovali" UM, v podstatě dostávali jen to. Když jsem asi pátý den v porodnici poprvé navážila 20 g kojení, skákala jsem radostí až do stropu. Doma jsem se po nějaké době rozhodla se UM zbavit, tak jsem je "trápila" tím, že jsem je přikládala i co hodinu, v podstatě jsem měla pocit, že jsem přirostla ke gauči a nedělám nic jiného než kojím. Bylo to strašně vyčerpávající, ale nakonec jsme se obešli bez UM. Ale už jsem si nevěřila a měla pořád pocit, že musí mít hlad - hodně totiž plakávali, ale dokrm už odmítali.
No to jsem se vypsala🙂 Ale chtěla jsem tím říct, že dneska bych už kloboučky nevzala, právě pro ty rizika, že pak budou problémy s kojením. Ano, nemusí, to má Majcik pravdu, ale taky mohou, takže bych to neriskovala. A kojit se dá i s velkými prsy a plochými bradavkami, jsem toho důkazem, kojím i teď, a kluci mají 10,5 měsíce.

annag
7. jún 2009

ahoj shaula, ďakujem, áno, som 🙂 , všimla som si, že máš dvojčiatka a kopec skúseností a dobrých rád 😉 zvládla si dojčenie úžasne,máloktorá mamička dvojčiat dokáže plne dojčiť - práve preto, že nedostane správnu pomoc na začiatku. Presne tak, dojčiť sa musí naučiť mamička i bábetko, niekedy to trvá aj niekoľko týždňov. Vôbec to nie je samozrejmosť a práve povrchné informácie o dojčení mu škodia najviac. Chýba dobrá predpôrodná príprava - keď si len pozrieš témy tehotných mamičiek tu na MK - dojčenie je to posledné, o čom sa debatuje. Rozoberá sa výbavička, stav mamičky, pôrod ... len dojčenie sa akosi ani nespomenie. Prajem Vám všetko dobré - hlavne veľa zdravíčka a radosti celej rodinke 🙂

shaula
7. jún 2009

Moc děkuji 🙂

barmborka
8. jún 2009

Ahoj holky,nezlobte se,ale pořád mám pocit jako bych byla špatná a neschopná,že stále i teď kojím přes klobouček.MM i já s klidným srdcem můžeme říct,že jsme udělali opravdu co jsme mohli,abychom se jich zbavili.Měnili polohy,nahřávali před kojením,odstříkali před kojením,stimulovali bradavky aby to malá měla lehčí,odstříhavali konce kloboučků,měli tady laktační poradkyni,ale prostě jsme u nich zůstali.Malá je dost svéhlavá,takže po dvou měsících stresu a nervování (protože kloboučky jsou prostě špatné 😝 ) jsem řekla dost.Chce mat.mléko přes klobouček má ho mít.A je klid.Jak jsem již psala kojím doteď,mléka nemám málo,malá je spokojená,prospívá dobře jen prostě dostává mlíčko přes klobouček.Já na ně nedám dopustit. 🙂 🙂 😉

shaula
8. jún 2009

Barmborka, vůbec nejsi špatná ani neschopná matka! Jsi výborná matka, protože se snažíš pro své dítě udělat to nejlepší. Jde jen o to, že se nikde nemluví o tom, že používání kloboučků má i svá negativa nebo rizika. Ať už v podobě snížené produkce mléka z důvodu špatné stimulace dvorců, nebo zbytečné námahy miminka při sání ze stejného důvodu, nebo "jenom" nemožnosti se pak kloboučků zbavit, tak jako ve tvém případě. A nikdy DOPŘEDU NEVÍŠ, jestli něco z toho nenastane, a to je ten důvod, proč by se pokud možno kloboučky neměly používat. Teď se mnou asi Annag nebude souhlasit, ale pokud ti používání kloboučků vyhovuje, tak je vesele používej dál, patříš asi k těm šťastným, kterým to žádné problémy neudělalo. Ale vsadím se, že je i spousta maminek, kterým vadí a zbavit se jich už nemohou, nebo kvůli nim přišly o mléko a ani si to nedávají do souvislosti (právě proto, že se o tom moc neví...).
Trochu jsem se do toho zamotala, ale snad z toho vyplyne, co jsem chtla říct... 😉

semiris
8. jún 2009

Ahoj maminky!Dneska jsem zabrousila na vaše téma,kojení přes klobouček a jen se chci podělit s mojí zkušeností.Mám bradavky vpáčené, a ač jsem se již v těhotenství snažila sebevíc bradavky vytahovat a starat se o ně, přesto se malá neuměla přisát a bradavky se mi i nadále vtahovaly. A tak pomůcku,jakou jsou kloboučky, můžu jen a jen vynachválit!Malé je již přes pět měsíců a plně kojím, krásně přibírá a mlíčka mám dostatek! Mylsím si, že lepší je kojit přes klobouček co to jde,než stresovat sebe i miminko jen kvůli tomu,že někdo tvrdí, že kloboučky nejsou moc vhodné. Vím, každý to má jinak, ale toto je můj názor. Malá je spokojená, veselá, vydatně se napapá během deseti minut(takže žádné dlouhé kojení) a všichni máme radost. O umělé výživě jsem totiž ani neuvažovala. Prostě když to jde přes kloboučky tak proč ne.... není na tom nic špatného.
Přeji Vám všem zdravé miminka a pěkné chvilky při kojení.

annag
9. jún 2009

shaula - plný súhlas .... staršie bábetko si urobí návyk a len ťažko sa od klobúčokov odúča. A určite lepšie cez klobúčik ako vôbec - to je jasné.

- problém je, že bábetku a mamičke s apo pôrode nedá dosť času na to, aby sa prisatie bez klobúčika podarilo - pretože prisávať sa bábo učí aj niekoľko týždňov - existujú postupy, ako to bábo naučiť a kobúčiku sa vyhnúť ....

luca33
12. jún 2009

Ahojte, ja by som sa s vami chcela podelit o moju skusenost s klobucikmi. Tiez som ich dostala uz v porodnici, kedze sa mala nevedela prisat. Velmi som si ich pochvalovala. Mala pekne papala a mna neboleli bradavky a bola to pohoda. Ale ako malinka rastla, potrebovala stale viac mliecka a dlzka kojenia sa predlzovala. Myslela som si, ze sa to zlepsi, ako bude rast, ale zhorsovalo sa to. Nakoniec som kojila vzdy skoro hodinu, niekedy aj dlhsie. A o hodinu bola zase hladna. Tak som sa spojila s annag a ta mi napisala, ze za vsetko mozu klobuciky. Bola som z toho v soku, nikto ma nikdy neupozornil, ze na kojeni s klobucikmi moze byt nieco zle. Po par dnoch protestov sa nam nakoniec podarilo klobucikov zbavit a vsetko sa upravilo zo dna na den. Kojenie trva 10-15 minut a vydrzime dve hodiny. Kedze ta zmena naozaj nastala okamzite, boli na vine jednoznacne klobuciky. Som rada, ze sa nam ich podarilo zbavit. Snad vam moja skusenost pomoze a podpori vas vo vasom odhodlani sa ich zbavit. Stoji to urcite za to 🙂

rimmel
17. sep 2009

ahojte tak ja sa k vampridam..
kojila som s klobucikom od zaciatku a po par mesiacoch, tusim dvoch ci troch uz kojim bez a o mliecko som neprisla, kojim doteraz

annag povedala ze mam nadprodukciu mliecka tak preto nebol problem, ale co to som si pozrela a dosla som k nazoru ze vobec ziadnu nadprodukciu nemam..prosto som asi mala stastie 😀

cize podlamojej skusenosti klobuciky su super..bez nich by som mozno dnes ani nekojila...

rimmel
17. sep 2009

pardon! teraz ako tak nad tym rozmyslam kojila som 4 mesiace s klobucikom

ava
17. sep 2009

pridavm se s rimmel, kojila jsem nadherne a bez jedineho problemu s kloboucky...a par dni do 4.mesici se rozhodl pit bez nich - doba kojeni se zkratila, je to nadherna, jen tak vytahnout a nabidnout 🙂 uz jsem ani neverila, ze to jednou bez nich zvladne! Ale klobouckum chvala 🙂

rimmel
17. sep 2009

super ze vidim ze niesom sama 🙂

adus22
18. sep 2009

Ahojte. Aj my sme zacinali s klobucikmi. Ale odlozili sme ich asi do troch tyzdnov od porodu a to tak, ze na zaciatku kojenia pila cez klobucik asi tak tri minutky, a ked uz bola bradavka vonku, klobucik som dala dole a mala sa chytila aj bez neho. Takto sme to robili az som skusila bez klobucika a uz nam to tak ide po roka 🙂

rimmel
18. sep 2009

super adus gratulujem, ja si myslim ze ak clovek chce, vsetko sa da 🙂

zuzkalenka
18. sep 2009

Ahojte vsetci. Chcela by som sa tiez podelit s vami o moju skusenost. 8.8.2009. sa nam narodila dcerka ako spravna mama som ju kojila s mliekom nemam problem ale dcerka pri kazdom kojeni bola nespokojna a velmi mi natahovala bradavky. Tak som skusila klobucik ale ako sala tiez to nebolo ono. Vydrzala som to asi 3 tyzdne stasne ma boleli prsia aj bradavky strasna bolest 😖. Tak som si zacala mlieko odsavat. Malicka je spokojna vypije dost aj pekne pribera. 😲. Nieje to sice boh vie co kazde 3 hod. behat pre odsavacku ale co uz. 😕 A co sa tyka klobucikov myslim ze je to celkom fajn ak babo saje neni co riesit hlavne ze papa 🙂

nevestickka
19. sep 2009

My sme na tom rovnako... z porodnice sme odchadzali s klobucikmi - bez nich by sme nekojili, maly sa nevedel prisat, uznala to aj laktacna poradkyna a mne sa to zdala lepsia volba ako do neho pchat glukozu - a zrazu, po 3 mesiacoch jedneho dna sam od seba klobucik odmietol a odvtedy ficime bez neho 😎 je to super pohodlne, nic nemusim oplachovat, vyvarat... ale ako vravim, bez klobucikov by to na zaciatku vobec neslo, ja im vdacim za to ze kojim

zedra1
25. sep 2009

Kojim přes klobouček půl roku,a jsem ráda že něco takového je,protože jinak bych nekojila vůbec.Naše DR.nám řekla,že to nevadí má to jako s flašky a fandí všem mamkám které to nevzdají,někdy je to fuška držet mimi,prso,klobouk 😒 klobouk neklobou hlavně že jim chutná 😀 😀

nikush
7. nov 2009

annag: a co robit, ked maly nechce moj prsnik? teda nie zeby nechcel, ale on je taky vynervovany ked je hladny a to ho nenatahujem, ze myka s hlavou doprava dolava a nechce zavriet pusu a zacat sat...s klobucikmi to ide bez problemov, viem, ze je to pre neho jednoduchsie, to vidim. skusala som ho prikladat podla tvojich obrazkov a nic...ja mam bradavky ploche a aj ked si stiahnem ten klobucik tak cuby dup a su opat mini ☹ . ako ho mam prinutit, aby sa nemykal a stisol tu moju cicku a sal??? ja viem, ze treba byt trpezlivy, ale... ☹

ava
7. nov 2009

nikush- to jsem zazila taky. kojila jsem pres kloboucky a nemela jediny problem. Mleka byla dost, kojeni krasne a pohodove pro oba. S uderem 4.mesice jsem jednou zkusila bez kloboucku a od te doby uz jsem to ani jednou nepouzila - kojeni stale bezproblemove, pro oba prijemne. mel uz proste dost velkou pusinku na to, aby si ten dvorec chytil, drive mu kratka bradavka hned vyklouzla a navic byly prsa i mnohem vic nalite a tim padem neuchopitelne. Do konce 6.mes.jsem plne kojila a doufam, ze budu i dal pokracovat, diky klobouckum jsme to zvladali od zacatku. KDyby nebyly nevim...mozna by se musel chytit i bez nich, ale kdyby ne, byla by to vecna skoda!

nikush
8. nov 2009

no ved, mne sa nejakym sposobom niekdy podari vopchat, teda natlacit mu do ust aj dvorec ale hned ked zacne sat, tak je vonku a uz mi kuse bradavku...tak ako mam len dve a tiez isty prah bolesti...
este sa chcem opytat...raz pije 15minut, raz pol hodiny, niekedy aj dlhsie, hlavne v noci ma tu potrebu dlhsie...to preco? ja viem, tazka otazka, ale aspon nejaky tip. pritom mu niekedy ten kratsi interval staci a ked saje dlhsie, tak ani zaspat nechce... ☹ . poradte mi co mam s tym robit?

fifa79
8. nov 2009

nikush: Šimonek je ještě maličký,taky jsem začínala přes klobouček a malý se to naučil bez něj tak kolem druhého měsíce.Bolelo mě to i přes klobouček než si bradavka zvykla.Takže vydrž.Někdy byl taky přisátý déle, ale to je normální.Do třech měsíců se Vám to všechno ustálí a bude to v pohodě,uvidíš.

nikush
8. nov 2009

dakujem vam vsetkym za povzbudive slova 🙂 . budem musiet byt viac trpezliva a vsetko bude ok.... 😉

oliivie
8. nov 2009

Ahoj,
mně taky kloboučky zachránily kojení. Jinak nám to prostě nešlo. Někdy během třetího měsíce jsme začali zkoušet bez, vždycky si cucla párkrát s kloboučkem, já jsem ho pak rychle stáhla a ona pokračovala bez něj. Postupně jsme to zvládli i začít pít bez kloboučku. Takže žádný stres, hlavně, že má mlíčko od mamky. Časem se ty bradavky taky vytvarujou a bude líp. :o)

fifa79
9. nov 2009

nikush: ještě jsem zapomněla napsat postup.Je stejný jako u Oliivie.Tak po měsíci jsem ho nechala pít s klobouke a pak rychle sundala,bradavka byla vytáhlá a Deny se krásně přisál.Klem druhého měsíce to zvládal sám.Mě to teda bolelo, ale vydržela jsem.Myslím si,že ze zaátku to bolí vždy,přece jen si bradavky musí zvyknout.Ale opravdu to stojí za to vydržet.Je to pohodlné, zadarmo, kdykoliv.No prostě paráda.

annag
9. nov 2009

nikush - samozrejme chápem, že to nejde. Na diaľku sa mi ani nedá viac Ti pomôcť. Chcelo by to laktačnú poradkyňu, s ktorou by sa to podariť mohlo - väčšinou to tak aj je. Bohužiaľ, najbližšia je z Košíc

ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť ďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvolni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť. Ak by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce mojkať, cítiť bezpečne, upokojiť....

na tomto videu vidno stláčanie prsníka:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

tu vidno, ako bábo ozaj pije:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

a tu, kedy len cucká a pije veľmi málo:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

tieto videá by ti mohli pomôcť - je tam aj príprava bradavky pred priložením:

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

alebo :
http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/ABCs...

každopádne kým to inak nejde, bolo by veľmi fajn ak by si prsníky i odsávala - jednak si budeš stimulovať - vyťahovať bradavky, jednak si aj udržíš vysokú laktáciu - stačí krátko - 10-20 min. uprostred dlhšej prestávky. Ak si bradavku zakaždým stimuluješ podľa toho videa, alebo odsávačkou, krátko kockou ľadu - pôjde to lepšie.

- skús pár ml pred dojčením odsať - možno sa ľahšie chytí

- môžeš mu dávať sať svoj prst - vlož ukazovák či prostredník do pusinky bruškom nahor, tlač s ním na jazýček tak,a by jazýček vytláčal až nad spodnú peru - tým budeš stimulovať sací reflex - sanie prsta sa najviac podobá saniu bradavky

- pozri prosím môj album - prirastená uzdička - nemá ju náhodou? v takom prípade sa stáva, že sa bábo nevie dobre prisať

nikush
10. nov 2009

annag:
dakujem za tipy. stlacat som zacala a pil pekne, sice cez ten klobucik ale ide mu to. glga ako besny, az mam pocit, ze jedine co mu chyba po najedeni je upokojit jeho saci reflex. odsavat ich musim, lebo su velmi naliate, teda jeden z nich, az bolestivo. jazycek ma dobry, tu uzdicku mal moj brat, mu nastrihovali a potom mamci dokonale dokusal bradavky, co uz.
nevies mi nahodou este poradit, co s nim mam robit ked mi kazdu noc od 4tej do tej 6tej vystraja? a pritom je syty, suchy, vykakany, dokonca je pri nas, ze citi nase teplo a aj tak je nervozny. upravi sa to po mesiaci? ja viem, ze je to otazka, na ktoru neexistuje jednoznacna odpoved, lebo kazde dieta je ine, ale aspon nadej ☹ . vdaka

annag
10. nov 2009

nikush, skús pred pokusom o priloženie bez klobúčika prsník odsať veľmi, skoro do prázdna, možno i 100 ml , vyskúšaj pritom polohu futbalovú, priečnu, tanečník

k noci . veľmi málo informácií mám na to, aby som Ti vedela dať odpoveď - ale môže mať potrebu odgrgnúť si, možno koliku ak pil z príliš plného prsníka - fakt príčin môže byť x

zdienka
11. jan 2010

ahojte. tak prave bojujeme s klobucikmi tak vam napisem co a ako my... este to nemame vyhrate ale bojujeme...

maly sa narodil o dva tyzdne skor co mi prislo uplne v pohode akurat bol dost placlivy, aj po porode, sestricka mi ho zobrala po chvili ze "sa potrebuje adaptovat".. lenze to iste sa opakovalo ked mi ho priniesli na prisatie vecer... takze sme to stale nevedeli. od dalsieho dna chodila jedna sestricka za druhou a kazda mi to ukazovala inak, a nadavala mi za to co ma naucila ta predchadzajuca :( maly na prsniku vrestal ako o zivot, nasilu mu pchali bradavku, a vraveli radradom ze je "lajdak a nechce sa mu".. ked som im ho na chvilu dala postrazit ked prisiel manzel na navstevu, dali mu flasu... a potom uz prisatie neslo vobec. naviac nemam uplne idealne bradavky. jedna sestricka mi poradila ze mam skusit klobucik (a keby som vedela co to obnasa "klobucikovat" tak sa rsdsej trapim dalej) ale uz aj na ten ho bolo treba ucit. prisatie sa nam podarilo az doma, ked sme skusali a skusali.. teda prisatie s klobucikom zatial..

oducanie od klobucika mi velmi ulahcili klobuciky MAM. su take zdrsnene a tak nevybiehaju tolko z ust, najmenej sa po nich smykala malemu pusinka a ja som mala pocit ze sa to viac podoba saniu ako ine klobuciky.. pokracovala som stylom zacneme s klobucikom a potom ho dame dole a skusame na bradavku.. fungovalo. a hlavne, dost mi zafungovalo co som citala niekde na nete, ze najprv nechat aspon pooblizovat, a poovoniavat bradavku, kvoli tovrbe mlieka aj kvoli tomu aby maly si zvykal na nu.. asi to zabralo. vlastne od prveho prisatia po kojenie bez klobucika uplynulo len par dni.. akurat to sanie nie je take idealne ale "zlenivele" asi preto ani nepribral kolko mal ale snazime sa a verim tomu ze to pojde.. dnes ma mesiac tak ked citam ine pribehy vravim si ze uz teraz je to uspech,

jo a mali sme s manźelom aj backup plan, ustrihnut spicku a postupne skracovat klobucik 🙂) kto vie ci by to zabralo.

tak drzim palce!