Dojčenie cez klobúčik. Ako dlho sa to dá?

curly1983
17. máj 2007

Ahojte mamicky ... ako dlho sa da kojit cez klobucik ??? je pravda, ze max. tak mesiac kvoli tomu ze postupne sa prestava tvorit mliecko ???

mate s tym nejake skusenosti ???

andy80
26. aug 2008

Já jsem částečně kojila s kloboučkem do 6ti týdnů, ale já měla málo mlíčka od začátku, takže v tomhle neporadím, ale kamarádka kojila přes klobouček asi 2 měsíce a pak už to zvládali bez kloboučku, protože se jí sformovala bradavka.

nikusa9
26. aug 2008

ahojte maminky,
my sme papali cez klobucik 5 mesiacov....mala som strasne bolesti, bradavky mi praskali, no a cez klobucik to bolo lepsie..ale napr.mne Saska vobec nevedela chytit od Medely, bol taky hrubsi, tak som si už myslela, ze to bude koniec, ale kamaratka mi dala taky z Anglicka, guma bola len taka tenka a to bolo genialne...ale Saska si na to tak zvykla, ze ked som jej len tak obcas skusila dat bez klobucika tak sa vobec nevedela chytit...Na jednej strane to bola velka vyhoda co sa tyka bradaviek-ze to tak nebolelo ale na druhej strane dost obmedzujuce.. ☹ nadaj boze, ze by som ho zabudla doma, a este horsie stratila 😕 ked maminky koja bez, tak daju cicik kedykolvek-kdekolvek ja som musela mat vzdy po ruke vodu-umyt ho pred kojenim, hne po kojeni... 😉

majcik
26. aug 2008

Ahojte. Ja dojcim tiez cez klobuciky vlastne od zaciatku a je to v pohode. Pouzivam klobuciky zn. Medela a mam aj od Canpol babies a tie su aj so sikovnou skatulkou na prenasanie. Ja som zacala pouzivat klobuciky ani nie kvoli tym problemom, ktore ostatne zienky tu spominaju, ale preto, ze mam vacsie prsia a syn mal problem sa dostat k bradavke. Takto nam to vyhovuje uz takmer 5 mesiacov, vyvaranie mam za par minut spravene, klobucik nosim v tej spominanej skatulke vzdy, ked sa pohnem z domu. Mliecka mam tak akurat. Tiez som skusala kojit aj bez klobucika, ale maly si to proste nevie chytit... co uz. Som rada, ze kojim a dufam, ze par mesiacov este vydrzime.

zdenda
27. aug 2008

Ahoj, naší malé už je rok a pořád kojím od začátku přes klobouček, už se prostě nenaučila pít bez něj, ale v ničem nám to nevadí 😉 Mléko se mi dělá pořád stejně, žádný úbytek jsem nikdy nepozorovala, naopak ho mám někdy až moc, že bych mohla kojit i někoho jiného 😉 🙂 Nikdy jsme s kloboučkem neměli problém, ani s mlíčkem, takže v tom pokračuejm, teď už teda jenom trošku ráno a večer. Takže pokud to miminku vyhovuje, tak nevidím důvod, proč klobouček nepoužívat 😉 🙂

petja
28. aug 2008

když jsem přišla z porodnice,kvůli plošším bradavkám jsem začala používat kloboučky,ale musím říct,že časem jsem zjistila,že to nebylo kvůli tomu,ale že jsem nevěděla,jak na TO! Mám velký prsa a postupem času,jak jsem zkoušela klboučky vysadit,jsem zjistila,že prso musím zespodu trochu ukazováčkem stlačit,čímž umožním aby malej uchopil i prsní dvorec a jak se už přisál,bylo vyhráno! Každopádně jsem zezačátku byla za kloboučky MOC vděčná!Používala sem Medela L.

cipin
29. aug 2008

Ahoj, já používala klobouček ze začátku v porodnici, pže mě hned místo instruktáže jak kojit, zpražily, že mám na pravém prsu krátkou bradavku. Klobouček byla savička z láhve, tak se mi to moc nelíbilo, když proti používání saviček všude tolik bojují, takže jsem to zkoušela i bez a po příchodu domu už jsem ji vytáhla jen jednou a od té doby naštěstí vůbec a dobrý, tak jsem ráda 😅

daisy33
29. aug 2008

ahojte, ja tiez kojim cez klobucky, lebo mala malaproblem prisat sa, mam male bradavky a poradili mi to v porodnici. a mala ma uz vyse 4 mesiacov a mliecka mame dost. skusala som ci sa nechyti aj bez klobucikov, ale to neslo. tak som nakoniec rada ze moze aspon nejako papat mliecko, a este sa tak aj uspava. z flasky jej tak nechuti.

daisy33
29. aug 2008

este sa vas spytam, ako cistite klobuciky? ja ho oplachnem a potom zalejem viracou vodou alebo trochu prevarim.

lucia31
29. aug 2008

zienky, a ake znacky klobucikov pouzivate?my avent, no zda sa mi moc hruby a mala musi poriadne tahat, aby sa napila 😒

majcik
29. aug 2008

Daisy - ja umyvam teplou vodou a pred tym, ako ich idem vyvarit, tak obcas prejdem aj detskym mydlom.

Lucia - ja som spokojna so zn. Medela, mam aj Canpol babies, ale medela-cke sa mne vidia lepsie.

lucia31
29. aug 2008

..hm, mne cez medelu nevedela pit, ani cez canpol, teraz chcem este vyskusat od boots a mothercare....
ja ich sterilizujem v pare, ale len asi dva krat denne, inak len oplachnem horucou vodou a v poho

majcik
29. aug 2008

Lucia - ja si tiez myslim, ze nie je treba sterilizovat po kazdom pouziti, staci tepla voda.

lucia31
29. aug 2008

..ked si predstavim, kde vsade som uz vytahovala klobucik a kojila, tak moja mala sa uz urcite pekne zoznamila s bacilkami 🙂 ..a klop, klop, klop, ulne v pohode....v noci kojim aj 5 krat a to len oplachnem teplou vodou/uz sa mi stalo, ze ani to nie/ a koji sa dalej

majcik
29. aug 2008

Lucia - veru .. ani si neuvedomujeme, ako nasim drobcom upevnujeme imunitu 😀

blau
30. aug 2008

Aj ja som kojila s klobucikom prve 3mesiace a ked som chcela skusit bez, jedoval sa a nechcel ,alebo respektive nevedel si chytit. Umyvala som ho podteplou mydlovou vodou a utrela klenexom(papierovym obruskom)

mojinecka
2. sep 2008

Ahojte, ja tiež kojím cez klobúčik. Naša malá má 2 týždne, ležala dlhšie na JIS a sestričky ju naučili na fľašu. Na môj prsník sa nechce prisať, pučí sa a je celá fialová a vypľúva bradavku. Na klobúčik sa hneď chytila a pila. Ale keď ju v nemocnici vážili po hodinovom satí, zistili, že vypila asi 10 ml! A to mala v tom čase vypiť 100 ml. Mala síce vtedy žltačku a brala silné ATB a je hypotonická, takže to bolo zvalené na toto. Sestričky mi dali príkaz kojiť ju len 15-20 minút a potom dokrmiť odstiekaným mliekom z fľaše. Aký máte na to názor? Aj vy kojíte len 15 minút? Lebo vraj, čo si má vyťahať si vyťahá....Používam Medelu a Avent, tie klobúky sa mi zdajú tvrdé. Neviem, či to v puse vie tak požužlať ako bradavku. Vy používate aké značky? A po akom čase ich treba vymeniť?

monik76
2. sep 2008

Ahojky, já jsem malou kojila přes klobouček asi 2-3 týdny, strašně málo si vytáhla, je to pro ně náročnější, než když sají přímo bradavku. Vůbec nepřibývala, tak jsme se to museli odnaučit. Naštěstí se nám to podařilo, sice to byl boj, ale jsem ráda, že jsme se jich zbavili. A to byla malá u prsa třeba i víc jak půl hod. Já nevím, každé dítě je jiné, známá třeba kojila s kloboučkem 8 měsíců. Já jsem měla medelu. Spokojenost. Myslím si, že pokud to jde, tak to zkoušet bez kloboučku, ale někomu to tak prostě vyhovuje.

blau
2. sep 2008

mojinecka:ja som pouzivala medelu a maly bol potichu chutilo, to mi dala porodna asistentka, ked som jej ukazala bradavku.On mi narobil cucflaky a mala som ragady, som sa bala vzdy kojenia...Vyhovovalo nam to a potom sme sa to odnaucili.Ja myslim ze to staci umyt a sem tam zaliat horucou prevarenou vodou. Ale najlepsie by bolo ju od toho odnaucit.Nedokrmuj, ale castejsie prikladaj aby sa ti tvorilo mliecko,neboj to sa vsetko upravi.Aj mojej svagrinej to kazala doktorka: prikrmovat umelym, ale dala na moju radu, len nech ju koji a vsetko dobre dopadlo a mala zacala priberat a je z nej baba ako lusk

sara333
5. sep 2008

Ja som zacala kojit s klobucikom ked mal maly asi 2 dni, pretoze chudacik sa nevedel prisat..Poradila mi to vtedy zdravotna sestricka v porodnici ktora bola pri mne.. s klobucikom sme kojili asi 2 mesiace-bez toho to ani neslo, vobec nechcel..az raz, ked sme boli prec z domu a ja som zabudla klobucik doma, taky bol hladny ze zacal normalne sat aj bez neho 🙂 to som bola fakt happy, pretoze uz ma to s tym klobucikom niekedy riadne stvalo.potom uz to slo v pohode aj bez..dnes je maly na flaske pretoze fajcim a nechcela som ho koli tomu kojit(okrem toho aj mliecko sa stracalo)..maly nema s flaskou ziaden problem, neviem, mozno je to aj tym, ze som kojila s klobucikom,takze mu cumel nevadi.

daisy33
5. sep 2008

moja mala zo zaciatku nechcela cumel od flase, ale teraz uz hej ked jej davam cajik. ale cumel vypluva.

krista
22. jan 2009

lenkavisna • 47tt • Dnes v 11:05
Ahojte zienky, chcem sa spytat ci aj niekto iny okrem mna koji len s nasadkami. Zacaloto v porodnici kedy mi moj maly donicil bradavky do krvi, vtedy mi sestricky doporucili nasadky, aby sa mi bradavky zahojili, takze som kojila len cez ne a aj tak to bolo velmi bolestive. Po uzdraveni sme sa zase pokusali kojit normalne, lenze maly mi zase nicil bradavky, nevedel sa dobre prisat, uz v porodnici mi sestricky hovorili ze budem mat s tm asi problem, lebo ich mam ploche. 😒 Tak kojime teraz len cez nasasdky, maly si na to v pohode zvykol, este som skusala opat prilozit bey nasadok ale nejde to. Preto sa mi zrejme zacalotvorit aj menej mliecka, museli sme zacat prikrmovat UM 3x denne, striedavo s kojenim a to mame len mesiac. Vsetci ma strasia ze takto isto coskoro pridem o mlieko. Adrianko je moje prve dieta, aj v rodine, nemam vobec skusenosti s detmi, nemam sa ani s kym poradit.Ma aj niekto iny taketo problemy? Ako ste ich riesili? Dakujem moc

beelinka • 1d • Dnes v 11:32
Aj ja som kojila aj cez nasadky a maly mi nechcel ai tak. Kojit bez nich sa mi nedalo lebo bradavky mi uplne dozuzlal. Tiez mi dala laktacna poradkyna nasadky ale nic. Tak som mu mlieko pet mesiacov odsavala a tak s flase. Niektore deti sa chytia aj po dlhsom case ale my nie ☹ . Tak si to skus popri tom este odsavat aby sa ti tvorilo viac mliecka. Ja som mala uzasnu odsavacku za pat-desat minut som mu odsala stovku aj viac. Teraz uz len UM 😉

danielitas • 1d • Dnes v 11:38
Ahoj lenka, tak ja som nemala presne taky problem ako ty, ale podobny. V podornici mi Danielko pil s obidvoch prsnikov, ale ked sme doslidomov, pil iba s jedneho a ten druhy nechcel vobec. Plakal a to velmi ked som mu ho davala, nemala som vytiahnutu bradavku tak sa nemohol prisat. Plakoal on plakala som ja,mala som v prniku tol´ko mlieka, ze mi vkuse tieklo, vytlakacala som, odsavala som a môj betar iba z jedneho.Postupne sa mi zacalo v nej stracat mlieko, jedemprsnik naliaty a ten druhy nic.NEVZDAVALA SOM TO!!!Potom som si dala kupit nasadky, zacala som ju pouzivat na ten prsnik z ktoreho nechcel,lebo zacal mat naroky cim dalej tym vacsie.Flasu som razne odmietla.....Dali sme sa na boj.Bol to boj, lebo maly si zvykol na nasadku a uz naopak ten druhy prsnik nechel bez nej...ZACAROVYNY KRUH, z ktorého sme sa dostali po mesiaci ukrutného boja..Zrazu sme isli papat a ja som sa rozhodla, ze nasadku uz nedam.A moj NAJELIK zacal krasne papat bez nej z toho prsnika, ktorý od zaciatku odmietal. Tym ze som pouzivala nasadkum vytiahol si bradavku vez tu nasadku viac a slo to, tak isto som mala vpadnutu bradavku ako ty, ale iba v jendom prsniku...
Ja som prikrm odmietala razne, to som radsej maleho prikrladala viac k prsniku a bola aj laktacna kriza, tak som mu nukala prsnik castejsie a telo si vytvorilo tolko mliecka, klko sme potrebovali.Dnes sa mozem pochvalit, mame 7 mesiacov, kojim a nemame ziaden problem. a to som kojila plne do pol roka.Uz je tomu mesiac co papame, ale mamkine mlieckjo je to najvzacnejsie, ktore nikdy neodmietne...
(Adamko ti moze uprednostnit flasu ak mu ju budes nukat casto)
Nech a darí
🙂

janzi • 1d • Dnes v 11:45
Ahoj, ja kojim tiez od zaciatku iba cez klobuciky, aj som skusala malu naucit papat bez nich ale nechce sa jej potvorke malej, takto je jej to pohodlnejsie, a ked sa napapa este si dudka, to trva viac ako papanie samotne, a ked som si nedala klobucik tak sa najedla pekne ale dudkat sa jej uz tak pohodlne nedalo tak zacala vzdy pistat a jedovat sa, tak som ju nechcela trapit a vratila som sa ku klobucikom. A o znizenej tvorbolu mliecka pri pouzivani klobucikov som pocula, ale iba raz a my nie sme nastastie ten pripad, mozno to bude tym ze potom este dudka a tym sa stymuluje bradavka a mliecka mame kolko potrebujeme a na zaciatku dokonca az vela.SSkus maleho prikladat co najcastejsie, vyskusaj aj caje na podporu kojenia a vineu, alebo si ked sa maly napapa skus si aj odsavat mliecko, aby sa stymulovala tvorba a snad sa vam podari vratit sa k plnemu kojenieu. Drzim palce!!

zelmirka1 • 1d • Dnes v 11:55
ja som kojila mesiac cez klobuciky lebo maly sa nevedel prisat, mal male ustocka a akosi to neslo...
ale potom som razne povedala dost a zacala mu davat bradavku az sa chytil a dnes kojime krasne...
urcite to skus bez nich lebo ta stimulacia ako babetko saje je potrebna pre spravnu tvorbu mliecka
skusaj rozne polojhy pri dojceni, ja som napriklad zo zaciatku pred kojenim trosku odsala aby sa
bradavka vytiahla a potom ju maly chytil, pripadne so porad s niakou laktacnou poradkynou

renika • 1d • Dnes ve 12:32
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

lenkavisna • 47tt • Dnes ve 13:12
Ahojte dievcata, no veru mate pravdu, asi som to dostatocne neskusala, nemozem predsa cakat ze sa maly hned prisaje na bradavku bez nasadky...je to otrava mat stale nasadku pri sebe a najradsej by som veru kojila bez nej...dakujem vam za rady...uz viem ze sa veru netrapim sama a ak to nepojde,tak sa svet nezruti 😀 Mozno sa nam vsetko rozbehne tak ze aj prikrmovat prestanem.

kubkovka • 1d • Dnes ve 13:20
Ahoj lenkavisna, my kojime len s klobucikmi, bez nich to chvilku slo, ale nic moc..........tak ju kojim len s klobucikmi a mlieko sa stale tvori, nedavno bola laktacna kriza, ale nedala som jej mlieko, pretoze som nastastie doma ziadne nemala a iba som kojila a kojila, aj napriek tomu, ze cele moje okolie mi dohovaralo, aby som dala mlieko a kasu a neviem co......dokonca aj doktorka, tak som dala kasu nemliecnu, malu zapieklo a tak som kasu vysadila a dala sa na kojaci maraton, a len kojila aj kazdu hodinu a dnes este kazdy den odsajem 100 ml do mraznicky......takze by som ti poradila UM vysadit, kojit s klobucikmi a ked sa to rozbehne, skus bez nich..........

mimakro • 2d • Dnes ve 13:59
Ja som tiež zo začiatku dojčila iba cez klobúčiky. Mlieka som mala tak akurát. Keď mal Ondrejko asi 4 mesiace, začal mi tie klobúčiky hrýzť, tak som ich skúsila dať dolu. A pekne sa prisal a bez nich. Hanku som tiež začala s klobúčikmi a od druhého mesiaca papala bez nich. Problém bol, že zozačitku, pri Ondrejkovi, pokiaľ sa moje bradavky "sformovali" do tých klobúčikov, tak som ich mala veľmi bolestivé. Mala som tam krvavé pľuzgiere, chrasty a ragády. S bolesťami so vydržala dojčiť dva týždne, potom som si začala odstriekavať. Čiastočne som musela aj dokrmovať, lebo som toľko mlieka neodstriekala. Za dva týždne sa mi bradavky preličili a opäť som si začala malého prikladať (s klobúčikmi). Denné dokrmovanie som zrušila za pár dní. To večerné trvalo asi 6 týždňov. Malý potom UM odmietal, tak som si vnoci vždy odsala a na druhý večer, keď mala málo, tak som mu to dala. Ale potom začal odmietať aj fľašu, tak sme sa večer trápili, pil aj hodinu. Počase sa to upravilo a ako som už písala, od 4 mesiaca pil priamo z prsníka a bez klobúčika. A to mi každý hovoril, že akonáhle začnem raz dokrmovať, tak sa toho už nezbavím. Všetko závisí od Tvojho odhodlania. Všetko ide, keď sa chce. Ja som si nevedela predstaviť, že by som moje deti nedojčila. To prikrmovanie ma veľmi trápilo. Nakoniec to dobre dopadlo.

eimiky
22. jan 2009

Ahojte,
ja tiež malého kojím cez klobúčiky, bez nich by som už dávno nekojila, hned po príchode z pôrodnice sme mali problém prisať sa a tak sme skúsili tvarovače bradaviek ale aj tak to nepomáhalo, nakoniec sme skúsili klobúčiky a hneď chytil a už tak papkáme 3,5 mesiaca.Mliečka máme tak akurát, zatial sa nestráca.Keď mu dám bradavku tak sa na mňa pozerá tými očkami čo mu to dávam a len tak oblizuje...Takže zatial pokračujeme s klobúčikmi.

zelva
22. jan 2009

Já kojím také už od začátku přes klobouček, protože malý měl novorozeneckou žloutenku a byl hodně spavý a líný sát a přes klobouček se chytil ihned. No teď jsem už delší dobu nezkoušela kojit bez kloboučku a zrovna teď jsem zkusila jen prso a chytil se okamžitě, takže myslím, že kloboučky za chvilku opustíme. Kojení přes klouboučky mi ani malému nijak nevadí, jen když člověk chce kojit někde mimo domov, tak je to trochu složitější, ale i to se dá zvládnout.

annag
22. jan 2009

len doplním, skúste sa klobúčika vzdať cez noc, bábetká sú v noci ospalé a nevnímajú, čo na ne chystáte. Veľmi to funguje, čím viac bude bábo prispaté, tým lepšie. A netrápte sa nad technikou, ono si bradavku napraví aj keď sa o čosi horšie prisaje, podstatné je, aby Vás to nebolelo - aby necuckalo iba bradavku. Ak dojčíte viac než pár týždňov, tak sú bradavky už určite vytiahnuté.

Klobúčikmi zle stimuluje bábo dvorec, prsníky sa môžu nedostatočne vyprázdňovať, preto je dôležité udržať si tvorbu mliečka, ideálne pravidelným odsávaním. Klobúčiky majú na svedomí veľa laktačných kríz aj pri väčších 4-5 mesačných bábetkách, hoci dovtedy všetko bolo OK. Okrem toho sú častou príčinou infekcií bradaviek.

zuz11
2. mar 2009

sloto • 43tt • Dnes o 10:53
Ahojte. Už od narodenia našej malej Nikolky mám problém s kojením, resp. s prisatím malej k bradavkám. Mám ich totiž malé a malinká sa nevie prisať. V pôrodnici som si myslela, že je to tým, že sa mi prsia strašne moc naliali a stvrtdli mi celé dvorce a bradavky akoby zanikli. Naťahovala som si ich o sto šesť, ale nič nepomáhalo, bola som celá nešťastná, že sa malá nevie prisať a že nepapá toľko koľko by mala. Chodila som za sestričkami aby mi pomohli, a tie mi len nasilu ťahali bradavky a vrážali ich malej do pusinky, čo bolo hrozne bolestivé a vyčerpávajúce. Hneď po príchode z pôrodnice som si zadovážila klobúčiky a odvtedy kojím len cez ne,lebo inak to proste nie je možné.
Zaujímalo by ma, či máte tiež niektorá takýto problém, čo ste robili, poprípade ako dlho ste kojili s klobúčikmi? Nemôže sa stať, že prídem rýchlejšie o mliečko?
Malinká má teraz 10 dní a pre mňa je všetko úplne nové, preto ocením každú radu.
A ešte sa chcem opýtať - nosíte podprsenku na kojenie i v noci? Alebo spíte bez nej? Kedy sa tvorí viac mliečka - keď sú prsia voľné, alebo v podprske? Možno hlúpa otázka, ale...

ingulka • 1d • Dnes o 11:01
ahoj sloto.. ja kojim s klobucikmi.. a ako vidis, uz 6mesiacov... s mlieckom som problem namala 😉 chvalabohu...
skusala som ju od toho oducit, ale nejako nechcela, hnevala sa a tak... tak som to vzdala a kojim s klobucikmi.. dolezite je, ze kojim... 😉
podprsenku mam aj v noci, davam si do nej plienku, inak by som mala vkuse mokru pyzamku/tricko

casy30
2. mar 2009

ja som kojila s klobúčikmi 3 mesiace a kojím doteraz....len ma tak raz napadlo vyskúšať bez a išlo to 🙂

sloto
2. mar 2009

ja sa tiež pokúšam ponúkať jej prsník bez klobúčika, ale bez šance. vtiahne len tú moju malú bradavku a to je všetko. začne sa hnevať a krútiť, tak jej radšej dám klobúčik.
a ešte jedna otázka. ako často mám sterilizovať klobúčiky? doktorka vravela, že to nemusím po každom kojení, že to stačí vtedy len umyť pod tečúcou vodou. ako to robíte vy? sterilizátor zatiaľ nemám kúpený...vôbec - ako sterilizujete? v dojčenskej alebo normálnej vode? lebo ja keď v normálnej tak neviem prečo ale zostáva mi na nich biely povlak, asi od chlóru? čo s tým?

raady
2. mar 2009

Ahoj,
sloto, Barče je 7 měs. a kojím s kloboučkem. Neuměla se jako novoušek přisát, tak jsme zkusili klobouček a byla jsem moc ráda, že to zvládla. Několikrát jsem zkoušela, bez něj, ale jen se vztekala, nechtěla, neuměla.... po několika pokusech jsem to vzdala a smířila se s tím, že prostě odkojím s kloboučkama 😉 Jsem ráda,že jí ...je docela drobek - v 7 měs. 6.5 kg.
Ze začátku jsem vyvářela 2x denně, teď 1x denně ve vroucí vodě. Po každém kojení omyju pod tekoucí vodou. Zřejmě máte tvrdou vodu, proto ten bílý povlak. My máme také hooodně tvrdou vodu. Ten povlak mimi nevadí, ale je to opravdu nevzhledné. Já teď mám konvici Britu, tak to vyvářím v přefiltrované vodě. Nebo zkus vyvářet v balené, kdyby ti ta normální z vodovodu vadila. 🙂

ingulka
2. mar 2009

sloto... raz za mesiac to vyvarim... a po kazdom kojeni umyvam vo vode...

skus ju zacat krmit s klobucikom... a potom asi po 5min jej daj len len prsnik.. mozno to pomoze 😉

sloto
2. mar 2009

ingulka to skusam ale bez vysledku

no nic budem skusat dalej a vyvarat teda asi v balenej vode, aj ked to bude asi najkladnejsie, ale kym nebude sterilizator tak to budem robit takto.
inak malinka papa s klobucikmi myslim pekne, cez den zatial kojime kazde dve - tri hodinky a v noci do dvanastej mi sice pyta kazdu hodinku ale potom sa zobudi az o tretej a potom az o siedmej rano. takze hladna si myslim ze nie je.