Dojčenie, nedojčenie

ervotoc
15. júl 2006

Pisem tuto temicku,uz druhy krat,snad sa uz objavi 🙂 Dojcim pol roka,moja kamoska rodila tyzden predo mnou 🙂 zial od zaciatku nema mliecko ☹ Casto ma este depky,vycitky,je z toho este smutna ☹ Jasne,ze jej hovorim,ze aj bez toho je predsa najlepsia mamina na svete,ma krasne,zdrave dietatko,co viac si moze priat,matka?Aj ju rozosmievam,ale ine by to bolo,keby aj ja nekojim,takto mi casto povie..hm..tebe sa to hovori..ale ja neviem ake to je,aky to je pocit... ☹ Nie som plnohodnotna zena a matka...Tak som nad tym rozmyslala,fakt,vsade sa pise len o tom ake super je dojcit,ake zdrave bude dieta,ako nie su obezne,alergicke taketo deti,aky vztah pekny maju s matkami a bla bla...su toho plne media,cele tehotenstvo to pocuvate a zrazu bum,kruta realita...Zda sa mi to velmi surove,ked sa nad tym zamyslim,co,kto,kde napisal pre mamicku,ktora nemoze z roznych pricin dojcit???!!!!!!!!!!!!!!Sme rozne povahy,kazdy rovnaku situaciu inak znasa,ale pride mi to krute...ako sa pozera na mamicky,ktore chcu kojit a nemozu?Nijako,nik ich uz nevidi,nepocuje..a ked maju este nemile okolie,ako ta moja kamoska...byva u svokry,ktora jej rada pripomina,ako ona kojila vsetky deti....malo by sa s tym nieco robit,ved mamicka,ktora nekoji vari nie je hodna clanku?povzbudenia?Myslim,ze je rovnaka ako kazda ina ci koji alebo nie,vsetky chceme pre svoje deti to najlepsie

zuzu13
15. júl 2006

ervotoč, ja som "kojila"1,5 roka, v úvodzovkách preto, lebo som si mliečko odstrekovala lebo malý si nevedel chytiť bradavku. Myslím, teda som presvedčená, že plnohodnotnosť matky sa neposudzuje podľa toho či kojí alebo nie ( aj keď ten pocit musí byť asi úžasný, neviem). A tvoja kamoška sa o tom určite presvedčí, keď bude male už väčšie. Záleží len na nej aký bude medzi nimi v budúcnosti vzťah. 😉 Vieš, ona nevie ako je to kojiť, ale povedz, koľko žien nevie a ani vedieť nebude aké úžasnéééé je byť mamuľkou, tehuľkou. 😀 😝 😅 Držím palce

ervotoc
autor
15. júl 2006

Zuzu suhlasim s tebou,ale skor som sa pozastavila nad tym,preco sa tolko pise o dojceni....co to spravi u niektorych typov s psychykou...potom sa uz nepise a nehovori nikde nic...pride mi to ako nejaky natlak..dojci,dojci budes super maaaaati...ale nenapisu,ze ak nedojcis,si predsa rovnako super matka... 😉

zuzu13
15. júl 2006

Vieš to je všetko len raklamný ťah. Smutné je, že sa pritom cielene zahrávajú so ženskou psychikou. Žena aby kojila potrebuje kľud, pohodu a nie stres, či bude al. nebude dobrou matkou atď. 😎

kangaroo
15. júl 2006

Ahojte.Myslím,že 10% žien nemôže dojčiť,ani keby sa na hlavu postavilo.Je to realita a kto to nechápe nech ide do kelu.Držím kamoške palce nech ju tá depka čoskoro prejde.Veď sa mohli stať aj horšie veci.Nech je vďačná za to,že mohla otehotnieť a prežiť pôrod ona i mimčo-veď to je obrovská zásluha.Treba sa s tým zmieriť,tak ako s krivými nohami/väčšia haluz ma už nemohla napadnúť,ja viem 😒 /.Netráp sa nad tým, čo nemôžeš zmeniť alebo ovplivniť.Nech ťa teší,že ty si všetko spravila podľa najlepšieho vedomia a svedomia.

ervotoc
autor
15. júl 2006

Ja viem baby,len skoda,ze sa tomu nevenuju v mediach tak,ako kojeniu...a skoda,ze nie vsetky mamicky maju pristup k netu,k nasmu babincu,mali by vela veci lahsich,co poviete? 🙂

kangaroo
15. júl 2006

Počuj veď skús napísať nejakú žiadosť či čo do maminovských časopisov?! 😉

ervotoc
autor
15. júl 2006

ja som uz aj maila poslala,bo fakt kolko je takych mamin....si snad zasluzia aspon trochu povzbudenia a taaaak,proste si myslim,ze sa na ne nejak kasle...ale este ziadna odpoved,aj ked teraz som vobec nekupila casaky,tento mesiac,kto vie,mozno keby nas bolo viac,mozno by sa tam niekto nad tym tam uz aj zamyslel a zacali by sa aj tejto teme venovat...hm?

tilly
16. júl 2006

ja si myslím, že dojčenie je najpohodlnejšia vec na svete, ale to je asi tak všetko, som rada, že kojím, ale teraz mi to začína spôsobovať aj menšie problémy, lebo krpec už vie, kde to nájde a teraz, keď sa nosia tričká s výstrihmi a plavky si to nájde aj sám a nacucne sa...

Podľa mňa to prehlbuje puto medzi dieťaťom a matkou, čo môže byť niekedy trošinku aj na škodu, teda aspoň u nás, nemôžem sa od neho ani pohnúť, cez deň to ide, ale ako sa začne blížiť večer, tak musím byť pri ňom...

Imunitu a odolnosť voči alergiám to nezaručuje, poznám v okolí strašne veľa detí, ktoré boli kojené rok-dva a aj tak majú zníženú imunitu a kolektív im nebol odporúčaný... a dve detičky nekojené, jedno jedenásťmesačné a druhé skoro trojročné a ešte neboli poriadne choré alergie nepoznajú. Je to individuálne, tie umeliny už majú tiež také umelé imunoglobíny, že sa možno v tomto aj vyrovnajú materskému mliečku...

Zhrniem to asi tak, že druhé dieťatko kojiť budem, ak to bude tak jednoduché ako pri Domčekovi, ale ak sa z nejakého dôvodu nebude dať, tak si slučku hádzať nebudem...

ervotoc
autor
17. júl 2006

Tilly ale ved lekari nehovoria koj a nebude mat alergiu...ale ze u dojcenych deti sa vyskytuje o polovicu menej 🙂

expertka8
17. júl 2006

...dobrá kniha na trhu 😉
http://www.grada.cz/katalog/kniha/kojeni/

sylvie
17. júl 2006

ja som tiez mala vycitky kvoli tomu, ze som dieta nedokazala priviest na svet prirodzenou cestou ale len cisarskym, nepocula som jeho prvy plac.. ale co uz. ja predsa za to nemozem a hlavne je, ze mam krasne a zdrave dieta.. a tak by to mala brat aj tvoja kamaratka.. ona predsa za to nemoze.. urcite je tou najlepsou mamou pre svoje dieta.. 🙂

tilly
17. júl 2006

hej, ale prax je iná... štatisticky to tak môže byť, ale prakticky sa to hlavne v mojom okolí vyskytuje úplne inak, moja sesternica kojila síce len pol roka, ale malá má alergiu na vaječný bielok, na mlieko, na bielkoviny z nejakého mäsa a pod. Ďalšia známa kojila vyše roka a malý má alergiu na mlieko, vajce, múku... No hrúza. Netvrdím, že kojenie nie je dobrá vec, ale netrápila by som sa tým až tak, keby som nemohla, to bolo ako povzbudenie pre dotyčnú 😉
sylvie, to je dobrá blbosť, akože som mala dieťa radšej ohroziť, len aby som ho vytlačila? no to by som bola teda fakt dobrá matka (to nehovorím o tom, že ten môj macek by asi ani neprešiel 😀 )

sunny6
17. júl 2006

ja som kojila len 2 tyzdne,potom moj drobec prestal papat,dala som mu flasu,vydrzala odstrekovat mlieko 3 tyzdne,potom prisli zapali,horucky,teploty,bolest,nemohla som spat-tak som s tym pekne krasne sekla-a stala sa so mna konecne stastna matka,maly zacal spavat celu noc-no proste bolo a je mi jedno,ze som nekojila.Aspon zaklad dostal ked bol drobnunky,pokym sa dalo. 😉
Dost ma prekvapilo [neprijemne]ked som sa stretla z jednou mamickou na SK a pytala sa ze ci kojim,tak som jej povedala hore uvedene, a ona spustila,ze ved to ste mohli aj ked berete antibiotika,to ste mohli aj ked mate teplotu to ste mohli aj keby furiky padali-proste mohli mi znelo v usiach ako museli-co je od nej hnusne,ale tazku hlavu si z toho nerobim,to neni dolezite pri vychove dietata,najdolezitejsia je laska a starostlivost 🙂 😵

madeleine
17. júl 2006

niečo vám prinášam... spokojnosť po kojení... 😀
http://www.kojenie.sk/_media/co_deti_dokazu/kee...

madeleine
17. júl 2006

oh a ešte som našla sprievodcu kojením... 😅 hádam to tu raz nájdem až to budem potrebovať... 😔
http://www.agssport.sk/var/downloads/pruvodce_k...

sylvie
18. júl 2006

tilly, to netvrdim..

luci
18. júl 2006

ahoj sylvie...mozes mi povedat odkial mas tu knizku o kojeni???kde sa da objednat???dakujem

sylvie
18. júl 2006

zo zaujmoveho zdruzenia My mamy.. napisala som na mail mymamy@stonline.sk

luci
18. júl 2006

a kolko vysla??

tilly
18. júl 2006

sylvie, ja som tým myslela len to, aby si sa netrápila 😉 a už vôbec nie, aby ti niekto niečo vyčítal, alebo aby si si to vyčítala sama... možno som to mala napísať trošku inak, ospravedlňujem sa... tiež som chcela počuť prvý plač svojho malého, tiež mi to bolo trošku ľúto, ale hlavne, že sme zdraví, no nie 😉

ervotoc
autor
18. júl 2006

tilly,skus si to este raz precitat,neni to o porovnavani umeleho s materinskym,dokonca to neni ani o mojej kamoske,ani o mne....no a ked tvoje okolie je sesternica a dalsia znama...z toho chces vyvodit nejaky zaver.....to ti rovno mozem povedat,co genny,co prostredie,kde ziju,co vyziva,stravovanie,co ty vies co maju oni za stravovacie zvyklosti....ako sa stravovali ked boli napr.tehotne...atd.mas furu veci okolo toho,a vari vies keby neboli kojene,ci by nemali,este vacsie problemy...nie sme lekari,a neni to o tom...

tilly
18. júl 2006

jasné, je toho veľa, čo na to pôsobí, chcela som tým len povedať, že kojenie ti imunitu a život bez alergií nezaručuje...

jeee, asi by som mala začať po sebe čítať 😅 😔

ervotoc
autor
18. júl 2006

🙂

sylvie
18. júl 2006

tilly, ved uz sa tym netrapim.. to len po porode som mala depku.. lebo najprv ma nechali viac ako 15 hod. potrapit a nakoniec cisarsky.. ale jasne, hlavne ze sme zdravi.. 🙂

tilly
18. júl 2006

dúfam, že sa nehneváš, nechcela som
15 hodín je fakt dosť, to sa čudujem, že ťa u Kocha nechali tak dlho trápiť, oni väčšinou rozhodujú rýchlo, no nič, uzatvorme túto tému, lebo zas niečo po... 😉

sylvie
18. júl 2006

ja sa nahnevam, ja som myslela, ze ty sa hnevas.. ale mas pravdu, uz to nechajme tak.. 😉

cat
18. júl 2006

Vrátim sa späť k pôvodnej téme. Ervotoč máš absolútnu pravdu: na mamy ktorým sa kojiť nepodarilo z rôznych príčin všade, v každom časopise či webovej stránke len vyskakujú články s titulkami " Kojené deti sú zdravšie a inteligentnejšie ako ich rovesníci odchovaní na UM".. a podobné kraviny. Aj mňa najprv tie články až rozplakali pokaždé ale časom som sa tak obrnila, že sa už len zasmejem a kašlem nato. Nech si kamoška nerobí výčitky, určite pre svoje bábo robí to najlepšie čo dokáže, žial momentálne je taká kampaň že kojiť, kojiť,kojiť, treba to ignorovať, inak by sme sa my maminy čo sa im kojiť nepodarilo určite zbláznili. Za čias našich mám zas do nich hučali, že len Sunar je zárukou zdravého dieťaťa- zas kravina- no tieto kampane sa asi striedajú po desaťročiach, neviem 😀
Povedz kamoške že všade aj tu na tomto fóre sú mamy čo nekoja a nemyslia si že na tom stojí svet, alebo že nie sú plnohodnotné matky a pod. Moj syn dostával moje mlieko len 3 mesiace cez flašku, dnes má 7 mesiacov a nemal ešte ani raz ani len sopel, ja neviem čo je to odsávať nos..a je xy kojených detí čo poznám v jeho veku a choré sú každú chvílu. Takže to máš tak..nedajú sa z kojenia či nekojenia vyvodzovať nijaké závery.Toť môj názor.

tilly
18. júl 2006

cat presne si to vystihla 😉

skrátka všetky sme dobré maminy, či sme rodili normálne, alebo sekciou, či kojíme, alebo nie... hlavne, že neslopeme, nedrogujeme a pod. a neodložíme 4 mesačné dieťa, aby sme doliezli do reality show

ervotoc
autor
19. júl 2006

No tilli myslis tu z nevesty?ja som sa cudovala,nas mal vtedy tiez 4mes.ale neviem si predstavit bez neho den,vstavanie,jasenie,blabotanie a ze nespim pri nom,a nie este ist vlastne do druhej krajiny..myslim ze ja som teraz pre nho na prvom mieste a on pre mna a nie nejaky nadejny"tatinek"aj keby som sama bola nezverila by som drobca do nicich ruk...jasne ine je ked musia mamky ist do nemocnice a pod.ale nechat doma dieta za ucelom vidiny,lesku penazi,,,, ☹ smutne

alexandra
19. júl 2006

Poznam aj horsie matky ako tu z nevesty ☹