Dojčenie, nedojčenie

ervotoc
15. júl 2006

Pisem tuto temicku,uz druhy krat,snad sa uz objavi 🙂 Dojcim pol roka,moja kamoska rodila tyzden predo mnou 🙂 zial od zaciatku nema mliecko ☹ Casto ma este depky,vycitky,je z toho este smutna ☹ Jasne,ze jej hovorim,ze aj bez toho je predsa najlepsia mamina na svete,ma krasne,zdrave dietatko,co viac si moze priat,matka?Aj ju rozosmievam,ale ine by to bolo,keby aj ja nekojim,takto mi casto povie..hm..tebe sa to hovori..ale ja neviem ake to je,aky to je pocit... ☹ Nie som plnohodnotna zena a matka...Tak som nad tym rozmyslala,fakt,vsade sa pise len o tom ake super je dojcit,ake zdrave bude dieta,ako nie su obezne,alergicke taketo deti,aky vztah pekny maju s matkami a bla bla...su toho plne media,cele tehotenstvo to pocuvate a zrazu bum,kruta realita...Zda sa mi to velmi surove,ked sa nad tym zamyslim,co,kto,kde napisal pre mamicku,ktora nemoze z roznych pricin dojcit???!!!!!!!!!!!!!!Sme rozne povahy,kazdy rovnaku situaciu inak znasa,ale pride mi to krute...ako sa pozera na mamicky,ktore chcu kojit a nemozu?Nijako,nik ich uz nevidi,nepocuje..a ked maju este nemile okolie,ako ta moja kamoska...byva u svokry,ktora jej rada pripomina,ako ona kojila vsetky deti....malo by sa s tym nieco robit,ved mamicka,ktora nekoji vari nie je hodna clanku?povzbudenia?Myslim,ze je rovnaka ako kazda ina ci koji alebo nie,vsetky chceme pre svoje deti to najlepsie

luckai
28. feb 2009

Baby ja mám takú úúúúžqasnú knižočku o kojení, volá sa to Takmer všetko o dojčení alebo Učebnica dojčenia pre mamičk, vydala: Pro Vita, ISBN:80-967633-2-6
Prečítate to tak za 2 hodiny, je tam úplne všetko o tom prečo dojčiť, aké sú polohy, aké chyby sa pri tom robia, čo robiť v prípade rôznych problémov s kojením, v prípade chorôb bábätka alebo maminy, ako často prikladať (hlavne tie prvé dni - kedy je dieťatko najaktívnejšie, kedy má úpln, kedy nadíde mlieko), ako odsávať, ako skladovať mlieko, čo v prípade rôznych veľkostí a tvarov bradaviek a pŕs, je tam kopa obrázkov, no naozaj všetko, čo jesť a čo nejesť pri dojčení. Ja som teda ešte nekojila, ale viem že ak budem mať nejaký problém, tak tu nájdem odpoveď. Je to super. Mám to od sestry, tá 1. dieťa nekojila, ale druhú maličkú kojila krásne vyše roka, mala toto predtým naštudované a zdá sa že práve to pomohlo...

annag
28. feb 2009

luckai. áno, výborná kniha, len už sa asi nedá ľahko zohnať, má pár rokov, vyšla prakticky celá v časopise Mama a ja , takže aj v nich by mohli mamičky skúsiť pohľadať - niektoré časti sú uverejnené myslím aj na nete

tosa
17. aug 2009

Ahojte baby, mam 3 tyzdnove babo a kojim, ale neviem kedy ma naozaj dost a ci dost papa. V nemocke mi sestricka povedala, ze ju mam nechat kolko len chce a to sme dopadli na 3 hodinach a to som uz mala krvave bradavky.. kamaratka vravi 10 minut a nenechat ju zuzlat.. skusam 15 -30 min, ale neviem ci tam este po takej dobe mozem mat mlieko, alebo ma uz iba pouziva ako dudlik.. samozrejme, ze mi vzdy zaspi na prsniku. Ale potom sa bojim, ci mala dost.. a budite bao na krmenie? Ona prespi aj 7 hodin v noci, ale cez den kazde 3-4 krminme. dakujem za kazdu radu 🙂

annag
17. aug 2009

- ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť ďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť. Ak by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiť ....

tu vidíš stálčanie, bábo pije:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

tu vidíš, ako sa správa bábo, ktorému tečie málo mliečka , pije len občas:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

- koľkokrát za 24 hod. kaká a koľko má dobre pocikaných plienok?

rybka271
17. aug 2009

Ahoj Annag.aj ja by som ta chcela poprosit o radu.mam 3 mesacneho syna a stale kojim.posledne tri dni mam ale pocit akoby som mlieko stracala,maly sa vecer napapka,z obidvoch prsnikov,pritom predtym mu stacil jeden a potom stale place az kym mu nedam caj a to vypije este 100ml.mlicko mi tecie maximalne 5 min,predtym aj 15 a ani stlacanie nepomaha.pijem aj caj na podporu aj homeopatika som si kupila a teraz mam strach ze pridem o mliecko.rada by som kojila co najdlhsie.

tosa
17. aug 2009

Ahoj Anna, dakujem velmi pekne za tvoju rychlu radu a ochotu, som citala aj prispevky v teme dakujeme Annag 🙂 plne dobrych rad 🙂
Videa sa mi nedaju otvorit, ale tvoj opis je dobry, budem ju viac sledovat pri dalsom krmeni. ale zaciatky byvaju ako dobre krmnenie a potom uz je to plytke, akurat sa mi ju neda lahko odtiahnut, je ako kliestik.
Mozem sa ta este spytat, ako vela/malo je v pohriadku ked sa pogrcka? niekedy je to uz natravene mlieko, ale dnes v noci to bolo ako voda a vyslo to z nej prudom. Citala som, ze su to priznaky, ale nechcem este panikarit. Za 24 hodik kaka asi 6x a dobre pocikanu plienku asi 2? ale neviem urcite, (az sa teraz hambim ☹ ale odsledujem aj to.
Dakujem ti este raz velmi pekne. Ja zijem v taliansku a tu niesu laktacne poradkyne 😖
Andrea

annag
17. aug 2009

tosa, máš asi veľa mliečka, panikáriť netreba, ale radšej posúdim celé dojčenie, a vymyslíme niečo, aby grckala čo najmenej, napíšem do IP 🙂

annag
17. aug 2009

rybka271 - čajík dojčené bábo nemá poznať - jednak mu zaplná bruško, ale nezasýti, jednak klame prsníky, nevedia, že majú tvoriť viac mliečka, jednak bábo môže preferovať fľašu a odstaví sa úplne - tu ozaj musím posúdiť celé dojčenie - a treba to riešiť veľmi rýchlo - napíšem do IP - interná pošta - nájdeš to celkom hore na tejto stránke, červenou bude svietiť

z.vrablova
17. aug 2009

annag, hladam radu ohladom dojcenia. Dcerka sa narodila predcasne s porodnou vahou 2250g a 45cm, 1x som si ju prilozila 4.den po porode, kedze bola v inkubatore. Hned na druhy den po porode som zacala s odsavanim. Prveho mliecka (kolostra) som zachytavala po kvapkach. Na 4.den sa mi rozbehlo mliecko, ktore bolo redsie. Mala sa nevie prisat, mam ploche bradavky, tak som uz v porodnici nabehla na kojenie cez klobuciky. Mliecko sa mi pomaly rozbiehalo (vplyvom klobucikov), v porodnici ju preto zakazdym dokrmovali UM flasou. Po 12 dnoch nas pustili domov s vahou 2200g. Po prichode domov som UM chcela uplne vynechat. Mala si mliecko pytala kazdu pol hodinku, asi po 5-6 prilozeniach som jej nemala co ponuknut, tak som ju tisila dovtedy, kym sa nejake mliecko utvorilo, prva noc bola hrozna, s manzelom sme to nezvladli a okolo 4ej rano sme jej ponukli UM cez flasu. Odvtedy ju prikrmujem UM. Najskor jej ponuknem prsnik a dokrmujem Bebou HA1. Dnes ma 6 tyzdnov a vypije aj 120ml UM. Ja si dokazem odsat max 40ml mliecka z oboch prsnikoch. Stale kojim cez klobuciky. Posledny tyzden som si ju skusila na lavy prsnik, kde mam menej plochu bradavku prilozit bez klobucika a mala prsnik neodmieta, pekne sa prisaje a pije bez klobucika. Mam pocit, ze sa mi prsnik viac nalial. Nedari sa nam prisat sa na pravy prsnik bez klobucika... a tak si nedokaze vytiahnut dost mliecka. Na flasku si navykla, a vyslovene vie, ze ju dostane, vyzaduje si to placom.
Moja otazka znie, ci je este nejaka moznost skusit ju kojit vylucne MM? Je mozne ju uplne odvyknut od flase? Rada by som dojcila tak dlho ako to bude mozne.

annag
17. aug 2009

z.vrablová - možnosť určite existuje 🙂 , dokonca reálna - musela by si zmeniť spôsob dojčenia i dokrmovania - teda naučiť sa malú prikladať bez klobúčikov, dokrmovať priamo na prsníku pomocou cievky . Toto všetko sa dá zvládnuť oveľa ľahšie osobne pomocou poradkyne - na diaľku je to dosť náročné. Maličká ako predčasniatku potrebuje Tvoje mliečko ešte viac . Napíšem do IP , aby sme celý proces urýchlili 🙂

vranka4
17. aug 2009

z.vrablova-verím,že annag ti určite radami pomôže,chcem ťa len povzbudiť,moja známa 3 mesiace odsávala MM pre dvojičky,bolo to veľmi vyčerpávajúce,mala ploché bradavky ,prsník si nevedeli chytiť,ale nevzdala to a po 3 mesiacoch odsávania sa drobci chytili na prsník,síce tiež najskôr s klobúčikom jeden chlapček,druhý o nejaký čas neskôr a koja sa doteraz bez klobúčokov,v júni mali 1 rok 😕 ,takže nevzdávaj sa

pippochiara
19. aug 2009

ahojte baby...
neviem kam mam napisat
skusim sem mozno mi niektora poradite...
teraz cakakm svoje tretie dieta...
velmi by som chcela kojit...
prve som kojila asi 2 mesiace aj to s bolestami...
mam uplne ploche bradavky...
pouzivala som aj klobuciky ale nepomohlo leb obabo sa nevedelo prisat...
druhu dceru som kojila asi 3 mesiace a potom len odsavala...
mlieko som mala asi 4 mesiace...
boli sme u doktorky a ta sa pozrela na moje bradavky a povedala ze tam je to zbytocne aj tak vela nezje...
chcela by som sa spytat ci poznate neaky sposob ako kojit....

hava77
19. aug 2009

skus ist do temy dakujeme annag 😉

pippochiara
19. aug 2009

ok pozrem to tam dakujem 🙂

jasmika
27. sep 2012

ahojte maminky... mala som problémy s dojčením s dcérkou... veľmi som chcela dojčiť no na novorodeneckom dcérke vždy šupli nutrilon a tak som dostala zápal a mliečka ubúdalo.. no mala som veľmi silnú vôľu a nedala som sa odradiť. skúšala som všeličo..nakoniec sa to podarilo a dcérku som dojčila rok a pol... mala som kapsulky More milk plus od Mothher love, tie mi dosť pomohli. ostala mi polka balenia a už ju nevyužijem.. ak by niekomu bolo treba ozvite sa, dohodneme sa 😉

anoushka33
11. nov 2019

Štrajk