Dojčenie trápením

avionka
2. jún 2014

Ahojte,
Ani neviem co ocakavam od tejto diskusie ale som uz hrozne unavena frustrovana a najma psychicky vycerpana...mam 4 mesacneho chlapčeka a od zaciatku sa trapime s kojenim-teda prvych 6 tyzdnov to boli len take ,,hluposti"( ragady zltacka vela mlieka malo mlieka vela vela vela mlieka..poznate;) ale v podstate to bolo super obdobie-maly priberal paradne,tahal ako blazon...ale potom nastalo uplne psycho, ked mal ledva 6 tyzdnov zacal odmietat dojcenie, bol schopny aj 7 hodin nepit, reval pri prsniku ako blazon a nic- odvtedy mam oocit ze zijeme v jednom neustalom dojciacom strajku prerusovanom obcasnym bezproblemovym tyzdnom-skusali sme uz VSETKO (vsetky polohy,dojcenie v spanku, pocas chodze, skin-to-skin, kupanie, co sleeping, spievanie, hudba, pritmie, striekacka, lyzicka,poharik, dokonca som 5 dni odstriekavala....precitala som stovky clankov, zacala som mamilou a presla na angl.kellymom, LLL..., bola u nas jedna laktacna dvakrat potom to vzdala a druha ma len odpisala ze strajk treba preckat....) mam pocit ze som prerevala uz cele fontany (hlavne prvy mesiac-ale obcas sa este stale citim ako v hormonalnom lunaparku)
A tvrdohlavo si opakujem ze aspon 6 mesiaciv aspon 6!
Ach maly aktualne pije bud len v spanku alebo pri zaspavani ak ho nosim (ano minuly tyzden ma seklo z toho- to bola parada , som fakt myslela ze uz skoncim ale..) alebo ani tak nie ( dnes dal 7 hodin trucu)...museli sme prestat kocikovat (zaspal v kociku a ked sa zobudil uz bol nenakojitelny), a tak cez den sedime doma a on kazdu 1,5 hod zaspi na 40 minut kedy to musim nejako dat...uz som sa vela krat snazila nchat to na nom ale vzdy som z toho maala akurat stres ked viac ako 5 hodin nepil aj 3hodiny necural a nakoniec zostal z toho taky nervny ze reval reval a nemohol ani zaspat...
Kedze pije a dve hodiny cca a v spanku nemozeme skoro nikde ist , manzel byva dlho v praci tak tu mame uz ponorku...tesila som sa na masaze babetiek a na plavanie---ale neviem si predstavit ako by sme mohli ist ked sa tam nenakojime a ak po ceste zaspi...
Som uz hrozne frustrovana, niekedy uz stracam trpezlivost aj s malym, musim ho nechat v postielke a ist sa ukludnit, na manzela rovno navrieskam -tam sa ani nejdem ukludnovat🙂 , vsetci mi hovoria nech sa na to uz vykaslem..vsetci okrem pediatra ktory nechape aky mam problem, maly pribera sice menej ale tak nejako este primerane- neviem preco mi prave na tom nazore vpodstate cudzieho cloveka tak velmi zalezi...
Dneska poobede chytil uplny blok- uz ani pri zaspavani sa mi nedarilo (vzdy sa prebral a hrozne rozplakal) a trvalo to az doteraz-boze v noci sa kojime v pohode v spanku , cely cas su nase nocne kojenia jedine bez problemov,
Mala by som uz prestat? Aj ja citim ze som uz uplne posadnuta... Ale co ked to s flaskou nebude lepsie? A uz len dva mesjace...aj ked cele tehotenstvo som sa tesila ako budeme v lete vonku...Neviem sa s tym zmierit...vzdy ked je taketo pekelne obdobie nahovaram si ze este den este dva a mozno to prejde a napapa sa...pravdupovediac ma niekedy velmi mrzi ze kvoli konstatntemu rieseniu kojenia si poriadne neuzivam babo a MD...
Dakujem vsetkym ktory to docitali🙂mal niekto podobne utrpne dojcenie?prestali ste/vytrvali?

siska53
8. aug 2014

@slabejka14 hlavne sa upokoj.moja bola uplne iny typ papkaca ako maly. Ten bol ukazkovy,bezproblemovy. Mala kolikiva,slabo priberala.. Aj som mala zajacie umysly,ale nespravila som to. Musim utekat,dopisem ti viac.

siska53
8. aug 2014

@slabejka14 predovsetkym dolezite je,ci pribera. Ak ano,aj ked menej,je to ok. Mna takto upokojila pediatricka a som jej za to vdacna. Pochopila som,ze ona je iny typ papkaca,nechala som to vylucne na nu,upokojila som sa a to mi ulahcilo vsetko a dojcili sme sa takmer 2roky bez 12 dni.
Dalsia rada-neskac pri kazdom zamrnkani,pockaj,ako sa to vyvinie. Nechaj ju,nech sa sama utisi. Jedine ak sa naozaj zobudi,tak to ries. Mne pomahalo aj to,ze mala casto spala pri mne. Sice ona s vynimkou kolik sa takmer nebudila. Vzdy mzx.raz. A mala dni,ktore prespala uplne cele uz pred 3.m.,ale pocas noci bez kolil ak sa aj prebudila,sla ku mne na prsnik a ked sa nahodou este zobudila,tak som ju tam asi dala opat.kedze vsetko sa dialo v mojom polospanku a hned som zaspala,tak si to ani nepamatam. Jedine treba dbat na to,aby nemala sancu spadnut. Ja mam postel opretu z jednej strany o stenu,takze bola z tej strany,z druhej ja a naucila som sa dojcit leziac na jednom boku (pravom u mna) z oboch prsnikov.
Takto som bola vyspata.
Syn spal od 3.m.celu noc,vynimocne sa zobudil,mozno aj preto,ze som neskala hned,ked mrnkol.ked sa prebudil a chxel ist k nam,bol bez slov preneseny a dany na prsnik,po skonceni dojcenia len preneseny. Aj ked zo zaciatku som rozsvecovala svetlo a ho nosila,aby si odgrgol,neskor som to zrusila,lebo pn si nikdy neodgrgol,kedze pocas dojcenia vzdy zaspal.

Viem,ze je to dakedy tazko,sme unavene,je tu tabulkovy tlak a je super mat podporu pediatra alebo dakoho,kto ti povie,ze je to ok,prip.ukaze,co je zle a ako to napravit.
Ja som sa zmierila s tym,ze dcerka nebude tabulkova, co sa tyka vahy a i motoriky(to uz je ale o inom),nakoniec teraz vsetko dohnala.
Nakoniec tabulky boli robene podla deti na UM,nie dojcenych.

angeljh
27. aug 2014

Ahojte dievcata. Mam na predaj benedikt lekarsky a k nemu sam zadarmo senovku grecku. Zostalo mi a uz sa pomaly odstavujeme tak uz nevyuzijem. Ak ma niekto zaujem kuk do mojich inzeratov.

aadkaa
26. sep 2014

@avionka ako keby som svoj pribeh citala ☹

sabciak
16. okt 2014

Precitala som, cele, zhltla som tvoj prispevok a veru mi odlahlo lebo ja sa takto trapim uz 6. mesiac...ja som pre vlastne psych.zdravie od 5 mesiaca zacala dokrmovat UM a je to len dalsi boj..vsetky flase odmieta.. Obcas cosi cucne...ale aspon prikrmy pekne papa...to som si asi vymodlila

bubamara25
31. okt 2014

Synček má 15 týždňov a väčšinu tohto času bolo pre mňa kojenie utrpenie. Prvé dva mesiace som mala takmer každý týždeň horúčky, na zápal mi zabrali až druhé, veľmi silné antibiotiká, z ktorých mal drobec tráviace problémy. Pre ranky na prsiach ma kojenie nesmierne bolelo, no napriek tomu som si ho prikladala aj každú hodinu, aby som podporila laktáciu. Pila som kvantá laktačných čajov, vineu, brala ricinus, senovku, benedikt, no synček priberal len málo a bol na prsníku často nervózny. Prečítala som si kvantá článkov, podľa ktorých keby som naozaj chcela, mám dosť mlieka. Dvakrát u mňa bola laktačná poradkyňa, pravidelne som jej vyvolávala. No mliečko sa jednoducho netvorilo v takom množstve, ako by malo. Cítila som sa úplne neschopná, celý môj život sa točil okolo dojčenia, o ničom inom som nedokázala konverzovať, manžel už strácal trpezlivosť. Od 8. týždňa som začala prikrmovať cez cievku, od 12 cez fľašu, pretože synček začal cievku odmietať. A stal sa zázrak. Keď som upustila od myšlienky dojčenia za každú cenu, začalo sa mi postupne tvoriť viac mliečka. Teraz ho kojím 4-5 krát do dňa, keď mám prsia naozaj plné a on má tok, aký vyžaduje. Keď mu nestačí alebo sa jeduje pre slabý tok, dokŕmim ho UM alebo odsatým mliečkom, podľa mojich momentálnych možností a kapacít. Trvalo mi to dlho, kým som sa s tým vyrovnala, no takto nám to konečne dobre funguje, mám čas sa s ním pohrať, pomojkať, ísť na prechádzku a nie len tlačiť nasilu prázdne prsia pod nos. Drobec je úžasný, šikovný, zdravý, krásny a ja konečne pokojnejšia a spokojnejšia mama. Nik ma nepresvedčí, že každá z nás môže výlučne dojčiť, ak skutočne chce. Možno za cenu podvýživeného, nervózneho bábätka. Určite to netreba rýchlo vzdávať, materské mliečko je bez pochýb najlepšie, ale keď to napriek enormnej snahe nejde, treba hľadať náhradné riešenia, pomôcť si odsávačkou či UM. Ja sa tomu môjmu snažím každú chýbajúcu kvapku vynahradiť pozornosťou, láskou, objatím.

martuskask
20. nov 2014

My máme tiež problém s kojením. V nemocke sme bojovali, ale malá sa nechce vôbec prisať, nevie si chytiť prsko a cucať - potom spustí strašné kriky, revy a nemam srdce sa na ňu tak pozerať. Skúsili sme 4 druhy klobúčikov, s tým jej to trošku išlo, ale vycucla si veľmi málinko na to, aby bola napapaná. Takže nastali znovu revy od hladu. Dostali sme z toho miernu žltačku, tým že sme málo papali. Nakoniec som ešte v nemocnici s jednou sestričkou začala mliečko odsávať a malá je odvtedy kludná, spokojná a napapaná. Mliečka tečie ako tak dosť - niekedy 80 ml z oboch prsníkov, niekedy 150 ml. Dnes som dokonca odsala 170 ml, čomu som sa potešila. Keď mliečko nemáme, ako teraz v noci tak dokrmujem UM. Nemáme inú možnosť vtedy. Nechcem vzdávať to kojenie, viem že je to lepšie ako flaša, ale keď si predstavím ten jej plač a krik z toho, že nevie cuckať a prisať sa, tak mi je do plaču. Srdce ma bolí, keď ju vidím v takom hysáku.

luba41
20. nov 2014

@martuskask zavolaj si certifikovanú laktačnú poradkynu, načo sa trápiť odsávaním, dokrmovaním a pod..všetky vaše problémy sa dajú hravo zvládnuť, len potrebuješ ukázať a poradiť "ako na to"..a dcérka je malinká, takže úspešnosť že sa naučí prisať je takmer 100%.. http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... .. a tam v Galante máte myslím že super poradkyne.. 🙂

vojto770
26. jan 2015

Dobry den.Potrebovala by som poradit. Narodil sa mi syncek v 33tyzdni tehu.Bolo mi pár krát dovolené ho prikladat na prsnik.Zacal pekne sat ale nevypil svoju davku ktoru mal stanovenu lekarmi...Zaspaval pri tom vypil max 15-20ml. Kedze som ho nesmela kojit dlho iba 20minut a aj menej musel byt dokrmovany susenym mliekom nutrilon nenatal. Ked som si odsala jeho davku dali mu z flasky moje materske.Postupom casu mi ho dovolili kojit raz z flasky sušené raz z prsnika....od zaciatku som si mliecko odsavala no netvorilo sa ho veľa max 20-30ml kedze bol prikladany na prsnik iba vacsinou raz za den.Teraz ako vobec nekojim kedze mi to bolo uz uplne zakazane sestrickami som si odsala max 10-20ml a od vcera iba nejake kvapky ☹
Chcem sa opytat za tyzden nás budu asi pustat domov po 3tyzdnoch hospitalizacie.. je mozne ,ze by som mohla doma castym prikladanim znovu spustit mliecko a tym normalne dojcit svoje dieta?? A ako zvýšiť tvorbu materskeho mlieka??
Dakujem za vsetky rady!!!!

bublinka711
26. jan 2015

@vojto770 Ahoj, áno, je možné aj po takom čase rozbehnúť laktáciu, ale budeš potrebovať pomoc a silné odhodlanie. Je úžasné, že máš vôbec vôľu zabojovať a je dobré, že vieš čo chceš pre svoje dieťatko. A čo si robila, si robila dobre. Choď do toho, zabojuj, stojí to za to 🙂. Klikni si na mamila.sk, nájdi si poradkyňu, ktorá ti je najbližšie a kontaktuj ju už teraz, nečakaj, kým Vás prepustia. Dá ti konkrétne rady a povie, čo robiť. Veľa šťastia a sily a neboj sa, zvládnete to. O pár mesiacov sa už nad tým budete iba usmievať 🙂.

bublinka711
26. jan 2015

@vojto770 Zabudla som, ak nemáš bábätko teraz pri sebe, je dobré, ak si budeš mliečko odsávať, ale to ti laktačná všetko vysvetlí. 🙂

vojto770
26. jan 2015

bublinka711 dakujem ti za tvoje povzbudive slova 🙂 si ma potešila...urcite budem kontaktovat laktacnu poradkynu...dakujeeem

bublinka711
26. jan 2015

@vojto770 Nie je za čo, osobne poznám mamičku, ktorá rozbehla dojčenie po 6 mesiacoch a to už mala celkom zastavenú laktáciu. Moja susedka má dvojičky predčasniatka, tiež boli na sonde, potom na fľaške, s dojčením začínali asi po dvoch mesiacoch, tuším až dva a pol, laktačná u nich bola raz. Dnes majú 17 mesiacov a krásne sa dojčia obe. Takže len vydrž a hlavne si opakuj, že kde je vôľa, tam je cesta 🙂 a rozhodne nie si jediná maminka, ktorá kvôli "zvláštnemu" prístupu nášho zdravotníctva musí riešiť takúto základnú otázku pre seba a svoje dieťatko. Ale klobúk dole, my sme s dcérkou boli v nemocnici iba týždeň a myslela som, že s dojčením sme nadobro skončili, obdivujem tvoje odhodlanie, nech ti vydrží 🙂. Ešte raz veľa šťastia a zdravia malinkému a tebe samozrejme tiež 🙂.

chomik
26. jan 2015

@vojto770 urcite sa to da, ja mam tiez predcasne narodenu dcerku - mesiac po narodeni bola len na flaske, po navrate domov sme presli na vylucne dojcenie a dojci sa doteraz. je tu skupina Predcasniatka ak by si mala zaujem sa pridat, je tam viacero mamiciek, ktorym sa podarilo rozbehnut kojenie...drzim palce

isabel11163
26. jan 2015

@avionka v prvom rade si treba uvedomiť že nedojčením sa život ani radosť z materstva nekončí..tam bude pôvod všetkých tvojich problémov..keby si to brala trošku z nadhľadom všetko by bolo lepšie.. pamätaj si jedno -psychika matky je veľmi dôležitý faktor pre spokojnosť tvojho bábätka.. spokojná mamička rovná sa spokojná bábätko 🙂 veľa šťastia prajem a hlavu hore nie je žiadna tragédia ak už dojčiť nebudeš 🙂

isabel11163
26. jan 2015

@avionka prepáč teraz som si všimla že je to už stará téma 🙂

avionka
autor
26. jan 2015

@isabel11163 v pohode ja len tak na ukoncenie mojho pribehu a trochu ma aj vytacali tieto rady typu,, musis sa ukludnit lebo to robis ty svojmu babetku" -chapem ake ukludnenie prospelo len mne🙂)a opakovat niekomu unavenemu a vystresovanemu ze sa musi ukludnit to je ako hovorit to niekomu vytocenemu-niekedy to este viac frustruje🙂)
- ja som sa ukludnila tak nejak v 5mesiaci cca lebo postupne sme zacinali prikrmy mala som sa na co ine sustredit a uz som sa tak nejako uistila ze krpec ,,nezomrie" nebude musiet byt sondovany kvoli nejedeniu nepitiu ani nic oodobne drasticke:D mali sme svoj system kojenia len v spanku, moje ,,ukludnenié´ prblem neodcarovalo a pravdupovediac kazdu chvilku som mala chut zase prestat...to ake a preco je kojenie v spanku narocne pochopia len mamicky ktore tak zily🙂) okolo 9-10 ´esiaca sa paradne rozjedol a v 10,5mesiaci sa zacal kojt pri vedomi🙂dokonca si vypytal. Ak to malo nejaku vyhodu tak asi v tom ze nikdy nebol poriadne fixovany na mlieko a prsnik-takze zje vsetko, aj kusky-uz ako taky skoro.maly skolkar, ked pyta prsnik tak v podstate hovori ze je hladny a nevadi mu ak mu ponuknem nieco ine. Za tyzden ma rok a ja som hrda ze som svoje dieta kojla a ze som ho trpezlivo naucila pekne a zatial zdravo jest(tak zďavo nejem ani ja lebo pri tom vyvarani poriadne nestiham🙂) ja s kojenim uz pomaly koncim-chcela som kojit rok, nikdy som netuzila tasit prsnik pocas dna starsiemu ked pekne zvlada vsetky druhy jedal a kojenie vecer a rano mi sice vyhovovalo ale asi som tehotna 🙂) a pokles v tvorbe uz nechcem zvysovat znovu zvysovanim frekvencie prikladania.
Drzim palce vsetkym ktore bojuju-vsetko sa da ak naozaj chcete, ja som isla uz mierne za hranicu. Drzte si tu svoju a drzte sa aj s detickami

zuzkakuska
26. okt 2015

@avionka mam 6 mesacneho syna a mame strajk uz od druheho mesiaca, momentalne fungujeme presne ako ste fungovali vy (len v spanku, pri stasti aj tesne po zobudeni..) Mohla by si mi, prosim, povedat, ci si si mlieko medzi kojeniami aj odsavala? Vdaka.

avionka
autor
30. okt 2015

@zuzkakuska cauko, prepac ja uz fiesim uz druheho malkaca (5tyzdnoveho) 🙂 hej aj ja som vzdy skusala aj pri zobudzanu-doslova som nanho cihala ked sa zacne prebudzat aby som mu vnutila prso. Ja som sa trochu bala odsavat-po prve lebo ved keby nahoudou chcel aby nemal malo a po druhe-kedze tak velmi nechcel prsnik bala som sa ze uprednostni flasku ked mu mlieko dam v nej. Ale od toho 6mesiaca som odsavala vzdy po kojeni a robila som mu z toho kase-ja som velmi chcela aby pribral lebo on tak maalicko (teraz bude mat v zime dva roky a zatial 10kil🙂. Takze cca odvtedy kym ma to ,,bavilo" esp kym som pochopila ze on bude proste tintitko po muzovi🙂
Drzim silno pastiaky, verim ze tento druhy sa mi nezastrajkuje lebo teda v tejto malej pszchozke co tu mame by som uz nemala na to nervy:D

pocahontas27
30. apr 2016

@warholette takto sa vyjadrim lebo lebo niekotre zeny matky nehovorim ze vsetky tvrdia ze zena co nekoji je zla matka..tak poviem vam pribeh z mojho okolia jedna osoba poznam ju sa strasne chvali ako ona koji to je vsetko dobre ale to ze necha svoje dievcatko od rana do vecera v jednej pamperske alebo jednorazovej inej plienke je v poriadku s odovodnenim ze setri nebude predsa stale minat na plienky samozrejme dievcatko zapal pipky 3 mesacne hned antibiotika pchat a tak...dalej ja mam syna ktorz sa spoti hend ho prezleciem prezliekam aj 5x do dna ked je potreba, ta dotycna necha dieta v mokrom cely den lebo sa jej nechce prezliekat a este kopu inych veci co ja by som jej uz vzala to dieta..ale hlavne ze koji...co tym chcem povedat ze svet sa nezaklada na kojeni a ak to ma nicit doslova zivot matke tak radsje um urcite avionka ste vynikajuca matka a j tie co nekoja pokial nie su take pizdy ako som teraz opisala . a pomaly vsade sa stretavam s reakciou ty nekojis?! Akokeby som svoje dieta vyrutila von oknom ale mozem povedat ze sa prikladne staram o svoje dieta je spokojne a ja tiez a hlavne ma milujucu rodinu co je pre mna na PRVoM mieste a ja si matersku uzivam..hoci ma mnohe trasili ake to bude hrozne..nie je to to hrozne lebo som si to tak zariadila a sme spokojni vsetci 😉