Dokrmovať či nedokrmovať počas laktačnej krízy?

stvura
24. nov 2008

Ahoj kocky...
viem ze k teme "laktacna kriza" sa velmi vela popisalo, zaujimal by ma vsak vas nazor ci dokrmit alebo nedokrmit babetko a ak ano tak kedy a hlavne kolko.
Prave riesim tento problem, maly najprv nejako menej pil, mala som navrete prsia a musela som ich odsavat, teraz vsak sa mi tvori menej mlieka a on mi place od hladu. Uz som ho dokrmila a vypil mi viac ako polovicne davky.
Nasadila som si vineiu, caje pre dojciace matky, ricinus, meltu...neviem ako dlho to bude trvat a ci sa to upravi, no chcela by som ho i nadalej kojit ak sa bude dat.
Dakujem za rady.

katola
25. nov 2008

ahoj, ja som s druhým synom prekonala asi 6-7 laktačných kríz ( pritom pri prvom som nevedela, čo to kríza je a mlieka som mala toľko, že som ho dávala do laktária), takže viem pochopiť, čo teraz prežívaš. Našťastie sme krízy vždy zvládli,nedokrmovali, malý má 11 mesiacov a stále kojím. 😉
Vždy, keď kríza prišla 😢 , nasadila som tzv. kojaci deň - všeko išlo bokom a celý, úplne celý deň sme preležali v posteli a prikladali a kojili (na takéto prípady sú dobré porcie zamrazeného jedla, nech sa nemusíš zdržiavať varením). Keď sa malý už jedoval, že mu nič netečie, nechala som ho prisať sa hlavne v polospánku, vtedy vydržal byť prisatý, kým sa mu mlieko nespustilo aj 2x za sebou a pekne sa napapal. Nie vždy bolo ľahké zachovať kľud, ale keďže mal dosť pocikaných plienok a bol ako tak pokojný, vydržala som a neutekala kupovať UM. Potom v časoch, keď som už mliečka mala dosť, odsala som si ho a zamrazila do zásoby asi po 25-50ml a večerné dávky, keď už bol mrzutý a nechcel byť prisatý, som rozmrazila svoje mlieko a nakŕmila ho po lyžičkách (samozrejme, že v dobrých časoch sa mi odsávať nechcelo, ale potom som sa za to velebila, že som mu mala čo ponúknuť 😵 ). No a nočné kojenie bolo samozrejmosť, aj to, že keď cez deň zaspal, spala a oddychovala som s ním.
Takže Ti držím palce, nech to zvládnete 🙂, určite sa vám to podarí.

stvura
autor
26. nov 2008

Kocky, velmi pekne dakujem, presli dva dni, presne ako pisala annag a kriza je za nami. Dokonca vcera poobede i dnes rano som nasla na plachte flaky od tecuceho mliecka. Takze budem len pit a prikladat maleho.
Ozaj - ako sme nasadili Biogaiu, sme klesly s piatich kakani len na dve {ja mam kvoli rade lekarky dost jednostrannu stravu, mozno ze mu fakt v tom mliecku nieco chybalo co by malo obsahovat}. Takze nieco na tych probiotikach predsa len bude. Maleho brusko sa uz tak neozyva ako predtym, pochody ustali.

bambusko
26. nov 2008

stvura, jeeeej 🙂 tesim sa velmi s tebou. drzte sa 😉

annag
26. nov 2008

stvura, supeeer 🙂 🙂 🙂 , gratulujem, keby sa tak dal Tvoj príspevok zvýrazniť, aby udrel do očí aj iným mamičkám, čo majú rovnaký problém 🙂

zuzula20
28. nov 2008

Ahojte baby, ako dlho moze trvat laktac. kriza, ja mam pocit ze nech sa snazim ako velmi chcem, tak to nejdem preklenut.Trva to uz vyse dvoch tyzdnov.Ako dlho sa snazit a kedy to zabalit, lebo su dni ked uz na to nemam nervy.Fakt uz mam pocit, ze viac pre to urobit nemozem, vela jem, vela pijem, odsavam po kojeni a dokonca aj malu budim ked uz dlhsie spi. Tym nechcem tvrdit ze nemam mlieko, ja ho mam ale malo. Ked mala dlhsie spi tak je to ok, ale ked je hore a pyta si po pol hod a hodinke, tak mam prsia vyprazdnene a nestihaju sa mi nalievat. Poradite mi?

annag
28. nov 2008

zuzula, nalievanie pŕs neznamená, koľko máš či nemáš mliečka, koľko odsaješ po kojení? Koľko má pocikaných plienok? AKú ma stolicu? Vážila si ju v poslednej dobe? Koľko vydrží spať? Budí sa s veľkým plačom a prisáva sa "zúrivo"? Možno si nepýta kvôli hladu, to ešte posúdime 😉 Dojčíš ju pri jednom dojčení z obidvoch prsníkov?

ešte ak máš kedy, pozri tému laktačná kríza

cekina
28. nov 2008

Ahojte, ja mam tiez jednu prosbu o pomoc. Ked mala marinka 3 tyzdne museli ma operovat a trochu sa to skomplikovalo tak som musela byt 3 tyzdne v nemocnici iba na infuzkach bez jedla a pitia. Mala musela ist na umele mliecko, a ja som sa snazila odstriekavat ako som mohla. Vdaka dobrym dusiam kamaratkam maminkam, ktore sem tam zasli za malou a prilozili ju, sa nam podarilo, aby nestratila reflex. ked som sa vratila este som nemohla kojit kvoli liekom. Po tyzdni sme zacali prikladat a mala sa skvelo chytila. Brala som homopatika a vela pila a mlieko sa mi postupne vytvorilo. V podstate stastny pribeh ;o) iba jedna vec ma trapi... uz vobec neprikrmjujem, ale kazdy vecer okolo 9,00 mame problem... vypije oba prisniky a este chce, hneva sa a place, tak jej dame 30 ml UM a je spokojna... chcela by som uplne vynechat UM... viete mi poradit preco akurat vecer nemam dost mlieka? cez den je to v pohode a v noci mam prsia uplne naliate... co by som mala urobit? dakujem vopred.

zuzula20
28. nov 2008

Ahoj annag, mozno si ma pamatas, uz sme spolu riesili tento problem a mne sa zda ze sa nic nemeni ☹ pocet pocik. plienok sedi, stolica je zlta, po kojeni odsajem maxim. 10 ml, viac nie, kojim z oboch prsnikov a striedam ich pocas jedneho kojenia, vydrzi spat aj 4-5 hod. a vacsinou sa budi len tak ze pomrnkava , mlaska a ked dlho nechodim tak az potom spusti krik.obcas sa prisava zurivo, ale to len ked velmi dlho spi. Ona inak papa dost pomaly, niekedy sa dojcime aj tristvrte hod. , drieme pri tom.
Vazili sme ju pred aj po kojeni a mava tak o 50-70g viac, co je strasne malicko.
Myslis ze keby bola hladna tak vydrzi spat 4 hod.? Teraz mi napriklad zaspala hladna na cumli, lebo som ju nechcela kojit pred kupanim a navyse mam strach ze ked jej dam papat pred kupanim, nebude mat co jest potom.

annag
28. nov 2008

zuzula, 50-70 ml nie je strašne máličko, pokiaľ papá častejšie , keby mala takých dojčení napr. 10 -12 za 24 hodín bolo by to celkom fajn, skús zistiť, koľko vypije mliečka za 24 hodín. Niektoré bábetká sú takto nastavené - papajú častejšie a po menších dávkach. Pretože ak nie je zúrivá, ale nie je ani príliš ospalá, tak by nemala byť hladná a zároveň by mala dobre prospievať. Ešte napíš, koľko teraz váži a koľko pribrala od nejakého posledného váženia na Tvojej váhe.

To pýtanie nemusí byť len pre hlad, to môže byť aj pre potrebu si cuckať a byť na prsíčku pri Tebe, chce sa možno len ukľudniť.

annag
28. nov 2008

cekina, no to je úžasné, fantastické ako si zvládla Váš problém, som celá unesená, super 🙂 🙂 🙂

tých 30 ml vôbec nepotrebuje, to jej už vôbec nemusíš dávať, je to menej než cca 5 % mliečka, ktoré za deň vypije. Ona je večer unavená a aj pitie ju veľmi unavuje. UM jej do bruška ľahko vtečie, to ju zasýti, dokonca až presýti a s takým plným, hustým, ťažšie stráviteľným mliečkom dlhšie spí, lebo takéto mliečko sa aj dlhšie trávi. MM je také dokonalé, že žalúdok nezaťažuje a aj ho bábo rýchlo strávi, potom sa aj budí skôr a častejšie. Skús jej podvečer dávať prsník častejšie. Alebo keď takto obidva prsníky vypije, trošku ju ponos, ukľudni, možno aj zaspí a keď sa zobudí, hoci o polhodinku - hodinku, tak jej daj prsíčka znovu. Trošku plaču jej neublíži.

A keďže máš prsia naliate v noci, tak si ich raz za noc, či ráno odsaj, a keď ju v nevyhnutnom prípade budeš musieť dokŕmiť, tak jej dáš svoje čerstvé mliečko. Pretože ak jej dáš UM, tak ten problém budeš mať dlho, resp. aj stále, lebo prsníky sa nenastavia na väčšiu večernú potrebu. Ony totiž produkujú toľko mliečka, koľko bábo vypije plus čo Ty odsaješ. Ak chceš produkciu zvýšiť, tak len dojčením alebo odsatím to môžeš urobiť. A prsníky sa nikdy úplne nevyprázdnia, lebo mliečko sa tvorí stále, aj počas práve prebiehajúceho dojčenia. Teda ak večer striedaš prsníky, môžeš to urobiť aj viackrát, napriek tomu, že máš pocit prázdnoty, mliečko v nich je, len tečie pomaličky a postupne ako sa dotvára, no keď ich striedaš, tak za tú chvíľu, čo jeden prsník oddychuje sa v ňom už nahromadí novovzniknuté mliečko. 🙂

zuzula20
28. nov 2008

annag, za 24hod mame tak maximalne 8 dojceni, porod vahu mala 3350 a teraz ma 4350 a to ide mat za par dni 2 mesiace. teraz za tyz pribrala 250g ale min. tyz. schudla 100g, ale to bolo na vahe v poradni, na tej mojej mala za necely tyz, len plus 50 g.

annag
28. nov 2008

zuzula, nemáte žiadnu laktačnú krízu, stačí zvýšiť počet dojčení na 10-12 a bude aj krásne priberať

moja malá má 3 týždne vydrží nepapať maximálne dve hodiny aj v noci, väčšinou každú 1.5, takže počet dojčení máme veľa, neviem, nerátala som, no myslím, že na jeden raz si tiež vytiahne možno 70 ml, lebo nepije dlhšie než 5 minút, som rada, keď vydrží 3 minútky. No a rastie ako z vody.

Skutočne bábo nemusí na jeden raz vypiť veľa ak papá často. Napr. ak pije 75 ml každú 1,5 hodinu, tak to je ako 150 ml každé 3 hodiny - teda plná dávka.

No prírastky sú teraz v pohode, lebo bábo môže jeden týždeň stagnovať a ďalší pribrať, ideálne je sledovať to napr. raz za mesiac. Ale 250 g -to je perfektné.

zuzula20
29. nov 2008

Dakujem annag, ked spi tak ju po 2-3 hod budim a to sa celkom dobre napapa, horsie je ked je hore, to si pyta kazdu pol az hodinku a to uz fakt ked skusim daco odstriekat alebo odsat tak len par kvapiek a ona este pyta. A to neviem ci je este hladna alebo chce byt len na mne pricucnuta, ale ked sme jej skusili dat moje odsate mlieko, alebo UM, tak vzdy vypila. Ide len o nejaky reflex? (ze pije ked jej to tecie) Myslim ze by to vyplula keby bola napapana. Skusala som to aj tak ze uz som ju nechala a snazila sa ju uspat, ale to bola po pol hod hore, vies, tak ja z toho usudzujem ze je asi hladna.

cekina
29. nov 2008

dakujem velmi pekne annag za radu. ono asi treba iba pozbierat vsetky sily na to vecerne plakanie... to je na tom pre mna nahorsie, vydrzat ze place a pochopit, ze je to ok a nic hrozne sa nedeje 🙄 budem si odstriekavat, a vyuzijem to ak bude najhorsie... este aby sa tie bradavku ukludnili a bude to super... dufam, ze sa mi toto uz nikdy nezopakuje... najhorsie bolo ako mi vsetci doktori oznamovali, ze uz sa mi mala aj tak nechyti alebo nebude chciet moje mliecko... uplne ma to psychicky odrovanalo... este ze su tie zenske hormony a potreba dojcenie je silnejsia ako hocico... teda aspon u mna... dik moc

annag
29. nov 2008

cekina, si veľmi statočná mamina keď si to všetko vydržala, máš pravdu, my ženy sa dokážeme zmobilizovať v kritickej chvíli, u dojčenia to platí tiež

a čo máš s bradavkmi?

annag
29. nov 2008

zuzula, ak pribrala 250 g, tak je po laktačnej kríze a teraz už len chce dobehnúť zameškané, skús pridať počet dojčení ako som písala o 2 až 4 - ako sa Ti podarí a tak, aby boli rovnomernejšie, teda nedaj o polhodinu, skús čas predĺžiť, o ďalšiu pol hodinu - hodinový interval je už úplne normálny. Môže to byť aj pre potrebu cuckať si, čo ju o pár týždňov určite prejde, lebo sa začne obzerať po okolí a zistí, že existuje aj iný svet než prsník. Bábetko sa na prsníku ukľudňuje a niekedy je fakt ťažké zistiť, či je alebo nie je ozaj hladné. Každé bábo je schopné vypiť aj po najedení mlieko z fľaše , ale aj lyžičky, lebo ľahko tečie, sanie je drina, potom ho strávi, ak má ešte v žalúdku miesto alebo ho vygrcká. Ak sa ti nebude dať naraz potiahnuť interval o pol hodinu, tak skús natiahnuť postupne, napr. každý deň ho predĺž o 10 minút.

moni83
30. nov 2008

Ahojte tiez by som sa chcela spitat: Ked sa mala narodila mala vahu 4660g. Mliecko sa mi v nemocnici nespustilo az na stvrty den vtedy sme uz isli domov. Mala schudla na 4200 g.O UM som v porodnici musela doslova prosikat lebo mi stale hovorili aby som prikladala. Takze aj doma sme najprv este dokrmovali potom sa to uz rozbehlo papala sice kazdu 1,5hod. alebo max 2hod. ale uz sme si na to zvykli 🙂 . Priberala velmi pekne teraz mame 4 mesiace a 8300g. Teraz priberie za 2 tyzdne cca. 150g. Pediatricka povedala ze je to v pohode. Nas problem je ale v tom ze uz asi mesiac sa mi zda ze papa akosi menej a potom sa len rozculuje. Zacne tahat mliecko sa jej spusti ale po dvoch minutach sa zacne hnevat alebo blabotat s prsom v ustach. Do vecera vsak potom vyhladne a chce ma potom skoro zjest. Co mam robit aby jedla poriadne a nepitala kazdych 5 minut. Na smad jej davam cajik za cely den vypije cca 100ml.

annag
30. nov 2008

moni, malá pribrala ozaj krásne a teraz už nemusí priberať, dokonca môže aj stagnovať, podstatné je, aby rástla. Je to normálne, jej váha sa takto časom spriemeruje s ostatnými deťmi. Máš vynikajúco rozbehnutú laktáciu a zrejme jej mliečko tečie ľahko, preto nepotrebuje papať dlho. Je zlé, že jej dávaš čajík, ten jej klame bruško, zaplní, ale nezasýti. Okrem toho, malej fľaša kazí techniku sania a môže sa stať, že začne odmietať prsník a toto je prvý prejav. Dojčené bábo, aj keď je to taký valibuk ako máš Ty, ozaj žiaden čaj nepotrebuje - na to je predné mliečko.

Bábo nie vždy pýta prsník od hladu, ale aj od smädu - vtedy pije len krátko pár ťahov, od hladu si potiahne dlhšie. Ako často pýta prsník - predpokladám, že 5 minút bolo len nadnesené. Nemusíš jej dávať prsník hneď, ak s Tebou veľmi točí, je už dosť veľká a môžeš si dovoliť nedať jej za každým zaplakaním prsník. Upresním, len napíš čo najpresnejšie celý "režim" dojčenia - ako dojčíš cez deň i v noci

moni83
1. dec 2008

Ahoj dakujem annag takze: rano sa zobudi cca o 5:30 vacsinou mam prsia naliate lebo cez noc papa len ( budi sa uz len raz alebo len rano.) z jedneho tak jej rano davam ten druhy . Potom papa po dvoch hodinach al. po 1,5. jedine ked sme vonku a prechadzame sa vydrzi dlhsie lebo zaspi. Vnutri spava len max 20minut. Ale to jej papanie v poslednej dobe je fakt horor. Tie prve tri papania su v pohode ale tie poobednajsie su tie co som opisala. Naozaj dokaze po polhodine znovu pitat a netaha len chvilu ale potom sa zacne rozculovat al. hrat. Ked ju ale potom zdvihnem odgrgnut si cuca moje tricko 🙂 . Po kupani sa to tiez opakuje davam jej pit z oboch ale potom este stale hlada. Mozu to byt zubky? A mozno mi nebudes verit ale od narodenia ma cumlik ked musim s druhou dcerkou niekde tak mam nachystane MM v mraznicke a tym ju krmia kym sme prec. Prsnik neodmieta saje tak isto ako predtym. Samozrejme ked som doma ma len prsnik vtedy jej nedavam flasu. Ma dosť mokrých plienok a stolicu niekedy raz za den niekedy viac krat alebo si dava 2 dni pauzu 🙂 .Stolica je pekne zlta.

annag
1. dec 2008

moni, myslím, že poobede je taká z únavy. Pýta každú polhodinu aby sa uspala, mliečko jej tečie a to ju rozčuľuje. Napriek tomu, že pozná cumlík, ten živý je najlepší. Ideálne by bolo skúsiť jej nastaviť režim prechádzkami vonku, resp. spávaním na balkóne. Ona je už veľmi vnímavá a na jednej strane ju všetko zaujíma, chcela by sa aj hrať, na druhej strane je unavená a vplyvom veľkého prísunu podnetov, emócií si nedokáže oddýchnuť, tvrdo zaspať. Niekedy je veľmi ťažko posúdiť, či bábo plače od hladu alebo od potreby si cuckať. Ak však vydrží a pekne papá každú hodinu - hodinu a pol doobedu, tak tak isto môže papať aj poobede, pretože Ty máš laktáciu rozbehnutú, malá má silný sací reflex, je malá pravdepodobnosť, že ide o hlad a málo mliečka, ak sa dokáže vytvoriť ráno a v noci, rovnako sa dokáže vytvoriť aj poobede, keby si mala mliečka málo, bol by problém celý deň.

Ďalším problémom by mohlo byť, že ak sa okolo obeda dobre napapá a potom z potreby, že chce spať, hľadá prsník, tak si žalúdok prepĺňa, obsah žalúdka sa jej vracia späť spolu s kyselinou, ktorú si chce neustále dopĺňať.
Každopádne jej predĺž intervaly aspoň o pol hodinu a nedaj papať každú polhodinku, mliečko jej trošku pretrávi, bruško sa upokojí, tým pádom aj ona sa upokojí a ľahšie zaspí. A ak sa aj po polhodinke prebudí, tak si určite s väčším kľudom prsíčko vezme a lepšie sa napapá. Nerozmýšľaj nad dĺžkou dojčenia, môže to byť aj veľmi krátko, bábo sa dokáže napapať aj veľmi rýchlo, napr. do 5 minút.

Bábetká režim milujú, no musí sa zavádzať citlivo a postupne, ak si nájdu svoj vlastný, tak potom sú z nich spokojné deti, my im môžeme len pomôcť, napr. tými prechádzkami.

Ak by sa Ti zdalo, že málo priberá, tak ju v priebehu noci nadojči - raz dva krát, nočné dojčenie je výborné na tvorbu mliečka i prospievanie bábetka.

Niekedy funguje aj kombinácia fľaša - prsník, za dvoch podmienok - vynikajúca tvorba mliečka -mliečko z prsníka tečie ľahko a rýchlo a silný sací reflex bábetka. Ak nie sú splnené, dôjde skôr či neskôr k preferovaniu fľaše, niekedy je to veľmi rýchlo, najmä ak má mamička problém s laktáciou, niekedy pomaly a nenápadne, no potom zo dňa na deň zrazu bábo prsník odmieta. Preto je fľaša veľmi zradná a treba ju obmedzovať na minimum, ak ju dokrmuješ nepravidelne, len občas, tak to problém nie je, najhoršia je pri fľaši pravidelnosť a zvyšovanie množstva tekutiny, ktorú bábo takto dostáva. Aj veľa tekutín škodí a zaťažuje nezrelé obličky, opakujem, ten čaj je zbytočný, skôr na škodu než na osoh, ale je to na Tvojom rozhodnutí.

moni83
1. dec 2008

Ahoj annag dakujem zatial velmi pekne. Dnes som ju zobrala prevazit pribrala 50g za dva tyzdne. Nasa uzastna lekarka :-/ ma hned uistovala ze to je strasne malo a mala by som ju uz dokrmovat kasickami atd. Co sa mi este teraz zda skoro. Skusime tie vecerne krmenia ako si poradila a uvidime . Este sa chcem opitat kolko by ona mala papat.Ked jej davam na dokrmovanie to je 180ml. Dakujem zatial.

annag
1. dec 2008

moni, dojčené bábo papá rôzne, raz je to 30 ml od smädu, inokedy 150 od hladu, skôr ide o to, aby nevypila za 24 hodín viac než 1 lt. To nie je ako dieťa na UM. Fakt, pokiaľ nechudne, ozaj nemáš čo riešiť, je veliká. Zaraď tie nočné dojčenia, v noci bude isto pokojnejšia a ozvi sa . Podstatné je nechudnúť.

Dieťaťu v 5 - 6 mesiaci stačí pribrať 35 g za týždeň - a to je u detí s "normálnou" váhou. V 6. mesiacoch má mať dvojnásobok pôrodnej váhy, to máte skoro teraz. Je to úplne normálne, že začala stagnovať, nemôže predsa donekonečna priberať ako sloníča. Nedaj sa lekárkou zničiť. Pokiaľ kaká a ciká ako má, je spokojná, veselá, aktívna, niet čo riešiť. Dávaj ju často na zem na bruško, nech si trénuje svaly a vydáva energiu, bude mať väčší apetít.

zuzula20
1. dec 2008

Ahoj annag, dakujem ti za rady, myslim ze sa uz konecne dostavame do normalu, mala zrazu potrebuje o trochu kratsi cas na papanie a vidim ze ked taha nemusi na to vynakladat taku namahu a tiez uz nevydava pri tahani taky zvlastny zvuk. V kazdom pripade je najdolezitejsie byt v psych. pohode a to ja som nebola.

Takze este raz dakujem a dufam,ze ked budem zas potrebovat poradit alebo povzbudit tak ta tu niekde najdem 😉

Kojeniu zdar 😀

annag
1. dec 2008

zuzula na zdar 😀

moni83
1. dec 2008

Dakujem skusime potom sa ozvem. 🙂

dddeniiis
31. aug 2009

ahojte citala som vase diskusie o kojeni atd... a dost mi pomonli hlavne ty annag dik 😉

hanah2
2. nov 2009

annag, prosim o radu k tejo teme, preto nepisem do "vasej" rubriky. som zastanca dojcenia a je mi jasne vsetko, co o tom a dokrmovani pocas LK pisete. ja mam vsak tak trochu opacny problem. mam dvojmesacneho plne dojceneho syna - od narodenia som mala tolko mlieka, ze ho nevladal ani vypit a casto som odsavala (v mraznicke som mala slusne zasoby). prikladam vzdy, ked chce a na ako dlho chce, riadim sa vypucne jeho potrebami. maly ma diagnostikovany reflux (tazsi), preto cez dobre dni pije kazde tri-dve hodiny (ked prespi v noci dlhsie,musim si odsat, lebo po dvoch hodinach mi tak tecie, ze mam mokry paplon), ked ma zle dni, pyta si aj kazdu hodinu-polhodinu, co respektujem. prave ma druhy rastovy spurt (prvy mal v troch tyzdnoch) a po vcerajsku ziadna slava - prvykrat sa mi stalo, ze som citila "prazdne" prsia (nebrnelo mi v nich, ked som dieta vzala na ruky, ani mi netieklo/nekvapkalo z nich miieko, ako som zvyknuta, a maly ked sa odtiahol od prsa nemal v kutiku mlieko), plakal a nechcel prsnik, ale nie placom, ktory svedeci, ze ho boli brusko/pali zaha. nejedla som nic, co by mohlo sposobit odmietutie kvoli chuti mlieka. z toho, ako poznam svoju mliekotvorbu aj maleho si myslim, ze je to laktacna kriza. viem, ze by som mala prikladat co najcastejsie, ale to predsa robim (vcera bol stale na prse) - skor mam poct, ze prave preto nemam mlieko. (samej sa mi to nezda, kedze viem, ze mlieko sas netvori do zasoby, ale pocas sania dietakom). napriek tomu mam pocit, ze som totlne prazdna. je to mozne? co v tomto pripade? pijem caje, homepaika, nemam stresy maly je napriek refluxu dobre ziveny a velky papkac. flasou ho nepokazim, lebo je zvyknuty pit tak odstierane (viem, ze s tym nesuhlasite) a bez problemov si hned potom vypyta prso, resp. mam vyskusane, ze ked mu dam na vyber, flasu odmietne a chce len prso 😀 - v technike jeho sania podla mna nie je problem. mozem dokrmit aspon raz denne? ak ano, cim?

annag
3. nov 2009

hanah

- z veľkej nadprodukcie mliečka sa veľmi ľahko vytvorí pravý opak - niekedy doslova z večera do rána sa prsníky prestanú extrémne nalievať. O čo ide- ak sú prsníky dlhodobo zle vyprázdňpvané, preplnené mliečkom, ktoré nejde všetko z prsníkov vonku, hromadí sa v prsníkoch inhibítor, ktorý laktáciu tlmí. Je to tak múdro vymyslené, keby tohto inhibítora nebolo, tak by nás aj roztrhlo a mliečko by sa nám tvorilo donekonečna. 😅 Takže prsníky vlastne len zareagovali a začali tvoriť mliečka menej. Niekedy sa prechodne na pár hodín - dní môže tvoriť mliečka o čosi menej než by sa malo. Ale práve častejším vyprázdnením prsníkov - teda dojčením a odsávaním sa opäť začne tvoriť mliečka viac . Takže laktáciu vieme krásne regulovať počtom vyprázdnení prsníkov. Avšak nikdy pritom neobmedzujeme bábo v papaní - ono môže piť koľkokrát chce, my len určujeme, z ktorého prsníka bude piť. Ak treba laktáciu zvýšiť, prsníky ponúkame obidva pri jednom dojčení, prestriedame ich hoci i viackrát počas jedného dojčenia. Ak ju treba utlmiť, tak dojčíme viackrát za sebou z toho istého prsníka, pričom druhý stojí plný a nevyprázdnený....

Takže ak sa mamička nachádza v laktačnej kríze, je nevhodné riešiť ju fľašou a dokrmovaním, Lebo prsníky netušia, že majú tvoriť viac mliečka - stoja plné, nevyprázdnené , dokonca niekoľko hodín dlhšie, lebo bábo môže vypiť oveľa väčší objem než zvyčajne a potom i dlho spí. Stačí si s bábom ľahnúť do postele, uvariť si teplý čajík a dojčiť ho ako často bude chcieť - častým dojčením možno bábo vypije len malé množstvá na jeden raz, ale inhibítor v prsníkoch sa prudko zníži a tým sa uvoľní cesta pre uvoľňovanie prolaktínu - hormónu, ktorý má na svedomí tvorbu mliečka. Pri častom dojčení sa pocit plných prsníkov stráca a napriek tomu môže byť mliečka veľa - to, či bábo pije dosť mliečka nám neukazuje pocit v prsníkoch.

Fľaša doteraz nemusela robiť problém - pretože tok mliečka z fľaše a prsníkov bol porovnateľný. No pri takejto kríze môže začať fľašu veľmi rýchlo preferovať a prsníky odmietať. Bábo začne preferovať fľašu vtedy, keď zistí, že mu z nej mliečko tečie rýchlo, plynule a okamžite, inak než z prsníka, Pri saní z prsníka sa mliečko spúšťa oneskorene - pri kríze ešte o čosi neskôr, mliečko tečie v niekoľkých vypudzovacích fázach - teda silný tok sa strieda s pomalším. Pri výraznej nadprodukcii to bábo nepociťuje, meličko sa z prsníkov doslova leje, dokonca rýchlejšie než z fľaše .Na normálny tok mliečka už bábo zyvknuté na fľašu zareaguje hnevom, krútením sa na prsníkoch, ich úplným odmietaním už pred priložením ....

Pri potrebe zvýšiť laktáciu treba postupovať premyslene. Nestačí len často prikladať . treba sledovať, kedy bábo pije, kedy už len saje naprázdno.

ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť ďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvolni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje a bábo sa samé prsníka spokojne nepustilo, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť. Ak by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho potom nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce mojkať, cítiť bezpečne, upokojiť....

na tomto videu vidno stláčanie prsníka:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

tu vidno, ako bábo ozaj pije:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

a tu, kedy len cucká a pije veľmi málo:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

K refluxu - tu je takmer ukážkový prípad toho, ako lekári urobia diagnózu bez toho, aby videli mamičku dojčiť a posúdili jej dojčenie, stanovia "ťažký reflux" - ktorý samozrejme mamičku znepokojí a to radostnému dojčeniu i materstvu vôbec neprospieva. Snáď každé bábetko , ktoré by malo piť z takých prsníkov aké si mala doteraz Ty, by malo aj na základe ultrazvuku diagnostikovaný reflux. Bábo, ktoré pije z tak extrémne preplneného prsníka nedokáže piť spokojne, nedokáže si s prudkým tokom mliečka poradiť , papá hltavo, mliečko sa mu takmer okamžite logicky vracia späť do pažeráka.... Okrem toho, takéto bábo pije viac "predného " mliečka než "zadného", čo jeho trávenie ďalej zhoršuje, obidve príčiny mu spôsobujú pálenie záhy, plynatosť ,koliku, nepokoj .... Každé bábo má zvierač pažeráka nezrelý, ale ak by bol tok mliečka pomalší, tak by refluxných príhod bolo podstatne menej , ,možno žiadne ....

Ťažko mi je na diaľku posúdiť, akú má maličký techniku - či sa prisáva na prsníky správne. Lebo pri nadprodukcii sa môže bábo prisávať aj úplne zle a veľa mliečka si vypije, no ak sa mliečka tvorí akurát, tak je správne priloženie veľmi dôležité. Preto ak by si mala pocit, že sa kríza nekončí - skontaktuje sa s laktačnou poradkyňou, ktorá s Tebou prejde polohy pri dojčení a prisatie - kuk i moje albumy. http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

Držím palce a ozvi sa, či sa darí a či si fľašu odložila hlbko do skrine 😅

hanah2
4. nov 2009

Dakujem velmi pekne annag za obsiahlu odpoved 🙂 mliecko sa, ako som bola doteraz vyknuta, uz rozpumpovalo, ale vase rady si budem pamatat pre buducnost 🙂

este mam ejdnu otazku, ktora k tejto teme celkom nepatri, ale ked sme uz zacali... prave to mojkanie na prsniku: maly ma teraz dni,kedy sa nevie inak uspokojit (najma ked je unaveny a on velmi tazko zaspava a malo spi aj napriek noseniu), iba na prsniku - po aktivnom piti (cca 10-30 minut, ako kedy) uz len cucka. viem, ze chvilu to nevadi, ved aj on si musi zazit intimitu, ale on je schopny byt na prse aj hodinu! zaspi, pusti ho z ust, ale o par minut sa preberie a znovu sa ho dozaduje. ked ho odstavim, vezmem na ruky al.dam do lezadla, satky,postielky, spusti taky plac, az sa zadusa. co s tym? mam ho nechat vyplakat? uz niekolko dni sa rovnaky scenar opakuje cca od 16-tej, odmieta aj cumlik,ktory mi bol dobrym pomocnikom, lebo ma silny saci reflex.

v case hojnosti 🙂 davam malemu uz len jeden prsnik, prave aby sa dostal k zadnemu mliecku, lebo viem, ze vela predneho iba zhorsuje travenie. a obcas si pred dojcenim z rovnakeho dovodu odstreknem. inak keby ste mojho maleho videli: prospieva krasne 🙂 ani nepapa hltavo, ale pokojne, len obcas sa zakucka a to sa snazim regulovat polohou. nie som sice odbornicka, ale z toho, co som si k dojceniu a zvlast prikladaniu nacitala (kedze ma v tehu strasili, ze starostlivost v tomto smere na novorodeneckom je nulova), si myslim, ze je prilozeny priam ukazkovo. jediny problem je v tom, ze odmieta polohu brusko na brusko: aj ked si ho takto natacam, on je taky bufetak, vzdy ssa zvaly na chrbatik, vystrie nozky (teraz uz oprie o postel, kedze ho mam v naklonenej polohe, aby nepil horizontalne) a nakloni ku mne hlavu - v inej polohe to odmieta, dokonca tyransky trva na tom, aby som len rovno sedela (ak sa pohodlne opriek o operadlo stolicky/stenu a pritiahnem si ho k sebe, nepije, ale zspava alebo protestuje)

a este jednu,ktora by mohla byt variaciou na tuto temu: a sice "psychicka laktacna kriza" ☹ ja som sa strasne tesila na to, ako budem dojcit a cele tehu som verila tomu, ze BUDEM, proste som to brala ako samozrejmost, aj ked ma kamaratky presviedcali, ze to nie je take samozrejme. laktacia sa mi krasne rozbehla aj napriek vpacenym bradavkam (silikonove kosicky zabrali a po necelom tyzdni maly krasne papal bez nich), mliecka som mala stale dost - cely byt sme mali prve dni pokvapkany, ked som v noci chodila na wc a do kuchyne 🙂, akurat teraz na mna prichadza kriza, v mojej hlave: viem, ze mlieko je to najnajnajsamlepsie, co mojmu chlapcekovi mozem dat. ale s tym refluxom a v boji proti nemu mam pocit, ze vsetko by bolo proste o tisickrat lepsie (jednoduchsie), keby som bola sebec a ponukla mu UM: dlhsie a lepsie by spal, vsetko by bolo pohodlne, ziadnu kasu by som donho lyzickami nemusela tlacit (k nutrilonu: citala som vase komentare k tomu, ako sa v zahranici nepouziva a naozaj mam dilemu,ci s nim alebo bez neho, ale zaroven aj velky strach,si sa spravne rozhodnem... prave v noci je to najhorsie, kedy sa mi budi s placom a dusenim, co mu tie zvratky natecu do nosteka... s nutrilonom je to aspon miernejsie)... ved ani so mnou nemoze v noci spavat v jednej posteli, kde by som si ho v leze prilozila, ked musi byt vypolohovany...strasne sa bojim,ze nebudem mat dost sil a vzdam to napriek svojmu racionalnemu postoju k dojceniu aj napriek radosti a pocitu naplnenia, ktore mi dojcenie prinasa...

annag
4. nov 2009

hanah -

my si tu na MK všetky tykáme, môžeme si, však, aj už automaticky každej mamine tykám 🙂
odpoviem na Tvoje otázky, len odpovedz, prosím, aj Ty na moje, aby som mala prehľad o režime a dojčení

Ako často asi dojčíš
Ako dlho trvá jedno dojčenie
Ako dlho na prsníku ozaj pije, nielen cucká – teda prisaje sa, spustí mliečko a začne intenzívne piť – ako dlho
Ponúkaš pri jednom dojčení obidva prsníky
Cítiš, ako sa mliečko spúšťa keď si bábo priložíš
Bábetko sa na prsníku hnevá, papá hltavo .... – kedy – opíš dojčenie
Hnevá sa na prsníku zakaždým, i v noci?
Mliečko strieka, vyteká ak sa prsníka pustí počas dojčenia 
Prsia sa na pocit veľmi nalievajú,
Mliečko tečie aj z druhého prsníka pri dojčení
Nosíš prsné vložky , lebo mliečko vyteká aj pomedzi dojčenie
Cítiš, ako sa pomedzi dojčenie občas prsia nalejú
Máš pocit, že jeden prsník je produktívnejší než druhý – bábo jeden prsník preferuje
Bradavky Ťa bolia – pri prisatí, počas dojčenia, po dojčení, pomedzi dojčenie, sú poškodené
Bábo má v puse biely povlak na slizniciach, infekciu, soor?
Používaš klobúčiky
Dávaš fľašu
Dávaš cumeľ
Dávaš čaj – koľko ml na jeden raz i spolu za 24 hod.
Dokrmuješ – koľko na 1 raz, koľko spolu za 24 hod? z čoho dokrmuješ?
Odsávaš? Čím? Koľko na 1 raz, spolu za 24 hod?
V akej polohe dojčíš cez deň, v noci
Ako bábo ciká – koľko má pocikaných plienok za 24 hodín – tak dobre
Ako a kedy kaká za 24 hodín
Koľko bábo vážilo pri narodení, po prepustení, jednotlivé prírastky
Štikúta
Grcká
máva koliku  - dobre opíš ako a kedy sa prejavuje
Ako a kedy asi spinká cez deň i v noci , kedy ho kúpeš
Nosíš bábetko v šate, vaku ..., kočíkuješ – spí v kočíku, šatke lepšie?
Polohuješ bábo – má zvýšený matrac, spinká na boku, na chrbátiku ... nosíš ho vertikálne
Piješ nejaké čaje, lieky na tvorbu mliečka
Užívaš lieky, liečiš sa na niečo
Užíva bábo nejaké lieky, lieči sa na niečo, ak zahusťuješ - kedy a a koľkokrát