Existuje vôbec samoodstavenie?

angie_l
8. nov 2019

Ahojte kojacie žienky alebo bývalé kojacie zaujímajú hlavne tiež ktoré kojím dlhšie nie len do roka dcérka má 21m stále ju kojím,už by som chcela aj prestať ale som taká na vážkach pretože pri kojení mi veľmi rýchlo zaspí ale budi sa v noci ešte stále na kojenie aj keď už väčšinou je pevnú stravu cez deň normálne aj na noc jej vždy dávam večeru čiže najedena je,ona vlastne aj med sa naje cez deň chce mlieko pretože pozerá rozprávky leží a pije mlieko má to asi ako relax či čo,skúšala som jej povedať že jej nedám bože ten plač 🤣 ja sama neviem príde mi to že už je veľká na kojenie niektorý sa má pýtajú ty akože ešte stále kojiš? V mojom okoli nekoji asi nikto 🤣 čiže sa cítim divne ale veď je to prirodzená vec ale chcela by som max do 2 rokov len toto som hovorila aj keď bola malička že max do roka a už bude mať vo februári dva roky

samanta8
8. nov 2019

Aj moja sa odstavila sama keď mala 2 roky. Väčšinou zaspavala na prse. A jeden večer sa akosi zabudla pricucnuť. Potom zas pár večerov cucala. A potom sa už nepricucla. Ja som bola veľmi prekvapená ako ľahúčko to prebehlo. Už som sa začínala báť aké to bude keď ju budem chcieť odstaviť, lebo bola dosť závislá. A presne v tomto období aj prestala spávať na obed.

saxana000
8. nov 2019

Moja sa odstavila sama v 15 mes. Pockala som do posledneho ockovania..ono uz to bolo skor na polubenie a ukludnenie.ked spadla a buchla sa..ked som jej neponukla nepytala.jeden den som neponukla vobec a ani viac nepytala.

nefertiti5843
8. nov 2019

@zooeynka Až do maturity?

siska53
8. nov 2019

@angie_l ja som dojcila mladsiu skoro 2 roky, odstavovala som.ju postupne, pomaly.. v pohode to zvladla. Ale nasa sa u v 🌃 od roka nebudila.. iba ked mala.sople.

derdia
8. nov 2019

Pozri ja osobne si myslim,ze to nie je o detoch....to matky nie su pripravene odstavit dieta...to matka nevie povedat nie a nechce pochopit,ze uz stacilo,nevie sa s tym rozluzit nie je pripravena psychicky...nmdieta je pripravene okolo roka...kedy si odstavenie az tak neuvedomuje...dojcit sa ma babatko...treba si uvedomit,ze menej je pre dieta stresujuce odstavenie,ktore si neuvedomuje ako nechat sa zuzlat 4 roky....pre Boha ziveho...ja sa Vam normalne cudujem,ze ci Vam to fakt nie je sproste a trapne....fakt...kojit take stare deti...
Tym nemyslim autorku,pretoze ona uvazuje o odstaveni....aj ked podla mna ten spravny cas uz presvihla...a ak dieta nezaspava na prsniku ukoncila by som to hned...a k tym laktacnym poradkyniam...pokial by sa nimi clovek riadil tak by dojcil do kedy do 18tky???🤭

olifcek
8. nov 2019

so starsou dcerkou sme sa na odstaveni dohodli :D dojcila som ju 3,5 roka, v decembri bude mat uz 10 rokov 🙂

mladsia bude mat zanedlho 2 roky a planujem ju dojcit tiez 3-3,5 roka. okolie mi je ukradnute, nech si kazdy hovori, co chce, kolko ludi, tolko nazorov 🙂

samoodstavenie mozno aj existuje, ale ratam, ze vo vyssom veku, v cca 5 rokov, aspon podla literatury, tusim 🙂

Ty hlavne rob tak, aby to vyhovovalo Tebe a Tvojmu dietatku, nie okoliu 🙂

derdia
8. nov 2019

ake samoostavenie???tak nech sa samo rozhodne aj o odstaveni sa od plienky, tak isto o zacati chodenia do skolky a do skoly...a teraz si lahnite na zem nech vam deti aj po hlave poskacu...

karollka21
8. nov 2019

@angie_l moj syn sa sam odstavil vo veku 13 mesiacov a 6 dni. Jednoducho viac nechcel. Kazde dieta je ine, dcera bola dojcena ovela dlhsie, lebo sama chcela. Rob tak, ako ti srdce povie 💟

aaandrea89
8. nov 2019

Necitala som ostatne odpovede ale ja som tiez mala plan do dvoch rokov, vtedy som aj otehotnela co som este nevedela a velmi ma kojenie bolelo...isli sme do obchodu a hovorili sme si ze uz budeme mliecko kupovat ze je velka ze sa naozaj pokazilo troski bola chvilku nesvoja ale preslo to..zacali sme iba na uspanie v noci ked tak nevnimala som este davala ale postupne som proste nedala aj v noci...ja som odstavit skor nechcela, nechcela som aby plakala a nerozumela preco uz nemoze ...dvojrocne dieta uz dobre rozumie a myslim ze sa da dohodnut...na okolie nepozeraj mysli len na seba a na malu...je to prirodzene aj ovela dlhsie len tu uz ide aj o to ako to tebe vyhovuje..mne to vyhovovalo presne rovnako do tych dvoch a staci 🙂 drzim palce

martyzpp
8. nov 2019

@sonnenshein
@bettymacd Baby, vážne vám deti začali odmietať prsník keď ste začali s príjmami? Ako to prebiehalo. Môj má práve 5 a pol mesiaca a už tri týždne má aj zeleninu na obed (ani nie čajovú lyžičku) a začal mi akosi na prsníku štrajkovať. Párkrát cucne a potom ho zaujíma všetko ostatné. Tak ho ešte asi trikrát otočím naspäť ale tiež len cucne až potom už nevezme. Ako ste to riešili, začali ste normálne dávať raňajky a večeru? Ďakujem.

vinetuu
8. nov 2019

Samoodstavenie je tak ako pisu deti tak okolo 3,5 roka a 4 roka, to je prirodzene pre dieta. To vsak neznamena, ze 3 rocne dieta kojis cely den 🙂 to si iba tak na vecer trochu da a je spokojne. Moja prva dcerka sa odstavila sama ked mala cca 3 roky a druha ked mala 4 roky. A to som si pri prvom vravela, ze budem kojit tak do roka 🙂 takze ak si ty s tym v pohode, tak preco nie, je to tvoje intimna zalezitost a nema ti kto co do toho hovorit. drzim palce, nech sa rozhodnes spravne 🙂

axaris
8. nov 2019

Mam 27mesacneho synčeka a už sa postupne odstavuje sám. Posledné 2 mesiace pije mliečko iba raz za deň, ráno, alebo skoro ráno keď ešte zaspí.. A myslím, že čoskoro sa odstaví úplne. A to bol veľký závislák😉

bettymacd
8. nov 2019

@martyzpp Presne tak, môj potom už chcel len v noci a po kúpaní...cez deň ani za nič, dokonca ani po zobudení...ale budil sa v noci každých 20 minút, skôr sa chcel pritulit, je to krásne, veru pri poslednom dojceni som si aj poplakala

martyzpp
8. nov 2019

@bettymacd No do riti 🙄 ja som myslela, že proste nechce toľko mlieka ráno (skoro nič nezje) a on sa asi dostavuje. Ja som dala na radu doktorky, že už mám začať s príkrmom tak skoro, mala som počkať do 6.mes.

majdus
8. nov 2019

@angie_l ahoj, ja mam tri deti, aktualne dojcim tretiu dcerku a ta je na tom teda s cucanim "najhorsie". Ja som uz dlhsie z toho nervozna, byvam aj neprijemna, uz je toho za tolke roky asi dost. Ale vzdy okolo 2roku sa narodil dalsi surodenec, takze starsi sa postupne odstavili. U nas nie sami, mne to bolo po porode narocne, ked som musela davat dvom, bola som nervozna. Hlavne pri prvom synovi, po prichode z porodnice sa mi zdal zrazu pev syn obrovsky, bola som citliva na jeho zuzlanie, tak sme nejak prestali. Bolo mi luto, ze som to nezvladla, ale prezili sme to. Druhy syn sa prilis srdil, ked som mu povedala, ze staci pocas kojenia. Tak sme to sekli. Co som mu slubila, vyhrazala sa, ze spravim, som spravila. A on to, ku podivu, pochopil. Jemu to pomohlo sa aj od plienky oducit. 🙂 Sama vyhoda. Okrem toho, bolieval ma uz aj pravy bok z dojcenia. No a tretia dcera, tu dojcim najdlhsie. Bude mat 2,5 a uz pred druhym rokom som si aj jej vravela, ze uz dost. Skusame to vselijako, ze uz je velika, ze pojde do skolky.. Ale v noci,resp.nad ranom sa zobudi, okolo
3-6hod,ako kedy a pride ku nam do postele a zaklepe na cicu, ze tjoska mjecka. Ja mlieko stale mam, je jedno, akej kvality, nie je to len o cucani. Tiez je pre mna tazke skoncit, kedze pri cice na obed a vecer zaspi do 5mins,dokonca aj kratsie.
Takze ja ta len povzbudim, ak na tom nie si tak, ako ja, ze to nezvladas fyzicky a psychicky, tiez by som to vobec neriesila. Kvoli okoliu absolutne. Tiez sa uz chystam na ocot, ktosi to tu spominsl, ze ss mliecko pokazilo. Tak uvidime. 🙂
Pravdou je aj to, ze su to aj velmi mile chvile, take intimne, je to velka blizkost matky a dietata....... Snad aj preto je to tazke ukoncit. Tak nam drzim palce, nech to pride same a bude fajn. 🙂

bettymacd
8. nov 2019

@martyzpp ja ti poviem, že pre mňa to bolo tak krásne ako aj ťažké, nebola som ta šťastná že hneď po pôrode litre mlieka alé BOJ o kvapky....mesiac som cievkovala a robila všetko preto aby sa rozbehlo....som hrdá že sa to podarilo preto ťažko nesiem ako niekto napíše že LEN rok...polrok bol zlomový, maleho som sa snažila stále núkať alé nezáujem, okrem večera a noci...ty ešte stale dojčis tak snaz stale ponúkať po napapa ni po obede, najmä po zobudení ešte keď je rozospaty,
Držím palce

kubobubo
8. nov 2019

Dcéra sa odstavila vo veku 2 roky, bola som tehotná. Bolo mi to nepríjemné. Ani jej to už asi nechutilo. Syn sa dojčil omnoho častejšie a noci bol masaker. Keď mal 2 roky a 3 mesiace, tak som mu nočné dojčenie zatrhla. 2 noci dostal vodu a potom ho to prestalo baviť. Syn je extra tvrdohlavé dieťa, ale cítil moje odhodlanie a únavu, tak mi to prešlo bez problémov. Dojčil sa na poobedné a nočné zaspanie. Bohužiaľ z dojčenia nočného sa mu pokazili zúbky (horné štvorky). Hĺbkové kazy s čistením koreňových kanálikov kúsok pred tretími narodeninami. Tak sme sa dohodli, že mu po dojčení ešte vyčistím zúbky. Po 3 večeroch ho to prestalo baviť a bolo po dojčení. Viem, že budú písať, že dojčenie nespôsobuje kazy, ale pri určitých podmienkach môžu. Je to lotéria a hľadať zubára, čo spraví zúbky bábätku, je ako hľadať ihlu v kôpke sena.

preciosa
8. nov 2019

Ja som od stavila moje jedno dieťa keď malo rok... Brala ma viacej ako cumel a každú chvíľu v noci chca papať... Tak som sa jedného dňa nahnevala a. Prestala som kojiť t3-4 dní plakala tak ze sa dávala do mostíka ale ja som už nepovolila. A od naučila sa a ten druhy sa odstavil sM keď mal rok... Proste nechcel

miriam11
8. nov 2019

@angie_l nečítam ostatné príspevky. Prirodzená vec kojiť je prirodzená tak do 1 roka. Potom to už prirodzene ani potrebné nie je. Dieťa sa ma odstaviť ideálne okolo 9 mesiaca. Odstavenie neskôr spôsobuje mnoho problémov s odstavením, závislosť dieťaťa "cuckat" sa.

bubu2501
8. nov 2019

@angie_l Ja som malu kojila vyse do 3 rokov aj cez den, aj v noci. Tiez som povodne chcela,ze tak do roka,ale mala zdravotne problemy a doktorka mi kazala cim dlhsie ju kojit. Tiez som sa citila obcas az trapne, ked sa cudovali,ze taku velku kojim...ale neriesila som, ved to bolo pre jej zdravie a dobro. Celkovo nelutujem,ze som ju tak dlho kojila, mala vobec nebyvala chora a ani teraz nebyva. Ma 5 rokov a ak bola chora 5x,tak prehanam. Ma fakt dobru imunitu, deti ked nastupia do skolky byvaju casto chore,ale ona nebola vobec. Rovnako aj co mala zdravotne problemy,tak urcite jej to mlieko velmi pomohlo k lepsiemu. Bala som sa toho ako to bude s odstavenim, prisla mi ako zavislak na kojeni. Cumel, flaska to u nej nehrozilo, ona z flasky nevedela pit a ani sa to nikdy nenaucila. O to viac som sa bala,ze ako to bude pri odstaveni. Ale nebolo to take hrozne. Najskor som ju odstavila cez den, potom casom aj v noci. Najskor som to skusala systemom nedam,no bol z toho len plac, potom som to vyriesila,ze som si bradavky natretla tou fialovou vodickou,co sa dava detom na zabu, ked videla,ze to ma inu farbu, povedala,ze mlieko je spinave,ze ho mam ist umyt, videla,ze to nejde,tak uz nechcela, zoparkrat este skontrolovala,ci neni ciste,nebolo,tak neriesila. Ale normalne mlieko pit nechcela,tak som ju este daku dobu kojila v noci, ked sa zobudila a pytala. Potom som ju oducila aj od toho. Netrebalo ani vela placu, proste protivilo sa jej ze to malo inu farbu a nazvala to spinave....potom daku dobu odmietala kravske mlieko, no teraz ma 5 a je z nej mliekoholik. Vypije viac mlieka ako caju. A imunitu ma ozaj,ze perfektnu. 🙂

elizita
8. nov 2019

Mne sa prva odstavila ako 14 mesacna a to bola do 9 mesiacov len kojena a cista zavislacka 😀 ano, laktacna je presvedcena ze to nie je mozne aby sa sama odstavila tak skoro, ale budis... ja som ju chcela este dojcit, ona uz nechcela... poslednykrat ked som jej ponukla, prisla, oprela sa o cicik, usmiala a odisla sa hrat :( uz som jej viac nenukala a ona nepytala

atikab
8. nov 2019

U nas sa synator (asistovane) samoodstavil vo veku 4roky 9mesiacov.

janulka1802
8. nov 2019

Existuje samozrejme a opäť je to individualne môže to byt v roku ale aj v troch či štyroch záleží len na konkretnej mamičke a dieťatku a ostatných je to do toho nič nikdy by som sa neriadila tým čo si myslia iné ženy o kojení ale jedine tým čo vyhovuje mne jedno dieta sa mi odstavilo prirodzene samé a bolo to presne 3 r a 9 m a druhé z vyčerpanosti som chcela v 2 r a 7 m a neľutujem jediný deň obidve bez plaču ostali len pekné spomienky

pettim5
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ouwecka
8. nov 2019

Kojila som viac ako 3r ale posledný.pol rok to bol iba cuc2 x denne idstavila ss ssma,ccav jej 2 r som nala krízu ale ten plac som nedala,som eada,ze sme to zvládli,ludi som neriedila uz po roku som bola divná

reny1
8. nov 2019

Ja som odstavila, keď mal 2 roky 8 mesiacov. Zistila som, že som veľkú chybu spravila tým, že som ho naučila tak zaspávať. Niekedy mal kľudnejšie noci, ale inokedy som k nemu musela pravidelne chodiť. Hovorilo mi okolie a aj doktorka, že je to cez, vadilo mi to, ale nie to ma ovplyvnilo s ukončením. Vedela som, že je zbytočné uspávať ho týmto spôsobom, keď sú aj iné spôsoby pekné. Napr. čítanie rozprávky, na to som sa tešila najviac. Má vyše 5 rokov a čítam mu doteraz a dlho ešte budem. Odstavovanie bolo presne ako prvé dni v škôlke. Museli sme si zvyknúť. Také dlhé kojenie bolo úplne zbytočné, ja sa s ním nestotožňujem.

ouwecka
8. nov 2019

Inak onkolog vravel,ze hrozna doba,ze prsia musia kojit a tvorit mlieko aspin 5-7r a tak sa chrania aj maternicu a o vyskumoch na detsky mozog ani nevravim,vela dom nacitala,nasa dr tiez za kojenie a to je z tych 6 jedina,...na onkologii to vidí denne, zranenias porodov na krčku a nekojenie,nasledok nadory z hysterektomie..ale to sa ludom nechce počúvať

zuzkaigorkova
9. nov 2019

@angie_l ahoj môj bude mat v decembri 2r a nekojime sa aktuálne 4dni vôbec...prišlo to nejako proste ako blesk že som si povedala stačí obávam sa že tak ako dcera ktorú som kojila rovnako zacina mat kazy na zuboch práve z večerného kojenia..:(povedala som si že vo nechcem obrat o níc menej ako dcéru tu som tiež tak kojila 23m takze to mame pekne splnené prsia mám naliate trochu odsavam ale myslím si že to ide a pochopil rýchlo občas mame problem zaspať hlavne poobede ale aj to sa podarí len to dlhšie trvá ak budeš ty tak nastavená že stačí aj mala to pochopí len treba vydrzat a aj za cenu placu a nepoľavit a vydrzat aby nemala mala misung raz das raz nie u nás to nešlo postupne ale zo dňa na deň...

denka81
9. nov 2019

Dcéru som kojila 1,5 r a tam to odstavenie išlo ľahko. Syna som kojila 2r a tam už bol problém. Doslova bol závislý. Keď sa potreboval ukľudniť, vždy si chcel cucnúť a bolo mu jedno kde. Najprv som si myslela, že tak postupne ho budem odstavovovat, ale to sa nedalo, musela som to rázne zastaviť...tak ma v noci prosil, srdce mi trhalo, ale musela som vydržať. Pár dní si to odplakal a po 2 mesiacoch ani nevedel, čo by s tým mal robiť 😁

anka8811
9. nov 2019

@angie_l no riešila som rovnaký problém dcérka 2 tesne pred 2mi narodeninami ako tiež mi na prsníku dobre a rýchlo za spavala za to v noci opakovane sa dožadoval mlieka že ja som bola ráno k.o.a ona spokojna a chcela piť stále viac a viac a ja už som ho asi ani nemala toľko ako potrebovala bolo to už extrém bolesti tak som si jedného večera povedala a dosť stačilo. Mlieko sa pokazilo natrela som si bradavky gélom s trpkou chuťou vravím jej sú pokazené a uspal ju muž. Pýta sa stále kedy bude mlieko a je to už druhý mesiac ale som rada ze som ju odstavila lebo fakt už to bolo nad moje sily