HAK pri dojčení. Môže dieťaťu uškodiť?

krajmary
1. júl 2009

Poradi mi niekto? Babatka rastu a vyvijaju sa, zacinaju im pracovat oblicky a tak. Su robene testy, ze ak matka berie HAK, tak ci si tym sama nenavodi neskorsu neplodnost i dcerky aklebo synceka? Ved aj male mnozstvo hormonov i tak malickych deti logicky moze dietatko poznacit. Viete o tom nieco?
Este, ak niektore zeny reaguju na HAK nadmernym priberanim alebo migrenou, nemozu takto reagovat aj babatka, ze su viac baculate a placu viac nez je zdravo?
Dakujem za prispevky, lebo nikde som sa o tom nedocitala.

adoracion
1. júl 2009

no neviem ale ak kojis tak doktor ti moze predpisat len taky druh antikocepcie ktora neskodi a je vhodna pre kojene maminky

felixko
4. júl 2009

krajmary napr. na internete je množstvo príspevkov, kde sa ženy pýtajú, či vplýva užívanie HAK počaj kojenia na dieťa. každý lekár ti odpovie inak, viem to z vlastnej skúsenosti. ja doteraz kojím a zo začiatku som uvažovala o HAK, ale už aj ako laikovi mi bolo jasné, že tie hormóny môžu mať predsa vplyv na dieťatko, keď vedia narobiť toľké šarapaty dospelým ženám a okrem iného keď si uvedomíš, že čokoľvek, čo skonzumuješ, resp. s čím prídeš cez pokožku do styku napr. s čistiacimi prostriedkami, farbami sa dostane do MM a môže škodiť. tak som začala pátrať a pýtať sa v rôznych fórach na moju otázku. jeden lekár mi odpovedal, že HAK nemá absolútne žiaden vplyv na dieťa, dokonca napísal, že do MM sa nedostane nič z horm.tabliet /aj keď v príbal.letáku napr. Azalie je uvádzané, že denne prejde do MM niekoľko mikrogramov hormónu/, neviem ako daný lekár preto mohol napísať to, čo napísal, keď vraj doposiaľ neexistuje štúdia o tom, že deti, ktorých mamy užívali HAK neboli v dospelosti, alebo ešte v detstve vystavené vedľajším účinkom antikoncepcie. iný lekár napísal, že sa musí držať toho, čo uvádza výrobca a teda, že HAK nie je škodlivá pre kojencov, zvlášť kládol dôraz pre mamičky ktoré majú chlapcov, aby ich vo vzýšenej miere pozorovali, pretože nevie akou formou sa môže u nich prejaviť užívanie horm.preparátov. na jednej intern.stranke venovanej deťom odpovedá odborník každej mamičke, kt. sa pýta na užívanie HAK počas kojenia s upozornením, že nie je presvedčený tom, že hormóny neprenikajú do MM a tým nenarúšajú celkový zdravý vývoj dieťaťa.

vanja
4. júl 2009

krajmary: ja mám gynekologičku známu, a ona mi povedal, že pokiaľ dojčím tak mi nepredpíše žiadnu antikoncepciu, iba ak by som veľmi chcela. Keď som sa ejej pýtala ,prečo tak mi povedala, presne to čo písala aj felixko, že do mlieka sa dostane časť hormónov. A zakončila to tým, že ona by to do svojich detí a teraz už aj do vnúčat určite netrepala. Takže malá má teraz 17 mesiacov, ja kojím a sme zatiaľ na kondómoch. No musíme vydržať, kým neprestanem kojiť.