Intolerancia laktózy

katka13122
16. aug 2008

ako stravujete deticky s intol.laktozy???po precitany co moze a nie,som sa zhrozila 😒 😒

luthien.k
27. júl 2011

@me , atopická dermatitida a atopický ekzém - to je jen rozdíl v názvosloví, jinak je to ten samý problém, jen škála jeho projevů je růzorodá. Reakce na potraviny se ale dají docela dobře vypozorovat, reakce bývá vidět maximálně do dvou dnů.
Co se týče toho mazání, je dobré ho střídat, aby nezvnikla senzibilizace na látky obsažené v jednom přípravku, takže po jednom balení Excipialu dát třeba něco z následujícího: Bioderma Atoderm PP Antirec., A-Derma Exomega, Eucerin 12% Omega, Linola lotion... (nejlépe nejdřív sehnat vzorek, jestli to sedne). Pokud je kůže ve stádiu hodně suché, tak si nechat tato hydratující a promašťující emoliencia namíchat půl na půl ze žlutou vazelínou, to je na promaštění moc dobré. Dobré zkušenosti jsou také s masťovým základem Syndermani 😉 Pokud budou zase pupínky, tak je dobré je namáznout tou hydrat. emulzí a na to zinkovou mast, Sudocrem, v zimě třeba vyzkoušet něco s Ichtamolem (Ichtyo care pasta, I Care apod.), dobré je také Tanno hermal lotio s taninem 🙂

luthien.k
27. júl 2011

@me , no a alergie může trvat i déle, někomu vytrvá až do dospělosti, ty vaše prvotní příznaky a atop. derm. by tomu napovídaly, že by o ni mohlo jít... Jediné, jak to rozseknout, je skutečná bezmléčná dieta, viz. IP.

me
27. júl 2011

@luthien.k ďakujem 🙂

michala1515
27. júl 2011

@luthien.k mne tiez dr tvrdila, ze z intolerancie mozu babatka vyrast. aj ked u nas to nie je uplna intolerancia, ale len ciastocna - podla mojho odpozorovania.
ale odkedy pijeme al 110 dost sa nam pohorsilo papanie, nelke to mliecko asi vobec nechuti, place pri papani aj po nom. mali sme ist k dr az 4.9., ale vybavila som termin uz na piatok, dufam ze zmenime mliecko a bude dobre. papa horsie ako ked mala bebu ha1, aj menej prespi v noci.

zebra41
28. júl 2011

ahojte ako zistim ci ma maly intoleranciu laktozy? ako sa to prejavuje? my ideme buduci tyzden k dokine, len som chcela nejake info dopredu

luthien.k
28. júl 2011

@zebra41 , to určitě dočteš v diskuzi zpětně?
Jaké problémy máte vy?

zebra41
28. júl 2011

@luthien.k zacal miecko strasne moc zvrackat. zacali sme s prikrmami a mlieko zacal uplne odmietat. a byva nepokojny. nie vyslovene ze by reval, len proste umrncany a nespokojny

michala1515
31. júl 2011

@luthien.k ahoj, tak odkedy sme presli z al 110 na nutrilon low lactose, nelka nema ziadne problemy pri papani, vobec neplace a ked sa napapa, zase sa usmieva 🙂

kocky neviete ake hodnoty by mali byt pri negatinom a ake pri pozitivnom LTT teste z krvi? dakujem

luthien.k
1. aug 2011

@michala1515 , tak to je dobře, že to nebude nic z toho, co by to být mohlo 🙂

adelaine
4. aug 2011

ahojte maminky,
prosim poradte mi nejake tipy na "pokrocilejsie prikrmy" t.j. tak od roka....
moj maly ma 13 mes., a ja mam pocit, ze stale papa na obed to iste....kedze mame intoleranciu na laktozu, malemu varim zstale eleninovo masove prikrmy zvlast....

inak, este som nenasla odvahu mu varit nieco z krabicoveho Lminus mlieka ...a po dalsie ani neviem ako na to...

dakujem za kazdu radu 😉

angellinka
4. aug 2011

@adelaine aj moja mala ma 13 mes,a stale varim zvlast,aj ked nemame ziadnu itoleranciou,syn je celiatik 🙂
zelenina je zdrava,len ju staci obmienat.Ja varim bezne privarky ,ajk kvoli synovi-boli ho brusko z kravskeho,z Lmin mlieka,alebo ryzoveho,a naposledy som dala aj malej ochutnat,a velmi jej chutilo s vajickom 🙂
a varim to tak isto,ako keby som pouzila krasvke,krabicove 🙂

lu777
8. aug 2011

to L Minus je super, dneska jsem sehnala od té firmy bezlaktozový sýr a malá se po něm může utlouct, nikdy sýr neměla.... tak jsem moc ráda, protože už mi docházela inspirace co ke svačinám pořád... zatím má 3x denně mléko, tak to jde, ale další láhev se nám asi jen tak nepodaří odbourat zatím, ale tak nespěchám....
a malá chce poslední měsíc (je jí rok a 4 měsíce) už dost dospělé jídlo, takže jsem začala vařit bezlaktozově pro všechny a je to... včera jsem dělala hráškovou polívku podle Ano, šéfe a chutnala moc všem....
ani jsem tam nedala bezlaktoz. smetanu, jen bezlaktoz. máslo a mléko a úplně to stačilo, ani to nebylo poznat... 🙂
postupně vidím, že těch bezlaktoz. věcí není až tak málo a jsem vděčná, že může aspoň to.... 🙂

lu777
8. aug 2011

@adelaine já jsem prostě začala vařit jako nám, jen máslo, mléko a sýr mám prostě bezlaktozové....
takže třeba kuře a bramb kaše.... špenát (do toho kousek másla nebo někdo dává i smetanu) a brambory pečené.... hrášková smetanová polévka.... teď už jsem dělala i bramborové placky (ale teda na oliv. oleji)....
taky bezlaktozové lívance dětem moc chutnaly... nebo dělám jen rychlovky jako brokolici a k tomu vařené vajíčko.... to si malá jí rukou sama a moc jí to jede....

jinak dobrá alternativa k tomu krabic. mléku bez laktozy je taky ovesné a rýžové mléko.... tady ho mají např. v DM drogerii, stojí to asi jako to krab. mléko a je to sladší.... naše malá to klidně vypije i jen tak místo mléka, tak jí to někdy dávám, je to i v bio kvalitě..... teď jsem z toho dělala právě ty lívance a byly moc dobré, ono je to sladší než mléko, takže i ty lívance byly lepší 😉

me
7. sep 2011

možem sa spýtať či pri intolerancii laktózy máte niekto aj problém s pokožkou ? suchá, alebo vyrážky, ložiská, proste či máte nejaký prejav aj na koži, viem že to nepatrí medzi príznaky, ale či máte niekto, dakujem

lussyp
7. sep 2011

ano my sme mali stale priznaky na kozi a riedke stolice. nikdy nemala bolesti bruska, naduvanie a ani nic podobne. zacalo sa to len ekzemom, potom nam zacali opuchat pery a robili sa faky na trvaricke a okolo ust. teraz nedavno nam potvrdili aj histaminovu intoleranciu. takze moze to suvisiet aj s tym.

luthien.k
7. sep 2011

@lussyp , s laktózou a její intolerancí ekzém ani otoky nesouvisí, její projevy jsou čistě trávicí (tělo neumí zpracovat laktózu,mléčná cukr, chybí k tomu příslušný enzym, takže laktóza zjednodušeně řečeno kvasí ve střevech a způsobuje nadýmání, křeče, průjmy), co popisuješ, to je alergie na BKM, případně ona histaminová intolerance (nebo jejich kombinace).

lussyp
7. sep 2011

@luthien.k ma potvrdenu aj intoleranciu na BKM aj histaminovu intoleranciu z krvi u alergologa. mala len kozne prejavy a riedke stolice. nic viac

luthien.k
7. sep 2011

@lussyp , intolerance BKM neexistuje, na BKM může být pouze alergie, a to atopická (zvýšené IgE protilátky) nebo neatopická, pozdní reakce (někdy se jí také nesprávně říká intolerance), kdy nejsou zvýšené tyto protilátky, ale účastní se jiné složky imunity, nicméně testy na to nejsou (speciální náplasťové se zatím málo používají), dá se to ale vypozorovat eliminačně expozičním testem (vysazení BKM). Alergie na BKM (bílkovinu) a intolerance laktózy jsou dvě naprosto rozdílné věci!

me
7. sep 2011

@luthien.k - ale my máme 6 rokov diagnozu intolerancia, máme to písané všade, alergia na BKM sa nepotvrdila a problémy s kožou sme mali od začiatku, ale mierne a teraz sa zhoršili a ja neviem prísť na to či z mlieka alebo to súvisí s iným

moni
7. sep 2011

luskam cez temu od zaciatku, ale akosi cim viac citam, zistujem ze u kazdeho su ine prejavy, tak mi mozno poradite.
dcera bola plne kojena do 4.mesiaca, potom prikrmovana beznym UM. zaviedli sme postupne jogurty, syry, kravske mlieko do varenia - ziadny problem. po roku sme vyskusali prejst na kravske mlieko, ktore ale uplne odmietala (zrejme kvoli chuti) - pediatricka poradila zmiesat s UM, 1:3 aj 1:2 vypila v pohode, akonahle bolo KM s UM 1:1 nastupil prudke hnacky 😝 skusali sme teda rozne znacky, plnotucne aj odtucnene - rovnaky efekt. caka nas prehliadka a ockovanie takze to planujem riesit s lekarmi, len ma zaujima vasa skusenost. moze ist o intoleranciu laktozy?

michala1515
7. sep 2011

ahojte, len pre zaujimavost... mojej dcerke vysla z krvych testov pozitivna intolerancia laktozy. Bezlaktozove mlieka jej vsak nechutili, tak sme isli na dychovy test, co ak nahodou ani nema tu intoleranciu a moze mliecko, ktore jej dovtedy chutilo....A dychovy test vysiel uplne negativny, same nuly 🙂 tak opat papa mlieko s laktozou a je v pohode...len skoda toho mesiaca, co pila dietne UM...

luthien.k
7. sep 2011

@me , to zjistíš snadno, zda to je z mléka - striktně ho na 3 týdny vysadíš ze stravy a pokud nastane zlepšení, tak ho zkusíš znovu zavést. Předpokládám, že jestli máte intoleranci laktózy, tak používáte bezlaktózové výrobky, které ale bílkovinu kravského mléka obsahují... Že se nepotvrdila alergie na BKM (testy), tak to bohužel ještě neznamená, že ji malá nemá, jen cca u 50% alergiků vyjdou zvýšené ty protilátky, zbytek má tu pozdní reakci, která se z testů nezjistí.

luthien.k
7. sep 2011

@michala1515 , no super 🙂

luthien.k
7. sep 2011

@moni , teoreticky může, KM má pro děti nevýhodné složení nejen kvůli laktóze, určitě doporučuju nejméně do tří let dávat UM na pití!

moni
7. sep 2011

@luthien.k
😝 tak uvidime co povedia testy. do 3 rokoch isto nevydrzime, to radsej skusime bezlaktozove. ja nie som proti KM, mm ho doslova zboznuje 😅

luthien.k
7. sep 2011

@moni , proti gustu... Nepřeháněla bych to hlavně kvůli vysokému obsahu fosforu, což není na ledviny skutečně nic dobrého 😉

moni
7. sep 2011

@luthien.k
v UM nie je fosfor? kedze sa pripravuje z KM

luthien.k
7. sep 2011

@moni , není, resp. je ho tam to správné množství - proto se KM pro děti upravuje, aby tam bylo akorát minerálních látek i bílkovin, podobně jako v MM, tj. aby bylo pro dítě prospěšné a ne zatěžující . Tele je totiž o dost větší než dítě a také o dost rychleji roste, proto je KM na bílkoviny a minerály bohatší (obojího je tam více než 3x tolik, než v MM).
Ono je to tak i ve výrobcích z KM, ale když se konzumují s mírou, tak to nevadí, ale aby dítě od roku pilo pouze neupravené KM (půl litru denně třeba), to není to pravé ořechové.

moni
7. sep 2011

@luthien.k
dik za info 🙂

mayem
7. sep 2011

Ahojky, pročítám diskuzi a koukám, že jste některé byly s dětmi na výdechovém testu na zjištění intolerance laktózy. Od kterého věku dítěte by tento test byl možný? Byla jsme s malou (16 měsíců) na gastru. Po ukončení kojení a přechodu na UM malá začla mít průjmy, začly jsme držet dietu a testovali... ABKM byla vyloučena, Nutrilon Alergy care nepomohl, pomohlo mlíčko Nestle Al 110, které neobsahuje laktozu, takže podle toho dr. určil, že malá má intoleranci laktozy a na výdechový test je prý hodně malá.