Intolerancia laktózy

katka13122
16. aug 2008

ako stravujete deticky s intol.laktozy???po precitany co moze a nie,som sa zhrozila 😒 😒

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cleo55
5. dec 2011

@em_ka ahoj ja malemu kupujem mlieko v Bille a ostatne vyrobky v Bale,maju tam vsetko co moze byt bezlaktozove 😀

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cleo55
5. dec 2011

@em_ka uffff tak to ti neporadim ja to nakupujem len tam.a neskusila si sa spytat v tom obchode kde to uz nemaju opytat ci by ti nedali kontakt na dohto dodavatela?

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cleo55
5. dec 2011

@em_ka tak to je mi luto,asi budes musiet hladat niekde v inom meste ☹

zuzkla
5. dec 2011

@em_ka ak to nemas daleko do rakuska, tak tam tieto produkty zozenies bez problemov, hlavne v sieti MERKUR. Od masla, zmrzliny az po keksiky. Maju dokonca aj bezlaktozovu zincicu🙂. Ja som to robila tak, ze som zobrala prenosnu chladnicku a isla na OOOOObrovsky nakup. Co sa dalo zamrazit, mrazili sme a niektore jogurty resp. syry a kakao mali zaruku aj mesiac. Drzim palce.

landrea
8. dec 2011

ahoj dievcence, nezostalo vam nejake bezlaktozove mliecko aj otvorene , pripadne po zaruke. mame doma starsie maciatko, ktore pipleme zo zraneni. macky laktozu zle toleruju. ak by niekto daroval v ziline.. pripadne za postovne , budeme radii, papa

yennn
10. dec 2011

@zuzkla @cleo55 @em_ka @bekulkamama @mamusia @perla200
Caute kocky, prepacte ze otravujem, potrebovala by som surnu radu ohladne bezlaktozovej slahacky. Zajtra (nedeľa obed) mi pride kamoska s dvoma 3-rocnymi detickami, ktore maju laktozovu intoleranciu. Planovala som upiect taku kuracinku, akoby cernohorske rezne, ktore sa poukladaju na plech, zaleju sa slahackou a zasypu syrom - to sa da zapiect. Avsak som nestastna, lebo som dnes v obchode zohnala len praskovu rastlinnu slahacku.
Moja otazka je ci mate niekto s tymto skusenosti - myslite ze by som mohla tento prasok normalne rozmiesat v tom bezlaktozovom mlieku a tak (bez slahania) to zaliat na maso? Aka je to chut? Bude to chutne? Alebo sa mam radsej na tento recept vykaslat?
vopred dakujem za odpoved!

zuzkla
11. dec 2011

@yennn ahoj, toto som nikdy neskusala. Je pravda, ze bezlaktozove mlieko je sladke, ako keby si pridala lyzicku cukru, aj jedlo napr. omacky chytaju sladkastu chut. Ale ak mas este dnes cas, skus zabehnut do BILLA alebo Tesco a predava sa aj bezlaktozova slahacka MINUS L alebo masko zapec zo syrom MINUS L. Drzim palce.

luthien.k
11. dec 2011

@yennn myslím, že jednodušší budeš mít, když vymyslíš něco, do čeho nejdou mléčné výrobky 😉

yennn
11. dec 2011

@luthien.k praveze nie som moc dobra kucharka, tento recept sa mi pre navstevu velmi pacil 🙂 Skusim este tu Billu, ako mi poradila @zuzkla dakujem 🙂
PS: kocky, uprimne vas obdivujem, ja uz 2 tyzdne riesim co uvarit, na co si dat pozor, lebo decka okrem laktozovej intolerancie maju este aj kopec alergii, no a nedokazem si predstavit ze by som toto mala riesit den-co-den. Viem ze clovek si to nevyberie, nie je to nejaka specialna redukcna dieta, ktoru sme si vymysleli, a ze da sa na to rozmyslanie zvyknut. Ale bola som v Kauflande, Tescu, Celiakise a nic? To kde sme? Ako potom nakupuju a varia maminky v inych castiach slovenska ked v BA je to takato bieda!? ☹

luthien.k
11. dec 2011

@yennn , chápu 🙂 Já bych třeba uvařila jednoduché a hypoalergenní jídlo (pokud nemají alergii na pšenici) - kuskus s masem a zeleninou - nezmám zatím nikoho, kdo by to nejedl, komu by to nechutnalo 🙂 Podle návodu se do zeleninového vývaru z kostky (v DM drogerii mají bio bez glutamátu - moc dobrý) se udělá kuskus (dobrý mají zrovna v Bille), na troše cibule a olivovém oleji se osmahnou na malé kostičky nakrájená krůtí prsa (obaluju je v kukuřičném škrobu, jsou pak šťavnatější), přidá se zelenina - já obvykle dávám mrkev na kostičky, hrášek, kukuřici, brokolici (třeba i v mražené směsi) a dusí se, než je zelenina i maso měkké (mkev dávám dřív, ostatní až když je mrkev měkká), k tomu přimíchám kuskus, ochutím Solčankou a zjemním ještě olivovým olejem, aby to nebylo suché, případně přiliju trochu vývaru. No a výborné a rychlé jídlo i pro návštěvu je na světě 🙂

yennn
11. dec 2011

@luthien.k dakujem 🙂 Prosim ta co je to ta solcanka? Uz som to videla v tolkych ceskych receptoch... je to ako nase Magi? Tekute /praskove? Nikdy som nevedela cim to nahradit... 😎

kaja73
11. dec 2011

@luthien.k Ja som si este zviec zjednodusila-uvarim mrazenu zeleninu-baby karotku,hrasok,kukuricu,brokolicu,fazulku s vyvarom z kocky-tiež bez glutamanu -a ked je to už uvarene-vždy tam je este trochu vody-tak len pridam kus kus ,premiesam a necham odstat-hotove je to za 15 min-cele.
Ja na to zvyknem-teraz už- bud nastruhat syr,alebo opiect zvlast kocky maska-ale to masko ani moc k tomu nepotrebujeme-chuti nam to aj na vegetariansky sposob. 😉

bekulkamama
12. dec 2011

@yennn ahojky, čtu to pozdě, takže stejně nepomůžu, ale prášk. šlehačku nezmám, prášk. věci celkově nemusím zrovna a sojová šlehačka se dá koupit i v krabičce když si nesehnala nevadí, jak radí luthien radši bych uděla jídlo bez toho, je tolik receptů bez nutnosti mléčného, krom toho zasypat to sýrem???? a jakým, ten máš ????? sojový? no ted je to už asi jedno, tak jinak.... jak se ti vyvedl oběd a co jsi nakonc udělala? 🙂

yennn
13. dec 2011

@bekulkamama kazdopadne dakujem za rady do buducnosti budem mudrejsia 🙂 Nakoniec som na radu zuzkla zohnala v bille Minus L slahacku, lebo mala som aj sojovu ale ta je zase pre nich alergen 😠 Takze som uvarila jedlo podla svojho planu, bola to fakt mnamka 🙂 Syr som mala normalny, ten vraj neskodi... a decka aj dospeli sa zalizovali, zjedol sa cely plech 😉

bekulkamama
13. dec 2011

@yennn ten sýr mi leží v hlavě....?!

natasole
14. dec 2011

ahoj @mamusia, chcela by som sa opýtať, ako presne dávaš Laktazan - 4 kvapky na každé kojenie sa mi zdá byť veľa. Na stránke lacteeze píšu, že sa to nemá chladiť v chladničke (a ak áno, tak len na 4 hodiny) a na obale lakztazanu je, že sa má dať mlieko do chladničky na 24h. Ďakujem.

mamusia
15. dec 2011

@natasole ja nedavam kvapky,kvapky su skor pre nekojene deti,ja davam tabletku,rozdrvim ju a v troske mlieka na lyzicke rozrobim hustu kasicku sparatkom a dam do pusky priamo pred kojenim,najprv som davala stvrtku,no bolo zrejme malo a jedna pediatricka mi poradila skusit zvysit na polku,ak nezaberie,tak po strvtke zvysovat,no polka je fajn,mam pocit,ze ma mensie bolesti a problemy uz a neteba sa bat mnozstva,bo nepouzite mnozstvo organizmus vyluci.

natasole
15. dec 2011

ďakujem @mamusia, my začneme kvapkami a uvidíme. ak sa osvedčia asi prejdeme na tbl - u nás dostať jahodové a mätové, dávaš tie ovocné? Akurát v tom zložení je už toho viac, kvapky sú "čistejšie". Zdá sa, že máme zhruba rovnako staré dievčatká 🙂

mamusia
15. dec 2011

@natasole ja davam matove,s jahodovymi som sa ani nestretla este 😕 A ako to chces robit,ci davas z flasky potom jest?Bo moja nepouziva vobecc flasku,tak u nas urcite kvapky neprichadzaju v uvahu,tosom sa aj s pediatrickou radilo laktacnou,ze kvapky nie su vhodene moc,kvoli tomu,ze samusia davat do mlieka a v chladnicke stat,to kvoli tomu,aby ich zaludocne stavy neznicili.Hej,mame rovnako stare baby 🙂 A Tvoja ma potvrdenu intoleranciu,ci skusas,ci ako?

natasole
15. dec 2011

@mamusia, nedávam fľašku, ale podobne ako píšu na tej stránke lactazee.com.au - trochu mlieka som odsala, zarobím s laktazanom a potom pred kojením dám lyžičkou. Ešte hľadáme, ako nám to bude najlepšie vyhovovať. Tbl budú asi praktickejšie. Intoleranciu nemáme potvrdenú - od narodenia máme problémy s bruškom a topiaci sa aj slamky chytá 🙂

mamusia
15. dec 2011

@natasole my tak isto a fatk teraz ta polka zabrala,ja nechcem ist na test,bo musi byt 4 hodky nalacno a to by nam minimalne 2 hodky plakala od hladu a nechcem ju v tak malom veku takto stresovat,ak problemy budu pretrvavat,tak pojdeme tak po roku niekedy. A u nas sa to zlepsilo aj sedenim a 4nozkovanim,ze uz nelezi len na brusku...

dibisd
15. dec 2011

nam dnes gastro lekarka diagnostikovala, ze ma nas 9-mesacny syncek intoleranciu laktozy. Nerobila mu ziadne testy, len mu postlacala brusko. Vychadza z toho, ze ja I.N. mam, tak to urcite bude mat aj maly. S bruskom sa trapime od narodenia. Najprv sme to pripisovali kolike, ale problemy pokracovali aj po 3. mesiaci. Nas maly je valibuk, tak to nasa dr pripisovala tomu - ze sa velmi napapka z MM a potom ho boli brusko. No ale po odskusani roznych rad nic nezabralo, tak sme dufali, ze nam gastroenterologicka urobi vysetrenia alebo aspon sono. Som sklamana, ze nic z toho. Musim prestat kojit a zacat davat malemu bezlaktozove mlieko. A tu je dalsi problem. Dr nam dala recept na Nutrilon low lactose. Lenze som zistila, ze maju len 1-ku - a ze sa 2-ka nevyraba. Je aj 1-ka vhodna pre 9-mesacne babo, ked od 6. mesiacov su pokracovacie mlieka 2-ky? A este jedna otazocka - aj u Vas sa intolerancia l. prejavovala skor zapchami ako hnackami. Vsade som citala, ze hlavnym priznakom su hnacky, ale my sme zatial hnacku nemali ani raz, pricom od zavedenia tuhej stravy sa trapime skor so zapchou.

mamusia
15. dec 2011

@dibisd AHOJ,vobec nemusis prestat kojit,to je len neinformovanost lekarov o dojceni,mozes podavat,tak ako ja,alebo @natasole laktazan pred kazdym kojenim a este k tomu,ak to nemas potvrdene vydychovym testom,ktory je 100%tny,co ak to je nieco ine a Ty nadarmo kvoli tomu odstavis maleho??? Moja tiez ma problemy so zapchou pri urcitom jedle,no davam jej kazdy den do postruhaneho jablka pohankove vlocky,alebo ovsene vlocky a to jej pomaha regulovat stolicu,vyskusaj.

mamusia
15. dec 2011

@dibisd a este som chcela dodat,ze aj my sme boli na gastro,sukromnom a tiez sme s mm cakali,ze to bude uz super,ked sme si aj zaplatili,no nie,len nam dala listok na vydychovy test,ze to bude zrejme to - to mi aj pediatricka mohla dat 🙄 ale to je jedno,jedine co mi gastroenteorologicka povedala,co ma dost prekvapilo bolo,ze ju nemozem prestat kojit,nie v tomto veku,lebo to by mala nezvladla,ze by jej to ublizilo a v buducnosti by mohla mat problemy(ako frustracia.....),urcite neprestavaj kojit!

dibisd
15. dec 2011

@mamusia lenze ja uz fakt neviem, ako malemu pomoct, lebo on sa strasne trapi s prdkami, najma v noci a uz by sme boli radi, keby tolko neplackal kvoli brusku. A ten laktazan je vhodny pre babatka? a je volne predajny?

dibisd
15. dec 2011

@dibisd na tejto ceskej stranke som nasla info, ze nie je vhodny pre deti do 3 rokov? existuje aj iny pre male deticky?