Intolerancia laktózy

katka13122
16. aug 2008

ako stravujete deticky s intol.laktozy???po precitany co moze a nie,som sa zhrozila 😒 😒

mamusia
15. dec 2011

@dibisd nasa presne to iste,najma v noci,som kojila aj kazdu pol hodku,co bola hore a vlastne doteraz sa budi na prdik.Ale uz len 2-4x predtym aj 10-20x 😖 je tam napisane,ze nie je vhodny pre deti do 3och rokov,bo im chyba nejaka licencia,aby to na SK mohli napisat,ale je urcite vhodny,ak vies po anglicky a je volne predajny. http://www.lacteeze.com.au/breastfeeding.html a co detsky organizmus neprijme,to sa zneho vyluci mi povedala pediatricka a zaroven laktacna poradkyna.

natasole
15. dec 2011

baby @mamusia, @dibisd, vyslovene pre deti sú tie jahodové tablety - obsahujú 3000 laktázových jednotiek/1tbl. Účinok 1tbl trvá cca 1 hodinu. Kanadský výrobca ich odporúča pre deti od 2 rokov - 1 až 2 tbl pred konzumáciou mlieka a pod. Mätové tbl sú o niečo silnejšie - obsahujú 4000 jednotiek.
V prípade menších detí PRI KOJENÍ však na svojej stránke lacteeze.com.au odporúčajú (tak, ako to asi robí mamusia) rozdrviť štvrťku až pol tbl (nezáleží na tom ktorej - či jahodovej alebo mätovej), zmiešať s troškou MM alebo prevarenej a ochladenej vody (nie príliš studená ani horúca). Dieťaťu sa má podať jemná pasta na jazyk pred kojením. S kvapkami je trochu viac roboty :(, už ich musíme dáko minúť a ak nám pomôžu, prejdeme na tbl.

mamusia
15. dec 2011

@natasole a ako dlho davas uz tie kvapky?Ze ci zabera?Lebo nam tabletky hned zabrali.Inak v ani jednej lekarni nam ine okrem tych matovych neponukli,tak neviem,ci aj maju 😕 ale mala si konecne zvykla,bol cas,ked videla lyzicku a zatala pusku a nechcela ani zanic otvorit,chuda moje 😅

natasole
15. dec 2011

@mamusia, len dnes ráno sme začali. Zatiaľ nemám pocit, že zabralo. S lyžičkou sme doteraz nemali problém, ale akosi to MM s laktazanom moc nechce. Možno sa ešte neviem trafiť do tej prípravy. Skúsim si objednať grátis vzorku tabliet a skúsime aj tie. A v noci to bude asi horšie - tú zatiaľ vynechám, lebo kým s tým lektvarom zmaturujem, sa už vôbec nevyspím. Inak máš asi fajn doktorku, že ti takto poradila. Mne od 3m mávali pre nosom s letákom na nutrilon a teraz je celá starostlivosť tiež len o tom, že mi môže predpísať bebu sensitiv, keď donesiem papier, že som alergik...

mamusia
16. dec 2011

@natasole no,to tak zial byva,ked pediatri nemaju ziadne infosky o dojceni...... Moja mi ani raz neponukla UM,dost prekvapive,no nie,aj prikrmy od 6teho kazala,aj ked ini hlasaju,ze uz od 4teho.....Ja v noci vobec nedavam,mala len precitne a to by som ju musela nechat plakat,kym to zarobim a len by sa nadarmo prebrala..no cez den som poctiva a pred kazdym dojcenim davam.

bekulkamama
16. dec 2011

@dibisd já teda nevím zda ti to bude k čemu, ale kamarádka kojila právě proto že nemohli laktozu, jednoduše, ona sama nejdela nic mléčného a tím pádek to neměla v mateřském mléku!!! a teda tu gastro doktorku ti nezávidím, promin ale neuznávám když dělá někdo závěry bez řádného vyšetření :-/

mamusia
16. dec 2011

@bekulkamama laktoza sa nachadza v MM ci jes,alebo nejes mliecne vyrobky,tej Tvojej kamosky dieta muselo mat alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka a to je uuuuuplne nieco ine 😉

bekulkamama
16. dec 2011

ajooo máš recht
@mamusia ona měla abkm 😅

em_ka
5. jan 2012

maminky, mate niekto doma jogurtovac? ked ano, z coho ten jogurt robite? Zo sojoveho/ryzoveho/ovseneho mlieka? a z coho este? viem, ze je k tomu treba bud biely jogurt (v nasom pripade asi sojovy alebo bezlaktozovy) alebo jogurtova kultura, ale ta kultura neobsahuje kravske mlieko? nejak sa v tom nevyznam.. 😅

anehap
5. jan 2012

@em_ka my taky máme v plánu jogurtovač pořídit - ale na jedněch stránkách jsem přímo od jednoho výrobce četla, že to lze vyrábět opravdu jen z kravského mléka, že oni sami to zkoušeli i z jiných náhražek(rýžové, ovesné atd) a prostě jogurt vyrobit nešel. Tak nevím, třeba někdo bude mít jinou zkušenost, ale takhle jsem to četla - taky by mě to zajímalo. Jinak se to vyrábí z mléka a z jogurtu - nějakého kvalitního, nejlépe, kde jsou probiotika.

kaja73
5. jan 2012

@em_ka
@anehap Ono ten jogurt vyrobite len z mlieka co ma dost bielkovin-teda zivocisne mlieka a aj sojove.
Ine rastline sa nedaria-maju malo bielkovin.
A probiotika sa tam daju pridat aj kupovane-napr zo sady colon dophylus-to ma strasne vela probiotik.
A jogurtovac ani nepotrebujete-ja len prevarom automatove mlikeo-ochladim-ale aby bolo este teple,pridam tam jeden BIO jogurt a 3-4 tablety colon dophylus-vysypem ich z obalu,nalejem do 7 decky a necham pri izbovej teplote stat 12 hodin.
Potom dam do chladnicky este na 12-24 h a da sa to už jest.

anehap
5. jan 2012

@kaja73 jj, tak jsem to četla, ale mám pocit, že tam bylo i sojové - že to nešlo. Ty jsi to z něj zkoušela? 😉

kaja73
5. jan 2012

@anehap Neskusala,ale vraj sa to da-ale z vlastne skusenosti ozaj neviem.
Iste je že soja ma dost bielkovin-skusila by som to s BIO sojovym mliekom Yoja-to nie je prisladene ,je bio a ma viac bielkovin ako napr Yoja s calciom.
A urcite by som pridala aj 5-6 tabliet colon dophylus.

luthien.k
5. jan 2012

@anehap
@kaja73

Sójové jogurty dělá @erikasadek, jde to. Zkoušela to pro mě i z Neocate, ale to nešlo...

erikasadek
5. jan 2012

@luthien.k ahoj!!! ano ja robim stale lebo zboznuju normalne 1 liter sojoveho mlieka jeden sacek vanilkove cukru trocha normalneho cukru , sacek na pripravu jgurtu teda sucha kultura na normalne jogurty a sup do jogurtovaca za 8 hodin super jogurt..; sojovy;. 😉

em_ka
5. jan 2012

@anehap
@kaja73
@erikasadek Diky za info. Kde sa da kupit ta kultura, normalne v hociakej lekarni? Ked to chapem dobre, tak ten prasok neobsahuje nic kravskeho, takze taky jogurt moze jest clovek s intoleranciou laktozy?

lybba
6. jan 2012

Sucha kultura na jogurty moze tiez obsahovat laktozu(sacharid) alebo mliecnu bielkovinu. A lakozu dokonca vytvoris aj ked robis obycajnu zaprasku do vajickovej polievky pri stiepeni kminu a bielej muky..... 🙂 laktoza moze byt aj v liecivach napriklad aj v praskoch na zubky(proti bolesti). Moj maly netoleruje laktozu ani bielkovinu ale 80% deticiek z toho tak priblizne do roka, dvoch vyrastie. Tot moje informacie.....

erikasadek
6. jan 2012

@em_ka v tomto ti nepomozem nezijem na slovensku v tych kulturach tu v fr nie je nic len ciste dve microorganizmy co su potreben na tvorbu jogurtu nic viac... 😉

ka3na
13. jan 2012

ahojte kocky. chcem sa niekoho skuseneho spytat... maleho mam uz tyzden na skusku na bezlaktozovom mlieku. navrhla nam to dr po dlhodobych hnackach. zatial sa to nejako vyrazne nezlepsilo, ale vraj to chvilku trva kym sa to prejavi. ale nie o tom som chcela. moze byt maly po tomto mlieku viac hladny? ma skoro 11 mesiacov a je nauceny pytat si papat mlaskanim. a teraz to stale robi a place pri tom. spapa cokolvek mu dam do ruky. mam mu nejako zvysit davky jedla alebo toho mlieka?

luthien.k
13. jan 2012

@ka3na , nemá i jiné potíže, není často nemocný, nemá nějaké kožní vyrážky? Příčinu v nějaké infekci jste předpokládám vyloučili... Co alergie na bílkovinu kravského mléka? Pokud by se to do týdne nezlepšilo, uvažovala bych o mléku s plně štěpenou BKM (Nutrilon alergy digestive care, Nestle alfare). Pokud má hlad, přidala bych spíše v tomto věku jídlo.

ka3na
13. jan 2012

@luthien.k nie, ine problemy nema. este nikdy nemal ani len nadchu. dr mu robila vytery a vysli negativne, takze nejaku infekciu ani bakterie v crevach by nemal mat. skusim zatial zvysit porcie jedla. dakujem.

luthien.k
13. jan 2012

@ka3na OK, ale skutečně kdyby se nelepšil, zvaž mléko bez BKM (a laktózy - ty, co jsem spala, jsou kombinovaná).

lu777
26. jan 2012

@ka3na mně teda malá reagovala na bezlaktoz. dietu skoro okamžitě...

@luthien.k
holky jak to je s intolerancí laktozy? dostala jsem dvě protichůdné informace - že z toho většina dětí do 3-5 let vyroste a pak že ne, že to platí pro alergii na bílkovinu kravského mléka ale pro intoleranci ne...
tak jak to je??

nevím co čekat a jak dál postupovat, v poradně mi prakticky nic neřekli (žádné překvapení 😝 ), v krvi se jí intolerance neprojevila ale reagovala i na jednu lžičku jogurtu apod.. a to po třeba dvouměsíční dietě naprosto bez mléka... teď nechci s ničím experimetnovat, je zima a měla 2x za sebou zánět ucha, tak jsem ráda že je ok teď ale třeba na jaře, to jí budou 2 roky, mám zkusit dát jí něco co má nízký obsah laktozy jako eidam?
asi jinak než stylem pokus-omyl nezjistím, že z toho případně vyrostla, že?
ale tak nějak už jsem tu naději vzdala, je to kompliakce ale fungovat se s tím dá.... jen pro mě je to hrozné s vařením protože všecko je dražší a MM nemá teď práci plus některé věci prostě chutnají jinak a starší mi je nechce pak jíst....
zatracený mlíko 😝 😝 😠 😀
vůbec nevím s kým to řešit, pediatr mě odkázal na poradnu, tam je zajímala jen B. krev a z toho se nezjistilo nic, ale prý se to v krvi ukázat nemusí.... jediné co našli bylo snížené IgA...

no udělej urob si sám..... díky za jakékoli rady nebo zkušenosti jestli třeba někdo máte dítě které si tímhle prošlo....

luthien.k
26. jan 2012

@lu777 z intolerance laktózy se nevyroste, to by se nějakým zázrakem musel začít tvořit ten enzym (nebo ve větším množství), co laktózu štěpí a to se nestává, naopak, s věkem se potíže obvykle zhoršují, zhoršují se také třeba při prodělaných infekcích v GIT.

A má teda skutečně intol. latk.? Když dostane nějaký mléčný bezlaktózový výrobek (je jich na trhu celá řada), tak je v pohodě nebo ne?

Kolik má hodnotu IgA?

lu777
26. jan 2012

@luthien.k co je GIT

nevím jestli ji fakt má, po bezlaktoz. výrobcích je ok... ale bůhví jak to je, ona prostě reagovala tehdy na všecko ale začlo to po střevní chřipce kterou měla lehkou asi jeden den a pak se nemohla vyhrabat z průjmu několik měsíců, až jsem vypozorovala že je ok jen když nemá vůbec mlíko... pak jsme přešli na ty bezlaktoz. výrobky, tzn. i jogurty a sýry...

IgA teď nevím, to bys mi musela říct co je norma, aby se mi to zas vybavilo... 0.5 ??? nebo tak nějak... vím že od asi 0.2 nebo co to bylo se to léčí.... ale ona jinak byla fakt držák rodiny...

moje mamka má asi tu intoleranci, u dr. s tím nikdy nebyla ale musela dost omezit mléč. výrobky (milovala mlíko a roky měla potíže zdravotní až po klimakteriu se to tak vyhrotilo že to začla omezovat protože se dočetla co to dělá).... takže si myslím že to B. má po ní...
ale moje mamka to má slabší, ta nesnese jen čistý mlíko nebo hodně mléčný jídla a tak, ale třeba trochu jogurtu může nebo tak... B. naopak to měla nejhorší po jogurtu... už mě i napadlo jestli jen nebyla tak mega rozhozená po té stř. chřipce plus to nižší IgA a dohromady to nevypadalo jako laktoz. intoleranc.e..
ale jediný jak to zjistit je jí dát něco s laktozou a to se bojím, zvláš't v zimě kdy je přece jen ta imunita víc zapřáhnutá 😔

nevím jestli bych to mohla mít taky, trávení mám ok ale imunitu v háji ať dělám co dělám, mám prý chronicky slabé ledviny...

starší syn trpěl na citlivý žaludek ale ne na průjmy spíš na podrážděný střeva, musela jsem mu dlouho mixovat a hlídat co dostane, třeba paprika nebo tvrdší chleba a už byl problém a dieta třeba týden....
od 2 let skoro bez potíží, od 3 úplně... jí všecko....
tak si tak nějak říkám (moje poslední naděje) že třeba se to u malé taky nějak srovná, on to měl taky takový táhlý a nakonec jsem přišla na to, že prostě potřebuje měkký potraviny

luthien.k
26. jan 2012

@lu777 no testování napřímo se nevyhneš, pokud budeš chtít vědět, jestli se s tím "náhodou" něco nestalo, po těch střevních infekcích se to samozřejmě časem upraví. Ale pokud reaguje stále, tak se obávám, že ne. A dědit se to může, ta dispozice, pokud vím.

macaimac
26. jan 2012

Ahojte mamicky,

tie z Vas, ktore to maju na skok do Rakuska v sieti obchodov SPAR (je aj v Madarsku - len neviem, ci tam dostat aj ten sortiment) sa daju kupit BEZLAKTOZOVE mliecne vyrobky, pod nazvom "free from", modro-zeleny obal - syry (mozzarela, platkove, niva, plesnove, syrokremy), jogurty, smotana sladka/kyska, maslo, kakao v krabicke, mlieko, pudingy, tvarohy atd. Cenovo sa to urcite oplati, lebo u nas su tie Minus L vyrobky straaaasne predrazene a este je tu aj slaby vyber 😠
Ja tiez trpim intoleranciou na laktozu, takze viem, ake su s tym patalie a ako to ide pekne do penazi... Drzte sa! 🙂

lu777
26. jan 2012

@luthien.k nj, já vím 😒
naposledy měla něco s laktozou (případné stopy mléka nepočítám, to je napsané u každého 2. výrobku 😝 ) v říjnu, kdy dostala omylem kousek něčeho s máslem když byla hlídaná.... měla trochu průjem...
teď naopak tak od prosince super, nemá ani náznak průjmu, ani při atb...
takže to asi prubnu na jaře holt a zkusím nejdřív kousíček eidamu, pár dní za sebou a uvidím....
radši bych věděla něco na jisto než takhle, no ale díky bohu, že je jinak zdravá 😵 ťuk ťuk ťuk

teď spíš řeším jestli je možný že kdyby to měla moje mamka (jakože ta určitou intoleranci má určitě) a i Bella tak jestli je možné že by se mi to vyhlo... ale když si čtu ty klasické příznaky intolerance, tak ty nemám (průjmy, bolesti břicha apod.)....
hodně věcí jím s malou bezlaktozových ale zlepšení nevnímám ohledně té imunity, ono i to bezlaktozové mléko asi zahleňuje, počítám 😕

@macaimac jj, to Free from z Intersparu je dobré, mléko i jogurty tam stojí půlku co od Minus L a hlavně tam není zdaleka tolik těch přídavných látek 😝

luthien.k
26. jan 2012

@lu777 ale ona latk. intolerance nemá s imunitou nic společného, tam opravdu nemůžeš žádný rozdíl pozorovat, to je čistě enzymatická záležitost - je enzym, není enzym nebo je ho málo... Tvoje mamka ho má málo, ale dost na to, aby tolerovala některé věci, malá ho zřejmě nemá téměř vůbec. Chápu, že Tě to trápí, ale fakt jsou daleko horší věci 😉
Jinak co se zahlenění mléčnými výrobky týče - třeba dr. Fuchs, špička české alergologie, to ve své knize popírá, že je to mýtus (mléko samozřejmě může zahleňovat alergiky na BKM, když mají příznaky v dých. cestách), ale jinak já tomu o zahleňování mlékem moc nevěřím. Já držím striktní dietu kvůli malému už půl roku a bohužel zahleněná jsem i tak, je to záležitost těch všech virů, co kolem lítají...

kaja73
26. jan 2012

@luthien.k K tomu zahlienovaniu-ono zahlienuje ale travici trakt-nie kazdemu ale mne napr ano-ked vypijem mliek,o tak mam v stolici do 24 h hlieny,ked ho nepijem nemam ich 😕
takže s osobnej skusenosti mozem potvrdit zahlienovanie criev , ale nie dych.ciest-k tomu sa neviem vyjadrit. 😉
inak nikdy by som na to neprisla,keby som kvoli malemu nemusela prejst na bezmliecnu dietu-ja som to brala ako normu, ze tam mam hlieny a oni pri diete zmizli a potom po jej ukncenii sa objavili znovu-takže teraz mlieko takmer nepijem -aj kedm mi chuti.