Intolerancia laktózy

katka13122
16. aug 2008

ako stravujete deticky s intol.laktozy???po precitany co moze a nie,som sa zhrozila 😒 😒

luthien.k
7. júl 2011

@mskorica, hmm, takže atopická zátěž tam je (a nejčastější alergie u dětí do tří let je právě na BKM, což se může projevovat velmi podobně, jako intol. lakt., která je naopak u tak malých dětiček málo častá), takže já být Tebou, tak zkusím mléko kombinované, a to Nestlé Alfare, to je jak při intoleranci laktózy, tak při alergii na BKM. Mohlo by se to ještě zlepšit 🙂 Na gastru vám ale alergii na BKM nezjistí, ta se nejlépe zjistí eliminačně expozičním testem - vysadit BKM (čili nasadit výše zmiňované mléko aspoň na 14 dní) a jejím opětovným zavedením (čili dát AL110). Ono tedy není až tak časté, aby byla kombinace těchto dvou problémů, ale už jsem to u dětiček viděla, bohužel, a byly to právě děti s podobnou rodinnou anamnézou, jako je u vás.

mskorica
7. júl 2011

No parada to si ma potesila. Uz Dominiku asi nebude takto dobrovolne testovat ako takeho zajka ☹, pockame na lekarsku pomoc hadam to v to sukromnom cente bude fajn a niekto sa nam bude poriadne venovat. Ono asi je to cele zamotane s tymi diagnozami v nasej rodine... Dík za ty mozno casom vyuzijeme.

luthien.k
7. júl 2011

@mskorica, jasný, doufám, že se vám tam věnovat budou, ale lepší diagnostické metody než v nesoukromé sféře mít nebudou - ony totiž neexistují. V tomto věku přesně diagnostikovat alergii na BKM prakticky nelze (jsou testy z krve - specifické IgE protilátky, ale obvykle se lékaři zdráhají brát krev takto malému dítěti, protože jsou časté falešné výsledky - pozitivní i negativní - a navíc asi polovina alergiků na BKM vůbec nereaguje "v krvi", ale jinými složkami imunity, což se nezjistí jinak než eliminací a opětovným zavedením alergenu - čili změnou mléka a sledováním reakce). Co se týče diagnózy intolerance laktózy, tak jediný 100% výsledek přináší biopsie střeva a to opět v tomto věku budou těžko dělat (dělá se i test z krve, ale ten opět není 100%). Takže já si myslím, že stejně nakonec budete "zkoušet" mlíčka, ale samozřejmě je to lepší mít posvěcené od lékařů.

mskorica
8. júl 2011

Dik, ono ani nejde o lepsie vysetrovacie medoty to mi je jasne ale o ochote venovat sa ti a hlavne o terminy objednania. Cakat zase dva mesiace sa mi nepaci, no co uz to je urovn nasho zdravotnicva . Skusime to pre tu gastro lekarku spisat, co mame vrodine, co papkame a co sme skusali hadam sa z toho vymotame konecne a niekto nas nasmeruje a nebudem tapat ... este raz dik za zaujimave info pre mna

luthien.k
8. júl 2011

@mskorica , rozumím a držím pěsti, ať se něčeho brzy doberete a máte spokojené miminko 🙂

P.S.: Abych podala kompletní informaci, tak u laktózy se dělá ještě tzv. výdechový test, ale to až u dětí, které jsou schopné u toho spolupracovat. Také se dělá laktózový toleranční test - po vypití laktózy se odebere krev z prstu a když nestoupá jeho hladina, tak laktóza nebyla zpracována a jde o její intoleranci (netuším, jestli se to dělá i malým dětem). Dělá se i vyšetření pH stolice, ale tam zase nevím, jak je výsledek prokazatelný.... No dej vědět, jak vás budou testovat, jsem zvědavá 🙂

me
8. júl 2011

test - vypitie laktozy a odber krvi z prsta niekolko krát po sebe sa robí už malým bábätkám, ale i velkým deťom, u nás je možné i výdychový si zaplatiť za 10 eur, ale to už dieťa musí vedieť dýchať do trubičky podla pokynu sestričky

mskorica
20. júl 2011

Ahojte, este raz dik za rady a podporu. V pondelok na na gastro pani dktorka povedala ze Dominika "nema narok na lak. intoleranciu ". Ak pribera a nema hnacky, len ta plynnatost a krce nestacia. Je to vraj len obyc dojcenska kolika a mame vydrzat, hm... Testy nam zatial nebudu robit treba na to upozornit pediatra neskor keby bol daky problem. Ze vraj to nie je ani alergia na bkm, hm tak len asi vazne vydrzat kedy sa jej crievka upracu a vyvinu. Prajem vam vela zdaru a nech sa drobcom dari. M

michala1515
20. júl 2011

ahojte, aj nasej Nelke potvrdili intoleranciu laktozy, chcem sa vas vsak spytat, ked vam robili testy, ako sa spravali vase deticky bezprostredne po podani davky a pocas dna? lebo Nelka vobec neplakala, myslim od bolesti, ani pocas testu co trval 1.5 hod ani vobec v ten den, bola uplne kludna. nechapem teda, ako nemoze tolerovat laktozu, ked jej davka neuskodila? pribera pekne, nema hnacky, len place pravdepodobne od bruska, ktore trvaju ale len asi 2 tyzdne, predtym bolo vsetko ok.

babulina
21. júl 2011

@michala1515 a aky test jej robili? lebo po poziti takej davky laktozy (vydychovy test) by ju minimalne malo aspon trosku prehnat,, to boli slova primarky ked nam robila test ze to je najcastejsia reakcia, lebo ide o vysoku hladiny laktozy ktoru intolerantne deti nemaju sancu zvladnut

babulina
21. júl 2011

@luthien.k dieta nemusi vediet spolupracovat pri vydychovom teste, staci ked place o dusu - takto nadycha tolko co potrebuju, najmladsiemu dietatu co robili vydychovy malo nieco cez 6mes teda aspon tam kde sme boli my na testoch

me
21. júl 2011

@michala1515 - my to máme už 6 r a príznaky nemáva, ani pri teste nikdy nemala, asi to nemá taký ťažký stupen intolerancie, ale len mierne, a môžem sa spýtať boli ste teraz niekedy ? kto zastupuje polomovú ?

michala1515
21. júl 2011

@babulina robili jej krvny test, dostala podla vahy 5.5g laktozy a nic. na druhy den sice mala raz riedku stolicu, ale vraj po 24 hod to uz nemoze byt z tej laktozy. nelka asi nema intoleranciu, ale len horsiu znasanlivost. pije UM raz je uplne v pohode, inokedy place po papani. vyjadrenie od dr este nemame.
@me minuly tyzden sme boli. dr bude chodit na amb z materskej na 2 dni v tyzdni, najskor tam bude zaciatkom augusta. inak je tam len sestricka. ... a mate aj dietu?

me
21. júl 2011

@michala1515 - no super, to tam budú návaly ludí, ale ideme až v oktobri, diétu máme nízkolaktózovú, takže používamé bezlaktózové mlieko a jeme len probio jogurty, samozrejme že občas zhrešíme zmrzkou

michala1515
21. júl 2011

@me a ake ste mali teda priznaky, ked vas tam pediatricka poslala?

me
22. júl 2011

@michala1515 - u nás to bola náhoda, ked mala 8m boli sme v nemocnici lebo mala silný zápal hrdla, horúčky, no a ona bola od mala chudokrvná a dosť sa jej zhoršila koža - bola taká suchšia a tak doki povedala že jej spravia antimilk a anti obilniny no a potvrdila sa intolerancia, takže ešte sme ani nemali príznaky a už sme začali s nízkolaktózovou dietou a trvá to dodnes, my nemáme to šťastie že vyrastie ztoho ☹

adelaine
25. júl 2011

...mne maly nikdy hnacky nemal, len bol strasne zaplyneny a maval krce, a vyvrcholilo to odmietanim UM...
a potvrdila sa nam intolerancia laktozy pri teste v krvi :( takze nemyslim si, ze len hnacky su smerodajny priznak.

luthien.k
25. júl 2011

@me , tak podle toho, co píšeš, se mi nezdá, že by měla malá intoleranci laktózy - spíš si myslím že má problém s bílkovinou kravského mléka - alergii - ta se projevuje přesně, jak píšeš - chudokrevnost, sklon k atopii nebo přímo ekzém, časté jsou i nemoci horních cest dýchacích... Má problémy i dnes tohoto rázu?

mskorica
26. júl 2011

adelaine prosim ta a kolko mesiacov mal maly ked mu to zistili? Priberal na vahe? Nas povedali ze ked pribera a nema hnacky nemame sa stazovat dieta prospieva ze z toho vyrastie po troch mesiacoch co uz mame 🙂)) takze cakam zmenu "zo dna na den" a nic ☹((. Dakujem

me
26. júl 2011

@luthien.k - ja už neviem, v oktobri sa jej spýtam či jej nespraví znova vyšetrenie, my chodíme stále na laktozový test a ten má pozitívny vždy, ale našťastie nemáme nejaké extra problémy

luthien.k
26. júl 2011

@me , a jaké problémy dneska vlastně máte?

luthien.k
26. júl 2011

@mskorica , a jak přišla paní doktorka na to, že nemá malá alergii na BKM? Takže máte akorát vydržet, ano? No, to vám teda moc nepomohli...

mskorica
26. júl 2011

Priznam odchadzali sme odtial ako obareni vodou a pripadala som si ako neschopna hystericka mama ktora nevie zvladnut plac dietata. Vela nas spovedala, malej pohmatom skontrovala brusko 1 min a ze vraj tam je vsetko ok. Na tu bkm som sa informovala, ze ked nema ekzem tak ani tato alegia nepricházda do uvahy. Neviem ale hadam viec co hovori nemozem ju prinutit aby nam dali urobit dake testy. Takze fakt mame len cakat co sa z toho stane a ci vazne vyrastie aj z tych kolik. ☹

luthien.k
26. júl 2011

@mskorica , to je blbost, že když nemá ekzém, tak nemůže mít alergii na BKM!!!!!!!!! Jak vidno, člověk si prostě musí umět někdy pomoct sám... Určitě bych vzhledem k vaší genetické zátěži nasadila kombinace mléka bez latk. a BKM (Nestlé Althera, Nutrilon alergy digestive care) - nemůžeš tím malé nijak ublížit (!), dávat probiotika (Bio Gaia), prostudovala bych bezplenkovou komunikační metodu - dávat malou ulevit si - vyprdíkovat nebo vykakat za pomoci této metody, zkusit nošení v šátku jako podporu utišení pláče, podpořit činnost střev - cvičit nožičkama "žabičku", pokládat na bříško, teplé obklady na bříško, nedávat žádné protiprdíkové kapičky typu Sabsimplex ani fenyklový čaj - můžou zhoršovat situaci. Jsou to osvědčené věci na koliku 🙂

me
26. júl 2011

@luthien.k no doteraz ani žiadne, lebo sme dodržiavali nízkolaktozovú dietu, ale aj tak test robený dva krát ročne je vždy pozitívny, ja už ani neverím že z toho vyrastie, už je velká, ale keby som jej dovolila jesť riadne mliečne veci tak by ju prehnalo asi, no ale posledných pár mesiacov máme trošku problém s kožou, je velmi suchá a citlivá, tak uvidím ako sa to bude vyvíjať

luthien.k
27. júl 2011

@me , z intolerance laktózy se obvykle nevyroste, je to dáno hlavně geneticky, že tělu chybí laktáza na její štěpení a s věkem se to spíš zhoršuje (a například při prodělání infekcí, hlavně těch střevních, to pak laktózu dočasně často netolerují ani jinak zdraví lidé). To je rozdíl proti alergii na BKM - z té se naopak vyroste velmi často.

me
27. júl 2011

@luthien.k - no vidíš a mne na začiatku tvrdili že sa jej rastom a vývojom môže vytvoriť ten enzým - bábätku áno, dospelemu už nie, lebo mi to máme od 8 m, no ale mne je jasné že už nie, má 7 r, ale stretla som tam kopu šťastných mamičiek, ktorých deti z toho práve vyrástli, mne je to úplne jasné čo je intolerancia a čo alergia, za tie roky to už mám naštudované od A po Z, tak to už moc neriešim, žiaľ bohu je to tak a hotovo, budem rada ked nebude mať vážnejšie problémy tak ako doteraz, a vy máte aké problémy ?

me
27. júl 2011

@luthien.k - a okrem toho ešte máme smolu aj v tom, že ako vravíš genetika nepustí a ja i moja mama a najnovšie i sestra máme problémy po mlieku 😒

luthien.k
27. júl 2011

@me , no, tak to je jasné, že to asi tak už zůstane, nicméně s dnešní nabídkou výrobků na trhu to není až taková tragédie.
Já mám oba kluky atopiky, takže se o problémy alergií a věcí s nimi souvisejících zabývám intenzivně dva roky, můžeš mě třeba najít v diskuzi o atopickém ekzému nebo o alergii na BKM, kde rozdávám zkušenostmi a samostudiem nabytá moudra 😀
Moc se mi u vás nezdá ta suchá kůže... Ale vyloženě projevy ekzému, jako pupínky, červené fleky atd. nejsou?

me
27. júl 2011

@luthien.k nie nie, my nemáme klasický atopický ekzém, ale naša diagnoza je atopická dermatitída, teda žiadne ložiská len občas velmi presušená koža, používame excipial, ale nemá to stále, len v určitých obdobiach a tým že má citlivú kožu tak napr. teraz ked sa kúpe v bazéne / chlor / tak ju to vysúša, no a čo sa týka tých výrobkov, u nás to nie je bohvie čo ten výber, a najväčší problém je teraz v lete, za nanuky a zmrzku by dala život, tak samozrejme že občas zhrešíme

no a tá koža bola doteraz celkom OK, len posledné mesiace sa to nepáči ani mne, už bola dva x vyhádzaná / asi ovocie / a do toho velmi suchá koža, ak sa to bude opakovať tak to budem s doktorkou riešiť, na začiatku oktobra ideme na laktozové testy

me
27. júl 2011

@luthien.k inak ti poviem že títo lekári mi idú na nervy, ved čo nevedia čo liečia, lebo ja som pred pár mesiacmi tiež chytala hysák že určite má nakoniec alergiu a nie intoleranciu, na gastre sme neboli ale boli sme u alergologičky a tá povedala že nie, že to skôr malé detičky majú, no ja už tomu nerozumiem