Intolerancia laktózy

katka13122
16. aug 2008

ako stravujete deticky s intol.laktozy???po precitany co moze a nie,som sa zhrozila 😒 😒

luthien.k
23. sep 2011

@bekulkamama a jaké má potíže?

bekulkamama
28. sep 2011

@luthien.k průjem, to jediné, v podtsatě to vše začalo s příkrmy, jenže lezly zuby a každej měsíc takže to dr. nehodlala řešit ale zuby skoro všechny má a ted žádné nelezou už dlouho nic, průjmy stále, už přes rok, nepravidelné, různé, někdy až zelená voda 😖 2 x až 8 x denně aji, našli mu mírně zvýšenou hladinu nad normu alergie na mléčnou laktozu ale prej je to nic dle mé dr. dětské, čekáme na poradnu a další testy, zatím vím prd, jen nedávám mléčné a on chudák tak miluje jogurty a tvarohy ☹

tinika
28. sep 2011

@katka13122 jamam tiez intoleranciu a občas mozem vsetko občas nič .(

luthien.k
28. sep 2011

@bekulkamama , aha. A od prvních příkrmů obecně to má nebo od prvních mléčných příkrmů? Jinak trochu uvedu na pravou míru, jak je to s alergií a intolerancí - je v tom dost velký rozdíl - alergie jsou jen a pouze na bílkoviny kravského mléka, ne na laktózu a projevy této alergie jsou velice pestré, nejčastěji kožní (ekzém, otoky, kopřivka...), trávicí (zvracení, průjem, hleny a krev ve stolici, bolesti břicha), dýchací (dušnost, zahlenění, častá nemocnost) a další (chudokrevnost, špatné prospívání...). To jsou tak zhruba v kostce možné příznaky alergie - buď je jen jeden nebo jejich kombinace. Intolerance laktózy, čili mléčného cukru, se projevuje pouze trávicími potížemi - nadýmání, bolesti břicha, průjem, vzácně zvracení - a to v návaznosti na požitý mléčný výrobek. Při intoleranci lakt. chybí enzym k jejímu štěpení a tak místo rozložení a vstřebání do krevního oběhu "kvasí" ve střevech.
Testy na alergie nejsou moc směrodatné (z krve ani jinak), jediná vypovídající je skutečná reakce a to se zjišťuje eliminační dietou (aspoň 14 dní zcela bez BKM) a poté opětovným zavedením mléčného a sledováním reakce. To zvládne člověk i doma 🙂 Jinak testy na lakt. intoleranci se dělají na gastroenterologii a je jich několik druhů (z krve po požití laktózy, výdechový test, pH stolice, nejvíce vypovídající je biopsie střeva, ale to se myslím rutinně rozhodně nedělá).
Máte v rodině nějaké alergie/astma/ekzémy? Pokud ano, tak bych obzvlášť silně doporučila udělat ten eliminační test vysazením mléčných výrobků. Pokud nepomůže, zaměřila bych se na obiloviny s lepkem.

bekulkamama
28. sep 2011

@luthien.k děkuji za hezký popis, jako já chápu ty dva pojmy ale dle prvních výsledků právě nevíme co má, prej až v poradně gastro nám udělají další testy a řeknou jak máme zavést jídelníček, zatím máme nutrilon alergy care a mléčné vynecháváme, jenže co jsem koukala tak je to snad ve všem, pokud by měl tu intoleranci tak by asi nesnesl ani mlíko v buchtě že? průjem je stále ale jedem to pár dní takže proto jsem z thoo zastím dost jelen...

luthien.k
28. sep 2011

@bekulkamama psalas o IgG protilátkách a to Ti asi už vůbec zamotám hlavu - ty totiž nevypovídají naprosto o ničem, dříve si to lékaři mysleli, ale nejnovější poznatky to nezpochybnitelně vyvrátily - někdo je má zvýšené a nikdy mu nic nebylo a nebude a někdo naopak. Podle nasazeného mléka lékaři usuzují na alergii na BKM. Alergii s průjmem jako důsledkem může mít klidně i na vícero potravin, bohužel, znám takové děti. Dá se to ale zjistit právě tou eliminací, existuje tzv. hypoalergenní dieta, která se dá zavést a pak testovat potraviny (pokud dojde ke zlepšení).

bekulkamama
28. sep 2011

@luthien.k no díky fakt v tom mám zas gulage 😀 ale jo chápu, prostě mi to v poradně musí vysvětlit a hlavně testit a řešit dál, je mi jasný že nás čeká dlouhá cesta, už ted si píšu jídelníček a stolici, co kdy a jak bylo, jenže dle dětské v tom můžou hrát i éčka a právě proto jako laik jsem v koncích ☹

luthien.k
28. sep 2011

@bekulkamama proto tu jsem 🙂 Věřím, že pokud je to potravinami, přisly bychom na to i spolu, ale protože jsou i jiné možné příčiny, tak určo to chce gastro absolvovat a pak se uvidí 🙂

mamkamarketa
29. sep 2011

ahoj holky,
treba mi pomuzete. manzel ma intoleranci laktozy a je ma pomerne silne celorocni alergie,ve vsech lecicich je laktoza. jedine co ji neobsahuji a manzelovi celkem pomohly byl Ewofex,ten uz se ale ted nevyrabi. resili sme to na alergologii a dostal kapicky,ty mu vubec nepomohly,jsou spis na sezonni alergie,pak dostal nejake leky pro deti -Aerius. to mu pomuze,ale jen na nekolik hodin. na alergologii si uz nevi rady,jde tam zase pristi tyden.
neresily ste nektera podobny problem?

luthien.k
29. sep 2011

@mamkamarketa ahoj, a má vyzkoušené, že mu skutečně to množství laktózy v léku vadí?

mamkamarketa
29. sep 2011

@luthien.k jojo bohuzel. zkouseli sme xyzal (ten mu hodne ulevil,ale potom mel krece v brise) zodac-ten mu moc nepomohl,clarin (nebo jak se to pise) zase bolesti bricha.
on je fakt celkem citlivej,jeho kolegove mu ''ze srandy'' dali do kafe smetanu, loknul se a sotva to dobehl na wc,kde se skoro hodinu kroutil v bolestech 😔
ale mudra na alergologii rikala,at si to dava hodne pozor,pac to muze vest k zanetu strev, 😔

luthien.k
29. sep 2011

@mamkamarketa tak to je dost blbý 😖 , většina lidí s intol.lakt. určité množství laktózy toleruje. Jediné, co můžu poradit je, aby pil rooibos (na litry 🙂), je to silné přírodní antihistaminikum. Pak vápník, vit. C a nic nedá za vyzkoušení sušených žampionů: 2 kg žampiónů usušte, rozemelte na prášek a užívejte 1 malou kávovou lžičku 4x denně. Je to také přírodní antihistaminikum. Nos proplachovat Vincentkou.

mamkamarketa
29. sep 2011

@luthien.k je to pitomy,pac on nesnese nic ☹ roiboss,jo? vidis ja zrovna vcera vypila snad 2 litry 😅 tak to do nej zacnu taky lejt 🙂
slysela jsem,ze v USA se volne prodava nejaky lek,co lidem s intoleranci laktozy umoznuje jist vyrobky s laktozou,ze potom nebudou mitproblemy,ale otazkou je,co za chemii do toho cpou 😕 ?
se zampiony to zkusim-diky za tip,jen mi prosim rekni k cemu antihistaminikum je?

luthien.k
29. sep 2011

@mamkamarketa , antihistaminikum je látka potlačující alergické projevy v těle (zjednodušeně), to obsahují všechny ty léky, co Tvůj m. nemůže 😉
Ten lék v USA bude nejspíš na principu dodání toho enzymu, co štěpí laktózu v těle (tomu enzymu se říká laktáza). To je u nás taky. Ať se poradí na gastru. http://www.lekarna.cz/laktaza-3500-tbl-30/

mamkamarketa
29. sep 2011

@luthien.k juu no vidis,nechapu,proc mu to nikdy nikdo neporadil 😠 kdyz lezel v nemocnici a dali mu krupicovou kasi,tak jsem se jim snazila vysvetlit,ze ma intoleranci laktozy absolutne to nebrali v potaz,dokonce si myslim,ze mu davali leky s laktozou,pac rikal,ze mu bylo nonstop spatne 😠
(je to american,takze se domlouva dost spatne) ses zlata zkusim se s nikym poradit!!!

luthien.k
29. sep 2011

@mamkamarketa není sám s takovou zkušeností, jedna moje kamarádka tady na MK měla to samé v porodnici, mohla jim to říkat horem dolem 😒

bekulkamama
30. sep 2011

@luthien.k už se nám to krátí, jdem v pondělííí, jsem zvědavá....

bekulkamama
30. sep 2011

@mamkamarketa ty jo tak to bych si hezky stěžovala, je to vůbec možné? 😲 ty jo mazec s tou kaší

bekulkamama
4. okt 2011

@luthien.k ahojky, máme mlíčko neocate za nechutný peníze ☹ jinak malému brali další tři zkumavky na genetiku pro abkm a celiakii ☹

luthien.k
4. okt 2011

@bekulkamama , ahoj, takže zatím bude na bezmléčné dietě? Jak to za nechutný peníze, máte ho na recept, ne?

bekulkamama
4. okt 2011

na recept jo ale doplácela jsem za 3 bal 1300 jako musím to s dr. probrat... ☹

bekulkamama
4. okt 2011

@luthien.k jj bezmléčné, prej min. rok

luthien.k
4. okt 2011

@bekulkamama měla bys doplácet zhruba tolik, kolik stojí normální UM... Už jsi ho zkoušela dávat?

bekulkamama
6. okt 2011

no prej kolem 200
@luthien.k jo zkusila je to hnus nepije to, ani oslazené, zkusím z toho pudink nebo něco, no mazec, možná v lékárni poletly příspěvek a doplatek nebo nemám třeba nárok na takovou cenu nevím musím to zjistit..
prosím tě koupila jsem máslo bio vive a zvažovala jsem to nové delakids ale píšou tam mléčná kyselina ve složení tak to asi těžko že :-/ jinak psali bez laktozy ale nekoupila jsem to radši... dělá mi problém sušenky a tyčinky, píšou tuk ale nevím jakej ☹ a pečivo...? máš zkušennost s tím jaké pečivo neobsahuje mléko?

luthien.k
6. okt 2011

@bekulkamama Delakids je OK, Bio Vive také 🙂 Kyselina mléčná nevadí, ta nemá s BKM nic společného. Jen mi u vaší diety není jasné, zda je bezmléčná nebo i bezlaktózová? Na diagnózu ještě čekáte, ne? Ono mi totiže není jasné, na základě čeho máte držet roční bezmléčnou dietu...

bekulkamama
6. okt 2011

@luthien.k díky, ta kyselina mi ležela v hlavě 😝 no ono to vypadá že máme totiž obě 😀 ty diety jj čekáme, ještě 10 dní...

bekulkamama
6. okt 2011

@tinika to je zvláštní, jakto????

tinika
6. okt 2011

@bekulkamama sama neviem, teraz v tehu znasam v pohode, ale aj mimo su dni kedy papam kludne jogurt a pohoda a dakedy ani netusim čo a problem, mlieko nemam ani rada, to jedine v jedle smotanu tize, a syry milujem, tych sa nevzdam :D

bekulkamama
6. okt 2011

@tinika a bylas u dr. co ti řekli?

tinika
6. okt 2011

@bekulkamama ano lebo len jeho napadlo ze by to mohla byt intolerancia kedze vsetky ostatne vysledky boli ok, on povedal, ze nemam jest nič mliečne a odvtedy som tam nebola