Intolerancia laktózy

katka13122
16. aug 2008

ako stravujete deticky s intol.laktozy???po precitany co moze a nie,som sa zhrozila 😒 😒

e_z
31. mar 2014

Ahoj@elise , s bezlaktózovými mliekami ti poradí aj naša encyklopédia Wiki Modrý koník: https://www.modrykonik.sk/bezlaktozove-mlieko/

andula30
2. júl 2014

@elise mam 37 rokov a zistili mi az teraz, ze mam intoleranciu, dokonca uplnu vobec sa mi netvori enzym na stiepenie laktazy....po gastroentrologoch chodim cely zivot...

mimi21mimi
2. júl 2014

@andula30 Ako si zvykas? Mne zistili minuly rok (28 rokov). Najskor vsetko v pohode, kupujem sebe aj malej v Rakusku vsetko bezlaktozove, akurat teraz v lete mam problem so zmrzlinou. 😀 Skusala som si dat aj Laktazan predtym, ale nepomohlo. A tiez mam uplnu intoleranciu. Staci trochu a uz je zle na styri-pat dni.

andula30
2. júl 2014

@mimi21mimi no zatial sa len zoznamujem zatial ziadna slava, bolesti mam stale...skusam aj s laktazanom ,ale na to, ze by som si ho mala davat skoro stale je drahy a je blbe zeani pri uplnej intolerancii poistovna nic nepreplaca. Zmrzlinu skusam domacu kedze ja som bola zrut zmrzliny a zial aj cokolady a teraz neviem aku

mimi21mimi
2. júl 2014

@andula30 Ja kupujem v tom Rakusku aj mliecnu cokoladu, no uz mi to nechuti, zvykla som si na tie od 30% kakaa a viac, tie su vacsinou bez mlieka (v Lidli si ich zvyknem kupovat).
A nastastie v Rakusku maju aj obycajne maslo bez laktozy, slahacku, kysle smotany, tvrde syry (vraj nemaju laktozu, ale niektore ma nafukuju, tak kupujem len tam) za vyborne ceny, tak raz do mesiaca chodime na nakup a nejako velmi to nepocitujem.
Ten Laktazan je podla mna nic moc, zvyknem h o pouzivat skor ako prvu pomoc, ked ja alebo dcera nieco omylom zjeme.

andula30
2. júl 2014

@mimi21mimi my mame Rakusko trochu vacsi kusok .Je skoda, ze u nas taky slaby vyber, ten laktazan teraz skusam ten extra tak uvidim. Na tu cokoladu sa pozriem,lebo bez nej neviem zit 😀 . Ja mam okrem nafukovania aj bolesti, a mam pocit, ze neustale, ale ked este aj v liekoch je laktoza...mne pri vysledkoch nasli 0% aktivity laktazy takze asi vadi vsetko.. 😝

mimi21mimi
2. júl 2014

@andula30 Myslim, ze ono to neprejde, pokial neprejdes na tu bezlaktozovu dietu uplne. Neviem, ci si zistovala, ale aj v pecive je laktoza, aj vo vacsine "rastlinnych" masiel. Vlastne vsetko, kde je mlieko, srvatka, mliecny tuk... okrem kyseliny mliecnej, ma laktozu.

luba41
2. júl 2014

@andula30 neskúšali ste kupovať také prípravky cez net zo zahraničia?tu sú kvalitné, aj sebe kupujem na tejto stránke http://www.iherb.com/search?sug=lactase&kw=lact... najnižšie poštovné 4Eur..
inak aj mne zistili nedávno intoleranciu laktozy-enzým sa vytvára len na 30% ..ale u dospelých ludí je normálne, že vekom sa postupne znižuje...mám síce problémy so žalúdkom, ale mlieko a mliečne môžem v pohode..teda nebadám žiadne problémy po požití..

andula30
2. júl 2014

@mimi21mimi hej hej ucim sa hladam 😉 z tych vysledkov co mi robili je mi jasne ze musim laktozu odstranit v najvacsej moznej miere takze asi vlastne pecivo z bezlaktozovym mliekom...obzerala som tu po okoli bezlaktozove masla ale zatial som nenatrafila musim hladat lepsie...mlieko a jogurt som uz nasla.
@luba41 vdaka skusim obzriet viem, ze dospelym klesa schopnost tvorenia enzymu, ale u mna saz vysledkov uz vobec netvori, ja mlieko mam obmedzene uz davno ale bolesti neustupovali,jogurt maslo tiez nejem extra vela ale mna zjavne skodia aj tie mensie mnozstva co su v pecive liekoch....skusala som uz aj bezlepkovu, ale nelepsilo sa to, ale celiakia sa nastastie nepotrvrdila

mimi21mimi
2. júl 2014

@andula30 V bielych rozkoch klasickych a v bagetach bielych nie je mlieko. A z tych beznych masiel kupujem Delicko, pokial sa mi minu tie z Rakuska.

maria123
2. júl 2014

len som prebehla niektore prispevky,a nechapem...prečo musite vsetko vylučit, čo obsahuje laktozu?napisem dcerin prebeh,uz ma dnes 18,v 2 rokoch jej po roznych peripetiach, ked sme skoncili aj v nemocke, v krvi zistili alergiu na KM,vylučili sme vtedy všetko s mliekom,asi tak na rok rok a pol,pila len bezlaktozovy nutrilon,kedze bola sledovana na gastro, na odporucanie lekarky sme postupne do jedalnicka pridavali kyslomliecne vyrobky/chcela jest len jogurty,acidko nie 😢 / nasledne po malych mnozstvach tvrde syry,aby mala dost vapnika.
Všetko postupne a mnozstva rastli adekvatne veku, obycajne mlieko nepila,varili sme zo sojoveho ako z nahrady,sortiment vtedy nebol velmi siroky....kedze som si uvedomovala,že vapnik na kosti potrebuje a ludske telo ho vie najlepsie vyuzit z mliečnych vyrobkov zivocisneho povodu,z rastlinnych horšie...neprestavala som s podavanim tychto mlieč.vyrobkov, neskor asi v 10rokoch jej robili dalsie krvne testy a to na mlieko,alergia sa nepreukazala,akurat dcera mala miernu intoleranciu obyc.mlieka v strave,cize ani vtedy som este nevarila z obyc.mlieka, ale z nahrad...avsak uspesne jedla jogurty,tvrde syrytvaroh...,neskor som presla na varenie z Km a bez problemov,aj intolerancia sa vytratila,cize mne sa potvrdilo to,ze je mozne toleranciu navodit postupne zavadzanim malych davok toho,co vadi,samozrejme postupne,nie hned,pomohla mi v tom ale lekarka z gastro...
ja napr.mlieko nemozem,ale intuitivne som ho nepila ani ako dieta,hoci este sa testy nerobili,to ale neznamena,ze deti nemozu uplne laktozu,ved tu najdete aj v liekoch,apod a potom co,kvoli tomu nepodas liek?ja som najprv tiez bola zo zaciatku zhrozena ,co vsetko nemoze,ale dcera mala aj ine tazkosti a preto sme aj lieky s laktozou museli podat,je to uz dufam,za nami,bolo to unavne a tazke,dnes je tych vyrobkov vela a mozte si vybrat... 😵

hazelgrace
2. júl 2014

ahojte, mne pred casom zacalo byvat velmi zle tak som si postupne zacala vsimat co jem a vychadza mi to na intoleranciu. momentalne cakam kym sa dostanem na vysetrenie, tak som zvedava ci sa mi to potvrdi alebo nie..snazim sa vylucovat co sa da, ale obcas aj tak pridu bolesti, krce, nafukovanie, hnacky, trva to aj viac dni kym sa z toho dostanem, nemate prosim nejake rady ako si v takom pripade pomoct?

mimi21mimi
2. júl 2014

@maria123 Ved ked mam intoleranciu (resp. aj dcera), tak jej predpisu lieky, ktore laktozu neobsahuju. My mame silnu intoleranciu, kde uz trosku sposobi problemy. Preto vylucujem vsetko.

mimi21mimi
2. júl 2014

@hazelgrace Ja ked nieco zjem omylom, dam si Laktazan a Esmupisan... (podla toho, kedy to zistim), trochu to pomoze.

maria123
2. júl 2014

@mimi21mimi ja to chapem,len to mnozstvo v liekoch/podla mna/nie je velke

andula30
3. júl 2014

@mimi21mimi laktazan by sa mal davat ale asi pred jedlom nie? Inak tu je akcia na ten extra http://boomer.zoznam.sk/zlava_22725_laktazan-extra
k tej laktoze v liekoch pisu nieco tu http://www.tvojlekarnik.sk/kategorie/travenie-a...

mimi21mimi
3. júl 2014

@andula30 Mal by sa davat pred jedlom, ale ja myslim, ze ked si ho dam hned po jedle, nic sa nestane... lebo naozaj ho davam len vtedy, ked sa pomylim. 🙂

andula30
3. júl 2014

@mimi21mimi ten lactoslv si neskusala , lebo pozeram ze ten ma viac tych fcc jednotiek ako laktazan pripadne iny z dm-ka ...
ja si necham poradit mas viac skusenosti takze v najhorsom aj po zabera.

mimi21mimi
3. júl 2014

@andula30 Z DM mam ten prasok teraz, je trochu lepsi, ale ked som si dala zmrzku, tak mi bolo blbo aj pri nom.
Ale napr. pizzu ked si dam, je to OK. 🙂 Len som nevedela, ze myslis ten z DM, lebo ja im vsetkym tymto hovorim Laktazan. 😀

andula30
3. júl 2014

@mimi21mimi este tento som nasla http://creva.heureka.sk/lactosolv-cps-30/
ono to treba asi skusat kazdemu ine ulahodi

alexsk
16. sep 2014

Ahojte, minuly tyzden mi diagnostikovali intoleranciu na laktozu a sladke mlieko. Najprv som si myslela, ze v pohode, hoci som syrova, ze sa toho nejako vzdam, ale potom som zistila, ze laktoza je v podstate vo vsetkom, ci je to pecivo, masove vyrobky, vsetky sladkosti, zavarana zelenina, konzervovane ryby, dokonca koreniny. Kedze mi byva dost zle aj po vajciach, soji, muke a zelenine, absolutne netusim, co mi ostava jest. Takze nejak rozmyslam, co jest, aby sa zachovali aj nejake vitaminy, kedze problemy mam uz 4 roky a potom nejedeni nemam ziadnu energiu. Rada by som sa spytala hlavne, ako je to s kyslou smotanou a palmarinom, ci rastlinym maslom, cim sa daju nahradit. Chcela by som upiect kolac, ak aj nahradim mlieko, netusim s cim nahradit palmarin. Nejake odskusane sladkosti, ci slane pochutky, v ktorych nieje laktoza? Budem vdacna za kazdu radu, je to pre mna stale nove. Dakujem

mami.sk
16. sep 2014

@alexsk moja dcérka má intoleranciu na laktózu a aj histamínovú intoleranciu ale už sme si zvykli a prispôsobili stravu 😉 palmarin napr. nahradíš bezlaktózovým maslom / ona nemôže rastlinné maslá kvôli histamínu/. bezlaktózové potraviny / maslo, mlieko, kyslá smotana, šľahačka, jogurty, cmar a pod. / nakupujeme v obchodoch SPAR v Rakúsku alebo v Čechách, lebo tie, ktoré dostať kúpiť u nás jej veľmi nechutia 😖
objavila som aj nejaké bezlaktózové sladkosti / treba čítať zloženie - mlieko, srvátka to všetko obsahuje laktózu/, napr. arašidové oblátky značky Celihope sú vyslovené bez laktózy, alebo jej kupujem také jahodové oblátky pre diabetikov - na obale je priamo vyznačené, že sú bez laktózy.... zmrzlinu robievam domácu z bezlaktózovej šľahačky...

určite sa na to dá zvyknúť, chce to len čas 😉 a keďže užíva lieky , ktoré obsahujú laktózu a iné na jej diagnózu neexistujú tak jej dávam aj laktazan. to je enzým laktáza v tabletkách....ten pomáha štiepiť laktózu. ale taký obyčajný jej nepomáha, objavila som Laktazan extra a ten jej dávam vždy pred užitím liekov. ináč je na diéte ....

držím palce, ak budeš niečo potrebovať tak napíš, nenapadá ma takto v rýchlosti všetko čo by Ti mohlo pomôcť 😉

alexsk
16. sep 2014

@mami.sk dakujem pekne. Prave idem z nasho tesca a mali tam iba Rajo mlieko a smotanu bez laktozy. Nasla som este nejaku kasu medzi kojeneckymi vyrobkami, ktora je aj pre dospelych. Zaujimalo by ma, ako riesis varenie, kedze aj cierne korenie co mam, ma v sebe laktozu. Je nejaka vegeta, ci ochudzovadla bez toho? Maslo som zial nezohnala, cakala som, ze v nasom malom meste to bude problem. Dakujem za tip na oblatky, pozriem dia vyrobky nabuduce a celkovo vdaka za info.

mami.sk
16. sep 2014

@alexsk áno v Tescu majú len mlieko Rajo a smotanu na varenie, no majú aj mlieko od Tami a to je chuťovo oveľa lepšie a hlavne nie je ružovej farby ako Rajo 😀 moja Terezka Rajo vôbec nechce, to Tami ako tak ale najviac jej chutí to rakúske...je na nerozoznanie od klasického mlieka a hlavne nie je trvanlivé / pri histamín. intolerancii je pre ňu čerstvé mlieko vhodnejšie/
v Bille je ešte celkom dobrý výber bezlaktózových vecí - majú nejaké jogurty, maslo , nátierky smotanové, aj tie keksíky tam kupujem - majú ich v oddelení pre diabetikov a celiatikov...dostať tam dokonca aj bezlaktózovú čokoládu..
zo sladkého ma ešte napadli gumené cukríky Haribo - tie sú bez laktózy a ešte malej kupujem Dia Coca také kakaové sušienky, tiež sú BL . V Tescu sú tiež karamelové sušienky Lotus - tiež sú BL

čo sa týka varenia , používam len soľ, vegeta je absolútne nevhodná pri histam.intolerancii - ani som si nevšimla, že obsahuje aj laktózu 😔 skús pozrieť Zdravitu, tá by mala byť bez glutamanu tak je možno aj bez laktózy....

zo začiatku bolo pre mňa nakupovanie a varenie hotové peklo....v jednom obchode som sa zdržala aj 2 hodiny, kým som našla niečo bez laktózy...každú jednu vec som musela zobrať do ruky a čítať zloženie...a kombinácia laktózy a HIT je tiež masaker...teraz je to už celkom dobré...

malej nosím vlastnú stravu do škôlky takže každý deň varím , no napr. zemiaky, ryža, mäso, cestoviny, pečivo / vraj rožky biele a bagety sú BL/, zelenina, ovocie sú bez laktózy takže až také hrozné to nie je.. dá sa parádne navariť ...najhoršie sú podľa mňa lieky a sladkosti...tam je najviac laktózy...

dcérka napr. keď začala brať lieky na štítnu žľazu tak ju preháňalo aj 10x denne a mala hrozné krče...už sme boli zúfalí, vôbec by nás nenapadlo, že z 1/2 maličkej tabletky bude mať také problémy...nakoniec sme zistili, že obsahujú laktózu a nasadili sme laktazan...ale týždeň sme sa trápili všetci ☹

alexsk
21. sep 2014

ja mam len hokej v tom, ze mi na gastre povedali, ze mu vysli pozitivne vysledky na sladke mlieko aj intolerancia na laktozu. A teraz vlastne neviem, ci mozem tie bezlaktozove vyrobky, kedze mi lekar povedal len tolko, ze mam vylucit mliecne vyrobky, lebo na mlieko vysli tie vysledky vyssie, ako na laktozu. Nevie niekto poradit, ci mozem bezlaktozove mlieko, maslo atd, alebo vobec. vdaka

zanulka28
7. okt 2016

Ahojte.chcem sa opytat na zdedenu intoleranciu laktozy.dcerka bude mat 2roky a kym som ju kojila do 20mesiacov prejav laktozy nebol taky silny-minimum.teraz nie je kojena 4mesiace a uz sa jej to rapidne zhorsilo.alergologicka,pediatricka mi stale radia laktazan v kvapkach no nie je to pre deti.nedavam jej to.na gastro ju este trapit nechcem.dik

filmuska_01
8. okt 2016

@zanulka28 ahoj aj u nás to bolo tak dcérka i ja mame intoleranciu. Kým som kojila tak mala minimálne problémy, papala i obyčajne jogurty a tvaroh. Potomdostala črevnou chrípku a odvtedy netoleruje laktózu, len v minimálnych množstvách. Kým bola menšia tak som kupovala bezlaktozove výrobky v Rakúsku a rastlinné mlieka v Dm. Teraz občas berie i tablety, je už školácka. Radim skôr kupovať bezlaktozove veci ako kvapky či tablety, lepšie sa znášajú. Určite však daj probiotiká to pomáha najviac. 😀

kikuleenka
8. okt 2016

@zanulka28 Kvapky Coliprev obsahuju enzym laktaza a su aj pre kojencov. Vyskysaj. Pripadne potom kupuj uz bezlaktozove vyrobky.

janussa69
26. máj 2021

@mimi21mimi dobrý deň môžem sa opýtať v akých obchodoch kupujete