Je dlhé kojenie 12-dňovej dcéry v poriadku?

93kris
14. dec 2019

Ahojte maminy, idem si k vam ako prvorodicka po radu. 2.12. sa mi narodila dcerka. Zo zaciatku mala trosku problem prisat sa, ale potrapili sme sa a mala je plne kojena. Problemom je, ze chce byt stale na prsniku a ja mam obavy, ci ju neprekrmujem. Napriklad dnes na obed spinkala 4,5 hodiny a potom som ju krmila s mensimi prestavkami 3 hodiny. Ale ked ju chcem len nosit, je nervozna, hlada ustami prsnik a placka. Vzdy ju potom prilozim a mliecko doslova hlta. Porodna vaha 3480 gramov, pri odchode z nemocnice 6.12. mala 3210 gramov. Na poradni u pediatra tuto stredu 11.12. mala uz 3600 gramov - co je dost velky prirastok za kratky cas, ale doktor povedal ze jej mam dat vzdy ked si pyta. Neviem ci je to spravne a tri hodiny krmit aj pre mna nepohodlne - boli ma chrbat a mam pocit ze poldna prekojim.. vedeli by ste mi prosim poradit? Vopred dakujem

lenkatroj
14. dec 2019

Zavolala by som si na radu laktačnú poradkyňu (mamila.sk). U nás to tiež bolo tak, že kojenia trvali dlho a laktačná hneď po príchode povedala, že dcéra má príliš tuhú uzdičku pod jazykom a preto jej mlieko dosť netečie - síce vyzerá, že je pekne prisatá, ale nie je to ono (pričom priberala tiež pekne... )
Ja som si ale laktačnú zavolala, až keď som kvôli tomu zlému prisatiu začala mať bolesti pri každom kojení... Keď sme uzdičku dali na ORL podstrihnúť, mne sa v momente uľavilo a do druhého dňa sa dĺžka kojenia zredukovala na cca 10-15 minút.
Teraz pri druhom si danú laktačnú zavolám rovno do pôrodnice, aby som sa vyhla zápalom na bradavkách...

lindusss2016
14. dec 2019

@93kris moj maly za prvy mesiac pribral 1,5 kg dr sa vyjadrila, ze kilo by stacilo, ale ze netreba nic menit. Ma uz skoro dva roky a tiez mam niekedy pocit, ze ho pol dna prekojim 😂

majah212
14. dec 2019

Mne laktacna povedala ze kojene dieta sa nikdy neprepcha. Syn priberal 500g za tyzden v prvych tyzdnoch. Pre lepsi pocit sa skus opytat laktacnej a chvalim doktora za radu ponukat prsnik ked dieta pyta. Ono samo vie kedy mu treba a hlavne na co prsnik pottebuje (jedlo, upokojenie a pod). Jedenie sa postupne ustali.zvykate si este len sa seba a staci sa navzajok pocuvat 🙂

evalin88
14. dec 2019

Aj moj tak priberal prve tri mesiace, oni v tom obdobi pytaju stale, tiez sme volali laktacnu poradkynu, povedala ze vsetko robime dobre, mlieka bolo trosku menej, naucila ma ako spoznat ze maly netaha naprazdno, po troch mesiacoch akokeby utlo, pytal si o polovicu menej, uz vedel kedy ma dost. Do troch mesiacov pytal nonstop a este sme dokrmovali s UM.

heidy222
14. dec 2019

Ja by som skusila dat obcas dudlik, pri takom extremnom sacom Reflexe: zjavne sa nevie upokojit ak tato potreba nie je uspokojena

ladyvi
14. dec 2019

Neries. Utrasie sa to. O 4tyzdne si na toto nespomenies, pride iny "babatkovsky manier", ktory budes riesit 😉 nemyslim to v zlom, ale ono sa to samo...uvidis...teraz babanko este ani nevnima, coskoro sa rozkuka a bude ho zaujimat uz aj svet, nielen prsnik 😉

kristina2412
14. dec 2019

U nás to bolo podobne a keďže bolo horúce leto bola pricucnuta😛 nonstop. Po cca 6 týždňoch sa to zacalo normalizovať.

93kris
autor
14. dec 2019

Dakujem velmi pekne za rady a trosku povzbudenia 🙂 Dudlik skusame, vcera sa mi zdalo ze jej celkom chuti ale dnes zuri a vypluva ho. Dnes je od 18:00 hore a stale sa mi ju nepodarilo uspat -odvtedy ju s mensimi prestavkami krmim... skusal ju uspat manzel nosenim, ja uspavankami a nosenim, dudlikom a neuspesne... Budem teda dufat ze sa to nejakym sposobom upravi

lindusss2016
14. dec 2019

@93kris zober si, ze ten novorodenec prisiel na svet, kde nic nepozna, vsetko je lre neho nezname, zrak este nema dobry, takze ani velmi pozorovat nevie, jedina jeho istota je tvoja naruc a tvoje prsia 😁 ja neviem, mne tie dudle boli vzdy proti srsti, obe deti icb chvalabohu vypluli, tak som im viac nedavala, urcite to nie je nutne, ze kazde babatko dudel potrebuje. Bud rada, ze v ustach necumle vkuse tie umeliny. Neboj sa, coskoro prides na to, ako rozoznavat aktualne potreby svojho dietatka a za chvilku uz ozaj budete riesit iny "problem". Tak sa to pokus riesit co najmenej a uzivaj si uzlicek 🥰 smeruje to k lepsiemu, ako rychlo, to ti nikto nepovie 😂 ale urcite to zvladnes

dadka_bb
15. dec 2019

Z coho ta boli chrbat? Normalne si lahni,a lez pri kojeni, podriemkaj, citaj knihy, kukaj kona. Najkrajsie obdobie kym to dieta este nechodi len lezi..len som spala,citala ach jaj. Teraz si na rit na sadmem ako je den dlhy 😄

miadi
15. dec 2019

@93kris tak nemusi byt 3h vkuse na prse Ale trebars moja bola prve mesiace na prse skoro kazdu hodinu max dve hodiny vydrzala bez a cuckala tak 20-35minut. 3h v kuse do nej to mliecko netecie ukludnuje sa ti na prse robi z teba cumel. ( cumel je nahražka bradavky ) ak chces kojit dlhodobo tak koj na poziadanie. Snaz sa to stopnut ked vidis ze uz nepapa ze uz len cucka ked ti to vadi.. alebo zatni zuby a vydrz je to len na tebe ako sa rozhodnes. A ano Mala by si dat vzdy ked pyta. Bud rada ze fajn pribera. Kojene dieta neprekrmiš.

fridi96
15. dec 2019

U nás to tiež tak bolo niekedy celi deň na prsníku trvalo to dake 3 mesiace a potom sa to dalo dokopy teraz mame 6 mesiacov a papá 3-4x 🙂 cumlík nechcela vôbec takze ani nemá 🙂

leniel
19. dec 2019

Babatko sa sprava uplne prirodzene a je to uplne normalne, tes sa, a pokracuj v tom. Skus dojcit v lahu, prip.skus nosit babo v satke/ergo nosici. Moze si spinkat a dudkat na prsku kolko chce a potrebuje, a ty budes mat volne ruky a pohyb, kde potrebujes 😉 cumel neskusaj, kazi prisatie a moze sposobit vazne problemy - pokazene prisatie, z neho nasledne zapaly prsnikov (moj pripad), alebo dojciaci strajk, kedy si potrebu cucat ukoji na cumli a prso bude odmietat... ide Vam to skvele, uzivajte sinvzajomnu blizkost, akonahle sa rozkuka po svete, budes riesit opacny problem a nahanat ho, aby si vobec naslo cas nacuckat sa 😂😁

evittam
19. dec 2019

@leniel Píšeš len na základe vlastných skúseností. Mne dojčenie nepokazila ani cumel, ani fľaša.

leniel
19. dec 2019

@evittam pisem na zaklade vlastnych skusenosti, a zaroven doverujem laktacnemu poradenstvu Mamila, kde teda flasu a cumlik tiez nepodporuju. Napr.teraz som malej kupila flasu so sosakom na vodu/caj, do roka neprijimala ine tekutiny. A veru nie stastne riesenie - okamzite citim zmenu v prisati a bolest bradaviek 🤷‍♀️. Za mna teda zeny z Mamila vedia, co robia a robia to dobre 👍🏻

evittam
19. dec 2019

@leniel Mamila je fanaticky dojcoweb. Odporučia všetko a len dojčiť. Ženy z mamily-myslis odborníčky z víkendovým kurzom v Tatrách? Ty ver komu chces. Ja svojím skúsenostiam a riadnym laktačnym poradkyniam.

julia2018
19. dec 2019

Pri dcére sme dudel nemali vôbec a teraz pri malom sme prvý mesiac dávali od zúfalstva, prereval večer kľudne i 6 hodín a drobnými prestávkami a začalo sa mi kaziť dojčenie, nevedel sa dobre prisat, zacali má bolieť bradavky, odmietal prsník, tak som to zatrhla, muž chvíľu poza môj chrbát dával dudlik stále, ale po dvoch dňoch pochopil, že ozaj nie, tie tri-štyri dni sme vydržali a posledný týždeň sa úplne upokojil, uklidnil, krásne spinka, začína sa hrať, pozoruje svet.. čiže za mňa cumle pri dojčení len na pokraji zúfalstva

kate_cs
19. dec 2019

Ja by som zbytočne nedávala cumlík. Môj drobec bol bez neho a aspoň ho od neho nemusím odúčať. Tiež na začiatku bol často na prsníku, ale možno len potrebuje kontakt. Super je dojčenie, kedy aj ty ležíš, neboli ťa chrbát a aspoň si oddýchneš.
Zavolaj si pripadne laktačnú poradkyňu, na mamila.sk nájdeš zoznam podľa miest.
Mne naozaj pomohla a zachránila kojenie aj moje nervy. Ja na nich nemôžem povedať krivého slova a nikdy ma do ničoho nikto nenútil.

majah212
19. dec 2019

Navyse este jedna rada.ak nenaucis dietatko na dudel nebudes ho musiet potom odnaucat a usetris si kopec casu a nervov ;) dieta dudel vobec nepotrebuje, rovnako ani flasku ak dojcis 🙂

evittam
19. dec 2019

@majah212 Moje deti mali dudel len na spanie-odnaucili sa samé -syn okolo 5.mesiaca dcéra 8.mesiaca. Fľašku mali na čaj a vodu.

dadka_bb
19. dec 2019

Dudel je kravina. Kto by chcel mat polku dna hnusny umely kus gumy ,nechapem. Sak vy si zapchajte polku ust gumou,ci vam to bude prijemne 🙈🙈 bleee. Nehovoriac o tom ze vsetky deti co poznam a dudlu do 2 rokov šušlu alebo maju problem pokladat jazyk pri L,R a maju vyrazny predkus ten vrchny. Strasne ... ach pardon za vylev. Jasne ze babatka s dudlikmi su take rozkosne,ale nema to teda ziadnu vyhodu.a to odnaucanie 🤦‍♀️ i

majah212
19. dec 2019

@evittam iné deti majú dudel oveľa dlho a potom majú problém sa odnaucit,rovnako je to aj s fľašou kedy sa môže pokazit dojčenie. Dudel je obyčajný výmysel ktorý neodporúčajú ani doktori (o laktacnych nehovoriac). Keď nie je objektívny dôvod nie je potreba naň učiť deti.

kate_cs
19. dec 2019

@dadka_bb mne napríklad bábätka s cumlíkom vôbec neprídu rozkošné. Asi som divná, ale prídu mi ako zaštupľované. Je to podľa mňa zbytočnosť.

tukanec
19. dec 2019

@93kris ja by som zavolala laktacnu uz len kvoli tomu aby pozrela uzdicky. u nas v rodine museli strihat vsetkym detom. mne v porodnici 4 lekari povedali, ze strihat netreba a bolo. po strihnuti sa syn vedel ovela lepsie a rychlejsie napit a prestal sa odhadzovat a jedovat na prsniku

evittam
20. dec 2019

@majah212 Ako nie je ani potrebné učiť dieťa si robiť z matky dudel.😉

eliska13
20. dec 2019

@93kris kojila som iba v ľahu dieťa saje prvých 5 minút poriadne potom sa hrá.Ja som kojila roky, ale 3 hodiny to musí byť na maslu.Dieta vždy hľadá prsník prvé týždne je to reflex

93kris
autor
20. dec 2019

Dakujem za nazory a diskusiu baby 😍 Dudliku by som sa chcela vyhnut lebo presne ako ste niektore napisali - nechce sa mi potom od neho odnaucat, aj ked niekedy ked ma zachvat placu a nechcem jej dat napit (lebo som predtym krmila 3 hodiny) by bol pre mna doslova vykupenim... A zase poznam vela pripadov kedy maminy davali cumlik, a ked si povedali ze uz ho nechcu detom davat, tak ho proste zobrali, deti boli den dva uplakane ale odnaucili sa hned. Takze ja som cumlik aj skusala, ale nechuti jej, vyzera ze ju z neho napina a vypluva ho. Malinkej davam papat vzdy ked si vypyta aj ked sa jej nejako obratil rezim - v noci je hore cez den spi. No a vcera sme mali poradnu a malinka nam za 10 dni vobec nepribrala :( Takze niekde bude urcite problem. Laktacnu poradkynu som chcela volat az ako krajne riesenie, ale asi sa tomu nevyhneme. Pritom ked sa krmi, vidim ze prehlta, ze mliecko jej tecie, ked sa prisava tak ma prsia bolia. Mliecko mi stale vyteka - nosim vlozky do podprsenky, niekedy mi cez ne aj tak pretecie. Pri kojeni prsniky striedam. Tak musim teraz vela kojit a vazit malu, ci pribera..

leniel
20. dec 2019

@93kris z toho co pises, tak malicka ma zle prisatie. Nesaje efektivne, ked je tolko na prsku a nepribera. O tom svedci aj ta bolest - spravne prisatie neboli. Laktacna poradkyna nie je strasidlo, neodkladaj to. Ja som mala mega prijemnu zienku na navsteve, a behom hodinky sme vsetko prebrali, velmi mi jej navsteva pomohla. Nekonecne a caste vazenie bude len teba stresovat a to tvorbe mlieka ani malickej nepomaha. Odporucam este napisat dievcatam tu do skupiny Laktacna poradna - oni vedia posudit aj stav uzdiciek ak ich odfotis 😉

zuzuliennka1
20. dec 2019

syn bol od zaciatku na umelom mlieku, po sekcii som sa "rozkojila" az po mesiaci, aj cumel mal - nemusela som od nicoho oducat, zacal ho proste ignorovat a vypluvat asi ako 8mesacny, zbavil sa ho normalne zo dna na den sam, po spusteni kojenia som aj dokrmovala UM, v obdobi prikrmov zrazu UM nebolo treba, stale som kojila a kojila som az do synovych 18m, kedy som ho od kojenia odstavila JA - ziaden cumel, ani flasa nam kojenie nepokazili. Nie je to pravidlo. Chce to hlavne klud a cistu hlavu a neznervoznovat sa zbytocne 🙂
Ale teda k tomu "dlhemu" kojeniu - ked sa nam to teda konecne podarilo po mesiaci, uplne bezne som na zac. kojila aj hodinu, az dve. Neskor bol uz silnejsi, vacsi tah a zrazu sa kojenie skratilo na 10-15min. Je to uplne normalne, ze prve mesiace doslova len "prekojis" 🙂

zuzuliennka1
20. dec 2019

a vazit ju podla mna nemusis, len to zbytocne bude pre teba stresujuce. Ak mas mlieka dost, skontrolujte tu uzdicku, to byva kamen urazu a normalne dojcene deti priberaju dobre. Same si pytaju, kedy chcu "jest", dojcenie nie je len o jedle, dieta sa pri tom upokoji, ukludni, zbavi bolesti, ... ja som ani pri dokrmovani nevazila, riadila som sa intuiciou, zblaznis sa potom z toho 🙂