Jedlo pre dojčiacu matku, ak má dieťa koliku

katuli3nocka
27. nov 2014

Čaute žienky,

chcela by som sa spýtať na Vaše rady a skúsenosti. Mám 3 týždňového synčeka, ktorý je plne dojčený a ktorý často trpí bolesťami bruška a kolikou. Čo je alebo nie je vhodné jesť, aby som mu ešte nepridávala ten bolesti?
(čítala som všeličo, napr. že nie je dobré jesť mlieko a mliečne výrobky atď, ale najlepšie je spýtať sa ľudí, ktorí majú s tým skúsenosti)

Takže za každú Vašu rady, typ a skúsenosti (no proste čokoľvek) Vám budem vďačná a ak už takáto diskusia existuje, tak sa vopred ospravedlňujem, ale nenašla som na internete.
ĎAKUJEM MOC🙂

maca283
27. nov 2014

Ahoj hlavne by si nemala kapustu strukoviny citrusové plody ani dzus Mliečne mojej nerobili najskor dobre ale postupne to ustalo Hlavne treba sledovatť čo si jedla ty a jeho reakciu Lebo nie každe babo neznese to ťo som ti napísala Nam povedali v nemocnici Ze jest všetko v malých dávkach a sledovať a tak som to aj robila

nenabaja
27. nov 2014

Ano, treba si odsledovat co mu skodi, je to lepsie ako vyradit natvrdo vsetky potencialne nebezpecne a pritom zdrave potraviny. Okrem toho, co spomenula maca283, daj si pozor na supky z ovocia (akehokolvek). Bezpecna je zasmazena polievka, ja som sa nou krmila casto, mrkva, zemiaky, ryza, cestoviny, maso. Nic pikantne ani prilis aromaticke. Aj ked je teraz babo na niektore potraviny haklive, casom sa to moze zmiernit, takze nemusis mat dietu pocas celeho dojcenia.

igorovazena
27. nov 2014

presne tak, treba odsledovat co mu nerobi dobre, i ked to stoji dalsich par dni plackania, ale potom to vies strazit, neda sa totiz nejest nic 🙂, ale urcite mu skodi nieco konkretne 😒
my sme uzivali kvapky coliprev a pomohli nam travit, skusala si uz nieco?

milagrosss20
27. nov 2014

@nenabaja ake polievky si jedla?

siska53
27. nov 2014

@katuli3nocka okrem strukovin a kapusty som vynechala nebublinkove napoje, hrasok, papriku a koreniny.
No roznym babatka..prekazaju rozne veci. Ja som mliecne ani mucne nevynechala,mozno som aj mohla. Akurat som nejedla cerstve pecivo,lebo ja som.ku kokikovemu babu mala este aj kamene v zlcniku. A nejedla som este kukuricu. Niekto radi vyskusat vysadit mliecne vyrobky,ak tie nie su pricinou,tak vsetko mucne..

A niekomu pomoze len cas. Pri malom som mohla jest vsetko vlastne hned (okrem teda strukovin,kapusty ,papriky a hub som jedla vsetko ostatne nekorene) a on nemal koliky. No a pri dcerke som si na koniec kolik pockala az do jej 3,5m...

tomkovci
28. nov 2014

Aj nam odporucila dr coliprev.

terezka1947
28. nov 2014

@katuli3nocka ta napisem ti iba za seba a moje dieta-lebo podla mna univerzalna rada na tento problem nie je
takze...ja som si prvy mesiac dvala velmi velky pozor,co zjem...a neviem,ci to malo nejaky efekt,lebo som sa trapila s kojenim a zapalmi prsnikov a drobcek trpel so mnou...ale
neskor okolo 3mesiaca sa mi zdalo,ze asi ho to brusko trapi...a jeden stary lekar mi povedal,ze nech pijem vela fenikloveho caju-tak som pila...a brusko masirovala pupikom,jedla skoro uplne vsetko...alebo aj vsetko s mierou a brusko nas potrapilo asi tyzden velmi,velmi,potom to bolo myslim celkom ok-tak snad ten caj pomohol(????)..neviem,ale pila som ho stale...
ale kazde dietatko je ine,takze poskusaj urcite aj rady inych mamiciek a na nieco prides...

mamadana2
28. nov 2014
Používateľ mamadana2 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od mamadana2.

ja aj sestra sme davali tiez kvapky coliprev, ja skoro do pol roka a potom uz ok

luba41
28. nov 2014

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolik...
nikdy som si nespájala "koliku" s jedlom... ja by som riešila skôr zintenzívniť kontakt s dieťaťkom, vela nosiť a počúvať a sledovať jeho potreby.. 😉
@katuli3nocka

ivet1371
28. nov 2014

Niektore deti maju koliku aj ked mamička hladuje.ja som tak mala posledneho syna à vnučka tiež tak teraz.treba jest všetko s mierou.a sledovat babo.mojmu pomohol sab simplex kvapky

monhla
28. nov 2014

Pri staršej som mohla čokoľvek, aj strukoviny a všetko o.k. no nemohla som jablkový džús. Ak som ho vypila malá mala problémy s bruškom. Surové jablko problém nerobilo, no džús z krabice bol tabu. No trvalo mi cca 2 mesiace na to prísť.
P.S. to nosenie inak doporučujem, aj my sme začali nosiť kvôli problémom s bruškom a dosť to pomohlo /a nielej malej, ale aj mne, lebo som sa konečne mohla aspoň samostetne najesť, lebo predtým som ju pri bolestiach nosila na rukách a bolo to na prášky 😝 /

tinulka174
28. nov 2014

Môj drobec mal koliku presne 5 mesiacov.
Aj ked som vylučila potraviny ktore by to mohli sposobovat aj tak to neprešlo.Jedla som už len chlieb s maslom a aj tak mal koliku :(
Moj nazor je,že to musi prejst samo ,nam to prešlo presne po dovršeni 5 mesiaca a potom už koliku nemal 🙂
Je to hrozne - bolo to fakt tažke obdobie ( rektalna rurka nam pomohla aj ked tak plakal...)
Vyskušali sme všetky kvapky,probiotika ( ak to zabralo tak možno tak cca 3 dni potom si črievko zvyklo a znovu to iste :(

gabuss
30. nov 2014

@katuli3nocka
Ahoj. Tak náš synček bol silne kolkový do 4 mes. Silne kolikový myslím to, že som mala neskutočne obmedzený jedálniček, až ma preto niektorí ľudia odsudzovali, že to preháňam, ale oni nemali ani potuchy o tom, aký je plač malého drobca s boľavým bruškom.
K tvojmu príspevku - piť veľa mlieka a jesť mliečne výrobky. U mňa mlieko neprichádzalo do úvahy. Z mliečnych výrobkov len acidofilné a kefírové mlieka, maslo, nízkotučný tvaroh a z jogurtov som vyskúšala acidkojogurt, a ked tie mu nevadili, tak som ďalej neexperimentovala.
Radšej napíšem čo som mohla jest:
- ovocie: ošúpané jablká, banány
- zelenina: mrkva, zemiaky, cibuľa len tepelne upravená, aj to musela byť až úplne do mäkka, uhorka bez jadierok
- vianočka, makovka, pečivo aspon den stare
- z mliečnych výrobkov len to, čo som písala vyssie. Ak som mala chuť na kakao, prevarila som mlieko a nechala vychladnúť, vtedy mu to nevadilo. Som zvyknuta jesto jogurty s musli, ale tie som tiez nejedla, tak som si davala ryzove burizony neochutene.
- polievky: vyvary (z nich som tiez jedla len maso, cestovinu a mrkvu), zaprazena polievka na podporu mlieka, robievala som ju aj so zemiakom a nastruhanou mrkvou
- no a samozrejme ostatne bežné potraviny - cestoviny, ryza, maso aj ryby, vajcia, sunku, cottage cheese.
Dala som aj ine bezne jedlo, v ktorom neboli rizikove potraviny a boli jemne korenene (gulas, perkelt, francuzske zemiaky a pod.)
To čo ti písali ostatné mamičky o skúšaní je najlepšie. Nie je dobré ak rovno vysadíš všetky rizikové potraviny, niečo mu vadiť môže, iné nie
Hadam som na nic nezabudla a trosku pomohla

hamca
30. nov 2014

@katuli3nocka nasa druha dcerka mala koliky 6 mesiacov. U nas vyrazne pomohlo uplne vysadenie mlieka a mliecnych vyrobkov a taktiez som nemohla vacsinu surovej zeleniny, zo vsetkeho ju bolelo brusko. Tiez nic citrusove a samozrejme strukoviny.
A teraz ked zavadzam prikrmy som tiez velmi opatrna, lebo mi tiez dost citlivo reaguje na jedlo a zvykne sa mi vyhadzat alebo sa jej zhorsi ekzem, alebo dostane zapchu.

jankapo
30. nov 2014

pri prvom synovi som ostala takmer na vode, jak vkuse plakal, no strasne cosi 😝 odstupom casu mam pocit, ze kebyze sa normalne najem, a ukludnim, ze mozno by mu to lepsie spravilo jak hladna vystresovana matka, co kazde susto zapisuje a decko aj tak place 😉
pri druhom som jedla vsetko zaradom, snad okrem kyslej kapusty a strukovin a neviem co je kolika...preto som nejak presvedcena, ze kolika nesuvisi s jedalnickom kojacej mamicky 🙂
inak, ked sme neskor chodili chvilinku na rehabku, tak nam ta sestricka vravela,ze su speci cviky aj pre kolikove deticky, tak skuste aj take info zohnat....

nenabaja
1. dec 2014

@milagrosss20 Najcastejsie kôprovu, dalej zaprazenu, (tie boli dobre na produkciu mlieka), alebo aj slepaci vyvar, zemiakovu. Ak by som mala malicke babo teraz, dala by som si aj tekvicovu. Vtedy nebola sezona. Do viacerych z nich ide mlieko, ale my sme problemy s kolikami nemali, tak som si davala veselo. Ak nemas odskusane, davaj si najskor bez mlieka.