Keď je kojenie nočnou morou

anavila
18. júl 2012

Viem,že je to hrozný názov ale ja už fakt nevládzem a som vyčerpaná, prosím o radu. Moja dcera ma rok a pol a stale ju kojim, co by bolo normalne ale normalne podla mna nieje, že sa mi v noci aj 10krat budi na kojenie, okrem toho sa ho dožaduje aj cez den a je jej uplne jedno kde sa nachádzame. SOm z toho neuveriteľne vyčerpaná a nervozna a neviem co mam s tym robiť...stava sa to akoby jej drogou, mozno sa to zda ze som krkavčia mater, sama si tak pripadám, som zrela na psychiatriu, na deti stale kricim, som cez den nervozna a neviem z toho kolotoča von, prave som sa skaredo pohadala aj s manzelom pre hlupost. Dakujem za každu odpoved.

matapeto81
18. júl 2012

@anavila asi nás tu všetci odsúdia 😒 ale presne toto som prežila ja ja ked sa mi malý na nočné kojenie budil aj 10krát v noci a často cez den pýtal ☹ neviem konkrétnu radu,ale ja som mu v tom čase začala na noc dávať aj UM,ktoré myslím že ho zasýtilo viac..ja som začala chodiť do práce takže sa tie intervali denné predlžovali malý si zvykol...teraz má 22 mesiacov,stále ho kojím ale pred poobedným a večerným spaním dostane flašu UM,neviem či dieťa musí nejako dozrieť,ale mne toto leto začal spávať celú noc-konečne 😀 😀 😀 ale musí byť vybehaný a tak ..viem ťa pochopiť lebo aj ja mám tri deti a nie je to sranda byť nevyspatá,nervozna a fungovať..viem aj to že kojenie je ohromne preferované ako zdravé aj ked môj malý je u doktorky každý mesiac-chorý,no snád vyrastie z toho..ja teraz malému ked pýta "cecok"proste poviem nemám mlieko a neni tak sa chvílu uspokojí 😀 😀 😀 držím palce 😉

malinkaaninka
18. júl 2012

ak máš pocit,že ťa to vyčerpáva,tak s tým sekni.veď už je dosť veľká a jedálniček má určite bohatý..kojenie by mala byť radosť,nie aby si bola unavená a podráždená.aj ostatný členovia rodiny ťa potrebujú.

abbie
18. júl 2012

plne suhlasim s @malinkaaninka ... kojenie by nemala byt zataz,ale radost a relax, tvoje dita je vo veku, kedy uz moze fakt vsetko papat a tiez by som ti poradila v tvojom pripade s kojenim seknut

jaannuusskkaa
18. júl 2012

Mna kojenie vycerpavalo uz na zaciatku :( v nemocnici som nemala mlieko lebo som bola po cisarskom a cele mi to sprotivila sestricka ktora chodiala ako harpia a stale ne mna zjapala ze neviem nakrmit svoje dieta....posledne dni som to uz nezvladala....doma sa to celkom zorbehlo ale prestala som po 3 mesiacoch nevladala som nevedela som co je spanok....maly si pytal kazde 2 hodiny a jedol pomali hodinu nestihala som sa ani najest a tak zacal stres a cim menej a menej mlieka velmi som sa tesila ze budem kojit maleho aspon rok ale uzna zaciatku sa to pokazilo a bola to pre mna stasna zataz :(

miriem
18. júl 2012

@anavila Ved si vydrzala krasne- 1,5 roka. Nemaj preto vycitky, ze uz nevladzes. Na tvojom mieste by som pomalicky zacala s odstavovanim. Lepsie pre dieta UM a vyspata mamina, ako sice materske mlieco ale nervozna a podrazdena mamca. Ked sa neda, tak sa neda...netreba to silit do extremu a uhnat sa na psychiatriu. 😖

euka210
18. júl 2012

po roku je dojcenie skor psychologickou zalezitostou ako to, ze MM potrebuje pre vyvin. Urcite radsej skoncit, hoci to bude pre malu zavislacku tazke, ako byt kvoli tomu nervozna. Radsej nech si spokojna, oddychnuta, nat sily na 3 deti, co nie je lahke a mala je dost velka.

aliza
18. júl 2012

jednoznacne prestan kojit, ja som absolutne proti kojeniu za kazdu cenu, je to obrovsky tlak okolia a mamicky dostava do zufalych situacii a uplne zbytocne. U vas ide uz naozaj o zavislost a nevidim dovod ju v tom podporovat. Nehladiac na to, ze dieta ma mat v noci kvalitny spanok. Uplne bez vycitiek by som pomaly odstavovala.

majka1981
18. júl 2012

ja si myslim ze Ta dcera potrebuje preto viacej, ze citi, ze Ty nie si vyrovnana. mat 3 male dieta je vycerpavajuce - klobuk dolu, ako to stihas. aku mas pomoc? nemozes si oddychnut, dat deti pravidelne prec aspon na par hodin - ked sa ukludnis Ty a nacerpas novu energiu, tak uvidis - ukludni sa aj dcera a bude vyzadovat menej prsnik. tak je to u nas - ked som ja v klude, tak je aj syn v pohode - ked som ja vystresovana, tak je on hrozny a nalepeny na mne. nam velmi pomaha, ked ho potom dam do Manduci a tulime sa. Kde spava? spava s Vami v posteli? ci sama?

adriana7
18. júl 2012

@anavila , šťastné mamy majú šťastné deti...tak si to porieš podľa seba a nemaj výčitky! okrem toho, ty máš tak maličké, krátko po sebe detičky, že pre nich naozaj musíš byť v pohode a nie vyčerpaná a unavená. a ak ti len trochu v rodine vedia pomôcť, tak to urob ako ja, daj deti na 3 dni mame, svokre, povedz im, že skutočne potrebuješ ich pomoc....a tie tri dni len spi, neupratuj, nevar, len spi, pozri si knižku, telku, zas spi, po 3 dňoch ti deti začnú chýbať a ty už budeš v pohode...
...každý človek potrebuje psychohygienu, aj ty! 😉

anavila
autor
18. júl 2012

@malinkaaninka
@abbie
@miriem
@euka210
@aliza
@majka1981
@jaannuusskkaa
dakujem za odpovede, len asi ste ma velmi nepochopili, ja chcem prestat kojit ale neviem ako a v tom je problem...proste ona bezo mna nezaspi, nemozem ju dat ani na pol dna prec, dokonca ani manzelovi, proste reve a reve kym nedostane co chce...obedovat dnes vobec nechcela, vydriapala sa mi na ruky, lahla si a davaj mama. 😢 no je to na nervy....nic ju nevie upkojit, ani cumel nechce ani nic...chcem prestat kojit, ale ona odmieta kasicke mlieko, proste chce len prsnik a hotovo...som z toho zufala...neviem, mam si bradavku natriet horčicou či čo mam robiť??? 😢 😢 😢 😢 ☹ ☹ ☹ ☹

miriem
18. júl 2012

@anavila Aha, tak to som nepochopila. V tomto ti neviem fundovane poradit, syncek ma este len pol roka, takze este sme odstavovanie nezazili. Co keby si sa skusila poradit s nejakou laktacnou poradkynou v tvojom okoli?

gubcikova
18. júl 2012

@anavila ja som bola takto vyčerpaná ked dcérka mala 16mes. a som si povedala dosť.je veľká,papá všetko ja nie som dojná kravička.malá šla na noc k babke a potom hned ráno s dedkom na výlet.ked prišla domov ja som prsia mala obviazané a vravela som malej že mám bo.večer sa pekne najedla dostala čajík,trošku poplačkala a zaspala a spala krásne celú celučičkú noc.trvalo nám asi 3dni kým si prestala pýtať jej meme,ale odvtedy spala celú noc.

gubcikova
18. júl 2012

@anavila neskúsila si tatina snou poslať na ihrisko,alebo k babke?možnože si nespomenie a potom ked tak už drastickejší spôsob chod ty na noc a deň a tatinko to bude musieť pretrpieť,ale bude mať doma konečne usmievavú maminu a deti budú pokojnejšie

tehulka2011
18. júl 2012

@anavila ahoj, uplne Ta chapem, my sme mali ten isty problem, od 6 mesiacov sa maly zacal budit v noci kazdu chvilu na prso, vydrzala som to 3 mesiace, a potom som s tym tiez sekla :( nebolo to vobec lahke a nebolo to ani bez placu, mala som tiez vycitky a kadeco, ale stalo to za to, od 9 mesiacov prespi celu noc 🙂

sashabb
18. júl 2012

@anavila nemusiš jej kojenie nahrádzať klasickým mliekom. Ak ho nechce, tak jej ho nedávaj. Veď su všeliaké náhrady za mlieko - jogurty, syry a pod.

euka210
18. júl 2012

no čo mam info, tak tie starsie deti maju veru s odstavenim problem. Ked nejde podobrom, ze znizit pocet kojeni, primerane veku vysvetlit ze sa teraz napr. neda, tak asi len natvrdo, ze prec Ty alebo ona na noc. Bude plac, ale ked neustupis, co neustupis, tak to musi jednoducho prijat. Viem, lahko sa mi hovori, nas to len bude cakat, tiez mam doma zavislaka 🙂 Este od kamosky mam, ze natriet cesnakom a nebude jej chutit 🙂

luciferkax
18. júl 2012

Ja našťastie kojiť stále vládzem, ale zas vstávame v noci len dvakrát :D no kamoška to riešila úplným odstavením, jedno ráno, ked vstala po prebdetej noci, povedala "DOST", mamka nemá mliečko. Potierala si bradavky citronovou šťavou, vždy, ked videla, že ku nej ide dieťatko... trocha drastické, ale čo už :D

luciferkax
18. júl 2012

@euka210 záleží od dieťatka, môj cesnak miluje 😉 😉 😉 v polievke i v nátierke, čiže ja by som cesnak neskúšala, ešte by mu zachutilo viac haha

anavila
autor
18. júl 2012

@luciferkax no to sa mi zda drasticke, ale moja zas miluje citrony :D 😀 😀 😀 😀 😀 a za ako dlho si malé zvyklo u kamošky na nový stav?

michaela.g
18. júl 2012

@anavila moja ma 14 mesiacov a ma ten isty interval. Dokonca aj teraz si prisla, pricucla sa, dala si 3 glgy a kraca dalej... Ved co

Momentalne jej ale idu 4 stolicky a mozno aj rezaky ma to cele napuchnute a vazne nic nepomaha, ani gely ani masirovanie. Zubudza sa s placom a prso ju jedine ukludni. Papa vsetko mozne ale prso ma proti bolesti, alebo ako by som to vysvetlila... Neviem ti poradit, ale poznam ten pocit a to mam len ju a nie este keby som mala 2 dalsie...

malinkaaninka
18. júl 2012

prsia oviazať a neukazovať.bude plakať,nejesť,ale raz sa zlomí a vezme do úst.to sa neboj,od hladu neumre..vezme si ked pochopí,že mliečko nie je.má ho iné bábätko napríklad..ponúkaj čajík,uspávanie bude asi velky problém.možno drasticky menej denneho spanku,aby bola večer unavenejšia,možno to bude ešte horšie.musiš vedieť sama,poznaš ju najlepšie.

luciferkax
18. júl 2012

@anavila tri dni bol taký nesvoj, prvú noc aj plakal, ale odvteedy sa vyspia všetci :D :D a sú OK :D po troch dnoch bolo po všetkom :D aj ked občas ked sa prezleika, tak ho napadne "NAM NAM"

anjelicek26
18. júl 2012

@anavila - nikto ta dufam neodsudi, nie je spravne, aby 1,5 rocne dieta sa tahalo kazdu chvilu na prsnik, uz vobec nie v noci, 1-2 kojeia dokazem pochopit (vecerne a nocne), ale vsetko ostatne je privela. Ked ta to navyse psychicky a fyzicky vycerpava, chce sa to obrnit trpezlivostou a v noci s tym natvrdo seknut, dcerka bola rovnaka, bala som sa toho, ale okrem dvoch noci mravcania to bolo bez slziciek... zobudila som ju uplne, dala jej napit sa v kupelni vody, pritulila a povedala, ze prsia ma bolia a hotovo. Ziadne diskusie, najobtiahnutejsie tricko, ake som nasla, hlavne psychicky sa musis obrnit - nie je nie.

zigzag
18. júl 2012

@anavila ahoj, no ja sa citim rovnako, s tym ze nekojim uz, ale maly sa celu noc budi na flasu s cistou vodou,, 😅 a mojej porornosti sa dozaduje cely den,,,,, ked ho nemozem zobrat na ruky, tak sa mi rozplace na zemi,,, takze to kojenie je len prostriedok ako byt s tebou a uputalo tvoju pozornost,keby si ju nekojila, tak by si ju vyzadovala len iny sposobom....... a gratulujem,ze si vydrzala tak dlho, mne sa to neporarilo, moj zacal odmietal prsnik ako 4 mesacny, potom som uz len odsavala a dala na flasu, do pol roka, potom sa mi mlieko stratilo uplne,,,, a ked sa ju rozhodnes odstavit, to neznamena, ze si zla matka, urob co citis,ze je spravne 😉

majusa4444
18. júl 2012

ahoj viem ako sa citis🙂 mam dvojrocneho a kojim.. najvacsi problem je prestat.. prestat bez revu..este som to nedokazala.. ked mal co tvoja bola to taka ista hroza le kvoli zubkom... stolicky a ocne zuby sli niekolko tyzdnov a prsia boli na upokojenie a mne to vyhovovalo.. stacilo dat aj v noci cecek a bol klud lebo nic nezabralo ziadne lieky ani gely..zuby vysli a mlady pan si na to zvykol :D sak co ine ocakavat 🙂 ale jedno som spravila..skoncila som s dennym kojenim aspon.. uz kojim len na uspatie a v noci vacsinou raz obcas viackrat.. inak nezaspi..ale uz to mam premyslene..v auguste idem k mamine a mam plan seknut uplne..proste par dni poreve lebo cicik mama neda na zaspatie a bude to.. ja som hlavne cakala kym vyjdu zuby lebo zle to znasal.. sice este posledne stolicky nema ale tak tie uz vylezu hadam bez placu..keby mam tretie kojim len rok a konec postupne odstavym.. moj zacal byt zavislim po roku.. ale kaslala som na to lebo zuby boli potvory ... sama za to mozem sama si to pri uplnom odstaveni vytrpim :D a najvacsia moja chyba ktoru sa priznam som spravila ze som ho na cecku uspavala .. ale to kvoli tomu ze so u mamy stratila dudle bol vikend a na dedine som iny nemala sancu zohnat tak som dala cecek a tak uspala a zvykol si.. a ja ze sak aspon nebudem oducat od dudla xixixi a tu to mam mozem oducat od cecka 🙂 ale aspon ze som sa zbavila denneho pytania ale este obcas ked sedim na gauci kde som ho cez den hocikedy ked pytal kojila aj teraz vyleze na mna ze cicik :D ale ja sa pohotovo dvihnem ze nedam este nemam :D ale neplace to obcas skusi len tak pytat 🙂

ollako
18. júl 2012

@anavila riesila som podobny problem pri prvom synovi, nocne budenie kazdu hodinu, cicik vypadol, ....bola som unavena, nervozna , ked mal 15 mesiacov naskytla sa moznost oslavit Silvestra na chate s kamosmi, lenze kojenie problem veliky , kedze sme byvali u maminy, tak mamina rozhodla, "vy chodte na chatu , chlapca nechas mne aspon odstavis" (pre info, dovtedy som skusala nedat, tulkat sa a tak, ale bol plac, tak reku nechat vyrevat po stvorhodinovom placi v noci 🙄 som to vzdala 😝)
cuduj sa svete maly prespal doma mamine cele dve noci bez placu pohodicka, bol bezomna tri dni, dve noci, a islo to bez placu v klude, prisla som domov na cicik si pomenul a ale povedala som mliecko nie je a viac nepytal, po troch tyzdnoch som mu sama ponukla a nechcel, bola som rada, ale aj taka sklamana, ze uz ma tak nepotrebuje 😅 ak mas moznost vyskusaj

strapco13
18. júl 2012

@anavila mozno prave preto, ze si nervozna /3 deti nie je sranda, verim/ tak to mala citi a preto sa dojci tak casto, potrebuje sa ukludnit /a kolo roka a pol je druhy vrchol separacnej uzkosti, dieta vtedy strasne potrebuje mamu/
casto pomaha vyriesit si dovod nervozity, prist na koren veci, upokojis sa ty a aj dieta, pomaha tiez neriesit dojcenie, z vlstnej skusenosti, ak ma cokolvek vytoci, tak mam deti ovela castejcie na prsniku /dojcim obe deticky/, a ano niekedy mi to vadi, ale akonahle si uvedomim, ze na vine je moja nervozita a vyriesim si to, zrazu sa moje deti vedia aj hrat aj bezo mna
budi sa len teraz ma taku fazu? alebo sa budi takto o narodenia? lebo ak je taka od narodenia, tak odsatvenie nemusi pomoct a ty stratis moznost ako uspat dieta /poznam vela nedojcenych deti, co v noci zle spia/
ak sa dieta dozaduje casto dojcenia, je za tym nieco..pocit, ze si dojcenie musi vydobit, ziarlivost na surodencov, pocit ze sa mu mama nevenuje /lebo to ze mama musi varit, nakupit, ci si pokecat s niekym nie je pre dieta pochopitelne 😅 ..proste vtedy si deti zvyknu vydobijat pozornost matky, tym nechcem povedat ze sa mu nevenujes..ale pri 3 detoch a domacnosti sa proste neda jednemu dietatu venovat nonstop/, dieta sa chce dojcit ak ho nieco boli /pozri do pusy ci nejdu zubky, afty a pod/

strapco13
18. júl 2012

bohuzial nasa spolocnost nie je nastavena na dojcenie, a bola velmi dlho zaskatulkovana a zatabulkovana...dieta ma jest vtedy a vtedy, tolko a tolko, ma prespat celu noc, ma sa vediet hrat same ..proste je tu ustanoveny mylny obraz o tom ako sa ma dieta spravat a potom ak ma mama dietatko ktore sa tymto "tabulkam" vymika, tak sa mamicka trapi, lebo je na nu kladeny enormny tlak lebo jej dieta sa sprava inak akoby malo, a z toho su nocne mory vacsinou, nie zo samotneho dojcenia

ollako
18. júl 2012

@strapco13 mas pravdu, som zastancom kojenia trapila som sa kym som sa rozkojila dva mesiace, bolestive krvacajuce bradavky, placuce babatko non stop , maminka placuca nonstop , mylsienky typu som zla matka, nevladzem chcem spat, chcem jest, chcem ist na zachod, do sprchy , ale ako kedy, ked dieta vecne reve ako ho len utisit!? cicik zabera, tak sup s nim na zachod, do sprchy alebo ?!.... 🤐 strasne myslienky som mala, ani ich nenapisem no po kojeni presli...
druhy syn bol dobrucky spinkaval cez den, v noci neplakaval tolko, kojila som ho 11 mesiacov sam sa odstavil, nechcel nukala som pri kazdom zamrncani, podobne myslienky ma pri nom nenapadali...nemusi by dieta nervozne len z matky, ale aj matka z dietata a potom nastane bludny kruh, ale ako z neho von?!