Keď materské mlieko nestačí. Poraďte

kisska
22. júl 2008

Ahojte, prosim poradte, maly ma 4,5 mesiaca a prave sme s dokinou zistili, ze za poslednych 6 tyzdnov pribral len 150g - je vylucne kojeny aj bez dalsich tekutin. Je to vraj velmi malo, aj ked boli horucavy a aj ked maly sa zacal poslednych cca 10 dni velmi hybat (zrusili nam postolky, tak je ako vrtulka). Maly doteraz jedaval kazde cca 2-3 hodiny, v noci ma jednu 4-hodinovu fazu, niekedy ma dni ked papa kazde 2-hodiny. 2x denne potiahne papanie 30-40 minut, inak je hotovy za 10-15 minut, aj ked ho necham dlhsie, tak sa len hra (natahuje bradavku, obzera sa... potiahne, pusti sa ...). Papa vzdy len z jedneho prsnika (ked papa z oboch, tak potom grcka), kaka posledny tyzden 2xdenne, doteraz to bola skoro kazde prebalovanie... Tak mi dokina naznacila, ze by bolo dobre prikrmovat. Ale ako? Davat UM, alebo uz zacat s inym jedlom? Kedy UM? Ake jedlo davat 4,5 mesacnemu babu? Bez muky, mlieka (pouzivat UM namiesto kravskeho?)... Alebo si viem nejak pomoct, aby mu stacilo moje mliecko?

mobina
23. júl 2008

Kristina když on je rozdíl v tom, když ti dítě začne hlady plakat a je zřejmé, že mu MM nestačí a když je spokojené, spí, ale prostě jen nepřibírá podle tabulek. To si myslím, že pak stojí za to kojení trochu zabojovat 😉

arieska
23. júl 2008

baby, my sme tiež dnes prvý krát vyskúšali kašu. ja že zje len 2-3 lyžičky a on spratal z 50 ml vody a potom sa normálne ešte najedol z prsníka. tak uvidím ako bude spať 🙂
inak ,tiež má momentálne asi málo, lebo sa v noci budí aj každú hodinu. tak som mu včera na noc rozmrazila z mrazničky a vypil 80, za ten čas sa mi mliečko dotvorilo a na ďalšie kŕmenie som už mala dosť - bol v noci len 2x hore. to je super!

jandalinka
23. júl 2008

kristina_tvb:přesně,jak píšeš:přírodě neporučíš.Já jsem se snažila také co nejdéle kojit,ale když kolem 5.měsíce už malá opravdu cca 14dní po večerním kojení se budila i po půl hodince,tak jsem přistoupila na UM a dokrm kašičkou.Sice všude píší,pokud hezky přibírá,tak vydržet,ale myslím,že jsem nakonec udělala dobře a začala dřív s příkrmy. 😉

kisska
autor
24. júl 2008

Dievcata dakujem za rady a podporu.
Kristi, jandalinka - babule ja to prave naopak. Maly je vysmiaty v pohodicke, spokojny, akurat nepribera... Dostali sme tyzden na skusku, ci sa to stale viac nepohne, tak uvidime...
Inak neviete nejake triky a tipy ako zvysit kvalitu mliecka? Mnozstva je dost (niekedy aj moc), maly urcite nespapa vsetko, co by mohol... Len je mozno lenivec, ze ked sa dostane k zadnemu mliecku a to treba poriadne potiahnut, tak sa mu uz nechce... Ale zase zeby 10 minut islo len predne? Nemate kontakt na nejaku laktacnu poradkynu? Co som nasla kontakt na LP pre Salu, tak ten nefunguje 😒

katka.m
24. júl 2008

LP http://www.kojeni.arcs.cz, alebo www.kojeni.net, ale tu majú chvíľu dovolenku
Ja sem tam dám trošku Salka(priznám, že celú krabičku 😒 ) a maličký je potom nažhavený na mliečko ako drak.

annag
24. júl 2008

kisska, kvalita Tvojho mliečka po nutričnej stránke je normálna, riedke mliečko neexistuje. Ak sa normálne, pestro stravuješ, nie je dôvod, aby Ti v ňom chýbali nejaké minerály či vitamíny. Jeho zloženie sa mení nielen v dlhšom období - kolostrum - zrelé mlieko - neskoré mlieko, ale aj v priebehu dňa i v priebehu jedného dojčenia - predné, zadné, ale vždy sa prispôsobuje potrebám Tvojho bábätka. Obsah tukov, bielkovín , minerálov a vitamínov je prispôsobený bábätkám v každom období ich života tak, aby to nezaťažovalo ich tráviaci trakt, obličky, pečeň, aby sa optimálne vstrebávalo a poskytovalo bábätku všetky dôležité látky na jeho rast, imunitu.

Keďže pri jednom dojčení nestriedaš prsníky (nekojíš z obidvoch), tak pije aj mliečko zadné. Po 10 minútach už určite pije aj zadné mliečko. Ak nemá zelenú stolicu, môžeš si byť istá na 100%. Predné mliečko obsahuje viac cukru, a ten môže spôsobovať jej zelené zafarbenie. Po dojčení z obidvoch grcká, lebo objem jeho žalúdka je menší, než objem mliečka, ktorý z oboch prsníkov vypije. To všetko naznačuje tomu, že robíš pre svoje dieťatko maximum a nič iné už pridať naviac v tejto chvíli nemôžeš.

Jednoducho sa začal viac hýbať a rastie, ale menej priberá. Tak čo, ver mi, takých detí je veľmi veľa, moja dcérka tiež mala vyše 7 kg v 3 mesiacoch a v roku iba o 2 viac. Jednoducho sa v 3-4 mesiacoch v priberaní,( nie raste), zastavila. Váha a jej prírastok nie je zďaleka jediným ukazovateľom dostatku - nedostatku mliečka.

Bude fajn, ak sa spojíš s laktačnou poradkyňou, resp. dokrmovanie skonzultuješ aj s iným lekárom, ktorému záleží na dojčení mamičiek. Skús zavolať pani MUDr. K. Vicianová – 0905/798441 z detskej fakultnej nemocnice v BA v čase od 16.00 do 18.00, je to skúsená lekárka a zastupuje organizáciu provita na podporu dojčenia na Slovesnku. Aj mne pomohla, keď mi môj gynekológr aj jedna pediatriačka zakázali neodôvodnene dojčiť.

Malý je vysmiaty, nestresuj sa váhovými tabuľkami.

kisska
autor
26. júl 2008

annag - dakujem velmi pekne, uz som vazne kludnejsia... Snazim sa malemu natahovat papanie aspon na 20 minut, takze by sa to malo ukazat aj na vahe... dam vediet ako som dopadla. Kontrolu mam v utorok 29.
Este raz dakujem 🙂

kisska
autor
30. júl 2008

No mame po poradni a nie som o nic mudrejsia. Vaha sa nepohla ani kusok ☹ Ale zase zacali horucavy, takze aj na malom to je vidiet (dnes doobeda prespal 4 hodiny a v noci papal kazde dve hodiny - by som si podla neho mohla nastavovat budika 😒 )
Katka.m - to salko papas ty, ze? No nasla by som nejake v chladnicke.... asi skusim...
Drahy mi hovoril, ze jeho kolega ma o dva mesiace starsieho drobca a mali presne to iste... Ich doktorka vyslovila diagnozu - LENIVOST a naordinovala im natahovanie intervalov medzi papanim, aby bol vyhladovany a liepsie tahal, kontorlu cez odsavanie a pod. Ale ja nevidim celkom vyznam v nechavani plakat dieta hodinu od hladu, len aby sa potom nahltal a kombinovanie flase uz teraz, ked kazdu chvilu zacne papat ine veci a mliecko bude ako doplnok... Viac sa mi paci do Salko 😕

cartmanko
30. júl 2008

preco sa tak bojite prikrmovania? je to nejaky strasiak? ved ked malinke potrebuje a maminka nema dost, treba mu dat. podla mna je zbytocne stresovat aj mamicku aj babatko. my uz prikrmujeme, lebo nestiha sa nam tvorit mliecko.

kisska
autor
30. júl 2008

cartmanko - ved ono ani nie je problem, ze by som nemala dost. Jediny problem je, ze vaha neukazuje ako by mala. Inak by som ani nevedela, ze mame nejaky problem... A kazdu chvilu mozeme zacat s mrkvickou a zelenikou, nevidim vyznam v popleteni maleho tym, ze mu teraz zacnem davat flasu.
Inak Andrejka je tiez este malicka, nerobi jej problem rozlisovat flasu a bradavku?... malo by zabrat, ze ked bude mamina castejsie prikladat do 2-3 dni mate mliecka kolko potrebujete... Ja osobne som si bola ista, ze kojenie je fajn a bezproblemove (vratane zahojenych bradaviek) ked mal maly 3 mesiace...
Jaaaj inak je uzasne sledovat, ked sa taky velky chlap stara o take malunkate babenko 😉

cartmanko
30. júl 2008

no malinka bez problemov svicuje z bradavky na flasku a maminke sa stupliky v noci regeneruju. inak chodi po byte ako rimska zena, prsia von. 🙂
mame stupliky avent s jednou dierkou ale zase sranda je ze cumlik nechce. z cumliku ju napina.
a kojime sedem krat za den....

kisska
autor
30. júl 2008

to je super ze s tym nema problem, niektore deti maju potrebuju "stupliky" hlavne kvoli mamine a tak sa k nim radi vracaju aj od jednoduchsej flase 😀 . Teraz ma este napada, ze (niekde som citala) hormony, ktore su zodpovedne za mamine mliecko su najaktivnejsie v noci. Skuste vymenit davky s UM na vecer a absolvovat aspon 2 nocne kojenia. Teraz sa vam estelen rozbieha laktacia a teraz nevies, ci musis davat UM kvoli tomu, ze este mate malo mliecka od maminy, alebo ma mamina malo mliecka kvoli tomu, ze davate UM 😉

anezena
30. júl 2008

kisska, my sme mali podobny problem, maly malinko priberal, za mesiac nejakych 300 gramov, dokonca za 2 tyzdne absolutne nic. Dr. povedalala, by sme vydrzali do 4. mes. - zacali dvaat kase a po 2 tyzdnach zeleninku. a presne tak to robime. vecer kasicka a na obed zeleninka. a parada, malinky pribera, je spokojny a vsetci sme v pohode. ja yb som uz nezacalka prikrmovta s UM, ako vravis, podla mna sa to v tomto veku uz neoplati ho ucit na flasu a na UM. a nehovorim o tom, co pocuvam od kamosiek, kt. prikrmuje, ake problemy maju, hlavne s kakanim.

cartmanko
30. júl 2008

takze radsej cez den um a potom v noci kojit?

zukana
31. júl 2008

kisska, skús si vytlačiť, koľko MM nazbieraš. Ja som mala trochu iný prsník, mne začala sať kratšie a prešlo to až do odmietania prsníka. Začala som dokrmovať a výsledok bol, že úplne zanechala prsník. A v noci mi prespávala aj 7 hodín. Keď mi doki oznámila, že malá za mesiac pribrala len 400 g, tak aj v noci som si ju prikladala, aj keď spala, niečo v spánku predsa vytiahla a robila som to každé 2 hodiny. Takže tam to trošku dobehla. Keď už cez deň nechcela prsník, tak som si vytláčala, MM bolo dosť a z flaše ho vypila.

Som zato aby matka kojila, čo najdlhšie, ale niekedy to nestačí. Veď aj naše staré mamy nemali problém dokrmiť kravským mliekom. My však máme sušené kvalitné mliečka. Aj hypoalergénne.

Dôležité je aby bolo bábo spokojné.

annag
31. júl 2008

kisska, netráp sa s tým "neprírastkom", mliečka máš, malý je kľudný, je to v pohode. Koľké maminy to tu vzdali, lebo pani doktorka bol múdra, odstavili sa, deti fľašu nechcú, príkrm nechcú, prsník už tiež nechcú a maminy sa stresujú, že je bábo vyhladované a dehydrované. Totálny a zbytočný rozvrat režimu, materstva i detstva.

To je krásna rada lekárov, len čo je pravda. Buď šťastná, že je malý spokojný a nedaj mu tú spokojnosť ukradnúť.

kisska
autor
3. aug 2008

cartmanko - presne tak, aby ani v noci nebola pauza od krmenia(dojcenia) viac ako 4-5 hodin. Viem, ze je to vycerpavajuce, ale je to sposob ako sa vam rozbehne mliecko a nebudete musiet tolko nutrilonovat 😉 Verim, ze to maminka zvladne a hlavne s takym skvelym tatinkom, ktory jej tolko pomaha.... Inak skvela je laktacna poradna v Mame a ja a v Dietati 😉

zukana - mne odstriekavanie velmi nejde, rukou sa narobim a odsavacku som este nezvladla. Maly este dodnes nemal flasu v ustach, vsetko zvladal lyzickou (ak bolo treba). Inak to kravske mlieko nemaju problem davat niektore maminy dodnes (mam susedu, ktora dokonca dava nepasterizovane "domace"), ale jej mala ma teraz cca rok a ma urcite viac ako 15 kilov... to je zase iny extrem 😒 A asi to jej aj jedna z pricin, preco je dnes kazde druhe dieta alergicke na cokolvek

annag - presne toto je moje rozhodnutie. Tvarim sa, ze o tabulkach neviem a sledujem drobca, ci je stale v pohode 😉

mimakro
4. aug 2008

Podľa UNICEF-začať s nemliečnym príkrmom vtedy, ak sa ani častejším dojčením nepodarí zabezpečiť dostatočné množstvo materského mlieka, ktoré by dojčiatko zasýtilo a zabezpečilo mu predpoklady pre jeho rast a vývoj

bibzuska
27. júl 2012

@luciar79 Ahoj, aj mne sa zacal malý v noci budit castejsie uz aj tri krat co pred tým sa zobudil len raz , vcera sme mali 4 mesiace tak rozmýslam aj ja o kaši, myslela som si že to pomoze a bude lepsie spat v noci ale ked ty pises ze to nepomohlo tak veru uz neviem co mu dat :(

strapco13
27. júl 2012

@bibzuska pozri si datum posledneho prispevku pred tebou
ale k veci
ako dojcis, opis mi dojcenie, taky bezny rezim
Deti si menia trezim, mozno idu zubky a ano kasa na noc moze sposobit to, ze sa bude dokonca viac budit