Keď materské mlieko nestačí. Poraďte

kisska
22. júl 2008

Ahojte, prosim poradte, maly ma 4,5 mesiaca a prave sme s dokinou zistili, ze za poslednych 6 tyzdnov pribral len 150g - je vylucne kojeny aj bez dalsich tekutin. Je to vraj velmi malo, aj ked boli horucavy a aj ked maly sa zacal poslednych cca 10 dni velmi hybat (zrusili nam postolky, tak je ako vrtulka). Maly doteraz jedaval kazde cca 2-3 hodiny, v noci ma jednu 4-hodinovu fazu, niekedy ma dni ked papa kazde 2-hodiny. 2x denne potiahne papanie 30-40 minut, inak je hotovy za 10-15 minut, aj ked ho necham dlhsie, tak sa len hra (natahuje bradavku, obzera sa... potiahne, pusti sa ...). Papa vzdy len z jedneho prsnika (ked papa z oboch, tak potom grcka), kaka posledny tyzden 2xdenne, doteraz to bola skoro kazde prebalovanie... Tak mi dokina naznacila, ze by bolo dobre prikrmovat. Ale ako? Davat UM, alebo uz zacat s inym jedlom? Kedy UM? Ake jedlo davat 4,5 mesacnemu babu? Bez muky, mlieka (pouzivat UM namiesto kravskeho?)... Alebo si viem nejak pomoct, aby mu stacilo moje mliecko?

arieska
22. júl 2008

kisska...a prečo mu je málo tvojho mliečka? málo sa ti tvorí? s tým si vieš pomôcť homeopatikami, čajmi, dobrá je aj vinea, melta... ☹ škoda, keby ste ešte vydržali aspoň do 6. mesiacov. my sa tiež kadejako trápime, ale mám aj zmrazené zásoby, tak si sem-tam pomôžeme. malý priberá pekne, tak som rada

skolara
22. júl 2008

Podla mna mu staci MM lebo ved sama pises ze ked papa z oboch tak grcka takze mas mliecka dost.
Kazde babo pribera inym tempom a aj sa uz viac hybe tak aj viacej spali tak mozno aj preto.
Moja mala papa asi tak 5 minut a ma dost 😉 takze si myslim ze 10 - 15 minut mu bohato staci na najedenie sa.
Ja by som este s prikrmovanym pockala 😉
Mozno tento mesiac pribral menej a na druhy to dozenie 😉

bambusko
22. júl 2008

kisska, dolezitym kriteriom su pocikane plienky, podla toho vidis, ci ma dost. za tych 6 tyzdnov ani nenarastol? ja by som tu vahu az tak striktne nesledovala, mohli ste sa vazit predtym najedeni a teraz vykakany, vycikany a pred jedenim a to je rozdiel aj 150-200g 🙂 4,5 mesiaca po porode byva laktacia dobre rozbehnuta, skus vydrzat do 6 mesiacov len na mm. podla prirucky, co mam prirastok na vahe ma byt v 4. mesiaci 70-110g/tyzden v 5.-6. mesiaci 35-55g/tyzden. takze nic hrozne

luciar79
22. júl 2008

My sme s priberaním problém nemali. Len sa mi v noci začal častejšie budiť. tak som chcela skúsiť kašu. Zdalo sa mi to vhodné riešenie a aspoň že si zvykne na lyžičku a nebude robiť problémy pri odstavovaní. Tak už asi 2 týždeň jemu kašu. Na spanie to teda nejak nepomohlo ale chutí nám. Vážime 7 kíl. Niekto určite povie že kojiť plne až do 6 ale doktorka mi povedala, že môžem kašu skúsiť. Možno budeme mať ťažší prechod na príkrmy, ale myslím že on je na tú lyžičku taký nadržaný že mu bude jedno čo na nej bude 🙂

lyongirl
22. júl 2008

podľa mňa má mliečka dosť, pokiaľ neplače od hladu, tak mu stačí určite! a to že nepribral toľko koľko kážu tabuľky? No, píšeš, že sa viac hýbe, tak to bude asi preto, ešte by som počkala, ako bude priberať ďalej a podľa toho sa usúdi, či mu stačí, alebo nie. Ak by nepriberal vôbec, alebo dokonca klesol na váhe, vtedy mu asi nestačí a treba prikrmovať, ale skúsila by som prikŕmiť na začiatok s UM.
Uf, čítam, že radím jak hotová kniha.... 😀 , ale aspoň takéto mám infošky z netu, časopisov a doktori toho nakecajú a každý úplne ináč, takže ešte by som počkala...

caira
22. júl 2008

kisska, mlicka sice muze byt dost, ale nemusi mu to davat potrebne ziviny..treba moje mamina me nemohla pak uz jen kojit, mleka mela dost, ale ja nepribirala, takze jsem musela jit na umelou vyzivu v kombinaci s um

Pokud ti doktorka naznacila, ze by bylo dobre dokrmovat, tak asi vi dobre co rika, protoze pokud maly dobre nepribira, nevyviji se tak jak ma a to urcite pro nej neni nic dobreho. Ja bych ti poradila dat treba 90ml um a pak maleho dorazit tvym mlickem..davat to pul na pul, nebo jedno krmeni um a dalsi tve mlicko? takhle dostane to dulezite z obojiho.. 🙂

alexandra
22. júl 2008

Skus mu uvarit kuracie masko s mrkvickou, zmixovat to na kasu a davat mu ju na obed.. V tychto teplach mozno je cas zacat davat vodicku.. Ale neprestavat rozhodne kojit!

caira
22. júl 2008

Alexandra! na to je prece jeste strasne brzo! prikrmovat se nema do sesti mesicu a maso uz vubec ne, travici trakt neni na maso vubec vyvynuty! nejdrive se ma zacit vecmi jako jsou mrkvicka, brambor atd atd a az tak od 6.5 mesice maso!

kitty68
22. júl 2008

no a co takhle mu namixovat gulas s knedlikem???????? 😕

nakoj ho a po kojeni mu jeste nabidni flasku s umkou a uvidis jestli si vezme a pokud uz fakt chces zacit jidlo tak zacni kasi

zuzka99
22. júl 2008

nedá mi nezareagovať. 4,5 m. bábetku (kojenému) kuracie maso? kisska to nerob. radšej UM ako začať hneď maskom.

caira
22. júl 2008

jsem rada, ze nejsem jedina, kdo si myslim, ze to je naprosty nesmysl davat tak malemu mimcu kure.. jak rika kitty, to uz by mu mohla za tyden dat rovnou gulas s knedlikem 😒

jak pisou holky, materkse mlicko + um mimi urcite zacne pribirat 🙂

mobina
22. júl 2008

Kissko já bych ještě doporučila budit v noci na kojení, pokud se ti nebudí sám. JInak jak radí holky, nakojit nejlíp z obou prsou, mezi výměnou nechat odkrknout a pak popř. dokrmit UM 😉

listicka20
22. júl 2008

ahoj kissko, já taky začala přikrmovat Um, když mi myška přestala přibírat, ale u nás to bylo teda i tak, že měla opravdu hlad, ždímala mi prsa celý dny a plakala.
Jestli se rozhodneš dávat i trochu UM, tak jen počítej s tím, že mimi třeba nebude chtít vzít lahev hned, ale že to pár dnů potrvá, než si zvykne. A dítko máš už docela velký, tak můžeš zkusit už i hrneček - nevím, záleží na dítěti.
A neboj, že bys přišla o svoje mlíko, já kombinuju MM s Um od dvou měsíců, teď je nám 9 a už zase jenom kojím, protože už jíme dost příkrmů a UM má jenom v kaši...

mirin
22. júl 2008

Ahoj, tak já bývala dost velký fanatik přes kojení, kojit kojit do 6 měsíců minimáně, žádné příkrmy... No jak už to bývá, realita je trochu jiná... Malá měla problémy s přibýváním necelých 5 měsíců, a pak jsem s pocuchanýma nervama řekla dost a najeli jsme na příkrmy. Zavedla jsem masozeleninový příkrm v poledne a večer dokrmovala UM a jakpak začala krásně úpřibývat. Teď už papá i jogurty a kašičky a má konečně trochu kulaté tvářičky. A to že jsem předtím výhradně kojila nám asi moc platné nebylo, máme alergii na vejce, takže ovýhodách MM dost pochybuji 😠

caira
22. júl 2008

no alergie muzou byt prave zpusobeny predcasnym prechodem na prikrmy { teda nemluvim o UM}...

kisska
autor
22. júl 2008

mirin - to mi je luto, ale zase vezmi si to tak, bohvie naco vsetko by mohla byt mala alergicka, keby si ju nekojila tak dlho ako sa len da...
Dievcata dakujem za rady. Naozaj asi este chvilku pockam, skusim ho prinutit poriadne papat aj v noci (booooze, moja milovana 4-hodinovka 😢 ), a este ho aj premeriam, lebo viem, ze 68 oblecko mu je LTT, takze to by bol narasteny od narodenia cca +20cm. A ja som sa tesila, ze aky je sikovny... ma tucnucke ruky a nohy, ale brusko ma vypracovane a aj rebierka najdem, ked pohladam. 😉 On totiz prvy mesiac priberal 370g za tyzden (ano citate dobre, vyse kila a pol za mesiac), co bolo brutalne vela, takze teraz si to vynahradza...
Jedine, preco si nerobim velke starosti, ze naozaj je spokojny, vysmiaty a od hladu neplace... Akurat naozaj nepasujeme do tabuliek 😒 Inak celkove miery su 68cm (cca) a 6300g.

ssaara
22. júl 2008

Ahoj holky! Malej má 5 měsíců,začal mi stávkovat při kojení,takže z prsa teď odmítá pít. u doktorky jsme zjistili,že za 3 týdny nepřibral ani gram! Řekla mi,že mám dávat 2xdenně kaši a v poledne polévku. Umělé mléko zatím ne. Ale malej brečí a je neklidnej,myslím si,že má hlad. Mám mu začít to mlíko dávat?

caira
22. júl 2008

kisska, moje P. bude mit uz ted pet mesicu a minuly tyden vazila 5640g, a dva tydny pred tim 5400, takze mi pribrala cca 120g tydne, taky je prcek hubenej, ale nastesti podle toho kolik vazila pri porode a kolik ma ted odpovida prumeru..neni teda zadny jedlik, mela by uz davno pit pres 180ml a ona da stezi 150ml.. 🙂 , ale je spokojena, hlady nerve takze me to taky netrapi { a to podotykam, ze mi jsme na UM} 😀

mobina
22. júl 2008

SSaaro já bych asi poradila nakojit a zkusit dokrmit UM, pokud myslíš, že má hlad. A ty příkrmy ti papá dobře?
Kissko nám se to stalo taky. Za 6 týdnů přibral "jen" 450 g a doktorka hned, že musí mít hlad a šup umělý. To mu bylo 2,5 měsíce. Oponovala jsem, že by mi asi v noci nespal a plakal hlady. Na UM jsem se vyprdla a začala kojit z obou prsou a v noci budit a za měsíc mi pak přibral 700g. On se ti taky začíná víc hýbat, takže ten přírůstek asi nebude už tak strmý. Zkus to noční buzení a pravidelný přikládání, hlídej pomočený plínky a uvidíš 😉 I když je pravda, že některé děti hlad zaspí 😒

andulka4
22. júl 2008

Kissko nečetla jsem co ti radily ostatní holky já osobně bych ale nepřikrmovala a počkala až na 6tý měsíc

Myslím že vše děláš jak máš a pokud ti malý nepláče a nehysterčí hladem tak je to OK.Ještě je důležité kolik vážíte....ono ty přírustky nemůžou být pořád tak velké že🙂

alexandra
22. júl 2008

Samozrejme je to na Vas, u nas to bolo pod dohladom pediatricky, mame 18 mesiacov, chori sme neboli, vazime 14kg a sme poriadny kus chlapa ktory s jedlom nema problem 🙂

ivulinda
22. júl 2008

😒

simlenka
22. júl 2008

Kisska - naše Terezka měla ve čtyřech měsících 5800g - teď jsme byli na šestiměsíční prohlídce a měla 5820g - vyrostla o čtyři centimetry - doktor mi řekl, že se miminka občas s váhou zastaví, že vidí, že je spokojená, čiloučká a veselá a že vyrostla - kdyby nepřibrala a ani nerostla, pak by to byl velký problém, takhle že pouze zpozorní a jdem na 14 dní na převážení a kdyby ani tak nepřibrala, tak že to začnem řešit - vy jste přibrali alespoň něco, takže nevěš tolik hlavu a všímej si, jestli je malý spokojený anebo naopak 😉 kojené děti prý přibírají nárazově 😉 - jo a kojíme někdy po hodině a někdy třeba po pěti - prostě jak si malá řekne

annag
22. júl 2008

kisska, vravíš, že doktorka Ti len naznačila, že máš dokrmovať. Keby sa všetky mamičky riadili radami pediatričiek, tak by tu už pomaly nikto nedojčil.

Každé mliečko okrem materského je len viac či menej vydarenou náhradou. Prvý polrok dieťaťa má byť obdobím mliečnej stravy, bez príkrmov a UM a iných tekutín. O tomto fakte sa dnes už v odborných kruhoch nepochybuje, a preto si ani pani doktorka nemôže dovoliť nahlas bez objektívnej príčiny nariadiť dokrmovanie. Ona to len naznačí, ako "dobrá staršia kamarátka". Je hrozné, keď mamičku ako si Ty, ktorá bola doteraz spokojná a mala spokojné bábätko, jedným vyhlásením takto zneistí . Riaď sa, prosím, materinským inštinktom, a rob tak, aby bolo Tvoje dieťatko naďalej spokojné. Bábo v piatom mesiaci priberá podľa tabuľky cca 35-55 gr za týždeň, ale raz nemusí nič, inokedy to môže byť viac. Chcela by som vidieť, ako by svoju "radu" obhajovala pred kolegami...

Mimochodom, často sa stane, že váženie v poradni je nepresné, vieš Ty a pani doktorka, že predposledná váha bábätka bola len o 150 gr nižšia než dnes? Nevrtelo sa bábo a nedošlo k chybnému zváženiu? Má pani doktorka tú váhu vôbec kalibrovanú? Aké bolo bábo vtedy? S plným bruškom a plným mechúrikom? Nebolo dnes s prázdym mechúrikom ? Dôvodov na prikrmovanie musí byť podstatne viac - zelená hlienovitá stolica, suché plienky, nepokojné a uplakané bábo ...

Tvoja pani doktorka sa úspešne zaradila medzi lekárov, ktorí skončili so štúdiom pri prvej atestácii a pojem celoživotné vzdelávanie im nič nevraví. Dúfam, že Ťa povzbudenia mamičiek z tohto fóra upokoja a budeš aj naďalej dávať svojmu dieťatku to najlepšie, čo existuje - Tvoje mliečko.

🙂

kisska
autor
22. júl 2008

som vazne veeelmi rada, ze sa netrapim sama... Ako prvorodicka som uz trochu unavena z vecneho obranovania svojho systemu krmenia. Najprv na mna vsetci tlacili, aby som kojila, kolko sa da, aby som sa nechala obhryzat a trapit bolestou... Teraz sa vsetci cuduju, ze este STALE kojim a nedavam ani cajiky, ani vodu a stale musim nieco obhajovat a vysvetlovat... Ale momentalne chapem, preco je dolezite tolko TLACIT na mamicky, aby kojili: pretoze NEKOJIT JE JEDNODUCHE. aj ked zase nie vzdy sa to da, ale kazda mamina urcite urobi pre svoje babo vsetko co moze...

blau
23. júl 2008

annag:suhlasim s nazorom_presne tak
kisska_ to bol aj moj problem, ale ja som mama a ja sa riadim mojim instiktom, nie instiktom alebo radami druhych.Presne tak ne´kojit je jednoduche 😉

listicka20
23. júl 2008

Kisska, je pravda, že to tvoje mimi už je větší, a v téhle době se už váha může pomalu zastavovat, nejvíc se přibírá v prvních pár měsících. Miminko by se určitě hlasitě projevovalo, kdyby strádalo hlady.
Já osobně teda moc ráda nemám, když se na maminky tlačí, aby kojily a kojily, protože se pak zbytečně stresují, že jejich dítě bude plný nemocí, ekzémů a jinejch postižení, když nebudou plně kojit do šesti měsíců. Mateřství je už takhle docela psychicky zátěžová záležitost, a tímhle se ještě tak akorát ty matky dodeptaj. 😖

monique02
23. júl 2008

ahoj kisska,
vobec sa nestresuj, uvidis kolko bude adamko vazit pri dalsom prevazeni, mozno mal len naozaj prazdne brusko 🙂 nasa nini tiez tak pomenej pribera (teraz ma cca 5800g, por.hmotnost 3630) a doki nam povedala ze najcastejsiou pricinou je ze chyba zelezo, zisti sa z odberu krvi, nam nic nezistili a na dalsie prevazenie priberala normalne
cize ak by nepriberal, nech mu zoberu krv az potom ries UM
kamoske zase odporucila doki ryzovu kasu nemliecnu (napr. nestle) zarobit iba s luckou (nie UM) kedze este koji, tak mozte vyskusat

ssaara 2xkasa, 1xpolievka to mi pride nejako malo, a keby si si MM odsala a dala malemu z flase? alebo uz nemas ? asi by som sa v tom pripade poradila s inym doktorom

iva211
23. júl 2008

Ja som mala ten istý problém presne v 4 a 1/2 mesiaci začala som pociťovať že mám málo mlieka, mala stále mrnčala, bola nepokojná taktiež mi menej pribrala, ale moja doktorka mi povedala že mám vydržať, tak som to nejako potiahla do 6 mesiaca ale s tým že 2x denne vždy pred obedňajším a nočným spánkom som ju po kojení ešte dokŕmila UM (myslím že je lepšie najprv nakojiť až potom dať UM). Až po 6 mesiaci sme prešli na príkrmy ale ja som už mala mlieka žalostne málo, tak som kojila len večer a v noci, cez deň nechcela, tak som nestresovala ani seba ani ju. Teraz papáme ovocie, zeleninku aj mäsko, večer kaše a mliečko má umeleé, ale je spokojná vysmiata celé dni. Až teraz som pochopila že nemalo význam ju mučiť takmer hladom len preto aby som výhradne dojčila.

kristina_tvb
23. júl 2008

ahoj kisska, ja suhlasims tym copise iva211, netreba za kazdu cenu len kojit. Neznasam to halo okolo toho, ktore mna osobne od zaciatku len stresuje a psychicky zdeptavalo. Uz to neriesim. Tiez mi mala od 4 a pol mesiaca zacala stale mrncat po kojeni, a teraz ked ma 5 jej stale z dvoch nestaci, place po kojeni hladom, zacala sa v noci budit. UM mi nijako nechce. Dokina mipovedala, ze je zbytocne ked uz tak dlho bola kojena zacinat s UM, ze mam zacat prikrmovat. Dnes som aj zacala, na obed mrkvicku a zazrak - nejedla 3,5 hodiny a z toho 2,5 hodiny spala!!! Co teda nikdy nebolo. Vecer som jej vcera davala ryzovu kasicku a jedno nocne kojenie odpadlo. TAkze ja sa nemienim riadit tabulkami, ale potrebami mojej malej. A rozhodne ju nenecham plakat hladom. Robim vsetko pre to aby som este mohla ajkojit, ale prirode neporucim.