Kedy priložiť dieťa po pôrode na prsník?

severka222
11. sep 2009

Ahojte, zaujímalo by ma, kedy začať dieťa po pôrode prikladať na prsník, ved prvé možno aj 2 dni z neho nič nejde .... prikladať aj tak ????
či ako to je ? Dakujem

kuratko
11. sep 2009

ak sa da, tak okamzite po porode, aby sa rychlejsie rozbehla laktacia.

martina46
11. sep 2009

ano, tu nejde o to, ze este nie je mliecko - je ale kolostrum velmi dolezite na zaciatok - ale kvoli laktacii.

etnicka
11. sep 2009

severka, kolostrum je velmi dolezite, lebo v nom babatko dostane vsetky protilatky a je tak chranene pred chorobami. Prilozit co najskor po porode, idealne do pol hodiny. My sme prilozili hned.

nikollette
11. sep 2009

Mne priložili hned po pôrode, ale malého to nijak nezujímalo...
kašlal na cecek 😝 😅

belanka
11. sep 2009

mne mladšiu dcérku priložili hneď po pôrode a bolo jej to šumafuk.porodila som večer,tak ju potom priniesli až ráno,a to sa potom prisala v momente sama.staršiu mi priložili asi 5hod.po pôrode.

mamagaga
11. sep 2009

severka - prilozit co najskor po porode, kvoli rozbehu laktacie... mliecko sice nabehne asi na 2 - 3 den, ale dovtedy sa v prsnikoch tvori kolostrum (niektorym zenam sa vylucuje uz pocas tehotenstva, je to taka zltkasta tekutina), ktore predstavuje pre dieta zasobaren protilatok... cim castejsie dieta prikladas, aj ked len podudle prsniky, tak tym viac stimulujes tvorbu mlieka...

miluska.h
11. sep 2009

ja som rodila cisarskym a mne prilozil maleho manzel asi tak po trvstrte hodine hned ako ma doviezli na izbu

annag
12. sep 2009

citát:

3.1. Aby sa umožnil začiatok dojčenia, novorodenec by sa mal osušiť a položiť matke na hruď a brucho pokožkou na pokožku okamžite po pôrode, alebo hneď ako je to možné, prikrytý suchou, teplou prikrývkou alebo ručníkom. Tento počiatočný kontakt pokožky s pokožkou by mal trvať tak dlho, ako je to len možné, v ideálnom prípade najmenej dve hodiny po pôrode alebo až do prvého dojčenia. Všetky rutinné neonatálne procedúry, ktorých cieľom nie je záchrana života (ako napr. umývanie, váženie a lekárske procedúry, ktoré nie sú urgentné) by mali byť odložené na dobu po prvom dojčení.63-65 Ak dieťa alebo matka potrebujú okamžitú lekársku starostlivosť, kontakt pokožky s pokožkou sa zabezpečí okamžite po stabilizácii zdravotného stavu.

3.2. Počas počiatočného kontaktu pokožky s pokožkou dieťa nájde a preskúma prsník (napr. otieraním sa a oblizovaním prsníka) a nakoniec nájde bradavku a prvýkrát sa prisaje. Zdravotníci by tento proces nemali vynucovať a urýchľovať, skôr by mali matke pomôcť vybrať si pohodlnú polohu. Správna poloha a prisatie neskôr nastanú spontánne. Ak sa tak nestane, zdravotník by mal matke a novorodencovi pomôcť dosiahnuť správnu polohu, ak je to možné, technikou bez použitia rúk.f38,66 Prvé dojčenie by malo trvať dovtedy, kým dieťa neprestane sať a nepustí bradavku.

3.3. Počas prvých dojčení by mali matku a dieťa pozorovať zdravotníci, aby sa zistilo, či sú poloha a prisatie správne a či je alebo nie je dojčenie efektívne (tabuľka 3.3). Ak je dojčenie v poriadku, nie je potrebné zasahovať. Ak sa zaregistrujú možné náznaky ťažkostí, kompetentní zdravotníci by mali jemne matku povzbudiť, aby napravila svoju polohu alebo polohu dieťaťa a prisatie a ukázať jej, ako zistiť, či sa toto deje správne. V týchto situáciách sa vždy odporúča pracovať technikou bez použitia rúk.

a ďalej:
Dieťa by malo byť priložené k prsníku hneď po pôrode. Prevažnú väčšinu novorodencov možno priložiť k prsníku v priebehu pár minút po pôrode. Aj výskumy potvrdzujú, že mnohé deti, ak sa im dá šanca, sa už pár minút po pôrode vedia samé priplaziť k prsníku z matkinho brucha, dokážu sa prisať a začať sa dojčiť. Tento proces môže trvať hodinu a dlhšie, avšak matke a dieťaťu by sa tento spoločne strávený čas dopriať mal, aby sa mohli vzájomne spoznávať. Deti, ktoré sa samé prisajú, majú potom oveľa menej problémov s dojčením. Tento proces si nevyžaduje žiadne úsilie zo strany matky, preto tvrdenia, že matka je na to po pôrode príliš unavená, sú nezmyslom. Mimochodom štúdie dokázali, že tesný fyzický kontakt pokožky s pokožkou medzi matkou a dieťaťom zohrieva dieťa rovnako ako inkubátor (pozri časť kontakt pokožky s pokožkou).

a dodám:
kolostrum sa tvorí ďaleko skôr než sa bábo narodí, to znamená, že každá mamička po pôrode mliečko v prsníkoch už má. Je ho málo,lebo to tak príroda naplánovala - presne toľko, koľko ho bábo v prvých dňoch potrebuje - . Dôležité však je , aby sa bábo k tomuto mliečku ľahko dostalo. Ľahko sa k nemu dosatne, pokiaľ bude správne , bezbolestne prisaté a bude dojčené podľa svojich potrieb - zrejme veľmi často.

Nie je nič dôležitejšie pre úspešné a dojčenie , ktoré prináša mamičke iba radosť, ako dojčenie čím skôr po pôrode 🙂

martina46
12. sep 2009

Annag, super!
Len mi prišlo trochu smutno, lebo u nás máme od tohto prístupu poriadne daleko, snáď v nedohľadne ☹

fodorka33
12. sep 2009

mne prilozili maleho no vlastne "ja"som si ho prilozila v podstate az na druhy den rano a porodila som vecer o pol 9,lenze povedali ze je aj tak nalogany z plod.vody ze on bude spinkat.a veru aj spinkal kojila som az rano

berus222
12. sep 2009

ja som si ho prilozila az po 15tich hodinach po porode, lebo mi ho doniesli tak neskoro.

mami.sk
12. sep 2009

mne dcerku prilozili hned po porode a aj preto si myslim ze sme nemali ziadne / resp. velmi malo 😉 / problemy s kojenim 😉 ani porod som nemala tazky tak malicka nebola unavena a hned sa krasne prisala 😉

severka222
autor
14. sep 2009

Ďiky za odpovede, len mne ide o to že ja už jedno dieťa mám a mala som problémy s kojením , ide mi o to že mne prvé 2 dni nešlo z prsníka nič ... ani to kolostrum, či aj tak mám dieťa prikladať ... a ešte , ja mám ploché bradavky , kojila som cez silikonove klobučiky , tak že či prikladať , či nič a teda kedy ........ aj ked nič nejde ???? 😖

annag
15. sep 2009

severka222 - prvé 2 dni by si bolo na 100,1% bábetko vytiahlo dosť mliečka, keby bolo správne prisaté na prsníku. Kolostrum si v prsníkoch určite mala, má ho každá mamička. Práve preto je veľmi dôležité skoré priloženie na prsník, ideálne okamžite po pôrode ako som písala vyššie - vtedy sa spustí lavína hormónov, organizmus sa doslova naštartuje .

Prvé dni je mliečka málo a ak bábo z x príčin nemôže byť okamžite na prsníku, je dôležité si čím skôr začať pravidelne prsníky odsávať čo najčastejšie, no minimálne každé 3 hodiny, hoci po maličkých kvapkách. Toto je veľmi dôležité - ak si po pôrode mamička nevie rady, potrebuje pomoc a personál je pomôcť nevie alebo nechce, treba zohnať poradkyňu, ktorá príde mamičke pomôcť. Kým sa tak nestane a bábo sa zle prisáva alebo aj neprisáva, netreba spanikáriť, stačí si prsníky odsávať . Najhoršia vec je ľahnúť si a čakať , kedy sa už konečne tie prsia nalejú .... Veľa mamičiek situáciu podceňuje, najmä prvorodičky netušia, čo sa v najbližších dňoch udeje, majú tendenciu robiť čokoľvek, len nie odsávať ....

Kolostra - mliečka novorodencov je málo (málo ho má byť, netreba ho veľa) , ale bábo sa k nemu musí dostať - musí byť správne prisaté tak, aby mohlo účinne stláčať najmä spodnú časť dvorca. To sa klobúčikmi dosiahnuť nedá. Ak si si bábo prikladala cez klobúčiky, tak sa bábo k Tvojmu mliečku nemohlo dostať, mliečko nešlo vonku pravidelne a to viedlo k neskorším problémom s dojčením. Viac menej ploché bradavky má skoro každá prvorodička - ploché, dokonca ani vpáčené bradavky neznamenajú, že sa bábo nemôže na prsník prisať. Bábetko ťahá mliečko spod dvorca, bradavkou len vyteká vonku. Samozrejme,mamičke sa to podarí trošku ľahšie ak sú viac vytiahnuté - ale opäť, každá bradavka sa časom vytiahne, keď bude stimulovaná pusinkou či odsávačkou. Klobúčiky sú v nemocniciach BFHI zakázané a ak sa tam objavia, je to veľmi smutné ....

Odporúčam sa spojiť s laktačnou poradkyňou, ktorá po pôrode príde k Tebe a budete spolu skúšať prisatie. AK sa bábetko neprisáva, tak sa to učí pomocou kŕmenia po prste.

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

Deti sa rodia s reflexom hľadacím, sacím a prehĺtacím, na tomto videu vidno, ako si bábo prsník a bradavku nájde a ako sa samé prisaje:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

tu vidno, ako si môžeš pred priložením pripraviť bradavku:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

tu je video o odsávaní :
ručne - najmä spomínané prvé 2-3 dni
http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/Hand...

a neskôr i odsávačkou:
http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/MaxP...

p.s. som veľmi rada, že si túto tému založila a pevne dúfam, že aspoň jednej budúcej mamičke pomôže 😉 🙂

chriss1
23. sep 2009

Po pôrode keď si priložím bábo k prsníku ako zistím kedy mám dať aj druhý prsník?

lienka79
23. sep 2009

aj mne je z prispevku annaq smutbno..lebo z toho nebola ani 1/10 pri mojom porode
Ale som rozhodnuta,ze ak bue druhe, budem sa o to viav "bit" ☹
Maleho mi priniesli 19 hodin po porode 😖 😠 ☹ a aj to som uz mudela poziadat asi 2x....a pripisujem tomu velku "zasluhu"..ze maly nebol dojceny a po druhe, nebolo nikoho, kto by poradil, povzbudil...Iba jedna priblbla sestra, kt. mi povedalalze nemam rozum,lebo chcem vyhladovat soje dieta...Pretroze som odmietla krmenie z flase a na 3.den som ziadala len glukozu... 😠 Pobyt v nemocnici som si odrevala, co sa asi aj podpisalo na "nedojceni" 😒
Ibnak porod,vsetko ostatne bolo velmi fajn a krasny azzitok..toto "im" neviem odpustit 😢

annag
23. sep 2009

chriss1, keď už bábo nepije, iba cucká :

ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť ďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť. Ak by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiiť

na tomto videu vidno stláčanie prsníka:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

tu vidno, ako bábo ozaj pije:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

a tu, kedy len cucká a pije veľmi málo:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

chriss1
24. sep 2009

Veľmi pekne ďakujem annaq.

zuzu1980
26. sep 2009

nam na prednaske povedali, ze prilozit babo treba hned, maximum do 2 hodin od porodu. A to kvoli tomu ze prve 2 hodiny po porode je babo najviac zobudene a "pri zmysloch", potom zacne byt ospale a najblizsie dni bude bud v spanku alebo polospanku, ale uz nebude take cule ako po porode. Takze si babatka uzite co najskor 😀

betka1
26. sep 2009

V nasej porodnici na nastenke mali napisane, ze v spravnej porodnici maju matku podporit, aby zacala kojit do hodiny od porodu. Neviem, ci by mne pomohli s kojenim, ak by som sa do toho nepustila sama, mozno.
Ja som si malu prilozila hned po porode, ked mi ju dali nahu zabalenu v deke. Ale k tomuto ma zrejme kazda nemocnica iny pristup. Pytala som sa, ze ako ju mam kojit a bolo mi povedane, ze najskor musia doriesit mna, potom sa budu venovat dietatu. Tak som sa do toho pustila sama. Malu som nejako neskusene prilozila, ona sa pricucla a ja som ani nevedela, ci mliecko tece, ale bola som rada, ze je prisata. Potom som ju prelozila na druhu stranu. Potom unavena zaspala a spala dost dlho. Pocas spanku mlaskala akoby sala mliecko, tak som myslela, ze je hladna, ale unava jej nedovoli sa napit. Cize suhlasim s tym, ze tesne po porode je dieta prebrate a asi sa lahsie prisaje ako potom, ked dospava unavny porod. Mozno ju aj moje oblbovaky, co som dostala pocas porodu, trosku uspali.

Mojej kamoske v porodnici tvrdili, ze dieta prvych 24 hodin hladne nie je, tak ho kojila az potom. Treba si zistit aky maju pristup v ktorej porodnici. Moja mama hovorila, ze mna jej po porode na chvilku ukazali a odniesli niekam do inej miestnosti. A to som bola uplne zdrava, ale to sa tak kedysi robilo.

Dalsiu vyhodu vidim v tom, ze ked som hned po porode dcerku kojila, venovala sa jej a tesila sa z nej, ani som si neuvedomila, ze ma uz zasivaju.

zuzu1980
27. sep 2009

betka, my sme mali super prednasku o kojeni (3 hodiny, vratane videa, obrazkov...). Sice som sa vela dozvedela ale strasne vela veci ma zmiatlo, lebo tolko informacii v tak kratkej dobe, to je na nervy. Hotove umenie.

Je pravda ze aj nam vraveli ze babatko hladne nie je ked sa narodi, ide tam skor o ten reflex, a o to aby sa zblizilo s mamickou kym je ako tak pri zmysloch, lebo potom uz bude ospale.

Okrem toho nam ukazali kooopec obrazkov ako je babo dobre prisate a ako je zle prisate, ku koncu ked dali obrazok tak uz som vedela ze toto je zle... Uvidime aka bude realita.

A este jednu mudru vec si pamatam, ze ak to boli, tak je babo zle prisate, treba ho jemne odlepit, otvorit ustocka a prilozit znova, ze aj 20x, ale ze to nesmie boliet (tak to som zvedava !)

zuzu1980
27. sep 2009

Inac aj moja mamina vravela ze ma videla az 12 hodin po porode, aj to len preto ze uz tam robila bordel ze chce vidiet dceru, inac by ma asi nevidela 2 dni 😠

lillie79
27. sep 2009

ahojte,
ak je nemocnica tzv. baby friendly hospital tak by mali prilozit ihned resp. do niekolkych min-hod. mne maleho prilozilo do hodky, ako ho umyli a vysetrili. no bohus bol chudacik taky vystraseny, ze sa neprisal, ale aspon som ho mala telo na telo 🙂
je to individualne v kazdej nemocke. treba sa informovat.
najlepsi pocit mam ked som porodila a maleho mi hned ukazali a som si ho chytila tj. maly mi hned stisol prstek a to riadne a na ten okamih nikdy nezabudnem 😎
no a potom dieta som dostala na rooming na izbu na dalsi den tj. o 12 hod. neskor, ale po 6 hod. ako ma zobrali zo saly na izbu mi ho priniesli na kojenie a potom tusim kazde 4 hod. az kym som ho nemala u seba.