Klobúčiky pri kojení. Na čo vlastne sú?

sylvie
24. júl 2006

Baby, naco su vlastne tie klobuciky, ktore sa pouzivaju pri kojeni ? moj maly ma problem niekedy sa prisat, ked je prsnik zmaknuty. Nepomohli by mi tie klobuciky ? Ja som sice pocula, ze by sa nemali pouzivat, ale keby mi to pomohlo. Maly sa dost jeduje ked mu to nejde. Ale on ma celkovo zlu techniku sania. On by najradsej cmulal len bradavku. A neviem ho prinutit k spravnej technike. Na to sa hneva a odtahuje sa..Dakujem za vase nazory.. 🙂

geegee
24. júl 2006

Ja som tie klobuciky pouzivala kvoli nanic bradavkam. Prestala som s nimi, maly sa s nimi len trapil, tazko sa mu salo. Tie klobuciky sa vlastne volaju ze "chranice prsnych bradaviek" tak asi ich primarna funkcia je chranit bradavky

zuzu13
24. júl 2006

sylvie, ja som mala tiež problém s bradavkami (malé) a drobec nechcel klobúčik, tak sme to vyriešili odsávačkou a kojeneckou fľaškou. 😀

ervotoc
24. júl 2006

Ahoj Sylvi,tak nam pomohli uz v nemocnici klobuciky,ale ako som uz pisala,nie je klobucik ako klobucik,je v nich velky rozdiel,nam dokt.poradil,ktory kupit...pomohli mi aj pri zapale a u mna keby neboli,tak nekojim,mali sme na zaciatku ten problem so sanim,dnes uz neviem co to je 🙂

verus
24. júl 2006

Ahoj, Silvie, klobuciky su vraj urcene najma na to, aby zena mohla dojcit aj s poranenymi bradavkami a mali by sa pouzivat len kratkodobo. negativa: dietatko nie je v priamom kontakte s prsnikom a tak jednak nemoze tak dobre stimulovat torbu mlieka a jednak niekedy prestane chciet pit priamo z prsnika. Okrem toho sa mu omnoho tazsie dari vziat do pusinky aj prsny dvorec (a prave to je pri dojceni najdolezitejsie) - a naopak - taha skor len za bradavku. Preto sa musi omnoho viacej namahat a pritom zdaleka nevytiahne tolko mliecka. A pre zenu je to casto bolestivejsie.

Je to velmi individalne, myslim, ze vela zalezi aj od velkosti a tvaru bradavky a od toho, aky ma babo saci reflex. A tiez od toho, ci uz sa dobre rozbehla laktacia, ak ano, babu sa nebude sat tak tazko a moze to ist dobre aj cez klobuciky.

Vsetko toto sa potvrdilo aj u nas. Ja som mala na zaciatku velmi doranane bradavky, okrem toho boli velke, no dost ploche. Ked uz nic ine nefungovalo, zacali sme pouzivat klobuciky, no efekt bol ten, ze to bolo velmi bolestive a navyse babatko takmer nic nevypilo, len si tak cumlalo a zaspalo. Ale pritom chcelo byt na prsniku s klobucikom stale a samotny prsnik uplne odmietalo, mesiac sme fungovali na odsatom mlieku... (bez flase z cumlom, co ak si to este rozmysli 🙂 ). A drobec si to nakoniec aj rozmyslel, obcas som ho prikladala s klobucikmi, len tak, kvoli tvorbe mlieka, no a maly zrazu - po mesiaci - zacal cez ne pekne pit. Tak som mu klobuciky vzdy tak po piatich minutach zobrala a postupne sa naucil pit priamo z prsnika. A odvtedy je dobre... 🙂 Takze nam klobuciky v konecnom dosledu pomohli dojcit. Ale myslim, ze je to dost ine ako v tvojom pripade...

verus
24. júl 2006

Silvi, neviem, v akych polohach babatko dojcis, mzno by som skor skusima experimentovat tam - nam sa zo zaciatku osvecila pozicia, ktorej mudre knizky vravia "futbalova" ci "americka" - babatko mas popri sebe zboku, nozickamismerom za teba, najlepsie podlozene vankusom na dojcenie. Tak si ho vies najlepsie skontrolovat a ono nema tolko moznosti na vymyslanie. Ak ho ho drzis na rukach, tak je dobre podopriet mu hlavicku zozadu. Poleziacky to je najproblematickejsie.

Hlavne sa treba snazit dat mu do pusy cely dvores, jednoducho teba pockat, az otvori velku pusu... zda sa mi, ze klobuciky by v tom skor prekazali. AK sa predsa len rozhodnes skusit ich, lne najlepsie vyhovovali tie od Medely, aventacke vobec, ine znacky, ktore pokryvaju cely dvorec, tiez asi nie s idealne, lebo babo nema s tebou dobry kontakt. A pozor, vyrabaju sa rozne velkosti.
uff...zas som sa rozpisala, dufam, ze ti to pomoze, pa

ervotoc
25. júl 2006

ohm,od medely a tusim vel.c.1.bo ostatne su vacsinou hrube,nepriliehave,a rozne...dobre dat a taaaaaaahaj drobec taaaaahaj 🙂 🙂

sylvie
autor
25. júl 2006

no tak ked vas tak citam, asi mi tie klobuciky moc nepomozu.. 😒
verus, tu polohu poznam, tak to vyskusam.. ja skoro stale dojcim poleziacky, kedze mam problemy s chbrticou, ale skusim to nejak vydzat.. nastastie nie vzdy ma drobec problem sa prisat, tak to budem nejak striedat..
dakujem vam za rady.. 🙂
ale asi si tie klobuciky pojdem aspon omrknut do lekarne, ako to vlastne vobec vyzera.. 😉

eta
25. júl 2006

sylvie
vyzera to takto nejako
http://www.predeti.sk/?idmenu=222
pozri chranic bradaviek
ja som tieto aventacke pouzivala zo zaciatku,ked sa maly nevedel poriadne prisat,trochu si tym vytiahol bradavky a potom som ich postupne obmedzovala a asi tak po 2-3 tyzdnoch,ked sa maly uz pekne prisal som ich prestala uplne pouzivat

sylvie
autor
25. júl 2006

eta, dakujem.. 🙂

xenia14
26. júl 2006

ja som kojila maleho cez klobuciky 8 mes. vlastne az dokonca, potom sme presli na flasu. Neviem aku znacku som pouzivala, tiez som citala ze by sa mali pouzivat iba docasne ale maly sa uz bez nich mlieka nenapil aj ked som to skusala. Neprakticke to bolo iba v tom, ze ak som sa vybrala niekde na navstevu musela som ich mat zo sebou, lebo inac by maly hladoval.

verus
28. júl 2006

Silvie, tak ako sa dari? Skusila si tie klobuciky? Poslucha malinky uz lepsie?

sylvie
autor
30. júl 2006

verus, zatial som ich neskusila.. skusala som tu polohu futbalistu.. niekedy to je lepsie, ale niekedy sa aj v tejto polohe odtahuje.. ale v tychto dnoch mu nejak moc nechuti.. asi to je tym horkom.. 😒

verus
30. júl 2006

silvie, no, asi sa len treba obrnit trpezlivostou...inak aj moj malicky to obcas zacina robit. myslim, ze vacsinou je to bud tym, ze mu mliecko prestane dobre tiect (vtedy ho prelozim vedla 😉 alebo vtedy, ked uz je nacucany a hneva sa, ze to stale tecie, ked on sa uz chce len tak mojkat 😉 niekedy to dobre zaboli... no ale co narobis, drobciak nevie, ze tym mamu trochu trapi...

sylvie
autor
31. júl 2006

verus, presne to iste u mna.. 😉

sylvie
autor
31. júl 2006

tiez sa snazim byt trpezliva..

verus
1. aug 2006

🙂

marcellka
16. aug 2006

Ahojte maminky, ja som malú kojila výlučne len s klobúčikmi, nakoľko mám vpadnuté bradavky a malá sa nemohla nijako chytiť prsníka. Kojiť sa mi ju takto darilo 6 mesiacov, potom začala prsník odmietať a museli sme prejsť na fľašku. Nevýhoda bola v tom ako už spomínala xenia14, že kdekoľvek sme šli musela som si klubúčiky nosiť so sebou, inak by mi malá plakala od hladu, lebo napiť sa bez klobúčika nevedela.

ukana
16. aug 2006

caute baby, nenariekajte, ja som skušala s klobučikmi aj bez a po 6 tyzdnoch sme to vzdali, trapili sme sa obidvaja, malý bol hladný a nervozny, nevedel sa prisat, bol stale hladný. Niekedy si to vyčítam, že som mala byť trpezlivejšia, ale čo už. 😢 Budte radi, ze kojíte, či už sklobučikmi alebo bez 🙂

slavulka
19. okt 2006

ahojte, ja kojim s klobucikmi uz devat mesiacov a je to fajn aj pre malu aj pre mna. asi dva tyzde po porode som kojila bez a mala som sa zblaznit ako mi popraskali bradavky, potom som zacala s klobucikmi a veget. vsetko sa zahojilo a dokonca aj teraz, ked uz ma mala zubky, tak je to menej bolestive, ked sa niekedy zahryzne.

digysa
26. feb 2008

Tato tema ma zaujima....nekojila som syna,lebo sa nevedel prisat a ja som extremne citliva na bradavky...nemohla som tu bolest zniest....odsavala som si mlieko 5 tyzdnov a dovidenia....

Teraz som si kupila klobucik ( jeden) a beriem si ho do nemocnice, keby nahodou som pre tu bolest to chcela vzdat uz v nemocnici. Ale otazka znie....mam si ich kupit viac?

Ma tu niekto "aktualne" skusenosti s klobucikmi???

monca301
26. feb 2008

Jasom inak nekojila len s klobucikmi. Mam vpadnute bradavky a maly sa nedokazal prisat. Ja ich len odporucam.
ja som mala kupene, ale tie malemu nevyhovovali, takmi v porodnici dali vyskusat viacej typov a tie, ktore mu najviac vyhovovali som mu aj nakupila.

marushka
26. feb 2008

ahojček maminy, ja som tiež kôli plochým a citlivým bradavkám kojila nášho drobca asi dva mesiace s klobúčikmi..., potom som sa naštvala a naučili sme sa kojiť a papať normálne.U nás bol aj ten problém, že klobúčiky sú vlastne nefyziologické a pri papaní ťahá bábo cez stred klobúčika vlastne len stred bradavky a ja som mala z toho také ragády, že som krv z klobúčika musela vylievať...potom som bola rada, že sme sa rozkojili normálne...Ale aj moja švagrinka kojila našu neterku rok s klobúčikmi a v pohode udržala laktáciu.Tiež ale nemôžem povedať na klobúčiky nič zlé, pokiaľ vám nerobia problémy a bábenko môže byť kojené, tak podľa mňa nie je o čom, kľudne aj s nimi...
Zo značiek asi Avent a Medela...
papapapapa

martina46
26. feb 2008

Najlepšie sú asi medela, ja som cez ne kojila mesiac, potom som ich odložila ale malá má doteraz zlozvyk, nevie sa dôkladne prisať, otvára malú pusu, preto často na klobúky v duchu nadávam, ale na druhej strane som za ne vďačná, lebo nám zachránili kojenie. Takže, ak sa dá bez nich, je to super, ale keď nie, môžu skvele pomôcť. 🙂

digysa
26. feb 2008

Takze ak mam citlive, popraskane, bolestive, krvave bradavky, tak klobucik odporucate? To som rada, ja som totiz pri synovi nevedela ani, co to klobucik je.... 😒

angua27
26. feb 2008

digysa ja dojčím od začiatku s klobúčikmi. mám Avenťácke najmänšie, tie mi dali vyskúšať v pôrodnici a malý sa hneď chytil. nikdy sme nemali problém s laktáciou, na začiatku som dokonca mala oveľa viac mlieka ako bolo treba. začala som klobúčiky používať pretože mám ploché bradavky a bez klobúčika by som pravdepodobne nikdy dojčiť nemohla. časom mi malý bradavky cez tie klobúčiky povyťahoval. keď mal Matej 4 mesiace skúsili sme prvýkrát papanie bez. chytil sa, vie to doteraz, ale keď ideme bez viacej sa odtŕha a je nekľudnejší. takže väčšinou klobúčiky používam. nepripadá mi to vôbec zaťažujúce, jasné že na návštevu treba mať zo sebou, ale v balení Avent sú dva. jeden mám doma a druhý stabilne v taške, ktorú všade vláčime. 😉

lyzenka
26. feb 2008

mne pomohli klobuciky od medely cislo jedna - tie mensie - lebo boli dve velkosti. LEbo som mala popraskane a ubolene bradavky....a ked som si tie klobuciky dala....tak som ich mala zhruba tyzden-dva....a krasne mi to pomohlo, medzitym sa mi bradavky zahojili a odvtedy uz su OK.

alex7
27. feb 2008

My fungujeme presne ako Angua27, akurát že my používame tie od Medely. Nebyť tohto vynálezu, určite by som nekojila. Malý nemal ani najmenší problém sa prisať už v pôrodnici. Dnes má skoro tri mesiace a používame ich stále. Mliečka mám dosť, malý si vytiahne koľko potrebuje, je pokojný a nemám pocit, že by sa pri tom musel nejak "namakať". Kto má problém s bradavkami, či už sú popraskané alebo ploché, z vlastnej skúsenosti to môžem len odporučiť.

sue
27. feb 2008

My máme medelácke a keby ich nebolo, tak už z pôrodnice by som odchádzala ako nekojaca 😒 ale teraz by som bola rada, keby sme sa ich zbavili...

penelope10
28. feb 2008

my fungujem asi tak ako sue 😉

martina46
28. feb 2008

Ja som bola rada, keď som sa ich zbavila, lebo boli nervy pri prisávaní, niežeby za malá nevedela, ale tie jej ručičky hrabličky skoro vždy ten klobúk strhli. A to som dávala pozor, aby otvorila dosť veľké ústočká, že ten čas jej buď vyliezla spodná zastrčená ručička, alebo mi vrchnou strhla klobúk, no pekná komédia 🙂