Kojenia u 1 - mesačného mimina. Koľkokrát za deň?

mywiel
24. aug 2008

Ahojte maminky, chcela by som sa poradit kolko hodin vydrzi vase babo ak ma 1 mesiac medzi kojeniami, kolko kojeni pocas 24 hodin ma byt? Ja kojim kazde 2-3 hodiny a zda sa mi to vela lebo mala pribrala vyse kila za mesiac, je plne kojena MM. Dakujem za rady.

danuska24
24. aug 2008

mywiel ja som tiez kojila tak ako pises kazde 2-3 hodinky, resp. ked si mala vyziadala. Linda ked sa narodila mala 3400 - ked nas prepustali mala 2940 a po mesiaci 4060 g.

mywiel
autor
24. aug 2008

Moja mala pri narodeni 3550g, po prichode z porodnice mala 3460g, teraz ma 5 tyzdnov a vazi 4870g. 😅

hiha
24. aug 2008

Mywiel,to je uplne normalne,mala rastie,je zdrava,prospieva.Moj syn ma vyse 3mesiacov,za kazdy mesiac pribral vyse 1kg a stale sa kojime 2-3hod. 😀

mywiel
autor
24. aug 2008

Doktor mi povedal, ze ma koliky aj preto, ze nestiha travit, ze mam znizit na intervaly 4-5 hodin, ale zatial to nejde lebo si zvykla a viac ako tri hodiny nevydrzi, rada by som kojila len 7-8x denne keby to slo, lebo aj mlieka mam vela a prsia sa po dvoch hodinach naleju a bolia tak by som to rada znizila len ako? 😕

hiha
24. aug 2008

Mywiel,ako sa jej tie koliky prejavu?Co ti dr odporucil?

livka299
24. aug 2008

mywiel ja tiez kojim kazde dve hodiny, niekedy aj viac ale aj menej 😉 kedy si bambula vypyta....aj mna dokyna upozornila ze ma mat interval aspon 3 hodinovy, ale ja nemam to srde jej nedat 😅 pretoze ona v noci prespi aj 15 hodin s jednym kojenim medzitym...

livka299
24. aug 2008

A nasa vaha na 3 mesiace je 7000g lekarka sa smiala, ze na 6 mesiacov by mala mat 6000g 😖 😅

mywiel
autor
24. aug 2008

No par minut po kazdom kojeni sa skruca a place, ci cez ci v noci, povedal, ze mam sa snazit predlzit tie intervaly medzi kojeniami, lebo som ju velmi dzgala, ked plakala prsnik ju vzdy utisil a ona pila aj kazdu hodinu, lenze asi nemala hlad, tym ze plakala ja som si myslela, ze ked prestane ze bola hladna a to ju asi len bolelo brusko, a povedal mi este ze mam vynechat mliecne vyrobky, ze to tiez jej tazke pre nu, vyhodili sa jej male vyrazky na brusku a nohach a vraj je to z kravskeho mlieka co ja pijem ze pecen musi vela pracovat...? 😕

olivova
24. aug 2008

my sme sa kojili skoro kazdu 1,5 hod. do 3 mesiacov (o drzku, velmi vycerpavajuce). My sme mali tiez koliky, lebo mi mala pahltne papala - som aj pisala, dakde je tema o kolikach - musela som ju dat odgrgnut aj 2-3x, co cez noc nebolo bohvieco, pretoze sa mi budila 😖 . Ale teraz je to pohoda. Treba len vydrzat....
A mne pribrala prvy mesiac 1,2 kg, a kazdy dalsi 1kg. Mame 5 mesiacov a vazime cez 8 kg 😉 pokial je len kojena, to nevadi.

hiha
24. aug 2008

livka299,ak moj by len papkal a papkal,my mame 6,6kg a to sa narodil 3110gr soplik.My sa,ale ppoctivo kojime aj v noci kazde 3hod. 😀

olivova
24. aug 2008

mywiel - presne to sme mali my - ja sa mliecnych vyrobkov ani nedotknem - obcas si kupim sunar, alebo francuzke mlieko 1 - tku a to pijem 😝 - ja mlieko veeeelmi rada. Ale co uz. A takisto mi lekarka odporucila aj medzi kojenim ju nechat odgrgnut (no, nam to zabralo). A ked som ju uspavala a skrucala sa dalej, alebo bola nepokojna, tak som ju nadvihla a vzdy si odgrgla (myslim, ze jej bolo tazko)

luciar79
24. aug 2008

2,5 až 3 hod je normálny interval medzi kojením. malý ho má tak od narodenia až doteraz. dlhšie vydržal akorát v noci. Tiež som vynechala mlieko, jogurty nejem už dávno.A kilo za mesiac je super. My sme jedávali tiež ako vy ale priberali sme tak 500-600 g za mesiac.

mywiel
autor
24. aug 2008

Olivova ved prave doktor mi povedal, ze ju kojim velmi casto, len este sa musim naucit, ze ked place ze nie vzdy je hladna ale pri nej sa to tazko rozozna lebo ona pije aj ked sa skruca a boli ju brusko, ja mam tiez mlieko rada a syry ale radsej sa ich vzdam, tiez ju davam odgrgnut, ale niekedy jej to nejde aj ked ju natriasam 15 min. ☹ To caste kojenie ma tiez vycerpava, hlavne v noci po kazdych troch hodinach a 15 min. kojeni sa este 45 minut s nou prechadzam po byte aby si odgrla, niekedy to ide lahko a niekedy zaspi tak lebo sa jej neda.

sirinka
24. aug 2008

mywiel kojis uplne perfektne, u mesacneho babatka netreba pozerat na hodinky, vlastne u ziadneho, treba dojcit, ked si babatko pyta, moja tiez úriberala prvy polrok 1 az 1,5 kilo za mesiac. to je ok
ak posluchnes tvojho dr. budes na dobrej ceste ako o mliecko prist...prve tri mesiace je nesmierne dolezite aj dojcenie v noci...potom si vacsinou babatko reguluje same a nocne dojcenia zvykne predlzit az vynechat.
tie koliky by malo babo tak ci tak, ide totiz o zlozenie tvojho mliecka, skus porozmyslat, ci nejes nieco, co by jej mohlo sposobovat problemy, napr, jablka, karfiol, sytene napoje, cokolada, hrozno atd, atd...po papani ju nos co najviac na rukach, masiruj brusko...do troch mesiacov kolika vymizne vacsinou spontanne, treba vydrzat 😉

sirinka
24. aug 2008

ked ma dietatko bolesti bruska, pripadne reflux a stipe ju v pazeraku, snazi sa to zahnat dalsim papanim, skus poprosit ocinka, aby ju niekedy po nakojeni v noci nosil on, aby si sa mohla vyspat.

luciar79
24. aug 2008

Mywiel ja som teda bábo čo vydrží cez deň dlhšie ako 3 hodky nejesť ešte nestretla. Kamoška kojí každú 1,5 hod a mne tie 3 hodinovky závidí.Mne pomáhalo na odgrgnutie posadiť ho a podoprieť hlavičku, pošúchať chrbátik. Podľa mňa lepšie ako na ramene. A v noci nedávam odgrnúť vôbec, lebo pije v polospánku. Ak negrgol hneď, putoval do postieľky, uložila som ho nabok a spal. teraz už ani na bok nedávam.A keď večer okúpeš a dáš spať ked sa prvý krat obudí?

bambusko
24. aug 2008

mywiel, dost cudna rada od doktora predlzit intervaly na 4-5 hodin 😕 tolko ani ja nevydrzim 😀 nas drobec ma 7 mesiacov a cez den ma pauzu maximalne 4 hod, ale to len ked spi. v noci byvaju pauzy dlhsie, ale fakt takejto rade pri mesacnom babetku nerozumiem 😨 drz sa svojich instinktov a riad sa potrebami malej, nie recami dr. 😉

vieruna
24. aug 2008

Moj syn bol tiez plne kojeny do 6 mesiacov. Hned pri narodeni nam jeho pediatricka povedala, ze dieta moze MM dostat kolko sa mu ziada. Ma v tom aj stravu aj tekutiny. Kojili sme aj kazdu hodku ked nespal. Tiez zo zaciatku priberal aj viac ako kilo za mesiac.

hiha
24. aug 2008

Baby,suhlasim s vami.Zvlastny pristup pediatra,ked je teraz vsade kojenie No.1.My sa kojime mam pocit,ze stale,maly je zdravy,usmievavy.4hod.by urcite nevydrzal,vsaj rastie,potrebuje vyzivu 😉 Nasa pediatricka hovori,ze kojit treba stale,aby babo rastlo a aby sa mliecko tvorilo. 😀

olivova
24. aug 2008

mywiel - ak si nechce odgrgnut hned, poloz ju a po chvilocke znova zdvihni...a medzi kojenim tiez...A este som davala kvapky espumisan - ono sa to zredukovalo, aj ked mozno kazdy treti den sme si poplakali (spolu samozrejme) 😔 , ale len chvilocku...jednoducho ten cas sa predlzoval, az naraz nic. Ona, ked sa skruca pri papani, vtedy ju skus zdvihnut na odgrgnutie...

hiha
24. aug 2008

Odporucam kvapky Infacol,nie su dostat v kazdej lekarni,ale daju sa objednat.

mywiel
autor
24. aug 2008

Ona vydrzi teraz uz aj 4 hodiny, ale niekedy je to 2 hodiny alebo 3 hodiny. Ja som mala problem ze som skoro schytala mastitidu lebo som casto kojila kazdu 1-2 hod. a mlieko mi tieklo vkuse a prsia sa stale nalievali takze to nebolo prijemne ani pre mna vkuse premocene vlozky v podprsenke... 😒

bambusko
24. aug 2008

mywiel, zaciatky byvaju tazke, ono sa to upravi, prisposobi. mne obcas este teraz pretecie mlieko, vlozky do podprsky nenosim asi od 5. mesiaca

mywiel
autor
24. aug 2008

Dakujem, no je to dost komplikovane asi aj preto, ze mala pije len tyzden bez klobucikov, predtym mi casto zaspavala pri kojeni, teraz sa aspon za 15 min. nakoji, len tie koliky keby uz presli.

bambusko
24. aug 2008
sirinka
24. aug 2008

mywiel mastitida nie je sposobena castym kojenim, skor hrozi, ak sa ti mlieko zbytocne hromadi v prsiach, prvy mesiac je normalne, ze ich mas preplnene, pretoze tvoj organizmus si este len zvyka a prisposobuje sa spotrebe tvojho dietatka...ta suhra si vyzaduje nejaky ten tyzden cas, ale upravi sa to a ani si to nevsimnes 😉
tak ti drzim palce, aby vam to coskoro slo bez problemov

ivetah
24. aug 2008

mywiel nasa mala ma uz 6 mesiacov a papa kazde 3 hodiny. ved aj doslepi jedia cca v 3 hodinovych intervaloch, nie? 😀 my sme prvy mesiac papali kazdu 1,5 hodinu, az v 3 mesiacoch sme to predlzili na 2-3 hodiny. takze to mas dobre 😀 🙂 hlavne je, ze ti mala prospieva a je zdrava 😵
a zo zaciatku, kym si prsia zvyknu mozes mleicko odstriekat a zamrazit na horsie casy, ked bude laktacna kriza (ak bude) okolo 6 tyzdna 😉

mywiel
autor
24. aug 2008

Mlieko zamrazujem, uz mam dost rezervy. 😀 No teraz mi vydrzala od posledneho kojenia 3,5 hod. 😉

petttra
24. aug 2008

mywiel, kojis podla mna super, ja si pamätam, ze som kojila aj kazdé dve, dve a pol hodiny (v noci nie), postupne okolo stvrteho mesiaca sa to upravilo. zvacsa kojim kazde tri hodiny, ale cez den mi babetko uz prespinka, nie je to jedlo take akutne...

annag
24. aug 2008

mywiel, pán doktor nikdy zjavne nedojčil 😀 , materské mliečko sa veľmi rýchlo trávi, a interval dve - tri hodiny cez deň je snáď ten najdlhší, aký pri zdravom dojčenom bábetku býva. Menej časté dojčenie by bolo len v prípade slabého, spavého, oslabeného, nedonoseného bábetka, čo vždy treba riešiť. Jednoducho - ak chce také malé bábo ako máš Ty papať menej často, tak to nie je v poriadku, až starším bábetkám môže stačiť menej časté dojčenie, tie si predlžujú najmä nočný interval. Deti na UM majú intervaly dlhšie, lebo UM je sýtejšie a bábo sa tak na dlhší čas zasýti.

Aj rada, že kolika sa zníži počtom dojčení je prinajmenšom zvláštna - bábetko by bolo príliš hladné, čo by následne pri priložení viedlo k jeho hltavému saniu, napapal by sa veľa vzduchu a o poriadnu koliku by ste nemali núdzu. Práve predĺžené dojčenie a kojenie na intervaly, nie keď bábo chce, sú bežnou príčinou koliky (a už nehovorím o umelom neprirodzenom znížení tvorby mliečka)

Kolikám sa v podstate väčšina mamičiek do tých troch - štyroch mesiacov neubráni, je to dané skôr nezrelosťou bábetka - psychickou a nezrelosťou tráviaceho traktu. Jedine využívať všetky bežné prostriedky - odgrgnutie, cvičenie, nosenie, masáže, úpravou stravy mamičky ...

Je úplne super, že si sa vzdala klobúčikov, veľký klobúk dole 😉 Tvoje bábetko si vie regulovať počet dojčení samé, takto to príroda zariadila, krásne priberá a bola by obrovská škoda túto vyrovnanosť - harmóniu zničiť cudzím zásahom. Pije a priberá toľko, koľko vzhľadom na svoj vývoj a rast potrebuje, deti nie sú stroje, sú to ľudské živé bytosti, ktoré nepoznajú tabuľky a názory odborníkov, a majú právo papať tak, ako chcú a potrebujú. Dnes pije každé dve hodiny, o mesiac možno každú hodinu a o ďalší každé 4 hodiny. Päť hodín je aj pre dospelého extrém.

Ak nepapá hltavo, je správne priložené, má správnu techniku sania, nemôžeš v tejto chvíli urobiť nič iné. Ak Ti tečie mliečko príliš prudko, môžeš pár ml pred dojčením odstriekať, aby mu tak rýchlo netieklo. Laktáciu máš dobre rozbehnutú, neodstrekuj už po dojčení ani medzi dojčeniami, ak chceš vyrovnať potrebu bábetka s jeho tvorbou, v priebehu pár dní (týždňov) sa Ti jeho produkcia vyrovná a zápaly nebudú hroziť, tie by hrozili naopak pri predlžovaní intervalov. 🙂