Kojenie 9 dňového bábätka

monika333slov
6. júl 2012

Ahoj, moje dietatko má 9 dni, cez den dokaze pytat papat aj menej ako kazdu hodinku..sem tam si spravi 3 hodinovy spanok ale inak ako sa zobudi hned hlada cicik, z dudla ho napina vobec ho nechce ale velakrat mi pripada ze je napapany a iba cumle ..mam mu davat vzdy ked chce?..vacsinou mi na prsniku zatvara oci a zaspava sice pocas toho papa ale malo...a pri tom ako ho necavam odgrgnut sa vzdy prebera..niekedy sa mu to ani po 10 minutach nepodari...a optom zasa pyta papat...Je to moje prve dietatko ... vobec neviem co mam robit pretoze uz v nemocnici mi sestricky hovorili kazda ine....jedna ze mam davat vzdy ked chce aj kazdu pol hodinu ked chce a druha mi povedal ze babo nema papat castejsie ako kazde 2 hodiny....

rora
6. júl 2012

moja mala toto tiez robievala a az ked som sa o tom rozpravala so znamymi mi poradili ze mozno nepyta papat ale ze je smadna - tak som zacala davat aj cucnut cajiku/ no tu mnohe mamicky zastavaju nazor ze mlieko je aj od smadu aj od hladu. no ja som sa tym neriadila, lebo boli chvilky kedy sa mala ukludnila vyslovene len pri cajiku a prsnik len cuckala a zachvilku bola zas hore a nekludna.

heln
6. júl 2012

ahoj, ako vidíš, katren Ti už poradila......
dudlík mu nedávaj, keď nechce, cicík mu dávaj na požiadanie, aj keď iba cumle, je to najlepšie upokojenie pre neho, keď cíti mamičku, na čo by chcel dudlík, to že pri tom zaspáva je normálne, až fyziologické, kojené dieťa odgrgnúť nemusí... dávaj na požiadanie, budeš mať spokojné bábo, prvé mesiace sú náročné, ale hlavne rob tak ako sama cítiš, že je najlepšie pre teba a pre bábo. 🙂

sssimi
6. júl 2012

@monika333slov
@heln na to cuckanie každú chvíľočku si daj pozor. Malinký ti môže zničiť bradavky. Ale samozrejme nič lepšie pre neho urobiť nemôžeš. Odgrgávať ho nedávaj. Najlepšie by bolo keby ho kojíš po ležiačky. Môžeš ho pri papaní jemnulinko budiť. Jemnučko ho pohladkaj po líčku. Mojej najlepšie zaberalo, keď som ju pohladila po obvode sánky. Neboj, daj tomu čas. Máš len jedno mimi, tak sa mu môžeš na plno venovať. Tieto chvíľky sa už nevrátia a neboj-ani nebudú trvať dlho. Ja som mala takúto prvú-mala som pocit, že nerobím nič iné len kojím. Po mesiaci už papala raz za 3 hodiny. Oplatí sa vydržať 😉

monika333slov
autor
6. júl 2012

@rora
@sssimi
@heln dakujem vam 🙂

fordikford
6. júl 2012

ja som tiež toho nazoru že kedy si male pyta papt tak mu treba dat hoci si len olizne prsnik ja som sa nikdy neriadila hodinami ked deti chceli tak som dala cmurknut a bolo ok .Aj malej teraz ked si opyta ham tak jej dam olizne a je ok vydrž to je hlavne lebo to jej nik neda čo jej daš ty 🙂

kimmie
6. júl 2012

@monika333slov Tvoje dietatko sa sprava uplne normalne. Moj maly bol prvych par tyzdnov prisaty neustale. V nemocnici sa mi smiali lebo ja som tam s nim niekedy vysedavala az 2.5 - 3 hodiny a kojila ho. Najprv jedol nalavo asi 40 minut potom napravo a potom spat nalavo. To ho vzdy upokojovalo. Postupne sa to upravilo potom jedaval kazducku hodinu asi az do 4 mesiacov. On je taky maly hlados. Po 4 mesiacoch sa to zacalo predlzovat az na 2.5 hodinove intervaly medzi jedenim a od 6 mesiaca zacneme s prikrmami takze tie intervaly sa este predlzia. Babatka sa maju krmit na poziadanie ako im to vyhovuje. S mojim prvym synom som sa napocuvala ze mam riedke mlieko alebo ze ho mam malo, ale niektore deti su iba hladosi.
Kazdeopadne si myslim ze kojenie je aspon v mojom pripade nevyhnute. Napriklad moj starsi syn poprinasa domov choroby zo skolky a ja mojmu mladsiemu synovi davam v mlieku protilatky a pomaham mu tak popasovat sa s tymi chorobami.

naty1987
6. júl 2012

@monika333slov to ze nemas davat babetku jest je uz aka kravina!!!

-davaj mu prso vzdy ked si vypyta babo je na prsniku preto ze: je smedne a teraz su velke horucavi tak tam moze byt aj kazdych 15 minut alebo kazdu pol hodku,je hladny,chce sa ucicikat ,chyba mu mama............
drobec sa nekoji len preto ze je hladny ma to vela dovodov a bud rada ze chce byt na prse -) tak ho prikladaj stale ked potrebuje a tebe sa aspon bude tvorit mliecko
-co sa tyka bradaviek neznicia sa ti ak spravne prikladas takze ak ta kojenie boli skus inu polohu a mne na zaciatku pomohly masticky na bradavkym kym si na kojenie zvykli 😉
-odgrgavat nemusis davat vzdy kojene deti pri papani zjedna ovela menej vzduchu ako z flase u nas je naviac milovana poloha ked kojim po leziacky maly pri tom zaspinka nemusim ho nikam prenasat

ak by si nieco nevedela je fajn sa obratit na laktacne poradkine http://www.mamila.sk/pre-matky/kedy-kontaktovat... je sice fajn ze znami a mama alebo iny z rodiny chcu pomoct ale odbornik je predsa lepsi 😉 🙂

monika333slov
autor
6. júl 2012

tak potom som rada ...lebo mnee by to trhalo srdce mu nedavat..ved je aj hrozne horko...asi je aj smadny--....aj mne sa zdalo ze je to blbost nedavat mu..esteze som sa riadila sebou...kzdopadne dakujem za vsetky rady

brumka111
6. júl 2012

ja by som ti odporucila davat babatko na prsko tak casto ako to ziada...babatko si postupom casu najde rovnahu vo svojich potrebach a spolocne si najdete akusi pravidelnost, ma len 9 dni, najviac potrebuje citit mamicku - cez prsnik, pripadne si ziada castejsie papanie, ale to zistis aj ty sama, ci papa alebo iba cmula...ked papa, tak by si mala vidiet ako prehlta. To, ze sa ti negrcne, nevadi, moja malicka dcerka ma 5 mesiacikov a grka minimalne, babatka ,ktore sa pri kojeni nenahltaju vzduchu, tak nemusia si odgrcnut. A cumlik by som tiez vobec nedavala, aj moju dcerku napinalo z neho, tak som nedavala az doteraz, az v 4 mesiaci som musela ju naucit, lebo si dost vazne cuclala prstiky...ale dudlik, ak babatku netreba , tak nie, ak chces kojit co najdlhsie, tak sa neodporuca dudlik a ani pitie akejkovek tekutiny /caj, mlieko, voda/ z flasky. ma mliecka, tak ak mas dost, tak netreba vymyslat..samozrejme je ina situacia, ked su takeho velke horucavy. v tychto vynimocnych pripadoch,trea doplnat tekutiny castejsie, a to bud davat castejsie babatko na prsnik, teda tvoje babatko je na prsniku teraz casto, kazdu hodinku ako vravis - mozno kvoli teplotam pocituje aj vacsi smad, je to mozne...ja by som si na tvojom mieste zavolala k sebe laktacnu poradkinu, pre vacsi pocit istoty a spokojnosti...zaspava na prsku? aku ma vahu? dcerka majla 2 kg tak mi zaspavala n aprsku az kym nedosiahla 3 kg, dovtedy mi papala aj hodinku vkuse a to som ju musela kazdu minutku stipat na licko, ay papkala :-}, bol to sice boj a bola som neksutocne unavena, ale bolo to nadherne, abatko si zasluzi nasu pozornost , nehu , lasku, oddanost...je to pre teba narocne, ale zvladnes to, rob vsetko pre babatko, chce papkat kazdu hodinku, tak mu daj prsko ked si ho pyta...

strapco13
6. júl 2012

@sssimi dieta pokila je spravne prisate moze byt na prsniku aj 24 hodin a bradavku neposkodi 😉

@monika333slov dojcit na poziadanie, kedy dieta si pyta, plus aktivne ponukat prsnik, sledovat ci deta pije a podla toho striedat prsniky
pozri si stranku www.mamila.sk a http://dojcenie.wordpress.com/ su to stranky venovane dojceniu

brumka111
6. júl 2012

@monika333slov presne ako pises...to malicke nevinne babatko je urcite smadnucke, potrebuje mamicku...

votaress
6. júl 2012

@monika333slov aj moj robi l presne to iste cca mesiac - dva kazde doobedu papal v intervaloch menej ako hodina tolko co si odgrgol uz znova hladal, poobede na dlhsie zaspal ale potom znova a v noci kazde dve hodky , treba to vydrzat on potrebuje citiit blizkost mamicky 🙂 takze sa venuj len svojmu babätku nechaj vsetko tak a ked si pyta tak mu to neodopri - pri mamicke sa citi v bezpeci

ludave
7. júl 2012

ahoj, moj syncek, robil presne to iste, prvy mesiac som mu musela davat papat aj kazdu pol hodinku, najprv som sa bala ze nemam dost mlieka, ale moja detska doktorka mi povedala ze ak zaspi aspon raz alebo dva krat na tri az styri hodiny a pribera tak mu mlieko staci... takisto uplne odmietal cumel, s odgrgnutim boli tiez problemy . potom som to robila tak ze ked mi zaspal na prsniku uz som ho nedala odgrgnut, bola som rada ze spinka a nebol s tym ziadny problem. na to mi tiez doktorka povedala ze niektore deticky piju pomali a tak sa nenahltaju a preto nepotrebuju odgrgnut. je to narocne ale treba len vydrzat, upravilo sa to tak po siestich tyzdnoch. musis sa zmierit s tym ze si jeho zivy cumel a nic s tym nenarobis.bolia z toho bradavky, mne pomahalo okrem masticiek aj umyvanie v repiku po kazdom kojeni .

liave
7. júl 2012

@monika333slov 9 dnove babatko je este velmi malicke aby papalo podla hodiniek 😉 kludne ho koj ako si pyta pokail spinka nechja ho spoinkat ale pokial si pyta tak mu dopraj...malicke deticky maju malkinke szaludky este takze pyttaju castejsie lebo sa rychlo napolnia no aj rychlo vyprazdnia tie bruska 😉 ja osm pri oboch detoich prva 2 mesiace kojila snad 24 hodin denne 😀 napokon su aj velke tepla teraz tak je mozne ze babatko je smedne a tak [preto si vypyta castejsie no asi aby iba pilo...

sendy182
7. júl 2012

ahoj len mu dávaj papať.....čím častejšie prikladanie tým viacej mliečka sa ti urobí a hlavne v noci. Určite neskôr sa ti upraví režim papania, hlavne ak s vím budeš chodiť viac vonka....aby sa pekne vyspinkalo a vyhladlo. Môj vedel ťahať aj 45 min 😀 akurát sa vyspinkal a ja som si posedela 😀 a nič nerobila hehe ale krásne to chvíle boli.......a nezabudni veľa piť najlepšie pohár čistej vody pri každom kojení aj v noci. nech sa vám darí..... navzájom sa lepšie spoznáte .....

leishmania
7. júl 2012

@monika333slov moj bol taky do 2-3 mesiacov nevyudrzal ani viac ako pol hod bez prsa ak nespal...dovtedy ich moc okolie nazujima, nemas ho ani cim moc zabavit, chcu len prso 🙂

anitab
7. júl 2012

@monika333slov ahoj, existuju 2 tabory ludi resp. 2 nazory, s ktorymi sa stretnes vsade - tu na MK, v rodine, na ihrisku, u lekara, v knihach proste len 2 moznosti:
1. ti, co tvrdia - dojci len kazde napr 3 hodiny, nedavaj mu prsnik stale, "ozuje" ti bradavku,ostane na tebe zavisli, radsej mu daj dudel, flasku, macka, deku, nechaj vyplakat...
2. daj mu prsnik, kedykolvek ziada, aj ked vies, ze nie je hladny, ale len "cumle" pre upokojenie, bud mu na blizku, aby citil tvoju pripomnost, teba potrebuje najviac, lebo si jeho istota...
...sama si vyber, co ti vyhovuje, co ti je srdcom blizke, tak aby si bola stastna a bude aj tvoje dieta... 😉
...moja skusenost je taka, ze dieta prvy rok tak neuveritelne rychlo rastie, ze kazdy mesiac je zvedavsi viac a viac, a ani tvoj prsnik nebude tak casto ziadat...ak by ta bradavky boleli, po kazdom kojeni si rozotri svoje mliecko po nich, nechaj zaschnut a neumyvaj si ich mydlom, len cistou vodou - tvoje mliecko dokaze bradavku rychlo a velmi ucinne zahojit...

stanka02
7. júl 2012

@monika333slov moj drobec sa chcel kojit takto, niektore deticky si nenatiahnu naraz vela. Ja som ho kojila velmi casto, casom to ustupilo. Ja osobne som do 6 mesiacov iba kojila, bez cajiku a vodicky, doteraz v noci a sem tam cez den kojim. Nocne kojenie som vyriesila, ze spava drobec s nami. Je velmi teplo, mozno je babenko smednucke, alebo chce iba tvoju pritomnost a pocit bezpecia. Mozno sa opakujem, no necitala som vsetky prispevky.

feb13
7. júl 2012

@monika333slov Ahoj moj ma uz 6 tyzdnov a niekedy si tiez pyta kazdu pol hodinu. Je teplo, babo moze byt aj smadne nie len hladne. Druha vec, aj moj prvy syn to robieval pocas sestonedelia a bol decembrovy... v maternici babatko dostane vyzivu kontinualne cez pupocnu snuru preto je na to zvyknute ze "papa" stale a trva to nejaky cas kym si zvykne ze musi menej casto a naraz viac, aj traviaci system si musi zvykat. Je to uplne OK akurat ze dost vycerpavajuce...

strapco13
18. júl 2012

@monika333slov skontaktuj sa osobn s laktacnou poradkynou ..v seredi je super jedna..kontakt najdes na www.nosmesa.eu alebo ine poradkyne su na www.mamila.sk

monika333slov
autor
19. júl 2012

@strapco13 uz som sa skontaktovala...mala sice dovolenku ale prisla mi ina..a uz je to lepsie o moc..🙂

1234lubka
19. júl 2012

@monika333slov mne to takistoporadili a nepocuvaj to! musis mu davat kolko chce a kedy chce nech sati poriadne rozbehne mliecko prvy mesiac velmi rychlo seticky rastu zaludok sa im zvacsi az 5 nasobne tak sa nacuduj ze stale pyta...ja som tymito super radami ze koj len presne kazde dva hodiny alebo kazde tri si privolala len laktacne krizy a urevanie uhladovane dieta...teraz ma skoro pol roka a kojim ajzdu hodinu a pol....aj moj bol taky isty stale si pytal a hlupa som ho nechavala revat lebo som si myslela ze nemoz byt hladny po tristvrte hodine....a bol chudacik....tiez po trojhodinovom spanku papkal a tak papka do dnes stale ked vstane chce sa napit hoci len trosicku

1234lubka
19. júl 2012

@monika333slov jaj uz mas vyriesene🙂 co ti úovedala ked sa mozem opytat? ja som sa s nikim neradila....odbornym

monika333slov
autor
20. júl 2012

no toho bolo viac aj m ho prikladala a tak...musim pdporit aj tvorbu mliecka a aj malinky nechce dudlik takze maly chce aj dudlikovat len sem tam

1234lubka
21. júl 2012

@monika333slov mohla som si aj ja zavolat tu laktacnu...ale nejako sme to zvladli no 🙂) moj nechcel dudlik ale ked mal 6 tyznov tak som ho nejak prinutila:P som mu stale davala do pusy az kym nepocuckal...stale mi plakal ale ten cumel mu pomohol normalne mi vtedy zaspal som mala usta az po zem🙂 odvtedy stale hajkame z cumlikom ked vidim ze mi zaspava na prse tak mu supnem dudel a do postielky🙂 a vobec mi nevadi ze ho od neho budem musiet raz oducat

monika333slov
autor
22. júl 2012

mojho ale z dudlika napina a potm vracka..takze tu neviem ak pomoc je ...asi ziadna lebo ziadny dudlik nesedi uz mam kupene vsetkyy druhy asi
@1234lubka

strapco13
22. júl 2012

@monika333slov bud rada, ze nechce dudlik, mudre babo 😉 dudlik kazi dojcenie
pozri do mojho fotoblogu..mat tam clanok cumlikovy pribeh, a moje dojcenie ..prvy je od mojej kamosky, druhy je moj..realna skusenost s dudlom, ktory nam velmi zneprijemnila dojcenie

loulou
25. sep 2012

Ahoj, mám mesačného synčeka, ktorého dojčím na požiadanie. Snažím sa aj napriek nadmernej produkcii a ragádam, ktoré sa mi nedarí celkom odstrániť. No problém je v tom, že synček by chcel byť na prsníku stále. Ja viem, že mi poviete, že je to preňho to najlepšie a ja to tiež tak vnímam, ale problém je v tom, že mám ešte staršiu dcérku, na ktorú tým pádom nemám čas. Synček si pýta prsník aj každú hodinu a minimálne 1/2 hodiny je na prsníku keď nie viac, ja sa vtedy nemôžem ani pohnúť. V noci sa samozrejme nevyspím, čo ma už začína vyčerpávať, ale dôležitejší sú syn a dcérka. Žiarli na brata, že ľúbim iba jeho a ju nie, lebo sa s ňou nehrám, nejdem s ňou do škôlky a pod.. Mne je z toho do plaču, lebo ich samozrejme ľúbim oboch rovnako. Teraz mali tekvicové dni, manžel bol preč a ja som nestihla prísť aj keď malý bol už dlhšie hore, najedený ale stále chcel dudkať. Dcérka bola v škôlke sama a ja som prišla až po záverečnej čo som skôr nemohla, lebo ako som malého odpojila z prsníka spustil neskutočný rev, na ktorý zaberal len prsník, tak som mala dve uplakané deti, syna preto lebo som ho odpojila a dcérka preto, lebo som neprišla a musela s ňou v škôlke ostať upratovačka. A tiež jej narodeniny, oslava nachystaná a ja 2 hod. s malým v izbe na prsku a ona sama s "cudzími ľudmi", darčeky zahodila s tým, že ich nechce lebo ona chce byť s mamičkou. A takto je to stále dokola, dcérka je stále sama, nemôžem sa s ňou hrať, maznať ani ju ísť uložiť do postele, lebo synček je stále na prsníku. Poradťe ak môžte už som naozaj zúfalá, lebo malá začína byť vyslovene zlá, robí zle, neposlúcha a pod.. Jej odpoveď na moje prečo je lebo vy ma nechcete, lebo chcete len malého. Manžel býva veľa krát v práci celý deň, tak ani tadiaľto cesta nevedie.

emikie
25. sep 2012

@loulou ahoj, nas tiez prve mesiace visel na mne takmer non-stop 🙂 ale kedze je prvy, nemusela som to nejak riesit. Zato som mala veeela casu na citanie - a urcite su tu baby, ktore pisali, ze koja deticky aj v babysatkach pripadne v niektorych nosicoch, urcite by vedeli poradit, skusim pohladat, kto to bol, ked bude maly spinkat, lebo mi to pride ako dobry napad, babatko bude blizko pri tebe (aj ked mozno sa mu tam hned nebude pacit), moze si cuckat a Ty sa mozes venovat dcerke, len si neviem predstavit, ako to presne robili, nikdy som to neskusala...