Kojenie je nádherná vec

brambie
30. okt 2012

ked som este o babatku ani nechyrovala, snival sa mi sen ako kojim. pocit ako nieco zo mna nieco pojeda ma desil este tri dni potom.
teraz ked kojim najradsej by som keby sa moje dietatko nikdy ani neodpojilo , je to neopisatelny pocit.
a je mi jedno aj to ze z toho budu ovisnute prsia, boli z toho chrbat a treba vstavat koli tomu v noci...
MILUJEM JU !

velvet26
30. okt 2012

naaadherneee vyznanie milujucej maminky... 😵 😵 ja tiez este stale kojim, nasa mala ma uz 17 mesiacov a je to stale pre mna krasne a aj pre nu, tak sa vzdy tesi ked zbada prso...ja ju ale kojim uz len naobed ked ide spinkat, to pritom vzdy aj od blazenosti zaspi a vecer ked zaspava...no a v noci asi tak raz alebo dvakrat si vypyta...a hehe, prsia veru ovisnute su, no chrbat ma z toho este nikdy nebolel, kojim poleziacky...tak skus aj ty tak, mozno to bude lepsie pre teba tiez... 😉

merry1
30. okt 2012

je to skutocne nadherny pocit stoji zato aj ta bolest porodu 🙂 ale skoda ze ja mam malo mlieka moj anjelik sa pri prsu iba rozculuje ale na zaciatku to bolo skveleee nikdy na to nezabudnem milujem ho 😀

luba41
30. okt 2012

@merry1 a už si riešila problém s "málom mlieka" s nejakou latačnou poradkynou? určite by Ti pomohla vrátiť sa k dojčeniu http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

boka79
30. okt 2012

ahoj, naozaj krasne si to vystihla pozerat sa na malinke babinko ako spokojne pije a mazavrete ocka, neni nickrajsie
@merry1 mozno mate strajk dojcensky, urcite kontaktuj poradkynu, ak chces dalej kojit, my sme tiezmali strajk, stale sme neprekonali, ale stale kojime bez dokrmenia

merry1
30. okt 2012

@boka79 a to mu staci mliecka?..lebo mojmu je to strasne malicko 😒

majka1981
30. okt 2012

@brambie krasne si to vysthla.
co mozem korigovat je, ze ovisnute prsia nemusia byt (moja sestra kojila dva roky dvojicky, potom ich odstavila a jej prsia vobec nevisia) a chrbat z kojenia neboli, ked dodrzis spravne prisatie a pomozes si vankusom alebo kojis po leziacky.

zabka1984
30. okt 2012

@brambie aj aj som mala desive sny z kojenia, ale je to uzasne. Ten jeho pohlad na prsia, ked sa odhalim je na nezaplatenie 🙂
@majka1981 vsetko najlepsie k dcerkinym narodeninkam 😉

zumbadance
30. okt 2012

trpim nizkym sebavedomim,darmo sa snazit byt sebbavedoma..ale ked som kojila svoje male babo citila som sa velmi potrebna,nenahraditelna.. byt matkou je uzasne kolko energie vlieva pocit ze ste len prave vy najdolezitejsia osoba na svete,uvedomujem si ze ten cas sa krati a deti ma budu coraz menej potrebovat,nie menej lubit .ani si neviete predstavit ako mi chybaju tieto casy ked boli batolata... 😀

danka483
30. okt 2012

pridám sa aj ja ...keď som bola tehu tak som tiež mala divný pocit že kojiť 😝 , ale aj napriek počiatočným problémom kojím doteraz (8 m) a to plne pretože moje dieťa odmieta príkrm aj keď sem tam dá lyžičku a veru ten jeho pohľad a smiech keď uvidí didu -no coment 🙂

eveenka
30. okt 2012

my sme mali zo zaciatku velke problemy, neskore spustenie mliecka, malo mliecka, rwflux, kojenie vyse hodiny potom som mohla zacat odzaciatku, 12-15-krat za 24 hodin uz som z toho bola na nervy, ale nechcela som sa toho vzdat za ziadnu cenu....nakoniec som zavolala laktacnu poradkynu a som taka stastna ze som to urobila bo dnes by som uz na 100% nekojila....dokrmovali sme sa cievkou skoro 5 mesiacov, teraz mame 6 a cievku uz nepouzivame...a teraz si to kojenie veru uzivame obidve, ten krasny pohlad velkych okalov ked sa odpoji a nadherne sa usmeje ze uz ma plne a spokojne brusko je na nezaplatenie a zaciname si uvedomovat odkial to mliecko tecie baca ma po ciciku obchytkava cicik ze co to vlastne je :D :D prsa sice mam trochu ovisnute ale povodne som mala B teraz mam D tak uvidime ked prestanem kojit kam to skoci a ako budu vyzerat ved prinajhorsom su dake prirodne pripravky na rast prsneho tkaniva :D :D fakt super pocit odporucam kazdej maminke :D

saranata
30. okt 2012

je to ta najprirodzenejšia a najuzasnejšia vec na svete 🙂 nepoznám jedinu nevyhodu dojčenia a to som kojila prvu dceru dva roky a teraz kojím tandemovo obe mladšie a je to nadherne a milujem ich

@merry1 skus ako baby píšu laktačnu poradkynu, to je ešte skoro a da sa to nastavit na plne dojčenie, zaklad je prikladat prikladat a prikladat, vela pit zdravo jest a mliečko sa vytvorí podla potreby dietata , skusaj to , drzím palce

lucka.lucy
30. okt 2012

Ja som kojila iba tri mesiace ... nemala som vela mliecka.... az sa mi same stratilo. 😒 Ale malinky je strasne krasny a silny. Takze maminky kojit ! kojit! a kojit!

brambie
autor
30. okt 2012

az sa mi ziada kojit ked to vsetko citam, skoda ze drobiatko to tak prave neciti 🙂

boka79
30. okt 2012

@merry1

ono mu prechodne nestacilo, teraz je to uz lepsie, urcite zavolaj laktacnu, je vela trikov, akoto napravit 🙂

anjelicek26
30. okt 2012

@brambie - prsia neovisaju kojenim, ale to tkanivo sa zmeni uz hormonalnymi zmenami v tehotenstve... cim dlhsie kojis, pomalsie odstavujes, tym väcsia sanca, ze sa prsia rapidne nezmenia 🙂 Ja som kojila obe deti dlhoooo 😅

monika2606
30. okt 2012

@brambie krásne, ja som si vždy hovorila že keď budem kojiť tak bude ak nebudem tak nebudem že to nevadí že svet sa nezrúti, začiatok bol ťažký, nemala som mlieko, ale nakoniec sa rozbehlo, potom prišla prvá laktačná kríza a ja som bola z toho hotová, nechcela som prestať kojiť, zistila som že je to pre mňa veľmi dôležité, lebo je to naozaj úžasný pocit o ktorý som nechcela prísť, a našťastie sa podarilo, kojíme sa ďalej, zatiaľ 7 mesiacov a dúfam že sa ešte kojiť budeme 🙂

lakte
30. okt 2012

@merry1 ak sa dieta na prsniku hneva ako jedna z pricin moze byt aj znizena tvorba mlieka, a ja navrhujem skontaktovat sa s poradkynou dojcenia.

@brambie a ano k tejto teme, dojcenie je nadherne, a nie je to len o krmeni. Dojcenie plni vela inych funkcii a tie treba vyuzivat 🙂Prsia zeny nie su rovnake, menia sa pocas puberty, tehotenstva, dojcenia aj menopauzy 🙂 nikdy nebudu rovnake uz. Ale dojcenie nesposobuje ovisnute prsniky. Ak sa dojci do prirodzeneho odstavenia, potom sa tvorba mlieka stale ako to je pri dojceni na poziadanie prisposobuje potrebam dietatka a teda ak sa odstavi prirodzene, tak sa tomu aj tvorba prisposobi.Ak sa odstavi dieta skor ako je na to pripravene ono same, prsia mozu byt ovisnute, lebo sa tvori mlieko dalej a potom sa zrazu utlmi "zo dna na den" co ten ovis sposobit moze.

@velvet26 😕

kmetulec
30. okt 2012

ja som kojila 26 mesiacov a neluujem ani jeden jediny den,zazitok na cely zivot,drzte sa 😀

slniecko77
30. okt 2012

..nie je nic krajsie ako toto spojenie medzi matkou a dietatom 😵

velvet26
31. okt 2012

@lakte preco taky smailik od vas?? co som napisala nieco zle ci ako? 😉

zaneta08
31. okt 2012

@velvet26 presne taký istý režim máme aj my a podobne staré detičky. Do kedy plánuješ kojiť? Ja mám pocit, že momentálne nehrozí ešte odstavenie 🙂 🙂

velvet26
31. okt 2012

@zaneta08 no chcela by som minimalne do tych dvoch rokov kojit...mlieko este nastastie mam v oboch prsnikoch, lebo niektore kamosky maju uz len v jednom a to uz detom nepostacuje...ty by si chcela dokedy? ja by som bola najradsej keby sa postupne dianka sama odstavila...ale vlastne uz sa to mozno aj deje..ale v noci este pyta...aj tvoj maly sa este asi v noci koji ze...ale uz to nie je tak casto...

inak pozeram, ze @lakte je asi laktacna poradkyna... 🙂 mam kamaratku laktacnu, ktorej sa zdalo malo ako kojim dianku...ale ona si viacej odo mna nepyta.. 😉 .ked som jej davala doobeda po ranajkach ako sme isli von, len pocucala prso a netahala nic..nechcela, naobed si da, no poobede tiez nechce, papa ine...tej kamaratke sa napr. nepozdavala aj kasa co jej davam vecer, ze je tam umele mlieko... 😕ale umele mlieko je predsa aj v jogurtoch, pribinacikoch, pudingoch, to by sme keby sme boli take striktne nemohli davat ani to... 🙂 a dianka ma rada mliecne produkty a kasu na vecer tiez, s chlebikom sa nezasyti, tak preco by som jej ju nedala...okrem toho jej davam aj trochu UM a kravskeho...ale to sa laktacnym tiez nepaci, no ja som rada, ze vypije aj take, lebo mam kamaratku ta ma 2 rocneho chlapca a ten je normalne zavisly na jej mlieku, bola som u nich a za dve hodiny co som tam bola tak trikrat chcel aby ho nakojila a to sa mi zda trochu moc, na takeho velkeho chlapca, uz je z neho normalne vycerpana, co ju stale chce vyzliekat a ist na prso a aj v noci ho koji az 5-6 krat...nevie uz co s nim..., co u nas nie je, ja som relativne oddychnuta mamina a dianka prosperuje ako ma ma 17 mes. 12 kg a vysoka je ako 2 rocne dieta...takze nic jej nechyba.. 🙂
tak ten vas zacudovany smailik asi znamenal, ze malo kojim ze.. 😉

zaneta08
31. okt 2012

@velvet26 ja som staršieho syna kojila 2 roky a sám sa odstavil (ale to som už rok chodila do práce) a dcéru som po roku musela zo zdravotných dôvodov odstaviť zo dňa na deň a najmladšieho chcem kojiť kým sa sám neodstaví. On cez deň papá všetko ako my, pred poobedňajším spánkom ho nakojím, ale to je skôr moja iniciatíva, on už veľmi nechce. Vyžaduje si len večerné kojenie a v noci keby mohol tak aj 3-4 krát, ale kojím ho len dva krát, ak sa ešte zobudí, tak ho len pritúlim a zaspinká. Mliečka mám ešte dosť v obidvoch prsníkoch a ja si vôbec nemyslím, že je to málo, pretože sú už veľké, papajú už všetko a môžme byť rady, že sa ešte neodstavili ako iné detičky 🙂 🙂

velvet26
31. okt 2012

zanetka, presne si to vystihla, takto je to aj u nas... 🙂 aj ja by som rada kojila, pokial sa neodsavi sama...to by bolo najidealnejsie...pre deticky ale aj pre nas... 🙂

lakte
31. okt 2012

@velvet26 ten smajlik preto, co ste napisali 😉 som pediater, ale spolupracujem s poradkynami. Dovodov preco sa dieta na prsnik dozaduje castejsie nie je len o hlade, dojcenie plni vela inych funkcii, a dlhodobe dojcenie ma vyznam a pozitiva aj pre matku a pre dieta. A vy nemozete predsa vediet, ze to dieta sa nechcelo dojcit, lebo bolo unavene, alebo mu nieco je. Ano verim, ze je vycerpana, take dieta unavi predsa aj dospelych aj ked su dvaja na neho.Ale ak sa dojci na poziadanie, je to bezne, dovod preco sa to Vam zda "nenormalne" je ten, ze uz samotne dojcenie vacsieho dietatka je rarita v spolocnosti, kde norma je UM. A ano kravske je vsade okolo nas, vo vsetkom, nie je na nom nic zle. Ale prave tymi krokmi, ktore popisujete sa u Vas dojcenie zuzilo na krmenie a teda ako pisete, ze idealne odstavit ked sa same odstavi...avsak tu sa neda uz hovorit o prirodzenom odstaveni sa. Vyjadrit sa ze sa to poradkyni nepaci je prilis silne vyjadrenie, obzvlast ked viem ktoru poradkynu mate na mysli 😉 je to moja kamaratka a to co robi, robi s laskou a teda pomohla mamickam, nie jednej, desiatkam. Ale tak to je ina tema, ze ano 🙂 A kto urcuje kedy je dieta privelke na dojcenie? ....Norma, ktora reklamuje ze dojcit je "normalne" do 6 mesiacov a potom uz to treba riesit...
"pocucala prso a nechcela nic" satie bez pitia je velmi dolezite, aj na udrzanie tvorby mlieka a rozvija nervovu sustavu a mozog samotny 🙂

velvet26
1. nov 2012

@lakte napisem to takto, ak myslíte tú istú laktacnu poradkynu, tu si vazim, je to moja dobra kamaratka a kolegyna, poznam ju dlhsie ako vy a mne pomohla ked som zacinala s kojenim, kedze som bola prvorodicka a nemala som ziadne skusenosti...vzdy ked som potrebovala, tak som jej mohla zavolat a dala mi dobre rady, takze ja viem, ze pomaha mamickam, to je jedna vec a to ze mi povedala ze sa jej zda, ze malu malo kojim je tiez fakt...aj ked mne sa nezda, ze by som ju malo kojila, kojim ju od zaciatku na poziadanie,ked bola uplne mala tak bola skoro nonstop na prsniku a postupne sa pocet kojeni znizil, co mi pride uplne prirodzene... 🙂 ja jej totizto nedavam prso zas pri kazdej prilezitosti, ked spadne, alebo ma zlu naladu, to zas nie, viem ju ukludnit inak, staci ked sa s nou porozpravam, ved je to predsa uz vacsie dieta a vsetko rozumie, co sa jej hovori, tak preco by som jej mala automaticky davat prso do pusiny.. 😕 myslim, ze kazda mama ma svoj materinsky instinkt a to co robim, tak to citim a viem ze je to spravne..a okrem toho kazde dieta je ine...
dianka je na mna aj tak velmi naviazana, co je spravne, ma som mnou vytvoreny uzky vztah a ak by sa dozadovala prsa castejsie, tak jej ho poskytnem, ale ona nechce...skor mi dava babiku na prso aby som ju nakojila a ked ho ponuknem jej tak nechce..
mna by zaujimalo ako teda podla vas vyzera prirodzene odstavenie sa...skuste mi ho popisat, mozno by to zaujimalo aj ine mamicky...ja si ho predstavujem asi tak ako je to u nas a tiez u ostatnych kamaratok, ktore mam a maju deti v tom istom veku, zaujimave ze koja tiez tak ako ja, len naobed a vecer...asi su tiez nenormalne ako ja.. 😀
a mate pravdu, spolocnost vnima dojcenie vacsich deti rozne, a ja ho vobec nevnimam nenormalne, ako ste sa vyjadrili..keby to tak bolo, tak malu uz davno nedojcim, ja ju budem dojcit tak dlho pokial sa neodstavi sama, ked bude treba aj tri roky... 🙂

lakte
1. nov 2012

@velvet26 tato tema je dojcenie je nadherna vec 😉 a ano je a nerada by som tu rozoberala prirodzene odstavenie. Na to su aj ine temy 🙂

velvet26
1. nov 2012

@lakte ano, je to krasny nazov temy a preto som sem aj prispela...🙂 🙂 😵 tak vas poprosim poslite mi to do ip...dakujem

grososova
4. nov 2012

,,,pri kojení pocitujem štastie,radost a spokojnost a potom ako pristupuje mliečko.Je to užasne požehnanie 😉

miskaska
4. nov 2012

Kojim poleziacky a drobec zacina byt zvedavy..ked uz je napapany a nechce sa mu driemkat, tak na mna kukne tymi svojimi velkymi ocami, odpoji sa a kraaasne sa usmeje..potom si uvedomi, ze by este chcel cucat a rychlo, rychlo hlada opat cicik.