Kojenie mi ide na nervy. Neviete mi poradiť?

flipinka
13. máj 2008

Budete ma teraz odsudzovat, ale musim to bohuzial skonstatovat ☹
Moja dcerka ma 8 mesiacov, nechce jest ziadne prikrmy poriadne, po par lyzickach revu ju musim nakojit. A kojim skoro stale, uz som z toho nestastna, uplne vyflusnuta 😢 Nemozem sa ani nikam vybrat bez nej, lebo je zavisla na mojom prsniku. A z prikrmov sa nenaje.
Raz som odisla prec na 3 hodiny, no muz mi volal, ze moje mlieko z flasky nechce, ani z pohara mu to nevypila, tak som letela domov a po hodinovom reve od hladu sa konecne nacucala priamo odo mna.
Som nestastna a neviem uz co dalej, ved takto sa ne da existovat. Neviete mi nejako poradit?

sirinka
18. jún 2009

tak v prvom rade...tato doba nie je zfanatizovana kojenim...na sk este stale v pol roku - dokedy je odporucane who aby dietatko bolo vylucne dojcene - je na sk vylucne dojcenych iba cca 30% deti...co je zalostne malo...

v druhom rade ked si myslite, ze UM nemoze nijako ublizit...je vyrobene z kravskeho mlieka...teda moze sposobit rozne alergie a zazivacie tazkosti na cely zivot 😉

monika77
18. jún 2009

marta ja sa snažím, ja som len rozmýšľala nad tým ... no a keď prejdeme na tuhú stravu, však aj vtedy sa popri príkrmom kojí, nie? či ako si to myslela?

monika77
18. jún 2009

ozaj maminy čo kojíte, ako vám papajú? môj drobec sa niekedy hrpzne jeduje, kope, štípe ma ... no pred chvíľou sme mali zase hrozné papanie ... zobudil sa po dvoch hodkách a protestuje, plače hrozne ... stále sa jeduje ... ked mu dám prso, vyplúva ho, mrnčí pri tom ... ja už neviem čo s tým, som zúfalá, ešte stále mi plače

dara9402
18. jún 2009

sirinka pre deticky s predispoziciou na alergiu na laktozu existuju mlieka na sojovej baze a keby o to islo aj MM obsahuje laktozu takze alergia moze byt ako na UM tak aj na MM

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martao
18. jún 2009

monika,
presne tak som to myslela.
Potom už kojenie nebude také časté. Ja som tiež mala chuť vtedy prestať. Stačil jeden pohľad na cenu UM a hneď ma prešla chuť. Takže ak máš mlieka dosť, tak možeš aj odstriekavať a dávať z flaše.

sirinka
18. jún 2009

fidka ale ved to je vseobecne zname...len ta na to nikto neupozorni, lebo sa nejedna o nic tragicke. a kedze po MM je to druha najlepsia volba co dat dietatku, nic lepsie neexistuje, tak ako by to mohli nepredavat...ja nie som proti UM ako takemu, len sa netvarim, ze ma same vyhody, resp. ze je "rovnako" dobre ako MM.
je druha vec, ze je to na volny predaj aj v drogeriach bez problemov...UM by sa malo podla mna pouzivat iba skutocne ked je to nutne, malo by byt na predpis. inac ho ma doma pre istotu 99% (tipujem) buducich mamiciek a pri prvych naznakoch problemov pri kojeni ho aj vacsina z nich pouzije a castokrat to vedie k neuspechom pri kojeni, frustracii, ze im po flaske babo spi dlhsie a lepsie ako po prsku, presvedceniu, ze UM je pre ich miminko lepsie a naslednemu odstaveniu.
ja netvrdim, ze mamimnky, co davaju UM robia nieco hrozne...ale pokial existuje pre miminko este lepsia varianta, preco za nu nebojovat? 😉

dara soja je tiez velky alergen a do roka sa neodporuca babatku podavat...dieta, ktore ma predispozicie, ze bude mat na nieco alergiu, tak soja je na prvych miestach.
skor ide o to, ze UM obsahuje prirodzene l. bifidus, ktora crevo ochranuje pred prenikanim skodlivin a alergenov a pred nadmernym drazdenim a dalsie imunitne latky a rastove faktory...preto sa predpoklada nizsie riziko vzniku alergie na cokolvek v neskorsom veku.

marrrka
18. jún 2009

sirinka ked si nezazila co to je ked mas malo mlieka a nonstop ta boli chrbat, ze sa ti v noci neda spat a nemozes si zobrat ani tabletku proti bolesti lebo kojis a male je stale nespokojne a grcia a vypluva prso, potom by si len chvalila, ajy je UM dobry vynalez...

sirinka
18. jún 2009

marrrka sa neboj, pri prvej som sa riadne vytrapila, kym nam kojenie slo bez problemov a kedze kojim uz vyse dvoch rokov nonstop a pri tom mavam pravidelne migreny a prezila som 😉 a kojit planujem este dost dlho...

a to, ze pri prvej som mala dost velke problemy s kojenim, ma priviedlo k tomu, ze som si o kojeni nastudovala co sa dalo, chodila som na kurz pre lakt. poradkyne a velmi mi to pomohlo vyriesit moje problemy aj dilemu, ci um podat alebo nie... 😉 tiez som totiz doma mala krabicu sunaru...

molnarovak
18. jún 2009

Ja som prvu dcerku kojila 6 mesiacov. Samozrejme, ze sme mali vsetky mozne problemy - bud nechcela chytit prsnik alebo mi natrhla bradavky alebo vytiahla malo atd. Ale prezili sme a vytrvali aspon tych nevyhnutnych 6 mesiacov. Potom som ju musela odstavit kvoli liekom.
Ked som cakala druhe dieta, myslela som, ze som majster sveta v kojeni, ze ma uz absolutne nic nemoze prekvapit a ja budem kojit aspon 2 roky. Odsudzovala som kazdu zenu, ktora tvrdila, ze nemoze kojit. Neverila som im a myslela som si, ze su len lenive.
Narodilo sa mi krasne zdrave dievcatko a ked mi ju sestricka prilozila, tak mala zacala vrieskat a ani za nic ma nechcela chytit za prsnik. Toto sa opakovalo stale dookola. Sestricky len krutili hlavou a nechapali, kde je chyba. Moja mala si jednoducho zmyslela, ze ona moj prsnik nechyti. Nemusim ani pisat, ze som sa ju snazila vselijako oklamat - skusala som klobuciky, oblievala som si bradavku odstriekanym mliekom a pod. Nic nepomohlo. V nemocnici som bola uz taka vycerpana z jej vecneho revu, ze mi celkom opuchli nohy a kazdy den mi pichali injekcie od bolesti. Je to strasne vycerpavajuce, ked v noci vstavate kazdych 30 min! pretoze dieta je hladne, ale nemoze sa chuda najest. Vzdy si po dlhom placi a protestovani nakoniec iba potiahla a potom od unavy z placu zaspala. V nemocnici ma sice lutovali, ale v ziadnom pripade mi nechceli dovolit UM. Ked som prisla domov, skusala som ju dalej kojit. Nakoniec to skoncilo tak, ze som sa psychicky zrutila. Bola som neskutocne vystresovana z toho, ze nemozem nakrmit svoje dieta. Manzel okamzite kupil flasu a UM.
Par dni som malu nechcela ani chytit, bola som stale celkom vycerpana a potrebovala som iba klud. Ked to vsetko preslo a dcerka uz veselo ficala na UM, zacala som mat strasne vycitky svedomia. Stale som mala pocit, ze som najhorsia matka na svete a neustale som si davala za vinu, ze nekojim. V tomto mojom presvedceni ma este viac utvrdzovali diskusie, kde si mamicky pisali, ake su uzasne, ked koja svoje deti a tie ostatne nekojace matky sa urcite malo snazili a preto nekoja. Naozaj sa niekedy zena velmi snazi a velmi chce, ale jednoducho to nejde. Mohla som si usetrit ten strasny stres, ktory som prezila, keby som skor presla na UM.

janajanajana
18. jún 2009

Monika77, aj moja to robieva vtedy ked jej malo tecie a ona je velmi hladna.

blau
18. jún 2009

molnarova- zaujimavy pribeh. Urcite to nebola sranda ani pre teba. Obdivujem ta, ze si to zvladla a dokazes o tom takto pisat. A hovorim urcite nie si zla matka. Si ta najlepsia ake tvoje deticky mozu mat. Prajem vela zdravicka 😉

martinka13
18. jún 2009

Ahojte Aj ja sa pridavam do diskusie Mam doma 5,5 mesacneho nadherneho chlapceka Narodil sa nam ako riadny valibuk 4000 g a 51 cm Mliecko sa mi nechcelo spustit 3 dni a nakolko mu ani glukozka nestacila musela som mu dat UM uz v nemocnici, nakolko bol stale hladny Pre prepustani z nemocnice uz mliecko bolo tak som ho len kojila Az kym neprisla na rad prva prehliadka u pediatra Ten povedal, ze nam malo pribera Tak som sa rozhodla, ze aby som vedela, kolko spapal budem mliecko odsavat a tak mu ho davat pit Je pravda, ze takto sa krasne napapl, lebo pri prsniku mi vzdy zaspaval a nedal sa ziadnym sposob zobudit Pri dalsej prehliadke bol prirastok vahy ok tak som takto pokracovala dalej Obcas som ho kojila noramlne, aby si neodvykol od prsnika, ale vzdy zaspal, alebo sa zacal pri piti dusit No, aby som to skratila vydrzala som to 3 mesiace (odsavat, mliecko zohriat, nakrmit, odsat, zohriat, nakrmit....) Mlieko som mala uplne priesvitne a krpec bol hladnejsi a hladnejsi Tak som proste postupne v 4. mesiaci presla na UM Vobec si nemyslim, ze som kvoli tomu zla mama Papa nam krasne, teraz uz aj rozne prikrmy a je to stastne dietatko Teda aspon tak vyzera Maminy, ktore nemozte kojit x rokov, vobec si to nemusite vycitat Je pravda ze teraz z kazdej strany mamickovsych casopisov svietia velke clanky a kojeni a ako je to nevyhnutne a pod. Iste je to super, ak sa da Ak nie tak nie Papa

sirinka
18. jún 2009

molnarovak pozri sa na to z druhej strany...ty si urobila vsetko preto, aby si dcerku kojit mohla, nemas si co vycitat. mozno keby si sa vzdala skor, este dĺho by ta trapili myslienky, ci sa nedalo urobit viac...

dara9402
19. jún 2009

sirinka hovorila som o alergii na laktozu a tu riesa prave sojovym mliekom ale dobre ak myslis ze to nieje pravda je to tvoj nazor.

molnarovka, tvoj pribeh je takmer to iste ako to bolo u nas len u mna sa ku tomu pridruzila este aj silna cripka so 40-tkami teplotami, kojili sme sa asi dva tyzdne a potom som prestala lebo to proste neslo nevladala som sa ani na posteli posadit. ver mi tiez som preplakala cele dni, strasne som sa trapila ze nemam mliecko a ze drobcovy to niako s tym papanim nejde, trapili ma vsetky kamosky ktore kojili ze len koj koj aj kazdu pol hodinu som myslela ze sa zblaznim dokonca som mala aj taku radu ze ked budem s horuckou lezt v posteli tak mi ma manzel maleho pridrzat pri prsniku, no bolo to hrozne tak sme sa na to nakoniec vy...... presli sme na UM a ked mi mrknes do albumu uvidis najkrajsie a najspokojnesie dieta na svete 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

molnarovak
19. jún 2009

Dakujem, dakujem, dakujem. Som rada, ze nie som jedina, ktora to vzdala. Cloveku sa ulavi ked vie, ze aj ine mamicky prezili nieco podobne.

potapko
19. jún 2009

Molnarovak, tvoj pribeh je dost smutny a to hlavne preto, ze tato "kojaca doba" vie dohnat zenu do zufalstva. Ja som svoju prvu kojila do 8 mesiacov a bola som nestastna, ze ma odmietla a ja som musela prejst na umele. Ked sa narodila moja mladsia, tak som bola na cele kojenie poriadne nahnevana, lebo mi tiez v porodnici nechceli dat UM a museli sme tam ostat dlhsie, lebo dcerka chudla a vobec nepriberala (nechcela tahat, len dudlovala). Tak som uprosila lekarku, ze ako druhorodicka predsa viem, ako ma dietatko papat a nech mi da umele (teraz ma asi niektore "kojace maminy" odsudia 😉 ) Prisli sme domov a zacalo trapenie. Ja som dlho nebojovala, povedala som si, ze kojenie je super a fajn, ale vtedy, ked dietatku mas co dat a ono si to aj vytiahne. Ale mne nastal iny problem, dcerka velmi malo priberala, ale UM rezolutne odmietla. Ani lyzicka, ani striekacka a flasa uz vobec nie. Tak som si povedala, ze co uz, asi sa fakt chce kojit 😉 Ale prestala som sa stresovat a pocuvat od ostatnych ludi, ze aka je strasne chuda a preco jej nedam jest. Vidis, vzdy sa najde niekto, kto bude mat iny nazor 😀 😝 Tak sme sa kojili do 6 mesiacov a potom prisli prikrmy. Konecne som prisla na to, ze moje dietatko pol roka hladovalo, lebo za 6 tyzdnov dobehla svoju vahu, takze pribrala 1,2 kg 😀 Stale ma moje mlieko ako dobrotku, ale vobec ho nevyzaduje a ani nie je z tych deticiek, co sa vrhaju na bradavku. Moja ked ju zbada, tak sa s tym hra a chyta prstekmi, ako keby to bola hracka a nie strava 😀 😀 Takze hlavu hore a vobec sa nestresuj: Ked to nejde, tak to nejde ..... A ten stres za to kojenie nestoji. Pekne si uzivaj deticky a bud rada, ze su zdrave a maju spokojnu a stastnu maminu.

borocka
19. jún 2009

pre nas je kojenie boj. maly ma sice len 4 tyzdne, ale uz teraz ked si na kojenie pomyslim, tak mi tecu slzy. Nas patrik nie je velmi sikovny, jedno papanie mu trva casto aj viac ako pol hodinu. zakazdym mi znovu a znovu musi bradavky vytiahnut, a to boli. vobec na to nemam stavane prsniky ale mlieka mam dost. uz sa nam parkrat stalo, ze mu tieklo viac krvy ako mlieka. takze som revala nad odsavackou a maly v postielke najprv od hladu a potom od nervov kym dostal svoje.
v nemocke ma ukludnovali ze maly sa polepsi, ze si zvykne a pojde mu to rychlejsie. ze prsniky mi znecitliveju a bude to skvele. malo to trvat par dni. akurat ze mna to boli stale viac a viac.
neviem sa dockat dna kedy mlieko odstavim. UV vobec nie je zla, a materske mlieko nie je zdaleka zarukou zdravia babatka. dolezitejsie pre mna je, aby som si babatko vedela objat a pritulit, aby som anzela nechala objat ma a aby som mohla spat aj inak ako na chrbte.

bershka
19. jún 2009

no ja skapem, to je tema. 😖

molnarovak
19. jún 2009

Bershka, ja si myslim, ze je dolezite hovorit otvorene aj o negativnej stranke kojenia. Pre dieta spravime prve aj posledne, ale nie vsetky mamicky mozu kojit bez problemov. Nasledkom toho je vycerpana vystresovana ubolena matka, ktora si vobec neuzije svoje dietatko. Navyse, ked sa chce niekomu vyzalovat, pocuje len kritiku zo strany okolia. Naozaj sa o tejto teme velmi malo pise, pretoze sa za to asi hanbime.

selavi
19. jún 2009

nedá mi nepridať sa k tejto téme. Mám dvoch synov. Prvý bol kojený - nekojený 2 týždne, druhý je kojený doteraz. Aj pri jednom aj pri druhom som si užila svoje a preto ma vedia riadne vytočiť ženy, ktoré s kojením nemali problémy a sú najmúdrejšie na svete. Myslím, že každá matka chce pre svoje dieťa len to najlepšie, ale keď to nejde, tak to bohužiaľ nejde. Mlieko sa mi v oboch prípadoch spustilo až na tretí deň po pôrode. Starší syn sa nevedel vôbec prisať a doma začalo trápenie. Pôrodnú váhu mal 3300g a po dvoch týždňoch vážil 2900g. Takže ak sme nechceli ísť do nemocnice na infúzie museli sme prejsť na UM. Dovtedy to bolo urevané a nervózne dieťa, odvtedy je to naše usmievavé slniečko a chvalabohu nemáme žiadne problémy. Mladší sa narodil riadny valibuk 4250g, v nemocnici sa krásne prisal, síce mliečko prišlo neskoro, ale bolo to v pohode. Doma bolo tiež všetko v poriadku, malý sa krásne napapal a spinkal aj tri hodiny. jediný problém bol ten, že papal krátko a tak ja duša nedôverčivá som utekala k lekárke sa prevážiť. Malý síce neschudol, ale pribral máličko. Po skúsenostiach s prvým synom som si povedala, že mi kojenie nie je súdené a utekala kúpiť nutrilon, ale tu nastal problém - malý nechcel fľašku ani vidieť a lyžičke ani nehovoriac - presne ako písala potapka - takže sme sa s kojením trápili naďalej. Priberanie podľa doktorky nedostatočné - takže nasledovali rôzne vyšetrenia - obličky, krv, moč a stále dookola - chvalabohu nič nezistili. Ale nejako sme to vydržali aj keď na psychike mi to teda nepridalo, s každým kojením ma trápila otázka, či malý nie je hladný. Po zavedení príkrmov sa to chvalabohu zlepšilo - je veľký papkáč a váha sa pomaly upravuje. Ale to čo som prežila neprajem nikomu a ak by to šlo určite by som UM neodcudzovala - nikto nevie čím si matka prejde, kým to umelé mlieka svojmu dieťaťu dá - tak prosím neodcudzujte, ale skúste pochopiť. 🙂

sirinka
19. jún 2009

borocka poziadala si o pomoc lakt. poradkynu? podla mna sa ti maly zle prisava, pripadne mozes mat na bradavkach aj infekciu, ked to tak velmi boli...to nie je ok a treba to cim skor vyriesit.

selavi
19. jún 2009

borocka - naozaj skús tú laktačnú poradkyňu - môže to byť zlé prisatie, ako píše sirinka. Ja som mala to isté pri prvom synovi, ale mne sa nechcel vôbec prisať, ak sa nakoniec prisal bolo to presne ako píšeš - určite sa to zlepší a potom to bude už len radosť - držím palce 🙂

martao
19. jún 2009

borocka,
chce to len laktačnú poradkyňu. Určite sa treba stretnúť osobne. Zistí tvoju techniku dojčenia a poradí. Nič nevyriešiš cez telefón.
Ja som sa trápila rovnako. Bradavky som mala vpadnuté, zápaly som mala pravidelne, bradavky dopraskané, každé kojenie som preplakala. Nakoniec sa všetko upravilo a kojila som do 2 rokov.

borocka
21. jún 2009

Takze si myslite, ze mam ist za odbornikom?? v nemocnici ked sa podarilo, tak maleho mi prisavali rovnako. a on sa dosyta naje, nevyzera, ze by sa pri tom mordoval. aj mu pekne tecie.
a ozaj, ako to vyzera ked mam zapal ci infekciu?? kojim len a zasadne s klobucikom. vzdy ked dojeme a skladam si ho, velmi to stipe a pali na tom najblizsom okoli bradavky... pokozku tam mam celkom vyschnutu a odretu. neexistuju klobuciky napustene nejakym gelom, aby sa to tak nepriliepalo na kozu?? kde zozenie laktacnu poradkynu???

annag
21. jún 2009

borocka - bábetko sa Ti určite nesprávne prisáva a okrem toho máš aj mykotickú infekciu na bradavkách. Je veľmi potrebné naučiť sa bábo správne prikladať. Klobúčiky sú veľká potvora - ony sú pôvodca Tvojich problémov - cez klobúčiky sa bábo nikdy nedokáže správne prisať a sú zdroj infekcií. Poradkyňu nájdeš tu: http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

niekedy stačí ukázať, ako bábo priložiť a dojčenie je zrazu radosť - stratí sa bolesť (u Teba to bude kvôli infekcii ešte pár dní trvať) , dojčenie Ťa bude tešiť, a k manželovi sa budeš môcť túliť bez toho, aby Ti to spôsobovalo bolesť. 😉 🙂 Zavolaj jej ešte dnes, pomôže Ti. Na bradavky si môžeš ešte dnes ísť kúpiť Candibene alebo Canesten krém - pomôže Ti kým sa s ňou stretneš. Držím palce 🙂 Bradavky stále vetraj a drž v suchu.

molnarovak
21. jún 2009

borocka, urcite vyskusaj, co Ti radi annag. Ako som uz vyssie pisala, nemohla som kojit svoje druhe dieta, ale ked som kojila prvu dcerku, bol to neskutocne nadherny pocit. Samozrejme, az ked sme sa to obe naucili a vsetko fungovalo spravne. Aj preto som sa tak strasne snazila kojit druhu dcerku. Ked sa bradavky vyliecia a dietatko sa nauci spravnu techniku, kojenie bude bezbolestne a budes mat uplne paradny pocit. Ani na to teraz nechcem mysliet, lebo mi zase zacina byt luto, ze nemozem kojit.
Klobuciky su dobre mozno v zaciatkoch, ale cim skor ich treba dat prec. Dietatko sa musi viac namahat, ide to cez ne tazko. Pri prvej dcerke som ich tiez spociatku pouzivala, vtedy kojenie trvalo strasne dlho a nakoniec mi vzdy zaspala od unavy, takze som ju musela kojit aj kazdu hodinu. No a samozrejme mavala kazdu chvilu "zabu" na jazyku, aj ked som klobuciky umyvala. Potom som sa raz nahnevala, klobuciky som vyhodila a asi den sme sa trochu trapili s uchytenim bradavky. Len co sa to naucila, bola to parada. Kojenie trvalo asi 10 minut a stacilo jej to minimalne na 3 hodiny. Aj ja Ti drzim palce a napis, ako ste to zvladli. 😉

borocka
21. jún 2009

len moje bradavky vobec netvrdnu. maly nema co nahmatat v puse, a len ich tak omala a cmula, je nervozny lebo sa mu nezda ze by to mal sat. a nie som masochistka, neviem si ich vystipat a nasilu sama vytiahnut.
skusim teda tie masticky. su na predpis?? nemala by som ist k svojmu gynekologovi???

inak, ziadna z tych poradkyn nie je v nasom okoli. da sa to aj telefonicky, alebo nas musi vidiet? s malym sa este neda cestovat.