Kojenie po operácii

berinka42
20. máj 2016

Ahojte, štvrtok mi vyberali mandlu, mala som tam hnisavy vacok za ňou. Dostávam ATB do žily 3x denne, furt ti cítim ako aceton keby mi dávali. Bola som 2x na ct, kde podávajú do žily zase jód. V nemocnici budem asi 4 dni. Zatiaľ odsavam. Ale stále je to menej... Dnes som odsala hádam bledo zelené mlieko. Po akej dobe budem. Môcť opäť kojiť. Všetky tie ATB, jód z tela kedy sa vyplavi? Mate podobnú skúsenosť?

pribinak
20. máj 2016

Vsak si v nemocnici, opytaj sa doktorov.

maminecka2
20. máj 2016

Ahoj, poinformuj sa na Mamile. Ak sa spytas doktorov tak Ti pomaly rovno odporucia prestat kojit uplne.... O tomto nemaju ani paru, na medicine sa to v podstate nestuduje. Hovorim z vlastnej skusenosti.

janinah
20. máj 2016

@maminecka2 neviem,či na mamile majú páru ktoré atb a lieky sa ako dlho odbúravajú z organizmu...to jej mlieko je teraz čistá chémia,toto by som dieťaťu nedala....stále odsávaj,teraz zrejme menej ješ a piješ,tak skús piť čo najviac, v nemocnici tvoj oš. lekár môže kontaktovať nejakého lekára z novorodeneckého odd. takto ti poradia odborne,súhlasím,že orl lekár o kojení nebude mať onfo

maminkasisa
20. máj 2016

skus zavolat svojej pediatricke, mne tiez raz pri uzivani liekov zistila, kedy budem moct opat kojit.... nekojila som 7 dni.....

maminecka2
20. máj 2016

@janinah Zial je to smutne ale na mamile budu mat urcite relevantnejsie info o liekoch a ich moznej koncentracii v mlieku a vplyve na dieta. Viem ze spolupracuju aj s lekarmi, sama som mala jednu poradkynu pediatricku (inak velmi mi pomohla). A este raz- zial- viem o com hovorim, aj ja mam vystudovanu medicinu a teda kojenie a materske mlieko je to posledne co by sa na medicine ucilo, riesilo, nikoho to netrapi. A teda je to velmi smutne, ked vezmem do uvahy ze kazde dieta je minimalne do pol roka odkazane len na mlieko, samozrejme v optimalnom pripade materske. Je zarazajuce ze sa tomuto venuje jednak medicina jednak farma priemysel tak malo, no ale to uz je uplne ina tema.
Urcite sa zakladatelka moze popytat aj pediatra, pripadne aj operatera, anesteziologa, ale ja by som sa popytala aj na tej mamile a potom sa rozhodla. (Opat moja osobna skusenost s jednou pediatrickou, ked som mala malo mlieka a syn nepriberal- "vyprdnite sa ta to kojenie, ved nutrilon je dobry...."-- asi tak).
A zakladatelke drzim palce nech sa rozhodne akokolvek, nech sa jej podari vratit sa ku kojeniu.

maminecka2
20. máj 2016

A este jedna poznamka, ano mlieko po tomto vsetkom je cista chemia, ale co je umele mlieko?

avirka
20. máj 2016

@maminecka2 to myslis vazne tuto otazku? porovnavat lieky s umelym mliekom?

buckeye
20. máj 2016

@maminecka2 lenze je rozdiel ked nemozes kojit lebo mas malo mlieka, vtedy su laktacne super, ked ti poradia ako to rozbehut, ale je rozdiel, ked je zena liecena atb priamo do zily, ved to je uplne ine metabolizovanie (famakokinetika, a obidenie per os) a to by si ako lekarka mohla vediet

saranca
20. máj 2016

Tiez odporucam poradnu na mamila.sk Nehraju sa na vsevedkov.
Spolupracuju aj so svetovymi odbornikmi. Na SK je podpora a povedomie lekarov o dojceni biedne. O dlhodobom dojceni ani nehovoriac

berinka42
autor
21. máj 2016

Samozrejme som sa pýtala Dr, ale tí mi povedali ze uvidíme, keď prídem o týždeň na kontolu. Pustia ma asi v pondelok... Som tiež názoru, že teraz prikladať nebudem, lebo aj keď dosť pijem, moc cítiť ako penicilin, a keď mi do žily pichaju ATB 3xdenne asi 20ml, tie cítiť ako aceton, určite samé mnamky. Nehovoriac o tom jode na ct, to radšej ozaj um, aj teraz ho papa, dokonca ma menšie bolesti bruška ako pri mm. Veľmi by som sa však chcela vrátiť ku kojeniu, ak drobec bude tiež ochotný spolupracovať. Užívam zatiaľ homeopatika, mam aj senovku a benedikt, ale neviem ešte poriadne prehltat. Snažím sa odsavat každú hodinu, aby som prsia stimulovala, dokonca som si zaobstarali el odsavacku, bo ma už ruky boleli. No odsajem si minimum. Včera ráno som si odsala ešte 120ml z oboch, nič moc, ale aspoň dačo a odvtedy ak 5ml tak som super... Ci sa pomaly to mlieko tvorí neviem... Pijem aspoň 3l denne, pomaly aj strava je, kasovita. Co mi dávajú neviem, aj keď som sa pýtala, názov si nezapamatam, uvidím asi A na prepustacej správe. Ale isto sú to silné ATB, lebo aj zápal bol silný. Ležím už od stredy a 3x denne ich dostávam... Až do pondelka.. Neviem ktorá mamina mi by trufla dojčiť 🙂 som v kontakte aj s jednou laktaxnou, ta mi radila len odsavat a ze k mliecku sa da vždy vrátiť.. Takže toľko

maminecka2
21. máj 2016

@avirka Nebolo to myslene tak ako si to zjavne pochopila, nemusime vsetko hrotit ad absurdum

sandrabj
21. máj 2016

Máte niektorá skúsenosť po pôrode sa mi rozpadlo šitie na hrádz museli mi to zosivat znova no to druhé šitie na nespája stehy stále mám a už som po zákroku 3 týždeň a stale to nieje spojené bojím sa

maminecka2
21. máj 2016

@buckeye O farmakinetike nieco viem a teda nikde som tu nevyhlasovala nech veselo koji, ved ani neviem co a v akej davke berie. Pretoze by som si sama netrufla na hodnotenie v takto zlozitom pripade odporucam to co by som urobila ja a co je podla mna dobre urobit (a teda popytat sa a potom sa zariadit). Nic nie je ciernobiele, to viem aj zo svojej praxe a niekedy je tazke rozhodnut. A urcite nebudem ordinovat takto od tabletu.
A ak by som vedela ze na mamile si nejake kojace aktivistky vypisuju co im pride vhod nikdy by som to neodporucala. Naozaj je to podla mojho najlepsieho vedomia a svedomia.
A inak tiez je mi luto ze musim napisat ze nie vzdy co povie lekar je aj spravne, v tomto pripade to vyplyva z nedostatku informacii. Bohuzial. Ale treba si to aj vediet priznat a nie sa hrat na vsemohuceho a chtiac ci nechtial ovplyvnovat ludske zivoty. No ale zasa som pri inej teme.

maris5
21. máj 2016

Ja som bola operovana v celkovej anesteze a doktorka mi to zistovala na novorodeneckom, ze po tej narkoze mozem az o tyzden kojit. V nemocnici som pravidelne odsavala, ale mliecko islo pomaly do stratena....

maminecka2
21. máj 2016

@berinka42 Velmi drzim palce nech sa to podari. Skore uzdravenie.

sardinka335
21. máj 2016

@maminecka2 tak ak si lekar a čitala si rady od mamily ohladom liekov, tak s niektorymi sa naozaj neda suhlasit...kojenie a lieky sa asi na medicine neštuduje, ale je x kazuistík a nejake tie vyskumy, a lekari sa stretavaju s pacientmi tak snad nie su uplne trafení aby o niektorých liečivách a ich učinkoch nevedeli. Lebo podla mna nie je normalne radiť matkam kojenie v kazdom pripade a za kazdých okolnosti aj ked je dokazane, ze liek do mlieka prestupuje. Tyka sa to napr. psychofarmák, na ktorých mamila veselo odobruje dojčiť, zena otravena hubami - nech dojčí, zena opitá - nech dojčí....na toto sme/som tu uz x krat poukazovala, ze to je cisty fanatizmus aj ked pomoc s technikami a prisatím s tym vedia pomoct to uznavam. Pridavam aj citaciu z ich stranky a nech si kazd yurobi nazor sam...sak čo tam po nejakych reziduách liekov v mlieku...tuto je odpoved mamičke, ktora uzíva benzáč Lexaurín...
Ak by lexaurín bol jediná možnosť, tak je bezpečnejšie pokračovať počas jeho užívania v dojčení. Ako pri väčšine liekov, aj pri tomto lieku, sa ho do mlieka dostáva pomerne malé množstvo, a pri užívaní liekov a dojčení sa nezvažuje len skutočnosť, či liek prechádza do mlieka, ale aj riziká spojené s nedojčením, ktoré pri väčšine liekov prevyšujú skutočnosť, že sa v materskom mlieku nejaké malé množstvo lieku nachádza.

maminecka2
22. máj 2016

@sardinka335 Ahoj, samozrejme ze vsetko som necitala, len to co sa tyka mna. Nastastie toho nie je vela. Keby bol cas aj by ma to zaujimalo, snad na dochodku... 🙃
Tak ako asi vo vsetkom pride mi najlepsia zlata stredna cesta a riadit sa aj sedliackym rozumom. Niektore odporucania su naozaj pritiahnute za vlasy, aj na strane mamily a aj na strane lekarov. Je to niekedy tazke rozhodnut sa. Clovek sa vzdy snazi konat tak aby to bolo najlepsie pre babatko. A teda nezavidim mamickam co uzivaju pravidelne rozne lieky napr. spominane psychofarmaka, uz aj tak to maju tazke.

berinka42
autor
24. máj 2016

Tak baby, už som doma, dostala som. Ešte ATB na 5 dní, ale po konzultácií s pediatrickou, môžem kľudne kojiť pri nich. Som rada, že mám takú dobrú doktorku. To isté mi povedala aj moja všeobecná. Ak niekomu pomôže, bitammon 375 užívam s teda kojiť sa môže