Kojenie s fibroadenómom. Aké sú vaše skúsenosti?

sendy10
1. apr 2009

Mile mamicky,
po rade s annag cez IP by som rada otvorila tuto temu, nakolko na MK som nenasla zatial rady k tomuto specifickemu problemu. Ja uz zial nekojim, kojila som velmi kratko (do konca sestonedelia). Ja som trocha specificky pripad (primar novorodeneckeho na Antolskej mi povedal, ze patrim k tomu 1% zien...). Ale poporiadku.
Uz 5 rokov som disperzarizovana v prsnikovej ambulancii s diagnozou cysticka dysplazia prsnikov a s diagnostikovanym 1,6 cm fibroadenomom (nezhudny nador) tesne pri pravej bradavke. Fibroadenom sposobuje silne vtahovanie bradavky, takze kojit som z neho bez klobucikov nevedela. Lavy prsnik je v poriadku, ale takisto juvenilny, bradavky nevystupene, takze aj z neho sa dost tazko kojilo (rady pre vtiahnute a ploche braadvky nezaberali..) a tazko nam to islo aj s laktacnou sestrou v porodnici. Vzhladom na ten moj nalez sa dokonca priamo v nemocnici rozmyslalo o zastaveni laktacie na 4.den po porode, nastastie k tomu nedoslo, tak sme kojili aspon tych par tyzdnov...
Bola by som rada, ak by ste sa so mnou podelili o Vase skusenosti s kojenim v tomto pripade, verim, ze nie som jedina s tymto problemom. Kedze pri prvom babatku mi kojenie nevyslo, rada by som tomu pri druhom predisla a budem velmi vdacna za Vase podnety. 😉

fifinna
2. apr 2009

sendy, je sa cudujem , ze ti ho nevyoperovali. Ja som mala tiez niekolko rokov pod bradavkou hrcku, a nakoniec sa dr rozhodla , mi ju dat vyoperovat, aby mi nespôsobovala tazkosti v tehotnosti a pri dojceni. Sice maly ten prsnik odmietal, asi mu islo tahsie, ale nakoniec si zvykol a kojime doteraz. Takze, ja ti odporucujem si to dat vybrat.

sirinka
2. apr 2009

sendy ja mam polycysticke prsniky...kazdu chvilku mam vacsie cysty niekde, tie sa neskor stracaju... a plne prsia malinkych cyst...jeden dr. mi raz na usg povedal, ze ja urcite budem mat raz karcinom prsnika 😠

fibroadenom mi bol na usg raz diagnostikovany, no na dalsej kontrole po roku ho uz nenasli, takze to zrejme fibroadenom nebol...

co sa tvojho pripadu tyka, urcite by som si to na tvojom mieste nechala vybrat, je to maly zakrok, pobyt v nemocnici sa da obmedzit na tri dni a mas pokoj.

ja kojim doteraz, zo zaciatku boli problemy s mnozstvom mliecka, ale to suviselo s nespravnym postupom po porode, kedy sa mi laktacia nerozvinula poriadne...

sendy10
autor
2. apr 2009

fifinna, sirinka, dakujem velmi pekne za Vase reakcie. Uz som sa zacala obavat, ze som sama taka.. 😔 . Popravde nikdy nikoho nanapadlo mi ho vybrat. Od 23 rokov som s tym disperzarizovana v prs.ambulancii a abolvovala som kopec vysetreni (mamo, sono, MRi, termoviziu, cytologiu...), ale nikdy nikto nenavrhol vybrat, dokonca, ani ked som tam bola na kontrole v 24tt...mozno sme mohli kojit dodnes... ☹ . Momentalne tam chodim dost casto, lebo stale mam mliecko, takze riesime toto, tak sa najblizsie spytam (bud.tyzden na to vybratie) a dam vediet. 🙂

sirinka
2. apr 2009

sendy a kam chodis?

mami.sk
2. apr 2009

ja chodievam asi 3 roky do prsnikovej poradne kazdy polrok na sono s pravym prsnikom - mam tam jeden fibroadenom a jednu cystu 😒
lekarka mi na sone v tehu povedala ze budem mat velke problemy s kojenim ☹
no na moje velke prekvapenie sa dcerka hned prisala a kojila som bez problemov .
akurat ten pravy prsnik ma zo zaciatku velmi bolel 😒 a malej mliecko z neho vobec neslo a hnevala sa 😒 potom som zistila ze ked si odsavackou odsajem mliecko a az potom jej ho ponuknem tak bolo dobre 😉
fungovali sme tak asi mesiac a teraz je vsetko v poriadku a uz nie je ziadny rozdiel medzi prsnikmi 🙂

sendy10
autor
2. apr 2009

sirinka, chodim do Onkolog.ustavu na Heydukovu v BA. Predtym som chodila na Klenovu, do Nar.onkol.ustavu.
mami.sk - a kde mas fibriadenom? Cysty mam aj ja, a dost vela, v podstate mam zacystovane prsniky, preto aj tak dg. cysticke dysplazia. Fibroadenomy ako take nesposobuju problemy pri kojeni, problem je, ked su nestastne umiestnene, ako zial v mojom pripade - fibroadenom velkosti 1,6 cm mam "zakvaceny" na tkanivo bradavky a ta sa mi potom staca smerom dovnutra, takze syn hoci bol od narodenia velky (3950g) a mal silny saci reflex, si s tymto zial neporadil...v porodnici dokonca uvazovali nad zastavenim laktacie, ale nastastie sa tak nestalo...

mami.sk
3. apr 2009

sendy, priznam sa ze ani poriadne neviem kde sa presne ten moj fibroadenom nachadza 😒 aj mi ho lekarka na sone vzdy ukaze ale...
velkost ma 8 mm 😒

iwuskaaa
3. apr 2009

Ahojte 😉 ,
tak do tejto skupiny sa môžem zaradiť aj ja, len s tým rozdielom, že ja mám fybroadenóm vyoperovaný už dva roky a každý polrok chodím na kontroly do BB, k onkogynekológovi.
Sendy, prečo si si to nedala vybrať?
Keď som ja dostala výsledky o tom, čo to vlastne je, lekár mi doporučil operáciu, že nikdy nemožno vedieť ako sa to zvrhne. Ešte pred pôrodom som sa pýtala, či nebudem mať problém s kojením. Povedal, že nie...
No kojím doteraz, problém som nemala, akurát ten, že MUSÍM kojiť s klobúčikmi, malý si bradavku nevedel chytiť 😖 . Takto fungujeme od narodenia už 7 mesiacov a je to OK 😵 ...

sendy10
autor
4. apr 2009

iwuskaa, teraz ako citam, tak si pripadam aj nemozne, lebo mne fakt za tych 5 rokov nikto vybratie nenavrhol... ☹ . Ked by som bola tusila, ako mi to skomplikuje kojenie, tak sa na operaciu pytam, ale snad pre druhe babo to este zachranim 🙂 . V utorok idem na kontrolu, tak budem mudrejsia. A pri kojeni s klobucikmi mas dost mliecka? Nemusite prikrmovat UM? Lebo nam kojenie neslo velmi ani s klobucikmi, maly dostal flasu uz v porodnici a hoci mu nerobilo ziadny problem "preskakovat" z prsnika na flasu, tak napriek tomu, ze som pila vsetko mozne (vratane cajov na podporu kojenia), tak mlieka bolo stabilne rovnako..

janinah
4. apr 2009

tak ja to nenavrhnutie oper. zákroku tiež nechápem , načo ho tam pestovať donekonečna?

iwuskaaa
6. apr 2009

Sendy, problém s mliečkom som na šťastie nemala 😵 ...ani raz som nemusela prikrmovať UM, mám dosť svojho, tak som šťastná 🙂 .
Daj vedieť ako si dopadla u Dr.? 😉

sirinka
6. apr 2009

sendy ten nedostatok mliecka moze kludne suvisiet aj s uplne inymi vecami ako je fibroadenom...napr. klobuciky znizuju priamu stimulaciu bradavky a tym aj tvorbu mliecka, nespravne prisatie babatka po skusenosti s flaskovym cumlikom a zla technika sania...

sendy10
autor
7. apr 2009

Ahojte, tak dnes som pochodila takto: zas mi brali krv (prolaktin??) + na sklicko ster mliecka (tento rok asi 5x) a vysledky az za 2 tyzdne. Ale tie predosle vraj neboli zle, tak uvidime..Co sa tyka toho mojho fibroadenomu, tak je to nastastie bezo zmeny (klop-klop) a podla primara, aj ked je na takom mieste, tak by nemal mat vplyv na kojenie..tvar bradaviek (nie typicky ploche, ani typicke vtiahnute, ale skor stacane dovnutra) vraj suvisi viac s genetickou predispoziciou...to bola pre mna inak nova informacia...viac som sa nestihla spytat... 😒 . Vyzera to tak, ze teraz musime hlavne poriesit to mliecko, aby sa spravne "stratilo" a az potom sa pravdepodobne budu riesit moje problemy s kojenim (samozrejme uz do buducnosti, pri synovi sa s tym uz nic nenarobi.. 😔 ).

zabka1003
8. apr 2009

Ahojte baby..

tak ja sa pridávam..tiež som sledovaná už myslím že aj 6 rokov pre FA..a mám, teda mala som 3..
V jednom prsníku 2 a v druhom jeden..
A kojila som malú rok..síce od pol roka už len z jedného prsníka, lebo druhý mi začala odmietať..mala som v ňom od začiatku menej mliečka, neviem či to bolo práve kvôli FA..
Ale kojila som viac menej bez väčších problémov..

A teraz som bola na kontrolnom sone a vplyvom tehotenských hormónov a dojčenia mi jeden úplne zmizol a oba sa zmenšili o 4 mm..takže u mňa sa kojiť oplatilo..

Záleží asi aj od lokalizácie, kde sa nachádza, mne to teda neodporúčali vybrať, len ma sledujú..
držím vám veľmi palce, nech úspešne kojíte a máte len dobré výsledky 😉

sendy10
autor
8. apr 2009

zabka1003, a preco Ti ho neodporucili vybrat? Inak to kratke kojenie pomohlo aj mne s cystami, prsniky mi zmakli, cysty sa nejak rozplynuli (na par vynimiek a ten FA), ale je to obrovsky rozdiel. CO sa tyka toho mliecka, tak ja som mala podobny problem, malo mliecka. Mne sa to nejak ustalilo na 50ml za den, ani o kvapku viac a robila som podla vsetkych moznych rad (rasca, fenikel, caje na kojenie, Vinea...), ale bolo ho malo..Aj Ti niekto povedal, ci existuje nejaka suvislost medzi mnozstvom mliecka a FA??

anuska74
13. feb 2013

Ja mám tiež fibroadenom už cca 10 rokov a ani mne nenavrhovali ho vybrať a ani o tom neuvažujem. Ak sa roky nemení je čisto ohranočený, som pod kontrolou tak si neádám rezať, kamoška mala takto a odvtedy sa jej robia cysty, to tkanivo okolo sa narušilo.
A kojila som 2 deti, ale ho má dalej od bradavky, 1,5X0,5 mm tuším.