Kolika u detí. Máte niekto skúsenosť? Čo pomáha?

zuzig
10. júl 2006

Máte niekto skúsenosti s kolikou u detí?Čo pomáha?

evixa
20. nov 2008

ja som na radu lekarky vysadila caje na podporu kojenia a zacala pri kazdom jedle jest aspon 3 zrnka rasce. A Gregorko takmer pred kazdym kojenim dostava Infacol. Takto nam to zatial celkom klape a dufam, ze sa uz tie krce nevratia. A ked sa ma nafuknutejsie brusko pomasirujeme a pocvicime nozkami. Raz sme skusali rektalnu rurku, ale boli sme z toho len vystresovany a krpcovi sa neulavilo.

cvrcekdado
26. nov 2008

Ahoj mamičky.
Ja mam 6t syna, Dada (Daniel). Nevim, ci mame koliku, ale... . Zacalo to nekludom pri kojeni, potom aj inokedy (najcastejšie v čase keď nespi, a je jedno, ci pred, alebo po jedle). V poslednych 2 tyzdnoch sa nam stava, ze podvecer, od tej 5-6tej nespi, je nepokojny aj ked je suchy, prebaleny, napapany, odgrgnuty a plac sa stupnuje az do hysterickeho, nicim neutisitelneho vzlykania, ktore mi uz niekedy pripada ako zufaly narek z unavy, nie od bolesti. Brusko tvrde nemava, kaka a prdka velmi dobre (niekedy mu cvicime nozickami - najma ked tlaci tak, ze ma az brontavu tvaricku). A preto si myslim, ze je to kolika - lekarka mi to zatial nepotvrdila, idem k nej zajtra. Cize mam otazku - je toto vobec kolika? Aj s Vasimi drobcami je to takto nejak? Mna velmi frustruje ten nepokoj, hlavne odtrhanie sa od prsnika. Take "z nicoho nic" pocas papania zacne platak a odtrhne sa od bradavky - potom si ju zas hlada... . A place a napriek tomu, ze prave dojedol chce papat ... No hrozne.
Chcela som Vam tiez povedat, ze ta absencia kakania, ktoru spominate a tiesite rektalnymi rurkami je vlastne velmi normalna. Male babatka mozu aj niekolko dni prezit bez kakania, preto je pomoc s rurkami vlastne zbytocna a pre navykovost na rurky vlastne kontraproduktivna.
A budem rada, ak mi napisete, ci mame aj my koliku a ak ani, tak ma aspon odkazte niekam, kde sa o tom, ako riesit nas problem docitam viac.

annag
26. nov 2008

cvrcekdado, pri papaní zvyčajne odchádzajú plyny aj stolica, preto sa stáva, že bábo býva nepokojné na prsníku. no môže to byť aj mierny reflux, ktorý zároveň zhoršuje koliku. Keďže to začalo pri kojení, môže sa stať, že mu mliečko ide späť do pažeráka, čo ho hnevá a je mu nepríjemné. To vedie k hltavému pitiu, ktoré okrem iného spôsobuje nadmernú plynnatosť a zhoršuje koliku. Spojenie reflux - kolka je veľmi bežné. Pozri si teda aj tému reflux a pre istotu môžeš polohovať bábetko - spávať v 30 stupňovom uhle, nosiť vo vertikálnej polohe ...

dukie
27. nov 2008

cvrcekdado: Já bych to na koliku typla. Ale to je těžké říct. My si koliky užívali v jejich nejlepším světle... malej nám ve 3 týdnech spával max. 6 hodin za den, zbytek proplakal, nezabralo nic, ani cvičení, ani masáže, ani rourka, ani kapičky (a že jsme jich vyzkoušeli), ani čajíčky... a byli jsme výjimeční v tom, že u prsu se naopak, oproti obecnému tvrzení, sklidnil. Zdá se, že nakonec snad trošku pomohly probiotické kapičky, ale těžko říct, jestli se to spravilo díky jim nebo jestli z toho pomalu vyrůstáme...

Teď už to máme ale jinak, nepropláče sice celý den, zato právě při tom kojení je to to samé... kroutí se, pouští se bradavky, pláče (někdy až vyjekne), hned zase bradavku hledá a vzteká se, že ji nemá v puse... no je to tóčo... Kaká v poho několikrát za den, obvykle i prdí, ale bříško ho stejně čas od času stále trápí.

Prostě a jednoduše... já bych to na koliku typla. Doporučuji nosit v poloze na tygříka, dávat ho často hajat na bříško (samozřejmě pod dohledem), držet mu bříško v teple. No a cvičení atp. dle svého uvážení (u nás to prostě nemělo žádnej účinek, ať jsme dělali, co jsme dělali...). Hlavně mu prostě poskytnout láskyplnou náruč a snažit se vždy odvést pozornost od bolesti jinam (vím, že v tomhle věku je to těžké, ale snažit se, no...).

Dodávám, že mám u nás podezření na citlivost na bílkovinu z kravského mléka, páč od doby, co jsem vysadila mléčné výrobky, je malej docela v poho. A nedávno jsem si dala jeden jogurtový nápoj... a to jsi měla vidět ten mazec. 😝 Ale jak už jsem psala, těžko říct, co nám pomáhá a co je jen náhoda... dnes jdeme k paní doktorce, takže se jí na tu bílkovinu chci zeptat... Ale to se Vás týkat nejspíš vůbec nebude, páč pokud to mívá jen navečer, tak to budou ty ošklivé koliky (bílkovina = problémy celý den...).

Držím pěsti, ať to malýho trápí co nejmíň. Jo a poslední... píše se, že to vrcholí kolem druhého měsíce. U nás to sedělo jako pr... na hrnec. Fakt. Takže vydržet, pak se to obvykle (sice ne vždy, ale člověk musí doufat...) začne trošku zlepšovat. 🙂

katmi
27. nov 2008

caute kocky..dovolila som si sem vam vliezt 😅 😉 ň
my na zubky davame Viburcol a proti kolike sme davali Infacol.. to su prirodne kvapky a nemali sme najmensi problem potom ...drzim palce

emjee
27. nov 2008

jaja64 • 24. nov 2008 o 14:28
Ahojte,
mám synčeka, má 4 mesiace a týždeň, je stále plne kojený, až dnes som mu skúsila dať trošku umelého mliečka, lebo už neviem čo mám spraviť. Stále má problémy asi s bruškom, lebo sa stále skŕča a kaká niekedy len pomocou trubičky, je to podľa Vás normálne ešte stále v tomto veku používať rektálnu rúrku ? Vlastne tieto problémy máme od narodenia, nie sú vždy rovnaké, niekedy je dobre, ale teraz sa mi zdá že je to horšie a horšie, cez den mi dokopy moc nespí, možno tak dokopy dve hodinky, čo je strašne málo na také malé bábo. Je stále nepokojný a plačkavý. Dávam mu espumisan, skúšala som aj Infacol, aj feniklový čaj, aj cvičíme, ten čajík mi moc nechce, až dnes sa ho trošku napil.

macaeliska • 1d • 24. nov 2008 o 14:34
ahoj jaja, my prezivame teraz uz 5 den to iste. Poriadne nespi cez den a ani v noci. Ani nehovorim, ze v noci sa budi podchvilou na krce v brusku. Vyberiem ju, pychnem rektallnu rurku, ona sa vyprdka, niekedy aj vykadi a je chvilu dobre. O cca 3 hodinky je to tu znova. Ja davam Dolphius Infantol, ale mam pocit, ze je to stale horsie. Tiez sme plne kojeny. Jednu noc spala ako obvykle, tak som si myslela, ze je to len prechodne, ale smola. Dnes sme rurkovali pol noci. A to som vcera jedla len zeleninovu polievku a kuracie maso s ryzou. Ja uz tiez neviem, ale neboj sa, nie si v tom sama.

ingulka • 1d • 24. nov 2008 o 14:38
ahoj jaja, my sme mali tiez problemy s bruskom.. mala sa hrozne pucila, az som ju lutovala, vacsinou tak skoro rano, okolo 4-5hod... zacali sme jej davat feniklovy cajik...ma ho rada, takze v pohode... a este sme zaviedli cvicenie nozickami... nozky pritlacas na brusko, ale fakt poriadne, nesanuj ho aspon 10xkrat, potom kruzenie do jednej a druhej strany, tiez po 10xkrat, potom otoc na brusko a masiruj chrbatik... a hlavne co najviac ho nechaj volne - nech si kope nozickami aj sam... ziadna perinka, len pod paplonikom nech lezka...

slavica2 • 1d • 24. nov 2008 o 14:38
baby mne pomohol harmancekovy caj, fenyklovy nie.

fifinna • 1d • 24. nov 2008 o 14:55
jaja, hlavne nedokrmuj, len koj. Môj mal tiez stale problemy s bruskom, ale aj tak som len kojila. Tiez som pouzivala kvapky a vysledok nebol 100 percentny. Jednej znamej maly kakal pomocou trubicky az do jedneho roka a od vtedy kaka pekne sam. Davaj si pozor na to co jes, ale ani to nemusi pomôct. Ja so si davala pozor a aj tak ho bolelo brusko. Môjmu to preslo, ked prestal nosit postolky, mozno to bola len nahoda. Cez den pokial som ho vonku nekocikovala mi prespal len hod. a pol. Doktorka mi povedala, ze kazde babo ma inu potrebu spanku.

jaja64 • 24. nov 2008 o 15:00
Ved ja s ním ani von moc nejdem, čo ma strašne štve, lebo by som chcela, ale to sa nedá, on stále plače, teraz som ho vyzliekla a nechala len tak nech si kopká, ale už zase začína plačkať, vykurila som mu aby mu nebolo zimka, a tiež si dávam pozor na to čo jem, ale už fakt neviem. Dnesk ami spal dva krát po pol hodine, a mimo toho je stále nekludny a plačkavý. Čakám či zaberie aspon ten cajik, alebo kvapky a nič, tiež by som ho rada kojila, ale neviem či to za tu cenu stojí, ved sa len trapime.

basado • 2d • 24. nov 2008 o 15:04
jaja64 a prečo s ním nechceš ist von?

basado • 2d • 24. nov 2008 o 15:10
nech si poplače, ako sa hovorí za každeho počasia treba íst von. aj ked len na pol hodinku alebo na 1 hod

stvura • 1d • 24. nov 2008 o 15:56
Kocky, dajte Biogaia, pre deti do 3 mesiacov len 3 kvapky, nam to velmi pomohlo, mozem len doporucit.

jaja64 • 24. nov 2008 o 17:03
No boli sme teraz vonku asi hodinu, co som rada, ale s revom sme šli von, spal asi trištvrte hodinu potom sme šli zas s revom domov, ale to je taký rev, ako keby ho z kože drali. Počula som o tom Biogaia, aké sú to kvapky ?

mishusha • 1d • 24. nov 2008 o 21:39
vraj aj prasok infants dophilus je dobry, mi sme ho este neskusali, ale zajtra dupem do lekarne a kupujem, tiez sa uz neskutocne dlho trapime s kakanim... tak potom napisem ze ci to zabera...

annag • 3d • 24. nov 2008 o 21:47
jaja, kolika môže trvať aj do pol roka, žiaden strach

biogaia, infants dophilus sú probiotiká. No MM má probiotiká samé o sebe, pomáha hlavne deťom na UM. Kolka môže byť prirodzená, ale môžu ju ovplyvňovať aj iné príčiny - treba nájsť pôvodcu - kaká dobre, aký má vzhľad stolica? Nepapá hltavo? Ješ mlieko a mliečne výrobky? Ako často ho dávaš na bruško?

majula009 • 1d • 24. nov 2008 o 22:02
My tiez kakame len cez rektalnu rurku, niekedy ju necham aj tri dni tak bez rurky vtedy sa jej podari trosku sa vykakat, ale vsimla som si ze hrozne place pri tom ked prdka...davam espumisan, ale volakedy to bolo este horsie, teraz moc uz ani neplace, len niekedy ked dostane akoby taky krc, ale spava mi uplne super cez den, pomohli nam homeopatika...Podla mna jej to pomohlo aj ked niekto ma voci tomu vyhrady ze to nepomaha. Davala som jej NUX Vomica 9ch, a antimonium crudum 9 ch, tusim...vsak v lekarni oni vedia ktore su to. Drzim palce

dudinka21 • 1d • 25. nov 2008 o 09:53
ahoj jaja64 presne viem o čom píšeš, prežívame to isté s tým,. že už máme pol roka..
Kakať neviem vôbec bez rektálnej rúrky, tak isto to máme od narodenia.. Boli sme aj u gastroent. tá nám poradila probiotika, kým bol iba kojený tak sa mi raz za týžden vykakal sám dávala som mu ich vždy večer.
Vraj u kojených detí je normálme, ked kakajú aj raz za týždeň. No tie posledné dni boli utrpenie to ho už asi tlačilo a pod. Teraz najnovšie som skúsila dávat slivkovú kašu proti zapchce a vôbec som tomu neverila a predstav si už po prvom papaní sa mi z toho vykakal sám skoro som odpadla.. Asi 3 krát nám to už pomohlo.. Je to síce až od 6 mesiaca no ja som mu to dávala skôr... Tak isto poznám uplakané dieťa, lebo prvé 4 mesiace u nás boli ... Stále plač a plač potom sa to začalo zlepšovať a teraz som si ho naučila na režim. Cez den nespí a v noci tiež nie... Ale v kočíku mi spinká tak sa snažím chodiť von.. Inak prvé 3 mesiace sme chodili iba v klokanke, lebo ked sme išli s kočíkom všetci sa pozerala, lebo tak plakal a nemohla som počúvať tie reči ako: Chudiatko ako jej plače.. Ty to máš horšie, lebo už je teraz zima no ako prišiel sept. začala som ho učiť na kočík, lebo by v klokanke zamrzol a teraz si už ako tak zvykol aj ked po prebudení ideme s plačom.. No už som si povedala, že je to moje dieťa a viac ma mrzí to, že plače ako to, že čo si myslia a hovoria druhý.. Hovorím si, teraz sa vyplače a potom budeme ok a užívať si. Pokial máš mliečko nedávaj mu umelé, nepomože to ja som tiež nad tým rozmyšlala, ked mal tolko ako tvoj, lebo mi hovorili, že emajú také deti tolko problémov a pod no opak je pravdou. Teraz mu dávam na večeru túto kašu kvoli kakaniu no, že by prespal dlhšie sa povedať nedá, a kojené deti sú zdravšie. Neboj nám sa to začalo fakt po 4 mesiacoch zlepšovať po kúsku.. Teraz sa mi už dokaáže prehrať aj 2 hodiny akurát sa mu musím stále venovať hračky ukazovať, rozprávať a pod. potom po 2 hodinách zostane unavený a začne plakať a ja som si odsledovala, že vtedy ked s ním idem von tak spinká, lebo je unavený , ked idem skôr tiež mi vždy plače. Tak ho skús 2 hodiny nejako zabaviť a ked začne potom plakať, to znamená, že je unavený a uvidiš, že ti zaspí.. No na nás to platí, akurát som musela sama prísť na jeho režim, ked sa nám to zmení a beháme po návštevách naruši sa mu to a stále plače tak teraz aj na návštevy chodíme tak, že máme kočík a po tých 2 hod. ideme von. Nemusia to byť 2 hod,. niekedy hodiny trištvte a tak. To uvidíš.. A ozi na kakanie pomáha vraj aj prevarená voda a nou zalejes ovsené vločky a tú vodičku dáš malému ja mu to tak robím, no neviem, či to nám pomáha. A inak espumisan alebo sab simplex u nás nula bodov.. Ale neboj vyrastu z toho a hovorí sa uplakané deti sú potom dobre..
Tak uvidíme.. Dúfam som ti aspon trošku poradila, lebo viem ako to je ešte ked aj rodina ma rieši, to tak naemoze plakať to nemože to, to musí spať a pod. Ale naučila riadím sa sebou a drobcom a robím to, čo vyhovuje nám a je mi jedno, čo hovoria druhý...

simona55 • 25. nov 2008 o 13:17
juj baby zleje citat o tom rurkovani ale ja neviem ci viete otom ze kojene deticki nemaju aj tri tyzdne stolicu ? ja som vtom ties tak isto aj moj malinki ma pet mesiacov a le ja som to ani ras nerobila nemusi plakat preto ze ho brusko boli ale uz sa im zubki prerezavaju auz preto nespia tolko aj nas mali vnoci aj styri krat sa budi a dava si ruki do pusi.

dudinka21 • 1d • 25. nov 2008 o 15:06
mne hovorila gastroent. že by kojené dieťa malo mať stolicu aspon raz za 7 dni, no a tie posledné mi malý tak tlačí, je červený nejde mu to a potom je mrzutý...
a k noci keby sa malý budí 4 krát to by bola pre mna nadherna noc, moj zaspi a o 5 minut je hore a takto celu noc no to je na inú diskusiu. radím jaje64, lebo viem, čo zažíva,,,

jankapo • 1d • 25. nov 2008 o 15:51
jajka, urcite neprestan kojit a nezatazuj mu brusko umelymi mlieckami
my sme mali tiez velke problemy s bruskom, vkuse hnacky, voda, hlien,voda, bolesti- plne kojene babo, ziadne prdiky, len cez rurku, plac, spanok nula bodov
lekarka nas poslala na gastro- vdaka bohu, dovtedy mi kazdy tvrdil ze je to normalne a treba vydrzat, ze klasicka kolika u chlapcov..aaale hop. my sme liecili kvasinku v brusku, a bakterie, kt. si pravdepodobne doniesol z porodnice. zbytocne sme sa 2 mesiace takto trapili. tiez som pocuvala reci ze nekojit, ze !!!alergia na MM!!! atd, never tym blbostiam
skus probiotika, akukolvek liecbu by nasadiliu, v prvom rade sme zacali probiotikami a berieme ich doteraz
pol roka sme cisto kojili, a sme tu, som strasne stastna ze som to vydrzala, teraz zaciname so zeleninkou, pre zmenu mame zapchy vymenili sme probiotika, sa mi vidi ze je to lepsie...
jednoducho- moja rada- skusit probiotika a ak nepomoze, ist na gastro
my sme po liecbe mali ako vymenene babo, spokojne, usmievave, vyspinkane...a taku istu maminu
drzim palce

macaeliska • 1d • Včera o 09:36
ahoj jankapo, ako ste prisli na tie kvasinky v brusku? Co vam robili? My mame zrejme to iste, ale nasa gastro, ju len pocuvala a nariadila nam jest Dolphius infants. Su to probiotika, ale mam pocit, ze jej to vobec nezabera. Alebo ak aj ano, tak velmi malo. Uz ich bereme velmi dlho. Takze neviem.

dudinka21 • 1d • Včera o 09:46
ahoj nám tiež zistili bacila v brušku a nám poradili najskôr carbosorb to je čierne uhlie v prašku to sa vraj už nevyrába tak som mu vo vode rozpustila obycajne uživali sme asi 5 dni ráno a večer a až potom tie probiotika myslím, že tie isté dolphius infants v takom ružovom obale... vraj ten carbosorb vyčistí tie čreva a tie probiotika potom tam obnovia všetko aby bolo ok. no neviem, či to boli kvasinky a ani neviem, či to pomohlo drobec je iný, ale neviem, či tým, že je vačší alebo tak...no my skúšame fakt všetko. to nám poradila gastro..

macaeliska • 1d • Včera o 14:10
dakujem, len by ma zaujimalo, ako vam na to prisli? U nas totiz dr. len popocuva a naordinuje lieky.

jankapo • 1d • Včera o 15:06
ahoj maca,
tak na gastre mu prehmatala brusko, pozrela ultrazvukom, pozrela ritulku, do papulky, kozicku na celom telicku- co mi vravela- ze take cervene okolo ustociek mal suchsie a okolo ritulky (som myslela ze trsoku zapareninka), ze to znamena kvasinka...a ze biely povlak na jazyku- ze bakteria...
my sme aj hlienovite grcky mali (pogrcal sa jej v ambulancii ako som ho zdvihla z lehatka) a tiez sa pototo- vodnata stolica....no mali sme toho dost...
vyter sme mali negatviny, ale vravela ze su aj bakterie, co na vzduchu hynu, takze sa vyter javi ako neg....dala nam probiotika, par dni bolo dobre, a zas nie...tak lieky na kvasinku, zas bolo dobre, kozicka sa krasne vyhladila, potom zas zle...to uz sme museli dat ATB...potom dobre a zas suche okolo pusinky, lebo po ATB sa premnozila kvasinka...tak zas sa liecila kvasinka...stolice ostali stale nic moc, ale aspon drobec prestal ocividne trpiet. tak sme to uz velmi neriesili...no a prospieval nadpriemerne, takze sa zdalo ok...
co sa mojej stravy tyka, takmer som skoncila na vode... bala som sa cokolvek dat do pusy..strava mamy ma len maly vplyv...
inak, ked sme sli neskor na rehabku, tak nam znama rehab. povedala, ze sme mali prist skor, ked ho bolelo brusko, ze su na to cviky, ale kedze to uz nebolo aktualne, viac sme sa o tom nebavili...
jednoducho, treba vylucit vsetky mozne priciny koliky...vacsinou sa liecia priznaky (masazami, teplom,....), ale pricina moze byt aj kdesi inde...
drzim vam palce, nech to cim skor prejde...

macaeliska • 1d • Včera o 16:22
no vdaka za podporu. V piatok ideme na gastro, tak snad sa doktorka vzchopi a riadne nas vysetri.

mikalove • 1d • Dnes o 11:54
ahojte,mi sme mali strašné problémy s kakaním,malá kakala 5 mesiacou len pomocou hadičky,bola len kojená,ale potom ked sa začala pohybovať sa to zlepšilo a už je to úplne super,kaká sama každy deň,báli sme sa aby si na tú hadičku nezvykla,ale polepšilo sa to samo.

jaja64 • Dnes o 17:27
Ahojte, až dnes som sa dostala trocha sem, vidím že nie som v tom sama, no asi to musíme nejako pretrpieť, bola som s malým na sono bruška, všetko je v poriadku, vraj ho mám nechať trochu vyhladovať a aby mal aspon dve hodiny medzi papaním, ale ved to je zakaždým iné, v noci papá dva krát, poobede asi tri krát a doobedu tiež asi trikrát, ale však snažím sa, zabávam ho, predvčerom som mu dala prvý krát uvarenú a rozmixovanú brokolicu, to som sa radila s detksou lekárkou, no normálne som čumela, že mu to chutilo, tak to zlato omielal v pusinke, a na druhý den bol ako vymenený, neviem, či to skutočne zabralo, lebo dnes v noci sme boli stále hore, čo sa stále zvíjal, on ani tak moc neplačká ale sa stále zvíja, takže stále je nepokojný, a samozrejme nevyspatý. Ale tak ma napadlo že som jedla na večeru strúhané jablko, a sa mi zdá že aj predtým ked som spapala bud jablčko bez šupy alebo presnidávku sme mali problém, skúsim to nejesť a uvidíme. Včera a dnes sa vykakal sám, kaká menej, ale určite nie je náš prípad, že by kakal raz za 3-4 dni. Pretože skoro vždy, keď použijem rúrku sa vykaká a prinajmenšom vyprdká. A ešte som mu dnes dala prvý krát tie probiotika Biogaia, tak uvidím, či to nejak zaberie, už musím utekať, malý sa mi zobudil, samozrejme s plačom....

cvrcekdado
27. nov 2008

mne hovorila lekarka, ze ak plne kojim, fenyklovy cajik mam davat malemu len tak za lyzicku, rozhodne nie pit, pretoze sposobuje naduvanie a to nie je zelany efekt. V malom mnozstve ale vie pomoct. A dnes mi nasa ped. povedala, ze pri Espumisan(e) L sa zelany efekt dostavi, len ked je uzivany dlhodobejsie - tiez som sa pytala na davkovanie (z letaku to fakt nie je zrejme), a odporucila mi 3x denne: r-o-v , aspon 15 kvapiek, mozem aj podla pribalu - 25.

cvrcekdado
27. nov 2008

zabudla som podakovat - Dakujem za rady 😅

dukie - dnes som s ped. riesila aj to odtrhanie sa od prsnika a jedovanie sa - presne ako si to popisala sa to deje aj u nas. No a ... povedala mi, ze to moze byt (a) - zle dychanie - hlieniky a stazene dychanie nosom ked papa; (b) ze je proste "PREZRATY". Dala mi fyziologicky roztok Libenar a jednu radu.

Napriek tomu, ze vseobecne plati, ze kojit mame na poziadanie, tak mi povedala, ze v nasom veku (takmer 7t) by sme mali zacat zavadzat denne kojenie s rezimom cca kazde 3 hod. V noci sme za hviezdy - spime prvu fazu tak cca 6 hod a potom 2x po cca 2,5 - 3 hod, ale cez den je to zle. Ked ma kolikovu "šajbu" tak uplne zle, pretoze sa k prsniku taha prakticky nepretrzite a ked nie furt, tak max. v 3/4 hod. intervaloch. Mam to skusat nahradzanim prsnika flaskou s prevarenou vodou, ponukat cumlik a zabavit babo tak, aby sme natiahli interval podavania mliecka. Povedala mi, ze 3 hod je termin stravenia zjedeneho, a ked mu stale davam jest vzdy ked jukne, tak je jednoducho prezraty a potom aj ked si pyta "zo zvyku", alebo preto, ze je to prenho vychodisko z nepohodlia, je vlastne plny.... . No, co budem hovorit, narodil sa a vazil 3,3, dnes vazi 5,2 😀 😀 . Tiez som si skusala odstriekat 1-2-3x aby som mala predstavu o objeme mliecka, ktore vyprodukujem "v špajzi" 😎 a až som bola milo prekvapena - za 10 min. cca 90 - 110ml - co je pri pokusoch papat kazdu hodinu z Dadovej strany udajne v jeho veku fakt dost... Tak - aj len tolko, predavam, ako som kupila.
Ja to cele skusim a dam vediet, ci to funguje.

annag
27. nov 2008

cvrcekdado - takže je to mierny reflux - ten je prirodzený pre každé bábetko a to preto, že bábetká nemajú dobre vyvinutý zvierač pažeráka a mliečko sa im vracia ľahko von - buď len do pažeráka alebo ho úplne vygrckajú. V takomto prípade treba dojčiť v menších dávkach a pomerne často, ale nie skôr ako cca po polohodine - hodine - záleží, koľko bábo pije a aký má veľký žalúdok. To neustále pitie je spôsobené tým, že chce zapíjať vracajúci sa kyslý obsah žalúdka, čo mu však situáciu nerieši, lebo žalúdok si stále a stále takto prepĺňa.
Je však absolútne nevhodné dávať mu namiesto prsníka fľašu s vodou, toto by lekárka skutočne nemala ani zo srandy odporučiť. Jednak Vašu situáciu nemôže vyriešiť - malý si namiesto MM bude žalúdok prepĺňať ešte redšou tekutinou - vodou a môže si zvyknúť na fľašu, čo Ti môže narobiť rýchlo veľké problémy s dojčením, ktoré môžu viesť k rýchlemu odstaveniu.

Takže Ti odporúčam dojčiť bez fľaše s vodou a kľudne po hodine - dvoch môže piť znovu. Je však absolútne zbytočne naťahovať interval až na tri hodiny. Taký hladoš bude po troch hodinách tak strašne hladný, že bude srdnatý znovu, tentokrát od hladu a to môže opäť viesť k problémom k hltavému pitiu, refluxu - grganiu a kolikám, lebo nahltaný vzduch to všetko spôsobí.

Napríklad ja odsajem podobne ako Ty, cca 100 ml za 10 minút ručného pumpovania z jedného prsníka. Malá mi teraz pije cca 5 minút z jedného prsníka a pije každú cca 1.5 hodinu (neviem,koľko vypije, určite nie do "dna", ale viac nechce, sama sa pustí). Málokedy sa jej stane, že by grckala alebo plakala pre bruško - to by sa jej stalo po odskúšaní do cca 30 minút. Takže ja jej nikdy nedám prsník skôr ako po 30 minútach, lebo by určite grckala. 😉 🙂

cvrcekdado
27. nov 2008

annag - diki.
Tak teraz som poriadne zmatena. Hm...dva uplne odlisne nazory a rady. Neviem sa s tym vyrovnat. ... Maly pribral za 22dni takmer 1 kg - co si myslim, ze moze byt vselicim, rozhodne to vsak nebude nic s nedostatkom mlieka, alebo jeho nekvalitou. Mne sa zda celkom logicke, robit vsetko pre to, aby bolo babo zdrave, ale nie prezrate...i ked je pravda, ze len co sa zacne hybat, vela veci sa upravi.

Neviem, neviem. Maly ma problem s nekludom a odtrhanim sa len niekedy, rozhodne to nie je permanentny stav, a ked je OK, tak pije cca kazde 2 - 2,5 hod. - podla spanku. A ked s nim idem von, tak pije aj po 3 hodinach. Dokonca, aj ked je hore, tak nepije tak casto, ako ked ma tie svoje stavy. Ked je hore, tak sa napije po zobudeni a potom az za cca 1,2 - 2 hod - tolko trva jeho interval "bytia hore". A este - ked je v klude a pije, tak pije cca 9-15 minut a ked je uuuuplne v blaženosti, tak na prsniku zadrieme a este si v polospanku pricuckava do uplneho zaspania - a vtedy - Bohuzial - si uz neodgrgne, pretoze zaspi ... ☹ Ked ma tie nekludne odtrhacie stavy, obycajne uz po nakrmeni ostava hore a blizia sa tie hrozne nareky.
Vo vertikalnej nosim - klokanka sa mu paci, a dokonca si v nej aj pekne po chlapsky grgne, co sa mi niekedy nestane ani po napapani. Inak, to tiez vnimam ako problem - neodgrgnutie si. Aj ked obec nepapa hltavo a na prsniku je dost vzorovo prisaty.
Ale urcite sa nad tym, co si mi napisala, zamyslim. Idem si este posmirovat nejake info o refluxe.

allizee
30. nov 2008

Ahoj kočky, vrátím se ke kolice, rovněž mám dobré zkušenosti s Probiotickými kapkami. Nám zabraly výborně a stačilo jen 5 kapek denně. Po 14 dnech jsme si mohli definitivně oddechnout. Držím palce...

anelis5
30. nov 2008

Ahojte,

nam na koliku zabrali kvapky sab simplex,cajik feniklovy z rascou bol najlepsi od humany.Co sa tyka materskeho mlieka je blbost,ze je nekvalitne,take nieco neexistuje 😉 taktiez pomaha cvicenie s nozickami,masirovanie bruska v smere hod.ruciciek,alebo krem na brusko-okolo pupku,vola sa pupik,alebo dat babo na brusko,sa pri pohybe uvolnuju prdiky 🙂

cvrcekdado...s tym grganim,to babatkam tiez vadi,tlaci ich to,ked si neodgrgnu,teda nam to vadilo,tiez maly plakal,sme nevedeli co mu je a ked som ho vzala na ruky,si poriadne odgrgol a bolo dobre.

rajka
1. dec 2008

Ahojky,
s Adámkem jsme si taky dost užili. Trpěl na koliku skoro do 5 měsíců a k tomu měl ještě i reflux. Doktorka říkala, že refluxové děti trpí na koliky víc. Vyzkoušeli jsme snad vše dostupné : kapky saab simplex, baby calm, polštářek s pecičkami - výborná věc, fenyklový čaj, kmínový odvar, ale skoro nic nezabíralo. Nakonec jsem si objednala ze Slovenska probiotické kapky BioGaia (vyjdou tam o polovinu levněji než u nás) a s těmi to bylo o dost lepší. Ne úplně, ale opravdu o hodně lepší. Zabraly asi po týdnu. Malému jsem dávala 3 balení. No, ale stejně to chce hlavně trpělivost a vydržet! Oni z toho ti bobečci vyrostou. Takže já malého pořád nosila a nosila, houpala a zpívala. Dobré je i masírování bříška a cvičení s nožičkami, ale to my jsme, bohužel, kvůli refluxu nemohli. Držím všem palečky!!!! Vydržte!!!! 🙂 🙂

usnicka
2. dec 2008

rajka - co je to "polstarek s pecickami", o tom som nepocula?

rajka
2. dec 2008

Polštářek s třešňovými peckami, prodávají ho např. v DM drogerii, dá se nahřát do trouby a pak se položí na bříško. Super věc! Vydrží teplé déle než např. nahřátá plínka a je lehounký (existují ještě takové barevné gely v pytlíku, ale ty jsou těžké, na bříško bych je mimi nedala)

usnicka
3. dec 2008

dakujem rajka, vyskusame. Nam tiez nic nezabera, ani sab simplex, ani odvary, ani masirovanie. Davame tiez probio, doteraz sme davali Infants Dophilus, teraz je tomu tyzden, co davame BioGaia (ako rychlo vam zabrali?). Davame uz aj stavicky, mrkvovu a jablkovu, o surovej mrkve sa hovori, ze je dobra na zapchu, ale my aj napriek pitiu kamilkoveho cajika a mrkvicky stolicu tuhu a raz za par dni nas dost zapecie. Malinkeho stale boli brusko, bud vetriky alebo ta stolica. Je mi ho moc luto, ked ho vidim, ako sa trapi. V naozaj krajnom pripade mu dam rurku (co je tak raz za 2 tyzdne a aj to az ked ho boli to brusko cely den a nedari sa mu popasovat sa s tym samemu, ani s masazami a kvapkami a vsetkymi cajikmi), ale aj ta mu ulavi len na 2 hodinky a je to tu zas....

rajka
3. dec 2008

Biogaia zabraly cca po 10 dnech (už si to přesně nepamatuji), musí se dávat pravidelně, aby to mělo nějaký efekt. Nicméně si opravdu myslím, že to chce čas. Koliky jsou prý způsobené nezralostí trávicího systému, takže se to 100% zlepší věkem. Já měla pocit, že nezabírá nic. Večery u nás byly děsné. Kolem 20h spustil a uklidnil se až kolem 23h někdy až kolem půlnoci. Tak jsem jen nosila a nosila. Výborný byl baby vak - poloha klubíčko dělá dobře.
Teď už koliky nemá, ale od té doby, co jsem začala přikrmovat, zase trpí na zácpu. A s tou mrkví nevím, ale slyšela jsem, že zácpu způsobuje!

usnicka
3. dec 2008

No my davame probiotika pravidelne, tak uvidime. Malinkemu byva zle zas cez den, ale teda takmer cely, to su cele hodiny. My mame s tou zapchou vo vacsej miere problemy tiez az teraz, ako sme presli uplne na UM a zacali davat tie stavicky..

mishusha
4. dec 2008

ani nam nic nezaberalo na koliky... vyskusali sme sab simplex, espumisan, harmancekovy cajik, masaze, teple plienky... a stale nic a nakolko sme boli malinky, mala nemala ani styri tyzdne ked sa jej zacali koliky, tak sme nemohli nic, a stale som hladala, ze ci nieco predsa len neexistuje pre malicke babatka, mladsie ako tri mesiace, kedze sme ani prikrmy neriesili. az nakoniec mi baby z MK poradili ze nech skusim probiotika....ale aj tie su vacsinou od troch mesiacov...potom som nasla infants dophilus..... a po siestich dnoch sa nam vsetko zlepsilo, koliky uplne prestali a zapcha nas tiez uz netrapi. a dokonca sme sa aj dnes prvy krat po styroch tyzdnoch sami vykakosili 😀 Len sa bojim ci je dobre davat stale tie iste probiotika,ci netreba striedat???

usnicka
5. dec 2008

ahoj mushusha, nam tiez koliky zacali od 3 tyzdna, takze viem, co zazivas. My sme tiez zo zaciatku davali dophilus, ale nam nejako moc neucinkoval, preto sme skusili BioGaiu. To probio mozes davat dlhodobo, netreba ho striedat, nam tak dr povedala, na tychto, co teraz mame, je dokonca napisane,ze ak maju ucinkovat, je treba ich brat dlhodobo.

rajka: ja som dostala info o mrkve: varena zapeka - dava sa, ked su hnacky, cerstva zase naopak.

karolinela
8. dec 2008

Ahoj holky, nám teda taky zabraly jedině Probiotické kapky. Doporučila nám je paní doktorka a po deseti dnech zhruba bylo po pláči. nedám na tyhle kapičky dopustit a mám je stále uložené v lednici...

zukab
8. dec 2008

pripajam sa k vam, babizne ☹
chuda moje male uz niekolko dni nespi, len place a chce sa bud nosit alebo spat na prsiach, ani zaboha vo svojom kosiku. akonahle na mne zaspi a skusim ju ulozit, spusti rev a mam o niekolko hodin zabavy postarane.
v noci spinka ale uplne krasne, ma prestavky cca 4-5 hodin, takze v noci ju v podstate krmim len raz, maxi dvakrat.
zato den je peklo. nemoze sa vyprdkat, zacala som jej davat infacol a dufam v zazrak, lebo ma porazi.
je to strasne, ale niekedy mam tak hroznu zlost a som taka frustrovana, ze mi je samej zo seba zle ☹
teraz som este ku vsetkemu chora a je mi zle ako konovi.... no proste - "uzivam" si materstvo plnymi duskami 😀

cvrcekdado
8. dec 2008

annag - k tomu refluxu a pitiu vody. Tak - reflux to unas nie je v ziadnom pripade. Pokial ide o tvoju radu nepit vodu v ziadnom pripade a konstatovanie, ze to by doktor nemal v ziadnom priapede odporucit, tak to sa tiez pleties. Konzultovala som oba pripady s niekolkymi lekarmi. Vsade mi potvrdili, ze par glgov vody nie je v pripade prezrateho dietata a v snahe oddialit dalsie stravovnie v ziadnom pripade na skodu. Podobne, ako snaha pouzit cumlik. Tiez, taketo metody nie su permanentne, jedna sa len o obdobie prilis casteho dozadovania prsnika a nie su v ziadnom pripade dovodom odmietania prsnika (bradavky).

Tak zatial pozdravujem a drzim palce vsetkym bojujucim maminam.

annag
8. dec 2008

cvrcekdado, ak bábo vracká, tak sa tomu hovorí mierny reflux(= vracanie sa obsahu žalúdka späť do pažeráka), vypije viac, než mu žalúdok dovolí a jednoducho si grcne, ale je jedno, či si grcne mliekom alebo vodou - interval predĺžiť treba, ale s citom. Ja som cumlík nespomínala, ale s vodou a fľašou nesúhlasím ani náhodou . Poznám asi iných lekárov 😉 . Oveľa lepšie je bábo ponosiť a utíšiť. Vieš, aj tu na MK je veľa mamičiek, čo dávali fľašu len tak od smädu a zrazu mali problémy, takisto x prípadov, keď násilné a prudké zníženie intervalov viedlo k laktačnej kríze. Bábetko k zníženiu intervalov dospeje aj samé.

kuk napr. sem:
http://www.provita.sk/wako.htm

okmad
8. dec 2008

Maminky ahojte 🙂 My mame trojtyzdnovu slecnu a uz tyzden sa trapime s kolikou...u nas je to cez den peklo ☹ Malinka neplace ona vrieska vkuse...az kym nezaspi, aj ten spanok je vsak cez den minimalny, pospi si maxim. styri-pat hodin za den a vecer zaspi najskor o polnoci. Inak vkuse place, ja som uz fyzicky aj psychicky uuuuplne vycerpana, neviem si predstavit, ze toto nas caka este do troch mesiacov ☹ Papa pekne, akurat pri papani je kludna..ak vtedy zaroven nekaka 🙂 Stolica je pekna "dojcena" a cikanie je tiez v poriadku. Skusame Espumisan, ale vobec nezabera...dnes sme jej skusali davat probiotika Infant Dophilus tak uvidime...no kakali sme uz dnes pomocou rek.rurky, comu som sa veeelmi branila, ale pomohlo to len nachvilu...prosim poradte, co by sme mohli este vyskusat, lebo je to naozaj strasne ☹ dakujem

dukie
9. dec 2008

okmad: My to měli přesně jako Vy... od 2 týdnů do necelých 3 měsíců... 😝 Koliky máme stále, ale je to už o mnoho lepší - ťuk, ťuk, ťuk... 😅

Napíšu všechno, co jsme zkoušeli (co by mohlo zabrat, ale u každého miminka je to jiné, někomu zabírá to, jinému tamto, dalšímu vůbec nic...).

- doktorka nám doporučila SabSimplex, ten nezabíral, zkusila jsem suspenzi Lefax, to se zdálo malinko lepší,
- nahřívání bříška (termofor, teplá plena, pytlík s třešňovými jadérky) - nám to nějak nepomáhalo,
- teplé koupele (tak, aby mimi mělo bříško ve vodě ponořené a mohlo se tak prohřát),
- cvičení s nožičkama (skrčovat kolínka k bříšku a pak nožky natáhnout a tak stále dokola, jakoby mimi dělalo dřepy 😀 ...) - u nás teda výsledek nic moc...,
- masírování bříška (s pomocí olejíčku nebo speciálně k tomu určené mastičky - Pupík se jmenuje) ve směru hodinových ručiček - nesmíš se bát zatlačit, pod bříšky prstů bys měla cítit ty hloupé bublinky a masáží jim pomoci dostat se z bříška ven (samozřejmě při akci musíš sledovat mimi, jak se na to tváří). Hloupé je, že se to dá dělat jen když je mimi v klidu, páč když pláče, zatíná svaly na bříšku a namasíruješ leda tak prd. Takže prostě využít každé chvilky, kdy se na okamžik sklidní. Náš Toníček to časem pochopil a při masáži bříška zůstával klidně ležet (teda jen chvilku), asi mu to bylo příjemný a věděl, že se mu tím snažím pomoci...,
- nošení v poloze "na tygříka" ( http://www.mladazena.cz/scripts/detail.php?id=2... ) , to dětem ulevuje. Takže když už nic, tak když se sklidní v této poloze, tak je možný mu to bříško prohmatávat (masírovat) prstíkama při nošení...,
- dávat mimi každý den alespoň na chviličku spát na bříško (nám se to podařilo max. na půl hodinky, když náhodou právě v poloze na tygříka usnul). Vím, že je to taková rada na prd, páč se dnes nedoporučuje miminka dávat spát na bříško, ale pod dohledem to prý jde - takže jsem vždycky seděla hned vedle něj a četla si a každou chvíli na něj vystrašeně koukala, jestli dýchá 😀 ... ale je fakt, že většinou u toho prděl (probudil se, chvíli plakal, prdnul si a zase usnul...),
- a ty probiotické kapičky (my dáváme takové, co se tak přímo jmenují... je to lahvička 5 ml a je to od ukončeného 1. měsíce),
- jo a ještě čajíčky. Dávala jsem mu doma uvařený majoránkový čajík - před každým kojením 1 - 2 malé lžičky, podle toho, co jsem do něj dostala. A od ukončeného 1. měsíce kupovanou směs bylinek, konkétně je to rozpustný čajík "Čajánek větrníček" - fenykl, heřmánek, majoránka - myslím, to tak 20 - 30 ml za den, taky před kojením (tj. obvykle tak třikrát denně 10 ml).

Důležitá je strava matky (žádné nadýmavé věci, taky se nedoporučuje kakao, čokoláda, ryby, kravské mléko, oříšky, sycené vody atp.), má se pít fenyklový čaj. S tou stravou je dobré vyzkoušet i to, co se zprvu zdá neškodné. Já musela vyřadit Meltu a taky všechny mléčné výrobky (u nás to totiž nakonec vypadá na podezření na citlivost na bílkovinu z kravského mléka).

Držím pěstičky. Kdyby nic nepomohlo, tak to zkuš řešit s doktorkou. Páč to nejspíš jsou "jen" koliky, ale taky jsou miminka s nesnášenlivostí laktózy (mléčného cukru), a ty pak musejí mít speciální stravu...

Jinak u nás to ukázkově vrcholilo koncem 2. měsíce... pak to pomaličku začalo ustupovat. Jak říkám... nepřešlo nás to, ale už nepláčeme celé dny a noci... 🙂

bubatenko1
9. dec 2008

Ahojte aj ja sa pripajam.Musim povedat ze u nas zacala kolika ked mala mala 2 týzdne a skoncila ked mala 4,5 mesiaca.bolo to nieco strasne.Kazdy den bola ako hodinky presne na minutu spustila a potom aj presne skoncila.Mohli sme robit cokolvek nosili sme ju na brusku,pritisnutu k tele,,masirovali brusko, cvicili s nozickami.Pouzivali sme kvapky espumisan sab simplex,rozne cajiky,pred kazdym papanim sme jej davali za lyzicku fenykloveho caju a mozem povedat ze nic nepomahalo.Doktorka nas poslala na gastro a tam nam potvrdili ze je to kolika.Zmenili nam mliecko kedze som nekojila tak nam dala proti kolike ale ani to nezaberalo.Malinka mi cez den spavala 10 az 15 minut a v noci sice spala ale mala urcite hodiny kedy spustila ten svoj zalostny plac.Bolo to strasne obdobie.Aj teraz ju sem tam boli brusko ale nie je to az take hrozne.Dokonca sme urcitu dobu museli pouzivat rektalnu rurku.

okmad
9. dec 2008

Bubatenko ahoj, chcem sa opytat ako sa vysetruje take malinke babatko na gastre???
Dukie dakujem za vsetky rady, vacsinu z toho skusame...uz som o kolike aj dost precitala a pomaly prichadzam k zaveru, ze najlepsiem liekom na koliku je len a len "cas" ze sa to "vyliecit" do urcitej doby neda, ale ze sa to vsetko da aspon trochu zmiernit. Mna uspokojuje len fakt, ze ked ma Hanka zly den, ked ho cely preplace, tak na dalsi mi aspon trosku lepsie spi, pravdepodobne je "vycerpana". Keby som tak mohla preniest tu bolest, co preziva ona na seba, pretoze najhorsie je to aspon pre mna prezivat po psychickej stranke ked vlastne dieta "vrieska" od bolesti a ja ako matka jej neviem pomoct ☹ snad tym, ze ju cele dni nosim po rukach, ale to sa tiez neda donekonecna...Velmi som sa tesila na to "babatkovske" obdobie, skoda...ze si ho nemozeme obe spolu uzit tak, ako by sme si to priali ☹

lela1
9. dec 2008

Ahojte baby,my máme koliky už 4 a pol mesiaca a zatiaľ nám nepomohlo nič,skúšali sme feniklový čajík,masáže,sab simplex a espumisal 0 bodov,darmo vyhodené peniaze,teraz skúšame probiotické kvapky ale ja už nedúfam v zázrak,utešovala som sa že koliky trajú najviac 3 mesiace ale vidím že to vobec nie je pravda.Kedy už bude tomu koniec? 🙂

fifinna
9. dec 2008

Lela, niektorym babätkam nepomôze nic a treba len cakat kedy z toho vyrastu. Vhodne su masaze a spravna technika krmenia. Radila si sa s lekarom ? Ja som tiez do maleho pchala tri druhy kvapiek a ani jedny nepomohli na 100 percent. Prestalo mu to az okolo piateho mesiaca. Treba mat len trpezlivost.