Kolika u detí. Máte niekto skúsenosť? Čo pomáha?

zuzig
10. júl 2006

Máte niekto skúsenosti s kolikou u detí?Čo pomáha?

lia
6. okt 2009

susi,masirujes sarinku po chrbatiku ked ju mas v sede ci potlapkavas vtedy??

bison
6. okt 2009

susisus, můžeš prosím tě napsat, do jaké polohy mimčo dáváš, my už jsme taky vyzkoušeli všechno možné a zatím nic nepomohlo, Kubíček si odříhne jen málokdy a když u kojení usne, tak už vůbec ne 😖 ...

lia
6. okt 2009

bison,v albume to ma prevedene 😉

susisus
7. okt 2009

lia - potlapkávam 🙂 Niekedy si grgne do 3 sekúnd a niekedy ju tak tapkám aj 10 minút a medzitým občas dvyhnem ako je na druhom obrázku.

bison - V albume mám 2 fotky, ale aj opíšem:
Chytíš bábo pod pazuchy jednou rukou - ja dávam väčšinou manželovi - má vačšiu ruku, ale aj sami to zvládame, posadíš si ho na koleno, hlavička mu vpredu vysí - netreba sa toho báť, uvidíš že je mu to dokonca príjemné a druhou rukou tapkáš po chrbátiku. Keď sa podarí, tak uvidíš taký grg, aký si ešte nevidela, na ramene si takto nikdy negrgne, úplne z neho vzduch vystrelí a to je kvalitné odgrgnutie. Samozrejme sa mi už stalo že bola taká zaspatá, že mi odignorovala aj túto polohu, no ale je to len výnimočne.
Potom keď odgrgne dávam ešte na chvíľku na rameno, ak nespí, lebo občas sa toho grgu zľakne a na ramene ukolíšem 🙂
Najprv sa mi to nedarilo, ale treba to dobre nacvičiť a zdá sa že to naozaj funguje... Skúste to, je to lepšie ako všetky tie lieky, čo povačšine aj tak nezaberú a len dieťatko zaťažujú.

julianka99
8. okt 2009

Ahojte baby..
Tak aj ja sa asi pridávam mezdi Vás...
Teda kolika je vlastne to ked sa bábo nemôže vykakať či vyprdeť hej???
My to dnes máme asii prvýkrat mame totižto dva týždne a doteraz bolo všetko ok...
Čo by ste mi poradili, čím malinkej pomôcť? A ako sa vlastne používa rektálna rúrka?

kasenka228
8. okt 2009

Julianka, tezko radit, my zkousime vsechno mozne: nahrivane pecicky na brisko, masaze briska, ja piju fenyklovy caj, pak by taky melo pomoci cviceni nozickama atd atd atd... k rektalni rource jsme se zatim ale nedostali... nejvic asi pomohou pevne nervy a prost to vydrzet...

martulikk
8. okt 2009

Ahojte 🙂 my také od narození bojujeme s odříháváním, nějak nám to nejde... malá hodně blinká, takže když už se zadaří, tak je k tomu i nadílka, uf...
susisus: zkoušela jsem tu vaši polohu a na poprvé se zadařilo 🙂 ...jen na podruhé už ne 😀 ale je to tím, že mímo musí být uvolněné a naše prďolka se někdy nechce povolit, je to prostě o tom, aby se mímo schoulilo do klubíčka... v porodnici mi v podstatě ukázali podobnou polohu, a provede se to tak, že miminko si přiložíme zádíčky k břichu, chytíme pod zadečkem a na bříšku (v podpaží) a zaklubíčkujeme... vlastně provedeme to samé jako vy, jen ne na klíně, ale na břiše 🙂
K těm kolikám... Po 3 týdnech jsme zkusili kapky Sab simplex, ale malá začala hrozně blinkat (i obloukem), takže po dokončeném 4. týdnu jsme přešli na Baby Calm a ten dáváme do teď... no a protože to pořád nebylo ono, před 3,5 týdny jsme přidali i probio kapky... musím říct, že fakt paráda! od té doby míma spinká přes noc 🙂

martulikk
8. okt 2009

kasenka, julianka: taky piju kojící čaje plus fenyklový, cvičíme s nožičkama, nahřívala jsem bříško (ale přišlo mi, že to je k ničemu, takže už to nedělám), jo a na rektální rourku se zatím naštěstí jen koukám

kasenka228
8. okt 2009

Martulikk: my taky blinkame, a dost, uz jsme vyzkouseli i Nutriton... a presne jak pises, ta poloha co provadi Susisus, tak ta se nam vydarila zatim taky jen jednou, napoprve, pak uz ne...

kasenka228
8. okt 2009

martulikk a neblinka ti pak mala do klina? Kdyz to udelam jak Susisus, tak mi ublikne na podlahu, ne na nohy...anebo si to spatne predstavuju?
Jinak Sab davame taky a i ty potvory probioticky, ale nevim, jestli je to lepsi, rve jak tygr dal, ale mozna uz to neni od bolesti briska, ja to fakt nepoznam 😅

martulikk
8. okt 2009

kasenka: na to blinkání už můžu říct jen jediné: VYDRŽET 😒 fakt nevím co jiného s tím... když uspávám večer, tak se ani nesnažím o odříhnutí, přendám do postýlky a hlavně nesmíme měnit polohu! minulý týden jsem byla s malou poprvé plavčit a poblinkala se i do té vany, když ve vodě měnila polohy... celodenně má na krku bryndáček, protože je jednodušší měnit tohle než celé oblečení (i když tomu se taky někdy nevyhneme)... byly časy, kdy jsem pokaždé musela drbat koberec a denně převlékat postel, fakt děs...

emjee
13. okt 2009

cetera • 1d • Dnes o 21:32
dievcata chcem sa opytat ako u vasich deticiek prebieha ta kolika co vlastne robia teda pucia sa stale a placu alebo ako vlastne taka kolika vyzera....lebo moja mala bude mat v sobotu mesiac a uz bude tomu 2 tyzdne co sa mi stale puci az je bordova ale neplace iba ked je hladna...ale to pucenie tak ju lutujem.....ked spi tak asi polhodku predtym ako vstane sa zacne pucit stiska pasicky a dviha nozicky k brusku sem tam si poprdka alebo sa pokaka pritom je to ta kolika? doktorka nam dala sab simplex ale ako zistim ze jej pomohol? mam skusit ten infacol alebo poradte nieco....mne jej je tak luto ked ju to boli...

sunea • 1d • Dnes o 21:44
Cetera, ak mas dietatko nakrmene a prebalene, skus ho zavinut napevno. Viac v knizke Nejstastnejsi miminko v okoli od Harveyho Karpa, alebo rozne odkazy na youtube (je tam vysvetleny nielen system zavinovania, ale cela teoria 4. trimestra...):

https://www.youtube.com/watch?v=G6KnVPUdEgQ


https://www.youtube.com/watch?v=WkR_e1L6zxI

Inak pomaha cvicenie nozickami (pritlacanie k brusku), masaz bruska, niekomu teply obklad (nam nerobil dobre), ak treba, tak rektalna trubicka na vypustenie prdikov. Tiez nam pomohli kvapky BabyCalm, niekomu pomoze Infacol, niekomu probioticke kvapky (ale az za par dni). Niekedy pomoze, ked si chvilu polezka na bruchu. Inak tu na Konikovi je cela tema venovana kolike, tam sa pozri. Ale podla horeuvedenych odkazov taka klasicka kolika nie je v tom, ze by dietatka mali take velke bolesti, ale ze su sucasne predrazdene podnetmi z okolneho sveta...je to tazko takto narychlo vysvetlovat.

cetera • 1d • Dnes o 21:52
ale da sa odstranit nejako to aby sa nepucila?

zukab • 1d • Dnes o 21:58
cetera, moja mala bola kolikova a nepotesim ta, trvalo to zhruba 5 mesiacov.
nepomahalo absolutne vobec nic. kvapky, gely, obklady, rurky, masaze.... nic. ak nieco zabralo, tak len na chvilocku a potom to bolo zasa po starom.
chodili sme k osteopatovi, potom sa to trocha zlepsilo (na SK osteopati pre kolikova babatka neexistuju).
tiez nam pomohlo, ze mala zacala plavat.
ale preslo to az zhruba po tom piatom mesiaci.

mimochodom, ja by som ju v ziadnom pripade nebalila na pevno. potrebuje mat volny pohyb noziciek, trocha si pokopkat, nie byt zviazana. moj nazor 😉

a na tvoju otazku, nie neda sa to nijako "odstranit". viem, ze je to klise odpoved (ja som z nej bola zufala a neznasala som ju), ale naozaj musite vydrzat.
chovaj dcerku co najviac na rukach, nech ta citi, ju to upokojuje a ukludnuje.
ja som prve mesiace mala ruky ako opica, malu som vlacila stale.
iba tak bola spokojna a ked bola pokojna a lezala na mne, tak si poprdkavala ovela lahsie.

drzim palec 🙂

cetera • 1d • Dnes o 22:01
praveze som citala a v tej teme o kolike ale mne sa nezda zaby ju mala kazdy mi vravi ze taketo deticky stale placu a tak....lenze moja neplace iba ked je hladna...inak je v pohode spinka a papka a kaka....iba to jep roblem ze sa budi na take pucanie pri ktorom prdka...je to take akoby sa chcela poprdkat a nic nejde.....je to kolika alebo len je to nejake nafukovanie alebo co vlastne? co robia taketo deti s kolikou? mzslimake su tie priznaky? u kazdeho dietata rovnake elbo ine?

deni26
14. okt 2009

ahojte, pridavam sa. Mali sme viac po sebe dost zlych vecerov, ale vcera to bol extrem. Masirovali sme, cvicili, pred papanim som mu dala infaCOL, a nakoniec pomohla rektalka. Len ja som pocula, ze by sa nemala pouzivat casto, lebo potom sa dietatko bez nej nedokaze vyprdkat. ??

scarlette
22. okt 2009

ahojte nas tiez trapili koliky a najhorsie bolo ked to oboch chlapcov pochytilo rovnako..skusali sme masaze, cvicenie aj rurku az som nakoniec zavolala pediatrovi, a sestricka mi odporucala ukoncit pitie vsetkych cajov pre dojciace maminky a aj fenikloveho... od vtedy asi cca 2 tyzdne sme mali len jednu slabucku koliku a inak mame klud, este doplnim ze od cca 2 tyzdnov dostavaju deti pravidelne infacol...

sunea
22. okt 2009

Mne jedna znama doporucovala, aby som si varila caj z fenyklu, kminu a anyzu, ked mal maly koliku. Mala som pocit, ze sa mu to po tom o dost zhorsovalo. Nieco na tom bude, niektore deti to moze naozaj drazdit.

deina
23. okt 2009

Nasmu nezabera nic, vobec nic. ☹ Uz som z toho zufala. Nie som si ista, ci ide naozaj o koliku, objavuje sa to hned potom ako sa naje (pije MM z flasky, odsavam). Vypije svoju davku a hned pocujem, ako mu to tam zacne bublat v crievkach, potom sa kruti, puci, tlaci, no trapi sa velmi. Vyskusala som asi vsetky kvapky na bruko, aj masaze (s pupikom), nic. Neviem, ci teda len vydrzat alebo by to mohlo byt aj nieco ine ako kolika.

kafulienka
23. okt 2009

ahojte,

mrknite si prispevok od susisus 2.oktobra 2009,
odkedy sme zacali praktizovat poriadne odgrgavanie (presne, ako to popisuje vo svojom prispevku), ranne pravidelne pucenie uz nepozname. Ak malinku v noci dokojim, nenechavam ju len tak zaspat na prsniku bez odgrgnutia - teraz poriadne odgrgavame, potom ulozim opat spat, ale po cca 10minutach ju skoro stale pocujem, ze sa opat prebrala - opat sa posadime a odgrgneme. Potom uz spinka pekne dalej do dalsieho papania.
Nam tento prispevok od susisus naozaj pomohol

ps: caje nepijem ziadne ani ja 😉

sisulka7
23. okt 2009

deina, my mame presne to iste, najprv ju ale nakojim a potom dotlacime z flase, lebo si nevie dost vytiahnut a tiez nezabera nic a grgame podla sussisus. 😠

achalteke
23. okt 2009

já můžu potvrdit, že odříhnutí je fakt hodně důležité, od té doby co to neflákáme jsou prdíky mnohem lepší. I tím že malej už se z ních docela vykope, při přebalování ho nechám i 20 minut rozbaleného, povídám si s ním a on to ze sebe pěkně vykopává. Také nám pomáhá masáž bříška, pod pupíkem, spíše na jeho levé straně, ty prdový bubliny jsou pod prstama úplně cejtit. Před kojením podávám také Lefax, je to na způsob Sab Simplex, ale ten nám nepomáhal, lefax pomáhá, nyvíc se lépe dávkuje

sunea
23. okt 2009

Deina, u nas to prebiehalo rovnako, napapal sa (UM z flase), naraz mu zacalo skrkat v brusku a hotovo...od 3. mesiaca je uz klud, ma silnejsie brusko a vyprdikuje sa v pohode.

monikabe
1. nov 2009

Ahojte maminky, ja chcem poradit kazdej maminke, ktorej male babo ma koliku. Malemu zacali koliky asi v 3 mesiacoch, je plne dojceny.
Mne sa osvecilo toto- nepit mlieko poobede, nejest ziadnu cerstvu zeleninu len varenu, podvecer fenyklovy cajik (nech si vypije kolko chce, aj 100ml), pred vecernym kojenim kvapky Sab simplex (Espumisan nezaberal) a potom nechat odgrgavat. Moj maly si odgrgne aj 10x za hodinu, nechame ho v takej mierne pokrcenej polohe (vid. foto) popritom si poprdkava. 😉
Dufam, ze moje rady pomozu 🙂

monikabe
1. nov 2009

Len chcem dodat, ze tu koliku ma aj z toho, ze si zacal cmulkat prsteky, co predtym nerobil a pritom sa nadycha vzduchu viac nez treba.

susisus
2. nov 2009

Ahojte baby, tak zase hodím skúsenosť 🙂 Po týždni správneho grgania sa nám koliky vrátili a tak som v zúfalstve malej dala mliečko HIPP z dm a po tretej dávke vykakala poslednú zelenú stolicu, zakončila ju žltou - to už asi HIPPko a od vtedy kaká pekné žlté a nemáme stolicu. Dávam jej plus infants dophilus probiotika a samozrejme správne grgáme a od vtedy koliku nemáme ! Ale zato máme zápchu a takú silnú, že jej zastavuje aj prdíky a tak ju bolí bruško zase...
Takže si myslím, že napriek tomu že nás pán primár ubezpečil, že grganie pomôže, nepomohlo samotné, len pomohlo v kombinácii s vhodnejším mliečkom a probiotikami....

No len teraz čo zo zápchou, dolujem z nej hovienka teplomerom 😀 neverending story tie bolesti brucha... že baby? 😉

susisus
2. nov 2009

opravujem tretí riadok - nie nemáme stolicu - ale NEMáME KOLIKU 😀

susisus
2. nov 2009
severankasr
6. nov 2009

ahojte mamicky, neviete poradit, osem tyzdnov bojujeme s kolikou, vyskusali sme kvapky espumisan, mast pupik, davat na brusko, masaze, tento tyzden to vrcholi, mala ma strasne krce, hlavne vecer, nad ranom a velmi place. Musim balit nasiroko, ale v noci jej davavm len pampersku a cez den jednu plienku, ak ma silne bolesti, ani tu plienku cez den nedavam, neviem, ci je to dobre alebo nie, ale ked ma tie silne bolesti, tak ju nasiroko vobec nebalim. mala si nevie odgrgnut, tak ju nedavam na pliecko, a ja ju osem tyzdnom kojim, davam pozor na stravu aj tak je zle,tento tyzden je to uz extrem. neviete mi poradit, co mam este ine robit? alebo inak robit? dakujem vam za vsetky vase podnety, som uz dost zufala z toho placu.

momin
6. nov 2009

Skousela si Barborku nosit na predlokti na brisku? Nekomu to pomaha... nam teda konkretne ne... Nepomohlo nam nic a 3 mesice bobisek trpel. Ale uderem 3 mesice ho to preslo a meli sme klid. zacal se smat a zaclo to byt cele veselejsi. Nam se maly poprve usmal kvuli tem kolikam az po tom 3 mesici..:(

anicka077
7. nov 2009

masirujete babatko aj ked place? mne ked maly zacne plakat,tak place akokeby ho rezali, ked ho boli brusko a ja ho vtedy neviem masirovat,lebo mi neda,ze tak silno a bolestivo place. a ked neplace,tak spinka. poradte mi prosim,kedy ho mam masirovat a kedy s nim cvicit?

anicka164
7. nov 2009

Anicko, cvic kdykoli, kdyz neplace, nespi nebo neni po jidle 🙂 Ale treba u nas to pak dopada, ze je porad neco... Takze toho cviceni zas tolik neni ☹ Pripada mi, ze kdyz place, tak ze ma hodne naplnuty brisni svaly, takze to cviceni je stejne k nicemu... To jsou asi rady na pytel, vid? Drzim palce, at nejaky cas najdete.

Uz jsem taky nevedela, co dal s tim bolenim briska, byla jsem kvuli tomu u doktorky a ta mi rekla, ze nadymat muze i prilisna konzumace mleka. Tak ted dva dny jim jenom jogurty a pripada mi, ze je to lepsi. Ale nechci to zakriknout 😉

andrejkaa23
8. nov 2009

Ahojte.Ja mam 2 krasne deticky.Aj tak mi davaju zabrat ved Philipko ma 4 mesiace a Vanesska 1 rok aj daco takze tak.my dalsie az cca za 2/3 roky.S Philipkom som otehotnela necakane.ale nebranila som sa.Aj cez to vsetko ich mam najradsej.