Kolika u detí. Máte niekto skúsenosť? Čo pomáha?

zuzig
10. júl 2006

Máte niekto skúsenosti s kolikou u detí?Čo pomáha?

zukab
9. dec 2008

dakujem ti lela1 za pozitivnu spravu 😀
pevne verim, ze nejakym zazrakom nam to o chvilu prejde. proste musi, lebo inac skoncim na psychiatrii 😀

mimochodom, co vlastne baby jete? lebo ja mam pocit, ze nejem, respektive pre istotu nebudem skoro nic, len aby bolo ticho.
takze dnes som vysadila moje obvykle ranne cerealie s mliekom a cuduj sa svet, mala spi a neplace! 😲 zeby mala alergiu na mliecnu bielkovinu?
chlieb ani ine pekarenske vyrobky som vysadila tiez, zeleninu skoro vsetku, ovocie detto, stiplave veci, mliecne veci, cokoladu....
to mam fakt zit na zemiakoch a ryzi???
no nevadi, aspon schudnem a mala bude kludna 😀

lela1
9. dec 2008

Ahoj fifina,práve som príšla do lekára a ak to neprejde do 2 týždňoch tak sa to bude riešiž niečím iným,malý bol teraz týždeň chorý a užíval antibiotiká,tak som rozmýšlala či to nemohlo byť tým ,pretože tie koliky boli ešte horšie a sám sa bez rúrky nedokázal vôbec vykakať,dúfala som že čím bude starší tak to bude lepššie ale ako vidím tak nie.

bubatenko1
9. dec 2008

Gastro u babatiek sa robi uplne normalnou prehliadkou.Akurat nam zobrali krv aby vylucili ci nema alergiu.Proste ju odvazili odmerali a rukami jej pohmatali brusko.
Zukab aj ked nebudes nic jest aj tak to nepomoze.Ja som zo zaciatku tiez skoro nic nejedla len polievky aj to len slepaciu,kompoty a vsetko take aby malu nebolelo brusko a nic nepomohlo.aj sme sa pytali dr.ona proste povedala ze to niekedy nema nic spoločne s jedenym.Proste sa malinkej vyvyja vsetko a to ze ma koliku tak este sa nepodarilo zistit z coho to je.hovoria ze je to tym ze sa vsetko vyvyja.niektore deticky ju maju ine zase nie.My sme si tiez kazdy mesiac hovorili ze hadam to skonci ale museli sme to pretrpiet.No a teraz sa zase trapime zo zubami a poviem vam ze kolika bola oproti tomu nic.ja som tiez niekedy bola z toho na pokraji zrutenia,ale vzdy som si povedala ze je este malinka a ked budem ja nervozna a zufala tak jej nijako nepomozem,praveze ona to vyciti a bude este horsie.U nas na koliku zaberalo jedine auto.Ked plakala a dali sme ju do auta a vozili ju tak prestala.Dokonca do 4 mesiaca sme ani v kociku nemohli byt to bol len sami plac.No hroza ale uz to mame za sebou.Ved oni z toho vyrastu. 🙂

lela1
9. dec 2008

Ahoj zuzak,čítala som že so staravou matky to nemá skoro nič spoločné,najskôr som malého iba kojila a teraz ho prikrmujem nutrilonom a nezmenilo sa na tom vôbec nič,bolesti sú stále také isté,teraz skúšam najnovšie probiotické kvapky,dostala som tipa že by to mohlo pomôcť tak uvidíme.

bubatenko1
9. dec 2008

my sme este skusali infacol ten nam aspon trosku zaberal. A pripajam sa k lela1 ked si precitas nejaky clanok o kolike tiez je tam pisane ze to s jedenim matky nema nic spoločne.

lela1
9. dec 2008

bubatenko1,my sme teraz prešli na probiotiká ,najskôr kvapky probiogaya a teraz v prášku infants dophilus,infacol nám nezaberal vôbec ale u každého je to si inak. 🙂

zukab
9. dec 2008

dik baby 🙂
len ja si nie som ista, ci ma mala vlastne koliku alebo "len" vetry ☹
infacol berieme tiez, zajtra posielam chlapa naku[it nejake tie probiotika.
prave pijem vyvar z razce a aby sa nepovedalo, tak ju este aj z toho hrnceka dojedam.. clovek si zvykne na vsetko 😀

bubatenko1
9. dec 2008

No my sme vetry nemali preto dr.naordinovala kvapky tiez espumisan 0 bodov,a najlepsie nam zaberal sab simplex aj to som si vycitala na nete a kupili sme ho.Probiotika sme neskusali takze s tym skusenost nemam.Akurat hovorim ze sme davali isty cas rektalnu rurku a ked sa vykakala tak bolo dobre.

zukab
9. dec 2008

len ja bohuzial nie som na slovensku, sab simplex som tu nikde nevidela a o rektalnej rurke v zivote nepoculi, pozerali na mna ako na vraha, ze co to chcem dietatu robit a ci som kompletna.

ako vlastne ta rurka vyzera a da sa nahradit niecim inym?

lela1
9. dec 2008

zukab a ešte som si spomenula,ak ti pije z flaše tak je dobré si kúpiť antikolikovú flašu,kúpiš ju v každej lekárni a je perfektná,keď bábo pije tak z druhého konca mu vypúšťa vzduch. 🙂

zukab
9. dec 2008

lela, ano, mam antikolikove flase, ale mala je zatial iba kojena.
rozmyslala som aj o odsavani mlieka a krmeni ju z tychto flias, ale zatial som sa k tomu neodhodlala.
lebo mam pocit, ze ju trapia najma vetry. len sa mi to zda prehnane, lebo niekedy je nekludna komplet cely den. vcera mi cez den skoro vobec nespala, chuda male. spi zasadne len na mne, akonahle jej zmenim polohu, zacne vreskot.
ale prave pred sekundou som ju ulozila do postielky a zatial neprotestuje. klop klop klop.

lela1
9. dec 2008

zukab,rúrka vyzerá tak,že z jednej strany má malý otvor z boku a z druhej srany je širšia,rúrka pomôže vždy ale je aj nebezpečná pretože bábo si na to môže zvyknúť a môže sa stať že sa bez toto nebude vedieť vôbec vykakať a keˇs ňou narábaš neopatrbe,môžeš mu poškodiť črievka.

bubatenko1
9. dec 2008

my mame tiez antikolikove flase ale nepomahalo.A rektalnu rurku sme pouzivali skoro kazdy den,potom samozrejme dr.zatrhla pretoze malinka sa sama nebude vediet vykakat tak sme ju nechali trapit sa chuda.10 dni nekakala a potom to prislo aj same a od vtedy rurku nepouzivame.

lela1
9. dec 2008

zukab,mne sa obas tiež stáva že malý mi nespí komplet celý deň,ale aspoň je v pohode pokiaľ ho nebolí bruško,ja mám celkom dobré dieťa,keby nie toho bruška ani neviem že ho mám,to je cez deň ale horšie to je v noci.

maso
9. dec 2008

Caute baby,
idem sa pridat, lebo myslim, ze aj my patrime do tejto temy 😉
Zuzkab, ja tiez stale nieco vymyslam s jedlom, maly mal hnacku, tak som vylucila vsetko mliecne a napchala sa bananmi, no ja som potom mala opacny problem ako maly ... az mi krv tiekla ☹
Moja babka mi dnes poradila na koliku feniklovy caj davat babatku - po lyzicke - co myslite?
A mimochodom, ako fungujete pri ostatnych veciach? Ja mam poct, ze cez den nerobim nic, len odbieham k malemu tisit ho a masirovat brusko, ci bicyklovat mu s nozickami ☹

zukab
9. dec 2008

maso, co sa tyka dennych aktivit, par dni uz nerobim vobec nic, len vlacim malu na rukach. spim posediacky na fotelke, s dietatom na bruchu..... som rada, ked si odbehnem na zachod ☹
co sa tyka toho caju, mozno vyskusam aj ja. cokolvek!!! 😝

maso
9. dec 2008

Presne aj ja - pripadam si nemozna! Ked navarim, tak nemam pozehlene, ked pozehlim, tak nejdeme von apod.
Manzel mi uz volal, ze kupil ten caj, tak som zvedava ...

zukab
9. dec 2008

tak drzim palce, vidim to tak, ze zajtra kupujeme aj my 🙂
medzitym sa idem opat nadajat kminovym vyvarom. jupiiii 😠
ja neviem co sa s tou mojou stalo, ale proste vacsinou absolutne odmieta spat inde ako na mne. a mna ide naozaj, ale naozaj porazit.
trva to zhruba tri dni. to je otras ☹
ale nemam to srdce ju nechat vo svojom, ked vrieska o dusu a vidim, ze sa trapi a boli ju brusko. na mne sa aspon trocha ukludni.
len pevne verim, ze si nezvykne priliz a nebude to vyzadovat aj neskor.
akonahle prejdu problemy s vetrami, idem naordinovat nejaky rezim.
a to pred par dnami bolo vsetko idealne ako podla knizky. spala, budila sa kazde styri hodiny, najedla sa a spala dalej. v noci detto.
teraz? cez den nespi ani zaboha, bud place alebo lezi na mne. ☹

beelinka
9. dec 2008

POMOOOOOOCvie nam niekto pomoct, mam chlapčeka štyri a pol mesiaca. Dvavla som mu materske mlieko z flašky, lebo z prsnika mi nechcel. Dlho sme sa ttrapili. Boli sme u laktačných poradkýn/viacerých/proste sme ho to nenaučili.Takže tým padom som nemala dost mlieka, a raz denne som ho musela prikrmovat. Prešli sme cez bebuHA,francuzske,nutrilon confort lebo samozrejme s bojujeme s bolavím bruškom. Malý mi stále kričí, ale čo je zvlaštne stale len v noci. Chodime stale k doktorke, ta nas poslala na gastro, brali mu krv,či nemá alergiu, alebo niečo pod. Všetky výsledky ma v poriadku, ale dr nam predpísala nejake super hypoalergenne mlieko NEOCATA, ktore mi malý odmietal papat. Volala som doktorke,že ho malý odmieta papat a ona mi povedala,že ked bude hladný tak sa napapa. Ked mi malý nepapal 72 hodin skoro nič zlutovala som sa nad nim a dala som mu papat ine. Dr nam povedala, že musime vydržat aspon dva týždne, že keby nepapal, mam mu dat nejaky kulíšek, to je nahrada za infuziu. Na bolave bruško sme vyskušali všetko cez čaje odvari, špec. mlieka, vaena mrkva zaberala tri týždne,teple plienky, cvičenie, davam ho na bruško, sab simple, espumisan, biogaia-uplne všetko. Dala som mu zobrat výter mal nejakeho bacila, ktorého doktorka preliečila antibiotikami augmentinom. Vraj ho ešte stale mame, ale že ten bacil sposobuje hnačky, takže pokial hnačky nemame onič nejde. Malemu teraz davam Hipp mliečko a na obed už polievočku, a už aj nejake ovocie. Cez den je v pohode, ale v nociiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. Už tri týždne s nim vobec nespím, stále sa len hadže, vzdychá - ked mu hladkám bruško a masírujem, alebo cvičím s nožičkami je v poho. Ale ked nie, začala som mu teraz davat nutrolin B tak neviem či pomožu už som zufala, a mame ist na kontrolu ako vysvetlim doktorke, to mlieko. Mala by som ho zobrat na odb. vyšetrenie do ineho mesta ? Unas nič moc ! Alebo čo mam robit. Vidim, že sa trapi, a ja som už troska pomaly. POMOOC

pinco
10. dec 2008

ahojte, tak ja si klopem na drevo, ze uz nam snad koliky presli. Fakt z toho musia deticky len vyrast. Okolo tretieho mesiaca to postupne preslo. Najprv plakavala kazdy den. Zacala vecer okolo siestej a tahala tak do pol noci, kym zaspala. Tiez som si davala ja za vinu, co som zasa pojedla, uz som sa bala na mlieko alebo jogurt aj pozriet... Nepomahalo nic (caj som jej nedala, len ja som ho pila, ale to skor zduvalo mna...), potom jej zacala pomahat aspon rektalna rurka. Ale ked som sa uz hnevala, ze vecer bez toho, aby som jej urobila priam vyplach criev s tou rurkou, nezaspi, tak som ju prestala pouzivat, a naozaj to postupne preslo. Takze len pevne nervy baby 😅
beelinka, s UM je to ine ako s MM, asi byvaju castejsie bolave bruska... Ale 72 hodin nic nepapat... Tak to co mas za doktorku, co ti take radi...

stalida
10. dec 2008

ahojte, vie mi niekto poradit? mozem davat bio.gaia aj babtku mladsiemu ako 3 mesiace? Ak ano ake davkovanie ste pouzili?

bubatenko1
10. dec 2008

Beelinka nie je dobre zase ani striedat mliecka.My sme tiez striedali najprv nutrilon, potom Ha potom som presla na bebe a nakoniec sme sa vratili tiez k nutrilonu.Doktorka mi hned povedala ze to nie je dobre lebo z toho ju bude boliet brusko.Na gastre sme boli aj my.No ale 72 hodin nechat dieta hladne tak hned ten den by som brala kartu od doktorky keby mi to povedala.No a kedy potom spinkate.Nema otoceny den a noc?TAk skus naliehat na dr.nech vam spravia kompletne vysetrenie.
Pinco aj mi sme frcali kazdy den na rektalnej rurke bez toho ani nezaspala.Niekedy mi to bolo az do placu ze co to jej robim.Ale presne ako hovoris.Len pevne nervy ono to prejde aj samo.

zukab
10. dec 2008

no baby, nechcem to zakriknut, mozno je to len nahoda, ale dnes je mala ako vymenena a cely den mi spi. relativne. zobudi sa trocha, zamrnci, prdne si (pekelne smradlavo) a zaspi zasa.
zeby sa mi vratili litre vypiteho razcoveho vyvaru a priniesli svoj uzitok? :-O
to by bolo skvele, idem si urobit dalsi polliter 😀

mimochodom, neviete mi poradit ohladom toho fenikloveho caju.
bohuzial, nikde som tu (UK) nezohnala detsky feniklovy caj, v ziadnej lekarni, drogerke, nikde.
ale mam organicky feniklovy pre dospelakov, ktory mozu pit aj tehotne a dojciace, samozrejme.
neobsahuje ziadny kofein ani nic podobne. je to z organickeho herbalneho obchodu.
myslite si, ze mozem urobit slaby caj aj malej? podla mna ano....

bubatenko1
10. dec 2008

Zukab to neviem.Ja som ho tiez mala ale ja som ho pila malej som ho nedavala.Radsej jej daj do vody vyvarit rascu a to jej davaj pit.Ale bez tej rasce.Zevraj je to babsky recept a pomaha to.My sme to tiez davali.

assimilate
26. dec 2008

Malý má koliky tak od tretieho týždňa. Lekárka nám predpísala Espumisan, najskôr zaberal, no potom prestal, i keď zvýšila dávku a mal ho žívať častejšie, potom odporučila kombinovať raz Espumisan raz Sab Simplex.... nič, no mala som pocit, že po sab Simplex to je lepšie... tak už dávam len ten, 6 X15 kvapiek... nie je to 100%-né, no oveľa lepšie ako pred tým. Tie noci boli hrozné, nič nepomáhalo, okrem rúrky, no tiež to bolo len na chvíľočku. Teraz používame rúrku tak 1-2x za tri dni.Lekárka vravela, že rúrku možno použiť 3-5 x za deň, pred tým sme i viackrát, viem, nemá sa to, no tie bolesti a prebdené celé noci boli hrozné, neskôr už aj dni.Keď vidím, že sa malý v spánku začína mrviť či zvíjať, rozbalím a pritláčam mu nožičky k sebe, často sa mu podarí vyprdkať.Tiež dávame na bruško, potom pritláčame nožičky.

claudinka
26. dec 2008

mne okrem sab simplexu nepomahalo absolutne nic, ani rurka, espumisan uz vobec nie.. vykakal sa, cely den prdel a aj tak vecer jacal jak divy..

suziad
26. dec 2008

nam na vecernu koliku dr. predpisala Espunisan a pomaha, predtym sme mali sab Simplex nepomahal. A este odporucila probioticke kvapky Bio Gaja Mam pocit ze to trosku pomohlo. Aj ked stale vecer place ale uz je to kazdy druhy den 😀 , myslim si ale ze neplace pre bolave brusko 😉 Je to skor z unavy alebo nieco podobne mozno aj bezdovodne dr. vravela 😉

macaeliska
26. dec 2008

kočky, trošku od témy, koľko mali vaše deťurence váhu, keď sa narodili. Dnes mi známa hovorila, že vraj tie koliky mávajú väčšinou deti s väčšiou váhou pri narodení. My sme mali 3920g. A kolika nás prestala viac menej trápiť až pred cca 2 týždňami. Ono Eliške dosť pomohlo, že som jej nedávala stále poštolky a ona si pekne kopkala nožičkami a tak sa aj viac hýbala. Potom prdkala a bolo to. Inak najviac nám pomohli Bio Gaja ale aj Dolphius Infants nám najprv zaberal. Inak Espumisan berieme preventívne doteraz na večer.

zukab
26. dec 2008

baby, tiez troska od veci, ale chcela by som sa opytat na rektalnu trubicku/hadicku.
tu sa zohnat samozrejme vobec neda, takze mi ju nasi posielaju postou.
mozete mi povedat, ako sa to pouziva?
zakladny princip samozrejme chapem 😀 skor ma zaujima nejaka ta technika alebo tipy...
a ako hlboko ju zavadzate?
vdaka

dukie
27. dec 2008

zukab: Jeden konec má užší, druhý širší. Pochopitelně, to ale asi nemusím říkat 😀 , do zadečku patří ten užší. 😀 Ten konec, který strkáš do zadečku, je potřeba důkladně namazat (povrch, pochopitelně 😀 ), abys děťátku nepodřela konečník. Pak mu zvednu jednou rukou nožky (jako když pod něj strkáš plínku) a druhou opatrně a zlehka zasunu rourku do zadečku, cca 1-2 cm hluboko (to poznáš podle tlaku, jak překonáš svěrač, jde to snadněji...). No a je to. 🙂

U nás ale tohle samo o sobě nepomáhalo, takže jsem musela zkoušet a vykoumala jsem to, že nám pomáhá, když mu chvilku před tím masíruju bříško, pak mu strčím do zadečku rourku, jednou rukou ji tam držím a druhou pokračuji v masáži bříška. To většinou pomůže, bublinky ta masáž posune a šup... vyběhnou rourkou ven. 🙂 Je to tedy takový krkolomný, když se u toho ještě vrtí, ale funguje nám to, a to je důležitý. Jo a nesmíš se divit, když se u toho pokaká, to je normální. 😉