Kolika u detí. Máte niekto skúsenosť? Čo pomáha?

zuzig
10. júl 2006

Máte niekto skúsenosti s kolikou u detí?Čo pomáha?

lila794
30. máj 2008

veru tak, ved nejem skoro nic - musim drzat dietu protikolikovu, lebo davam mliecko do banky MM, rurka na dennom poriadku - niekolkokrat za den, masirujem kazde tri hodiny aj natieram Pupikom, brusko ma stale v teple. A kedze nic nezabera, treba tym drobcom nejako pomoct. Myslim, nechcem urieknut, ze krpec je zatial v pohode, uz tak netlaci, neplace a viacej spinka. Neviem, ci to je tym Espumisnom. Odsledujem. Bola by som stastna, keby zabral. Zoufalky, drzte sa! 😉

lenocka80
30. máj 2008

ahoj babky, tak my dneska celkom v pohode. Uz som mu dala aj tie homeopatika, tak neviem ci to uz zabralo alebo co, ale uz vcera poobede sa polepsil a homeo dostal az vecer, tak asi tazko povedat, ci to zabralo...Sice chuda zasa tlaci cely den, ale aspon neplace.
Inak babky nemate pocit, ze to balenie nasiroko to este vsetko zhorsuje? Ja cely den nic ine nerobim, len maleho rozbalujem aby si mohol nozickami pokopkat...aky to ma potom vyznam to balenie? A aj ked ho davam cez den na brusko spinkat, tak mu necham len pampersku nech si trosku aj on brusko masiruje. Ako to robite vy?

rajka
30. máj 2008

Ahojky! Tak u nás je to malinko lepší, od té doby co má dudlík je o hodně klidnější a venku je úplně zlatý, to spí i 3 hodiny! Dneska jsem uchozená jak hrom, jenže tím pádem doma stejně nic neudělám, ani si nelehnu, protože chodím a vozím. Ale aspoň mám dobrý pocit, že je spokojený 🙂
Bohužel nás stále trápí blinkání, z toho jsem na nervy ještě víc, mám strach, aby přibýval ☹ zatím přibývá, tak doufám, že se upraví i to blinkání.

Holky, chtěla jsem se zeptat plně kojíte nebo dáváte umělou výživu???
Četla jsem, že na koliku častěji trpí kojené děti!!! Zdá se mi to divné, vždyť MM je přirozené a nejlepší, co dítě může dostat. Tak by mě zajímalo jak jste na tom, jestli je to pravda. Já plně kojím.

kacka.va
30. máj 2008

já plně kojím a hrozně trpíme na prdíky a přitom se vyvaruju čehokoliv nadýmavého, ale někde jsem četla, že když některé děti prostě mají prdíky, ať jí mamina sebelíp.
Rajko, my jsme taky měli problémy s blinkáním, protože malá vůbec nechtěla odříhávat, teprve asi před dvěma dny začala a musím zaťukat, že teď už tak týden skoro neblinkáme.

lila794
31. máj 2008

Ahojte, my tiez plne kojime. A to grckanie - nas tiez grckal, tiez nevedel dobre odgrgnut, musela som ho aj pol hodinu po jedle nosit. A tiez sa to uz upravilo.

Lenocka, nas ma tiez nervy z toho sirokeho balenia - nemoze si poriadne pritiahnut nozicky k brusku, co mu pomaha. Tak ja ho necham aj na pol dna iba v pamperske, nech sa poriadne vykopka. Hned je spokojnejsi. Inak vcera vecer mal znova hrozny zachvat placu a krutenia - zas sa nevedel napapat, co bol taky uboleny. Zatial pohodky, rano sa poriadne vyprdkal a spinka. Dufam, ze dnes bude ok. Pekny den!! 🙂

adulina
2. jún 2008

lila a co patri do protikolikovej diety? ake jedla, kazdy mi povie nieco ine, som z toho uz uplne pomylena 😕 😔

lila794
2. jún 2008

nesmu sa jest alergeny - ziadne citrusy, kivi, hrozno, orechy, cokolada, jahody, morske ryby, paradajky. To vsak nemozem ja, ked darujem mliecko. Ty mozes skusat, len pozor, aby sa maly nevysypal. Urcite vsak nejedz hrozno so supkou, skus bez nej - nafukuje, jahody a orechy - silne alergeny, cokolada - skus, ale nafukuje, tiez kakao, ozaj aj skorica, ani paradajky - deticky stipe ritka. Tie citrusy skus po troske - mesiacik, ak sa nic nestane, pridavaj.
Tieto potraviny nafukuju v surovom i varenom stave: hruska, hrozno so supkou, kapusta cerstva i kysla, kel, karelab, fazula, hrach - suchy.
Treba obmedzit: brokolica, karfiol, hrasok zeleny - cerstvy, cibula, cesnak, paprika (karfiol, brokolica - po 1 ruzicke do polievky na zaciatok, tiez mala cibulka) - to mi radila dr, ale v polievke to mojmu nerobi nic. Tak skus.
Vyluc vela soli - pouzivam morsku, aj vegety - pouzivam bez glutamanu, ziadne ostre korenie. Skoro vsade davam rascu.
Nic vyprazane - maso dusene alebo varene na vode.
Mozes zemiaky, ryzu, krupicu, vajicka - obcas prazenicu s rascou alebo volske oko, ale len na masle alebo olivovom oleji. Ja si robim aj file - posolene na masle.
Ja papam aj mliecne vyrobky - tvaroh, jogurty a kazdy den probioticke mlieko (Acidko...)
Nesmies salviovy caj - znizuje tvorbu mlieka! A ked dostanem chut na sladke, tak si dam maslove keksy, lebo skoro vsade je kakao alebo cokolada, aj zmrzlinu, ta mu este neuskodila.
A z ovocia mozem len jablka bez supky a banany.
Vodu pijem len cistu, hlavne bez bubliniek - Lucu, Drobceka...
Tak drzim palce. Krpec bol cez vikend v pohode, neviem, ci to ten Espumisan - davam mu ho len rano alebo ma dni bez koliky. Joj, keby to uz tak ostalo!!! 😉

lila794
2. jún 2008

A este ma napadlo, ze mozes obcas broskynu alebo marhulu, mozno aj slivky. Jednoducho, ovocie, ktore sa pestuje u nas, ale malo by sa v tom obdobi, kedy je u nas zrele.

Ale aj tak si myslim, ze jedlo to ovplyvnuje len na 50%, lebo ja to dodrziavam a maly koliky aj tak ma. Keby som nedarovala to mlieko, tak by som poskusala. Sesternica ked si prestala davat pozor, malemu sa polepsilo a naopak.

Treba to len odsledovat, co mu asi skodi, skus si to zapisovat a take 2 dni sleduj. Tu potravinu potom vyluc a uvidis. Viem, treba na to riadne nervy a trpezlivost. Tak vela stastia!!! 🙂

adulina
2. jún 2008

no tak moj to asi nema z toho jedenia, lebo presne taketo jedla jem a stale sa pučí a tlačí ako divý 😔
niekedy ked som si nedala pozor a zhresila (cokolada-kusok, mc donalds, ale korenene jedlo) som mala pocit ze mu je lepsie 😅 tak ja uz neviem 😕
prvy aj trochu druhy mesiac bol v pohode a tretim to strasne zacalo a o tomto stvrtom ani nehovorim 😔 vcera o desiatej vecer sa zobudil a taky vrazdiaci rev spustil, ale potom ked zaspal tak spal do siestej 😕
no mne nic ine neostava len trpiet a cakat kym to prejde same 😔
drzim palce aj ostatnym 🙂

lila794
2. jún 2008

Asi tak, aj ja dufam, ze to co najskor prejde!!! 😉

lenocka80
5. jún 2008

no babky, tak idem sa vyjadrit o tych homeopatikach. Dufam, ze to nezarieknem a nepokazi sa mi to 🙂 Zacala som ich davat malemu minuly piatok, a myslim ze pomohli, lebo ked placka tak ma dovod, zatial som nemala odvtedy taky den, ze by bol cely den nervozny, stale plakal, iba na rukach byt, nedajboze ho polozit a nechcel spat...Teraz pekne nakrmime, chvilu tutu-mutu a uz zyva a ide spinkat 🙂 Samozrejme s kakanim ma problem stale, stale sa vrti, kruti, trapi, kym sa vykaka, ale tomu sa da pomoct. Hlavne ze uz neplace cely den, lebo to bolo odrzku, tak dufam, ze to aj tak ostane 🙂 tuk-tuk.

kate2
5. jún 2008

Ahojte baby. Sledujem vasu diskusiu a trochu sa zamiesam, lebo som uz dost zufala. citam si vase prispevky, ale neviem si rady. moj mesacny syncek, v poslednej dobe strasne place po kojeni. skoro za kazdim. aj grcka, niekedy aj hodinu po papani. nejde mu to sice prudom, ale vygrcne nieco. to mi az tak nevadi, ale ten rev co spusti po jedeni je katastrofa. uplne je z toho hotovy. skoro az do bezvedomia....tak neviem ci je to reflux alebo kolika? neviete nahodou?

jarka70
5. jún 2008

tak my sme vcera prerevali celucicky den ☹ a dnes je opak som zvedava ako bude dalej vecer je este daleko 😕

lenocka80
5. jún 2008

jarka tak u nas to bolo minuly tyzden rovnake, dokonca to trvalo 4dni po sebe, tak som myslela, ze sa zblaznim 😝 Tento tyzden je zatial ok, mozno aj vdaka homeopatikam, zatial este cakam, co bude dalej 🙂

Kate, myslim, ze ak by to bol reflux, tak by tvoj malicky po papani znova hladal cicik...Moj maly to mal prve tyzdne a uz som bola zufala, vyse hodiny sa krmil, potom som ho uz nasilu "odpojila" a spustil plac akoby sme ho tyrali a stale hladal a dozadoval sa cicika...takze bol na nom non stop. Potom sme to s dr. vyriesili Nutritonom, to mu pomohlo, teraz mu to uz nedavam a stava sa mu to len sem tam...

kate2
5. jún 2008

lenocka dakujem za info. maly sa praveze v pohode naje, sam sa pusti ale potom sa zacne vykrucat a spustiiiiiiiiiiiiiiiiii. uz som kupila ten Nutriton tak vyskusam, najprv lyzickou. Lenocka kolko toho by mal spapat? ako to bolo u vas?

lila794
6. jún 2008

Ahojte, ja som sa tiez dlho neozvala, lebo sme mali v pohodke tyzden. Neviem, ci to uz prechadza alebo zacal zaberat Espumisan. Ale uz som ho dva dni nedala a je v pohode, neviem.

Lenocka, som rada, ze to zabralo! My sa tiez este pokrutime, poprdkame, ale neplaceme. Maly sa stale smejka, pekne spinka a aj vonku je uz v pohode. Tak uvidime!

Kate, nas to robieval tiez, presne ako Lenockin, ale uz to prestalo. Bolelo ho brusko, tlacil, ked sme kojili a tym tlacenim sa mu vracalo mliecko naspat, preto tak zufalo plakal. A ine prejavy koliky nema? (tlacenie, chrcanie, skrucanie sa, plac...)? AK ano, myslim, ze to je tou kolikou a prejde to. My sme tiez davali Nutriton - kym som to do neho dostala, to bolo hrozne. Tiez uz nedavame. Robila som to podla navodu a davala lyzickou - nikdy mi nespapal cele, ale skus do neho vopchat co najviac. Drzim palce! 🙂

jarka70
6. jún 2008

tak ve cer sa to zmenilo zase sme plackali a potom nie a nie zaspat ☹ a to zacal uz plakat v kociku vonku tak sme behali domov po polhodke takze s kocikovania nebolo nic no a dnes opet aj teraz ho tisim na rukach tie koliky dokedy trvaju ja som to pri ostatnych detoch nepoznala .ten nutriton je na koliky alebo aby negrckalo babo?

lila794
6. jún 2008

fuha, to je strasne!!! Koliky by mali trvat do troch mesiacov - aj sa to vola trojmesacna kolika. Malo by to ustupit. Ja uz tiez len ratam tyzdne - my este 3. Som zvedava!!!
Nutriton je na grckanie. Proti kolikam - kvapky Sab simplex, Infacol, Espumisan, Chamomila (homeopatika), probiotika - BioGaia(ten je ale len od 3mes.) a Infant Dophilus, este Baby calm. Ale kazdemu babetku zabera nieco ine - treba skusat. Nam zabral Espumisan, Lenocke homeopatika, niekto skusa aj tie probiotika davat skor, vraj zabrali, ja sa bojim. A niekomu nezaberu ziadne lieky, iba napriklad rektalna rurka. Skusaj a pevne nervy! 🙂

krista
6. jún 2008

Ahojky já taky počítám dny do kdy to ustoupí, máme v neděli tři měsíce, ale moc na to nesázím 😅
Už to teda bývá míň časté přes den, za to večer nevíme co dělat, nepomáhá naprosto nic, trošku jí teda uklidňuje fén 😅 stačí ten zvuk, nemusí se foukat na ní, ale to taky nemůžeme fénovat pořád 😀 ale trvá to pravidelně takový tři hoďky a já už z hrůzou koukám na hodiny kdy to začne nebo zkončí, nakonec usne ale za chvilku se vzbudí znova to protože má hlad, protože se u jídla vzteká a nechce tak je pak hladová 😖

Lila všechno co jsi zmínila máme za sebou kromě toho Infacolu to je co jestli se můžu zeptat? 🙂 a ještě jsou taky kapky Lefax, ale taky možná až od 3.měsíce 😉

krista
6. jún 2008

Teď jsem našla článek:
http://www.happy-cz.cz/pg/cze_happy/content/Fol...

A trošku mě vyděsil, protože na konci se píše že kdo patří do tý III. skupiny (což my určitě jsme, my to máme dlouho a pravidelně, neni den bez toho) že by měl lékař provézt nějaké vyšetření jestli neni kýla, zánět močových cest ... apod. a to naše Dr. nějak moc neřešila 😒

monika6e
6. jún 2008

Ahoj holky, tak my mame za tyden 4 mesice a teprve poslednich 5 dni je nam lip (i kdyz dva dny z toho byla zacpa - ale to jsme zvladli s rourkou 🙂) Na koliky pouzivame Probioticke kapky (biogaia). Na Slovensku jsou tyhle kapičky povolene od 3. mesice, v Česku od 1. mesice. Zvláštní. Jinak je to úplně to samé (vlastně velký rozdíl je ještě v ceně). Malé jsem je dávala už od dvou měsíců. Pět kapek ráno a při bolestech bříška pak ještě odpoledne. Denní dávku jsme překračovali, ale to prý není problém. Jinak taky ještě velmi dobře pomáhá Biopron Junior (je od ukončeného 4. měsíce, ale prý je možno podávat už o měsíc dřív). Jinak mlíčka má něco ode mě a zbytek Nutrilon Comfort - jsem s ním docela spokojená. Ale na český trh teď přichází Novalac a to je prý špička. Do týdne by měl být k dispozici v lékárnách, zatím se dostane snad jen v Německu. Mají spešl balení proti kolikám. Cena bude cca 245,-. Prý bezvadně funguje, tak uvidíme 🙂

lila794
6. jún 2008

mne dr. vravela, ze koliky su caste u chlapcov, ze len 1%z nich ich nema. Dievcatka velmi zriedkavo, ale ked ju maju, tak ze to je uz riadna supa - ze byvaju velmi tazke.

Krista, my mame, podla toho clanku len I. skupinu - place malo oproti inym, maximalne 2x do tyzdna tak hodinu, ale nie vkuse, utisim ho na rukach v lietadielkovej polohe. Obdivujem ta, aj tie tazke pripady kolik, lebo ja mam dost aj pri mojom!!!! ☹
Takze pevne nervy a skus tu biogaiu - ak sa moze aj skor, mnohe si to pochvaluju!

krista
6. jún 2008

Monika tak to se mám na co těšit když vám to ustupuje až kolem toho 4.měsíce 😀 Ale vydrželi jsme to doteď vydržíme to i dál no 😅

Lila: Ty probiotické kapky jsem chtěla koupit právě na tom Slovensku ale maji vyprodané ☹ ty jo, ale teď koukám že tam jsou 😲 tak to já je objednám, zadala jsem tam aby mi poslali e-mail až je budou mít tak se na mě jaksi vyprdli 😠

Tak díky holky, ještě že vás mám 😀

monika6e
6. jún 2008

krista: s tema kapkama jsem odpovidala v diskuzi na prob. kapky. Oni totiz snad z toho Slovenska nejdou objednat. Kamaradka to zkousela. Jinak to ustupuje. Ted byl par dni klid. Ale prave mam za sebou krusne tri hodiny. Nonstop rev - z trubicky se valily hrozny veci :-/. Az ted jsem ji dala dalsi davku kapicek - probio. a je klid. Snad to zabralo... Jinak mi znama rikala, ze jeji holcicka tyhle koliky mela az do pul roku....

lila: ono se rika, ze u kluku jsou koliky castejsi, ale co znam kolem sebe maminy a maj kluky, tak jsou bez problemy. A zase ty, co maji holky, tak jsou na tom podobne jako my s nasi malou. Kazdy mimi je hold individualni...

krista
6. jún 2008

Monik no do půl roku to snad nevydržíme 😅
Hlavně ty večery stojí za starou belu ☹ Já ale vím že nějaký holky tady z netu je tam na tom slovensku objednávali, říkala mi to tady jedna mamina, že tam píšou že dodávaji jen po Slovensku ale neni to pravda, tak bych to ráda zkusila, přece jenom 600,- je jako dost 🙄 ale co nadělám kdyžtak je tady koupím 😉

monika6e
6. jún 2008

krista: ja mam po tom dalsim dnesnim koncerte, ze to nevydrzim uz ani jeden den 😝 Ale nastesti uz to neni denne a navic v noci je klid. Mezi 8-9 usne a do rana problemy nema. Zaplatbuh za to. Ale zase se co dve hodiny budi hlady. Nevyberes si... To by bylo fajn s tim Slovenskem, pac ta kamaradka mi prave rikala, ze to nejde. Tak dej kdyztak vedet, jak jsi pochodila 😎

rajka
6. jún 2008

Ahojky!
Tak u nás je to malinko lepší, zpočátku to malého chytalo denně, teď obden. Nepodařilo se mi zjistit čím to je, ale většinou máme jeden den klid a další den je cirkus. Zítra má malý měsíc, od neděle chci vyzkoušet kapky Baby calm (můžou se dávat od 1. měsíce) tak uvidím. S blinkáním to má tky různé. Někdy si po kojení ani neodříhne, usne a je v pohodě. Jindy si odříhne třeba 3x a pak se stejně poblije, třeba i hodinu po kojení. Hlavně, že přibírá, tak to neřeším. Převleču a kojím znovu 😉

kebusa
6. jún 2008

Ahoj holky, a slyšely jste o Gině Ford? Je to anglická chůva, která má perfektně propracované "návody" k dětem a přísahá, že z těch několika set dětí, co měla ve správě, nebylo kolikové ani jedno.
Naše dítko bylo taky "kolikové", ale od té doby, co jedeme právě podle Giny Fordové, je to úplně nové miminko. Sice řvát nepřestalo, to ne, ale hoooooooooooooodně se zlepšilo. V češtině jí bohužel nic nevyšlo, ale přes amazon.com se dá koupit v angličtině a pravděpodobně i v dalších jazycích, její Contented Little Baby je bestseller.

monika6e
6. jún 2008

kebusa: A nemohla by si dat nejaky tip? Nejaky, alespon maly, strucny navod, ty pani... Sim sim.... 🙂

rajka
6. jún 2008

kebusa - a to je kniha nebo články na netu?