Kolika u detí. Máte niekto skúsenosť? Čo pomáha?

zuzig
10. júl 2006

Máte niekto skúsenosti s kolikou u detí?Čo pomáha?

hajanka
16. jún 2011

@vladimira32 sestra zacala davat malej asi pred dvoma tyzdnami (aj viac, cize pribl. ako 2 a pol. mesacnej) ukonceny treti mesiac bude mat presne zajtra. Ale keby sme boli vedeli, tak jej zacneme davat urcite ovela skor, lebo malej velmi pomohli. Nemusela sa prve mesiac tak trapit, chudatko.
Nemas sa coho bat, na letaciku SR pisu ze kvapky "by sa mali" uzivat od 3. mesiaca, ale ked si pozorne precitas letacik, tak sa docitas, ze boli podavane aj zdravym novorodencom, aj malym detom s nedostatocnou imunitou a v ziadnom pripade neboli zaznamenane ziadne vedl. ucinky, ani pri vacsich davkach. Kvapky obs. iba probioticke bakt. ktore su prirodzene v luds. tele a materskom mlieku, takze tam nema co ubizit.

add ukonceny treti mesiac 🙂 3 mes. a 1 tyzden je ukonceny 3. mesiac + 1 tyzden, cize maly ma 3 mesiace a uz zacal stvrty mesiac zivota 🙂 takze uz aj podla letacika urcite moze 😉

vladimira32
16. jún 2011

@hajanka
@jankadudova ďakujem baby, takže idem na to, ideme skúšať. 🙂 po kolkých dňoch ste videli účinok kvapiek? 😒

jankadudova
16. jún 2011

@vladimira32 Ja az tak po mesici...

hajanka
16. jún 2011

@vladimira32 u nas asi po tyzdni 🙂 sestra jej dava vecer na posledne papani a v noci to posobi, rano sa tak krasne vykaka 🙂 treba davat pravidelne, v rovnaky cas.

mehes
28. jún 2011

Ahojte chcelabisom vsetkim mamičkam poradit ktorim dieta trpí kolikou.Netreba siahat hned na lieki proti kolike ale kupte v obchode FENIKEL.Niekolko kuskou feniklu zalejte vriacou vodou nechajte stať niekolko minut a potom odíífiltrujete a pridate vodu.Možete spraviť ztoho aj mliečko alebo to može vipiť ako čaj.Alebo ked dojčíte tak to vipite vy.

hajanka
29. jún 2011

@mehes myslim, ze to vsetky mamicky deti s kolikami poznaju, no niektorym babetkam nepomoze ani fenikel :( niektore deticky moze este viac naduvat a sposobovat vacsie bolesti. Treba vyskusat. Uz sa tu o tom pisalo. Napr. aj na str. 29.

gustinka
5. júl 2011

ahojte, precitala som prispevky ale priznam sa nie som mudrejšia...
nas maly bude mat buduci tyzden uz 4 mesiace a posledne 2 tyzdne sa trapime asi s kolikou...
vzdy vecer mi nevie zaspať, nechce jesť, dostane hysak a potom od unavy sa predsa len napapa a nakoniec
zaspi, je to bez ohladu na to či sa v ten vecer kupeme alebo nie, lebo kupeme sa kazdy 2hy den...
feniklovy caj nepomaha, rektalna rurka tiez, probiotika berieme od 1 mesiaca pravidelne...
vsimla som si vsak, ze tieto stavy mam maly vtedy ked sa poobede nevyspi, a dnes popoludni nevedel zaspať, tak ho takyto hysak chytil tiež...
Citala som, že kolika nie je "len" bolenie bruška, ale moze byt aj psychickeho povodu...
neviete mi poradiť co by sme mali zmeniť?

radanar
24. aug 2011

Nám pomohly kapičky Espumisan, dávala jsem malé už od miminečka a super. Ulevilo se jí a nám taky 🙂

lucka74
19. sep 2011

ahojte chcela by som poradit lebo uz nevladzem malinky bude mat uz28 dni on mi aj kaka aj prdka ale on sa da do takeho klbka cely scervenie a kope nozickami a strasne place nevieme ho ani utisit ja ho kojim ked sme vonku tak je dobre aj prespinka ale vo vnutri a v noci to su riadne place a on ked papenka tak tak hlce ze si potrebuje aj oddychnut a odgrgnut a potom zas pape on sa dost asi aj nahlta toho vzduchu poradte mi prosim volaco kupila som si uz aj tie kvapky sab simplex raz som mu to dala ale nemam sa s tym poradit s lekarkou lebo to som len tak sama od seba kupila dakujem vam velmi pekne

sante81
19. sep 2011

@lucka74 ahoj, môj drobec mal koliku presne do 6 tydna, od narodenia ako sme prišli domov z pôrodnice mi každy večer plakal aj 2-3 hod. konzultovala som to aj s lekárkou, predpísala kvapky, poradila ako dieťa nosiť, používali sme rektalnu rurku, feniklovy čaj, upravila som si aj ja jedálniček, skusila som naozaj všetko a po nociach som čitala fora a diskusie, hladala rady. nepomohlo nám nič. niekedy plakal hodinu, o 2 dni plakal v kuse aj 3hod. raz sme skončili aj na pohotovosti lebo som už nevedela čo mám robiť a ako mu pomôcť. ked maly začínal 7 tyžden tak koliky prešli zo dna na den. takže na každé babo zabera niečo iné, niektoré mamičky sa trápia s kolikami aj pol roka. chce to naozaj len trpezlivosť a čas. inak asi ani poradiť neviem.

lucka74
21. sep 2011

@sante81 ahoj s tym suhlasim ze na kazde dieta zabera nieco ine mi za tedy skusame tie kvapky tak uvidime co a ako a este jedna znama poradila masticku pupik tak neviem inak dakujem za odpoved prijemny den pa

sante81
21. sep 2011

@lucka74 lucia tá masticka môjmu nepomohla, skusila som ešte nejaku inu, značku si nepatam. dufam že pri druhom dietati nás kolika obíde. a ako je malinkému, polepšilo sa aspon trochu?

luthien.k
21. sep 2011

@lucka74 , máte v alergie nějaké alergie/astma/ekzémy?

Něco Ti poradím - kup si pro sebe probiotika (například Infants Dophilus plus), zdravá střeva matky = zdravá střeva dítěte, vysaď na 14 dní ze své stravy mléko a mléčné výrobky a vejce (pij Reis drink calcium z DM drogerie) a jez na vápník bohatou stravu, nechej malého vyprdět v klubíčku (nastuduj si bezplenkovou komunikační metodu), sab simplex hoď do koše a věřím, že zlepšení do týdne přijde 🙂

m_o_n_c_a_k
22. sep 2011

@lucka74 my pouzivame kvapky infakol ale zmenili sme ho sab simplex , pouzivame od dnes aj kremik puppik inak krasne vonia , pouzili sme aj rektalnu rurku ale iba v krajnom a poslednom pripade ,cajiky nedavaj ,lebo tie plyny vytvaraju a my sa ich predsa potrebujeme zbyvyt no nie.. dalej cvicime robime masaze bruska ,aj sa nosime ,aj cicikame uz ma boli cely chrbat a kazdymdnom cakam kedy toto hrozne obdobie skonci tiez pocas kojenia cumim na fora a vsetko co je spojene s kolikou ,,,mam net aj na telefone totiz. inak som plne rozhodnuta ak do konca tyzdn budeme takto pokracovat planuje vysadit mliecne vyrobky. luthien dobre radi :D

f.miracle
22. sep 2011

Troufám si říct, že s "prdíky" máme zkušenosti víc než bohaté... Vyzkoušeli jsme snad všechno - od masáží a nahřívání bříška a pečlivého zvažování co jako kojící matka sama sním/vypiju, přes kapky (Sabsimplex), mastičky (Pupík a nevím co ještě) až po starou známou rektální trubičku a polohování (nošení v poloze "na tygříka", atd.). Samozřejmostí bylo pečlivé odblinknutí. Paradoxně tenhle problém zhoršovalo to, když jsem pila čaj pro kojící matky - jakmile jsem si tenhle čaj dala, malému se kolika okamžitě zhoršila a dokonce - nezažít to, tak tomu neuvěřím - mu bylo z dechu cítit anýz a další bylinky, obsažené v tomhle čaji; podotýkám, že jsem ho nepila nijak ve velkém - jeden, maximálně dva šálky denně. Ale spíš k tomu, co nám pomohlo - v prvé řadě jsem tedy vysadila čaj pro kojící (opakovaně jsem ho zkoušela pít a vysadit a výsledek byl pokaždé stejný - bez čaje bylo líp), ale hlavně tu největší úlevu přinesl olejíček na masáž bříška kojenců od značky Welleda; masírovala jsem dvakrát denně (ráno a po koupání) - pár kapek vmasírovat do bříška podle obrázku uvedeného v příbalovém letáku, asi po týdnu došlo k výraznému zlepšení, používali jsme ho dlouhodobě, cca do osmi měsíců věku (později už jenom jednou denně, a to po koupání) a prdíky se postupně (asi po měsíci užívání) začaly vyskytovat jenom naprosto výjimečně. Za sebe říkám, že budu-li mít někdy druhé dítě, bude tenhle olejíček to první, co si koupím do výbavičky 🙂 U nás fungoval skutečně stoprocentně, radila jsem ho už i několika svým známým a zatím nikdy nezklamal. Prodává se běžně v lékárnách, lahvička je poměrně malá, ale na masáž stačí skutečně jenom cca deset kapek, cena za balení byla před dvěma lety kdy jsme ho používali kolem 250 korun, nevím, jak je to dneska.

uhlopriecka
22. sep 2011

ahojte @gustinka + ostatne baby. poculi ste o knizke?;
Harvey Karp: Nejstastnejsi miminko v okoli (je v cestine a su dva diely. toto je prvy diel)
Mne ju odporucala kamoska-mamina 9 mesacnej dcerky u ktorej ta metoda 100% zaberala. Ja ju este odskusanu nemam - budem rodit o dva tyzdne 🙂, takze zatial ju citam. V podstate ide o to ze skutocna kolika existuje len vo velmi malo pripadoch a zvacsa ide o psychicku "nepohodu" babatka. karp je pediater a svoj vyskum koliky robil aj porovnavanim s inymi kulturami, kde sa tento problem vobec nevyskytuje a studoval preco. v nasej kulture (modernej) maju tento problem hlavne babatka do 3 mesiacov a preto karp hovori o "chybajucom stvrtom trimestri".
zakladom riesenia je napodobenie prostredia v maternici a zabranenia babatku rozrusit sa vlastnymi pohybmi - pevnym zavinutim. samozrejme pomaha aj cim castejsie nosenie v satke, kontakt s telom matky, babo pocuje tlkot srdiecka a je v podobnej polohe ako bolo v maternici.
pozrite, vyskusajte - mozno pomoze:

Tu su nejake linky na videa a zhrn metody po anglicky (ak chcete v slovencine, zhrniem neskor, teraz len narychlo)
harvey karp v akcii a opis metody:

https://www.youtube.com/watch?v=ddRkI5wVIqQ


dalsie babo uspate a utisene:

https://www.youtube.com/watch?v=XqGmBdH_oCs


zavinovanie-ako na to:

https://www.youtube.com/watch?v=PfsjQuy3m04

metoda piatich "S":
"five S's".
1. Swaddling (zavinovanie-pevne): Tight swaddling recreates the confinement of the womb.
2. Side/Stomach position (poloha na boku): Holding the baby on the right side slightly face down.
3. Shushing (hlasne ssshhhh): Karp uses a loud "ssh" sound similar to the loud white noise that is present in the womb.
4. Swinging (and jiggling) (hojdanie-natriasanie): Gentle but constant jiggling (especially of the head) is intended to remind babies of the constant motion they experienced in the womb.
5. Sucking (cucanie-cumel al. mliecko): Karp also recommends the use of pacifiers.

samozrejme ide o to vylucit ine nepohody babatka, malo by byt prebalene, napapkane, teda naozaj dovod placu je mamine nejasny... dufam, ze aspon jednej z vas pomoze utisit.
zatial dobru noc

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

baby aj vy si myslite ze uz nic nepomaha cez den vobec nespi iba chvilku citala som z prikolike je to tak ale ja ju tak lutujem lebo ked uz zaspinka pocas dna tak sa po niekolkych minutach zobudi zas na krce v noci prespi aj od Sedem do devat hodin a potom este zo dve hodinky hned po nakojeni, a cez den tak dva krat po hodinke a este asi tri 15 minutove spanky a cez zaspi bud na rukach aleebo v kociku alena prdy sa aj tak budi. ja uz som niekedy bezradna uz robime hadam vsetko masirujeme , cicime, rurkujeme ale to iba v nutnych pripadoch, pred kazdym kojenim davam sab simplex 15 kvapiek predtym sme mali infakol, kupila som masazny kremik pupik, a mne sa zda je to vsetko marne lebo stale sa trapi a uz ked su moje sily vycerpane ostanu uz iba moje ruky a nosenie a rozpravanie este to ju ako tak ukludni ze menej place a potom kojenie. spociatku som ju kojila odinu vkuse a kazdu hodinu , teraz tak kazde dve hodiny a pol hodku niekedy aj menej 15 alebo 20 minut.. uz som premyslala vysadit mliecne vyrobky. zachvilu uz nebudem jest asi nic. co ste jedli ked mali vase mimca koliku. uz som zufala.ozaj malicka ma 6 tyzdnou kedy je to vraj najhorsie a plne dojcim.mate kontakt na nejaku laktacnu poradkynu ,lebo v poslednom case uz placievam aj s malou.

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

@uhlopriecka toto by naozaj mohol byt nys problem ked je na rukach je ok aj pokojne spinka. nenavykne si moc na ruky a co ak uz nevladzem s osenim ruky ma bolia dnes mi ma prist babyvak tak uvidime. a niekedy sa stane ze u manzela nechce byt len u mna.

tinki
23. sep 2011

@m_o_n_c_a_k tie mená, čo sme ti včera písali, to sú laktačné poradkyne, prišlo ti niečo?

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

@tinki to som citala z mobilu idem kuknut takto .

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

@tinki neviem to najst a mala si pravdu temu zamkli ale nevadi ved je tu vela inych :D

tinki
23. sep 2011

@m_o_n_c_a_k Je tu aj téma laktačná poradňa..skús tam niečo napísať a viac som ti poslala do IP

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

@tinki dakujem

lusinkaj
23. sep 2011

Jaaaj,mam...uzili som si ju z jednym dvojcatkom az do 3,5m.co pomahalo?mozno trosku kvapky sab simplex,espumisan...masirovanie bruska,rektarna rurka.....ale reeev vecerny bol stale.....pevne nervy ono to prejde samo po 3m. 😖

danusica83
23. sep 2011

@m_o_n_c_a_k my sme pouzivali BabyCalm kvapky,10kvapiek pri kazdom papani (Sab simplex nam nepomahali) ,koliky uz nemame cca 2tyzdne ale este stale sa bojim vysadit kvapky,prestaneme tak v 4.mesiaci. Nam ziadne cvicenie nozickami,masirovanie bruska ba niekedy ani nosenie na rukach nepomahalo a ked tak velmi malo. S babatkom co najviac objati,maznani aby ta citilo. Treba len vydrzat. Viem ze sa to lahko hovori,ale ono to pominie. Kolko krat som aj ja plakala s malou,nie od unavy,ale od toho ako chudatko sa trapi.

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

@danusica83 dakujem.

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

@uhlopriecka ozaj myslim si ze je na tom kus pravdy a co takto dat babu moje tricko ku sebe az ma citi ako by som bola pri nej.

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

ozaj poradte mi co mam varit ked ma malicka koliky. a co este mozem jest . budem velmi vdacna za kazdu surovinu ,lebo ja uz poriadne ani nejem lebo sa bojim a zaroven sa bojim aby som este nestraila koli tomu mlieko. je to hrozne

ivankaalenka
23. sep 2011

nejest kura a jablko v supke...naduvacie potraviny....a ono to tak ci tak prejde. Zelam vela trpezlivosti

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

baby prosim nepiste co nemam jest ale co mozem ,lebo ja uz si neviem rady , vsetci hovoria co nejest ale nikto neporadi co jest.