Kolika u detí. Máte niekto skúsenosť? Čo pomáha?

zuzig
10. júl 2006

Máte niekto skúsenosti s kolikou u detí?Čo pomáha?

janey_1
8. jan 2012

nám pomohlo cvičit, nahřívat a masírovat, z kapek Baby Calm, nic jinýho. A vydržet, bude líp🙂

madisonb
20. jan 2012

my dnes máme 7 dní a zdá sa, že včera sme mali koliku :( Maličká síce prdká, ale večer sa začala hrozne pučiť ako keby kakala a plače pri tom, hľadá prsník, ale keď si ho uchytí po chvíli ho nervózne pustí. Celá bola nesvoja a ja som z toho bola zúfalá. Nakoniec sa unavila a zaspala? Neviete mi poradiť, či toto bola kolika a ak áno ako s ňou bojovať? masírovali sme bruško, cvičili s nožičkami, dávala som ju aj na bruško - na chvíľu to pomohlo, ale ozaj len na chvíľu. Na stravu si dávam pozor - doteraz sme to nemali a po kojení pekne spinkala - niekedy dlhšie, inokedy kratšie, ale včera ... 😢

luthien.k
20. jan 2012

@madisonb jeden uplakaný večer ještě koliku nedělá 😉 Máte v rodině nějaké alergie, astma, ekzémy?

madisonb
20. jan 2012

@luthien.k nič mimoriadne - našťastie, prečo?

sussie259
5. feb 2012

@madisonb ahojky potom to malicku preslo?alebo pokracuje to?bo moja babulka dnes to iste.puci aa.place hroze..ma 12 dni.

lucinta21
6. feb 2012

definica koliky podla Wessela : ak dieta place minim 3 hodiny denne ( nemyslí sa v kuse ale spolu za den) minim 3 dni v týždni a minimálne 1 týžden, vtedy sa jedna o koliky.. je to velmi neprijemne, mamicky musi byt trpezlive a skusat možne aj nemozne.. hlavne sa nestresovat lebo sa to prenasa na babatko.. možete vyskusat, kvapky,probiotika, cajiky, masaze bruska atd.. deticky ktoré nie sú kojené možu vyskusat specialne mlieko proti kolikam "anti-colics" ktoré je ucinnejsie ako sub simplex, espumisan a podobne..

madisonb
7. feb 2012

@sussie259 trápime sa ďalej ☹ ono je to také zvláštne.. nasadili sme infacol, pár dní bolo super, dokonca sme sa na ňu pozerali, či dýcha, ke´d tak dlho spí v noci, ale potom sa to akoby vrátilo, tak sme skúsili sab simplex, dva dni boli zase super a včera sme sa pučili do druhej v noci, dnes cez deň bola zase nepokojná a teraz je to rovnaké ako včera :( navyše pravidlene nekaká, čo je vraj u kojených detí normálne, ale mne sa zdá, že ona by aj chcela, ale nevie to vytlačiť. Prdká v kuse, ale kakať sa jej nedarí :( Už ozaj neviem, čo robiť.

gabika84
7. feb 2012

caute kocky. my sme sa s bruskom natrapili statocne. mala nemala vyslovene zachvaty placu, iba sa stale pucila, mrncala, zle spala atd... skusali sme diety, infacol, sab simplex, espumisan, probiotika, masirovanie, cvicenie s nozickami, nahrievanie bruska, rektalnu rurku- proste snad vsetko co sa da. odmietala som nasadit kvoli tomu UM (nie je to riesenie, koliky mozu trvat aj po prechode na sunar). nepotesim vas, nam to preslo az v 5 a pol mesiacoch (hoci zvycajne to ma vraj prejst po 3 mesiacoch). z odpenovacov najviac zabral espumisan, masaze su tiez fajn, probiotika isto nic nepokazia (my pouzivame Dophilus infant) a veelmi odporucam kupit si taky vankusik naplneny obilim, co sa da nahrievat v mikrovlnke. my mame odtialto: http://www.hrejiviplysaci.sk/ ja si myslim, ze vsetky tieto veci mozu problem iba zmiernit, kedy koliky prejdu je uuuplne individualne podla babatka. my sme zial rektalnu rurku pouzivali casto. napriek tomu nemyslim, ze by bola navykova... moj krpcek bol uz mesiac v poriadku, prdkala, pravidelne sama kakala... teraz sme zacali s prikrmami a brusko zase strajkuje ☹ zase sa to vsetko po..... takze sa opat vyzbrojujem trpezlivostou, zvykla si na moje mliecko, casom si zvykne aj na kasicky... prajem vsetkym vela stastia a nech bruska posluchaju 🙂

luthien.k
8. feb 2012

@madisonb ahoj, zapomněla jsem Ti odpovědět - mnoho dětí trápí kolika kvůli alergii na bílkovinu kravského mléka a to tím pravděpodobněji, pokud je v rodinné anamnéze nějaká alergie (jakákoli), astma nebo ekzémy.
V každém případě u dítěte s kolikami, ať je rodinná anamnéza jaká chce, dietu bez BKM (bílkoviny kravského mléka), což je velký dráždič nezdralých dětských střev, zvážila a vyzkoušel, minimálně 14 dnů. Potom kojící maminka musí brát probiotika, pomáhá to k správnému osídlení střev malého prcka (a daleko efektivněji, než když probiotika bere přímo dítě). Různé kapičky, mastičky, masáže, nahřívání atd., to je jen podpora, neřeší příčinu potíží, která tkví zejména v nezralosti trávení a i když není v rodině alergie, může mít dítě problém trávit správně cizorodé, a to zejména ty mléčné, bílkoviny.

adika_pl
8. feb 2012

Ahoj, kočky. Chcem sa opýtať tých, čo dávajú Espumisan, že ako často a koľko kvapiek. Moja malá má len 7 týždňov, ale kolika nás trápi už 3. :( Espumisan celkom pomáha, len si ju zas nechcem predávkovať... Trubička sa nám až tak neosvedčila, ale asi ju neviem správne použiť...nechcem ju dávať príliš hlboko. Najlepšie je nám vonku, ale v tomto počasí....

nika147
8. feb 2012

ahojte, môžem Vám iba popriať veľkú dávku trpezlivosti...nám kolika prešla presne na deň začiatok tretieho mesiaca, ale potom nám nastúpil reflux....kolika nás trápila vždy večer až do skorého rána, niekedy dokázala preplakať aj 6-7 hodín vkuse, nebol to taký rev, že by sa to nedalo zvládnuť, ale taký plač, taký, že sa aj utíšila na niekoľko sekúnd, potom minútu dve bola tíško a zasa to isté dookola...pamätám si na večer, ked začala večer o 22.00h a skončila ráno o 5tej....a pri pomyslení, že to máme vydržať do tretieho mesiaca, ma šlo poraziť, ale dá sa to zvládnuť....espumisan keď som jej dala, tak ho okamžite vyvrátila...znášali sme veľmi dobre sab sipmlex....dávkovala som jej ho ako je napísané v príbalovom letáčiku...takže pevné nervy Vám prajem...
@adika_pl predávkovania sa nemusíš báť 🙂

luthien.k
8. feb 2012

Já se opravdu děvčata divím, že raději dáváte dětem ty různé chemie, než abyste se zamyslely nad tím, že ty koliky mají nějakou příčinu, našly si o tom třeba i nějaké články... V první řadě vyřadit BKM, nasadit probiotika (hlavně sobě, klidně oběma), nacvičit bezplenkovou komunikační metodu, aby se dítě pěkně vyprdělo - to je sázka na jistotu. Bohužel trochu pracnější, než dát prckovi kapky...

madisonb
8. feb 2012

@luthien.k ďakujem za rady - niekde som čítala, že bábätko je alergické na kravské mlieko vtedy, ak aj mamičke spôsobuje problémy - niektoré ženy s tým vraj majú problém už počas tehotenstva. Mne mlieko nikdy nevadilo. Môžem sa opýtať na tie probiotiká? Akú značku?

luthien.k
8. feb 2012

@madisonb to je nesmysl, matce kravské mléko vůbec vadit nemusí. Výborná probiotika jsou Probiosan. Nebo Infants Dophilus plus (jsou sice pro děti, ale pro kojící maminky také velmi vhodné).

ojo
9. feb 2012

Radim měl koliku, pravidelně každý večer hodinku plakal, přešlo to až po 3. měsících jako mávnutím proutku, BKM nemá, probiotika jsem taky nedávala, jen jsem mazala flatulinem bříško, nahřívala, ale i tak jako tak jsem se všude dočetla, že s kolikou se nic moc dělat nedá, jen přečkat...

modra1
9. feb 2012

@madisonb @ojo S mliekom som nemala problém, a predsa sú obe moje deti alergické na BKM. U syna som žiaľ nemala dostatok informácií a trpel asi 5 do mesiaca, bolo to strašné, plače, kŕče, neprospieval. U dcéry sa v 5. týždni prejavil ekzém, mala aj koliky, na radu @kam.zyk som nasadila sebe prísnu diétu bez BKM, malá dostala probiotiká a o 2 dni bolo po kolike, úplne a navždy. Ekzém zmizol do týždňa.

luthien.k
9. feb 2012

@ojo jo, to píšou, ale (nejen) moje zkušenosti říkají něco jiného... Jen se o to pokusit. I těm střívkům se dá pomoct dozrát.

mafianka
9. feb 2012

Taky si myslím, nám trochu pomohlo tohle mlíčko proti kolikám - http://www.feedo.cz/shop/nutrilon-1-anti-colics... ale jen dočasně. SPíš pomáhala masáž bříška a teplá voda když bylo nejhůř 🙂 Probiotika jsem asi dávala moc krátce, neměla jsem na to nervy tak jsem je pak vysadila, stejně jsem je pravodelně zapomínala 😀

moncicip
9. feb 2012

Ahojte. Dovolim si aj ja zapojit sa do debaty. Nas maly sa narodil 5.9. koliky mu zacali ked mal 6tyzdnov a skoncili presne na vianoce (mimochodom najkrajsi vianocny darcek). A skusali sme ozaj vsetko mozne aj nemozne no niekedy nic nezaberalo. Aj probiotika kadejaek sme vyskusali aj bio gaiu aj nutrolin B a teraz od toho decembra berieme Infants dophilus a odvtedy sa mi zda ze mame pokoj. Teraz mu to uz ani nedavam pravidelne lebo zabudam a aj tak kaka kazdy den sam. Takze vsetkym vam ktore to prave teraz prezivate prajem len silne nervy, nic ine vam nezostava len to vydrzat, je to tazke, niekedy az nemozne ale spravna silna zena predsa vydrzi vsetko.

madisonb
9. feb 2012

@modra1 @luthien.k Asi je to hlúpa otázka, ale ako zistia dieťaťu alergiu na BKM? Pýtam sa to preto, lebo v utorok ideme na poradňu, tak či sa mám na to opýtať lekárky. A luthien.k ak si sa ma pýtala na ten ekzém, tak nikdy som žiaden nemala, ale počas tehotenstva sa mi na lícach pri ušiach vytvorili také suché miesta - krémovala som si to a myslela som, že to prejde. Po pôrode sa mi zdá, akoby sa mi to rozšírilo aj vyššie na spánkovú oblasť. Nepripisovala som tomu až takú váhu, lebo však po pôrode má človek iné starosti, ale môže to nejako súvivsieť s alergiou ? Čo sa týka mňa, oveľa radšej by som sa zbavila problému s kolikou, ako ho iba utlmovala kvapkami, ale pozerať sa na vlastné dieťa ako trpí, pučí sa a nevie spať - to je hrozný pocit. Ak tie kvapky zaberajú, tak som rada, že jej môžem aspoň takto pomôcť. Ale samozrejme rada budem hľadať aj iné pracnejšie riešenia, len nech je maličká spokojná 🙂 To chce asi každá mama 🙂

modra1
9. feb 2012

@madisonb podľa toho či kojíš alebo pije UM. AK kojíš, vysadíš zo stravy úplne všetko čo obsahuje BKM (aj chlieb, sladkosti, treba čítať etikety) na 14 dní. AK dôjde k zlepšeniu stavu, máš vinníka 😉. Testy u alergológa sa dajú robiť aj u malinkých detí, ale zvyčajne vyjdú tzv. falošne. Najspoľahlivejší spôsob je to vysadenie podozrivých potravín. Mimochodom, pediatri o tom takmer nič nevedia, žiaľ.

klara84
9. feb 2012

Tak maminy ani ja niesom sama koho trapia koliky,mi mame dievcatko a uz dobry cas v tej istej hodiny to zacne,,plac ,,,doteraz som nevedela preco mi mala place az do dnes ,ze su to koliky ,pisete tu kvapky sab simlex,ktore si zajtra urcite kupime dufam,ze to pomoze uz sme skusali aj rascovy cajik a nic,no uvidime zajtra ci to pomoze,,

martinakolova
9. feb 2012

kapicky jsme meli taky, ale u nas nejvic pomahalo dat ven, takze jsme chodili treba na balkon s autosedackou trochu pohoupat a spal, nebo ven s kocarem a to klidne i v 9 vecer,okamzite usnul, nebo i v mistnosti uplne otevrit okno, malej je narozenej v prosinci, takze taky jsme to meli v zime, a nam to pomahalo nejvic, taky jsme masirovali paticky palcem ve smeru hodinovych ruciceka brisko, ale nejaky kremy a kapky bych rekla ze nam vubec nezabiraly.

janula28
10. feb 2012

ahoj holky, mého syna také šíleně trápilo bříško, až nakonec pomohly čiště přírodní kapičky, které jsem užívala já, ráda poradím 😉

mirfa
10. feb 2012

ahojte maminy 🙂 troska si dovolim sa zapojit... cudujem sa ako tu niektore maminy definuju koliku, ked samotni vedci a lekari dosial neprisli na presnu pricinu tohto stavu... definuju ju ako nevysvetlitelny plac a je este jasne ze problem je niekde v nevyzretej traviacej sustave. 😒 ... no ale to je jedno. chcela som Vam len poradit ako sme koliku zvladli my. niezeby sme ju tym odstranili, ale dokazali sme tymto sposobom deti utisit a zaroven uspat. je to jednoduche a zvladne to kazda mamina

https://www.youtube.com/watch?v=ddRkI5wVIqQ

je to v anglictine, ale budu to tam nazorne ukazovat, takze to pochopi kazdy. ide o to, ze dietatko sa citilo najbezpecnejsie este v maternici a tymto zabalenim mu pripomenieme ten pocit. to šššššš do uška mu zase pripomina zvuky ktore v maternici pocul, takze zostane uplne kludne 🙂
mne to video poslala tiez jedna mamina, ktorej to pomohlo a na mojich to zabralo na oboch.. myslim ze to funguje na kazde dieta.
my sme predtym vyskusali cvicenie, masaze bruska, espumisan aj sab simlex, rektalnu rurku, biogaiu, no proste vsetko a jediny sposob, ktorym sme ich dokazali ukludnit bolo toto...
@madisonb @klara84 @adika_pl @sussie259

@janula28 ake kvapky? porad, my uz sme vazne skusali vsetko a len tym zabalenim sme ich dokazali utisit 🙂

ingrid25
10. feb 2012

Ahojte. Kazde dieta je ine a na kazde asi aj plati nieco ine. Ja mam dvoch chlapcov, obaja mali koliky. Pri oboch mi pomohla rektalna rurka asi najviac, ale ked som ju pouzivala pravidelne aj pocas dna, ked nemali problem, ale som i pomahala uvolnit vzduch a tym sa im nenahromadil na vecer a ani stolica im neostavala. Ked sme pravidelne "rurkovali" cca 3-4krat za den tak vecer neboli place. Samozrejme ze predtym som skusala teda vselico. S prvym som bola nejaky cas v nemocnici na operacii a tam sme hned dostali aj rurku, takze bezne pouzitie, aj ked viem ze niektory lekari to odcudzuju. Detom presla kolika az po 5 mesiaci. Snazila som sa pit aj rozne caje pre kojacie matky, rascu, fenikel a podobne. Pri prvom to asi pomahalo, ale potom neskor pri druhom som zistila ze cim viac caju pijem tym mu to robi horsie a ked som vysadila tak prislo k velkemu zlepsieniu. Ale ono to raz prejde. Len u kazdeho inokedy. Ja som sa posliehala na 3 mesiac a nic. Hlavne ich noste a tiste a mojkajte. To video ako posielala mirfa ma nieco do seba, ja osm ho sice nepoznala, ale pevne zovretie a take tisenie tiez vzdy zaberalo.... Vela stastia prajem s kolikami a drzte sa.

klara84
12. feb 2012

ahoj,tak druhy den uzivame kvakpky sam simpex,a neviem niekedy placeme niekedy nie,niekedy si mislim,ze to pomaha,vcera som pozrela to video dneska pri obedanjsom spanku som to viskusala tap tisko ked mi plakala v ruke v perinke a plakala cumlik nechcela tasko zaspavala a skusila som to a zaspala mi od v tedy este stale spinka v postielke no neviem ozaj co zabera u manzela ked je na rukach tak s nou chodi hore dole a drzi jej rucky a ona zaspi citi to teplo a ze nieje sama,u syna som mala tiez plac ale v tedy som nepocula o kolikoch,pri druhej vivienke plac nebol ale u sofinky plac je od 19.00do 22.00,vcera to bolo od 18.00 do 20.00 ☹ 😔 ,tak dufam,ze ju to prejde ,mamina ingid ma pravdu u kazdej je to ine,...Tak vela sil aj tim co teraz zacinaju s kolikami, 😒

sonnnka
12. feb 2012

necitala som vsetky prispevky, tak neviem ci to sem uz niekto nepisal, ale mozno by vam pomohla GRIPE WATER. neda sa kupit na slovensku ale da sa objednat. je vhodna pre deticky od 1 mesiaca, prirodne zlozenie. moj syn maval silne koliky, vyskusali sme vsetko, nepomahalo nic. ked mal 5 mesiacov objednala som mu tuto vodicku no kym nam prisla koliky ustali. mozno by nam nezabrala ale citala som na nu velmi dobre recenzie. podla mna sa oplati skusit... drzim palce vsetkym maminam co maju deti s kolikami, viem co to je... ale raz to prejde. zelam vela trpezlivosti

mirfa
14. feb 2012

http://www.ulitka.sk/news/kolika/ toto je uplne vystizne 🙂 a este si precitajte toto, snad to pomoze : http://www.ulitka.sk/news/ako-v-brusku-/ je to nieco podobne ako to video ktore som dala vyssie, funguje to na tom istom principe 🙂

koksatko
14. feb 2012

moja dcera mala tiez koliky do 5 mesiacov kazdy den, teda vecer a jeden mesiac z casu na cas. bola uplne ukazkovy priklad, 20 min po kojeni to zacalo. nepomahali ziadne lieky ako sab simplex, infacol, baby calm, espumisan. tak sme ju nosili, kupali v kybliku aj o 11tej v noci, davala som jej ceresnove kostky na brusko, celkom jej pomahalo kresielko. nepomahali ziadne caje ani ked som ja pila ani ked som davala jej, tiez sa mi zdalo, cim viacej pijem, tym to je horsie. tak ze sme sa museli vyzbrojit silnymi nervami. koliky trvali cca 3 hodky a potom bolo dobre. pomahala poloha nosenia na rukach tvarickou dole, akokeby lezala na brusku. ale casom ani to nezaberalo, tak sme vymyslali vselico ine. dcerka z toho vyrastla a uz si ani nepamatame ake to bolo, uz ma 16 mesiacov a teraz jej rastu zase zubky, tak si uzivame s nimi tiez radosti. 🙂