Kolika u detí. Máte niekto skúsenosť? Čo pomáha?

zuzig
10. júl 2006

Máte niekto skúsenosti s kolikou u detí?Čo pomáha?

janka108
9. aug 2010

tinaki, daj pozor na cerstve pecivo, buchty a podobne. a v ziadnom pripade nemysli prejst na UM! najlepsie pre babetko je to tvoje!

lila794
9. aug 2010

@tinaki1275 urcite neprestan kojit!!!!!! Aj z UM moze mat koliku - je to o inom ako o mlieku. Ak ti mozem poradit, skus vyzistit, ci malu fenykel nenaduva. Ak ano, rychlo vysad ten caj, rovnako aj Babycalm, ten obsahuje tento olej. Kazdy radi fenykel, ale ten je pre deticky, co neprdkaju, aby sa vyprdkali. Ak sa mala kruti a place, aj ked prdka, urobi jej to este horsie. Ale vyskusaj a uvidis. Biogaiu davaj aj nadalej, to jej urcite neuskodi ani nesposobi este vacsiu koliku. Niekedy zabera az po 2tyzdnoch a je urcena na podporu imunity. To, ze pomaha aj pri kolikach je uz druhorade. Pri kazdom prebalovani cvic nozickami, masiruj brusko, zahrievaj - je dobre, aj ked je teplo, nech ma vzdy prikryte brusko plienockou, nozicky v teplucku. Az potom vyskusaj ine kvapky - Espumisan alebo Infacol. Ale vzdy vo vycsich casovych rozostupoch, aby si neskusala vsetko naraz. Malu si daj do satky, aspon tam bude tichucko. Vela nosit, polohovat - casto davaj na brusko. Ale urcite neprestan kojit!!!! Ono to prejde! A ked to skonci, budes lutovat, ze si prisla o mlieko. Ty nie si na vine, ze ma koliku. Babatka to proste mavaju a my patrime medzi tie mamicky, ktore to neobislo. Mne ani pri jedom dietati nepomahalo nic, iba rektalna rurka na par hodin, ale ver mi, treba vydrzat a nepanikarit. Naozaj to prejde!!!

tinaki1275
10. aug 2010

@lila794 Dik ,uz som zufala..napadlo ma to s fenyklom ze mozno jej robi este horsie...ja pijem jeden- dva caje na kojenie denne (tie maju aj fenykel) a jej som dala teraz dva dni cca po 40ml fenykloveho cajiku v malych davkach ..baby calm som pouzila vcera vecer prvykrat a dnes rano sa mi pozvracala komplet(1x) tak sa obavam co to nie je z babycalm...teraz uvazujem ci nevysadit ten moj caj a aj jej nedavat ...ako si napisala kruti sa a place pri prdeni.S tym kojenim to zacina byt tiez problem,mala je taka podrazdena ,ze sa mi na prsniku kruti a nechce sa prisat pritom predtym taky problem nemala,ak sa aj prisaje vydrzi je to tak 7-10 minut,s oprestavkami aj to ju budim cely cas...a potom proste odkvecne tak ze s tym nic nenarobim ... vidim ale ze netaha dostatok mlieka,po kojeni si odstriekam vzdy este takych 60ml ,a ked ju nekojim tak mam maximalne 120-130 ml .60 ml pre nu nie je dost kazde 3-4 hodiny takze to kombinujem.Najprv kojim s potom este davam odstriekane mlieko z flasky ...rada by som v tom aspon takto pokracovala,ale myslim ze ona zacne uoprednostnovat flasku ked jej budem stale davat..no ratam dni ,hadam sa to nebude zhorsovat ...

lila794
11. aug 2010

@tinaki1275 urcite ten fenykel vysad. Ja som tiez pila tieto rascove a fenyklove caje a bolo este horsie. Dr. mi to okamzite kazala vysadit a bolo trochu lepsie. Inak ma napadlo za to vase kojenie - URCITE napiste Annag - tu na koniku, perfektne ti poradi ako kojit, aby si mlieko nestratila a aby si mala nezvykla na flasu. A poradi aj s kolikou - nam pomohla na zaciatku, ked som mala nadprodukciu a z toho mala malá este vacsie koliky.

janka108
12. aug 2010

tinaki na tu flasku pozor, mala si moze zvyknut a potom ti bude odmietat prsnik. je lepsie mliecko davat do striekacky. malu nakrmis tak, ze jej vlozis malicek do pusinky a popri nom pomalinky po mililitroch vstrekujes to mliecko. mne to poradili tiez, maly uz bol zvyknuty pomaly na flasu a pri prsniku sa zacinal jedovat. ale nastastie sme to podchytili skor

turtle
12. aug 2010

ahojte dievcata,tak dlho som uz nepisala ale stale ma zaujimaju vase prispevky,vzdy si ich rada precitam...nam sa uz kolika skoncila,uz pred dovrsenim tretieho mesiaca,na koliku nam nezabralo absolutne nic,bola som z toho uz zufala tak jeden den som si povedala ze to nema vyznam,tak som skoncila zo vsetkym a len cakala kedy sa to skonci,a stalo sa,aj skor ako som predpokladala...takze som pochopila ze kolika sa naozaj musi len pretrpiet...obe mi uz kakaju kazdy den,nemaju bolesti bruska,su zlatucke,uplne ako vymenene,a mimke davam dokonca aj cajik fenyklovy a striedam ho s bylinnym cajikom,a nemam ziadny problem..
len teraz posledny tyzden je mimka nejaka nepokojna,strasne slinta,do vsetkeho kuse a je umrncana,tak ja neviem ci jej uz zubky nejdu von,ale o tyzden budu mat 4mesiace,podla mna je to skoro,neviem..
takze baby poradim...je to tazke,ja som to mala s dvoma naraz,ale cas rychlo uteka a s tym casom utecie aj kolika,drzim prsteky:-0

tinaki1275
12. aug 2010

@janka108 moja je na flasku zvyknuta uz od porodnice,tam jej ju strcili hodinu po porode(cisarsky)bez toho aby sa ma opytali ci si junechcem prilozit..☹(ale myslim ze problem asi nebude,chce aj flasku aj prsnik ,preto ju vzdy najprv kojim, a potom dokrmujem flaskou ,uz to tak robim 35 dni a iba ked ma bolesti z koliky tak sa jeduje a nechce prsnik ,ale vacsinou ju ukludnim a potom je ok ...aj tak bude zavisiet o chvilu od flasky ,musim za tyzden ist pracovat tak budem hlavne odstriekavat..len keby ta kolika povolila...☹((pocitam dni ....

tinaki1275
12. aug 2010

@turtle to ta obdivujem ako si to zvladla s dvoma...ja to nezvladam s jednou...☹((

turtle
13. aug 2010

@tinaki1275 -no ked si na to obdobie spomeniem,az sa mi urobi nevolno,bolo to hrozneee,najprv cez den v pohode a zacalo sa to okolo piatej,pol siestej vecer,obe rycali,ani kupat som ich poriadne nevedela,v tom case mi ani jest nechceli aj ked uz mali,striedala som si ich na rukach,raz jedna na chvilu potom druha,ak to uz bolo na zblaznenie tak obe som mala na rukach,ak to neslo uz ani tak ani tak,nechala som ich vyplakat a od unavy potom zaspali...kazde rano som vstavala s tym,ze vecer ma caka nocna mora..kazdym dnom som si zvykala viac a viac na ich plac,aj ja som si poplakala sem tam...o par dni mi zacali plakat aj cez den..vkuse non stop pocuvat double plac,no bola som z toho pekne na nervy..ani pomoc som nemala,na vsetko som bola sama,snubenec pracuje v burger kingu,a vacsinou zatvara,takze je v praci od rana do 8 vecera,niekedy aj do jedenastej...
chvalabohu to mam za sebou,a teraz ked placu tak len prehodim rukou,ze tak si trosku poplacte,bola to dobra skola na nervy🙂,snad tie zubky nebudu take zle a urevane ako ta kolika...
vsetky tie kvapky a co ja viem co este na koliku,ano su pomoc ako taka ale podla mojho nazoru tu koliku nevyliecia,koliku vylieci jedine a jedine cas a trpezlivost🙂

janka108
14. aug 2010

tinaki , tuto stranku poznas? http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/kolika/
skvele clanky, ktore ti mozu dobre posluzit

pimpulienka
15. aug 2010

Tento týždeň máme príšerný, malinká bude mať zajtra 7 týždňov, ale čo sa týka kolík sme tento týždeň mali asi vrchol. Po papaní plač, pučenie, celé doobedie preplakané miesto spánku, poobede nachvíľku schrupla a a podvečer opäť hrozný plač. dnes sa jej nedalo spinkať vôbec, už neviem, čo robiť prosím poraďte. je strašne nepokojná, takto som ju ešte nezažila, ani dudlík už nezaberá vypľúva ho.nevie zaspinkávať inak ako na rukách..ani v kočíku ju nemôžem mať, lebo až sa zadúša tak plače a ľudia na mňa pozerajú, že aká otrasná matka., že si neviem utíšiť dieťa. stále ale stále sa pučí.ja už neviem, čo robiť

ellysa
15. aug 2010

pimpulienka treba vydržať, skús si zadovážiť šatku alebo nosítko a treba len nosiť nosiť a utišovať,ak by si mala silu pečítaj si knihu najstastnejsie miminko v okolí, tam je popísané ako utíšiť bábätko a mám to odskúšané na mojej že to fakt zaberá, čo sa týka kvapiek nám pomohli baby calm, bio gaja a homeo chamomilla vulgaris, ale to je u každého bábätka iné
ono to prejde uvidíš

katekate
15. aug 2010

@pimpulienka Pimpulienka lienka nasa :o) ... nejdem ti pisat sms lebo tu mam viac priestoru .... posielam ti spravu na FB tak si ju precitaj tam .... cmukam vas ...

pimpulienka
15. aug 2010

ellysa, aj my beriem biogaia už asi mesiac od 2 týždňa, rozmýšľam veru o šatke, lebo už neviem čo. vraj kolika vrcholí v 6 týždni, u nás to teda sedí. berieme espumisan, vyskúšali sme aj babycalm, ale nič moc to nebolo, aj sab simplex..prosím ťa kde sa dá tá kniha zohnať, aká je jej autorka? pôjdem si ju pozrieť

lenocka84
15. aug 2010

@pimpulienka ahoj, nam zabrali aj infacol, pred kazdym papanim a potom sme presli na biogaiu
taktiez mu pomahalo teplo na brusko
treba skusat

ellysa
15. aug 2010

skús pozrieť tu http://www.martinus.sk/?uItem=23017 ide vlastne o to, že bábätkám chýba štvrtý ttrimester a preto prvé tri mesiace toľko plačú, a opisuje tam utišujúce metódy, základ je 5 bodov:
1. zavinutie
2. hojdanie
3. šumivý zvuk ššššš
4.cuckanie : cumlík, prso
5 oloha bok/bruško
čím hlasnejší je plač tým intenzívnejšie musí byť hojdanie a silnejší zvuk, v podstate sa má napodobniť to, čo bábätká počuli a cítili v brušku

to je len tak v skratke

mirka183
15. aug 2010

@pimpulienka viem cim teraz prechadzate, u nas to bolo podobne. A tiez sa to stupnovalo, keď mala 7-8 tyzdnov. V noci bola pohoda, ale cez deň katastrofa, v kociku len rev. Spavala len ked bola na mne, inac stale plakala. Takto som si aj ja oddychla a postupne to preslo. Kazdy radi vydrzat, ale je to o nervy. My sme davalo espumisan a potom baby calm.
To co pisala ellysa mozem len odporucit, nam to strasne pomohlo. Niekedy ma uz z toho ssssssskania bolela hlava. Ja som zavinovala uplne natesno aj s rucickami, pohojdla a ssskala. Zo zaciatku mala protestovala a po necelej minutke sa ukludnila a zaspala. Odporucam!

miseles
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka108
15. aug 2010

@pimpulienka mas v IP mejl

monka_m
15. aug 2010

@pimpulienka Ahojte. nebuď z toho smutná, presne viem o čom hovoríš, my sme sa narodili predčasne o 2,5 mesiaca, koliky sme mali 4,5 mesiaca od príchodu z pôrodnice , deň noc, spal len na rukách. Brali sme infacol, sab simplex, espumisan, najviac nám asi zaberal infacol, trochu uľavil. Probiotika Bio gaia - po nich som mala pocit, že to bolo ešte horšie, tak sme ich vysadili. Skúšali sme feniklový čaj, to bolo ešte horšie, presne ako sa popísalo v úvodných príspevkoch. Musela som vysadiť pri kojení čerstvé rožky, jogurty, rascu, fenikel. Nastúpili sme na rektálnu rúrku, to bola naša naj kamoška a musím povedať odkedy sme ju začali používať bolo to skutočne omnoho lepšie. Prešlo 4,5 mesiaca a zrazu koliky ustanuli. Keď si teraz nato spomeniem je mi zaťažko. S mužom sme už nevedeli, čo máme robiť. Mali sme asi mesiac pokoj a potom nás začali trápiť zúbky, čo máme vlastne doteraz. A s tým plakaním a zazeraním ľudí, to sme si odžili aj my, a dokonca to pretrváva nakoľko sa mu kočíkovanie absolútne nepáči, takže si užijeme kopec srandy. 😝 Už sa s mužom smejeme, že čo nás čaká po zúbkoch 😀 Všetko treba brať s humorom, aj keď nám je do plačku treba sa cez to preniesť a ísť ďalej, raz bude lepšie 😉

miseles
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tinaki1275
16. aug 2010

@ellysa ako si davkovala tu chamomillu,a moze sa to kombinovat s baby calm? Sab mi nezabral,fenyklove caje tiez nie,bio gaia neviem posudit,to ale nie je na koliku ale na posilnenie imunitneho systemu..tu chamomillu som si kupila a chcem ju vyskusat,moja mala ma6 tyzdnov ,moze sa to pouzivat tak skoro?

tinaki1275
16. aug 2010

@pimpulienka mam presne tu istu situaciu,od druheho tyzdna berieme biogaia,nevidim ziadnu zmenu,sab mi tiez nezabral, teraz skusam baby calm,a caje sme tirez otestovali nevidim zmenu ,mala ma 6 tyzdnov a mam pocit ze sa to zhorsuje...jedine co mne ako tak zabralo su rascove cipky - kuemmelzaepchen (mam ich z rakuska) ale to mi len zredukovalo plac ze celeho dna tak na 2-3 hodiny ,ale to tiez zavisi odo dna ..ja pocitam dni ,len dufam ze to fakt po 3mesiacoch skonci.Mne sa mala zavinut neda tak ju len taham po rukach a chce len aby som bola v pohybe,uz ma bolia ruky a chrbat a nohy od tych nabehanych km..dnes mi ma dojst nosic od manduci na malu tak dufam ze mi to hadam nejako pomoze...drz sa...a nezufaj ,vela nas je v tom s tebou ...

janka108
16. aug 2010

@pimpulienka zabudla som ti napisat, nam tiez pomahalo, ked som nahriala plienku zehlickou a prikladala na brusko. potom mi poradila aj jedna znama fitloptu. sadla som si na nu, maleho som si dala chrbtom k sebe, jednu ruku som si ho pridrzala pod jeho pazami, druhu som mala pod jeho kolienkami jemne sme nadskakovali. strasne sa mu to lubilo, uplne bol uvolneny. ta poloha mu pripominala pobyt v brusku a este mu to zmiernovala koliky. sedavala som tak oproti velkemu zrkadlu, takze sa este na seba dival. a co sa tyka tych kocikov, u nas bolo to iste. jacal az bol fialovy. tak som ho prestala trapit, kupili sme nosic, tam do 5 minut vzdy zaspi. s kocikomm sa neda ani porovnat. ( a to som si ako davala zalezat pri jeho vybere🙂) absolutna spokojnost. najprv sme mali klokanku, potom satku a teraz mame manducu, tu si neviem vynachvalit!! baby noste svoje babetka, uvidite ake budu spokojne, a vy tiez , uvolnite si ruky a usetrite chrbat. my sme ho tam davali postupne, po 5min,10min a intervaly sme predlzovali. oni sice zo zaciatku pistia, ked sa tam davaju, (to iste je aj pri obliekani )ale staci par pohybov a je ok. nosenie je the best, nemusia nonstop pozerat len na nebo, ale vidia vsetko okolo a este sa citia pri vas v bezpeci.

ellysa
16. aug 2010

@tinaki1275 ja som si zarobila tak 50 ml vody do toho 5 guličiek a pred každým jedlom dávala po 3 ml zo striekačky, môžeš kľudne už teraz, baby fakt treba len vydržať nám sa to polepšilo okolo toho 9 týždňa, teraz už toľko neplačká, jednoducho musia dozrieť, fakt len nosiť nosiť nosiť a keď ste na nervy poprosiť niekoho o pomoc, hocikoho aj susedu aby ste nemali depky

pimpulienka
16. aug 2010

babulky ste strašne zlaté, ďakujem za podporu, včera sme ôbec nehajkali no hrôza, iba asi na hodinku, v noci ale krásne. ono cez deň je to vždy také. neviem, čo ma čaká, teraz hajká, ale to sme uspávali dobre dlho, je na brušku, ale pučí sa neustále, stále chúďa. tak by spinkala tvrdo, ale stále ju to budí. dnes začíname 7 týždeň fakt mám pocit, akoby to naberalo obrátky, pri rannom kojení bola nepokojná, odťahovala sa mi, mrnkala, plakala. teraz pri poobedňajšom zas celkom dobre, neprotestovala, ani to neviem, čo znamená tá nervozita pri kojení

pimpulienka
16. aug 2010

inak nie je zvláštne, že v noci spí úplne úžasne? ona normálne okolo 21, 22 zaspí po kojení a pottiahne cca do 4:30, žeby tá celodenná únava? a potom po kojení ešte spí tak do 9:00, ale potom už cez deň sa trápime

pimpulienka
16. aug 2010

a s manželom ju pri prvých príznakoch pučenia obraciame na bruško, to celkom zaberá, tam sa jej akoby trošku uľavuje, keď je na boku, oveľa viac bojuje

kaska
16. aug 2010

@pimpulienka hej presne moze byt aj unavena, ked cez den vela placka, to ju dost moze unavit. Tie koliky zvyknu byvat aj v urcitom case, niektore babatka mavaju napr. vo vecernych hodinach. My sme mali presne to iste, cez den koliky (niekdey aj cely den) a na vecer sa ukludnil a v noci spinkal chudacik, taky bol unaveny. Ale od 3. mesiaca bol uz pokoj.

dovenka
16. aug 2010

u nas to byvalo podobne, cez den dokazala byt malinka hore aj vyse pol dna vacsinou iba s placom, ale v noci pospala aj osem hodin v kuse. ale cez den to byvalo sialene a trvalo to do takeho stvrteho mesiaca,
vedela trosku utichnut len pri prilozeni, ale to sa nemohla odpojit ani po vyse hodiny cuckania a aj tak som musela potom zarabat UM, lebo som nemala dost mliecka, takze jedine pri ,,kojeni,, si vedela (ona) oddychnut, ostatny cas len plakala, sialene obdobie, no nikdy viac, este teraz mi beha mraz po chrbte, ked si na to spomeniem, a to mam len par mesiacov za tym.
ale az po takom siestom mesiaci, ako babo zacne vnimat svet okolo, sa zabavi trosku (na par minut) aj pozeranim a to ,,bezdovodne,, placanie ubuda a u nas vekom aj spanok pribudal, ako babatko vela nepospinkala, len plackala a plackala
a ako pol rocna zacala spavat pravidellne cez den 3 x po 1-2 hodiny a noci zostali fajn.
a zevraj babatko len spi a papa, no rada by som to zazila, ale pre druhe babatko neviem ci sa rozhodnem, ked konecne to nase male milene podrastie a prejst tym istym odznovu, asi radsej nie. aj ked si babo vyzaduje pribudajucimi mesiacikmi viac a viac pozornosti, to sa neda nazvat zatazou, horsie sa mi zdalo niekolko hodinovy zufaly plac.