Kolika u detí. Máte niekto skúsenosť? Čo pomáha?

zuzig
10. júl 2006

Máte niekto skúsenosti s kolikou u detí?Čo pomáha?

tinki
23. sep 2011

@ivankaalenka prečo kura...neviem o tom aby kuracie mäso nadúvalo...to naozaj?

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

@tinki
@ivankaalenka inak ani ja som o tom nepocula ze kuracie maso nie.

tinki
23. sep 2011

@m_o_n_c_a_k Tak ja som jedla akékoľkvek mäšo, na šťave, alebo pečené, grilované, žiadne omáčky s mliekom..Príloha zemiaky, ryža, tarhoňa, Môžeš jesť napriklad jablkový alebo hruškový kompot. Samozrejme začni po troške..Keď som bola hladná, tak som si uvarila cestoviny a zmiešala s tuniakom v oleji..prípadne troška posypať syrom. Jedz veľa polievok, kuracia, zeleninová ale len s mrkvou a petržlenom, do toho zemiačky plus vajíčko alebo z vajíčok halušky do tej polievky. Najčastejšie mäso na prírodno alebo zapečené so syrom a k tomu ryža..to u nás išlo najlepšie.. Na raňajky, len chlieb, pozor na čerstvé pečivo, môžeš aj grahamové rožky..so šunkou, syrom, syrečkom. Potrebuješ vápnik, pretože jogurty a mlieko nie sú dobré. Rožky s medom môžeš. Kysnuté koláče nie. Ja som nemohla ani zákusok, ktorý bol robený s kypriacim práškom do pečiva. Keď chceš sladké, daj si maslové sušienky alebo vanilkovú vesnu..

tinki
23. sep 2011

@m_o_n_c_a_k Ešte ti poviem, že už to dlho nepotrvá, lebo ak sa ti začne smiať, začne vnímať viac svet okolo seba, tak to už bude lepšie a bude to ísť už len k lepšiemu..Ale u mňa to trvalo až do 6 mesiaca aj keď so stále slabnúcou intenzitou..a teraz už sa tu pri mne hraje, smeje na mňa a ja si troška píšem..a to som mala predvčerom po dlhej dobe sviečkovú... 😉

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

@tinki ale ved ona uz sa mi zacal usmievat pred troma dnami az ma to tak potesilo tak dufam ze uz to bude pomalicky odchadzat lebo uz ame v iestom tyzdni po ktorom by to malo uz pomaly odchadzat.dnes je to uz trosku lepsie uz neplace tak srasne iba sa pomrvy zakrici si ale je na rukach. tak to mlieko vylucim sice svokra so strakou nebudu nadsene lebo mame kravu a strasne nech pijem mlieko ozaj ak jej vadi mlieko dokaze to zistit lekar ??
aby som to mala potvrdene inak mi to mlieko budu nutit a manzel je skoro vzdy na ich straane lebo oni vychovali x deti. takze je to tazke.

tinki
23. sep 2011

@m_o_n_c_a_k pane bože...nepi to mlieko, prosím ťa...to bolo kedysi..pozri si tému alergia na mliečnu bielkovinu a úvodný príspevok.. Kedysi sa pilo mlieko,lebo sa myslelo, že treba, aby si mala dosť mlieka..Ale logicky, povedz svokre, či aj ona dáva krave mlieko piť aby mala mlieko..Čo pije krava? Vodu!!! Aj ty potrebuješ na mlieko vodu...dnes je mlieko alergén..mlieko obsahuje aj laktozu,ktorú bábätká nevedia spracovať, lebo ešte nemajú enzým na jej spracovanie a to ich nadúva.
A áno, lekári vedia zistiť, či je dieťa alergické na mlieko, ale u takých detí si to musíš najprv ty otestovať. A to tak, že na 14 dní vynecháš všetko s obsahom mlieka, aj zmrzliny, sušienky s plnkou kde je mlieko, namiesto masla len Veto ani do zemiakov maslo, nič...ani tvaroh, jogurty, nič. A potom po 14 dňoch si niečo dáš a podľa reakcie už budeš vedieť. Ale toho je viac, na to je tema alergia na mliečnu bielkovinu. U tak malého bábätka by si to ešte nezistila, pretože ono môže plakať z rôznych príčin. A ak nie je alergické, tak keď mu tie črievka dozrejú a aj ten enzým, tak potom by už nemalo plakať ak zješ niečo mliečne..Ja som si prešla tým všetkým a prvej dcére zistili alergiu až teraz v troch rokoch a tiež sa za mala naplakala...

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

fuuuu dakujem pekne za radu. a ja mam este aj astmu . ale ked som im to hovorila tak na mna vsetci zacali kricat ci chcel mat mlieko a tak ale teraz uz mam mesacne skusenosti a nepotrebujem buzeracie ale logicke odpovede. ked som povedala ze jej cajik nedavam lebo feniklovy caj naduva. to zacali tiez protestovat .ale fatky dnesnej reality vobec neberu do uvahy a hadaju sa az do krvy a este mi aj zle tymto urobili. a ja len pre dobro a pokoj v rodine

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

@m_o_n_c_a_k budem to mlieko vylievat co oko nevidi to srdce neboli. a aj ked manzel chodi kosit travu koli tomu a teda musi ist aj niekedy na tri hodiny prec ,ale nech radsej ani o tom nevie pretoze ma tendenciu nadrziavat svokre a u nich je na vsetko liek mlieko alebo srvatka ,a on je tiez na mlieku odchovany tak adsej to budem robi potajomky. a mozem pit ovocne caj malinovy a jahodovy to b nemalo nic urobit a aky mas nazok na kamilkovy kupel pre malu a ci to mam pit aj ja ako cajik.

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

@tinki budem to mlieko vylievat co oko nevidi to srdce neboli. a aj ked manzel chodi kosit travu koli tomu a teda musi ist aj niekedy na tri hodiny prec ,ale nech radsej ani o tom nevie pretoze ma tendenciu nadrziavat svokre a u nich je na vsetko liek mlieko alebo srvatka ,a on je tiez na mlieku odchovany tak adsej to budem robi potajomky. a mozem pit ovocne caj malinovy a jahodovy to b nemalo nic urobit a aky mas nazok na kamilkovy kupel pre malu a ci to mam pit aj ja ako cajik.

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

@tinki fuuuu dakujem pekne za radu. a ja mam este aj astmu . ale ked som im to hovorila tak na mna vsetci zacali kricat ci chcel mat mlieko a tak ale teraz uz mam mesacne skusenosti a nepotrebujem buzeracie ale logicke odpovede. ked som povedala ze jej cajik nedavam lebo feniklovy caj naduva. to zacali tiez protestovat .ale fatky dnesnej reality vobec neberu do uvahy a hadaju sa az do krvy a este mi aj zle tymto urobili. a ja len pre dobro a pokoj v rodine

tinki
23. sep 2011

@m_o_n_c_a_k Joj moja, máš to ťažké..ovocný čaj môžeš piť ale kamilkový vraj tiež nadúva..Daj si medovkový čaj. Ten je dobrý. Ten fenyklový môžeš, tak raz do týždňa..on ozaj uvolní vetry, ale častejšie, potom už spôsobuje kŕče. Potom ak bude mať malá tri mesiace, tak to skús s tým mliekom a aj si zapisuj čo kedy si zjedla aby si mala prehľad. U mňa sa reakcie na jedlo prejavovali približne 12 hodin až 24 hodín od času kedy som ja niečo zjedla. Neviem od čoho to záleží. A u nápojov to bolo skôr. Doba pokročila, tiež poznám ľudí, ktorí majú svoju pravdu a nechápu, že tak ako ide napred technika, vznikajú nové poznatky o jedlách a alergiách. Nuž čo..Je to tvoje dieťa...A pozrela si si tú stránku Dojčenie, čo som ti poslala link?

m_o_n_c_a_k
23. sep 2011

@tinki ano aj som zmenila techniku neustale sledujem intenzitu sania a nase dojcenie pkrocilo uz nekojim kazdu hodinu a hodinu vkuse ,ale kazde dve tri hodky a asi do 30 minut ked ide spinkat necham nech si aj dlsie taha a potom aj ceelu noc prespi. v technike to nebude. dokonca ju netrapim s tym ze ju prebalujem ked uz velmi place za jedlom nenecham ju vyhladovat aby plakala. my kakame tak raz za tyzden ale konzistenciu a farbu stolice mame v poriadku. takze mne sa nestane ze by sa mi nenapapala koli plnej plienke. mne sa skor zda ze to bude tym mliekom ,alebo ze malinka hltavo je ,lebo mne spontanne mlieko netecie iby po noci ed prespi sedem az devat hodin. dnes je na prekvapenie uplne pokojna je stiahnuta v zavinovacke zaspava na mojich rukach ani jogurt ani mlieko som jej nedala , natrela som ju pupikom a je spokojna spinka sice trhane ale uz asi vyse hodinku. toto je zazrak :D ale tesim sa a davame ten sub simplex pred kazdym kojenim. takze neviem co zabralo. budem to takto robit a pomaly vylucovat a uvidim co jej zaberalo. len neviem ci budem vediet odsledovat co jej urobilo zle jedine ze by som cely den jedla len to iste. dnes som zjedla rozok od vcera a sunku. take dietne. pre mna za mna ked budem musiet byt len na diete pre moj poklad to urcite urobim. a ufam ze pomalicky to bude prechadzat. velmi ti dakujem za kazdu radu som rada ze som prave na teb natrafila. ak budem mat nejaky problem tak ak sa nenahnevas s tvojimi skusenostami a radami by som ta poprosila o pomoc :D

tinki
23. sep 2011

@m_o_n_c_a_k bude mi cťou ti pomôcť...a teším sa že zabralo je jedno čo, hlavne, že pomohlo...a ak nevieš odsledovať teraz, tak to nerieš..Budeš si to sledovať ak sa to ešte viac zlepší..Držím vám palce.. 😉

zvedavamt
23. sep 2011

Moja Lala mala koliku po prikrmovaní umelým /kravským/ mliekom ,aj HA.
všetci tu riešia potraviny,aj tie su velmi dôležité ... ALE ...
treba si dobre všímať aj prostredie v akom sa dietatko nachádza, lebo hádky ,spory a krik podporujú u detí nekľud a zlé trávenie. Dieťa cíti ak jeho matka nie je v pohode a len odráža jej celkový stav.
Výhovorky na prostredie, ne/členov rodiny, ... nie sú na mieste, kedže každá osoba sa sama za seba rozhoduje ako sa bude cítiť, či bude na niečo reagovať a akým spôsobom.
Prajem krásne a kľudné dni ... 🙂

ivankaalenka
23. sep 2011

@tinki koza z kurata, povedala to aj fytoterapeutka, aj kamoska nemohla, ale ked to nejedla, tak maly bol v pohode...ale niekde som to citala, takze asi nieco na tom bude 🙂

tinki
23. sep 2011

@ivankaalenka ..to je zaujímavé...vidíš furt sa človek niečo nové dozvie.. 🙂

m_o_n_c_a_k
24. sep 2011

Baby ja som skusala vsetko uplne co sa len da a stale je to horsie akoby sa to stupnovalo chcem sa len spytat mala uz ma 6 mesiacou a trpi tym od narodenia kedy sa to zacne zlepsovat alebo to bude takto az do 3och mesacou a stale horsie? Ja uz som zufala uy ani 2dni nepijem a nejem mliecne vyrobkx jem uplne dietnu stravu, rurkujeme, berieme sab simplex, pupikom natieram, riadne nechavam odgrgnut ,nosime sd na rukach, stale horsie uz ani v kociku nevydrzi spat ,dnes mi este ma nocne spanie ani nezaspala ako inokedy pri ciciku zatial este na rukach sa ako tak ukludni ,staca sa mi aj pri prsniku uz. Do kedy bude taketo zle .vcera uz bolo dobre ale dnes zas a najhorsie ake bolo.PROSIM POMOZTE A NAPISTE NA OTAZKU

m_o_n_c_a_k
24. sep 2011

@m_o_n_c_a_k baby nie 6 mesiacov ale tyzdnou

sebestka
24. sep 2011

@m_o_n_c_a_k A má koliky ikdyž je u prsa? Já si taky u první dcery myslela, že má koliky a pak se z toho vyklubal hlad. 14-dní mně trvalo, než jsem na to přišla. Když ji rourkuješ, zabere to?

m_o_n_c_a_k
24. sep 2011

@sebestka no vcera som ju rurkovala a bola kludna. Ale ja neviem ako dlho
Jej ju tam mam nechat

m_o_n_c_a_k
24. sep 2011

@sebestka ked jej tu rurku dam pocujem prdik jeden a potom jej to tam necham asi 2-3min a jej sa tam do rurky nahromadi hovienko potom uz nemaju ako tie prdiky vyjst tak to utrem a dam znova a nic nepocujem ze by prdkla ale behom 5tich min sa zase stacala.to teraz vecer. A uz hodne ani nespala.cez den len po chvilkach. Toto je takto len dnes inokedy do pol 9 zaspala a spala aspon celu noc ,íba niekedy sa zobudila raz.a dnes je uz pol jedenastej a nespi bude to este horsie? Ake ste to mali vy a kedy to zacalo ustupovat

sebestka
25. sep 2011

@m_o_n_c_a_k No právě u první Kristýnky jsem myslela, že má koliky. Pořád chtěla být u prsa, jinak plakala a kroutila se a vůbec nespinkala, ani v noci.Vyzkoušla jsem první poslední a nic nepomohlo. Ani kapky, ani rourka. Až přišla kamarádka, PA na návštěvu, prohmatala ji a říkala, že to není bolení ale hlad. A měla pravdu!!!! Dala jsem ji UM a byl klid. Právě, že u těch mimin nevíš.Proto se ptám jestli ji ta rourka pomůže.
A druhá Karolínka měla opravdu koliky. Tam už jsem " o hladu" věděla své a nic jsem neponechala náhodě. Proplakala 2 dny a 2 noci. Ale nakonec jsem přišla na to, co ji zabírá. Je to kombinace laktobacilek a Infacolu a mléka Nutrilon comfort. Někdy je sice ještě rourka potřeba, ale je to už zlaté!!!!
Já bych ti navrhovala, aby jsi ji zkusila dát přechodně stříkačkou UM, třeba jen jedno krmení, ale aby jsi získala jistotu, že nemá hlad. Pokud se bude kroutit a plakat dál, máš jistotu, že má fakt koliky a pak nezbývá, než zkoušet všechno možný, co ji zabere. A pokud to ustane, je to hlad.
Jinak by ty koliky měly vymizet kolem 3-4 měsíce, až se budou děti víc hýbat a začnou jíst příkrmy.
A tu rourku jí tam můžeš dát až když vylízá asi jen 4 cm a nechat ji tam tak dlouho, dokud se neuklidní. Většinou to tak po 3 min. zabírá. Je neškodná a můžeš opakovat několikrát za den.
Pokud třeba nezabírá Infacol, tak zkus kombinovat se Sabem-1x Sab a 1x Infacol. Samozřejmě mně tohle poradil dr.

luthien.k
25. sep 2011

@m_o_n_c_a_k , Ty jsi alergička, viď? Jakou má malá stolici? Vydrž se striktní dietou bez BKM a taky vajec ještě aspoň týden, také žádná sója, ryby, ořechy. Jez probiotika, Probiosan nebo Infants Dophilus plus. Žádný Infacol, žádné Sab Simplex, žádný fenklový čaj, pokud je kolika původu alergie na něco ve Tvé stravě, tak může vadit i toto.

ngeliksk
25. sep 2011

Jednoznacne pomaha teplo na brusko!!! nahriat plienku na zehlicke, a ked je tak akurat teplucka, prilozit na brusko, popripade cez nu este jednu a masirovat s nou v smere h.ruciciek.Ked plienka vychladne, rychlo vymenit za druhu nahriatu. Toto opakovat tak 10-15 min. Bacha nech to s tou teplotou plienky neprezenies, na zehlicke to ide rychlo:D Pripadne preventivne cvicit kazdy vecer pri kupani s nozickami- krcit na brusko spolu a do kriza /laket+kolienko/ max.5 krat. Az po tomto by som siahla po liekoch. Ale vzdy zabralo! Prajem vela trpezlivosti a spokojne babatko.

wendulla
25. sep 2011

nam pomohla jedine rektarni rourka, behem 5 minut byl klid a usmev na tvari 😉

m_o_n_c_a_k
26. sep 2011

@luthien @sebestka @ngelik.sk .k ano som alergicka na trava aj astmaticka .ale nejde mi do hlavy ze je jeden den ako poklad druhy sa bolestivo staca vcera bola zase ako med a dnes uz to od rana moc zase dobre nevyzera to nie je mozne popri tom som jedla to iste . alebo nic alergenne alebo naduvajuce. vcera rano som pouzila rektelnu rurku ale je mozne aby ju potom uz cely den neptrebovala. a dnes som ju pouzila a uz plakala od bolesti a pucila sa. akoby v poslednom case ju to chytalo kazdy druhy den. nebude to stravou a mlieko nepijem uz styri dni. a vzdy kazdy druhy den je nepokojna a pije castejsie a aj pri kojeni sa staca kopka nozkami a tak. a tie teple obklady som neskusala lebo je uz velka zima a my mame v byte zimu a nekuria este tak ju aj teplejsie obliekam. je to cudne ale uz asi nebudem nic skusat ,lebo si myslim ze je to zbytocne a treba len preckat to najhorsie a uzivat si dni kedy je dobra. dnes aspon v nocisala sice jedla 2x ale aspon ze spala.to ani neriesim lebo to sa meni. a vecer po kupani je jej zima este nema termoregulaciu a v miestnosti je teplo takze moc sa snou bavkat nemozem iba v rychlosti.

m_o_n_c_a_k
26. sep 2011

@wendulla a ako casto si ju pouzivala?

sebestka
26. sep 2011

@m_o_n_c_a_k já jsem tu rektární rourku pouívala jak bylo třeba, klidně i 5x. Dr. mně ujišťoval, že to opravdu nevadí a není to návykové. A nemá a ani neměla málá problémy se potom sama vykakat.
jj, to mně kamarádka říkala taky, že jim nepomohlo vůbec nic a hold museli čekat, až to přejde samo.

wendulla
26. sep 2011

@m_o_n_c_a_k pouzivala jsem ji porad, pokazde kdyz jsem videla, ze se krouti. Jak pise sebestka, i 5x denne. Vubec bych se toho nebala, lepsi jak nejake kapky.

m_o_n_c_a_k
27. sep 2011

@wendulla
@sebestka dakujem zistila som ze niekedy postaci pocvicit a ulavi sa ale nepijem uz kravske mlieko a feniklovy caj tak neviem co to zlepsilo buducí tyzden si dam cez viac mlieka a uvidíme co to bolo