Koľko dávať dieťaťu papať?

tatko_bubko
21. okt 2007

Ahojte maminy, je nejaka vseobecna vekovo hmotnostna tabulka, kolko dat malej papat?

Zvlast, ked neviem, kolko si cucne z cicikov?

Malu mamina koji, ale kedze MM (teraz je akurat zaciatok 40teho tyzdna, 12ty den po sekcii) nie je dost, tak ju dokrmujeme bebou. Po kojeni urobim 60ml Beba premium a krmim dalej. Niekedy si da 20ml a uz skusa rozne finty na nas. Po 40ml uz grgnut a prdnut a potom este trosku cucne. Vsetko malokedy.

Posledne dni odstriekava mamina MM pocas dna, ale nic extra, okolo 50ml. Otazkou smerujem k tomu, ze mala vypila teraz vecer 45ml odstriekaneho MM a potom 30ml Beby. A po par minutach (nosenie, odgrgnutie a podobne - tak 15min) zase skusala fintu 'som hladna'.

Nakrmit? (v ciciku nic momentalne, jedine Bebou). Alebo pockat na nejaky ten 3hodinovy cyklus, v ktorom krmime...

Dik 😉

pammy
22. nov 2008

Ahojky,
este by som sa chcela opytat, ako si mozem byt ista, ci malinky naozaj riadne taha, alebo si len dudlika. No a konecne mal rano aj zltu stolicu, miesto tej zelenej. Snad mi coskoro priberie, aby sme vsetci boli kludnejsi. Dakujeme.
Papa.

zuza.m
22. nov 2008

pridavam sa klobučiky to len pokazia a ja si davam za vinu že som tie sestry počuvala 😠 ,ale ktora nepočuvne odbornikov nie ☹ ?
pammy super že si to vystihla tak to zavčasu ja som to štastie nemala došla som na to až ked maly plakaval (vrieskal)na prsniku a nechcel sa pricucnut..annag som si našla už neskoro až v tedy ked maly zabudol že niekedy aj z prsnika pil tak že my už len z flaše 😔
počuvaj annag (naša odbornička na kojenie 😅 )čo ti radi a pekne dojči držim palčeky a určite to zvladnete 😵 ..

annag
22. nov 2008

pammy, hlavne sa nestresuj, že 10 dní nepapal, on je zaspatý a ani nemá sám chuť veľmi papať, keď sa z "novorodeneckého spánku" prebudí, tak sa bude sám často jedla dožadovať . Mal žltú stolicu, to znamená, že sa dosť napapal.

Ak bábo skutočne ťahá, tak má nafúknuté líčka, pregĺga - to vidíš na hrdielku, aj to počuť, hýbu sa mu ušká, prsník sa však nehýbe. Hornú aj dolnú peru by mal mať ohnutú vonku a dolnou perou by mal držať väčšiu časť dvorca než hornou. Koniec nošteka sa má dotýkať prsníka ako aj brada. Každopádne musí držať časť dvorca, nielen bradavku. Ak len cucká, tak pusu riadne nestláča, len tak jemnučko, trošku to môžeš cítiť na bradavkách a prsníkoch, keď len cucká tak jeho tlak prakticky necítiš, keď papá, tak tlak cítiš. Na začiatku dojčenia stláča pusinku rýchlo - tým si prsník "rozpumpuje" - spustí mliečko, po pár sekundách či minútach začne papať pomalšie a riadne pusinku stláča , evidentne musíš cítiť, že pregĺga - to už mliečko pekne tečie.

fifinna
22. nov 2008

pammy, este ma napadlo, aby si mala klud, ze sa poriadne maly napapal, odvaz si ho pred kojenim na kuchynskej vahe a potom si ho tak isto obleceneho odvaz aj po kojeni. Tak ako sa to robilo v pôrodnici. Daj si na vahu nejaku tacku. My sme maleho tak vazili.

pammy
22. nov 2008

Babky,
ked ja mam dost male prsia tym aj male dvorce, on ich zhltne cele. Dnes papame kazde 2 hodinky a medzi tym placeme a vobec nespime. Maly sa ale vie prisat aj bez klobucikov, len mam jednu bradavku uz par dni taku popukanu, tak sa mi neda z toho prsnika stale bez klobucika, sa bojim, ze praskne uplne. Dnes kakal len raz, tak uz sa neviem dockat dalsej stolice, ci bude zase zlta. Dufam, ze ano.
A kolko by mal zajedno kojenie vypit? V porodnici povedali, ze 40ml, je to pravda?
V pondelok kupujem domov novu presnejsiu vahu.
Dakujem Vam velmi za vsetky rady.

pammy
22. nov 2008

A este som zabudla napisat, ze maly si nevie odgrgavat. Ach ☹

fifinna
22. nov 2008

pammy, nevadi, ze maly nevie grgnut, ani môj do dnes negrga. Daj ho spat na bok a nemusis sa nicoho bat. Tu popukanu bradavku mu nenechavaj dlhsie ako 10 minut a natieraj si ju. To kolko ma vypit si nepamätam, ak ti nikdo nenapise, tak ti to pozriem v knizke. Ale uz urcite viac ako 40 ml. Odporucujem ti kupit si knizku : Velka kniha o matke a dietati, alebo prve tri roky zivota dietata. To nevadi ze mas male prsia, hlavne ze sa prisaje. Aj ja mam male a kojim do dnes. To ked ti place medzi kojenim, je normalne. Novorodeniatka väcsinou placu bez dôvodu, alebo ho boli brusko, alebo sa nevie ulozit na spanie, alebo sa jednoducho len nudi. Fakt ti odporucam nejaku knizku, tam sa vsetko dozvies.

fifinna
22. nov 2008

pammy, v knizke je pisane, ze ak ma dieta denne 6 az 8 mokrych plienok, znamena to, ze ma dostatok mlieka. a hlavne je sledovat vahu, ci pribera.

fifinna
22. nov 2008

pammy, kukam do tej knizky a je tam aj sedem dôvodov, pre ktore môze dieta plakat, ked budes chciet tak ti ich poslem do ip.

annag
22. nov 2008

pammy, dojčené bábetko si vypije zakaždým inú dávku, je to diametrálne odlišné od bábetka na UM, pretože raz poje od hladu, raz od smädu, raz je hladné menej, raz viac. Nie je podstatné, koľko teda vypije na jeden, raz, slôr koľko vypije za celý deň, no ale aj to je len orientačný údaj. MM je totiž dokonalé a to, ktoré produkuješ Ty je "ušité" na mieru Tvojho bábetka. Ono si ho dokonale spracuje a dokáže z neho vyťažiť oveľa viac než z UM. Výsledkom niekedy býva to, že stolicu má dojčené bábo len zriedkavo, napr. raz za tri týždne. Takže ak budeš niečo na váhe merať, tak Ti odporúčam len váhový prírastok. Ale bábo za jeden deň podrastie len o pár gramov, cca 20-30, to je tak málo, že môže dochádzať k veľkým nepresnostiam. Napr. jeden deň ho odvážiš s plným bruškom aj mechúrom, druhý s bruškom prázdenjším a prázdnym mechúrom a môžeš namiesto prírastku zaznamenať úbytok. Takže ten odstup by mal byť aspoň týždeň.
Preto sa do úvahy berie v prvom rade množstvo plienok ako píše fifina, má ich byť aspoň 6. A stolica žltá, no nemusí byť každý deň.
Objem žalúdka je pri narodení veľmi maličký, postupne ako bábo viac papá sa rozťahuje, takže začína pri pár ml a končí pri 150 - 200 ml. Bábo by malo vypiť denne cca 150 g mliečka na jedno kilo, no celkovo to nemá presiahnuť 1 liter za 24 hodín pri bežnej váhe a výške.

Aj cez tú popukanú bradavku dojči bez klobúčika. Ak sa Ti bábetko prisáva správne, tak sa ragáda nezväčší ani nezhorší. Klobúčikom veľa riskuješ - jednak nesprávne prisatie, jednak infekciu. Keď máš na bradavke infekciu, môže dôjsť aj k infekcii do vnútra prsníka a zápalu. Okrem toho sa Ti bude bradavka pri klobúčiku hojiť dlhšie než bez neho. Bradavku je najlepšie ničím nenatierať, lebo maste kožu zvláčňujú a oveľa dlhšie trvá, kým si bradvka aj dvorec zvyknú na sliny a tlak bábetka. Nanajvýš si ich natieraj čistým lanolínom - vyrába ich Avent alebo Bioclin - sú to ich maste na bradavky.

Ak malý plače pomedzi dvojhodinový interval, tak mu ponúkni prsník aj častejšie. Nesmieš pozerať príliš na intervaly, 2 hodiny sú maximum pre Teba v tejto chvíli, aby si rozbehla laktáciu, no môžeš spokojne dojčiť aj častejšie. Napr. moja malá teraz pije v intervaloch - jedna hodina až tri hodiny a vôbec nad tým nerozmýšľam, plače, ponúknem prsník.
To že má v pusinke celý dvorec je super. drž sa a dojči stále dokola, čo najviac 🙂

magimary
22. nov 2008

Skočila som ešte aj sem, aby som inde nehovorila o teme, ktorá nesúvisí s názvom...
ja mám tentokrát problém (pri predchádzajúcich detičkách sme mávali vždy opačný problém), že sa mi zdá, že nám Najmenšieho poslali z pôrodnice veľmi rozjedeného-zdá sa mi, že na svoj vek, váhu a výšku neskutočne veľa papá... (pamätám si, keď som bola s najstarším v nemocnici, keď dlho nepriberal, hovorili nám niečo podobné, ako písala na konci posledného príspevku annag-že bábo by malo vypiť 160g na kilo).
No najmenší papká 170-180ml v jednom kŕmení a papá 8 denne (!!!), a dokonca i po takom výdatnom napapaní nevydrží byť dlho sýty, plače, ťahá cumlik, hľadá (a to niekedy už aj po dvoch hodinách!)...Ja sa snažím ho nejak "naťahovať" (no dosť tým "naťahujem" aj seba, aj malého, ktorý je potom nepokojnejší, nespinká, krúti s hlavičkou zo strany na stranu..., ale je to fuška...
Neviem, či robím dobre, alebo ako by sa dalo zabrániť tomu, aby Maličký až toľko nepapkal (veď čo bude mať v troch mesiacoch 10 kíl? 😲 -takýmto tempom...).
Keď sa narodil, mal 2840g a 48cm a teraz (zatiaľ priberá celkom ok, nie nejak extrémne veľa-zatiaľ) váži-ako 3 týždňový 3300g. Ale mám obavy, že sa to rozbehne, keď toľkoto spapá... (veď toľko, resp. menej spapá "náš" skoro 5-mesačný Malý)...
Ja neviem, možno sa mýlim, ale takéto jedenie nepoznám....
len nerozumiem, ako ho mohli takto v pôrodnici nadstaviť (?!), veď tam sa intervaly a množstvo tak presne sledujú a sestra, ktorá nám ho podávala s "kľudom angličana" hovorila: spapá 170, ale dajte mu aj viac... 😕
nie je to divné?!, už len vzhľadom k pomeru objemu žalúdka malého novorodenčeka...( 😨 )...
a
ešte sa mi dosť nepáči, aké obrovsky vypuklé bruško má Maličký-je ako somálček, tenučké ruky, nohy, hrudník a bruško a ko žena v 9.mesiaci tehotenstva... ( 😕 )-neviem, či je to tým papaním, ale celé ho má tak napäté a pevné, že to na mňa celé pôsobí dosť divne... v stredu na poradni bude naša pediatrička prvýkrát vidieť Najmenšieho, som zvedavá, čo povie na to ona...

pammy
22. nov 2008

Fifinnka:
Dakujem velmi pekne, tak v skratke ak by sa Ti chcelo mi to napisat..

Inak baby dakujem Vam za vsetky rady...
Krmime sa bez klobucikov, riadne to boli, ale vydrzim, ak neprasknu... Uz som si chcela kupit tu mast od Bioclinu, budem musiet niekoho poslat.
Inak sme ho vazili teraz pred a po kojeni, v tom istom oblecku s nevymenenou plienkou a vraj trosku pribral. Tak asi saje. Papal 10min L, 10min P, 10min L, 10min P a musela som ho odstavit, inak by pil neviem dokedy.
Ale aj ked ma zltu stolicu, ma tam take biele hrudky v nej. Nie je to nejake zrazene mliecko? To je normalne?
Teraz trochu polospinka.
Papa.

andy80
22. nov 2008

Magimary: zkus Nutrilon Extra. Víc zasytí, já ho musela koupit dceři taky, taky by jedla po dvou hodinách a moc a na Nutrilonu Extra papala po 4 hodinách. Sice víc, než v jejím věku měla, ale ve finále byla denní dávka o.k.

můžu mít dotaz, kde jsi přišla k tolika dětem? To asi nejsou všechny tvoje? Když kouknu na věky dětí, tak mi to nějak nesedí.

annag
22. nov 2008

magimary, podobne by som Ti v prvom rade chcela zložiť hlbokú poklonu, pochopila som, že sú to aj detičky čo máš v starostlivosti, krásne, ale náročné poslanie, prajem Ti veľa trpezlivosti a radosti s detičkami 🙂 🙂 🙂

ako Ti radí andy, na trhu sú fortifikované UM, Nutrilon vyrába aj špeciálne Nutrilon Nenatal, je to mliečko pre nedonosené detičky, resp. pre deti, čo mali nižšiu pôrodnú hmotnosť a potrebujú dohnať prírastok. Skús sa poradiť s pediatričkou. Tieto mliečka sú kalorickejšie a obohatené o množstvo vitamínov. Myslím, že by to bolo vhodnejšie riešenie, než papať taký objem, lebo denná dávka by nemala presiahnuť 1 lt. Väčšie množstvo je záťaž pre obličky. Nie je zlé, že naraz vypije 170 ml, ale ten celkový objem je aj podľa mňa príliš veľký. A ktovie akú mal prenatálnu výživu, no keď sa narodil takýto menší, tak zrejme nebola optimálna a jeho organizmus chce to strádanie dohnať a preto je taký strašne hladný.

fifinna
22. nov 2008

pammy, stolica plna zrazenin je typicka pre dieta v prvych tyzdnoch zivota. To je tiez v tej knizke. Môjmu malemu doktorka na husty soplik predpisuje antibioticke kvapky Phamykon, neviem ako sa to presne pise a tam som na pribalovom letaku citala, ze sa pouzivaju aj v pôrodniciach na liecbu ragatou na bradavkach, tak sa skus na ne spitat, ale su len na predpis. Ale ten krem si kup, ten si uz mala mat v pôrodnici. Ked stihnem, tak ti to napisem...

annag
22. nov 2008

pammy, tá stolica je normálna, hrudky v nej môžu byť. Ešte skús aj striedať polohy - skús zaradiť futbalovú. Teda napr. ak kojíš po sediačky, tak sa oblož vankúšmi, malého si polož na vankúš v takom smere, akoby si ho išla dojčiť z pravého prsníka. No posunieš ho viac vľavo - pod ľavú pazuchu a priložíš si ho na ľavý prsník. Jeho brada teda bude smerovať k ľavému prsníku, čelo k pravému prsníku. Nezabudni, že musí byť otočený k tebe nielen hlávkou, ale celým telíčkom. Vankúše slúžia na podopretie Tvojich rúk, ale bábetko treba pridržiavať, teda hlavne hlávku. Takto bábo pije z veľmi produktívnych častí prsníka a aj bábetká majú túto polohu veľmi rady. Neboj sa, všetko raz prebolí, ak si ho prikladáš správne, tak o pár dní bude dobre. Je dobré si pri ragáde nasmerovať bábo tak, že tá ragáda bude v kútiku jeho pusinky, tam je tlak najmenší.

fifinna
22. nov 2008

magi, len mu daj kolko pyta. Tym, ze kojis nic nepokazis. Pozor sa musi davat len pri umelom mlieku. Takze koj aj kazdu hod. a pol. Neboj sa s materskeho mlieka sa nemôze stat obeznym. A k tomu nafuknutemu brusku, mozno ma koliku, ale vsak doktorka zisti co mu je. Len mu davaj ked pyta, aby nebol hladny.

magimary
22. nov 2008

ďakujeme Vám všetkým! 😵
no, skúsim to teda všetko poriešiť na tej poradni... 😉

fifina, nemôžem kojiť, lebo maličký je naše dočasne priajté dieťatko... 😅 😵

fifinna
22. nov 2008

magi, prepac, nejak som si to zle precitala. 😵

pammy
6. dec 2008

Ahojky,
ubehli 2 tyzdne, drobcek ma uz 4 tyzdne. Prvych 2 a pol tyzdna od prichodu z porodnice vobec nepribral, v poradni sme ho odvazili a mal stale len 2740g. Zacala som kojit bez klobucikov, casto, z oboch prsnikov. Museli sme ho ale kvoli nizkej hmtnosti zacat aj prikrmovat. Po kazdom kojeni (15min + 15min) vypil este od 20-50ml (cca 250ml denne). Pribral za 4 dni na 2940g. Teraz pije UM uz menej, okolo 160ml denne, vacinou mu dam 2-3x denne, ked place, nie po kazdom kojeni. Ale stale niekde robim chybu. Vacsinou podvecer nejako nevladze sat z prsnikov, ja citim, ze mlieko mam, prsia su tazke, ale on pri tom stale zaspava, ci menime polohu, alebo prsniky. Je prisaty, ale riadne nesaje. Ked ho odstavim place a nie a nie sa utisit. Mozem mu dat zase prsnik, par krat potiahne a zaspi. Ked mu dam potom umele, vypije aj 60ml naraz. Vie mi niekto prosim poradit? Chcela by som ho pocase aj prestat prikrmovat, ale bojim sa, ze ked tak place, je asi hladny.
Dakujeme.

annag
6. dec 2008

pammy, malý sa večer správa ako väčšina malých bábetiek. Je to typický novorodenecký večerný plač, niekedy býva spojený s kolikou. Bábetká sú večer také citlivé a unavené, že jednoducho nevládzu ani spať ani papať. Preto sú nervózne ešte viac. UM by v takomto prípade vypilo každé bábo, lebo ľahko tečie. UM je veľmi sýte, oveľa ťažšie sa trávi než MM a bábo preto po ňom aj dlhšie spí. No je najvyšší čas skončiť s dokrmovaním z fľaše, lebo sa dostávate do veľmi nebezpečného obdobia, keď bábo už vie, čo je pre neho ľahšie a môže začať odmietať prsník. Takže ak dokrmovať tak striekačkou, lyžičkou. A ak dokrmovať, tak vlastným mliečkom, lebo sa Ti zníži jeho tvorba. Ešte si pod vplyvom popôrodných hormónov a mliečko sa tvorí ani nevieš ako. O týždeň dva sa to zmení a mliečka môže byť zrazu málo. Preto si musíš mliečko, ak chceš dokrmovať odsávať. Ale som presvedčená, že v tejto fáze to už nie je potrebné.

Ak ´Ta to neobťažuje, kľudne ho nechaj podvečer -večer na prsníku aj pospinkať. Ak si pohodlne ľahneš, môžeš spať s ním, alebo si môžeš čítať knižky. Ja som takto uspávala prvorodenú dcérku, lebo mala presne také stavy ako Tvoj. Toľko knižiek som prečítala - bolo to krásne obdobie, nikto nás nesmel rušiť a obidve sme si úžasne oddýchli. Chvíľu si papala, potom cuckala a tak dokola aj hodinu. Niekedy v 2-3 mesiacoch ju to prešlo a bolo po romantických chvíľkach.

No ak to tak nechceš, skús sa na večerný nepokoj pripraviť. Je dôležité, aby mal už od obeda čo najmenej vzruchov, skús dlhé prechádzky a pokús sa predchádzať nepokoju a plaču. Bábetká sú často nervózne z nás - z mamičiek. Spinkanie vonku či na balkóne ho upokojí. Niekedy bábetkám vadí aj naša prílišná pozornosť, lebo im nerozumieme a dráždime ich tým, že s nimi robíme to, čo ony nechcú - napr. ich hojdáme, nosíme a ony chcú ležať a mať kľud. Veľmi často sú bábetká nepokojné,lebo im je horúco.

Nič sa mu nestane, ak si večer poplače, on napokon zaspinká, trošku si oddýchne, možno len na polhodinku zadrieme a potom sa napapá. Možno si zase pospinká a zobudí sa o hodinku, aby sa dopapal. Rozprávať nevie, musí plakať aby prejavil svoje pocity. Ver mi, ak sa zmieriš s jeho večerným nepokojom, malý bude zo dňa na deň sám spokojnejší, lebo on Tvoju nervozitu cíti, čím viac sa násilne usiluješ o to, aby napr. spal či papal, o to horšie to pôjde.

Máme rovnako staré detičky - ja to teraz riešim tak, že ak má malá nepokojný deň - to vidím už po obede, tak ju dám spinkať na balkón, po prebudení sa napapá, trošku poobzerá svet a ak začne byť plačlivá, šupnem ju do šatky (v nej zaspí okamžite) a nosím ju aspoň hodinku, to ju upokojí tak, že po nasledujúcom dojčení je už oddýchnutá, zase pekne papá a namiesto podvečerného plaču si zase spokojne pospinká až do kúpania. My to máme o to horšie, že ju rušia staršie deti, ale v šatke jej ich krik nevadí. Čiže podvečernú nervozitu možno nahradiť spaním - či v šatke, alebo na prsníku alebo v kočíku, len treba skúšať a hľadať, čo bábetku bude najviac vyhovovať a hlavne sa musíš zmieriť s tým, že bábo je večer prirodzene nervózne.

Takže záver - plače, lebo je unavený, precitlivený a nevie sa rýchlo sám utíšiť, nie od hladu. 🙂

anke
6. dec 2008

ahojte, mam take dotaz, kolik by kojene dite melo papat - mam uz vetsiho synka nez jste tu resili - bude mu 8. mesicu, 1,5 mesice prikrmujeme - dostava masozeleninovy prikrm na obed a ovoce na svacinu, mezi tim kojim - ale problem je v tom, ze se mi zda, ze papame moc - uz od narozeni byl vetsi a vic bumbal, ted se mi nezda tlusty (10kg a 74-5cm), ale nevim, jestli mu netvorim nejaky spatny navyk ...

Papame po 2 hodinach (na delsi cas se to natahnout nedari - max. 3 hodiny, ale spis mene), ale i v noci po 2 hodinach - kojila jsem ho vzdy, jak si rekl, protoze jsme meli na zacatku s kojenim problemy a tak jsem se rozhodla, ze dite ma jist tehdy, kdyz ma hlad. Bohuzel mu vydrzel zvyk nocniho kojeni a ja to nechci odbouravat nejak nasilne - zkouseli jsme dudlik, nosit na rukach a nic neproslo (nezkouseli jsme davat vodu, protoze tim se to asi nevyresi - jenom bude misto mlika pit vodu a nebo me serve - coz je pravdepodobnejsi) ...
Na obed sni 200ml prikrmu + se dorazi jeste mlikem - vetsinou za 1h15minut presne, stejne tak po ovocne presnidavce - vydrzi taky tu hodinu a ctvrt a zada si kojeni - cajiku vypije tak 20ml - 30ml, vic do nej za cely den nedostanu ... v noci pije nekdy dele jako na hlad(vetsinou prvni kojeni po usnuti), pak uz spis na zizen - trochu se napije a pak mu soupnu dudan, nez se stihne "rozjist" ...
mne kojeni nevadi, ani nocni vstavani me uz tolik nezmaha, jsem rada, ze dostava MM, protoze z porodnice jsme odchazeli castecne na prikrmech, doma jsem vazila jak zbesila, nez jsem se rozhodla vahu zahodit a rozkojila se na pohodu ... navic mame nabeh na alergii a ekzem, tak jsem i proto rada, ale ... je to takhle normalni? dik za kazdy nazor

anke
6. dec 2008

Jo zapomnela jsem - te ovocne presnidavky sni taky 150 - 190ml.

annag
6. dec 2008

anke, nerobíš nič zlé, bodaj by takto papali všetky deti 🙂 🙂 🙂, je perfektné, že si sa tak rozkojila a začala sa riadiť materinským inštinktom 😉 🙂

dva príkrmy v jeho veku sú normálne, potom ešte môžeš pridať tretí, čo je obyvkle obilnina (obilninová kaša - zrejme len ryžovú, ak je alergik), Jeden príkrm má mať hmotnosť 150 - 200 g), takže papá plnú dávku. To, že toľko kojíš je super, MM je už tzv. neskoré - je prispôsobené potrebám Tvojho synčeka - už má menej kalórií, ale stále veľmi veľa výživných látok dôležitých pre je rast, vývin a posilnenie imunity. Koj ho čím dlhšie a koľko bude chcieť, neboj sa, z toho nepriberie a pre neho ako alergika je MM veľmi dôležité, ideálne by bolo pokračovať v kojení ešte aspoň rok.

Pije menej čaju, lebo má veľa MM, to je v poriadku, rob to tak , ako doteraz, čajík či vodu ponúkaj, postupne si zvykne na väčší objem. Nočné kojenie je výborné na udržanie laktácie, a je veľmi pravdepodobné, že by sa v noci budil tak či tak - buď na UM alebo na čaj či vodu alebo len preto, že chce Tvoju pozornosť a nedokáže spinkať.
Nestresuj seba ani malého, užívaj si ešte kojenie a malého prítomnosť, ani sa nenazdáš a bude z neho veľký chlap, ktorý bude chodiť s otcom na ryby a na mamičkin prsník si ani nespomenie. 🙂

anke
7. dec 2008

Annag, diky moc moc moc. 😵

pammy
9. dec 2008

Annag:
Dakujem velmi pekne za vsetky rady.
Dnes je treti den, co sme nedokrmovali. Od minuleho tyzdna zase pekne pribral. Tak snad to pojde dobre.
'Najdisciplinovanejsie' papa v noci, to riadne taha. Prsniky su najplnsie. Vecer su uz neni take, ale myslim, ze mlieko tam je. Je vecer tvorba mlieka najnizsia? Manzel mi navaril zazracnu polievku z prasacich noh (vela kolagenu) 😀 (Nic moc, ale da sa to zjest 🙂 ) A myslim, ze to naozaj tiez pomohlo. Chcela by som sa ale este opytat, kedy sa zacina kojit: 1 kojenie - 1 prsnik. Teraz este pekne striedame. Dakujeme.

annag
9. dec 2008

no pammy supeeeer 🙂 🙂 🙂 , gratulujem a tá paprčková polievka - to chce hodiť recept pre ostatné maminy 😉 😀

áno, mliečka sa najviac tvorí v noci, aj bábo v noci lepšie papá i priberá, preto sú nočné dojčenia také dôležité. Je to aj tým, že mamička viac oddychuje a ani tak nerozmýšľa nad dojčením. Večer bývajú bábetká podráždené, mamičky už vopred očakávajú večerný plač a sú v strese aj ony. A mliečko sa zle spúšťa. Okrem toho, po celom dni je mamka často unavená, hladná, smädná - to všetko sa na mliečku odráža. Ale to nevadí, čo nevypije bábo večer, to vypije v noci či cez deň.

Začať dojčiť len z jedného prsníka môžeš vtedy, ak bábo začne druhý prsník odmietať, keď si prvý po napapaní samé pustí, je spokojné a zjavne napapané. No je veľa mamičiek, čo dojčia z oboch prsníkov stále. 🙂

pammy
9. dec 2008

Dakujeme !!!

Manzel mi diktuje presny recept zazracnej korejskej prasacej polievky na zvysenie tvorby mlieka:
Co potrebujeme:
1 prasacia nozka (to kopytko)
100 g zazvoru (koren, nie prasok)
3-5 struckov cesnaku
trosku cierneho korenia
Priprava:
Prasaciu nozku namocime do studenej vody na odstranenie nadbytocnej krvi na 1 hodinu, oplachneme. Nasledne ponorime do vriacej vody na 3 minuty, nozku vyberieme, vodu vylejeme a s ostatnymi ingrediencami dame varit do studenej vody. Varime 6 hodin. Zazvor, cesnak vyhodime, kost pooberame a s radostou papame 🙂

Asi ale najdem pribuznu temu, ktora sa viac tyka tvorby mlieka a supsnem to tam.

radka.m.
10. dec 2008

anke-tak časté noční vstávání je už opravdu jenv zlozvyk.jste už dost velké na noční kojení,v tomto věku se toleruje jedno noční kojení.postupně se z toho vyvine dost velký zlozvyk a malý bude vyžadovat stále častější noční kojení s tím,že tě bude používat místo dudlíku.v tomto věku je už laktace zaběqhnutá,není potřeba noční udržování laktace,protože stejně budeš postupně ubírat,aby jsi postupně nahradila další příkrmy,s tímto nemůžu s annag souhlasit.tohle ti poví kaŽDÁ LAKTAČNÍ PORADKYNĚ.V NOCI MÁ DÍTĚ I JEHO ORGANISMUS ODPOČÍVAT A NE ZBYTEČNĚ ZATĚŽOVAT TRÁVICÍ TRAKT.MY TAKY NEJDEME V NOCI X-KRÁT VYBÍLIT LEDNIČKU.mrkni se do diskuze aby déle spal v noci,nebo tak nějak,je tžo tady na kojencích,tam píšou holky,jak postupně odbourávají noční kojení.takhle velké dítě když jí přes noc každé 2hodiny,to fakt je síla.spíš bych mu na noc zžkusila dát kaši,i když to někdy taky nepomůže.

annag
10. dec 2008

radka.m - takže keď už nijaká cudzia skúsenosť, tak aspoň moja, žiaden zlozvyk si moje deti nikdy nevyrobili a po odstavení zo dňa na deň prestali papať úplne v noci, bez čaju či vody. Ak niečo zaťažuje detský organizmus, tak je to UM, ktoré obsahuje kravskú bielkovinu. A žiaden cumlík som pre ne nebola, pili krátko.

Ak anke vynechá nočné kojenie, malý bude piť oveľa menej MM, čo je v jeho prípade - nábeh na alergiu zlé riešenie.

Principiálne
- prečo spí bábo po večernej kaši dlho ? Lebo je sýta, teda ťažko stráviteľná, organizmus ju musí niekoľko hodín spracovávať, niekedy až do rána, takže tráviaci trakt pracuje na plné obrátky a v noci neoddychuje

- prečo sa bábo kojenia dožaduje každé 2 hodiny? Lebo MM sa ľahko trávi a nezaťažuje obličky ani pečeň ani tráviaci trakt, naopak, látky v ňom obsiahnuté pomáhajú bábetku tráviť príkrmy

- treba dobre rozlišovať čo je minimálne v prvom roku zlozvyk a čo je potreba piť. Zlozvyk v prvom roku je, ak bábo pije dostatok mlieka cez deň a plne papá aj príkrmy a v noci sa budí na cucaknie každú chvíľku. No ankine bábetko je len na MM, potrebuje ho prijať asi 500 ml do dňa, preto je pre ňu nočné dojčenie dôležité.

Nočný zlozvyk vyzerá tak, že sa bábo budí každú pol hodinku, pár krát potiahne alebo len cucká bradavku ako cumeľ. Druhý polrok je prechodné obdobie z mliečnej výživy na tuhú a každé dieťa má právo na svoj vlastný postup. No aksa pekne v pravidelných intervaloch prebudí a napije mliečka, tak mu to v žiadnom prípade neškodí. Takže ak poradkyne hovoria o zlozvyku, tak v tomto zmysle.

Práve neodôvodneným odúčaním od prsníka v prvom roku bábetku zbytočne spôsobujeme stres. Mamičky bojujú s vlastným, vytúženým dieťaťom a z veľkej väčšiny prípadov je motívom nie to, že bábetku kojenie škodí, ale to, aby sa mamičky konečne vyspali. Ja by som sa cítila ako totálny sebec. Ale to už je každého osobná vec.