Koľko dávať dieťaťu papať?

tatko_bubko
21. okt 2007

Ahojte maminy, je nejaka vseobecna vekovo hmotnostna tabulka, kolko dat malej papat?

Zvlast, ked neviem, kolko si cucne z cicikov?

Malu mamina koji, ale kedze MM (teraz je akurat zaciatok 40teho tyzdna, 12ty den po sekcii) nie je dost, tak ju dokrmujeme bebou. Po kojeni urobim 60ml Beba premium a krmim dalej. Niekedy si da 20ml a uz skusa rozne finty na nas. Po 40ml uz grgnut a prdnut a potom este trosku cucne. Vsetko malokedy.

Posledne dni odstriekava mamina MM pocas dna, ale nic extra, okolo 50ml. Otazkou smerujem k tomu, ze mala vypila teraz vecer 45ml odstriekaneho MM a potom 30ml Beby. A po par minutach (nosenie, odgrgnutie a podobne - tak 15min) zase skusala fintu 'som hladna'.

Nakrmit? (v ciciku nic momentalne, jedine Bebou). Alebo pockat na nejaky ten 3hodinovy cyklus, v ktorom krmime...

Dik 😉

esperansa
20. nov 2008

Ahojte nám doktorka poradila ať kojím 5 minut z 1 a 5 mitut z 2. prsu a pak dokrmit 50 ml Nutrilonu a to po 3 hodinách. Mě se ale zdá že to malýmu nestačí a tak to kojení protahuju. A ty 3 hodinový intervaly taky nedodržju protože když usne a spí dýl než 3 hodiny tak ho nechám spat. Nechcu ho budit. Taky bych potřebovala poradit jak se rozkojit. Prsa ještě nejspíš nemám moc nalitý. Někomu to prej i stříká. Mě akorát trocha odteče....

sipcek
20. nov 2008

annag je expert na to,chod do Dakujeme Annag,urcite najdes co hladas. 🙂 🙂

esperansa
20. nov 2008

a kde to je?

andy80
20. nov 2008

esperansa: musíš často přikládat, ve dne i v noci a můžeš zkusit po dvou hodinách i odsávat pokud ti malý spí a nechceš ho budit. Jedině tak podpoříš tvorbu mléka.

radka.m.
20. nov 2008

esperansa-nikde jsem se teda nedočetla,proč malýho vlastně dokrmuješ nutrilonem.docela blbost dokrmovat nutrilonem a přitom prodlužovat intervaly mezi jídlem!podle toho,co píšeš,tak mlíka máš dost,takže bych nutrilon určitě odbourala a začala malému pěkně nabízet prsa častěji,určitě i když spí a má velké intervaly mezi jídlem tak bych ho vzbudila a každé kojení prostřídej obě prsa aspon jednou,pokud se ti povede vícekrát,tak tím líp.přikládat můžeš klidně po 1.5hod.zkus střídat i polohy při kojení a určitě bych ten dokrm zrušila,protože to jsi na nejlepší cestě skončit s kojením a přejít na um.

esperansa
20. nov 2008

dokrmuju protože mi to doporučila doktorka protože málo přibíral.

esperansa
20. nov 2008

dokonce vlastně nepřibíral ale hubnul. A teď za týden přibral asi 300g

radka.m.
20. nov 2008

ten dokrm je jako poslední možnost,to by měla tvá doktorka vědět a pokud rapidně neubyl na váze,tak není žádný důvod k dokrmu.jste ještě hodně malý a takhle se teprve rozkojujete,tak si to kojení jenom tím dokrmem určitě kazíš,záleží jenom na tobě,jestli chceš kojit.

fifinna
20. nov 2008

esperansa, tak ako hovori Radka a kludne ho nechaj tahat jedno prso aj 15 minut.

esperansa
20. nov 2008

porodní váha byla 3450g, při odchodu z porodnice 3110g, ve 2 týdnech 3040g - zaveden dokrm a včera na kontrole vážil 3350g. Kojit určitě chci.

annag
20. nov 2008

radka.m ahoj 😉 🙂 , už som Ťa dávno na koníkovi nevidela, ako sa máte? my sme už doma, máme malú Aničku, je dobručká a zatiaľ je všetko v poriadku 🙂

esperansa, pani doktorka má zrejme veľmi zlé informácie o kojení. Krátko prikladať treba bábo po pôrode, kým sa ešte nezačalo mliečko tvoriť. 4 týždňové bábo už by malo byť dávno rozkojené.

Takže, ak budeš pokračovať vo fľaši a v UM, tak sa veľmi rýchlo odstavíš. Ak máš záujem kojiť, tak daj na rady dievčat - musíš kojiť často a dlhšie, presne podľa potrieb bábetka. Či si bude pýtať mliečko každú hodinu alebo každé dve, musíš mu prsník dať. Ak chceš tvorbu mliečka rozbehnúť, musíš pár dní - minimálne týždeň dva kojiť z obidvoch prsníkov počas jedného kojenia. Napr. 10 minút ľavý, 10 minút pravý, 10 ľavý, 10 pravý . 10 minút je orientačný čas, bude to doba, počas ktorej bude bábo účinne sať, nielen cuckať bradavku ako cumeľ a nebude sa hnevať a odťahovať, teda možno to bude len 8 minút, možno až 15 minút. Takisto striedaj polohy - minimálne klasickú s futbalovou, aby sa prsníky rovnomerne vyprázdňovali.

Chápem, že ho nechceš budiť, ale pár dní to bude nevyhnutné. Pre rozbeh mliečka aj preto, aby bábetko priberalo, ho musíš kojiť maximálne každé 3 hodiny. Nemusíš ho prebudiť úplne, stačí ho nakojiť v polospánku.

Fľašu je nevyhnutné zrušiť preto, lebo kazí techniku sania, bábetko ju veľmi rýchlo začne preferovať a odstvíš sa úplne. Takisto dokrmovanie je veľmi nevhodné, lebo bábetko namiesto tvojho mliečka musí piť UM, prsník sa nevyprázdňuje a tým pádom sa v ňom ani nemôže tvoriť viac mliečka.

radka.m.
20. nov 2008

pokud chceš kojit,tak zruš ten dokrm alespon na zkoušku na pár dní,začni přikládat pravidelně alespon každé dvě hodky,v noci tak po třech hodkách,každé kojení vystřídej obě prsa a pokud budeš takhle postupovat,tak si za pár dní dojdi k mudr na převážení a uvidíš,že určitěpřiberete i bez dokrmu.pokud už se ti totiž mlíčko udělalo,tak o něj nemůžeš jen tak přijít,ale může se ti snížit laktace právě z důvodů nepravidelného přikládání,anebo právě kvůli tomu dokrmu,protože prcek má daleko jednodušší tahat z flašky,než sát od tebe,to je totiž větší dřina a pokud se pravidelně dokrmuje,tak dřív,nebo později začne to kojení flákat.

fifinna
20. nov 2008

esperansa, este ma napadlo, ze za tych 5 minut, nemohol maly vypit vsetku davku z prsnika, ak si mu ho davala od zaciatku len na 5 minut, tak je mozne ze stihol vytahat len to predne mlieko a preto nepriberal. Tak skus dlhsie, a ak ti bude pri tom zaspavat tak ho stipkaj do licka. 😉

esperansa
20. nov 2008

dobře zkusím to 🙂 děkuju

esperansa
20. nov 2008

A ještě 1 věc - začal blinkat - je to normální?

annag
20. nov 2008

esperansa, blinkanie je normálne, ale pokiaľ je malý inak spokojný, tak to zatiaľ nerieš

radka.m.
20. nov 2008

annag-ahoj,moc gratuluju k aničce,přeji vám,aby jste byli hlavně zdravoučký,to ostatní už přijde samo.asi ted máš docela doma frmol,vid?tak se divím,že tak brzy ještě stihneš radit na mk,to tedy klobouk dolů,a jaký byl porod,rodila jsi normálně,nebo císařem a kolik malá vážila a měřila?až budeš mít chvilku,tak písni,radka

pammy
21. nov 2008

Ahojky,
chceli by sme sa poradit ohladom papania. Nas maly ma 2 tyzdne. Cez den papa tak kazde 3-4 hodiny, to ho obcas musim na papanie aj budit. Ale vecer, od 19.00 do polnoci by papal kazdu hodinu a aj 20-40 minut. Musim ho obcas aj odstavit. Napapa sa, chvilu je spokojny, kuka, a potom za 15 minut zase zacne hladat a ked nedostane papat, strasne place. Neviem, ci ho mozem takto vecer tolko krmit. Je to v poriadku? V noci potom aj 6 hodin spinka. Dakujeme za radu.

danuskam
21. nov 2008

Ja som mala podobny system papania. Hlavne prve 2mesiace- stale papala aj po 30min. sa tvarila opäť ako hladná. a ja som sa naivne tešila, ako veľa papá a tak jej chutí. Ale málo priberala a výsledok bol, že papala neefektívne-hltala vzduch a spapala cca 40ml na jedno krmenie.vyskúšala som všetky finty,podporu tvorby mlieka atď. Fakt bol taký, že aj keď mliečko bolo,nedokázala ho potiahnuť-možno tieklo pomaly, málo ja neviem, a neskôr zrejme mliečka bolo stále menej..Skončili sme v nemocnici.. jednoducho výsledok toho všetkého je že už teraz papá väčšiu časť UM, a menšiu MM a to z fľaše, lebo odo mňa to jednoducho nevycucne. Moja tiež krásne spala celú noc ale to žiaľ nebol znak spokojne plného bruška ale zrejme vyčerpanosti. U nás som sa teda nemohla spoľahnúť na to, že bábo vypije toľko čo potrebuje. to tu tvrdí skoro každá mamina. Lebo ona bola schopná po takej malej dávke prestať ťahať a zase sa ozvala neskôr.
ešte aj teraz keď pije z fľaše zrazu po polovičnej dávke prestane a už nechce, zvyšok do nej natláčam niekedy aj nasilu. hlavne začiatky boli ťažké.
Takže odporúčam sledovať hmotnosť, ak pekne priberá tak je to ok. a jednoducho chce papať v menších dávkach a často. treba to len vydržať. takisto sleduj, či je čulý,veselý. Moja bola hrozne mrzutá, plačlivá a celkovo aj akoby zaostávala vo všetkých činnostiach,pretože asi stále riešila vzduch a hlad v brušku. DRŽÍM PALCE. (nenechaj sa zastrašiť mojím prípadom, každé bábo je iné, má iné potreby.. 😀 )

fifinna
21. nov 2008

pammy, a ma maly aj dudel ? On sa asi cez den poriadne vyspi a v noci uz neni tolko unaveny, tak si chce dudlat cici. Nemyslim, ze je tak casto hladny. Nedaj mu skôr ako po 1,5 hod, aby sa ti napravil. Mozno sa prebere a nezaspi, ale radsej to vydrz, lebo si cici zameni s dudlom a neskôr ho to tahsie odnaucis.

pammy
21. nov 2008

Dudel sme mu dali vcera prvy krat, lebo uz chudacik bol od tolkeho plakania cely vycerpany. Len mne sa nezda, ze by malo papal, neviem, mame zlu vahu, tak sa neda presne odvazit. Ale moje prsia su po papani take odlahcene. Dnes som mu dudlik nedala. Ale teraz zase place a pyta jest.

annag
21. nov 2008

ahoj pammy, danuskam má pravdu a ozaj veľmi o mliečko bojovala, no Ty si našťastie na začiatku a to je veľký rozdiel. Čím neskôr sa problém rieši, tým horšia je náprava.

Bolo by fajn zistiť, koľko pribral, skús si ho odvážiť aj doma na kuchynskej váhe. Na diaľku je totiž ťažké posúdiť, či papá správne, či má správnu techniku.

Každopádne Ti radím, aby si mu zatiaľ, aspoň do 6 týždňov dávala papať maximálne do 3 hodín. A v noci v tej pauze mu daj jedno dojčenie, stač,í že bude papať v polospánku. Nezaspaté novorodeniatko totiž potrebuje papať často bez ohľadu na noc či deň, toto je skôr prejav bábetka, čo je ešte trošku prispaté, možno s pozostatkami žltačky.

V tom čase večer - dojči ho toľko, koľko bude chcieť, ale striedaj prsníky - musíš pozorovať, kedy účinne saje a kedy len cucká. Keď na prsníku zaspí, začne cuckať, tak ho prehoď na druhý, tým sa trošku preberie a opäť bude papať nielen cuckať. Lebo ak bábo papá napr. 40 minút, tak určite veľkú časť z tejto doby, zvlášť ak by papalo len z jedného prsníka, prespí. A z toho sa nenapá ani nepriberie.

No a vhodné by bolo mliečko aj odsávať obidva prsníky po každom dojčení cez deň, teda keď papá každé 3 hodiny, aby boli prsníky dostatočne stimulované. 🙂

fifinna
21. nov 2008

pammy, mne maly na zaciatku stale plakal, proste nebolo minuty, aby neplakal a ked som mu dala cici ostal ticho. Doktorka mi povedala nech mu nedavam skôr ako po 1,5 hodine, kôli tomu, aby si brusko oddychlo, tak som mu nedavala. Aj som sa bala, ze mam malo mlieka a ze je stale hladny, skusila som mu dat umele mlieko a aj to ked vypil plakal. V poradni sme zistili, ze pribral, takze neslo o hlad. Doktorka mi predpisala kvapky na koliku a vdedy sa trosku polepsilo, ale ten plac uplne presiel az tak okolo 3 mesiaca, ked sa zacal viac zaujimat o svet. Vdedy som zistila, ze je pravda, ze sa hovori, ze babetka placu aj z nudy. Ja ti radim hlavne, aby si nedavala jest skôr ako po 1,5 hod. Aby sa trosku navykol na nejaky rezim. Ja som vlastne tym, ze som skusila dat umele mlieko dosla na to, ze maly neplakal od hladu. Mozno je to aj tvoj pripad.

pammy
21. nov 2008

Skusali sme ho teraz zvazit, mam pocit ze nepribera. Dnes som ho kojila 7x - 1.30 (35min), 5.20 (30min), 8.30 (20min), 12.45 (40min), 14.30 (25min), 18.40 (40min), 19.55 (20min) - prsniky striedam: jedno kojenie - jeden prsnik.
Ked ja mam stale pocit, ze papa/taha poctivo, aj ked pri tom oddychuje. Niekedy kontrolujem, ci vyteka mliecko (kojim cez klobuciky) a mam pocit, ze ano.
Pondelok pojdem do poradne, nech mi ho tam zvazia. Bojim sa, ze teda papa neefektivne, hlavne aj kvoli tomu, ze pri odchode z porodnice mal len 2700g ☹

fifinna
21. nov 2008

kukni si v temach o kojeni co si tam radia baby. Ja som kojila takto : jedno kojenie : Pravy prsnik 15 minut, lavy prsnik 10 - 15 minut. Druhe kojenie lavy prsnik 15 min, druhy prsnik 10-15 min. Striedaj pri kojeni obydva prsniky a vzdy zacinaj tym , ktorym si predtym skoncila. Ak ta dobre chapem tak pri jednom kojeni pouzivas len jeden prsnik. To je zbytocne , aby ti tahal pol hod. jeden. Babo zazenie najväcsi hlad priblizne za 5 az 10 minut, potom sa uz len doplnuje a zvysok sa len hra. Nepamätam si uz presne tie minuty, ale to je aj tak u kazdeho dietata ine. A tie klobuciky by som nepouzivala. Ale choj do poradne, aby si mala istotu.

annag
21. nov 2008

no pammy, takže vieme príčinu - klobúčiky. To je veľmi vážny problém, lebo bábetko, zvlášť také maličké a slabé musí vynakladať veľkú námahu, to ho unavuje a nedokáže účinne sať. Musíš začať kojiť bez nich. Prečo ich používaš?

A samozrejme veľmi málo papá, musí oveľa častejšie, je príliš maličký na to, aby papal tak zriedkavo. A určite musíš začať dojčiť z obidvoch prsníkov - teda napr. 10 minút pravý, 10 minút ľavý, 10 pravý, 10 ľavý (10 minút je orientačný čas, bude to čas, pri ktorom účinne saje, nielen cucká - musíš videť a cítiť, že pregĺga, môže to byť aj 15, aj 20) . Teda je nutné, aby si počas jedného kojenia prsníky prestriedala aspoň raz - dva krát. A musíš ho začať dojčiť aspoň každé dve hodiny, a aj v noci aspoň každé tri, to je pre neho teraz veľmi, veľmi dôležité. Ak to tak začneš robiť, určite bude priberať, neboj sa. No na 2,7 kg bábo je dojčenie 7 krát a len z jedného prsníka pri rozbiehajúcej sa laktácii veľmi málo, z toho nemôže pribrať.

pammy
21. nov 2008

Klobuciky z porodnice, lebo sa nevedel prisat. Kazde dve hodiny, t.j. ak zacne o 10.00, potom zase o 12.00?
Myslela som, ze mu mam davat len z jedneho, aby vypil aj to zadne mlieko. Ideme to skusat bez klobucikov a ovela castejsie. Teraz mam o neho chudatko strach, ze bol stale hladny.

annag
21. nov 2008

pammy, tak si úspešne zaradená medzi obete z pôrodnice. Niekedy mám pocit, že tam viac pokazia než poradia. Chvalabohu, že si sa ozvala takto skoro, chytro s nimi preč, musí sa naučiť správne prisať bez nich. A presne tak napr. o 10.00 a potom o 12.00, a bude stačiť aby pil maximálne tých 30- 40 minút, ale stačí aj menej. Bábo pije zadné mlieko už po jednej tretine dojčenia, teda ak napr,. pije 12 minút, tak po cca 4 minútach už ide zadné.

fifinna
21. nov 2008

pammy, ja som to ratala tak ako pises, tiez som sa nikdy nevedela vymotat z toho ako sa tie dve hod rataju, tak som dala radsej skôr, lebo ked si zoberes dieta sa najviac napapa v tych prvych minutach,potom si uz len cucka. Chod na to ! Bez klobucikov a z obidvoch ! Daj vediet....

pammy
21. nov 2008

Normalne sa mi chce aj plakat, ze som mu celych tych 10 dni co sme doma ani nedala riadne napapat. Bojim sa o nho. Dakujem velmi pekne za rady, dufam, ze sa to polepsi. Dakujeme. Teraz papa. Snad spravne.