Koľko dávať dieťaťu papať?

tatko_bubko
21. okt 2007

Ahojte maminy, je nejaka vseobecna vekovo hmotnostna tabulka, kolko dat malej papat?

Zvlast, ked neviem, kolko si cucne z cicikov?

Malu mamina koji, ale kedze MM (teraz je akurat zaciatok 40teho tyzdna, 12ty den po sekcii) nie je dost, tak ju dokrmujeme bebou. Po kojeni urobim 60ml Beba premium a krmim dalej. Niekedy si da 20ml a uz skusa rozne finty na nas. Po 40ml uz grgnut a prdnut a potom este trosku cucne. Vsetko malokedy.

Posledne dni odstriekava mamina MM pocas dna, ale nic extra, okolo 50ml. Otazkou smerujem k tomu, ze mala vypila teraz vecer 45ml odstriekaneho MM a potom 30ml Beby. A po par minutach (nosenie, odgrgnutie a podobne - tak 15min) zase skusala fintu 'som hladna'.

Nakrmit? (v ciciku nic momentalne, jedine Bebou). Alebo pockat na nejaky ten 3hodinovy cyklus, v ktorom krmime...

Dik 😉

radka.m.
10. dec 2008

annag-anke psala,že už 1.5měsíce mají příkrmy,takže nejsou plně kojeni.to už by neměli zcela určitě v noci jíst každé 2hodiny.měla jsi štěstí,že jsi se nestala živým dudlíkem,ve většině případů to tak je.i když je mm dobře stravitelní,tak pokud jí v noci každé dvě hodiny,tak trávicí trakt musí pořád fungovat a neodpočine si.dzhruba do půl roku,než se začíná s příkrmy se noční kojení toleruje,ne však po zavedení příkrmů.já jsem malého v noci na noční jídlo taky odstavila a zjistila jsem,že opravdu nemá hlad.když anke začne postupně odbourávat noční kojení,tak to přeci nesouvisí s tím,že jsou potencionální alergici,pokud bude mléko dostávat přes den.ta laktace je už zaběhnutá a není potřeba v době,kdy se má postupně snižovat kvůli příkrmům,tak aby se zvyšovala,nebo udržovala.stejně se bude muset postupně snižovat,podle toho,jak bude dál zavádět příkrmy.musí se přeci dopracovat k tomu,aby prcek byl v roce plně na příkrmech,to pak je už mléko jenom doplněk ke stravě..jinak ta laktační poradkyně mluví o tom,že pokud se po půl roce dítě pravidelně ,nebo často budí na kojení,když už má i příkrmy,jedná se už jen o zlozvyk,rozhodně děti nemůžou mít hlad,laktace už je prý zaběhnutá,tak to v žádným případě neohrozí laktaci a místo nočního kojení se má nejlépe nabízet kojenecká voda,v tomto věku se dá tolerovat jedno noční kojení,tak to doporučují,přímo paní mrázková,jak už tady někdo psal,je hluboká studna vědomostí,která se stále více vzdělává a řídí se nejnovějšími doporučeními světové zdravotnické organizace.

daskak
10. dec 2008

Ahoj Anna 🙂 .. vekmi rada cita Tvoje prispevky su maozaj veeelmi dobre.. mozem otazocku? Moj David na 6 mesiacov/9kg a 76cm 🙂 / a do 4 mesiacov sa v noci budil len 1 -2 krat dokonca spinkal aj tak ze od pol omsmej vecer do 6 rano. Po 4 mesiaci ako keby utalo zacal sa casto budil, napr, tuto noc bol hore 5 krat... myslis ze to je h lad? a ze to je ok? papkame zeleninku a MM.Dakujem 🙂

annag
10. dec 2008

radka - ja som sa mohla stať živým cumlíkom, keby som chcela - viem to rozlíšiť a najmä pri druhom a treťom bábetku som si to nemohla dovoliť, lebo by trpela celá rodina

- radka - musíš brať do úvahy fakt, že ankine bábo má nábeh na alergiu, to znamená, že by nemal jesť žiadne mliečne výrobky v prvom roku ani prejsť na UM, keďže je dôležité, aby sa vyvaroval kravskej bielkovine. To znamená, že jeho jediným prísunom mliečka je MM a laktáciu si udržovať potrebuje na úrovni cca 500ml. Ona už laktáciu určite podstatne znížila, veď papajú nemliečne príkrmy, takže isté dávky MM už boli nahradené príkrmom. anke začne, predpokladám, dávať iné mlieko či mliečne výrobky po odporučení lekára až po prvom roku. A ani Ty, ani ja, ani anke netuší, koľko mliečka a kedy malý vypije. A ani to nie je potrebné, pretože on vypije mliečka toľko, koľko potrebuje a v čase, keď je to pre neho najlepšie. Toto je základný princíp kojenia, bez ohľadu na vek dieťaťa - takto jedia všetky cicavce státisíce rokov. Ak si malý svoju dávku vypije v noci, tak je to v poriadku. MM mu nezaťažovalo v noci obličky či trávenie do 6 mesiacov a zrazu má? Keby ho zaťažovalo, tak by sa ho v noci jednoducho nedožadoval a príroda by to zariadila tak, že by sa mlieko v noci netvorilo. No ono sa v noci tvorí najlepšie. Ak by potenciálne mohlo ešte dačo malého zaťažovať, tak by to bol nadmerný príjem tekutín. A to by sa stalo vtedy, ak by ho cez deň prelievala nápojmi a v noci by pil resp. dokonca spal s fľašou v puse. ankin malý netuší, že sa doporučuje jedno kojenie, to nevedeli miliardy detí pred ním a nebudú to tušiť ani miliardy detí ktoré sa ešte len narodia. Druhý pol rok je obdobím prechodu z mliečnej stravy na stravu dospelých, no každé bábetko ide svojim tempom. Malý sa jej tiež odstaví - on sám začne namiesto papania len cuckať.

ps. pani Mrázkovú čítam, nielen ju. radka, samozrejme, ja chápem, že nočné cuckanie je do istej miery zlozvyk, ale on vzniká preto, lebo deti sa fyziologicky, prirodzene v druhom polroku často budia. Je to jedna z fáz striedania spánku a bdenia - tak ako sa mení rytmus a dĺžka spania cez deň, tak je to aj v noci. Tie deti za to, že sa v noci zobudia, nemôžu. Našou úlohou je uľahčiť im znovu zaspať, deti sa chcú uspať cuckaním, lebo prsník a cuckanie ich od narodenia uspávalo. Každé bábo čo nemá problém s kojením sa pri saní unaví a uspí ho. Ak mamička zvolí iný postup uspávania, tak si trebárs naštuduje tie knihy čo tu na MK kolujú.

pammy
10. dec 2008

Ahoj Annag,
neviem ci sme to vcera nezakrikli, celu moc mal Maxik zelenu stolicu (3x troska). Tak som bola nestastna, ze sa asi zase nenajedol. Ale teraz som si v prispevkoch o Zelenej stolici precitala, ze si sa niekoho pytala, ci neuziva Fe. Mne ho davali v porodnici, po prichode domov som si nevzala ani jednu tbl. Vcera som si ale 1 tbl. dala, 1x, mohlo to byt teda z toho? Potesila by som sa, ak ano. Dnes pocas dna Maxikova stolica zase viac ozltla.
Dakujeme.

radka.m.
10. dec 2008

annag-nemyslím si,že 10kg dítě potřebuje v noci jíst,ještě by se to dalo tolerovat,pokud by dítě mělo menší váhu,nebo nepřibíralo,ale na 8měsíců je 10kg docela dost,tak určitě není potřeba,aby v noci jedlo.hlady určitě nestrádá.

andy80
10. dec 2008

Tak v tomhle případě musím souhlasit s Radkou. Kojení po dvou hodinách u 8 měsíčního dítěte by už být opravdu nemělo. Noční kojení se doporučuje u dětí starších 6ti měsíců co nejvíc snižovat až postupně odbourat. Opravdu si organizmus přes noc potřebuje odpočinout.

Anke, kaši bys mohla zkusit nemléčnou rýžovou s MM nebo můžeš zkusit bramborou kaši třeba s kuřecím masem a dát to zapít mlíčkem.

muminek
10. dec 2008

Holky a když mu dám tu kaši myslíte že ještě zapít sunarem když udělám dávku ze 115ml vody sunar vypije na noc 150ml a ktomu ho ještě kojím? Ale jak píšeš Andy opravdu nevím jak odbourávat to noční kojení on pije i po hodině když má svou noc hrůra. ☹ Poraďte

misakulicka
10. dec 2008

ahoj-naháním tě na diskusi:teď jsme právě dopapali...Ondík měl 120ml kaše s osmi cereáliemi a pak ještě 100ml sunaru. Trvale jsme v pití na 180ml Sunaru a stačí mu to-dneska nějak ani moc nechce jíst...včera měl poprvý tuňáka a nechutnalo mu to vůbec...tak dal po 3 lžičkách do pusy dudlík a to je naše znamení, že to už nechce...mlíko v půl roce už opravdu nestačí...zkus klidně přikrmovat-hlavně na dobrou noc-Sunarka krupičná kaše-je dobrá a zasytí..

pismenka
10. dec 2008

ahoj mamky, je nám už 8měs. a v noci jíme pořád po 2h někdy po 3h, včera jsem jí dala před spaním kaši, ale to se s ní fakt peru, nechce. a dnes to samé. Dávám před spaním i přesnídávku. Nevím jak jí mám odnaučit večer jíst. Čaj mi nepije. Jsme už na UM. Obědy do ní taky lámu, ted zkoušíme už kousky a já kvetu, dneska mám i takovej blbej den, je hodňoučká, ale s tím jídlem bych jí roztrhla jak hada 😀 Myslíte že to má naučený z kojení? do 6měs. jsme kojili i v noci - to hlavně.

anke
10. dec 2008

vim, ze je tu diskuze na tema, jak odbourat nocni kojeni ... ale ja to nevim, kdyz mu dam vodu, bude plakat a uz neusne, nic jineho nepomohlo - uz poznam, kdy se v noci budi na kojeni a kdy mu staci jen dat dudel a podrzet za ruku ...
takze abychom to ukoncili, diky holky za nazory ... ja osobne svoje dite nebudu mucit zadnou uspavaci vyplakavaci metodou - to nikdy, kojim ho i pres den i v noci jak si o to pozada - mozna zlozvyk, ale zase je to spokojene dite, zivy dudlik urcite nejsem, protoze poznam,kdyz nepije a kdy jen dumla - to je uplne jiny mechanismus sani, pije hodne mleka i pres den, ale on vzdycky vic jedl ... a moc nechapu, jak mu mam vysvetlit na 6. mesicich - tak hochu, doted jsi mohl, ale ted uz mi v noci pit nebudes, nazdar bazar nic nedostanes - pochybuju, ze to bude akceptovat jako domluvu 😀

radka: o zatezovani ledvin uz jsme si jednou psaly, proste u zdraveho ditete neverim, ze by se mu mohlo neco stat, pokud do nej neleju mliko celou noc trychtyrem - on pije tak 2-3 minuty naplno a pak uz nechce, dostane dudan a je ulozen do postele ...

andy: mam problem odstrikat mliko na kasi a UM odmitam pouzit, byt by bylo HA, nevite nekdo, jak dlouho pred kojenim muzu odstrikat, aby se mi stihlo udelat mleko na dalsi kojeni? nerada bych pak mela mliko ve flasce, hladove dite a prazdnou mlikarnu 🙂 ... ale ja nevim, jestli se tou kasi neco vyresi, mozna natahnu prvni interval spanku, ale tim si nepomuzu - a v noci mi nevadi vstavat ... doktorka mi ted rikala, ze 2. prikrmy zatim staci ...

andy80
10. dec 2008

pismenka: na UM jíte po 2 - 3 hodinách v noci. To byste ale fakt neměli.

anke, já vím, je těžké radit, když mám doma takové spící miminko od narození. Mě je tě líto, protože sama si tohle děsný vstávání nedokážu představit.

anke
10. dec 2008

andy: dik, jsi hodna - ono o to vstavani tolik nejde, ja uz jsem si na to fakt zvykla ... spis jsem nevedela, jestli to neni fakt nejaky divny, ale holt spis ten muj puclicek to takhle potrebuje ... zatim mu to nejde vysvetlit tak, aby to pochopil, tak ja holt asi nejspis pockam, jak se to vyvine a az bude vetsi, tak mu treba zkusim vysvetlit, proc uz ne a proc bude papat mene ... treba bude plakat, ale aspon budu vedet, ze chape, co mu rikam a co delam (i kdyz se mu to nebude libit) ... ale spis tajne doufam,ze se proste casem odstavi sam 🙂 ... ale kvuli te alergii na to odstaveni ani moc nespecham ...

anke
10. dec 2008

jo a jeste co rikala radka, ze se to pak zhorsuje - tak nezhorsuje, budi se pravidelne po 2 hodinach (+/- 20-30minut) a to uz asi 7. mesicu (ze zacatku se budil po 3 hodinach, i jsme museli budit, protoze byl spavy ze zloutenky) ...

annag
10. dec 2008

anke 😉 🙂

radka.m.
10. dec 2008

anke-mléko se odsává těsně po kojení,a to právě proto,aby dítě mělo dostatek mléka při dalším kojení.jinak jsem psala časem se to může zhoršit,to ale neznamená během dvou měsíců,to může být klidně v roce a půl.na batolatech holky psali,že dvouleté dítě bylo schopno za noc jíst i 14krát.a čím jsou děti starší,tím více i noční dudlání vyžadují.jinak dobře sající dítě dokáže za ty tři minuty vytáhnout klidně i 150ml.o metodě nechat vybrečet tady nikdo nepsal.ani si nemyslím,vzít mu kojení najednou,ale postupně intervaly mezi jednotlivými kojeními prodlužovat a odbourávat.jaký režim dítěti postupně nastavíš,na takový si zvykne.to není o tom,že mu ted řekneš,tak ted nedostaneš.ale pokud bude na takovýto režim zvyklí,tak ho těžko předěláš třeba za rok,i když si myslíš,že až bude mít více rozumu,tak to bude jednodušší-opak je pravdou.a vpodle váhy usuzuji,že tak časté nioční kojení opravdu nepotřebujete.ale to je jen můj názor,tak je samozřejmé,že ne každý se s tímto názorem stotožní. 🙂

pammy
10. dec 2008

Ahoj Annag,
poradis mi pls este ohladom toho, co som pisala poobede. Ak by si mala chvilku.
Dakujem.

annag
10. dec 2008

pammy, hodila som Ti to do IP, lebo tu sa tá otázka stala neprehľadnou, jasné, spôsbilo to železo, čo si užila. A dávaj si ho, budeš vedieť, prečo je stolica zelená, no anémia pokračuje aj po pôrode ak sa dojčí, takže pár týždňov určite, a daj si aj skontrolovať krv. Ja som mala v tomto 3 tehotenstve vplyvom tehotenstvo - dojčenie - ďalšie tehotenstvo veľmi nízku hladinu železa 😉 🙂

vladu3
11. dec 2008

Ahojte mamini. Ja som kojila mesiac s malim som mala problemy.Papame UM je to sojove mlieko lebo asi bude alergicky na kravsku bielkovinu to budem vediet až na druhý tyžden. Trapi ma to že tam píšu že ma piť 90ml a 6 dávok za 24 dodín to vychadza každe 4 hod. ale on mi píta každe 3 hodiny a tu hodinu ho držať to je katastrofa je ho plný dom a vnoci to ani nehovorím.

andy80
11. dec 2008

vladu3, neřeš tabulku a dej mu jíst, kdy potřebuje. U UM se musí akorát dodržovat max. 2,5 - 3 hodiny mezi jídlem, aby stačilo mlíčko vytrávit.

muminek
11. dec 2008

Holky tak jsme dali kašu a asi zabrala spali jsme dýl. 🙂 Jen aby to vydrželo

nimi22
11. dec 2008

ahoj Anke, ja mam ten isty problem alebo mozme povedat aj ze mame stastiea kojime🙂), moj maly papa aj v noci kazde dve hodiny je ako hodinky ani ich nepotrebujem pri nom, tiez si potihne tak 2 -3 minuty a odkvecne znovu buvat, niekedy sa samozrejme este zobudi ale to viem ze staci podat dudel a on ho aj tak za 5 min. vypluje, tiez si myslim ze ked zacnem prikrmovat tak vydrzi dlhsie aspon dufam trosku viac, lebo uz aj ja by som sa rada vyspala🙂)

muminek
11. dec 2008

Od kdy vám mimčo sní celej banán

andy80
11. dec 2008

muminek, od začátku mi malá zbufla celej banán a ještě koukala, že by si dala 😀

anke
11. dec 2008

nimi22: nechci te desit, ale my prikrmujeme uz 1,5 mesice a na nocni kojeni to nemelo vliv, naopak ma jakoby to jidlo navic, protoze sni 200ml prikrmu a za hodinu uz se chce kojit

radka: ja vim, ze nepsal nikdo o nechani vybrecet, ale kdyz mu budu prodluzovat interval, tak ho vpodstate necham vyrvat ... protoze kdyz ho nenakojim, bude jecet 😅

muminek: nas malej by taky snedl hned od zacatku - v tom jsem mu zabranila, ale ted uz sni a taky by si klidne dal druhej 🙂

felixko
11. dec 2008

snilko7 - my máme podobný problém s malou, celý deň mám dostatok mliečka, ale akonáhle príde večer, malá ako keby si robila zásoby, stále chce papať, cez deň papáme v 3hod.intervaloch. Keďže večer by jedla aj každú hodinku, nestačí sa mi mliečko tvoriť, tak ju trošku dokrmujem UM. Pripadá mi to, ako keby sa potrebovala predzásobiť na noc, lebo potom spí aj 8 hodín v kuse. Z toho UM vypije tak 10-20 ml a spí, odo dnes ale skúsim prevarenú vodu, lebo na svoj vek 3 mesiace má váhu 6.600g.

annag
11. dec 2008

felixko - nič, ani prevarenú vodu jej nedávaj, ona nepije od hladu, ale od typickej večernej nervozity - takto sa správa večer väčšina detí, nič sa jej nestane - 10-20 ml je nič, doslova nula, ktorá sa na spánku či prospievaní neprejaví, chce papať, aby sa ukľudnila, lebo je unavená a podráždená, večer bývajú detičky až extrémne podrážnené a citlivé, treba ju takto často dojčiť a veľa nosiť, hojdať , kolísať - skrátka, pomôcť jej zaspinkať 🙂

muminek
11. dec 2008

Felixko my dáváme sunar večer tak už dlouho malej jak píšeš večer měl málo mlíčka tak jsme začali s 90ml to je troch a díl spal. To že ti mimčo spí 8hodin buď ráda my když spíme 3 tak jsem ráda. ☹

tweetinkapp
11. dec 2008

Dobry vecer,
tak ja mam prave opacny problem. V noci mi maly spi pekne, ani neplacka, len cez den je nejaky nervozny, sice len asi tri dni, ale tak snazim sa zistit, cim to je. Neviem, ci od hladu. Stolicu ma peknu zltu. Skusali sme ho aj zvazit, dokonca na 2 vahach a podla jednej schudol podla druhej pribral, takze sa na ne asi neda velmi spolahnut 😒 . Mne moja doktorka poradila, ze nemam kojit skor ako po 2,5 az 3 hodinach, lebo vraj malemu mliecko nestihne stravit. Ako tu tak citam, tak vsetci tu radia cosi ine. Zda sa mi, ze mam aj menej mliecka. Myslite, ze placka od hladu, ak sa stale kojime rovnako a v noci je kludnucky len cez den jak sirena?

pappo
11. dec 2008

tweetinkapp nema skryty reflux?

annag
11. dec 2008

tweetinkapp, príčin môže byť veľa, aj ako píše pappo, ale napíš presne režim dňa, ako dojčíš, či z jedného,či z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení, ako dlho trvá jedno dojčenie, v akých intervaloch dojčíš - dávaš malému na požiadanie, či naťahuješ interval? Dávaš mu niečo iné okrem prsníka? Hnevá sa pred dojčením, počas neho, hneď po ňom?