Koľko dávať dieťaťu papať?

tatko_bubko
21. okt 2007

Ahojte maminy, je nejaka vseobecna vekovo hmotnostna tabulka, kolko dat malej papat?

Zvlast, ked neviem, kolko si cucne z cicikov?

Malu mamina koji, ale kedze MM (teraz je akurat zaciatok 40teho tyzdna, 12ty den po sekcii) nie je dost, tak ju dokrmujeme bebou. Po kojeni urobim 60ml Beba premium a krmim dalej. Niekedy si da 20ml a uz skusa rozne finty na nas. Po 40ml uz grgnut a prdnut a potom este trosku cucne. Vsetko malokedy.

Posledne dni odstriekava mamina MM pocas dna, ale nic extra, okolo 50ml. Otazkou smerujem k tomu, ze mala vypila teraz vecer 45ml odstriekaneho MM a potom 30ml Beby. A po par minutach (nosenie, odgrgnutie a podobne - tak 15min) zase skusala fintu 'som hladna'.

Nakrmit? (v ciciku nic momentalne, jedine Bebou). Alebo pockat na nejaky ten 3hodinovy cyklus, v ktorom krmime...

Dik 😉

ivana2301
1. feb 2010

Prosím Vás potrebovala by som poradiť.Naša maličká sa narodila 24.12.2010 a vážila 3500g 53cm. je plne kojená teraz je za teraz je 1.2. a malá bude mať skoro 5kg.Robyla som veľkú chybu, nemala som doma váhu a nevedela som kedy je maličká napapkaná.Asi som ju dosť nutila papkať.Dodržovala som 3 hod. odstupy na radu detskej lekárky a takto moc nám pribrala.Maličká papkala a ked pustila bradavku dala som hu odgrgnúť a ešte som jej ponúkla prsník a ona papkala-toto je naše prvé dieťatko tak som nevedela koľko sa napije a myslela som že málo.Lenže ked som hu začala vážiť tak som zistila že vypije 80-to je asi v poriadku.Ale vypije aj 120 a aj 100.A teraz ked som objavila túto tému a tieto rady tak mám výčitky svedomia,že maličkú prekrmujem.Takže by som Vás prosila o radu,že kedy vlastne má babatko dosť?Hned ked pustí bradavku dať hu odgrgnúť-odvážiť a už neprikladať?Bože fakt neviem ešte rozpoznať koľko má dosť...

shaula
1. feb 2010

Ivana - já bych se tím vůbec netrápila a kojila bych tolik a tak často, jak dítě chce (určitě bych nedodržovala nějaké odstupy, když se dítě dožaduje kojení, to zas vzala tvoje lékařka kde? 😕 ).
100 nebo 120 ml na 1,5 měsíční dítě mi vůbec nepřijde hodně, podle mě je to tak akorát. Do 3 měsíců děti přibírají hodně, pak se přibírání zpomalí. Takže to vůbec neřeš.
Jestli chceš, můžeš se podívat na www.kojeni.net do databáze otázek a odpovědí, určitě tam najdeš něco podobného tvému "problému" 😉 Případně napiš Annag, je laktační poradkyně a určitě ti dobře poradí (máš ji hned nad tvým příspěvkem 😉 ).

shaula
1. feb 2010

Jo a na vážení se vykašli. Váha je dobrá jen pro ty, kteří mají s kojením problémy a potřebují dokrmovat UM, což rozhodně není tvůj případ 😉

momin
1. feb 2010

Ivano na vazeni se opravdu vykasli!! miminko si vezme tolik kolik potrebuje!! 😉 my mame doma taky obra... Lepsi nez kdyby stradala ne?!
Urcite je vsechno v půoradku!!!! kliiiiiiiiiddddddddd 😉

shaula
1. feb 2010

Ivana - došlo mi, že jsem tě možná špatně pochopila s těmi 3hodinovými odstupy - myslela jsi to tak, že jí dáš jíst až za 3 hodiny, aby moc nepřibrala, i když chce dříve? (Tak jsem to pochopila já.) Nebo tak, že ji po 3 hodinách budíš, protože sama by ještě jíst nechtěla?
Každopádně ale jinak trvám na tom, co jsem napsala - hledáš problém tam, kde žádný není. Netrap se tím a užívej si miminka 😉

aponchie
1. feb 2010

ivanko kliiid hlavne teda prestan vazit a dodrzovat ty tri hodiny 😎 je to MM mlicko z toho nenakyne a do 6m+ti pribud ena vaze hodne a vyroste hodne a pak se to zvolni to je normalni bud rada,ze tak hodne pije to je super..me mala vypila v porodnici 50-70 😅 😅 teda celkem hodne a kojim kdy dite chce imrvere mlicko se perfektne vstrebava neni to jak prikrm az budete v 6m prikrmovat treba tak to je jina ,ale ted ne bud rada,ze mas hodne mlicka amalicka papa..a az treba bude mit spurt v 6t-3m atd tak bude chtit kojit i co hodinu a to je v poradku neboj 😉

ivana2301
1. feb 2010

shaula a žianky ...takto,maličká spinkala strašne moc tak preto doktorka kázala budiť po 3 hod.Teraz ked sme boli naposledy v poradni tak povedala,že dosť pribrala,že hu už budiť nemusíme....Takže teraz papká každé 3 3,5 niekedy po 4 hod.Keby si vypýtala včašie tak jej dám....Lenže mám v tom zmätok lebo ked som hu asi prekrmovala tak papkala a potom počas kojenia stráššne plačká a je nervozna(mlieka mám dosť)A ked som jej dala dudlík tak sa ukľudnila a driemkala.Bola som z toho na nervy...Lebo papkala po 10 min. prestala som.. dala som hu odgrgnúť a zase priložila a tá cicala a cicala.. a takto vypila 120...a medzitým aj veľký rev bol.....Takže preto si myslím,že som hu prekrmovala.(po prečítaní tohto fora).Snažím sa porozumieť plaču maličkej ale akosi my to nejde....Dosť my plačkala - mala problémy si odgrgnúť a bolo my to strašne ľúto.človek si aj poreve ked nevie pomôcť...Ale po prečítaní vašich rád a povzbudení sa cítim omnoho lepšie.Takže som rada,že priberá a nechudne...Ďakujem Vám veľmy my pomohli na srdiečku...(ešte asi pôsobia neaké hormony po pôrode...)

beruska24.9.
1. feb 2010

ivana2301 - Také nepoznám, kvůli čemu mimi pláče. Takže než dám papat, zkusím všechno možné (plínku, zda netrápí prdíky, nechce jen mámu apod.) Jinak ještě v porodnici, asi 5 den po císaři, jsem nakojila 80 - 90 celkem běžně, občas i víc. Také jsem se bála, jestli to není moc. Také jsem kojila každé 3 h. někdy i častěji a tak dlouho, jak mimi chtělo.Nevím jestli jsem to dobře pochopila, ale pláče při kojení, je nervózní?? Nemohl by to být růstový spurt (období rychlého růstu). Jak jsem někde četla, je ve 3 a 6 týdnech a ve 3 a 6 měsících. Třeba vás potkal dřív. Nás ten ve 3 měsících potkal zase se spožděním, Ty dva předchozí přesně časově nevím, ale prošli jsme si tím také. Jinak (podle mě) je hloupost vážit, jen se tím stresuješ. Možná, že malá je jen nervózní z tebe (bez urážky) třeba na ní tu svou nervozitu a strach přenášíš a proto pláče. Asi zmatený příspěvek, ale poslední dobou jsem dost vyšťavená, tak v případě dotazu upřesním.

triminka
2. feb 2010

ahojte
ivana2301 pisem tento prispevok hlavne kvoli tebe,mozno ti pomoze 😉
pridam par mojich postrehov a skusenosti. pred kojenim som mala a mam velky respekt a beriem to ako dar od boha.mam prvu dvojmesacnu babulku.v porodnici som si mliecko odsavala a mala ho dostava striekackou,nevedela sa prisat. sama z prsnikov zacala jest az na siedmy den.musela som ju tam vazit,stale vraveli ze malo papa atd...proste stres. ked sme na osmy den prisli domov,kupili sme vahu,lebo som sa bala ci bude dost papat.za mesiac pribrala kilo,teraz to az tak rychlo nejde,ale priberame,co je hlavne a dolezite. teraz papa tak 120-100ml a raz za den 80-90ml...to ma asi olovrant 😀
malu stale vazim pred aj po kojeni,nemam z toho stres.ked sa stane ze ju neodvazim,tak sa nic nedeje,lebo viem,ze uz pekne papa. ale zasa musim povedat,ze asi aj vdaka vahe sme uz raz zachranili mliecko. mala totiz zacala rapidne menej jest.ale na jej spravani sa to nijak neodrazilo.takze vdaka vahe som videla ze nepapa 80-100ml ale len 30ml...tak som nasadila vsetky mozne prostriedky a mliecko sa vratilo a kojime sa dalej 😵
a k tomu ze je nervozna a placliva pri kojeni. nasa to robi obcas tiez. ked uz je najedena a ma dost,tak sa jeduje ze mliecko tecie a ona chce len dudlovat.tak dostane dudel a o chvilku je uz ako stolverka 🙂
ivana,je to naozaj len o tvojej pohode a vypozorovani preco sa babatko v danej situacii sprava tak ako sa sprava...
ked som bola tehu tiez som si hovorila ze naco vazit babatko atd...ale kazdemu nieco ine vyhovuje a ako vravim,nam zachranila vaha mlieko...takze ak ti to pomoze psychicky,tak vaz...aspon moj nazor,aj ked viem,ze baby ktore nemaju problem s kojenim to zavrhuju...ked uz si budes ista ze malinka pribera a budes si ista hlavne sama sebou,tak vahu postupne vylucis 😉 my sme tiez tak na tom momentalne
takze ti drzim pasticky,aby si bola v pohode a mohla svojho drobca co najdlhsie kojit.... 😵

triminka
2. feb 2010

ivana a este k tomu budeniu. nebud ju kvoli jedlu. nasa je niekedy po 2hod,niekedy po 3hod a niekedy po 6hod 🙂 to obcas cez den tak potiahne ked sme vonku alebo v noci...ked bude hladna,zobudi sa,neboj 😉

ivana2301
3. feb 2010

triminka, ďakujem za povzbudenie....Ja vážim tiež preto aby som vedela koľko maličká spapká.aby to nebolo aj príliš máličko. a aj príliš veľa (že by som hu zavčasu budila)...A myslím,že ked maličká plačká počas kojenia..to bude asi tým že som hu nútila papkať( podľa tvojej rady) a ona revala zobrala si bradavku do ústočiek-tam je išlo veľa mliečka tak reevala strašne moo ☹ c..Ale ked som jej dala dudlík tak sa hned ukľudnila a driemkala..A chcem sa opýtať kojené babatko má koľkokrát za deň jesť..viem že ked si vypýta...ale čo ak stále driemka??)??Ja sa bojím že ked hu nebudem budiť že bude papať málokrát..Teraz papká tak 5-6 krát.... Noo chcele by som kojiť čo najdlhšie,je to fakt neopísateľný pocit... 😅... A beruška24.9 aj tebe ´dakujem za odpoved....budem sa snažiť byť kľudná--možno aj to fakt maličkú znervozňuje.(moc my to nepadlo dobre žeby ma maličká nechcela... ☹ šaak hu mooc ľúbim.....) ale verím,že babätka sú moc citlivé a cítia akékoľvek napatie....

zuzankast.
3. feb 2010

Ivana2301 - 5- 6 denne jist staci. A nemusis ji budit, pokud tedy az se vzbudi sama neplace moc hlady a nehlta.
Taky jsem malou ze zacatku budila po trech hodinach jako ty na doporuceni dr.[3h proto, ze tak dlouho zhruba brisko travi mlicko, spis dve hodinky travi ], pribirala pomalinku, ale nic to nezmenilo, tak sem ji nechala pak spat, jak ona chtela treba i 5h.

triminka
3. feb 2010

ivana2301 nasa papa 5-6x denne...predtym max 7x denne...ale to je individualne... a ako pise zaznkast nebud ju...deti rastu ked spinkaju 🙂 nasa aj teraz spi uz viac ako 5hodin...boli sme vonku a ako sme prisli,spinka si dalej...deti by sa mali same zobudit do 6hodin...tak aby si mala dusu na mieste,ak sa ti bude spat dlhsie ako 6hodin tak ju skus zobudit...ale ak spi tolko v noci,neriesila by som to....
ivka este jedna vec...chapem ze chces malinku kojit a to co najdlhsie...nepoznam maminu ktora by nechcela...ale skus sa trosku od toho odosobnit...lebo ak by si naaahodou musela zacat prikrmovat a prejst na UM,aby ta to nezlozilo. skratka ked to nejde,tak to nejde...jasne,snaha a chcenie je jedna vec,ale su veci ktore sa niekedy nedaju ovplyvnit....ved aj deti na UM su krasne,zdrave a hlavne nase 🙂 dolezite je spokojna a kludna mamina a napapane babatko 😉

adapo
4. feb 2010

Ahojte kočky. Náš malý bude mať pol roka a je čisto kojený. Cez deň papká každú hodinu a pol až dve. V noci sa od tretieho mesiaca zobúdza každé dve hod. Z každej strany počúvam, že treba dať taký čajíček, výživku a pod. Prikrmovať som mala vraj už dávno-podľa babičiek. Moja lekárka mi však odporúčala jednoznačne kojiť a poprípade mu skúsiť dať feniklový čaj lyžičkou. Váhu doma nemám, ale vraj priberá pekne. Som už unavená z toho vstávania. Cez deň mi to nevadí, ale v noci je to niekedy o nervy. Skúšala som mu nedať napiť sa, ale nepomohlo. Keď sa napapká, v pohode zaspí a o dve hod. je zasa hore. Mne sa zdá, že papká dosť veľa, neviem si predstaviť, aby vydržal cez deň 3-4 hod. Keď bol 2-3 mesačný, vedel vydržať v kočíku, bolo pekné počasie. Teraz chodíme von, ale nie na tak dlho a len čo sme doma, chce jesť. Má niektorá z vás pododný problém?

cerkris
4. feb 2010

ivana hovorí sa , že kojené dieťa nikdy nemôže byť tučné, netráp sa že malú prekrmuješ môj pribral za 2 týždňe to čo mal pribrať za mesiac a tiež bol len kojený, dokonca som nedodržiavala ani odstupy len približne niekedy som mu dala jesť po 2 niekedy po 4 hodinách a nikdy som ho na jedenie nebudila

nikush4
14. apr 2010

ahoj baby chcem sa s vami poradit :( moja mala sa narodila s mierami 3050g a 55cm.. a riadne v termine. no uz v porodnici dost vela papala.. ked som ju este kojila.. teraz ju uz bohuzial asi mesiac nekojim... mala som dva po sebe silne zapaly prsnikov a uplne mi odislo mlieko. avsak.. dnes ma tri mesiace a ma 7kg... a papa strasne vela. :( vsade sa pise kolko by malo najviac babo spaapt za den ked je kojene..ale neviem ako je to pri um. nasa spapa kazde dve hodiny 120-150ml a uz ked ide k tym dvom hodinam... je strasne nevozna papa si rucicky.. dudle cumlik o dusu.. a mrnci... stale chce papat..dnes rano si dokonca "vydupala" 200ml ... doktorka ale aj iny znami ma strasia.. ze ma vysoku vahu a ze by nemala tolko papat.. lenze ja neviem co mam s nou robit... dr. mi poradila nech ju utisim ale jej nedam viacej..lenze to u nas nefunguje vobec place mi dokym nedostane papat:( neviem si s tym rady...bojim sa ze jej spravim zle ked ju budim tak krmit..ale ked ona si stale ziada...:( mate s tym niekto podobu skusenost..alebo mi viete poradit? 😔 mimochodom... v noci papa len raz. dakujem vopred

bibione
14. apr 2010

nikush: co davas ale m,lieko? uz som sa ta to pytala,tak este raz...papa spravnu davku,stym si nerob starosti...ale ci to aj spravne zarabas,ked je furt hladne...

nikush4
14. apr 2010

ano mlieko... bebu 1... zarabam to podla toho navodu na krabici.. tj. 120 ml 4 odmerky... 150 5 odmeriek,

anculicek
15. apr 2010

ahojte maminy...práve riešim podobný problém..náš malý má 6 týždňov a je veľký hladoš...prvý mesiac som kojila a bolo to fajn,ale teraz už nemám MM a tak ho musím kŕmiť UM...problém je však v tom,že malý by mal podľa tabuľky zjesť cca.110 ml asi 6x denne...no on papá 120 ml 7x denne ...na tento režim sme prešli od kedy papával 90 ml 8x denne a po jedení si stále dával ručičky do úst,a bol dosť nervózny,dokonca aj v noci chcel jesť každé tri hodinky....teraz sa večer o ôsmej napapá a vydrží až do jednej alebo druhej rána....mám len obavy aby to pre neho nebolo priveľa a keď pôjdem zase k dr, aby mi nevynadal, že ho prekrmujem...čo si o tom myslíte?

bibione
15. apr 2010

anculicek> dont worry,be happy 😉 ....neboj sa,nieje to vela....moj tiez papal viac nez sa pise...na to sa vykasli,zvycajne ked ma moj este hlad,tak cmula len palec...inak tiez celu ruku dava do pusinky,neni to znak,ze chce este papat 😎 ...daj mu dudel a ked nepusti vies ze je naopzaj hladny

anculicek
15. apr 2010

bibione.vďaka za odpoveď.....tak ho budem krmiť ako mu to vyhovuje.... 🙂

blumka
15. apr 2010

nikush, kolko mliecka ti vypije za 24 hodin?neskusila si jej dat cajik aby si oddialila krmenie?

anculicek, moja mala v mesiaci bola tiez riadna pazravka, jedla podstatne viac akoby mala..potom sa to ustalilo a teraz papa skoro podla tabulky 😉 ono si to babo najde svoju davku a bude ok..ak ho neboli brusko tak sa s tym netrap

rimmel
15. apr 2010

caj 6tyzdnovemu babatku? moje nervy 😅

blumka
15. apr 2010

rimme, bavime sa o nekojenom dietati 😉 ok, menim slovo caj na vodu aj ked velke percento deti cistu vodu odmieta, preto som automaticky napisala caj

anculicek
16. apr 2010

moj maly pije cajik od ukonceneho 1.tyzdna....a akurat viacej cika.... 😲

bibione
16. apr 2010

rimmel: ty si vzdy najdes argument 😝 ...nekojenci to maju ine nez kojene deti...aj ja som davala caj,pretoze umele mlieka pekne susia babtkovu pusinku....ked v porodnici mozu davat glukozu....co sme my horsie matky,ze dame dietatu caj??? okrem toho,ked mal koliku tak to super zaberalo...aj teraz,takze anculicek....vsetko v poho,ale s mierou...a ze viacej cika...stym si nerob tazku hlavu 😉

rimmel
16. apr 2010

jeej baby sorry beriem spat! 😅 ☹
to je pre kojene babatka

blumka
16. apr 2010

ono co sa tyka toho caju, bola by som opatrna aj pri nekojenom dietati, lebo predsa caj je ista droga, viem ze babatkam sa davaju male mnozstva ale aj tak..takze ked daco pit tak ak chce radsej vodu....aj ked viem, ze voda napr. na koliku asi nepomoze tak radsej sa uchylujem aj ja sama k caju na brusko...ale keby slo len cisto o pitny rezim, tak radsej voda...ale to uz sme v inej teme

zuzulka25
17. apr 2010

ahoj maminy potrebovala by som radu.malinka ma 11tyž.a papa 120ml po 6h.neni to malo?skor papať nechce ale čajik vypije...