Koľko materského mlieka má piť 4 týždňové dieťa?

pookie
4. mar 2009

Malu kojim no chcem zacat odstriekavat a dat jej flasku 1x vecer namiesto kojenia (teda krmit ju bude priatel) tak by ma zaujimalo kolko asi vypije 4 tyzdnove dieta, kolko ml by som mala odsat a aka je najlepsia technika - ci cez den po krmeni odsat zvysok z toho prsnika co z neho papala alebo vsetko z druheho.

l3nka
4. mar 2009

moja malá má 6 týždňov a pije 120ml a v 4 týžňoch pila 90ml niekedy jej ale bývalo málo 90... ale nie MM ale UM

fifinna
4. mar 2009

pookie, vsak si pre istotu odsaj obidva prsniky, ked ich budes mat plne a to musi malej stacit. Kojis len z jedneho prsnika ? Ak ano, tak to môzes spravit tak ako pises, odsaj zvysok z prveho, ak vnom nieco ostalo a potom odsaj z druheho.

pookie
autor
4. mar 2009

Vacsinou kojim na striedacku no obcas vela nevypije tak niekedy kojim aj 2 x po sebe z toho isteho. Skusim asi na prvy krat okolo 100 ml, ved ked nebude chciet tak necha tak, radsej nech je vo flaske viac ako menej 😉 Vcera som jej skusala dat len trosicku, cumel na flaske je pre deti do 3 mes., no zdalo sa mi akoby to z neho kvapkalo takmer same, pri kojeni sa asi viac namahaju ze? 🙂 Uvidime ako to dnes dopadne, som zvedava 😀

fifinna
4. mar 2009

pooie, len aby sa jej dudlik nezapacil viac ako prsnik 😉 Kojene dieta by sa malo krmit lyzickou, ale pravdu povediac nechcelo by sa mi to a tvojmu priatelovi asi tiez nie. Kup si taky dudlik, ktory nema dierku, ale je prerezany do krizika, z neho by malo tahsie tiect.

sirinka
4. mar 2009

pookie zacat prikrmovat cez flasku moze byt nebezpecne ako pise fifinna. neviem, aky mas na to dovod, ale aby sa ti mala neodstavila uplne.
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
mozes vyuzivat aj krmenie striekackou.

mamutka
4. mar 2009

ja by som nedudlikovala, moze to fakt ohrozit kojenie, ked som prisla z porodnice, tak som musela chvilu dokrmovat, pouzila som striekacku - malemu do pusy malicek, on ho aktivne cuca a popri nom mu pomalicky pustat so striekacky mliecko, kym saje...a doteraz krasne kojime

mamutka
4. mar 2009

sirinka si ma predbehla 😀

sirinka
4. mar 2009

mamutka ty si to super vysvtelila 😉

mamutka
4. mar 2009

dik 😉 sak som tak stravila par noci, tak si pamatam 😀
ale k teme, ja ani netusim kolko maly vypije, takze to neporadim. ale musi to byt dost ked ma 8 kg a ani nie 5 mesiacov, odstriekaj co to da kym pojdes prec a ciste z paranoje si moze manzel aste trochu vody prevarit ak by bol smedik, ale mliecka urcite nachystas dost, to len ja som tak raz nachystala vsetko mozne, ale nebolo treba 🙂

annag
4. mar 2009

pookie, akékoľvek iné kŕmenie než z priamo z prsníka môže byť návykové a môže viesť k odstaveniu dieťatka. Toto čo píšeš, dokrmovanie z fľaše iba večer, je jeden z najčastejších dôvodov na predčasné odstavenie sa bábetka. V 4 týždňoch sa Ti mliečko tvorí ani nevieš ako, o pár týždňov to už tak nebude. Veľmi ľahko sa môže stať, že potom budeš i s priateľom pekne krásne celé dni i noci v noci vstávať a zarábať UM do fľašky. A to určite nie je pohodlnejšie než vystrčiť prsník a spať ďalej 😉 🙂

pookie
autor
4. mar 2009

Annag myslis ze aj krmenie iba 1x denne z flasky a zvysok z prsnika moze "zle" dopadnut? Striedanie prsnika/flasky je veru dost diskutabilne, asi aj individualne, niektorym babatkam to nerobi problem, ine si asi zvyknu rychlejsie. Dufam ze moju malu to moc nepomyli, mozno moc tu flasku ani chciet nebude. Samozrejme nechcem aby sa mi zacalo tvorit menej mliecka, myslis ze o niekolko tyzdnov sa to zmeni ak pravidelne kojim? Vsimla som si ze ty si tu na fore expertka na kojenie a tvoje rady su cenne 😉 Vdaka.

annag
4. mar 2009

pookie, je to veľmi zlé a popiera to podstatu dojčenia. Tu nejde ani tak o pomýlenie, mýli cumeľ, lebo technika sania z prsníka a z cumľa je odlišná, skôr o voľbu dieťatka - dieťatko nie je hlúpe, logicky začne preferovať ten spôsob papania, z ktorému to ide ľahko a rýchlo. Niekedy to nerobí problém , ale len za podmienky, že sa tvorí mliečka veľmi veľa a bábo vie dobre piť a je to len občas. Niektoré mamičky hovoria, že to dlhodobo funguje - no zabudnú dodať, že pre bábo je dojčenie len nejaký predkrm a hlavný chod je až fľaša. Teda skôr by som povedala, nieže kombinácia funguje, ale to, že bábo je ochotné prisávať sa napriek fľaši. Či však a koľko počas prisatia vlastne ozaj pije, to je otázne. Pre takéto deti je prsník len príjemný mliečny cumlík, než zdroj výživy. Je veľmi pravdepodobné, že dieťa po 6-8 týždňoch začne preferovať fľašu.

Ak prsníky namiesto dojčenia "stoja plné" zvyšuje sa v nich hladina inhibítora - dopamínu, ktorý má za úlohu tvorbu mliečka tlmiť. A ten si svoju úlohu veľmi dobre a rýchlo plní. Okrem toho, tá otázka, ktorú si položila - dieťa z fľaše pije viac mliečka než z prsníka, lebo ľahko tečie. Sanie je namáhavé, bábo nemá tendenciu prejedať sa. Tým, že vypije podstatne viac na jeden raz sa stane, že nasledujúce dojčenie bude oveľa neskôr než zvyčajne. Výsledkom je ešte väčšie zníženie tvorby mliečka.

Pevne verím, že si to ešte rozmyslíš 😉 🙂

sirinka
4. mar 2009

a este by som dodala k prispevku anny, ze z pokial s flasky tecie mliecko okamzite a kontinualne, z prsnika az po par sekundach, kym sa mliecko uvolni a tecie v takych vlnach, kedy je prud silnejsi a zase slabne v priebehu dojcenia...a aj preto mnohe deturence uprednostnia flasku s cumlikom....

annag
4. mar 2009

ďakujem sirinka 😉 , pookie a to sa prejaví najmä po tých 6 týždňoch, keď sa tvorba mliečka stabilizuje a už sa ho netvorí extrémne veľa

pookie
autor
4. mar 2009

Je to dilema 😒 dojcim rada, ved je to to najlepsie co jej mozem dat. Rozmyslala som ze by to posledne vecerne krmenie okolo polnoci zvladol ocino a ja by som si trosku dlhsie pospala (teraz sa tu asi objavia hlasky ze som egoistka a podobne veci ale svieza mamina je lepsia ako unavena) medzi dojcenim lebo papa okolo 21, to trva aj do 22, potom okolo polnoci-jednej a v poslednych dnoch vydrzala prespat aj takmer 4 hodinky cez noc. Takze ak sa to tak vezme tak keby hned aj dopapala o 21 a potom by som ju o 1nej nakrmila, to su tiez 4 hod. takze tam nie je pauza az taka velka... Ale davam vam za pravdu ze z flasky rychlejsie tecie a deturence su rozumne uz od utleho veku a urcite si zvolia lahsiu cestu.

sirinka
4. mar 2009

pookie ja ta chapem, tiez mam trosku stres ako to bude s druhym babatkom, teda nocne vstavanie, lebo klarka bola a je ukazkove dieta co sa nocneho spanku tyka....
ale ty mas prilis male babatko, vydrz este a uvidis, ze tiez sa to postupne upravi a tych nocnych kojeni bude menej 😉
ked si to premietnes aku perspektivu a zaklad davas kojenim svojmu babatku do buducnosti, tych par mesiacov nocneho vstavania je ozaj minimum oproti rokom, ktore stravis stastne a spokojne so svojim dietatom.
drzim vam palce, nech sa rozhodnes akokolvek.

annag
4. mar 2009

pookie, a prečo trvá dojčenie až hodinu? To Ťa môže unavovať, pochybujem, že by hodinu ozaj pila , skús ju dojčiť po ležiačky v posteli, také dojčenie prakticky neunaví, môžeš spať spolu s ňou, ale to dlhé dojčenie by sa určite malo napraviť , papá tak dlho stále?

mamutka
4. mar 2009

pookie, nevzdavaj, nase nocne kojenie nikdy netrvalo menej ako hodinu a bezne to boli dve hodiny...........vies si predstavit tu unavu, ani som nikdy nemala cas sediet na nete a hladat rady lebo cez den to bolo kolkokrat podobne. Myslim ze aj spustaci reflex som mala slaby, maly sa namakal, dlho to trvalo, aj prdiky, plus kym sme to rozbehli aby toho mliecka bolo dost a nemusela som dokrmovat, no paradicka, chapem ta, ale neboj, toto obdobie prejde, teraz bumbik zlupne za 5 min svoju davku a uz sa skeri a mrmle do dudky somarinky 😀
ja som mala aj fest bolesti pri tom, asi som prechadla si co, ale to vsetko preslo a stalo to zato.
mne sa kazdy cudoval ako moze akoze papat vyse hodinu, netahal stale, aj oddychoval, ale nemohla som ho zobrat z dudy, lebo zacal nervacit, tak som ho nechala kolko chcel a potreboval, pijem vela melty a vody a mliecko fici, takze uz pije rychlejsie, ved je aj silnejsi uz. Mozno sa ti to fakt o chvilku upravi a napika sa za chvilonku a pospinkate si, drzim palce 😉
fakt odkedy sa nalievam meltou aj tie prsia su plnsie, maly na ne len fukne a uz jak z flase sa nalieva 😀 😀 😀

pookie
autor
4. mar 2009

Mas pravdu Sirinka, mesiace oproti rokom su nic, zatial nie som az tak unavena zeby som to nevladala no viem ze dlho to nepotrva a unava sa dostavi tak som rozmyslala ako s nou zabojovat a myslela som si ze tym vecernym krmenim by som si pre seba ukradla trosku viac spanku.
Robi si prestavky, obcas zaspi tak sa ju snazim zobudit no a v noci som hore aj hodinu a pol, obcas sa stane ze ju ulozim naspat do postielky a ona sa zobudi a zacne otvarat ustocka a mrnkat ze chce viac 😖 V posteli po leziacky som skusala ale akosi som nevedela najst vhodnu polohu, bolo to take krcovite, skusala som aj s vankusom aj bez, podopreta rukou alebo len tak na boku no nijak mi to nepasovalo ale ak by si Annag alebo hocikto iny vedeli poradit vhodnu polohu v posteli pri ktorej sa da aj zadriemat, budem rada. V noci ju beriem do obyvacky, usadim sa do sedacky a uz ma par krat chytali driemoty, po sediacky viem ze ju neprilahnem ale som si ista ze ani v posteli by som jej nic nespravila.
Zda sa mamutka ze sa dari, len tak dalej 😉 Pekne meno, keby sme mali chlapceka tiez by bol Max 😀

bubadlo27
4. mar 2009

pookie,
ja som tak dopadla, ze som si to chcela zlahcit pri malej,lebo som si chcela aj chvilu pospat a postupne nie hned ale trvalo to cca 4 mesiace a maly mi odmietal prso uplne 😠
tak teraz len odsavam a odsavam , aby som mu zabezpecila dostatocny prisun MM, nastastie sa mi to dari, aj vdaka annag, zaco je velmi pekne dakujem 😉
ale ver, ze nic jednoduchsie a lahsie nie je ako vytasit prso a ides 😀 😀

bubadlo27
4. mar 2009

a mozes si tipnut, co prave robim , namiesto toho aby som spala 😀 😀

mamutka
4. mar 2009

nesranduj, lebo mne sa vzdy pacila Sofia 😀 😀
viem presne ako sa citis.......ja som skusala vsetky doporucovane polohy, ale zostala nam uz len ta poleziacky a hlavne taka ze si v posteli oprem vankus sadnem si a maly v naruci, tak si aj podriemem obcas a hlavne ked potom vstavam, tak maleho nezobudim. Teda vacsinou 🙂 krasne sa da prelozit do postielky.
Tiez som bola zufala, ked to tak dlho trvalo, po 1a pol hod kojeni napr som ho vlastne potrebovala aj prebalit no a pritom sa zarucene zobudil a pokracovalo to....stale mal chut.
Zlepsilo sa to vsetko az ked som aj ja sama mala pocit ze mlieka je viac a maly pekne aktivne hltka a nemusi oddychovat aby sa posilnil na dalsie namahave sanie.
Mono je to len zhoda okolnosti, alebo sme to s malym tak vymakali ale proste ked som zacala pit liter melty denne, do toho liter kojo caju a este aj fenikel na prdy, tak odvtedy je to lepsie.
Uf, boli aj krizy, v 6., 8 a pribl. 12. tyzdni, na to sap priprav, ale castejsie som prikladala, nech si nataha.

pozri, kojili sme 1-2 hod aj v noci a teraz - za 15 min je nakojeny, prebaleny, prdne az sa zlaknem a sup zase v posteli...joj aby som to nezakrikla 😀 lebo minule od druhej do piatej rana santil - vyslovene sa hral a tak, proste den, ale to som si ja truba dala poriadne silny tmavy caj cez den, asi som ho nadopovala...

drzim palceky obom!

mamutka
4. mar 2009

bubadlo, veru, lezat a male sa obsluzi, parada, sa neviem dockat kedy mi sam bude vediet koselu odhrnut a nachlonta sa len tak 😀 ja by som tiez odsavala, keby nechcel dudu, ale za chvilu zacne tusim hryzt a skoncim s odsavackou aj tak, tak si na teba este spomeniem 😉

masinka
4. mar 2009

pookie, ked chces vias spat, tak spi cez den spolu s babom (kym mas len jedno, tak sa to da) a ocino nech ti radsej pomoze s domacimi pracami.
ja som sa pri Nelke snazila varit a upratovat kym spala...najprv to islo, ale potom bola dve noci vkuse hore a ja som od unavy padala na hubu, odvtedy som si lahla ked sa dalo a ....vylestena domacnost nie je vsetko 😉

ja kojim po leziacky, tiez som si najprv aj v noci sadala, ale postupne som si nasla vhodnu polohu. pouzivam maly vankusik (ten mam pod hlavou a ruku mam pod nim, ale nie pod hlavou - inak by mi strpla) a lezim v "stabilizovanej polohe" (ako sa uci na kurzoch prvej pomoci), akurat hornu ruku nemam pod hlavou, ale si nou pridrziavam babo aby lezalo na boku, nech nema vykrutenu hlavicku. no, snad sa z mojho popisu vysomaris 😀

pookie
autor
4. mar 2009

Bubadlo a ako casto si mu davala flasku namiesto prsnika? Ako tak vidim z povodneho planu nic nebude 😉
Mam pocit Mamutka ze treba iba vyckat a skrati sa nam ten cas kojenia, mala obcas po 5 min. zaspi, ked sa mi ju nepodari prebudit a polozim ju, prebudi sa a pokracujeme. Ale ved je este malicka, chce to cas. S tou odsavackou to nie je az take zle ale asi iba vtedy ak je mliecko pripravene odsate v chladnicke a potom ked treba sa uz iba zohreje. Keby som mala odsavat na pockanie ked si mala zmysli ze je cas papat tak by mi narobila riadny cirkus 😉 Ona si uvedomi ze je hladnucka a hned ked otvori ustocka chce aby mliecko tieklo, ak nie tak je nervozna 😖

mamutka
4. mar 2009

masinka, ja som tiez myslela, ze pospim kym spi maly, ale jak sa narodil, tak spava pol hodku dopoludnia, pol hodku popoludni a hotovo....v poslednej dobe sa to lepsi, uz ide obcas spat aj okolo 22., ale prve 3-4 mesiace pred polnocou nikdy....zato som vytrenovana a sedim tu, ja pred polnocou nezaspim 😀

pookie
autor
4. mar 2009

Chcela som si pospat aj cez den no akosi sa mi nedari prave vtedy keby som mohla ☹ Bud je nieco na praci alebo sa mi spat nedari 😒
Vysomarila som sa z popisu, dakujem

bubadlo27
4. mar 2009

tak moj maly vypije za cely den asi 1200 ml mliecka, tak si predsatvte to odsat ☹
ja som to robila uz od zaciatku zle, teraz to viem , ale co uz, prvy mesiac sme sa len kojilim potom zacal byt velmi hladny tak som si po kzdom kojeni aj nejake mliecko odsala a to mu potom davala dopit z flase, nebolo to po kazdom kojeni, ale tak dva krat za den urite, ale nikdy som mu nedala cez den len flasu

kedze mam este aj druhe skoro babo, tak v asi cca od mesiaca a pol zacal davat aj tatino papat malemu v noci, moje odsate mliecko, a ja som si musela aj cez noc odsavat, aby som si udrzala laktaciu, rano papal zasa pekne z prsa, ale cim bol starsi, tak mu doslo, zre s flase tecie lepsie a nemusi sa namahat az raz prestal chciet prso upne ☹

tak teraz fungujeme tak, ze odsavam mliecko cca 6 krat za den, v priblizne rovnakom case a odsajem za cely den aj nieco navyse, tak to skoci potom v mrazaku, alebo v dcerinom kakau, resp. v krupicnej kasi 😀
ale ver ze je to makacka, ja uz takto fungujem skoro 2 mesiace

annag
4. mar 2009

pookie, dojčenie hodinu, hodinu a pol je neefektívne, bábo sa pritom akurát dobre naspí a Ty si celá zničená. Dojčenie musí prinášať radosť bábetku i Tebe, musí byť pohodlné obidvom. To napravíme tak, aby si do týždňa dojčila možno 20 minút a pekne si pospala a oddýchla medzi tým, zajtra Ti napíšem IP

- masinka to krásne popísala, iba ja namiesto ruky bábetku podopriem chrbátik vankúšom, aby sa mi z boku neprevalilo

annag
4. mar 2009

veru, bubadlo je typický príklad, čo urobí jedna nevinná fľaša na začiatku