Koľko materského mlieka má piť 4 týždňové dieťa?

pookie
4. mar 2009

Malu kojim no chcem zacat odstriekavat a dat jej flasku 1x vecer namiesto kojenia (teda krmit ju bude priatel) tak by ma zaujimalo kolko asi vypije 4 tyzdnove dieta, kolko ml by som mala odsat a aka je najlepsia technika - ci cez den po krmeni odsat zvysok z toho prsnika co z neho papala alebo vsetko z druheho.

masinka
4. mar 2009

annag, ja tiez mam babatko zozadu podoprete -vankusom alebo perinou, ta ruka je len taka poistka

pookie
autor
4. mar 2009

Veru v posteli by to bolo pohodlnejsie, v noci sa presuvam do obyvacky aj preto aby sme nerusili ocina lebo je taky lahky spac. Skusim ci najdem nejaku vhodnu polohu 🙂 Nabuduce asi pri tom hodinovom kojeni budem citat vsetky tvoje prispevky Annag, zda sa ze si pomohla mnohym. Kde to pri troch deturencoch stihas? Ak si taka odbornicka na ine veci ako na kojenie tak to asi zvladas lavou zadnou 😉

tinka08
5. mar 2009

ahojte, chcem sa opýtať koľko by malo papať 3mes. mimi? malá sa narodila predčasne v 35. tt 2350g teraz má 5100g. pri chlapcoch som toto neriešila, narodili sa v termíne a koľko si z prsníka vytiahli, toľko mali, ale teraz 3-tí mesiac odsávam a mám paniku zo straty mliečka, príp. že malej nedávam primerané množstvo. naposledy pri vážení v poradni sme zistili, že mi za týždeň pribrala 430g, čo je dosť 😕 . môžem mimi prekŕmiť, príp. jej zaťažiť tráviaci systém teraz alebo dobudúcna? Prosím radu.

tesita
5. mar 2009

ahoj, nedá sa povedať, koľko mliečka má bábätko vypiť. Lekárka sleduje jeho hmotnosť a nie je dôležité množstvo, koľko priberie, dôležité je, aby bábätko priberalo rovnomerne. Ja mám kamarátku, ktorá ma o 14 dní staršieho chlapčeka (aj my máme chlapčeka), pri narodení bol o 300 g ťažší ako náš a ako 9 mesačný o 2 kg. Ale obaja papajú, koľko potrebujú. Sú rovnako vysokí. A okrem hmotnosti nie je u nich žiaden rozdiel vo vývoji.

annag
5. mar 2009

tinka08, mala by si ustriehnuť 150 ml na 1 kg , teda teraz by to mala byť asi okolo trištvrte litra mliečka za 24 hodín. Potupne sa dávka bude zvyšovať, ale nemala by presiahnuť 1 lt mliečka za 24 hodín. Potom nadmerný príjem tekutín môže zaťažovať nezrelé obličky . Priberá krásne, ona potrebuje dobehnúť vrstovníkov a preto tak dobre a rýchlo priberá - isto rastie aj do dĺžky, a preto má aj taký rýchly prírastok. Jediným doplnkom zrejme je , resp. bude železo. 🙂

janka_pn
5. mar 2009

dievcata, prosim, ako casto by malo byt kojene 5 mesacne babo? ja nai neviem kolko vypije, kedze kojim, ale mam pocit, ze je stale hladna 😒 teda pride mi to casto kojit kazde dve hodky a niekedy i castejsie. inak pribera velmi pekne. ma uz 6 a pol kg (porodna vaha 2650). dakujem 😅

annag
5. mar 2009

janka, je v rastovom špurte, čo je úplne normálny jav, potrebuje prijímať viac mliečka a teda aj papať častejšie. Neznamená to, že by jej MM už nestačilo, stačí, len ho potrebuje viac vypiť. Dojči takto častejšie, vždy ponúkni obidva prsníky, dojči často aj v noci (teda počet dojčení na pár dní zvýš aj na 12-15) a prsníky počas dojčenia stláčaj, aby si vytiahla aj veľa mliečka - vždy, keď na prsníku prestáva piť, prsník stlač, mliečko začne tiecť rýchlejšie, keď bude prestávať, prsty uvolni a opäť stlač, opäť začne aktívne piť a takto pokračuj až kým bude stláčanie fungovať, keď nebude, prehoď ju na druhý prsník. Striedaj aj polohy pri dojčení, skús minimálne futbalovú, pri nej bábo najlepšie stimuluje veľmi dobre zásobené časti prsníka okolo pazuchy, tam sa aj tvorí veľa mliečka. 🙂

tinka08
5. mar 2009

annag máš pravdu, malá rastie aj do dĺžky už má 60 cm. aj naša MUDr. už zodvihla obočie 😕 a odporučila mi zvážiť iné alternatívy riešenia plaču, lenže to všetko robím a nakoniec je to naozaj hladné bruško. podľa tabuliek sa mi zdá, že kamošov už dobehla. veľmi ti ďakujem za radu. budem dávať pozor 😉

dur
5. mar 2009

ahoj Annag vidim ze si dobra poradkyna ja mam 7tyzdnove dievcatko a na pravom prsniku sa stale hneva asi jej slabo tecie a nezhlta tak ako na lavom a na tom pravom mam pod dvorcom taku hrcku nevie ci to je upchaty mliekovod ,uz to mam dlho co s tym mam robit poradte.a este kolko ma vypit za den MM. 🙂

annag
5. mar 2009

dur, áno, bude to upchatý mliekovod, dôkladne skontroluj bradavku, či na nej nemáš bielu bodku alebo pľuzgierik, ale veľmi, veľmi podrobne, lebo môže byť veľmi maličká . Ak pľuzgierik objavíš, treba sa ho zbaviť - buď v sprche pod tečúcou teplou vodou sa pokúsiš prsník odsať, alebo sterilnou ihlou opatrne pretrhneš. Potom prsník dôkladne odsaj a prilož bábetko tak, aby jeho brada smerovala k postihnutému miestu.

-prsník počas dojčenia dôkladne stláčaj - kuk môj album , keď bude prestávať piť, prsník stlačíš, mliečko bude dobre tiiecť, malá aktívne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľníš a opäť ho stlačíš, opäť začne pekne piť ...

-okrem toho prsník pár dní odsávaj po každom dojčení a vždy, keď budeš mať pocit, že je preplnený, pri dlhšej prestávke

- dojči z neho častejšie aj futbalovou polohou, vtedy bábo pije z veľmi produktívnej časti prsníka

- ako zistíš, či má dosť - má mať asi 6-8 plienok pocikaných za 24 hodín, peknú žltú praženicovú stolicu, po napapaní by malo byť bábo spokojné a zároveň aj aktívne, nie príliš spavé

dur
6. mar 2009

ahoj annag pozerala som si tu bradavku ale nic som nevidela ☹ no a mala kaka raz za tyzden.A tu hrcku som si vsimla asi pred mesiacom a stale je tam ono je to taka haluskatesne pri bradavke ona sa pohybuje ked na to tlacim.Malej asi pri piti zavadza ked ho casto odmieta.Tak neviem co mam robit ☹

annag
6. mar 2009

dur, musíš jemne tú hrčku rozmasírovať a cielene ručne odsať, skús si pretým na bradavku a dvorec priložiť teplý vlhký obklad - prevar vodu, trošku ju nechaj vychladnúť , namoč do nej gázu a priož na prsník - na dvorec i bradavku asi na 10 min

- prsník Ti odmieta, lebo z neho zrejme ťažko tečie mliečko, začni prsník veľmi intenzívne odsávať, minimálne každé dve hodiny , prsník sa dlhodobo totiž zle vyprázdňuje

-v tom mliekovode pri vyústení je zahustené mliečko a to za ním nemôže vyjsť , husté musíš skrátka vytlačiť

-nevadí, ak kaká raz za týždeň. priberá dobre?

dur
6. mar 2009

Pribera myslim dobre za dva tyzdne 420g.

annag
6. mar 2009

dur, výborne, skús sa teda tomu prsníku povenovať, nahriať, jemná masáž, vytlačiť a veľmi často odsávať

-inak nevadí,. ak mamička dlhodobo dojčí len z jedného prsníka, no potom je aj videteľný rozdiel v ich veľkosti, ktorý sa stratí až po odstavení , Ty máš ešte malé bábo, dá sa to ľahko napraviť

janka_pn
7. mar 2009

annag, velmi pekne dakujem za radu 😵 , vyskusam. ja som si myslela, ze rastovy spurt je v troch mesiacoch 😕 . ach keby sa nam este to vecerne uspavanie zadarilo bez dlheho kojenia a placu... to by bola paradicka 🙂

mia1825
9. máj 2011

ahojte. Neviem či to tu ešte funguje,ale aj ja mám taký problém. Moje dcérka má len 5 týždňov a má strašné výkyvy v papaní. Raz spapá 120 ml, potom 150, potom 200. To je podľa mňa veľmi veľa. Odsávam si moje mliečko a kmim ju z fľašky, tak podľa toho viem. Je to normálne?

iwulka23
9. máj 2011

@mia1825 ahoj...tak z vlastnej skusenosti ti mozem povedat ze vsetko je mozne..aj moja mala papa tak ,,divoko" ale to ma uz tri mesiace..ale aj ked mala mesiac tak papala tak hociak..ako by ti napisali asi aj ine mamicky tak moj nazor je taky,pokial ti mala po tych 200ml negrcka alebo ju neboli brusko tak je to v poho podla mna..aj moja Timka vecer spapa 210 UM a to je o dost sytejsie jak MM...babo si vytaha tolko kolko potrebuje..ono sa to casom ustali ..urcite 🙂)

michaelap2112
20. dec 2011

DOBRY DEN.SOM TU PRVY RAZ A POZERAM ZE STE TU SUPER KOLEKTIV 🙂ja som sa chcela spitat par drobnosti som cerstva 2 dnova mamicka.nemam ziadne susenosti len som sa chcela spitat ze ci je normalne ze moj maly spi cely den bez problemov len sa napapa a cez noc je to horsie aj s krmenim mam problem v noci odmieta mi prsnik cez den v pohode pije mne velmi napuchaju a bolia ma co je pri dojceni strasna bolest mozem ho dokrmovat aj flasou to co odsajem ??????

kitty1984
29. dec 2011

Ahojte mamicky mam taky problema chcela by som poradit.mam 1mesacnu dcerku a stale ju kojim ale niekedy je strasne hladna a musim ju kojit aj tri hodiny co je podla mna dost kojim ju velmi casto lebo stale nieco hlada a taha dost silno tak sa chcem opytat ci ju mam este po nakojeni aj dokrmovat mlieckom lebo neviem ci mam slabe mlieko alebo malo mlieka ale podla mna pribera normalne jej chce vela pit a meniem ci jej moje mlieko uz nestaci.Davam jej aj kvapky espumisan lebo niekedy tak strasne place ked spi a z niciho nic sa zobudi so silnym placom .Ak ma nejaka z vas podobne skuswnosti tak budem rada ak mi poradi Dakujem pekne

sara07
29. dec 2011

@kitty1984 skús kontaktovat laktačnú poradkynu

tiež aby si mala sýte mlieko ako sa vraví poriadny hovädzí alebo iný vývar ale nie z bujona, skús viac mäsa alebo lososa,niečo aby bolo mlieko sýte ako mi vraviela moja babka ..z vodavého sa ti nenaje, musí byt poriadne..aj tak bolo ked som začala ako ona vraví poriadne jest a spat tak sa to upravilo,,,,ale tú laktačnú poradkynu by som skúsila lebo tri hod je vela

nás tiež bolievalo bruško tak sme počas kojenia dávali častejšie odgrnút a ked bolo zle tak sme dávali jemne nahriate plienky alebo masírovali prírodným olejom Weleda čo je na toto špeciálne - dostaneš v lekárni alebo Dm drogerii

skeptik
29. dec 2011

@kitty1984 Nic neries, je normalne, ze 1 mesacne chce skoro stale jest. Ma este velmi maly zaludok a okrem toho netaha tak efektivne ako napr. 3 mesacne. Za 2-4 tyzdne sa to zlepsi, nesuvisi to nijako s kvalitou ani mnozstvom mlieka, urcite nedokrmuj.

18mima18
8. apr 2013

ahojte, chcela by som sa opytat vsetkych co maju abo asi v nasom veku, mame 6 tyzdnov a malicky mi papa 120-150 ml Nutrilonu 6-7x denne je to normalne ze ma taky apetit?? diky 😵

martina8152
21. nov 2013

Kolko mliečka by malo vypit 2 tyzdnove dieťa?
Spalo by pokojne ak by bolo lhadne? Zdá sa mi ze pije malo?
Dakujem za odpovede

demeterka
21. nov 2013

Tolko aby malo asi 6 az 8 ocikaných plienok za den, nikto ti nemoze hovori nejake mierky v ml, lebo na prsniku ziadne ciachovanie nemas. Babatko musi byt spokojne a ked nie je, moze mat koliku, nemusi byt hned hladne. Tie mokre plienky su najlepsi indikator.

ivca17
5. apr 2014

Ahoj annag, prosim pooz. Moj problem je,ze mala mi odmieta prsia, dnes cely den plakala a nechce ich.
Pred troma tyzdnami som si dala zaviest mirenu, odvredy sa trapime, no a moja chyba dala som jej um flaskou.
Chcem dojcit,mlieko mam,no uz menej, neviem ako postupovat. Dakujem za akukolvek radu.

ivca17
5. apr 2014

@annag to malo byt pre teba 🙂. Dakujem za odpoved.

luba41
5. apr 2014

@ivca17 annag sem už dávno nechodí..najlepšie to poriešiš, ak si čo najskôr zavoláš laktačnú poradkynu domov, skontroluje, prípadne navrhne spôsob zvýšenia tvorby MM...http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

ivca17
5. apr 2014

@luba41 dakujem.