Koľko mlieka v akom veku by malo dieťa vypiť?

lyongirl
1. aug 2010

Ahojte, zaujímalo by ma, koľko mlieka by mal vypiť môj malý. Má 17 mesiacov a snažím sa ho pomaly odstaviť, niekedy ho kojím už len 1x za 24 hod. Chcem mu skúsiť dať UM, dúfam, že pochodím a bude ho piť, len neviem, koľko denne by mal vypiť. Doteraz sa kojil na požiadanie, čiže aj niekoľkokrát denne + v noci, tak som to neriešila, ale teraz neviem, ako často mu UM dávať...
Ďakujem za odpovede 🙂

latvia
1. aug 2010

musis odstavit?
na etikete UM je pisane kolko ma vypit cca dieta v akom veku. predpokladam ze ked si doteraz dojcila len parkrat denne pripadne raz za 24h, nebude chciet vypit 2 litre 😉 myslim ze nejaka hranica vo vseobecnosti nieje, kedze dieta je uz viac na prikrmoch ako na mlieku. ja by som osobne presla hned na kravske

lyongirl
autor
1. aug 2010

@latvia odstaviť nemusím, ale mám alergiu a nemôžem si striekať sprej do nosa, lebo sú v ňom kortikoidy, chcem ísť aj na operáciu, ktorú už dlho odkladám a malý bol na mne hrozne závislý a ja som bola jak psychicky, tak fyzicky vyčerpaná, v tých horúčavách sa chcel stále kojiť a mne bývalo zle, mala som pocit, že ma o všetko oberá, hlavne o energiu...
na kravské nechcem prejsť preto, pretože on strašne zle papá, neje žiadne jogurty, málo ovocia, je zlý jedák, tak kvôli tomu volím UM 😉

latvia
1. aug 2010

tak skus dat denne pol litra, uvidis ci ti to vobec vypije

lucinka1230
1. aug 2010

súhlas s latviou 🙂 skús to 🙂

lyongirl
autor
2. aug 2010

dík 😉

jankapiknova
2. aug 2010

ja by som volila tiež UM- sunar a tiež okolo 500ml,samozrejme nie každe je to individualne.
napr. rano a večer po 240ml.
Naš pije večer 250ml pred spanim a rano 150 ml a pred obednym spankom si da vačšinou ešte okolo 120-150ml. 😉

zuza.m
2. aug 2010

všetko maš individualne ako pišu baby.naš maly naprklad nepije mlieko.ked sa stane že vypije tak 1dcl ako kakao z pohara tak je to velky uspech.ale inak čo maju deti kamošky tak vypiju po spanku rano a poobede tak za flašku alebo 150ml ešte aj pred spanim večer.tak to maš tri krat denne.teras ž davaju normalne kravske plnotučne.ale ja by som do 2rokov davala ešte to um teda keby mi to pil.inak som v jednote našla kravske mlieko obohatene s vapnikom.presne pre deti našho veku.tak že kup si jednu krabicu a uvidiš ako mu to bude chutit a daj mu kolko bude chcet.

lyongirl
autor
2. aug 2010

ďakujem vám, viem že to je individuálne, ale tak zhruba som chcela vedieť, že kedy dávať, či ráno, na obed, večer...
a koľko, to už zistím na drobcovi, koľko ml na ten 1x vypije...

monci78
15. aug 2010

Ahojte, tak ja mám tiež jednu otázočku. Náš malí má tri týždne, a papá nutrilon AR kedže všetko iné vyzvracal. Strašne je pahltný, a vypije teraz okolo 180 ml čo je veľa na jeho vek, ale ked mu nedame strasne vrieska, a hľadá a ked sa preje tak zvracia, už neviem čo sním, pripadám si akoby som mala prvé dieťa ale chlapci mi toto nerobili. Už neviem či mu nesedí samotný nutrilon, ale zasa stym že je to huste aspon tolko nevracia, predtym vyzvracal vsetko jedlo. Ma niekto podobný problém?

junovka
16. aug 2010

@monci78 presne ako to opisujes, tiez pri prvej som to nepoznala.No, pokial nechces lietat po gastre, tak skus sa obrnit trpezlivost a pockat do 5 mesiaca pokial zacnes davat prve tuhe prikrmy.Ja som to takto praktizovala a podarilo sa 🙂

kattika24
19. okt 2011

jaj mam 3 mesačneho chlapca a neviem koľko mu mam davať lebo nam nič nesedi... začala som mu davať 120ml a 4 odmerky každe 3 hod. potom mi plakaval častejšie tak sme mu davali 150ml to mi nedopijal a teraz chce papať každe 2 hodinky a nedopije už ani tu 120ml plače pri papani vypyna sa no neviem čo mu je poradte prosim

ktore
28. okt 2012

@kattika24 nemoze ist o alergicku reakciu?ako ste od vtedy?

kattika24
28. okt 2012

Ďakujem za info ale je to už rok dozadu🙂 zvladli sme to dobre teraz papame a pijeme ako divý🙂

ktore
29. okt 2012

moja ma 5 tyzdnov a vypije mi ako kedy.niekedy 60-90 120 ako kedy ma chut.niekedy na dvakrat vypije aj 60 ml.asi nema taku chut.doktorka vravela ze to je v poriadku.nemusi tolko papat.ked je hladna naje sa a ked nie tak nie.bude pytat skvor.

veronikani
31. okt 2012

Ahojte, môžete mi poradiť?mám 3 týždňové bábo a každé tri hodiny vypije 90 ml materského mlieka, ked jej dám menej plače a je nepokojná. Nie je to pre ňu veľa?

kkl82
31. okt 2012

@veronikani pri materskom mlieku nie je nic vela alebo malo, neplatia ziadne "objektivne" limity objemu ako pri umelom mlieku. dieta si vypije tolko, kolko prave potrebuje, niekedy potrebuje len uhasit smad a niekedy je hladne a naplni si zaludok doplna. navyse, materske mlieko je v roznom case v roznej kvalite - niekedy je viac predneho (redsieho) mlieka a inokedy zas toho zadneho (hustejsieho). ak sa mu v tych 90ml, co davas, dostane viac predneho mlieka, moze byt este hladne a chce viac. ak je v nom viac zadneho mlieka, nasyti sa rychlejsie. smiem sa spytat, preco nekojis z prsnika, ale davas flaskou?

veronikani
31. okt 2012

@kkl82 veľmi pekne ďakujem za radu. ja ju aj kojím a aj niekedy odsávam... veľmi ťažko sa mi tvorí mlieko ( pijem veľa vody a aj čaje, no asi to bude psychikou, lebo mám strach že nebudem mať dosť mlieka a bude hladná a som z toho vystresovaná ☹ ) ale zatiaľ ho mám dosť na to aby bola napapaná....

kkl82
31. okt 2012

@veronikani tak ti mozem odporucit iba zahodit stresy. nedostatok mlieka je mnohokrat psychicky problem. prve tyzdne su velmi unavne pre mamicku a tak treba co najviac oddychovat. kasli na neporiadok doma a ked mala spinka, vyloz si nohy, dobre sa najedz, daj si nieco sladke, co mas rada. novorodenec spi vela, tak skus vyuzivat tento spanok tak, ze budes spat vtedy aj ty. aj ked je chladnejsie, skus byt s malou telo na telo (napr. pod dekou) a pripadne ju nos v babysatke. to vsetko podpori tvorbu mliecka.
ak nemas vyslovene bolestivo naliate prsniky, tak zbytocne neodsavaj. ak odsavas, moze sa stat, ze sa ti naraz tvori viac predneho mlieka a malu potom nenasyti tak, ako by potrebovala. a tebe sa potom stale zda, ze nemas dostatok mlieka. ak potom dokrmujes odsatym mliekom, prsnik "vynechava" produkciu v tomto case. ak musis, dokrmuj radsej po cievke, aby bola bradavka drazdena a nutena produkovat mlieko, aj ked dokrmujes.
najlepsie vam ale bude, ked sa mlieko bude tvorit podla dopytu. vecer sice tvorba mliecka trochu klesa, no vacsinou je ho v prsniku aj tak dost, aby sa babatko nasytilo. skus dojcit vzdy len z jedneho prsnika, babatko dostane viac zadneho mlieka a druhy prsnik bude mat cas medzicasom vytvarat mlieko na dalsiu "varku". teda, vzdy budes mat v "zalohe" druhy prsnik. takto podporis aj tvorbu. samozrejme, ak bude mala po dopiti jedneho prsnika este hladna, ponukni aj druhy.
drzim palce, aby ste to zvladli. hlavne si skus oddychnut 😉

veronikani
31. okt 2012

@kkl82 veľmi pekne ďakujem za rady 🙂