Koľkokrát denne dojčíte 10 až 12 mesačné dieťa?

luciferkax
15. jan 2012

Alebo , ako často mu dávate jesť aj inú stravu? Lekárka kázala dávať aspon štyrikrát denne tuhú stravu, lenže ja mu dávam stále trikrát, neviem, kde by som tú štvrtú zaradila. Nechcem ho v šak oberať o živiny a dôležité látky. V noci a ráno pije mlieko, okolo deviatej ovocie, o jedenástej ide spať nadojčený, okolo pol druhej obed, o štvrtej ide spať nadojčený a okolo pol šiestej papá zas ovocie. O ôsme ide spať a nadojčím ho... Tak neviem , ako upraviť jeho režim?

martinex
15. jan 2012

@luciferkax moj ma 11m a rezim je asi takyto.rano vstava okolo 6-7mej, okolo 7.30 dostane kasu, okolo 10tej vyzivu/jogurt, o 12tej polievka a ide spat,okolo 15tej druhe jedlo z obeda,o 17tej olovrant-jogurt/chlieb so syrom a o 18tej kasa(1/2porcia) a 18.30 mlieko a ide hajat..v noci sa budi 3-4x, pricom do tej 2hej v noci davam len caj, kojim okolo 4tej nadranom. sem tam kojim pri obednom spanku ked sa nevie ulozit ale to len vynimocne

lasto
16. jan 2012

my vstávame o pol 6, vtedy sa nakojíme, o 8 ovocie, okolo 9 pred spaním sa kojíme, o 12 obed tuhá strava, okolo 14 kojenie, o 17 jogurt alebo niečo ľahké, 19,30 kaša a ešte sa dokojí, v noci sa kojíme len raz, máme 11 mesiacov a 2 týždne

veronikam
16. jan 2012

Nas maly ma 8,5 mesiaca a papa mlieko len rano a v noci, inak odmieta.

adkaa
16. jan 2012

Ja dojcim na poziadanie, ziadne presne casove intervaly. Rano, ked sa zobudi sa kojime a ked ideme ranajkovat my, dzobne si aj on. Doobeda sa nakoji ani neviem kolkokrat, niekedy raz inokedy aj 4krat, ponuknem mu medzitym nejake ovocie, ak chce da si, ak nie, nenutim. Obed tak isto ako ranajky, obedujeme spolu, snazim sa varit zdravo. Po obede ho este pokojne nakojim, niekedy, ked nechce obed, takisto nakojim a do polhodky obed spapa a poobede podobne, kojim na poziadanie, ale jedlo mu takisto ponukam. Zavadzanie prikrmov neznamena odstavovanie. Neznamena to, ze ja teraz napr. obedom nahradim dojcenie. Dieta by malo byt dojcene aj nadalej tak ako do siestich mesiacov a popri dojceni zavadzat prikrmy (ale nie na ukor dojcenia). Cielom prikrmov je naucit babatko papat aj inu stravu, aby si aj jeho traviaci trakt zvykol na nieco ine ako mm. V mm mas vela enzymov a latok, ktore pomahaju lepsie stravit tuhu stravu. Preto sa odporuca po prikrme este nakojit. Nemusis hladat, kam zaradit svrty prikrm, ak mu budes davat ochutnavat pestru stravu a popritom ho dojcit, neuberies mu nijake cenne ziviny. Daj mu ochutnat, ked jes ty. Deti sa ucia napodobnovanim dospelych a o to tu ide, aby sa dieta naucilo jest...Preto WHO odporuca dojcenie na poziadanie do 2 rokov, pretoze dovtedy ma dieta cas naucit sa jest a neboj ono sa rozpapa a pokial bude kojene (na poziadanie-teda aktivne mu budes prsnik ponukat) malo by to byt OK 🙂

adriana1980
16. jan 2012

@adkaa Super výstižná odpoveď 🙂 🙂 🙂

asfodelka
16. jan 2012

@luciferkax my vstavame vselijako, po prebudeni je kojeny. potom medzi hrou spapa trochu chleba, okolo 10tej ovocie. potom ide spat a zaspava stale na prsniku. okolo 12tej mame polievku a zeleninu, potom vybyjame energiu a ked sa uklada spat zas na prsniku. ked sa zobudi papa jogurt a vecer este kasu. na nocny spanok sa zas koji. v noci sa budi ale nie vzdy chce kojenie. mozno tak 2krat v noci. inak cely den posrkava z vody, caj mu velmi nesedi.

pancake
16. jan 2012

ja kojím 1.doobeda (kedykolvek jej zachutí) potom poobede 2.krát, a potom až pred spaním o 20.00hod. no a v noci sa niekedy budí raz, inokedy aj tri krát. tak to vždy sa napije a spinká dalej. 🙂

luciferkax
autor
16. jan 2012

@adkaa lenže ja môjho ked nakrmim, tak prsník už nechce... resp. on je taký živý, že sa dá nakojiť, len ked je unavený 🙂 ináč vystrája a hryzie, a smeje sa z toho 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
len má málo železa a neviem,ako mu ho mám doplniť :/ ked kvapky jedny sú hnus a z druhých ho prehána.. vraj je to kvôli tomu,že ho vela dojčím a dávam málo "jedla" :/

motyka
16. jan 2012

Podla mna, ak si sam nepyta, ze je hladny, tak to nie je ziadna tragedia. Ja som donedavna tiez davala tri prikrmy /desiata, obed, vecerna kasa), ale sa mi niekolkokrat stalo, ze mu dojcenie medzi obedom a vecerou nestacilo, tak som mu dala olovrant. Ja som sa zase velmi s tym dalsim prikrmom nechcela ponahlat, lebo nas maly je celkom buclaty, tak aby som ho neprekrmovala. Inak mame rok a par dni, ale narodil sa 1,5 mes. predcasne, takze nas "korigovany vek" je 10,5 mesiaca.

adkaa
16. jan 2012

@luciferkax 🙂 Ani moj niekedy uz po jedle nechce prsnik, tiez ma vela zaujmov a niekdy zistim, ze takmer nic nepil, to bolo asi okolo tych 11-12mesicov, tiez ma sem tam uhryzol a sledoval, co bude, vtedy som prso schovala a o chvilku pochopil 😀 Teraz mame 14mes. a kojime sa ovela viac. Len mu aktivne ponukaj mliecko a on si zoberie, ak bude potrebovat. My sme sa aj nosili v satke, ci v manduce a tam si velakrat cucol 🙂 Alebo sme sa jasili na posteli a pocas toho, ako sme lezali vedla seba, som som mu skusila ponuknut.
A co sa tyka toho zeleza, vacsina deti je, ci uz viac alebo menej anemicka, prave kvoli tomu, ze sa im pri porode nenecha dotepat pupocnik, ale sa este pulzujuci podviaze a tym padom pridu o priblizne tretinu krvi a to vedie k tomu, ze zasoby zeleza vydrzia len do cca pol roka a nie do roka, kedy uz babatko zacina ako tak papat. Mozes mu doplnat zelezo aj tak, ze budes volit prikrmy bohate na zelezo, napr. hrozienka, maliny, cernice, pseno... a k tomu je dobre pridat vit. C, ktory pomaha vstrebavaniu zeleza.
A to, ze ho vela dojcis, je praveze super, pretoze materske mlieko ma vysoku vstrebatelnost zeleza, takze ak chces, mozno by bolo dobre ak by si skusila aj ty jest viac potravin bohatych na zelezo alebo nejake kvapky so zelezom alebo pod. Len nedaj na take reci. Do roka by malo byt mm nadalej hlavnou zlozkou potravy (toto mi povedala aj nasa pediatricka), takze pokojne nadalej vela dojci. Paradoxne deti ovela lepsie jedia, ak su popritom kojene. A ak vam pojdu stolicky, alebo ocne a dietatko ti nebude chciet dat nic do pusy, okrem prsnika, vtedy to velmi ocenis, pretoze sa nebudes musiet strachovat, ci privelmi neschudne alebo nebude dehydratovane 😉 Popripade mrkni sem, ak chces: http://forum.dojcenie.eu/viewforum.php?f=10 Je tam vela mamiciek a laktacnych, ktore ti poradia este lepsie 🙂 Drzim palce 😉

luciferkax
autor
19. jan 2012

@adkaa vdaka za vysvetlenie 🙂 🙂 ved ja som veľmi rada, že dojčím 🙂 pred dvoma mesiacmi bol chorý a nejedol vôbec nič, vtedy som bola nesmeirne šťastná, že asopn mliečko pil 🙂 🙂 🙂
a stým železom, škoda, že som nevedela pred pôrodom, aké dôlžežité je nechať pupočník dotepať. Len enchápem,p rečo ho potom doktorky prestrihávajú tak skoro? :?

adkaa
19. jan 2012

@luciferkax Nemas za co 😉 Drzim palce, nech sa dojcite co najdlhsie, je to to najlepsie, co mozes dietatku dat. V prvom rade daj na svoj materinsky instinkt.
Aj ja som sa o tom pupocniku dozvedela az po porode ☹ Skoda, ale budem vediet nabuduce 🙂 Asi je to pre nich pohodlnejsie, rychlo podviazat, na nic necakat, mat pokoj. Takisto ako s umyvanim babatka a zabetonovanim do zavinovacky, nez nechat ho na maminke, aby sa prisalo a zaspinkalo 🙂