Ktoré jedlá nie sú vhodné, keď budem dojčiť?

adulik16
29. sep 2008

Ahojte,este som sice neporodila, ale o chvilu ma to caka, ta by ma zaujimalo, ktore jedla by sa popri kojeni nemali jest, aby neskodili babatku.

jaduska
29. sep 2008

Adulik, skús popozerať staršie témy, určite sa tu o tom písalo...Ale také základné pravidlo - jesť môžeš všetko, ale s mierou a cca 6 hodín po zjedení sa to dostáva do mlieka, takže sledovať reakcie bábätka.
Prvé 3 mesiace sa neodporúčajú potraviny, ktoré nafukujú alebo sú alergény - (kapusta, jablká, čokoláda), príliš korenisté a mastné jedlá, údeniny, samozrejme žiadne cigarety a alkohol (že pivo je dobré na mlieko je mýtus) a určite baby ešte niečo pripíšu, ja už si ani nespomínam.... 🙂

zuzka1.
29. sep 2008

Ahoj adulik16, vyhabat sa treba aj zelenine na K-kapusta, kel. kalerab, kukurica, karfiol, jablcko hej, ale bez supky, ja som pila riedeny jablckovy dzus, maly z toho pekne kakal, banany sa mozu, ale maleho mojho z nich zapekalo.
Iank som sa stravovala prvy mesiac rovnako ako v porodnici a potom som si zacala kazdy den pridavat jednu potravinu aj dve a videla som co to malemu robi. Inak on nemal problemy bovec s nicim, aj so stiplavym ani s kapustnicou ani z gulasom, ale z cokolady ho zapekalo. a nemozu sa citrusy a rajciny.

adulik16
autor
29. sep 2008

jaduska a zuzka1 dakujem pekne, takze vlastne vsetko co mam rada, nebudem moct jest, no ale co uz🙂

valka
29. sep 2008

adulik, vyskusaj a potom uvidis. ja som jedla aj cokoladu a kakao a segedin som si dala po porode 2krat 😅 a malej nic nikdy nebolo...matka pri kojeni potrebuje mat plnohodnotnu stravu - z vody a zo zemiakov sa mliecko tazko tvori 😉

carisma25
29. sep 2008

adulik ja som si vyslovene davala pozor prve tri mesiace co davam do ust, na potom som zacala pomaly skusat aj zakazane veci- ale taku cokoladu, tu som si nevedela odpustit 🙂 nastastie, malemu sarapatu nerobila...

teraz uz jem takmer vsetko, okrem strukovin /tie sa este bojim/ 😉 kedze stale kojim

angua27
29. sep 2008

adulik, je toho veľa čo sa nemôže, baby už niečo popísali, ja ešte pridám, neodporúča sa šupa z rajčiny, paprika iba v malom množstve, cibuľa, cesnak nie. keby si mala záujem, mám zoznam potravín vhodných aj nevhodných pre dojčiace matky. napíš mi do IP mail a pošlem Ti ho (to platí aj pre ostatné záujemkyne). ja som sa ho držala striktne prvé tri mesiace a malý bol ok. potom som pomaly začínala pridávať a to čo mu nerobilo dobre som vynechala až do jeho 9 mesiaca. u chlapca je väčšie riziko koliky, takže tam treba dávať podľa mňa pozor na to, čo mamina papá. ten zoznam mám od jednej pôrodnej asistentky.
inak nám v pôrodnici dávali aj také veci, čo sa neodporúčajú, napr. hrozno, spomínané rajčiny, cibuľe bolo v jedle požehnane,... 😉

avanka
29. sep 2008

Adulik, treba vyskusat...ja napr. mozem jest vsetko a vakomkolvek mnozstve - hrozno, paradajky, papriku, kapustu, karfiol atd mojmu Lukymu to nevadi......
Ked som zacinala po 6 tyzdnoch skusat, vzdy rano som zjedla trochu napr. kyslej kapusty a ked do vecera nebol plac, normalne som to zaradila do jedalnicka 🙂

pjosa
3. okt 2008

no tak my mame dvojmesacne babo, tak sme zistili co vsetko jej asi vadi. Urcite nie cokolada... Brokolica vadila malej.

Co jedava: stary chlieb so sunkou, kuracie prsia podusene, zemiaky, polievky - mrkvova, razcova, spenatova, zemiakova nasej nevadila, cestoviny. Soli velmi malo a to morskou solou. Alebo babovku s maslom na rano. Pijava aj bezkofeinovu kavu, co neskodi malej, ale velmi malo. No treba skusat, ziadna smotana, paprika, jablko so supkou, neodporucaju sa dzusy, len mineralky a caje.

Na tvorbu mlieka som pocula a aj mi osvedcili - vinea - ktoru treba odbublinkovat, potrasenim... atd. Treba
skusat.

No dnes sme boli u doktorky, lebo malinka bola trosku vyhadzana a vraj je to mozne z jedla a vcera si sestra dala z chuti trdelnik, no co riskla a vidite, malinka je malinko vysypana ale nic vazne. Dala jej kvapky fenistil, aby bola pokojnejsia lebo ju svrbeli. Ale to moze byt aj z oblecenia. Takze aj to, na to nam odporucila aj viackrat vyplacovat pradlo pre istotu... Takze treba skusat, co vadi a nevadi babatku.

dididi30
3. okt 2008

hm to je na debatu, kazdemu babu vadi nieco ine, to musis sama zistit 😉
urcite je dobre caro, alebo melta...vinea, polievky dietne, nejest zeleninu na k, strukoviny, niekomu vadi aj mlieko, no neviem treba fatk vyskusat co babu vadi
😉
moja kamoska bola len o vode a suchych chleboch 😒

arieska
3. okt 2008

pozor na bublinkové vody. ja som si raz dala vineu na podporu tvorby mlieka a len za necheť kapusty (neodolala som) a preplakali sme celé nedeľné poobedie. takže fakt pozor! nášmu vadil aj cesnak, treba odskúšať. kamoška jedla všetko a žiadny problém

macaeliska
3. okt 2008

ja nemozem mliecne, asi sme alerg. na bielkovinu kr. mlieka. ideme na testy, ale ked sdi dam mliecne, tak v ela vrackame. Inak papame vsetko. Kolika nam uz presla. Aj rajcinky jeme.

chrumik
10. jan 2013

@angua27 ahoj, prosim ta mohla by si mi poslat ten zoznam co sa moze a co nemoze jest pocas dojcenia. Dakujem velmi pekne. V

asocial
10. jan 2013

@chrumik
mozes jest bvsetko, to ti povie kazda dobra laktacna poradkyna,...len minimum toho, co zjes ide do mlieka..
a aj keby si jedla suchy chlieb, aj tak moze mat dietatko koliky..

briketa
10. jan 2013

Pri kojeni sa neodporuca surove maso a ryby, surove vajcia. Ostatne v pohode a skusas. Ked nieco bude vadit, vynechas. Ziadne zoznamy.
Normalna zdrava strava.

janasur
31. mar 2013

vineu urcite odporucam na tvorbu mliecka

janasur
31. mar 2013
janasur
31. mar 2013

@arieska aj mne by poslala ten zoznam?janasur@yahoo.it dakujem

janasur
31. mar 2013

vineu urcite odporucam na tvorbu mliecka

bambulkamala
12. dec 2014

@angua27 ahoj, chcela by som poprosiť aj ja zoznam potravín pre dojčiace matky. Ďakujem.
Mail: bambulka.mala@gmail.com

lubenka79
18. dec 2014

ahojte mozem pocas kojenie jest smotanove omacky??? Maly ma 3 tyzdne a dala som si pekelt s cestovinou... cakam ako bude noc

niki101988
18. dec 2014

@adulik16 Počas kojenia môžeš jesť všetko ale úplne všetko len nie v kvantách. Žiadna kojaca diéta neexistuje, postupne uvidíš čo bábatku nesadne a vylúčiš, sú deti ktoré problémy nemajú žiadne

opicka60
3. mar 2015

@angua27 -ahoj, môžeš mi, prosím poslať na mail lucka830@gmail.com ten zoznam potravín, čo si vyššie spomínala? Ďakujem

drobcek104
11. nov 2015

@angua27-ahoj možem poprosiť ten zoznam potravin čo sa može a čo nie počas kojenia na mail antonia.manikova@azet.sk Ďakujem

krasnanevesta
11. nov 2015

Ja som cokoladu jedla uz v porodnici nic ine mi nechutilo 😀 a mala v pohode. Druhy tyzden som si dala hrozno a to boli place a bolest brucha......ked som skusila hrozno o 2 mesiace tak v pohode....mala som pocit ze potom praveze mala pravidelne kakala 🙂 takze len skusat. Ta zelenina na k je blbost kukuricu sme mali uz v porodnici 🙂 mne sa mala vyhadzala po kyslych uhorkach a bryndzi ale aj tak som ich jedla a preslo to. Ja by som par tyzdnov pockala jedine s kapustou a strukovinami inak naozaj opatrne vsetko. Aha a paradjky......ked mas domace prave dozrete na slnku....tak nedaj si.....popri uspavani na zahrade som si ich chodila trhat a tiez v pohode. 🙂
Ak bude mat tvoje babo koliky ako moja tak mozno tiez zistis ze ich ma bez ohladu na to co zjes 🙂

kikinaj
22. aug 2018

@angua27
Dobry den
Viete mi ten zoznam poslat?
Dakujem

atulienka30
23. aug 2018

@angua27 aj ja si poprosim zoznam..dakujem

angua27
23. aug 2018

Nech sa páči, pre všetkých 😉
Potraviny vhodné počas dojčenia:

- Zelenina: všetka koreňová zelenina (mrkva, zeler, petržlen), dyňové odrody – baklažán, tekvica, cukina, špenát, špargľa, artičoky, cvikla, zemiaky, neskôr možno zaradiť kaleráb, karfiol, brokolicu, zo strukovín sú vhodné fazuľové struky a červená lúpaná šošovica, bôb,... zelené vňate a čerstvé bylinky: pór, cibuľa len vo varenom stave, mak, paradajky bez šupy 1ks týždenne
- Ovocie: jablká, banány, melóny (žltý aj červený), čučoriedky, černice, slivky, marhule, broskyne, nektárinky, aj kompótované a sušené (treba pred jedením umyť) ovocie z týchto vymenovaných druhov, v malom množstve aj hrozno
- Mliečne výrobky: nie je obmedzenie, zamerať sa na kyslomliečne výrobky – tvaroh, jogurty, syry, bryndza – musia byť pasterizované. Možno piť aj čerstvé mlieko – tiež pasterizované, nekonzumovať mliečne výrobky, ktoré nie sú v predajni uložené v chladiacich boxoch.
- Mäso: vhodné sú všetky druhy mäsa, zamerať sa na biele mäso (hydina, ryby, zajačie mäso, všetko tepelne spracované), obmedziť tučné mäsá (bravčové, kačacie, husacie, masť)
- Tuky: vhodné sú rastlinné tuky a oleje (slnečnicový, olivový)
- Vajíčka: vždy len tepelne upravené, najmenej dvakrát za týždeň
- Múka a cukry: nie je obmedzenie. Hlavne výrobky celozrnné, grahamové a s obsahom ovsených vločiek, semien slnečnice, dyne, sušené klíčky pšenice, otruby, pohánka.
- Piť aspoň tri litre tekutín denne: minerálky – nebublinkové, čaje (doporučuje sa feniklový čaj) v menšom množstve aj čierny a zelený, pozor obidva čaje majú mierne povzbudivé účinky, preto ich piť radšej v doobedných hodinách, stopercentné džúsy zriedené 1:5 (jablkový, broskyňový, bazový, čučoriedkový, paradajková šťava)
Prijímať potravu pravidelne 5x denne, vhodné sú aj bielkovinové prídavky na druhú večeru po 20-tej hodine (jogurt, tvaroh, jemná hydinová šunka,...)

Potraviny nevhodné pri kojení

- Zelenina: cibuľa, cesnak v surovom stave, kapusta, kel, strukoviny – fazuľa, hrach, paprika, štipľavé koreniny
- Ovocie: všetky citrusové plody aj citróny, jahody, maliny a veľmi kyslé ovocie (ríbezle, maliny, egreše), hrušky
- Alergény: med, jahody, orechy (hlavne orechy pochádzajúce z tropických krajín – para orechy, búrske orechy, kešu), sója, čokoláda
- Vyhýbajte sa potravinám údeným a konzervovaným v plechovkách, zákuskom a tortám, ktoré môžu obsahovať surové vajíčka
- Nevhodné konzumovať majonézu, šaláty s obsahom majonézy a zmrzlinu s obsahom surových vajec, radšej konzumovať zmrzlinu originál zabalenú z potravín
- Čierna káva s obsahom kofeínu možno piť iba v do obedných hodinách, kofeín obsahuje aj Coca Cola a Pepsi, niektoré tekutiny môžu obsahovať Guaranu (má povzbudivé účinky)
- Prosím nekonzumovať počas dojčenia žiaden alkohol, ak ste chorá a musíte užívať lieky, tak lekár, ktorý vám ich predpisuje musí vedieť, že dojčíte.

olifcek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
brzka7
25. jún 2019

@angua27 ahojky mas esre zoznam porravomin co ano a co nie pocas dojcenia? 😀 dakujem Mirka

angua27
26. jún 2019

@brzka7 ahoj, zoznam je o jedno vyššie, nad Tvojím komentárom. 😉