Laktačná psychóza. Je to povera alebo fakt? Z čoho vzniká?

funilieta
19. dec 2007

ahojte, chcela by som sa spytat, ci niekto z vas nevie nieco o tzv. laktacnej psychoze, ci to suvisi fakt s mliekom, lebo u nas jednej zene sa to stalo, a vravia o nej ze -jej udrelo mlieko do hlavy -. chcem sa spytat, ci to je len taka povera, alebo fakt sa mohlo mlieko nejak dostat mimo prsnikov, no ja neviem, ale mam strach. Z coho to vznika, co to podmienuje a tak. Viem ze by som nemala mysliet na take veci, ale nemozem si pomoct. Tak piste. Dakujem

smejuska
19. dec 2007

nie je laktacna psychoza nahodou otazka hormonov po porode?

smejuska
19. dec 2007

oto som nasla
http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=2783
Ale ja myslim, ze sa takym niecim nemusis zatazovat, zbytocne si narobis neporiadok v hlavke. Ak cakas babo, tes sa z rastuceho bruska, papkaj a odpocivaj 😉

zuzula28
19. dec 2007

funi, no mlieko jej urcite do hlavy naozaj neudrelo, to sa len tak hovori 😀

A mozes mat zmenu nalady, depresiu, alebo zvlastne pocity ci sny v noci, ked sa naraz zacne po porode tvorba mlieka. Je to extrem, ale obcas sa to stane. Ja som mala par dni velmi neprijemne sny, ale kedze som vedela z coho to je, tak ma to nejako extra nerozhadzalo. Potom uz sa to nevyskytlo.

Ak by si sa nahodou {ale myslim, ze nie} citila v obdobi kojenia extremne nesvoja, treba hlavne podporu partnera, v pripade nejakych velkych extremnosti nebyt s dietatkom uplne sama a konzultovat situaciu s psychiatrom.

Ale to sa stane fakt ojedinele, nemyslim si, ze sa mas niecoho obavat, teraz mas ovela prijemnejsie starosti. 😵

shela
20. dec 2007

Kazda zena ma tu laktacnu psychozu vo vacsine je to vo velmi miernej forme..ako napriklad precitlivelost a tak.. su aj pripady ze zena sa hned po porode ako keby zblazni ale aj tieto stavy trvaju len urcity cas. Napriklad jedna zena z porodnice mala ale velmi silnu laktacnu psychozu. Malicke nemohlo byt vobec s nou iba kricala a hadzala sa na posteli. A po 3 tyzdnoch bola odrazu uplne v pohode. Teraz nepotrebuje ziadneho psychiatra nic. Ale ako zuzula28 vravela tento extrem sa vyskytuje velmi velmi zrietkavo

fenrirka
20. dec 2007

no pekne ...toto som ani nevedela tak hadam mna to nepostihne
myslim v takej extremnej forme

shela
20. dec 2007

fenrirka...neboj nepostihne..len na to nemysli..teraz musis mysliet len pozitivne lebo ako pozeram tak co nevidiet budes mat malinke 😲 budem drzat palceky 🙂

sue
20. dec 2007

"mlieko udrie do hlavy" je prirovnanie... alebo prenesený význam... prax: po pôrode dochádza k hormonálnym zmenám v tele matky a tie môžu spôsobiť depresiu, prípadne psychické poruchy, ktoré majú rôzne prejavy...

elize
20. dec 2007

funilieta, pred pôrodom som aj ja rozmýšľala nad takými vecami a jedou z nich bola laktačná psychóza. Na šťastie zatiaľ nič 😀 Jasné, že po pôrode budeš trošku precitlivelá. Ja napríklad plačem pri prečítaní príbehov v časopisoch o dieťatkách a mamičkách. Ale od šťastia, že ja som už mamina a že mám krásneho (aj keď veľmi malinkého - narodil sa o 2 mesiace skôr) a zdravého synčeka. Žiadne strachy, užívaj si dnešok a nemysli na to.

fenrirka
20. dec 2007

shela_no a velmi sa nanho tesim!!Dufam ze vsetko dobre dopadne!!

emjee
20. aug 2008

bejby29 • 1d • Dnes o 10:25
Zazil ju z Vas niekto?

januarova • 1d • Dnes o 12:09
ja nie, ale mas ty problem s tymto?

denisocka • 1d • Dnes o 18:33
ja mám laktačnu demecniu , ale to je chvalabohu lepšie ako ta psychoza,myslím 😒

jaduska • 2d • Dnes o 19:57
ja som zatiaľ o laktačnej psychoze ešte nepočula, čítala som iba o laktačnej kríze alebo o popôrodnej depresii (baby blues)...

avion
23. aug 2008

poznam 2 zeny ktore toto maju, jedna je 10 rokov po porode a stale to u nej pretrvava, je na liekoch. Ta druha ma 6 rocne dieta a pri druhom jej hned po porode zastavili laktaciu. Aj ta je na liekoch. To je poporodna depresia. ☹

sasanka78
21. nov 2008

bejby 29 - Ja som ju zazila.. ☹

teri3
21. nov 2008

sasanka a už si OK?

martinask
21. nov 2008

aj ja som ju mala.... 😖
musela som prestat kojit a brat lieky.... ☹

sasanka78
21. nov 2008

teri3 - Dakujem za opytanie, uz som OK. 🙂
martinask - Mozem sa Ta spytat, kedy si ju mala? (po prvom dietati?)

hugolino
25. dec 2008

ahojte, ja by som sa chcel spytat...dost je to premna dolezite. Mam frajerku a jej mama to prezila po jej narodeni....to ze jej udrelo mlieko do hlavy ako sa hovori........je to dedične? moze sa to stat aj jej? je tam visia pravdepodobnost?..či to od toho nezalezi?....dakujem Vam za odpoved

hugolino
25. dec 2008

jej mama stale berie lieky...

stvura
25. dec 2008

Hugolino, nie je to dedicne, vsetko zalezi od psychiky zeny. Nikto vsak nevie odhadnut ako bude reagovat vo vypatych situaciach.
Kazdpopadne, je dolezite sa na porod pripravit co najlepsie, chodit na stretnutia pred porodom, cvicit, stretavat sa s mamickami ktore uz deti maju. Tiez je dolezite vela mamicke po navrate z nemocnice pomahat {aj psychicky aj fyzicky}, aby nemala pocit ze je na vsetko sama, ono totizto nou lomcuju hormony a sama nevie co so sebou, kdezto este s novonarodenym dietatkom {ak je prvorodicka hlavne}.
Je velmi tazke pre zenu ak jej nikto nepomaha, jej dietatko nie je zrovna z tych ukazkovych a ona nevie preco place, pripadne dieta dostane koliku.
Hlavne stoj pri partnerke aj ked bude mat nalady, drobceka jej postraz ak sa bude chciet vyspat - spanok a dusevna pohoda su velmi dolezite aby nestratila mlieko.
To "udretie mlieka" je vlastne zmena situacie, porod dietatka. Mlieko samo o sebe v tom citate znamena prichod novej ulohy - materstva. Su obdivuhodne zeny ktore sa narodili preto aby boli matkami, tie take nieco nikdy nezazili, no kazda z nas, co uz mame dietatko a nepatrime do tejto skupiny aspon slabucku depresiu urcite mala.
Hlavu hore, klud a pomoc a bude to fajn.

pinco
26. dec 2008

stvura to napisala dobre. Vacsina zien ma po porode nejake to "baby blues" a sme take precitlivene, placeme a mame pocit, ze je toho na nas moc, ale je velmi dolezite, ako ta podrzi okolie, aby to neprerastlo do vaznejsej depresie. A to uz potom moze skoncit aj liekmi a je to laktacna psychoza. Velmi lahko sa da dostat do riadnej depky, takze netreba nikoho odsudzovat, ale skor podporit, ak sa nahodou nieco take stane...
Takze hugolino, ak budes zlaty otecko, preglgnes par hysterickych scenok na zaciatku, tak budes mat zlatu mamicku a spokojne (a dufam, ze aj dlho kojene) dietatko 😉 Drzim palce.

pinco
26. dec 2008
jastericka
29. dec 2008

ahojte, hugolino, skús nakuknúť aj tu:
http://povodna.rodinka.sk/user/view_page.php?pa...

stvura, dovolím si s Tebou nesúhlasiť.....laktačná psychóza môže mať genetický pôvod...Ak sa táto forma depresie vyskytla v rodine u pokrvných príbuzných, je väčší predpoklad, že na to bude trpieť aj dcéra....ale samozrejme nemusí....
Depresia, o ktorej píšeš Ty je forma exogénna...., ale laktačná psychóza patrí medzi endogénne formy, čo je už výsledkom vnútorných biochemických pochodov, založených aj na dedičnosti.

Možno tu teraz pôsobím ako dáky odborník, ale nie som, len som si sama prešla ťažkou depresiou, moja mama ňou trpí, sestra, otec....

Ale určite súhlasím, čo ste radili hugolinovi, tá podpora je nesmierne dôležitá a pomôže.

jastericka
29. dec 2008

ahoj pinco - Jani 🙂 , pozerala som si Tvoj album, téééda, ale Tami vyrástla, je krásna, teším sa s Vami 🙂

stvura
29. dec 2008

Nikde som vyslovene nenasla, ze je dedicna, ale ak s tym ma jastericka skusenosti...
Jedná sa o popôrodnú psychickú poruchu. Najčastejšie sa objavuje v prvom mesiaci po pôrode, najneskôr do pol roka. Prognóza je celkom priaznivá, u cca 10% sa však môže vyvinúť chronická psychóza. Väčšie nebezpečenstvo hrozí v prípadoch, kedy bola žena psychicky chorá už pred tehotenstvom alebo sa porucha vyskytuje v rodine. Liečba sa určuje podľa prevládajúcich príznakov.

Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:

Prvou sú známe „baby-blues“(1), ktoré sa týkajú 50 až 80% mladých mamičiek. Vysvetľuje sa to skutočnosťou, že medzi druhým a desiatym dňom po pôrode musí matka zvládnuť nielen svoj nový sociálny status, ale aj vstup novej bytosti - úplne závislej od nej - do svojho života, ako aj hormonálne zmeny a značnú únavu. Priamym dôsledkom týchto náhlych zmien sú problémy so spánkom, nechuť k jedlu a záchvaty plaču. Tento stav je prechodný a rýchlo vymizne, ak pri mamičke stojí rodina alebo priatelia, ktorí jej dodajú pocit bezpečia.

Skutočná depresia post-partum (2) sa kladie do časovo neskoršieho štádia a dotýka sa približne každej šiestej ženy. Objavuje sa asi tretí týždeň po pôrode a naberá na sile až okolo ôsmeho mesiaca. Tento stav dodnes nie je celkom objasnený. Väčšina žien si to však neuvedomuje a depresiu prežíva v tichosti, vo vytváraní nežného vzťahu k svojmu dieťaťu.

Ťažké prípady depresie sa nazývajú psychózy post-partum (3). Týkajú sa to len jednej ženy z tisíc. Symptómy ťažkej depresie sa začínajú prejavovať zväčša mesiac po pôrode a sú podobné tzv. normálnej psychóze: zmätenie, silné rozrušenie, beznádej, pocit viny, sluchové halucinácie a stavy blúznenia. Psychóza post-partum nutne vyžaduje odborné posúdenie a psychiatrickú liečbu .

pinco
29. dec 2008

no zbohom... tak to je brutal, ta trojka... Ja sa uprimne priznavam k "jednotke" - baby blues jak vysity som mala 😅 Teraz mi je az do smiechu z toho, ale fakt je to tazke ta zmena co pride po porode... Ked niekto povie, ze je statstna mamicka hned po porode, tak to ma stastie, lebo ja som bola uzlik nervov 😀

evi, ze vraj moja Tami vyrastla?! A co Vasa Tinka? Ved to uz je velka baba! Ani sa jej necudujem, ze nechce v kociku sediet 😉 Pockaj, za chvlu budu spolu bezkat a my dve za nimi 😀

Inak ja som si tiez myslela, ze depky nemozu byt dedicne, ze to proste na teba pride alebo nie. Maju vobec aj chlapi depky, ci len my zeny? Vsetko len my zas musime zvladnut 😀

jastericka
30. dec 2008

Ani ja netrvdím, že je vyslovene dedičná, to je ako so všetkými ostatnými chorobami, je tam len predpoklad, že na ňu budú trpieť aj pokrvní príbuzní, väčšie riziko.

Čo sa týka chlapov, je to pravda, že na ňu trpia viacej ženy, ale to je asi tým, čo v živote zažívame, pôrod, rola matky, domácnosť.....ale aj chlapi to majú ťažké, doniesť domov dosť peňazí a uživiť rodinu...Keď som sa liečila na depresiu ja (ale nie popôrodnú), v ordinácii som stretávala množstvo chlapov, dokonca to boli úspešní podnikatelia a trpeli na depresiu.

Jani, Tinka je riadna baba veru, už je to taký malý špekulant. Minule ma kusla do cici pri kojení, tak som na ňu skríkla a si predstav potvorku malú. Na chvíľku skrivila peru, že akože ide plakať a potom si to ale rozmyslela a taký úsmev na mňa hodila...no po mne určite nie je, ja by som už bola dorevaná a zasoplená ako dieťa 😀
Aj ja sa teším na to bežkanie. Veď aj malá Nellka má už 8 kg, tiež riadna baba 😀 , ako to rýchlo rastie...veď ešte 4 mesiace a budeme mať jeden rôčik a mne sa zdá akoby som ju porodila včera, mám to všetko živo pred očami 🙂

stvura
30. dec 2008

Chlapi su viacej nachylny, takze verim ze ich bolo viacej v ordinaciach.

Nasla som ze su na nu predispozicie ak uz v rodine bola. Ale to su fakticky na vsetko, na alakohol {az 7 generacii, co je sila}, cukrovku, vysoky krvny tlak atd...

mariche
18. jan 2010

myslim si ze som tu laktacnu psychozu mala...dokonca som mala strach ostat z dietatom sama doma,pretoze som mala uchylacke predstavy a nemohla som sa ich zbavit a nocne mory taktiez...zrejme je to tym stresom co zena zaziva...hanbila som sa niekomu z tym zdoverit,no napokon som mala take depky,ze som napr. na dieta vrieskala a hodila na postel-vtedy som si rychle uvedomila ze to asi bude ta psychoza a vyhladala som lekarsku pomoc-bola som u lekara a vyrozpravala som mu o tom,on mi vravel,ze to je vraj v poriadku a ze zrejme to bude stitnou zlazou,no ja som mu povedala ze som nehorazne nervozna a nezvladam situaciu sama...ale pomoci som sa nedostala-zijem v zahranici a neman nikoho na koho by som sa mohla obratit,som na vsetko sama.zije tu manzel,ktory je hrozne agresivny a priatelia su mu blizsi nez mi rodina,taktiez k priatelom patri aj alkohol-je to na dennom poriadku u manzela-neznasam to... dalej zije tu manzelova mama,ktora potrebuje opateru-je proste dement a lezi v posteli... manzelov brat zije tu taktiez ,ktory je postihnuty....takze to vsetko som musela zvladat aj po porode,cele tehotenstvo som taktiez mala len stres-myslim si ze to taktiez suvisi z tym v akych podmienkach zijeme... Nakoniec som poziadala moju susedu aby mi pomahala z malym a platila som jej,pretoze som sa nedockala ziadnej odbornej pomoci-teraz je to uz za mnou-teda si to aspon myslim.........a dufam ze sa to uz nevyskytne... uplynuli uz tri roky od toho...takze vsetkym prajem vela stastia a peknych rodinnych chvil v kruhu rodiny...pa

hasicka83
22. mar 2010

milá funilieta,
áno bohužiaľ to súvisí s mliekom ale to že udrie mlieko do hlavy to sa len tak hovorí,
ohrozené sú ženy, u ktorých sa to už raz vyskytlo je to na 75 - 90 % a môžem to potvrdiť, že je to tak,
pretože u mojej švagrinej to platí na 100 %, popôrodný post traum má viacero stupňov ale ten najhorší je keď
žena má halucinácie a bludy a môže spáchať samovraždu alebo dokonca ublížiť bábätku,
ale aj to, že žena je plačlivá alebo nadmerne nervózna je taktiež prejavom laktačnej psychózy ale ono sa to zvládnuť
dá ale všetko to závisí aj od pomoci okolia a hlavne od pomoci tých najbližších a hlavne manžela. 🙂
a od tvojej psychickej pohody, pokiaľ je to možné a bude Ti mať kto pomáhať treba si oddýchnuť a uvidíš, že
to zvládneš 🙂

maja333
19. sep 2012

dobry den ja bi som sa chcela spitat ked som kojila a prestala som ci ma stoho hrozne moze boliet hlava dakujem

veronika1610
19. sep 2012

@maja333 nie