Laktačná psychóza. Je to povera alebo fakt? Z čoho vzniká?

funilieta
19. dec 2007

ahojte, chcela by som sa spytat, ci niekto z vas nevie nieco o tzv. laktacnej psychoze, ci to suvisi fakt s mliekom, lebo u nas jednej zene sa to stalo, a vravia o nej ze -jej udrelo mlieko do hlavy -. chcem sa spytat, ci to je len taka povera, alebo fakt sa mohlo mlieko nejak dostat mimo prsnikov, no ja neviem, ale mam strach. Z coho to vznika, co to podmienuje a tak. Viem ze by som nemala mysliet na take veci, ale nemozem si pomoct. Tak piste. Dakujem

malinkaaninka
19. sep 2012

@maja333 podla mňa môže,pretože laktácia súvisí s tvorbou hormónov.mňa napríklad pred menzesom velmi bolí hlava.tak deň dva pred..
ale bolesť hlavy môže mať veľa príčin..

pingi
6. nov 2015

@shela ..¨kazda¨, alebo skor 80% zien moze mat tzv. poporodne blues, horsou formou je uz poporodna depresia (ktorou som si osobne presla) a laktacna psychoza, citujem: Spája sa s obdobím dojčenia. Je to našťastie pomerne zriedkavá porucha, ktorá sa vyskytuje v l prípade na 500 pôrodov. Priebeh býva dramatický, začne sa náhle počas prvých 48 až 72 hodín po pôrode.

U väčšiny žien s popôrodnou psychózou sa príznaky vyvíjajú počas prvých dvoch týždňov po pôrode. Na začiatku sa vyskytuje nepokoj, podráždenosť a poruchy spánku. Rozvoj je rýchly, typické sú príznaky chorobne veselej alebo smutnej nálady, labilita nálad, poruchy správania, poruchy vedomia, bludy a halucinácie. Mamička stráca kontakt s realitou, „V extrémnych prípadoch je riziko samovraždy, prípadne vraždy dieťaťa, preto tieto ženy vyžadujú neodkladnú psychiatrickú hospitalizáciu. V liečbe je okrem iného nevyhnutné zastaviť laktáciu,“ ....
Čo cíti žena k dieťaťu:
Negatívne pocity k dieťaťu sa nedajú zvládnuť silnou vôľou ani inak prekonať. Hrozia psychotické situácie a riziko zabitia dieťaťa či samovraždy. (Ide o veľmi výnimočné stavy.)

Je to samozrejme stav podmieneny zmenou v hormonalnej rovnovahe - hlavnu rolu hra hormon prolaktin... Kedze mne sa stav po komplikovanom porode rozbehol este v noci, spajali ho s nastupom laktacnej psychozy - ale neskor sa zistilo akutne ochorenie stitnej zlazy na autoimunitnom podklade, ktore moze dokonca prejavy laktacnej psychozy imitovat....v kazdom pripade, dufam, ze od r.2007, kedy tato diskusia vznikla, je uz viacero zien informovanych o tom, ze mlieko v skutocnosti ¨do hlavy¨neudiera🙂))

semila001
11. mar 2019

@martinask a pomohlo vám to ?