Má cumlík negatívny vplyv na kojenie?

matken
24. jún 2011

Mate prosim niekto negativnu skusenost s pouzivanim cumlika a nasledne ovplyvnenim dojcenia? Nasa malinka ma mesiac, zo zaciatku som sa cumliku vyhybala, ale teraz ho pouzivame na zaspinkavanie a ukludnenie obcas. Dakujem!

desszi
24. jún 2011

@matken nemali sme ziadny problem 🙂 cumlik sme tiez pouzivali pri zaspavani, potom co zaspal, ho vyplul a pohoda. ziadnym sposobom to neovplyvnilo dojcenie. a pouzivali sme klasicke, okruhle, kaucukove cumliky 🙂

strapco13
24. jún 2011

@matken duddlik /rovnako flasa, klobucik/ moze /t.j nemusi/ sposobit zmatenie babatka..lebo pri dudliku z neho nic netecie a ak ma mama pomalysi tok mlieka, dieta moze prsnik odmietnut, lebo sa bude hnevat, ze noc netecie, ze ono chcelo papat a dostalo dudel /aj ked mama ponukla prsnik, len babo je lenive makat/
takisto zhorsuje prisatie babatka, je to zdroj infekcie, dudlom matka casto umelo natahuje intervaly medzi kojeniami a preto moze laktacia poklesnut az uplne skoncit
moja skusenost...maly mal dudel a zhorsilo sa mu prisatie a tym padom mi popraskali bradavky co s kombinaciou s nadprodukciou viedlo k mykoze a strasnym bolestiam
kamoska ma vdaka dudlu opakovany bojkot prsnika a zhorsene prisatie...musi si umelo navysovat laktaciu, inak sa jej mala odmietne prisat riadne a kuse ju, plus tiez mykoza
ano je vela bab co ti napise, ze ja som v pohode kojila s dudlom, ziadne problemy....ale rovnako vela a este viac ti potvrdi, ze za ich problemami bol prave dudel

dankakk
25. jún 2011

@matken mne sa maly pekne prisaval uz od porodnice. Cumel som veľmi nechcela dávať. Svagrina (oddojcila 4 deti do cca2och rokov) mi vravela, že ked dám dudel, maly sa bude prisavat trosku inak. Keby som vedela ako, nedáme mu ho:( vlastne som ho dala na odporúčanie okolia, ved mu predsa nemôžem byt po ruke stále (ach tie naše mamy-spartanska výchova). Z krasneho prisatia vznikla mala pusinka čo chytila len bradavku. Zo začiatku bolelo malo, potom sa to vystupnovalo az do hroznej bolesti. Museli sme sa nanovo učiť prisatiu ... Takze ja mám s dudlom negatívnu (bolestivu) skusenost :(

iika
25. jún 2011

Asi je to individualne, ja mam dve deti, starsia dcera mala na zaciatku problemy s papanim, ale to preto, lebo mala zle vyvinuty saci reflex a narodila sa o mesiac skor, takze nemala ani cumel a nevedela sa ani prisat. Po mesiaci trapenia s flasou sa konecne prisala na prsnik a bola dojcena 14 mesiacov a pouzivali sme aj cumel. Druha dcera ma 5 mesiacov, je stale dojcena, cumel mame uz od porodnice a nemame vobec ziadny problem. Asi treba vyskusat 🙂

bobocka
25. jún 2011

@matken moj syn ma stale cumlik na spanie.nezaspava s nim ,no v noci ked sa preberie a zamrnci,tak ho dostane.cumlik ma od cca 3 mesiacov a prvych 10-12 mesaicov ho mal vzdy na spanie.uz pri zaspavani ho dostal.cez den cumlik nemal,ak ho nahodou nasiel,tak chvilku podudlal,no nikdy nebol ako ine deti,ze by mal cumel 24/7 v ustach.dnes ma 21 mesiacov a je stale dojceny 😉 cumel a dojcenie nie je najidealnejsia kombinacia,moze narobit problemy,no zas moj syn je prikladom,ze sa to nevylucuje 😉

adkaa
25. jún 2011

Ahojte, aj ja pridavam svoju negativnu skusenost...tiez na rady okolia som skusila davat, aj ked mi ho maly odmietal. A mozem povedat, ze aj za ten kratky cas sa mu prisatie stihlo zhorsit. Pri dojceni cmukal, a prisaval sa plytko, z coho ma zacali boliet bradavky, takisto ako pise dankakk. Nastastie som sa vcas pevne rozhodla cumlik nedavat a okolie si postupne zvyklo, aj ked cakam, ze pri druhom babatku budu do mna opat hucat 😠
Bez cumlika sa da vyrast, ak budes dojcit na poziadanie a venovat sa babatku, vtedy cumlik nebude vobec potrebovat. A nauci sa, ze jeho potreby uspokojuju ludia a nie veci 🙂 Jednoducho namiesto toho, aby si babatku dala cumlik ked bude mrncat, najdes ine sposoby,ako ho upokojit a uspokojit - hranie, spievanie, kolisanie.... Ja som maleho viac nosila na rukach alebo v satke a vobec si na ruky nezvykol, ako mi vsetci vraveli. Alebo sa ho snazim zabavit, alebo ponuknem prsnik....
A este tolko, ze pri sati cumlika pouziva babo uplne ine svaly ako pri dojceni. Cumlik dudluje smerom zvnutra von a prsnik opacne. A hlavne sa ti moze znizit tvorba mliecka a babatko sa ti moze predcasne odstavit. A to sa tyka aj cumlika, aj flasky...
Ja uspavam bez cumlika 🙂 Striedali sa obdobia, ked zaspaval tak, ze som ho hojdala, niekdy sa napapal a len tak si cuckal a zaspal alebo som ho este trosku ponosila a zaspinkal, inokedy som ho hladkala po licku a tak zaspinkal. Neboj, najdete si svoj sposob aj bez cumlika. Aj ked v konecnom dosledku, rozhodnutie je na tebe 🙂 Tak zelam, nech sa akokolvek rozhodes, aby to bolo bez co najvacsich problemov 🙂

bobocka
25. jún 2011

no ja som sice napisala,ze maly je s cumlikom ok a ze u nas to problem nebol,no pridavam sa na stranu @adkaa a druhemu uz nedam cumlik.sice je to velika pomoc pri zaspavani a zubkoch,no nestoji mi to za mozne tazkosti s tym spojene.ja som mala pri malom stastie,no pri druhom sa uz na stastie spoliehat nebudem a radsej budeme od zaciatku bez 🙂

adkaa
26. jún 2011

Ahojte, ano, aj ja poznam vela deti, co su dojcene a pouzivaju cumlik, ale poznam este viac, ktore pouzivali cumlik a mamicky mali problem s mykozou, prisatim, laktaciou, babatka sa predcasne odstavili. Jasne, ze sa neda na 100% predpovedat, ze nastanu problemy, ale vo vacsine je dojcenie naozaj ohrozene. Ale ak sa nahodou rozhodnes cumlik davat, nemusis sa vobec citit previnilo, aj ked ja osobne som za razne nie 🙂 V ceskom jazyku ma cumlik vystizne pomenovanie-siditko. Preco asi? 🙂
Bez cumlika je to mozno narocnejsie, budes musiet hladat sposob, ako babtko upokojit, namiesto toho, aby si mu hned podala cumlik, ale myslim, ze je to o to krajsie, ked ho vies utisit ty a nie cumlik 🙂
A este ma napadla jedna skvela stranka, ktore mnohe mamicky, mozno aj ty poznas. A mozno si ju uz aj citala 🙂
http://dojcenie.wordpress.com/category/preco-nie/

skeptik
26. jún 2011

Zevraj cumel je dobra prevencia pred SIDS (co je na tom pravdy neviem). My sme pouzivali asi od 2-3 mesiaca ked sa uz vedel dobre prisat a asi tak do roka-roka a pol. Tiez treba pouzivat veku primerane cumle, kvoli dasnam a buducim zubom.
S flaskami sme mali tiez dobre skusenosti - prve dva mesiace len flasa (s jednou dierkou) - problem nebol ziaden, nakolko z prsnika mu to tieklo ovela rychlejsie nez z flase.

vejinka
26. jún 2011

ahojte ja nepouzivam cumel ani pri jednom no vyskusala som asi ako kazda mamina a ked vyplul uz nedala.same sa rozhodli obe deti. Nevyzadovali ho ani ked liezli zubky zobrali hrizatko gumove hracky snurky z teplakov a rozne plastove nadoby a zuli o sto tristo.uspavam bud na cicke alebo sa unavy sam neustalym prevracanim na *letisku*.a ked zacne mrncat zoberem do narucia ku srdiecku a zaspi prakticky okamzite.moja rada znie: skusit ale ak ho vypluje uz nedat.

denisocka
26. jún 2011

mala som velke problemy na začiatku dojčenia,maly mal prirastenu uzdičku na jazyku a prvý mesiac sme sa "dojčili" iba pomocou sondičky po prste kým sa konečne mlady naučil prisať . bol to najhorši mesiac co sme mali , bola som pod dohladom 3 laktačných , ktore cumel neodporučali - ale my sme ho museli davat,sice sme zo začiatku nedavali ale potom ked sa dojčenie rozbehlo tak sme cumel dali a mame ho doteraz,problem nemame, aj vodičku vie z flaše vypiť a dojčeniu to neprekaža.

takže za seba hovorím - pri 2 detoch nam cumel nevyrobil žiadny problem s dojčením

u nas je skor zaspavadlo a ukludnovadlo latkova plienka,ktoru ma stale pri sebe (presne ako starší) a cumel ma len na tu chvílu,kým zalomí,potom ho vypluva

och
26. jún 2011

@adkaa akurát som to chcela napísať, Šidítko 😀 😀 😀 správne pomenovanie
my sme mali dudel iba chvíľku, malá ho ťahala, bo si myslela že potečie nakoniec sa povracala ako blázon, maly sme hnusný reflux 😝 😝 takže dudel letel von oknom a ako dudel som skončila ja 😉 mne to ale nevadilo, teraz mi to občas chýba, poznám dievčatko ktoré malo dudel na zaspávanie, odstavila sa sama v 8 mesiaci a dodnes 20 mesiacov používa dudel na zaspávanie, alebo keď ju niečo bolí, sa udrie, zuby atď atď 😵
tak si vyber, môj názor je, že dudel dieťatko nepotrebuje 😉

majloo
26. jún 2011

@matken moja skusenost: maly mal na zaciatku cumlik tiez, prvy 1 a pol mesiaca, aj na jednej strane nam to ulahcilo zivot, vedel s nim zaspinkat, ukludnit sa a na druhej strane mala som problem s dojcenim, nevedel sa dobre prisat (to bolo ale aj mojimi bradavkami), tiez aj ked som mu cumlik vyvarala velmi casto, dostala som mykozu na bradavku, maly ju nemal nastastie v puse, ale dost to bolelo plus velka ragada k tomu. Uz som ho oducila, aj ho vlastne sam vypluval casom, teraz som tiez cumlik ja, ale ja sa tesim,lebo aspon ma stimuluje a mam dost mliecka (kojim len z jedneho prsa). U dasieho dietatka nedam cumlik. 🙂

matken
autor
27. jún 2011

Dakujem Vam za vsetky skusenosti. My nastastie papame velmi pekne, ale ked citam vase reakcie, tak si uvedomujem, ze malinka od pouzivania cumlika viacej cmuka a menej otvara pusinku. Cumlik sa snazim davat iba takto pred spinkanim, zvacsa ho po zaspinkani sama vypluje. Zacala som ho davat kvoli tomu, ze skoro vobec nepoznam, ze by mi dietatko zaspalo pri kojeni. Z 10 kojeni mozno 2 x 🙂 Vsimla som si, ze jej pri zaspavani vadi, ze chce iba dudlovat a ze jej ide mliecko, lebo mam velmi silny vypudzovaci reflex a potom sa jeduje.

elinka27
21. júl 2011

uz 9mesiacov bojujem s candidou na prsnikoch, liecim sa pod dohladom laktacnych poradnkyn.Mali sme krasne prisatie, ale... dala som dudlik.Nasledky pouzivania dudlika, nemusia byt vidiet hned, ale az neskor ak je dieta vacsie co je aj nas pripad.Zhorsilo sa nam prisatie, mala neotvara uz velke usta na prsniku, musim ju napravat, nespravne prisatie poskodzuje bradavky, ktore su potom nachylnejsie na infekciu.Mykoza-candida sa u mna jednoznacne zhrosila po cumliku.Okrem toho, som zastancom intuitivneho dojcenia, cize dojcenia na poziadanie a toto pri cumliku nie vzdy ide, kedze je dokazane, ze dudlik predlzuje intervaly medzi dojcenim, co moze viest k poklesu laktacie.Deti ktore poznaju cumlik, castejsie pohryznu matku do bradavky,ako deti ktore ho nepoznaju... Iste poznam aj take co dojcili s cumlom a su bez problemov,ale toto je moja vlastna skusenost.A mam v okoli 2 kamaratky ktorim dudlik narobil velku sarapatu.

vulka
22. júl 2011

My sme cumeľ vyfasovali už v pôrodnici. Boli sme 11 dní na JIS-ke. Ale popritom som plne dojčila. Celých 13 mesiacov. A cumeľ mal syn vždy celú noc a vždy pri spaní cez deň. Zbavili sem sa ho až pred nástupom do škôlky.

zenabla
5. sep 2011

@dankakk Ahoj, asi mam podobny problem, ako si prinutila babatko znova otvarat velku pusinku? Zrusila si potom cumel?

dankakk
5. sep 2011

@zenabla tak v prvom rade sme zrušili dudku. A správne prisatie sme sa učili telo na telo. Dost to pomohlo, síce to dlhšie trvalo. Mala som aj silný tok mliecka, takze som začala kojit po leziacky, aj teraz tak ešte kojim. Príde mi to tak dávno tie naše začiatky 🙂 potrapili sme sa, ale stalo to za to;) veľmi mi pomohla strapco a stránky o dojceni ktore mi odporucala.

zuzmor002
18. nov 2011

My sme mali dudel od začiatku a malú som kojila bez problémov 20 mesiacov. 😉

ducci
22. nov 2011

od narodenia pouzivame dudel a nemala som ziadne problemy s kojenim 🙂

elienka
22. nov 2011

všetci v mojom okolí čo kojili používali aj dudel a nikto nehovoril o nejakých problémoch. Ja som malú vyslovene učila na dudela aj keď ho odmietala, trvalo mi to 3 mesiace než sa to naučila. A musím povedať, že mi to dosť uľahčilo život. Porblémy s kojením som mala ale nesúviselo to s dudlom a než dudel začala malá používať boli už dávno preč. Švagrová dudel nedávala, lebo ho malý nechcel a teraz má 4 roky a stále si cmúľa palec. Takže je to na každom ako sa rozhodne, či áno alebo nie. Obidve strany majú rozumné argumenty, ťažko sa prikloniť na niektorú stranu.

beton
22. nov 2011

je to vzdy o risku, ako to dopadne. komu to stoji za to, nech skusa, ale vsetky negativa, ktore boli spomenute su vzdy realnou hrozbou, s ktorou treba ratat... 🙂

misumich
23. nov 2011

Tiez mame taky problem... ze sa nam "vdaka" cumliku zhorsilo prisatie a predlzili inervaly a nakoniec mala prsnik odmieta... Nasadila som homeopatika, bylinky, snazim sa castejsie prikladat a odsavat, aby som nestratila mliecko a samozrejme, dudlik, pokial mozno schovavam... ale ked sa ide spat, dudka musi byt... ci cez den, ci v noci :(
Neviem ale, ako docielim, ze by mi lepsie otvarala pusinku a spravne sa prisala... Nema niekto nejaku radu? :(

strapco13
23. nov 2011

@misumich jedne prikladat, prikladat a upravovat prisatie ked je na prniku, jej potiahni trosku bradu dole a pohladkaju ju tak pevnejsie od cela po krk, tym urobis zaklon hlavy a donutis u pootvorit usta
a zrusit dudel

petrovajanka
29. dec 2011

Moja dcerka ma 9 mesiacov a az do minuleho tyzdna nemala v ustach ziaden cumel. Striktne som dodrziavala pravidlo ze dojcenemu dietatu cumel do ust nepatri, som poucena o vsetkych negativach cumlikovania a suhlasim s nimi. Uspesne som odolavala okoliu, ktore si nevie predstavit dieta bez cumlika v ustach. Mam vsak s dcerkou taky problem, vlastne dva, ktory ma nakoniec nedavno zlomil a cumel som jej dala. Problem cislo jeden je, ze dcera v kociku poobede po stvrtej ked je uz tma velmi place, ma priam hystericke zachvaty. Inak ma kocik rada, nema problem v nom pekne spinkat abo sa len tak vozit. Len musi byt vidno. Mam jeden cumlik pozicany od kamaratky, chcela som ho vyskusat, ci v takejto situacii pomoze. A pomohol. Dieta sa zazracne ukludnilo, prestalo plakat, dokonca si zacala veselo blabotat a s cumlikom sa hrat. Ona az tak velmi nedudlala, skor si ho davala z pusy von a dnu. A my sme spokojne dosli domov bez stresov. Tak sa mi to zapacilo, ze som jej ho odvtedy dala este par krat v takejto situacii. Ja viem, ze riesenie problemu by nemal byt cumel, ale nemala by som dcerku vozit po tme v kociku, pripadne ju nosit v manduce (tam neplace nikdy). Ale nie vzdy to tak vyjde, aj ked sa snazim pobyt vonku si zorganizovat s ohladom na nu.

A druhy problem je, ze ona sice nedudlala cumel, ale od cca tretieho mesiaca si cmula prsty, stale tie iste dva a uplne si ich krasne dudlikuje. Aj ked iba v urcitych situaciach. Ked je ospala, pri zaspavani, ked je hladna, citi sa neisto pri cudzich ludoch a ked je necinna v kociku ci v manduce. Doma jej viem lahko pomoct a vsetky jej potreby uspokojit. Dojcim na poziadanie, aktivne ponukam, uspavam na prsniku, dcerku nenechavam zaspavat samu. Ale vonku v kociku sa to neda, to ani nema nejaku potrebu na uspokojenie, len proste nema co robit tak si dudla prsty. A ludi to neskutocne pohorsuje ze moje dieta ma prsty v ustach. To ze dieta cmula kus plastu nerozculuje nikoho, je to zvlastne. Vypocula som si kopec reci od rodiny i od cudzich ako je to zle, ze bude mat vycmulane krive palce, krive zuby a sanku a bude to robit do dospelosti a podobne. Ale bolo mi to jedno, ja svojej dcere verim ze raz dozrie cas ked s tym prestane a bude sa vediet ukludnovat aj bez toho. Lenze dosla zima, a bude asi aj horsie a moje dieta ma mokre palce v ustach a ked jej dam rukavicu, to je placu. Tak dostala cumlik. Ake je riesenie tychto palcov v ustach? A nie je to uz jedno ci cmula palce abo cumlik? Lebo ona ich pouziva presne na ten ucel ako sa pouziva cumel, ukludnuje sa a neplace. Ibaze ja na nej vidim, ze to robi a viem aj vzdy preco to robi, tak zasiahnem ak mozem.

Nechcem jej ten cumel davat, tak by som bola rada pocut nejake rady co s tym a ci sa niekto z vas uz s takymto spravanim u dietata stretol, lebo nikde na forach som o takomto probleme necitala.

luciferkax
1. jan 2012

@petrovajanka podľa mna sa dá od cumla bábatko odučiť skôr ako od cmulania prstov. Ja dojčím 10 mesiacov a moje dieťa prvý meisac cumelo nemalo, ale zas, vkuuuuuuuuuuuuse plakal, ja som ho potrebovala nejako ukludniť a on seba teiž.. potreboval sať, ale zlostilo ho, že má plné bruškoa mlieko furt tečie, tak dostal cumel... počas dna ho nemá, len ked zaspáva, vždy ho najprv nadojčím a ked už odvracia hlavu, žte nechce, dám cumel a spinká 🙂

juliagregor
2. jan 2012

starsi syn mal cumel a aj prsnik...ziaden problem nebol a vedel sa ukludnit, stacilo ho len pohladkat po licku, a spinkal...kojeny bol 17 mesiacov...

dvojky cumel nechceli, bolo narocne ich upokojit, boli stale na prsniku a mala som aj starsieho syna, nemohla som ich stale nosit, v 5 . mesiaci konecne cumlik chytili a bolo to u nas ovela kludnejšie, ukludnil ich potom aj manžel, stacilo opät hladkat... chodila som aj do skoly, tak sa mne aj manželovi ulavilo...
deti som kojila 20 mesiacov, odstavila som ich...
cumlik som zobrala v 2 rokoch, trochu pomrncali, nic strasne...

kamaratka ma dceru 6 rocnu a nevedia ju oducit od cmulania palca, ma skaredy predkus...
ked dieta potrebuje sat, je podla mna cumel ovela mensie zlo ako prsty...
istu dobu cmulali aj klasicke kapesniky...

beton
2. jan 2012

@petrovajanka ahojky. niektore deti nemaju s dojcenim a cumlikom ziadnz problem, lenze nikdy nevies, ci tvoje dieta do tejto kategorie patri alebo nie. zrada pri pouziti cunlika je najma v tom, ze dosledky pouzivania cunlika sa nemusia prejavit hned, ale napriklad az o niekolko mesiacov. v prvom pripade by som povedala, dietatko prelozit z kocika do manducy, naco ju zbytocne stresovat, ked sa v tej tme asi neciti dobre. podla mna chce byt pri tebe a tak tu tmu zvladnut, cumlikom ju len umelo zabavis, ale tuto potrebu jej nevyplnis. skusala si jej dat namiesto cumlika napr. hryzadlo alebo inu hracku?
ad. prsty v ustach. vo vacsine pripadov plati, ze ako prislo, tak odide, aj u nas to tak bolo, tiez som z toho mala obavy, aj som si kadeco vypocula. je dobre dieta zaujat niecim inym vzdy, ked sa to da. dieta sa cmulanim upokojuje, hlada si nejaku istotu. najlepsie jej ju vyplnis nosenim a dojcenim, pripadne vyhybanim sa situaciam, ktore ju stresuju. co sa tyka dojcenia, tak prsty v ustach su urcite mensim zlom ako cumlik. dieta s tebou aj tymto sposobom vlastne komunikuje a caka odozvu. cumlikom jej nedavas priestor na jej veku primerane vyjadrenie sa. si dosledna a trpezliva mamicka, ktora reaguje na podnety svojho dietatka. Presne to je cesta, ako zvladnut aj tuto situaciu.

petrovajanka
2. jan 2012

@beton: dakujem pekne za rady. ked som sa teraz spatne vratila k popisu mojho problemu, zitisla som, ze odpoved poznam aj sama, presne taku aku si mi dala ty. Asi som si to potrebovala len takto zosumarizovat a vyrozpravat sa. Riesenie je naozaj jednoduche. Na plac v kociku prestat kocik v tme pouzivat a radsej nosit, alebo nechodit vtedy von. A na prsty len trpezlivost a vieru, ze to raz prestane a skusat ju zabavit niecim inym, aby si ich necmulala. A uspokojovat potreby na poziadanie. Co vlastne robim, takze uz len trpezlivost a vieru vo vlastne dieta.

callex
6. jan 2012

ahojte...my davame cumel v noci pretoze obcas nic ine nezabera..ale je pravda ze mame problem s prisatim..male ustocka.a ani neviem ci sa poriadne napije teraz som si este odsala 50ml mlieka po dojceni.nas problem zacina v noci ked zacina byt malinka akoby nervozna...rozhadzuje rukami nohami..krici..a zurivo si pcha prstiky do pusy a taha o dusu.ked jej dam prsnik nepije len dudluje...akonahle ju odpojim tak to cele zacne znova.minule som ju mala hodinu na prsniku...ani nezaspala..proste bola spokojna ze ma daco v puse zrejme.takze rada by som zrusila cumlik zlepsila prisatie a nejako sa zbavila toho nocneho vyvadzania.vobec netusim co to moze byt?